Nieuuu Kranslegging bij Are de Triomph en monument van de Coligny Verpozing in Versailles Feeëriek schouwspel bij gala-soiree in Parijs Atoombommen - voorraad voor West-Europa? Lord Wavell overleden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Atoombommen voor W.-Europa? Nota vol zelfcritiek Het Koninklijk bezoek aan Parijs Verzetsstrijders onderscheiden Geschenken voor de familie Auriol VREDESPLAN VAN TRYGVE LIE? Verdrag voor 20 jaar Zij zouden kunnen worden opgeslagen op eiland in de Noordzee VERKEERSRAMP TE GLASGOW Pieck opende Pinksterbijeenkomst Dertien arbeiders gewond Gascylinder vloog uit elkaar Bevrijder van Abessynië en onderkoning van India Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. BIJ contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H i/AN HEDEN Pag. 1 Donderdag 25 Mei 1950 46e Jaargang No. 11872 Kantoren; HOORN. Draaislngel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE NIEUWE NOTA van de Rege ring aan de Tweede Kamer „om trent de ontwikkeling van de za ken in Indonesië", is een nota vol zelfcritiek en zelfverwijt. Feitelijk erkent de Regering met zoveel woorden, wat menigeen al had voorzien en wat velen al eerder hebben geconstateerd, dat zij zich in het hele geval-Indonesië heeft vergist. De Regering maakt zich, in zekere zin terecht, los van alles wat zich vóór de Ronde Tafel Conferentie heeft afgespeeld. In zekere zin terecht. Maar toch weer niet helemaal. In de nota wordt gezegd, dat de Regering uitgaat van het beginsel, dat Ne derland zich niet moet inlaten met de inwendige aangelegenheden van Indonesië, maar dat er zaken zijn, waarbij Nederland betrokken is, ook al zijn die van het souve- reine Indonesië. Welnu, de Regering wil zich bepalen tot onderwerpen, die ver band houden met de uitwerking van de overeenkomsten, welke ter R.T.C. zijn gesloten. Maar zal ook dat niet een beginsel zijn, dat :n de praktijk van het .vandaag beginnende debat, wel eens in de knel kon komen? De regering immers is nu te leurgesteld over de gevolgen van de Souvereiniteits-overdracht, maar is die teleurstelling en de andere critiek en verwijten over de ervaringen sinds de R.T.C. niet een gevolg van de fout, dat de souvereiniteit te vroeg is over gedragen, tegen welke vervroegde overdracht veel gewaarschuwd is, terwijl de mogelijkheid van een overgangsperiode te gemakkelijk is losgelaten? Intussen bieden de gebeurte nissen na de R.T.C., die de mis lukking van onze politiek in Indo nesië hebben voltooid, stof ge noeg tot beschouwingen, maar zal dat veel anders dan na-kagrten kunnen zijn? Men spreekt er over dat de resultaten van de R.T.C. in gevaar zijn, maar wat zal er gebeuren als dat gevaar accuut wordt, als die resultaten practisch ongedaan ge maakt zijn? (Alsof dit niet voor een deel al zo is?) Indonesië, van R.I.S. tot R.I. ge worden (R.I.P., hebben spotters al gezegd) dus van Federatie ge worden (of' verworden) tot Een heidsstaat, is souverein en een souvereine staat kan een andere souvereine staat zijn wil slechts dwingend opleggen door middel van oorlog, waaraan uiteraard niemand denkt. Wie kan de Rege ring van een souvereine staat be letten, eerder gegeven beloften en gemaakte afspraken, zoals die be treffende het erkennen van het zelfbeschikkingsrecht, aan haar souvereine sandaal te lappen, als dit haar souvereiniteit belieft? De vraag is maar of Nederland niet moet erkennen,'in een val, of liever, in twee vallen gelopen te zijn. Eerst die van de vervroeg de overdracht der souvereiniteit aan een staat, die nog niet in staat was, staat te zijn; vervolgens de val van de R.T.C., een door de Indonesiërs weergaloos slim ge speeld spelletje, waarin de heren van Djocja alle troeven in de han den hadden en waarin Nederland slag op slag verloor. Het voor ons schamele resultaat was de strohalm van de veder lichte Unie en een dubieuze wis sel op de toekomst van Nieuw- Guinea. Dit laatste is een ander verhaal. Maar de jongste nota van onze Regering over de ontwikke ling van de zaken in Indonesië bevestigt, dat onze politiek daar een zwarte bladzijde vult in onze geschiedenis, een bladzijde, waar op gebrek aan moed en tekort aan waarlijk staatkundig inzicht qm een tragische voorrang strij den. Een nota vol zelfcritiek en zelf verwijt ook omdat het optimisme, ons door almaar heen- en weer- vliegende ministers periodiek voorgehouden, plotseling is ver dwenen, om plaats te maken voor somber pessimisme. Uiteraard zien wij met belang stelling uit naar de gedachten- wisseling, welke heden in de Tweede Kamer begint. Bijzonder resultaat verwachten wij er niet van. Want de meerderheid van het Parlement heeft de Regering gesteund en met haar de verant PARIJS. Terwijl trommels roffelden en treurmuziek klonk over de Place de l'Etoile, brachten H. M. de Koningin en Prins Bernhard gistermorgen voor de Are de Triomph eer aan de Franse doden, voor wie een eeuwige vlam brandt op het graf van de Onbekende Soldaat. Tienduizenden toeschouwers hadden zich verzameld rond het plein en de Champs Elysees, waar de vaandels van de daar opgestelde troepenonderdelen negen toen de koninklijke stoet passeerde. Bij hun aankomst op het plein, precies om half elf, hadden de Hoge gasten het eerbetoon met het regimentsvaandel aanvaard van de Garde Republicaine, die de wacht had betrokken. Een Nederlandse erewacht van majoors der luchtmacht en der infanterie stond opgesteld bij het graf, waar Koningin en Prins, na het aanhoren van de beide volks liederen, een grote krans legden. Prins Bernhard geleidde daarna Hare Majesteit bij de arm naar het Gouden Boek dat op een katheder onder de Arc is geplaatst en waarin beiden hun handteke ning plaatsten. In de stoet die om zeven voor half elf van het Elysee was ver trokken, was de Franse minister van Defensie, Pléven naast de Koningin gezeten, terwijl generaal de Lattre de Tassigny de Prins vergezelde. Ook minister Stikker was aanwezig, terwijl de gasten werden ontvangen door generaal Chouteau, de militaire gouver neur van Parijs en generaal Koe- nig, president van het comité van de Vlam. De Koningin was gekleed in een grijze faille japon met wit bedrukt vlindermotief, iets gedrapeerd op de linkerheup en daar met een rose corsage gegarneerd. Zij droeg rose handschoenen, een witte hoed en zwarte schoenen. De Prins droeg de khaki-uniform van luite nant-generaal der luchtmacht. Door een kleurige haag van on bereden cavalleristen van de Gar de schreden de vorstelijke perso nen terug naar de auto's die hen vervolgens via de Place de la Concorde brachten naar de Tem ple de l'Oratoire, waar Hare Ma jesteit een krans van rose en witte anjers legde bij het monument van admiraal Gaspard de Coligny, de Hugenoten-leider die in de Bartholomeusnacht van de 24 Augustus 1572 de dood vond. Op het lint stond geschreven: „We denken aan je moed en je vertrou wen in God". De koningin van de Hallen De Koninklijke gasten waren bij de ingang van de kerk be groet door de 18-jarige onge kroonde koningin van de Parijse hallen: Jacqueline Chapelin, die in haar blauw-wit-rood ge streepte rok en met kanten luifelhoed de Koningin een mand orchideeën aanbood na mens het eerste arrondissement (Louvre). Vier fruitdragers van de hallen, kerels als bomen, die een .minimumgewicht van 100 kilo moeten kunnen aantonen om voor dit ambt in aanmerking te kunnen komen, vormden een martiaal escorte. Alle balcons rond het Louvre puilden uit van toeschouwers, en er was een erewacht van bereden Spahis in wijde cape met rode fez en ontblote sabel. Hier was ook een deputatie van de stad Orange: de burgemeester en oud premier Daladiër, die Orange thans in de Assemblee Nationale vertegenwoordigt. De Hoge gasten plaatsten hun handtekening in het gastenboek in de Consistoire. Drie kwartier lang maakten zij rond het middaguur een rondrit door het park van Versailles, waar zij ten volle konden genie ten van de befaamde schoonheid van de slottuinen van deze oude woordelijkheid voor „het afwan- j koninklijke residentie, de vijvers delen van de weg" aanvaard.I en monumenten. Het park was HET BEZOEK AAN PARUS voor deze gelegenheid voor de Pa- rij zenaars gesloten en in de serene rust een weldadig intermezzo in de reeks officiële plechtigheden die deze dagen kenmerken, kwam zelfs het tijdschema in de war o.m. omdat het Koninklijk Echt paar er prijs op stelde een oude Franse windmolen, die in het bos staat opgesteld, van nabij te be zichtigen. Drie kwartier te laat begon daarom de lunch die in het Grand Trianon in het park van Versailles met president en me vrouw Auriol werd gebruikt. Er zaten nog 60 andere gasten aan, de kapel van de Garde Republicaine speelde Nederlandse en Franse kamermuziek. H. M. was thans gekleed in een zwarte crêpe-zijde japon met kleine diagonale plooien, een kroonvormig beves tigde zwarte veder in het haar. In het 18de eeuwse theater de la Reine gaf daarna een groep van de Comédie Frangaise een ver fijnde opvoering van Mariveaux' komische eenacter Epreuve, waar bij Jean Berthau en Gisèle Casa- desus uitblonken. 230 gasten, on der wie vele Franse ministers en autoriteiten van het departement Seine en de stad Parijs, waren aanwezig in het intieme halfronde goudgedecoreerde zaaltje, dat voor de tweede maal na de oorlog werd bespeeld en waar een strij kersensemble uit het orkest van de Comédie Frangaise met werken van Gervaise, Lully en Lalande het spel omlijstte. Posthume onderscheidingen Door de koele lanen van het Bois de Boulogne reed de autocolonne daarna snel terug naar Parijs, waar H. M. de Koningin posthume onderscheidingen uitreikte aan de familieleden van vier Franse en vier Nederlanders die als verzets strijders in Frankrijk zijn geval len. Het waren mevrouw A. Char- roin uit Nimes, mevrouw V. Drey fus uit Sèvres, mevrouw Dupont uit Montigny en mevrouw en me juffrouw Giran uit Parijs, en de Nederlanders Doornik uit Parijs, mevrouw Mohr uit Montmorency, de voorzitter van de Nederlandse Patriottenbond, J. Weidner, uit Parijs en douarière barones Brant- sen uit Parijs. Zij allen ontvingen het bronzen verzetskruis. Geruime tijd onderhield de Ko ningin zich met de negen familie leden van de gevallen verzetslie den; tevens sprak zij met twintig verzetslieden Franse en Ne derlandse onder wie de burge meester van Dyon en de heer M. H. C. Janse, directeur van de Kan selarij van de Nederlandse am bassade. Gisteravond bood het Koninklijk Echtpaar in de Nederlandse am bassade een diner aan. Behalve president en mevrouw Auriol be vonden zich onder de 32 gasten verschillende Franse ministers, Pierre de Gaulle, burgemeester der stad, de Franse ambassade in den Haag en zijn Nederlandse col lega in Parijs, alsmede de Indi sche ambassadeur Nasu Pamun- tiak. Er werd gebruik gemaakt van het servies dat destijds aan het Koninklijk Echtpaar als huwe lijkscadeau is aangeboden en voor deze gelegenheid uit den Haag was overgebracht. Het tafelzilver droeg het Nederlandse rijkswapen, er stonden gouden kandelaars, artistieke Franse tafelstukken en met de hand gevormd Venetiaans glaswerk. Parijs heeft Woensdagavond op vorstelijke wijze hulde gebracht aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, toen deze de te hunner ere gegeven gala-soiree in de Aca demie Nationale de Musique et de Danse bezochten, die tot een met feeërieke luister omgeven schouw spel is geworden. Het koper van de kapel der Republikeinse Garde weergalmde om precies tien uur tot in alle hoeken van het operagebouw ten teken, dat Frankrijks gasten Pa rijs' Tempel der Muzen hadden betreden. Bronsgroen' was het tulen avondtoilet, waarin de jonge Koningin aan de arm van Frank rijks grijze president door een ere haag van de Garde de hal betrad. Prins Bernhard, aan de zijde van mevrouw Auriol, was ge kleed in het gala-uniform van generaal der grenadiers. De mar meren trappenhal bood een over weldigende aanblik. Onder de kristallen kronen blonken de geel koperen helmen van de gardisten, wier felkleurige uniformen en rode en zwarte pluimen contras teerden tegen de zachte marmer- tinten. De erewacht was opgesteld langs de hoofdtrappen naar de eerste galerij. Daar rondom heen verdrongen zich de genodigden in de bonte kleurschakering van een weelde van avondcostumes. Het was voor allen, die zich op de vijf galerijen verdrongen, een belevenis, die immer in de herin nering zal blijven, toen de vorste lijke gasten en hun gevolg de twee en dertig treden, die naar de hoofdgalerij leiden, bestegen onder de riog steeds klinkende fanfares. De praal, waarmede deze koninklijke entree was omgeven, wekte herinneringen op aan Pa rijs' meest glorievolle tijden. De spanning, die door dit onvergete lijke schouwspel was gewekt, ont laadde zich in minutenlange ova ties op het ogenblik waarop de •Koningin en de Prins de theater- Ontscheping troepenschepen ,,Gen. Sturgis" en „Gen. Stewart" Het troepenschip „General S. D Sturgis" wordt in de loop van de morgen van Vrijdag 26 Mei in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de opvarenden begin behoudens onvoorziene om standigheden, Vrijdagmorgen te 10 uur. Het troepenschip „General M. B. Stewart" wordt in de vroege mor gen van Zaterdag 27 Mei a.s. te Rotterdam verwacht. De ontsche ping begint, behoudens onvoor ziene omstandigheden, Zaterdag morgen 9 uur. zaal betraden. Staande in de loge nam het vorstelijke echtpaar deze spontane hulde in ontvangst. Voor hen strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers. Er werden balletten gedanst op mu ziek van Strawinsky en Lalo en toen de galavoorstelling tegen half een was beëindigd had een onafzienbare menigte zich op de Place de d'Opera opgesteld, die het Koninklijk Echtpaar luide ovaties bracht KLEINZOONS KREGEN MOTORBOOTJE PARIJS Hare Majesteit de Koningin heeft aan president Aurio) als geschenk aangeboden een exem plaar van de Rembrandt-bijbel, die in Holland in slechts enkele exem plaren werd gedrukt. Aan mevrouw Auriol heeft de Koningin een bor duursel met voorstellingen in fijn handwerk van de Nederlandse kun stenares Erna 't Hooft aangeboden. Hare Majesteit schonk voorts aan beide kleinkinderen van president Auriol een motorbootje. Daarmee werd voor beide jongens hun te leurstelling over het feit, dat de prinsesjes niet mee zijn gekomen, goed gemaakt. LONDEN, 24 Mei (Reuter). Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft een 20-jarig vredespact tussen de vier grote mogendheden voorgesteld, toen hij vorige maand op doorreis naar Moskou een bezoek bracht aan de Britse premier, Attlee, aldus wordt heden uit gewoonlijk betrouwbare bronnen vernomen. Lie heeft vanavond, vlak voor zijn vertrek naar de V.S. te Lon den verklaard dat zijn kortgeleden aan maarschalk Stalin in Moskou gebrachte bezoek heeft aange toond, dat de V.N. de enige oplos sing voor de koude oorlog vormen en de enige methode waarbij de vrede kan worden bewaard. Lie verklaarde niet ontevreden te zijn over zijn besprekingen in de drie Europese hoofdsteden. Er waren geen deuren gesloten. Hij keert terug naar het hoofdkwartier van de V.N. met de overtuiging, dat de mogelijkheid van constructieve onderhandelingen aanwezig is. Gistermorgen, op de tweede dag van hun bezoek aan de Franse hoofdstad, hebben H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomph. WASHINGTON, 24 Mei (ANP-Aneta). In Amerikaanse kringen overweegt men thans ernstig de mogelijkheid om niet alleen aan Engeland en Frankrijk, doch ook aan kleinere Noord- Atlantische verdragspartners zoals Nederland een beperkt aantal atoombommen af te staan. Deze overwegingen zijn nog in het stadium van interne discussie en zouden alleen tot een positieve beslissing kunnen leiden, indien het congres bereid is het afstaan van atoomgeheimen en atoomwapenen aan bevriende mogendheden mogelijk te maken door verandering van de geldende wettelijke bepalingen. Amerikaanse militaire deskun digen, die het afstaan van atoom bommen aan West-Europese mo gendheden bepleiten, staan op het standpunt, dat het atoomwapen niet alleen een aanzienlijke pre ventieve, doch ook een defensieve waarde heeft en een tactische rol van grote betekenis kan spelen bij een eventuele invasie van de West-Europese landen. Zij verkla ren, dat troepenconcentraties zonder welke een bezetting van vijandelijk gebied onuitvoerbaar is een trefbaar doelwit voor het 7 DODEN, 43 GEWONDEN Een afschuwelijk verkeersonge luk heeft gisteren te Glasgow ze ven mensenlevens geëist, terwijl 43 personen werden gewond, van wie 12 ernstig. Een geheel met arbeiders gevulde dubbeldeks autobus kantelde vlak voor een naderende tram die niet meer kon stoppen en op het gevaarte inreed, De gehele bovenverdieping van de bus werd vernield en zuurstof branders waren nodig om de slachtoffers te bevrijden uit de onontwarbare massa. De buspassa giers die de tram zagen naderen doch geen enkele gelegenheid hadden om te ontsnappen, werden krankzinnig van angst en hart verscheurende tonelen speelden zich later af in het noodhos pitaal dat in de vestibule van een nabijgelegen huis werd ingericht LEVE VADERTJE STALIN BERLIJN, 24 Mei. Wilhelm Pieck, de president van de Oostduitse re publiek, heeft Woensdag de Pink sterbijeenkomst van de communis tische Vrije Jeugd officieel geopend in de „Republiek der Jonge Pio niers", een tentenkamp voor 20.000 Oostduitse jongens en meisjes tus sen 6 en 14 jaar in Oost-Berljjn. Pieck, die er na zijn vacantie in de Sovjet-Unie gebruind en gezond uitzag, zeide tot de kinderen, dat zij evenveel van de Oostduitse Re publiek moesten houden als de Sovjetkinderen van hun vaderland. De 20.000 kinderen zwaaiden, tel kens als Pieck of de andere spre kers de naam van Stalin noemden, minutenlang met hun blauwe zak doekjes. BANKBILJETTEN VERLOPEN! De Nederlandse Bank herinnert er nogmaals aan: de bankbiljetten van f 10.gedateerd 7 Mei 1945 en aan de voorzijde bedrukt met de Nederlandse Leeuw, alsmede de bankbiljetten van f 100.geda teerd 7 Mei 1945 en aan de voor zijde bedrukt met een over het midden lopende, verticale bruine band, moeten vóór 1 Juni a.s. wor den ingewisseld bij de Ned. Bank, haar agentschappen of correspon dentschappen. Het biljet van f 10.- eveneens van 7 Mei 1945 doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van Koning Willem I blijft in omloop. atoomwapen vormen en dat de bom daarom voor landen als Ne derland, België en Denemarken, waar ruimte tot manoeuvreren ontbreekt, bijzonder nuttig kan zijn om concentraties aan de an dere zijde van de grens te verhin deren of te vernietigen. In de omgeving van generaal Bradley en de Amerikaanse ge combineerde stafchefs begint de opinie veld te winnen, dat het ge voel van machteloosheid, dat thans nog in verschillende West-Euro pese landen bestaat, het best zou kunnen worden bestreden door een beperkte voorraad atoombom men rechtstreeks toegankelijk te maken voor de Europese verdrags partners. Voor de practische uitvoering van een dergelijke regeling is een der mogelijkheden, dat het aantal bommen met toestemming van de V.N. wordt opgeslagen op een eiland in de Noordzee en daar wordt bewaakt door een troepen macht, samengesteld uit afdelin gen van verschillende verdrags partners. Een andere mogelijkheid is, aan elk land afzonderlijk enige bommen toe te wijzen, die echter niet noodzakelijk als dood wapen materiaal behoeven te worden be waard, doch in vredestijd produc tief kunnen functioneren als bron nen van atoomenergie. BIJ AUTO-BOTSING Op de Oldenzaalsestraat te En schede, even buiten de bebouwde kom, is gisteren een autobus met dertig arbeiders door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een stil staande autobus gereden van de Twentse Electr. Tramwegmij. Dertien arbeiders liepen min of meer ernstige verwondingen op. De 23-jarige mej. D. Collet en de 25-jarige J. J. van Hattem werden met een hersenschudding naar het R. K. Ziekenhuis te Enschede overgebracht. Van de inzittenden der T.E.T.-bus werd alleen de chauffeur aan de hals gewond, toen hij met het hoofd tegen een ruit sloeg. CATASTROPHE VOORKOMEN Dinsdagavond bemerkte op de Rijnbrug in Arnhem een arbeider die bezig was het autogenisch las sen, dat enkele meters van hem verwijderd, een gascylinder op een laswagen in brand stond. Hij be gaf er zich onmiddellijk heen en ontdekte dat de afsluïtdop rood gloeiend was. Aangezien de cylinder ieder ogenblik kon explo deren, was het hem niet mogelijk de vlam te doven. De politie, die onmiddellijk aanwezig was, zette het rij- en voetgangersverkeer over de brug stil. Enkele minuten later sloeg de cylinder met een enorme knal uit elkaar. Ongeveer 125 meter verder vielen de stukken in de Rijn. Het rijwielpad vertoont door de ontploffing scheuren over een lengte van ongeveer 5 meter. Gelukkige vader klom de toren in Hoewel eerst Zaterdag de nieuwe Baarnse kerkklok ken ingeluid zouden worden galmde gistermorgen toch de nieuwe St. Jozefklok over het dorp. De heer Klaarwater, va der van 7 dochters, was zo gelukkig bij de geboorte van zijn achtste kind, een zoon, dat hij in de kerktoren klom en een van de nieuwe klok ken begon te luiden. SCHEEPSKOK VERDRONKEN Te Nantes is uit de Loire het lijk opgehaald van de 22-jarige G. E. Ginneberge uit Middelburg, scheepskok op het Nederlandse schip „Mira". Ginneberge had Donderdagavond het schip verla ten en werd sindsdien vermist. Hij kon niet zwemmen. De „Mira" vaart voor de maatschappij „Gru- no" te Amsterdam. Arbeider gedood Bij het leggen van anderhalve tons zware buizen voor het nieu we rioolgemaal in de Marconi straat te Schiedam schoot de haak van de takel uit een der buizen. Deze kwam op de 43-jarige G. J. A. de Groot terecht en verwondde hem zo ernstig, dat hij later is overleden. LONDEN, 24 Mei (Reuter). Lord Wavell, de voormalige Britse onderkoning van India en in de tweede wereldoorlog bevelhebber op verschillende fronten is Woqjis- dag te Londen op 67-jarige leeftijd overleden. Hij had onlangs een ernstige operatie ondergaan. Lord Wavell, die uit een oude soldatenfamilie stamt, verloor in Frankrijk een oog in de eerste wereldoorlog. Als de jongste generaal in het Britse leger commandeerde hij de Britten in Palestina gedurende de Arabische opstand van 19371938. In Juli 1939 werd hij Brits opperbevelhebber in het nabije Oosten en einde 1940 opende hij zijn schitterende campagne tegen de Italiaanse troepen in Afrika. Hij ontwrong de Italianen heel Cyrenaica, in het volgend jaar ook Somaliland en Eritrea en bevrijd de Abessynië. Intussen had de Duitse invasie van Griekenland en de komst van Rommels Afrika-corps de krijgs kans in Lybie doen keren en moest Wavell met zijn verzwakte leger terugtrekken tot op 100 km van Alexandrië. Toen in 1941 de oorlog tussen Japan en de geallieerden uitbrak, werd hij benoemd tot opperbevel hebber der Britse strijdkrachten in India en van alle geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, met inbegrip van Indonesië. Hij heeft zich in begin 1942 met zijn hoofdkwartier gevestigdbij Ban dung in West-Java' om vandaar uit de actie tegen Japan te leiden. Nadat de Engelsen in Singapore, dat de sleutel van Zuid-Oost-Azië werd genoemd, hadden gecapitu leerd en bekend werd, dat de be loofde geallieerde versterkingen niet meer op tijd in Indonesië zou den aankomen om de Japanse overmacht tegen te houden, ver trok lord Wavell met zijn stal naar India. In 1943 werd Wavell veldmaar schalk en onderkoning van India enbij zijn aftreden in 1947 tot graaf verheven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1