Nieuw Hart van Frankrijk werd stormenderhand door het Koninklijk echtpaar veroverd Koningin bezocht de studenten en het stadsbestuur van Parijs Parijzenaars werden bij de neus genomen Grote afslag Bernard Koomen Z.H. de Paus ontving gezant van Indonesische republiek Zestal postbestellers gearresteerd te Laren Seoëe 11: Prima Rundvlees Slagerijen llkmaar: Laat 142 Houttil 58 )en Helder: Keizerstr. 93 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Indonesië-debat in de Tweede Kamer „Weest groot in vergeving klein in zelfverheerlijking" Koningin bleef onopgemerkt bij bezichtiging van Notre Dame Indrukwekkende begroetingsrede Tram verbrand in Chicago De demonstraties te Berlijn Zaligverklaring van 25 martelaren '•indexamen Engels 'ordt overgemaakt Het afdwingen van „bekentenissen" Schippers ranselden collega af Omvangrijke fraude ontdekt per halve kilo fette lappen 1.00 )oorr. lappen 1.05 Jagere lappen 1.10 tiblappen 1.20 tosbief 1-35 ïiefstuk 1.50 laas 1.50 ïehakt 1.10 'oulet 1.10 Wij zijn er in geslaagd een zeer bijzondere col- leciie MASCOTTE'S Ie in wil nubuck. van lijp en prachtig soepel 190 i de auto mopperend ras op hét kantje af. 11 jou had ons meteen „Dat ken niet. want grijnsde Sjaakie. „Jij /erholen. „Maar wat laat het er natuur- Verholen had gelijk, erme hoofdagent P. j tierde en hij raasde i minstens voor tien Sjaakie wist de zie- ij gaf hem een bor- ;oede Poppesnor kon il gauw een tikkeltje een vreemd gezicht, Hij had zijn jasje op de punt van zijn ikjes van de politie!" der rijbewijs!" Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S MO* /AN HEDEIV Pagina 3 Vrijdag 26 Mei 1950 46e Jaargang No. 11873 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraqt 52, teL 459 K 2240 PARIJS. De zegetocht die het Koninklijk echtpaar in de nacht vah Woensdag op Donder dag op de terugweg van de Opera naar het Elysee door Frankrijks juichende hoofdstad heeft gemaakt, was de vervroegde proloog van de derde dag van het vorstelijk verblijf. Ook deze kenmerkte zich door de hartelijkheid, de ongedwongenheid op verrassende momenten en de luisterrijkheid van andere, die dit Koninklijk bezoek onvergetelijk zullen doen blijven. Het stedelijk bestuur en de studentengemeen schap van de Cité Universitaire waren gisteren aan de beurt voor het eerbetoon, dat een gehele natie biedt aan een vorstelijk echtpaar, dat Frankrijks hart stormenderhand heeft veroverd. Om elf uur gistermorgen stapten de Koningin en de Prins aan boord van de witte, met rood-wit-blauwe wimpel voorziene motorsloep die hen over de Seine van de Pont d'lena naar de kade van het stadhuis zou voeren. Een half uur duurde de vaart, twaalf Seinebruggen werden gepasseerd en overal juichten de mensen op de kaden en de gepavoiseerde vaartuigen. Bij de Pont du Louvre spoot de Parijse water-brandweer een gordijn van men de groene vlag van de stralen, vele Parijzenaars zag Europese beweging zwaaien. De sloep waar opper Hendschen van de Parijse water-politie aan het roer stond, was gesierd met een bloemenkleed van rode gla diolen, blauwe irissen en margrie ten, en onder het roodfluwelen en goudgeborduurde baldakijn van het stadhuis stond burgemeester Pierre de Gaulle zijn hoge gasten al op te wachten. De Koningin ging in het grijs gekleed, de Prins droeg de gala-uniform van de Blauwe .huzaren. Duizend genodigden woonden in de feestzaal de receptie bij ten stadhuize waar de koninklijke standaard van de toren woei. „De Fransen vergeten niet", zo zeide burgemeester de Gaulle. „Nog geschokt door de herinne ring aan de doorstane beproeving die een grote overwinning werd, gedenken wij hoe Nederland op geestdriftige wijze heeft deelge nomen aan de gemeenschappelijke krachtsinspanning der beschaafde landen. Wij hebben het schitte rende voorbeeld van rustige moed niet vergeten, dat door U, Me vrouw, en Uw doorluchtige fami lie aan Uw volk is gegeven". Koningin antwoordt Het antwoord van Hare Ma jesteit, dat kristalhelder klonk in de grote zaal en diepe indruk maakte, gewaagde er van hoe ge lukkig onze Landsvrouwe zich ge voelde te zijn bij diegenen, die hier het hart van Frankrijk dat Parijs is vertegenwoordig den. „Ieder mens behoort tot ver schillende maatschappelijke groe peringen te gelijk", zo zeide Zij, „die echter alle een beroep doen op zijn burgerzin en zijn saam horigheidsgevoel. Voor de Parij- zenaar zijn dit: zijn vertrouwde stadswijk waaraan hij zo gehecht is, zijn geliefde stad, zijn verruk kelijke lie de France, zijn beminde vaderland, Europa dat hij nog te weinig kent en de reusachtige wereldgemeenschap. Als zijn ant woord op dat beroep positief en onbaatzuchtig is, zullen deze ge meenschappen levende organis men blijken, elk op zich en alle tesamen. Dit is te verwezenlijken als wij trouw blijven aan onze roeping. De weerstand, geboden m moeilijke tijden, zal de bedding kunnen vormen van een nieuwe stroom van veredeling, die niet tot een ideologie bevriest, maar de scheppende kracht blijkt van een betere toekomst". Nadat handtekeningen waren geplaatst in het Gouden boek der stad, werd de terugtocht aanvaard, wederom per vaartuig. Studentikoze ontvangst. De ontvangst, des middags in de Cité Universitaire, droeg een werkelijk studentikoos karakter. Het Koninklijk paar arriveerde een kwartier te laat en de studen ten hadden in deze periode gele genheid de eerder verschijnende gasten op eigen wijze te verwel komen. Toen de heer d'Autry de presi dent der administratie van de universiteit, met hoge hoed de trappen van het gebouw besteeg, riepen honderden studenten luid keels „Chapeau, Chapeau" totdat hij zijn hoed had weggenomen. De culturele attache van de Neder landse ambassade, die met zijn echtgenote aankwam, werd uit honderd kelen geadviseerd „Em- brassez". De politiechef, die staan de in zijn auto als gewoonlijk de Koninklijke stoet opende, werd met gefluit begroet. De vele dui zenden, die zich voor het gebouw hadden opgesteld, vroegen zich af op welke wijze de vorstelijke gasten zouden worden ontvangen. Welaan ,dat geschiedde al even ongedwongen, met de vele malen herhaalde juichkreet „Ha, ha, bravo". Toen H. M. de Koningin aan de zijde van de wrnd. minis ter van Onderwijs René Mayer de feestzaal was binnengeleid en de volksliederen waren gespeeld, barstte een luid applaus los en hieven Franse, Nederlandse, Pool se, Amerikaanse, Engelse, Zweed se en Finse studenten hun natio nale vanen. Vanaf haar erezetel op het met de nationale kleuren versierde podium hield de Konin gin vervolgens een toespraak die grote indruk maakte door haar eenvoud van woordkeus en op rechtheid van gedachte. „Beste vrienden", zo zei zij, „de jongeren van alle landen bevin den zich thans in een wereld die in stukken ligt. De brokken zouden een schitterend mozaiek kunnen vormen, maar vorige generaties hebben het grondig vernield en wij moeten het patroon zien terug te vinden. Kijk niet te veel naar het ver leden, beschouw het gerust als een boze droom. Voorafgaande geslachten hebben gefaald, om dat zij niet definitief „halt" heb ben gezegd tegen de machten der vernietiging. Dit wel te doen is nu precies de taak van de tegenwoordige generatie. Toen ik nog studente was aan de Leidse universiteit, hadden en kele alleenstaande en helderzien de geesten de gedachte van het Verenigd Europa ontworpen. Zij werden beschouwd als onpracti- sche idealisten, maar thans is in Straatsburg de schets van een Verenigd Europa inderdaad gete kend. Wij allen, en de jongeren in het bijzonder, hebben het enige De laatste avond van hun ver blijf in de Franse hoofdstad heb ben de Koningin en de Prins de gelegenheid aangegrepen om ook zelf de verlichting die voor deze gelegenheid in de Lichtstad nog extra was aangebracht onopge merkt te gaan bewonderen. De opzet om dat in alle stilte te doen was echter door een Parijs avond blad doorkruist, dat het bezoek dat de Koningin aan de verlichte Notre Dame wilde brengen in een Na de kranslegging bij het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomph en het bezoek aan de Temple de i'Oratoire, bezochten de Koninklijke gasten Woensdag Versailles. H. M. Koningin Juliana en president Auriol tijdens de rondgang door het paleis. kop over de gehele pagina aan kondigde. Duizenden belangstellenden ver zamelden zich dan ook op het plein voor de kathedraal. Het Koninklijk Paar was echter de Parijzenaars te vlug af. Het ver trok vroeger dan verwacht werd, van de receptie in de Quay d'Or- say, waar echter de koninklijke standaard bleef waaien, zodat het vertrek niet werd opgemerkt. Eerst om half een begon toen de menigte te ontdekken, dat zij om de tuin was geleid, en droop iang- zaam af. De Parijzenaars zullen dat ech ter ongetwijfeld sportief hebben weten te nemen, want zij hebben de vorstelijke gasten volop leren waarderen, dank zij ook de bijzon der grote publiciteit die in pagi na's tekst en foto's door de dag bladen aan het bezoek is gegeven. Prins buiten het protocol. De vereniging van Franse foto journalisten is zelfs voornemens Prins Bernhard het ere-lidmaat- schap aan te bieden. Een foto graaf van Paris-Presse heeft n.l. een plaatje weten te knippen, waarop de Prins voorkomt, aan de slip van zijn jas vastgehouden door de chef van het Protocol, de heer Dumaine. Dat geschiedde toen de Prins te Versailles, met een camera achter zijn rug, het gezelschap vooruit wilde snellen, om een paar opnamen te maken voor het familie-album. „Ik moest eigenlijk de camera in beslag ne men", z ei de heer Dumaine, „we gens fotograferen op een ogenblik dat dit niet is toegestaan". „Een voorbeeld van een indiscrete foto graaf", zeggen de Franse foto journalisten, die van nature van alle protocol een hevige afkeer hebben. Zij haalden dan ook ruim adem voorrecht, te leven in een tijdperk van ongehoorde mogelijkheden. Ieder van U zal gelegenheid krij gen mee te doen naar de mate van zijn krachten, en de jeugd kan er zeker van zijn, niet teleurgesteld te zullen worden door hen, die er ernst mee maken de wereld tot vernieuwing te brengen. Men moet de mogelijkheden tot een ingrijpende hervorming niet laten wachten, want de nood is nog nooit zo groot geweest en er is nog nooit zo sterk om hulp ge roepen als nu. De oplossing is, groot te zijn in vergeving, en klein in zelfver heerlijking". In een korte toespraak gaf mi nister Mayer de verzekering, dat de Franse afdeling van de Cité de studenten van het „Julianahuis" naast best vermogen zou steunen. De Koningin onderhield zich daarna geruime tijd met het be stuur der Universiteit en verte genwoordigers van studentenorga nisaties, waarna te half zeven een tocht door de Cité begon, die bij het Nederlands college, het „Ju lianahuis" eindigde. In het Nederlandse college Daar omhelsde de Koningin spontaan haar vroegere Franse lerares, mej. Oosterlee, thans directrice van het kasteel Meri- don in de Valee de Chevreuse, waar o.m. Frans onderricht wordt gegeven aan Nederlandse landbouwers die naar Frankrijk zijn geëmigreerd. De Vorstin was er ontvangen met het Io Vivat, dat Zijzelf staan de bij de ingang uit volle borst meezong. Dr. W. C. van Wijck, de directeur van het college, noemde het een voorpost van de Neder landse wetenschap. Het gaat het college echter nir* in alle opzich ten goed, constateerde hij, maar dit eerste bezoek dat een ge kroond staatshoofd aan de Cité brengt, zal het in de wijder kring bekend doen worden Minister Schuman gastheer Het laatste soirée van het offi ciële bezoek werd gisteravond ge geven in het ministerie van Bui- lenlandse Zaken aan de Quay d'Orsay, waar minister Schuman als gastheer optrad. Behalve pre sident en mevrouw Auriol waren hier ook de ambassadeurs van negen landen aanwezig en vele hoge ambtenaren van het minis terie. Na het diner aan de met kristallen kandelaars en guirlan des van rozen en goudsbloemen tafel, begon om tien uur een re ceptie, waaraan door vele hon derden genodigden werd deelge nomen. De Koningin droeg een blauw turquoise toilet dat met gouden sterren was geborduurd en een met diamanten bezette dia deem in het haar. De Prins was gekleed in het gala-uniform van generaal der Grenadiers. Kort voor twaalven eindigde deze laat ste officiële receptie. Hedenmorgen zullen in de Ne derlandse ambassade de in Frank rijk wonende Nederlanders wor den ontvangen. Daarna begeleidt de Franse president zijn hoge gas ten naar het vliegveld Orly van waar de terugreis zal beginnen. Dat zal het einde zijn van vier glorieuze dagen, waarin de per soonlijkheden van Koningin en Frins diepe indruk hebben ge maakt op de Parijzenaars die zich „plus Royalistes que Republi- cains" hebben getoond. Gisteren, de derde dag van hun officieel bezoek aan Frankrijk zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op het Parijse stadhuis ontvangen. De tocht naar het „Hotel de Ville" werd per motorsloep door de Seine ondernomen. toen gistermiddag de tuin van het Elysee een ogenblik werd omge toverd tot een film-atelier, waar een van de cineasten wel zo vriendelijk was de eigen film camera van de Prins ook in wer king te stellen, zodat er vandaag ook een familie-film mee naar ons land gaat. Er zullen ook vele geschenken naar ons land worden overgebracht. De stad Parijs bood de Koningin („dat is nu niet voor jou, maar alleen voor mij" zei zij glim lachend in het Frans tot de Prins) een juwelenkistje aan, met grijze zijde gevoerd en gesierd met rode en blauwe linten en de wapenschilden van Nederland en Parijs, dat acht veelkleurige sjer pen bevatte, waarop de voornaam ste monumenten van de Franse hoofdstad waren geschilderd. Óok de Prinsesjes wacht menige ver rassing. Onder de talrijke ge schenken die uit geheel Frankrijk op het Elysee binnenstromen, be vinden zich b.v. vele poppen in de traditionele klederdrachten van de verschillende departementen. Tenslotte meldt Parijs, dat het Koninklijk paar vermoedelijk in de zomer van 1951 naar Londen zal reizen, terwijl voor 1951 ook nog een bezoek aan een der Scan dinavische landen op het pro gramma zou staan. VATICAANSTAD (K.N.P.-Reu- ter). Gistermorgen heeft de eerste Indonesische Gezant bij de H. Stoel, Sukardjo Wirjopranoto, zijn geloofsbrieven aan Z. H. de Paus overhandigd. In zijn bij deze gelegenheid gehouden toespraak sprak hij de hulde uit van zijn regering en bracht hij de dank over van de bevolking voor de morele steun, die de H. Vader heeft verleend aan de onafhanke lijkheidsbeweging van zijn land. De H. Vader beantwoordde de toespraak van de gezant met een rede in de Engelse taal. Hij zeide o.a., dat het Verre Oosten, gelegen als het is in een deel van de we reld dat grote mogelijkheden tot ontwikkeling biedt, evenzeer is blootgesteld aan duidelijke moei lijkheden on gevaren. Een volk van 70 mililoen zielen verdient, in zijn worsteling voor het consoli deren en verstevigen zijner vrij heid, de broederlijke bijstand en bemoediging van allen, die oprecht zijn in hun streven, om niet langer de zegeningen en de vruchten van een rechtvaardige en durende vrede te onthouden aan naties en de internationale gemeenschap. Met betrekking speciaal tot CHICAGO, 25 Mei. Tijdens de spitsuren is een volgeladen tram te Chicago in botsing geko men met een tankwagen. De lijken van 25 personen zijn reeds uit de zwaar beschadigde tram te voor schijn gehaald. Ongeveer 20 per sonen werden gewond, van die vele ernstig. De brandweer schat, dat het aantal doden 33 zal be dragen. Na de botsing vlogen beide voertuigen in brand. Zij brapdden geheel uit. Zeven nabijgelegen huizen vatten eveneens vlam en brandden af. De hitte van de brandende benzine was zo groot, dat aanplakbiljetten op 70 M. af stand geblakerd werden. RODE KRUIS ZENDT BLOEDPLASMA BERLIJN. De Oost-Duitse politie heeft medegedeeld dat ten tijde van de Pinksterdemonstraties in Oost-Berlijn het geallieerde wegverkeer naar Berlijn niet 60, maar slechts 10 kilometer zal be hoeven te worden omgelegd. De geallieerde, autoriteiten in Duitsland hadden hierover inlich tingen aan de Sowjets gevraagd. „Het probleem heeft thans bijna zichzelf opgelost", heeft een Britse ambtenaar in Duitsland gis teren verklaard. Het Zwitserse Rode Kruis heeft op verzoek van het Duitse Rode Kruis apparatuur en bloed voor bloedtransfusies naar Duitsland gezonden als voorzorgsmaatregel in verband met eventuele gevech ten bij de Pinksterdemonstaties, zo wordt te Bern vernomen. MGR. HANSSEN IN OTTAWA AANGEKOMEN OTTAWA, 25 Mei. Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, is van daag te Ottawa aangekomen. Hij zal een reis van zes weken door Canada maken om de Canadezen te bedanken voor het toelaten van Nederlandse immigranten en om te onderzoeken wat de immigran ten op geestelijk en materieel ge bied nodig hebben om goede Ca nadese burgers te worden. Indonesië zeide Zijne Heiligheid: God, die alle dingen weet, weet ook hoe oprecht Onze wens is, dat het volk van Indonesië, dat Ons na aan het hart ligt, in dit uur van zijn bestaan snelle vorderin gen zal maken op de weg naar geluk, vooruitgang en voorspoed. Laat iedereen er zich van verze kerd houden dat het Ons steeds zal verheugen, getuige te zijn van de vooruitgang van uw staat, die jong is doch zich bewust van zijn verheven bestemming, in een ge moedstoestand van zelfvertrou wen .wijsheid en matiging, tot het zijn plaats inneemt in de raad der volken, waar zijn streven naar nationale voorspoed en grootheid op een werkzame wijze zullen harmoniëren in een gezamenlijk dienen voor het. were] dom vatten welzijn van de gehele mensheid. De zonen van de Kerk, die in In donesië werken, bewijzen diensten aan Uw 'and. die niemand kan overtreffen. Zonder zich te ont zien zullen zij al hun krachten ter beschikking stellen van ..et onderwijs en de sociale verzorging volgens hun plic! als mens en als Katholieken. Tot slot verzocht de H. Vader Zijn vaderlijke gelukwensen aan de rr raring en het volk van Indo nesië te wöi"n ove'-t--ongen. DOMINICANEN STIERVEN BH VERVOLGING IN 1838 ROME (KNP) Op 12 Novem ber, het feest van Alle Heiligen der Orde der Dominicanen zulllen vijf en twintig leden *van deze orde door Z. H. de Paus worden zalig- verklaard. Het zijn de bisschoppen Mgr. Joseph Diaz Sanjurjo en Mel- chior Garcia Sampedro met 23 pa ters en broeders, die allen tijdens de christenvervolging in Tonkin in het jaar 1838 zijn gedood. -De gene raal der paters Dominicanen heeft alle leden van de Derde Orde in alle provincies en de leden van de verschillende genootschappen en broederschappen van de orde der Dominicanen uitgenodigd bij de Za ligverklaring naar Rome te komen OPGAVE STOND IN STUDIEBOEK Wellicht hebben verschillende eindexamen-candidaten van gymna sia, en de afdelingen gymnasium van onderscheiden lycea, dit jaar een voordeeltje. Gistermorgen is namelijk vanwege het Departement van Onderwijs bepaald, dat het schriftelijk eindexamen Engels door alle leerlingen op bovengenoemde scholen moet worden overgemaakt. Men is tot de conclusie gekomen, dat het stuk, dat als eindexamen- opgave Engels door het departe ment was uitgegeven, reeds voor komt in een bloemlezing van En gelse literatuur, die op verschillen de scholen in het Noorden des lands wordt gebruikt, waardoor de mogelijkheid bestond, dat eind-exa- mencandidaten een stuk ter verta ling kregen, dat in klasseverband reeds was behandeld. JAARVERGADERING VAN DE R. K. ARTSENVERENIGING UTRECHT, (KNP) Naar aan leiding van de methodes, die klaar blijkelijk worden aangewend ter verkrijging van zogenaamde beken tenissen bij processen in Oost-Euro pa, zal de jaarvergadering van de R. K. Artsenvereniging die op 24, en 25 Juni a.s. te Maastricht wordt gehouden, worden gewijd aan het onderwerp: „Opzettelijke persoon lijkheidsverandering door uitwen dige beïnvloeding, in het bijzonder langs pharmacologisehe weg". De Nobelprijswinnaar Prof. Dr. C. Heymans te Gent, Prof. Dr. E. Carp te Leiden en Pater C. Moonen CssR te Wittem hebben zich bereid ver klaard over dit onderwerp inlei dingen te houden. SCHUMACHER HERKOZEN Met 345 stemmen, bij 26 ont houdingen is dr. Kurt Schumacher op het congres van de Sociaal- Democratische partij, dat thans te Hamburg wordt gehouden, tot voorzitter gekozen. Erich Ollen- hauer blijft vice-voorzitter. Het congres heeft bovendien besloten de zetel van de Sociaal- Democratische partij van Hanno ver naar Berlijn te verplaatsen. BRUSSEL, 25 Mei. (ANP) Bel gische beurtschippers hebben te Monsin met hun schepen de Maas geblokkeerd, om de doorgang te beletten aan een Nederlandse boot, waarvan de eigenaar niet aangeslo ten schijnt te zijn bij een erkende vakorganisatie. Men heeft de boot geënterd en de Nederlander duch tig toegetakeld. De Belgische Rijks wacht was echter al spoedig ter plaatse en heeft een aantal pro cessen-Verbaal opgemaakt. REPATRIËRING F-BRIGADE BEGONNEN Met de „Hellenic Rince" Op Dinsdag 23 Mei is uit Priok vertrokken het troepenschip „Hel lenis Rince", door motorstoring ruim 14 dagen later dan werd verwacht. Aan boord bevinden zich een detachement luchtstrij dkrachten en de 41e hulpverbandplaats af deling, behorend tot de F-brigade. De inscheping van de 3e divisie is hiermee dus voltooid: een begin is gemaakt met de repatriëring van de hierna volgende F-brigade (lichting 1948). Na deze brigade volgen nog de G- en H-brigade. De rijksrecherche stelt een on derzoek in naar een vermoedelijk omvangrijke fraude bij hét post kantoor te Laren, die voor zover het zich tot dusverre laat aanzien, bedreven zou zijn door het bestel lend personeel. Maandag geschied de de eerste arrestatie van een postbesteller, Dinsdag volgden nog twee arrestaties en Woensdag we derom drie, zodat thans zes bestel lers in hechtenis vertoeven. Drie van hen zouden reeds een beken tenis hebben afgelegd. De fraude is aan het licht geko men door een ingezetene uit La ren die aan een besteller brieven ter verzending had meegegeven, waarbij de man geld ontving voor de portokosten. Inplaats van deze brieven behoorlijk te frankeren zou hij gebruikte zegels op post stukken hebben geplakt en het geld in eigen zak hebben gestoken. Er zijn hulpbestellers uit Soest en Baarn gearriveerd, die thans de postbestellingen uitvoeren. De gearresteerde bestellers zijn opge sloten in het Huis van Bewaring te Amsterdam. De rijksrecherche, die met de P.T.T.-recherche nu een nader onderzoek instelt, kon nog geen verdere mededelingen doen. In verband met het onderzoek is het postkantoor Laren Woens dagmiddag tijdelijk afgezet ge weest. Dat er reeds eerder ten post kantore te Laren onregelmatig heden voorkwamen bleek vorig jaar, toen er klachten binnenkwa men over poststukken, die niet op de plaats van bestemming waren aangekomen. Van fraude was toen evenwel geen sprake. Men had een aantal zakken met poststuk ken in de kelder van het gebouw teruggevonden, waar zij enige weken hadden gelegen. Er was namelijk een inspectie van het kantoor gehouden en om de boel tijdens het bezoek van de inspec teur netjes aan kant te" hebben had men de postzakken tijdelijk in de kelder gedeponeerd, maar later vergeten ze er weer uit te halen Bij het onderzoek zou thans reeds zijn gebleken, dat de dief stallen al geruime tijd werden ge pleegd. Reeds zouden in 1947 post pakketten, bestemd voor gedeti neerden in het voormalige bewa ringskamp „Crailoo", zijn ont vreemd. Voor zover tot nog toe bekend, werkten de gearresteer den niet in combinatie, doch wa ren wel van eikaars doen en later op de hoogte. Onder hen waren ei met een langdurige en goede staat van dienst. Men is dan ook algemeen in de gemeente met het lot van hun gezinnen begaan. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1