Nieuw Pinksterdagen in Berlijn rustig verlopen Londen en Parijs zijn het oneens over het plan-Schuman Communistische jeugddemonstratie liep met een sisser af WEGVERKEER EIST SLACHTOFFERS Chocomel99 Twee ministers ontslagen Douane-recherchevan Enschede doet een goede vangst Hachelijk avontuur AN UTRECHT JOZEF - ZEIST fSCHOOL TE HOORN a contant- EDITIBS VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Geen 'incidenten in Berlijn Vertrek van Westelijke geallieerden uit Duitsland geëist VEROVERINGSPLAN" VERIJDELD Spoorwegongeluk in Mexico Regeringen moeten deel hunner souvereiniteit prijs geven „Vlaggetjesdag' in Scheveningen Verbonds vergadering K.A.B. Ramp in Columbia Incident in Medan „Activity" ten einde Drie doden en vier gewonden tijdens afgelopen weekend Smolckalnarc vnn bvauterieën in de val Gesneuveld in Indonesië forgens, 's middags, in elk jaargetijde.... iel" - die heerlijke choco- k van Nutricia - smaakt 'airdoe Uzelf nooit Let altijd op de naam iel" op het etiket, n en dan alleen krijgt Chocomel". U van een extra lekker kopje Gebruik dan Nutricia's lenseerde Melk voor de Koffie", e van 230 gram slechts 32 ct. EN ONDERWIJS IN EN IN DE MISSIE ns met spirit, die zich be- a om mee te werken aan de n het Rjjk Gods, schrijven refect en ontvangen GRATIS geïllustreerd boek over onze leven en ons werk •OLi - NIJVERHEIDSSCHOOL AAR DRAAGKRACHT van nieuwe leerlingen voor: idende en le middelbare klas Hoorn, il voor: !o venkarspel; elt te Bovenkarspel en An te Langedijk en Boven- ïoorn en Z.O. Beemster. tvoerder in de Tuinbouw te l 1 October. Schriftelijke inl. ;n aanvragen aan: Directeur te Hoorn. Spreekuur voor gen en -aangiften elke Za- de school, Bontekoestraat 28 10—4032 VAKGR. DETAILH IN BRANDS! Verholen? n gedocht? ood en kolen, erkocht! iaar het raam en rukte de ie duivel zijn", steunde ho- jaar nu al voorbij?" Maar niets of niemand te zien. n?" mompelde smidje Ver diend!" mekkerde toen op- verbeeld. Ik ben gekomen De zeven jaar zijn voorbij ïolen draaide zich snel om ide heertje! Daar stond de id duivel", zei smidje Ver goed uit. M'n compliment, dag jonger op wordt!" livel. „Maak je maar gauw Hike kletspraatjes. Ga met Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.J familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H t/A/V H EDE IV Pag. 1 Dinsdag 30 Mei 1950 46e Jaargang No. 11875 Kontoren: HOORN. Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 Üjnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BERLIJN, 28/29 Mei. De Pinkster-demonstratie van de onder communistische leiding staande Oost-Duitse Vrije Duitse Jeugd" is zonder incidenten verlopen, bericht Reuter. De 25.000 man West-Berlijnse politie en geallieerde mili-tairen, die tijdens het défilé van 't half milliocn demonstranten bij de sectorgrenzen'in gereedheid werden gehouden, hebben niet actief be hoeven op te treden. De wekenlange spanning, dat de demonstratie gebruikt zou worden om een invasie te organiseren in West-Berlijn, was reeds bij het aanbreken van de dageraad ge weken. Verschillende woordvoerders spraken de jeugdige betogers toe, w.o. de president van de Oost-Duitse republiek, Wilhelm Pieck, die waarschuwde de gevaren van een nieuwe oorlog niet te onderschatten. Hij richtte daarbij een felle aanval op de vroe gere Amerikaanse hoge commissaris generaal Clay, die hij be titelde als een der ergste oorlogsophitsers. De vice-premier Walter Ulbricht eiste het vertrek van de Westerse geallieerden uit Berlijn en verklaarde zich tegen verkiezingen voor geheel Duitsland, zolang de Amerikanen nog „hun voeten op de Duitse tafels legden". Telegrammen werden verzonden aan Stalin, waarin aanhankelijkheid werd betuigd aan de „grote strijder voor de vrede". De demonstratie De monsterparade langs de rijkelijk met vlaggen versierde Unter den Linden begon met 't afschieten van vuurpijlen. Daar na werden 200 „vredesduiven" losgelaten. Een zware regenbui overviel de betogers voor de grote parade begon. Men defi leerde voor een tribunq. waar de regeringsleiders en ae bui tenlandse delegaties hadden plaats genomen. Overal wapper den de vlaggen van de Sovjet- Unie, van het communistische China en van de satelietstaten. Naar schatting liepen 18000 on gewapende mannen van de volkspolitie mee. In de optocht werden spandoeken meegedra gen met communistische leuzen en opschriften als „Yankee ga naar huis" en „geen persvrijheid voor de oorlogsstokers". Onge veer 20.000 betogers waren ille gaal uit West-Berlijn overgeko men. Geallieerden op hun hoede De Amerikaanse troepen wa ren in de kazernes geconsigneerd Toen de westelijke commandan ten ter inspectie in helicoptères de lucht ingingen, zagen zij be neden zich in Oost-Berlijn een reusachtig schouwspel van kleu ren, blauwe vlaggen van de Oost-Duitse jeugd en de rood zwart-gouden vlaggen van de republiek. De burgemeester van West- Berlijn, professor Reuter ver klaarde Zondagochtend, dat de waakzaamheid van de West- Berlijners en de geallieerden t communistische plan om West- Berlijn te „veroveren" had ver ijdeld. Twee kleine incidenten Zondagavond was alles rustig aan de sectorgrenzen tussen Oost- en West-Berlijn. Er was van slechts twee kleine inciden ten melding gemaakt: Een tram conducteur was gearresteerd door de West-Berlijnse politie aan de grens tussen de Ameri kaanse en de Sowjet-Russische sector omdat hij geweigerd had de tram te doen stoppen, toen hem dat gevraagd werd omdat binnen in de wagen leden van de „Vrije Duitse Jeugd" een West-Berlijnse krantenverkoper afranselden. Verder werd een man gearresteerd, die zonder vergunning bladen onder Sow jet-Russische licentie uitdeelde in de westelijke sector. Volgens het West-Duitse pers bureau DPA heeft de Oost-Duit se volkspolitie in de Berlijnse voorstad Adlershof een onder zoek ingesteld in het kampement van de Vrije Duitse Jeugd aldaar Er zouden 25 vuurpijlen zijn af geschoten, die duizenden anti communistische pamfletten boven Oost-Berlijn uitstrooiden. De po litie zou van mening zijn, dat dit het werk is geweest van een ver zetsgroep in de boezem van de Vrije Duitse Jeugd. Sommige betogers teleur gesteld. Volgens een West-Duitse jour nalist, die zich heeft weten aan te sluiten bij duizenden commu nistische jongeren, waren velen zijner reisgenoten „volkomen te leurgesteld" over hetgeen zij voo.r en tijdens de bijeenkomst hebben meegemaakt. Vooral de ouderen hebben uiting gegeven aan hun veront waardiging over de behandeling door de autoriteiten der Sowjet- zone en over het algemene ge brek aan vrijheid, aldus deze journalist. Een groep moest vijf uur door dichte bossen 'en struik gewas in stromende regen langs de grens van de Sowj et-zone lo pen voordat functionarissen van de Vrije Duitse Jeugd hen opvin gen en over de grens brachten In dit laatste half uur mocht geen woord gesproken en geen geluid gehoord worden. In het eerste dorp in de Sowjet-zone duurde het onderzoek van de persoonspapieren en het uitrei ken van toegangsbewijzen voor de bijeenkomst door de volkspo litie vijf uur, zonder dat iets te eten was gegeven ging de reis verder per trein naar Berlijn. Te Berlijn moest weer twee uur gelopen worden, voordat zij de plaats bereikten, waar voor onderdak gezorgd was Hier kre gen zij voor het eerst na 28 uur iets te eten Ze hadden er genoeg van. Elf leden van de Oost-Duitse Vrjje Duitse Jeugdbeweging en 24 mannen van de zgn. Volkspo litie hebben gebruik gemaakt van de Pinksterdemonstratie in Oost-Berlijn om uit te wijken naar het westelijke gedeelte der stad. waar zij de autoriteiten om bescherming hebben verzocht. BULGAARSE REGERING GEZUIVERD;: SOFIA 29 Mei (Reuter) De communistische premier van Bul garije, Tsjeroenkol, heeft In de na tionale vergadering (het Bulgaarse parlement - red.) mededeling gedaan van een grootscheepse reorganisatie van de Bulgaarse regering. Inmid dels is bekend geworen, dat de mi nister van buitenlandse zaken en van landsverdediging uit hun amb ten zijn ontzet. Het zijn de commu nisten Poptomof en generaal Damia- nof. Beiden zijn op aanmerkelijk minder belangrijke posten geplaatst. 8 DODEN EN 22 GEWONDEN MEXICO 29 Mei (AFP) BU een spoorwegongeval, dat Zondagochtend te Lecheria plaats vond, zijn acht personen gedood en twee en twin tig ernstig gewond. De Internationale trein uit La redo is, als gevolg van een verkeer de wisselstand, op de trein uit Guadalajara gereden, die in het station van Lecharia wachtte, tot de eerste trein voorbij was. De locomo tief heeft een pullmanwagen in gedeukt. Zes personen werden op slag gedood, hieronder bevinden zich twee kinderen en de bestuurders van de trein, die tegen de stilstaan de trein is opgereden. AARDBEVING IN ZWITSERLAND Bevolking vluchtte uit de huixen LONDEN, 29 Mei. (Reuter). De Zwitserse radio meldt dat Eerste Pinksterdag in het gebied van Wim- mis (Berner Oberland) een aardbe ving is waargenomen. De bevolking vluchtte uit de huizen. PARIJS, 29 Mei (Reuter). Het Britse antwoord op de uit nodiging der Franse regering voor Engelse deelneming aan de te openen Frans-Duitse onderhandelingen over het onder ge meenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steenkool- en staalbedrijven is Zaterdagavond op het Franse ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Een woordvoerder van dit mi nisterie verklaarde, dat, ofschoon men het Britse antwoord nog niet volledig had kunnen bestu deren, toch reeds kon worden gezegd, dat het in dezelfde lijn was gehouden als het reeds eer der door minister Bevin aan zijn Franse collega Schuman gedane aanbod en dat er nog steeds een duidelijk onderscheid bestaat tussen de te Londen en Parijs ingenomen standpunten. De woordvoerder verklaarde, dat de Franse regering er in ge nen dele op uit was andere re geringen te verzoeken om zich bij voorbaat op eep of andere overeenkomst vast te leggen Waar zij echter wel op stpnd was, dat bereidverklaring om aan de onderhandelingen deel te ne men inhield dat men er mede KièüO De vissersvloten van de vissershavens langs de Noordzee zijn weer uitgevaren en de jacht op de eerste nieuwe Hollandse haring is begonnen. Ter gelegenheid hiervan was het Zaterdag en Maandag feest. Te Scheveningen werd Zaterdagmiddag een bedrijfsoptocht gehouden. Een reddingboot van de N.Z.H R.M. trekt langs de haven, waarin de rijk gepavoiseerde haringvloot gereed ligt om uit te varen. aecoord ging te onderhandelen op basis van de punten, die door minister Schuman op 9 Mei j.l. in zijn oorspronkelijke verklaring naar voren zijn gebracht en niet aan de hand van een of ander afwijkend voorstel. Instelling hoge autoriteit. De Franse regering is van me ning dat de landen, die aan de beraadslaging en over het plan Schuman wensen deel te nemen, tevoren moeten instemmen met het beginsel van de instelling van een gemeenschappelijke ho ge autoriteit die, op het gebied van de voortbrenging van steen kool en staal, met meer gezag bekleed moet zijn dan de rege- rinjen der deelnemende landen. Men is te Parijs van mening dat het gehele plan-Schuman staat of valt met de aanvaarding van dit beginsel. Men is er in de Franse hoofdstad van overtuigd dat bij niet-aanvaarding van dit principe het plan-Schuman de weg zou gaan van eerder gedane voorstellen om Europa tot een eenheid te maken, die alleen zijn gestrand, omdat geen enke le regering1 bereid was een ge deelte van zijn nationale souve reiniteit prijs te geven. SPELEVAREN OP ZEE WOELIGE Ruim zestig schepen van de ge pavoiseerde Seheveningse logger- vloot zijn met duizenden passa giers aan boord Maandag ter ere van „Vlaggetjesdag" uitgevaren. Het werd een spelevaart op een vrij woelige zee, waardoor menig visje op een extraatje werd ge- tracteerd. Desondanks was de stemming aan boord uitstekend, evenals onder de vele tienduizen den, die zich op wallen, haven hoofden, dijken en boulevard ver drongen om de dansende scheep jes gade te slaan. Motie Franse socialisten. Het nationale congres van de Franse socialistische partij heeft Maandag op zijn slotzitting een motie goedgekeurd, waarin ge sproken wordt van de noodzaak om zo veel mogelijk landen en in het bijzonder Engeland te bewegen toe te treden tot de door Schuman voorgestelde ge meenschappelijke „pool" der steenkool- en staalindustrie. België gaat accoord. Een woordvoerder van de Bel gische regering heeft Zaterdag verklaard, dat het Belgische be sluit, om deel te nemen aan de voorgestelde onderhandelingen, die ten doel hebben te komen tot oprichting van een interna tionaal gezagsorgaan, dat con trole zal uitoefenen op de West- Europese kolen- en staalindus trieën, meer is, dan woorden al leen en een weloverwogen, van ganser harte gegeven instemming met het plan-Schuman. De Zaterdag onder voorzitter schap van de heer A. C. de Bruijn te Utrecht gehouden ver bondsvergadering van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft de plannen voor de voltooiing van het rusthuis en vacantie- oord Drakenburg bij Baarn en de daartoe ontworpen financiële voorzieningen goedgekeurd. In de zomermaanden kan Dra kenburg voor vacantiedoeleinden en gedurende de rest van het jaar als rustoord worden ge bruikt. Het ligt in de bedoeling het nieuwe gedeelte in het voor jaar van 1951 in gebruik te ne men. In de vergadering is de wen selijkheid besproken van een or gaan waarin al hetgeen de K.A.B. doet op het gebied van de Volks gezondheid zal zijn gecoördineerd De voorzitter achtte de stichting van zulk een coördinerend KAB- orgaan broodnodig. De vergadering nam afscheid van prof. dr. W. Bronkhorst, als geneesheer-directeur van het sa natorium Berg en Bosch te Bilt- hoven. Koning Leopold naar Rome VATICAANSTAD, 29 Mei. (Reu ter). Koning Leopold van België zal na de Belgische verkiezingen met zjjn echtgenote, de Prinses van Retie, en zijn oudste zoon, Prins Boudewijn, een bezoek aan Rome brengen, aldus wordt in kringen van het Vaticaan gemeld. Veertig cadetten van de Nederlandse luchtmacht arriveerden op het Idlewild-vliegveld nabij New York, op weg naar Texas, voor training met Amerikaanse P-51's en F 80 jet-gevechts vliegtuigen. Deze training in Amerika geschiedt in overeenstem ming met de bepalingen van het Atlantisch Pact. 14 DODEN EN 50 GEWONDEN BIJ ONTPLOFFING BOGOTA 29 Mei (AFP) Te Neiva de hoofdstad van de Colum- biaanse provincie Huila heeft zich een ontploffing voorgedaan in een, in het centrum van de stad gelegen, springstofdepot. Volgens de eerste berichten zijn er veertien doden en vijftig gewonden. Volgens ontvan gen berichten zou een burger een brandende sigaret hebben laten val len op vaten met buskruit. Er is een onderzoek ingesteld. Ere-voorzitter M.R.P. overleden PARIJS, 28 Mei (Reuter). Mare. Sangnier, de leider van de Franse Pacifistenbeweging en erevoorzitter van de M.R.P. tussen de twee we reldoorlogen, stichter van de „Parti de la jeune republique en van de Franse beweging voor jeugdherber gen, is op Pinksterdag is de leeftijd van 77 jaar te Parijs overleden. BRAND IN LONDENS ZIEKENHUIS Twee doden LONDEN, 27 Mei. Reuter. In een Londens ziekenhuis brak brand uit in de afdeling, waar be- stralingswerkzaamheden met X- stralen werden verricht. Terwijl ruim honderd patiënten naar buiten werden gebracht, knielden vrouwen op de straten eer en baden voor hun behoud. Een dokter en een verpleegster zijn om het leven geko men. AMOKMAKER VERWONDT DRIE NEDERLANDERS MEDAN (Aneta). Drie em- Êloyé's van de Delispoorwegmij., i. de Jong, C. A. Zandbergen en J> Hoogmoed zijn te Tandjong Poera (60 km. van Medan), toen zij uit de auto stapten om te te lefoneren onverhoeds door een amokmaker aangevallen en met een parang verwond. De Jong en Zandbergen liepen ernstige ver wondingen op, hoewel niet le vensgevaarlijk. De verwondingen van Hoogmoed waren van min der ernstige aard, zodat hij later uit het ziekenhuis kon worden ontslagen. De arnokmaker, een Atjehse karbouwenverkoper, is door de omstanders overmeesterd en aan de stadspolitie overgele verd. VLOOTMANOEUVRES GESLAAGD De A.N.P.-verslaggever aan boord van de „Karei Doorman" bericht, dat de manoeuvres van de vlooteenheden der westelijke mogendheden ten einde is. Het doel was de samenwerking tus sen de verschillende eenheden en vooral de samenwerking met vliegtuigen. De grootscheepse oefening is besloten met een spiegelgevecht tussen de grote eenheden, de zgn. bovenwater schepen, waarbij geen deel werd genomen met vliegtuigen noch met onderzeeboten In dat opzicht was heteen „ouderwetse zeeslag" In politiek opzicht hebben de oefeningen getoond, dat het Eu ropa ernst is om alle krachten te verzamelen. Vice-admiraal Wil- linge zeide op de slotconferentie „Wij hebben zeer veel geleerd en er is wederzijdse vriendschap en vertrouwen gegroeid, zonder welke geen samenwerking mo gelijk is." In de nacht van Zondag op Maandag is in de binnenstad van Den Bosch een ernstig auto-onge val gebeurd, waarbij twee perso nen werden gedood en één zwaar gewond. Met volle vaart is een personenauto met drie inzittenden, allen uit den Bosch, tegen een win kelpui gereden. De heren K. en M. werden gedood, de heer D. werd zwaargewond. Op de Rijksweg tussen Ede en de Klomp, ongeveer ter hoogte van de Dwarsweg is Zaterdagmid dag een aanrijding voorgekomen, dieéén dode en drie gewonden eist. De 25-jarige M. R. uit Ede reed met een lichte motorfiets op de Rijksweg, terwijl hij voor op de benzinetank een 12-jarig buur meisje, R. van R„ meevoerde. On der het rijden heeft hij waarschijn lijk een of ander mankement on der aan de motor trachten te ver helpen. Hij maakte plotseling een lichte zwenking naar links, juist op het moment, dat een motor wil de passeren. Beide bestuurders raakten elkaar even, waardoor Roseboom de macht over het stuur verloor en met zijn motor kwam te vallen. Een derde motor, be stuurd door C. R. uit Apeldoorn, employé bij de K.L.M. en met als duo-passagier G. C. S„ wacht meester der rijkspolitie te Lochem, reed op de op de weg liggende motor in. De motorbestuurder Ro seboom en het meisje werden een twintigtal meters meegesleurd. Daarna kwam de motor vrij, maar 1300 MILITAIREN UIT INDONESIË TERUG Met het troepenschip General M. B. Stewart arriveerden 1281 militairen uit Indonesië in Neder land. Alvorens de debarkatie aan de Lloydkade te Rotterdam een aan vang nam, werden de mannen toegesproken namens H.M. de Koningin door Jhr. D. J. A. A. Lawick van Pabst, door de staats secretaris van oorlog, mr. W. gering en namens de inspecteur- generaal van de Kon. Landmacht, Prins Bernhard, door kolonel C. F. Pahud de Mortagne. Een uitgebreid smokkelcomplot, waarbij negentien personen betrokken zijn, is door de Enschedese douane-recherche ontdekt. Vier maanden geleden kreeg de recherche de eerste draad van d't wijdvertakte complot in handen, toen een inval werd gedaan in een café te Amsterdam, waar een hoeveelheid byouterieën wérd gevonden. Zekere Piet de B„ een monteur, bleek met de verkoop van uit Duitsland gesmokkelde byouterieën sommen te verdienen. Hij leefde op grofe voef en verteerde soms f 2000. per nacht. Dit was voor zijn broer, Corne lls, aanleiding om het ook in de smokkelhandel te proberen. Ook hem ging het voor de wind. Hij kon zich. evenals zijn broer, een luxe wagen aanschaffen. De smokkelwaar werd aanvan kelijk per Rijnschip aangevoerd en via Dordrecht naar de hoofd stad gebracht. Onder de firma naam Aco werden colliers, arm banden en andere snuisterijen aan de man gebracht. Het ver voer per schip had echter na delen. Als de waterstand te laag was, kon de smokkelbaar niet ter bestemder plaatse aankomen en dan kon Cornells de B. niet aan de vraag van z;jn klanten vol doen. Hij was echter in de Gel derse Achterhoek goed bekend en in de gemeente Aalten wist hti zich de hulp van anderen te verzekeren, zodat de smokkelarij in het vervolg over land ging. Bondgenoten in Amsterdam Cornells die begon in te zien dat het smokkelen riskant be gon te worden, verzekerde zich van dg hulp van de Gebr. R. uit Amsterdam, die een bar dreven De laatsten hadden zich- reeds geruime tijd bezig gehouden met het smokkelen van brillenmon- turen. Nadat het drietal een partij byouterieën uit Duitsland had gesmokkeld, trachtten de Gebr. R. hun kameraad er van te overtuigen dat het veiliger was de smokkelwaar bij hen te verstoppen. Dat geschiedde maar nadat de eerste partij daar was verstopt, zeiden de R's de vol gende dag dat men de B. in Duitsland bedrogen had, aange zien de pakketten met byoute rieën slechts waardeloos mate riaal bevatten. De B. wist even wel beter, want hij had tevoren uit elk pak een monster genomen zodat hij wist wie hem bedrogen had. De Gebr. R. slaagden er voorts nog in de wagens van Piet en Cornelis, waarvan zii steeds gebruik mochten maken te ver kopen. waarschijnlijk door hetdwars slaan van het voorwiel maakte het rij wiel toen een salto. De K.L.M.- employé en de wachtmeester wer den meters verder op het wegdek gesmakt. Roseboom bleek op slag gedood te zijn, het meisje had een rechterbeenbreuk en verschillende bloedende schaafwonden, de KLM- employé een schedelbasisfractuur en de wachtmeester een sleutel beenbreuk en een hoofdwonde. Allen werden naar het Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd. De toestand van de K.L.M.-employé is zorgwekkend. Zondagmiddag was hij nog niet bij kennis. JONGELIEDEN MET KAJUIT SLOEP OP DE NOORDZEE De reddingboot Neeltje Jacoba heeft een klein jacht, dat voor Wijk aan Zee in nood verkeerde, veilig de haven van IJmuiden binnengesleept. Aan boord bevonden zich vier leerlingen van de Zeevaartschool uit Den Helder. Het viertal, waar van de oudste 20 jaar was, keerde met deze kleine onzeewaardige kajuitsloep terug van een vacan- tiereis naar Engeland en koerste op Den Helder aan. De stormachtige wind dreef het vaartuigje echter naar het Zuiden af. Toen de motor van het naam loze en slechts 8.75 m. metende bootje afsloeg en het grootzeil aan flarden woei, werd de situatie hachelijk, daar de jongelui het huikje op de fok niet in open water konden houden, zodat het naar het strand afdreef. Toen het bootje door de Neeltje Jacoba de haven was binnenge sleept en de opvarenden kletsnat aan de wal kwamen, wachtte hun daar van de havenmeester een fikse uitbrander. 60 JAAR MISSIEHUIS TE ROOSENDAAL Met kerkelijke plechtigheden werd gisteren te Roosendaal het 60-jarig bestaansfeest van het Missiehuis van de „Fathers" der St. Joseph congregatie van Mill Hill gevierd. Het Missiehuis te Roosendaal was de eerste nederzetting van deze Engelse congregatie in Ne derland. Thans hebben de Mill Hillers zes huizen in ons land. Het Roosendaalse Missiehuis bracht in de tijd van zijn bestaan 609 priesters voort, van' wie er zeven bisschop werden en één het tot algemeen overste van de con gregatie bracht. Het feest begon vandaag met een Pontificale Hoogmis in de Parochiekerk van St. Jan, opge dragen door Mgr. Jos. Baeten, bisschop-coadjutor te Breda. Aan wezig waren o.m. Mgr. P. Hop mans, bisschop van Breda, Mgr. Hall, apostolisch vicaris van Ki- sumu (Kenya), Mgr. V. Billington, apostolisch vicaris van Kampala (Oeganda) „father" dr. T. Mc Laughlin, de algemeen overste van de congregatie. 's-GRAVENHAGE, 27 Mei. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold, le klasse M. Leegstra, l.nr. 271014 170, afkomstig uit Ten Boer (Gr.). Op 2 Mei 1950 bleek, dat hij was gesneuveld na vermis sing op 10 April 1949. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1