MORGEN ZATERDAG Sensationele TEXTIEL.VËRKOOP 1.70 425 KARP Het Muziekconcours te Heiloo Joyeuse intocht in Assen Truman vroeg het Congres ruim 1.2 milliard Feest in Bergen aan Zee 143 f5.90 568 278 VROOM ORIll'JSRA.W DE RIJ\ J. POORTER Zeer grote deelname Drente's hoofdstad in feeststemming Voor tweede jaar wapenhulp aan meer dan veertien landen Drie jubilarissen gehuldigd Bekentenissen in Praag COUPONS BEDRUKTE WASECHTE KATOEN thans per coupon METER VISTRA IN DE NIEUWSTE ZOMERDESSINS thans per meter GRASLINNEN LAKENS PRACHTIGE KWALITEIT alleen morgen Zaterdag ^7 per coupon i/U MTR. GEKLEURD FLANEL MOOIE VOLLE KWALITEIT alleen morgen Zaterdag 1 1 f per meter J.#AO Profiteert van dese buitengewone interessante koopjes ALKMAAR Jeugd Amusementt Orkest 3e bediende of aank. 2e bediendi flink R.K. meisje Telmachines Rekenmachines H. STUMP EL RECLAME A LAAT 158-160 ULO ST. JOSEPH Aangifte WILTON 12 els 138.00 PAGINA 4 VRIJDAG 2 JUNI 1950 K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR Alkm. Biosc. Theater: Een kus van Venus; alle leeft. Ci nema American: Mr. Belvedère loopt college; alle leeft. Harmonie: De gravin van Monte Christo; alle 1. Victoria: Gebrandmerkt; 18 jaar. Elisabeth; 14 jaar. Razzia in Ber- te middernacht; 14 j. De menseneter van Kumaon; 14 j. Tivolie: Dokter DEN HELDER Dc Witte; Moord lijn; onb. HOORN Winston Theater: Onder 't asphalt van New York; 14 jaar. Victoria: Schaduw des doods; 14 j. SCHAGEN Royal: Gebroken be lofte; 18 jaar. WIERTNGEN de Haan: Schaduw van 't verleden; 18 j. De slavin van Haroea; 14 jaar. LUTJEBROEK City: Een huis vol herrie; alle 1. Thuiskomst; alle 1. Een weldaad Uw haat i Aaverientie DE RAAD BIJEEN BERGEN De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdag a.s. om 9 uur 's morgens, om daarna de jaarlijkse Bonnefaasschouw te houden. Aan de rand van de gemeente Meppel nam burgemeester mr. A. Kleyn afscheid van zijn Vorstelijke Gasten. Bij dit afscheid bood een Meppels meisje een Staphorster kleedje aan. (Eigen foto.) (Vervolg van pag. 1). In Kloosterveen reeds maakte de burgemeester van Assen, de .heer H. J. de Oreu, zijn opwachting. Weer werden er bloemen aangeboden, terwijl een padvinder voor Z.K.H. Prins Bernhard zelfs een fraaie pijp had meegebracht. Koningin Juliana werd hier verrast met een uit fraai hout gesneden broodplank en toen volgde de entree van Assen. Het is een ware zegetocht voor het Koninklijk Paar geworden. Duizenden waren getuige van het fraaie schouwspel op de Brink, waar de Koninklijke Gasten door de Commissaris der Koningin werden verwelkomd. De Commissaris wees er op, dat hoewel Drente voor de Ko ninklijke gasten niet onbekend is, deze dag voor de provincie toch een bijzondere betekenis heeft en wel omdat dit het eerste offi ciële bezoek is, dat het Konin klijke paar aan het „Olie Land schap" brengt. Dit bezoek is voor ons van grote waarde, aldus de Commissaris, omdat het Drentse volk daardoor nader in contact komt met de verpersoonlijking van wat voor ons als symbool een zo bijzondere betekenis heeft: „ons geliefd Oranjehuis". Maar symbolen, aldus de Com missaris der Koningin, mogen wij niet gebruiken wanneer ook niet de werkelijkheid er doorheen straalt. En dan zien, wij dat deze symbolen gedragen worden door de personen van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Het lichtende voorbeeld ons door u bei den gegeven geeft Drente de kracht om in deze moeilijke tijden een weg te vinden. Vanaf ljet bordes van het voor malig gemeentehuis sloeg het Ko ninklijke Paar een défilé gade van talrijke Asser verenigingen, welk défilé 'n prachtig schouwspel bood. Het was reeds 11 uur. toen de gasten, weer luide toegejuicht door „U BENT HET, UWE MAJESTEIT' Tijdens het bezoek aan de Bro- capharmfabriek werd thee geser veerd door enige diensters, die in oude Drentse costuums waren gekleed. Een van deze costuums was zelfs 250 jaar oud. Geen won der, dat de Koningin allerlei bij zonderheden over deze kleder dracht wilde weten! Op de inpakafdeling sprak de Koningin een blinde inpakster van 35 jaar aan. Het meisje was hierdoor geheel verbouwereerd en kon geen woord uitbrengen. De Koningin gaf haar een hand en vroeg haar: „Weet u nu, wie u een hand heeft gegeven?" Het blinde meisje antwoordde: „Ik weet het, U bent het, Uwe Majes teit". Inbraken te Heiloo HEILOO. De vorige week is op een drietal plaatsen in Heiloo ingebroken. Bij een tweetal win keliers in het centrum van het dorp, waar de dader door het openschuiven van een raam was binnengedrongen, werden bedra gen van f 15.tot f 50.ver mist. Voorts werd door insluiting ingebroken in een particuliere woning aan de Oosterzijlaan, waar een geldkistje met inhoud werd vermist. De politie stelt een onderzoek in. Raadsvergadering AKERSLOOT De Raad dezer gemeente vergadert Maandag a.s. om 9.15 uur ten Raadhuize. feestend Assen, naar de woning van de commissaris der Koningin vertrokken. Maar in Ap.scn, was het toen nog volop feest, want, het gebeurt niet dikwijls, dat deze landelijke ge meente met een Koninklijk bezoek wordt vereerd. De straten waren fraai geïllumineerd en vooral de Brink, trok vele bezoekers, die met bussen en fietsen naar Assen geto gen waren. Het was een kort programma gis teren, slechts een ontvangst, maar vandaag zal Drente haar aanhanke lijkheid aan het Vorstenhuis demon streren, wanneer de Koninklijke Gasten na eerst nog in Assen een ronde gemaakt tc hebben een be zoek aan de provincie zullen bren gen. DAVOS ÈN DE PRINS VOEREN WEL BIJ BROCADES-STHEEMAN Tijdens hot bezoek van het Koninklijk Paar deed de hoofddirecteur van het bedrijf, de heer Noorduijn, Hare Majesteit in haar func tie van beschermvrouwe van het Ncd. Sanatorium te Davos, de toezegging 25 kg para-amino-salicylzuur wel haast een wondermiddel bij de tuberculosebestrijding, kosteloos ter beschikking van het sanatorium te zul len stellen. Met een dergelijke hoe veelheid, een bedrag ver tegenwoordigende van ruim 3000 gulden, kunnen tien patiënten gedurende drie maanden worden behandeld. Prins Bernhard moet met open oren naar de heer Noorduijn geluisterd heb ben. Brocades vervaardigt nog meer preparaten en een daarvan, nr 333, dat gunstig werkt bij opkomende ver koudheid, fascineerde hem zo, dat hij meteen een aan tal doosjes ervan aan zijn secretaris overhandigde WASHINGTON, 1 Juni (Reuter). President Truman heeft vandaag het Congres verzocht 1.220.500.000 dollar beschik baar te stellen voor het tweede jaar van het program voor wapenhulp. Vertraging bij de verstrekking van dit bedrag ,,zou onze pogingen om het soort vrede te scheppen dat de vrije wereld zoekt, een fatale slag kunnen toebrengen", aldus de president, in het tweede jaar van het plan zal aan meer dan veertien landen militaire hulp worden verleend, zo wordt ver wacht. De president noemde deze landen echter niet allemaal. Hij zei, dat hij om veiligheidsredenen niet kon meedelen hoeveel elk land zou krij gen. De leden van het Noord-Atlan tisch verdrag die wapens zullen krjjgen, zijn Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Luxem burg, Denemarken, Noorwegen en Portugal. Laatstgenoemd land komt voor de eerste keer op de lijst voor. Voor deze landen zal een mil liard dollar worden uitgetrokken voor wapens, een opleidingspro gram en voor de grondstoffen en machinerieën die n"dig zijn om de militaire productie in West- Europa op te voeren. De president zei, dat 75 millioen dollar nodig zijn om de hulp aan de niet-communistische groepen in China voort te zetten. Truman vroeg ook een „beperkte volmacht" om in geval van nood „een klein bedrag" te gebruiken voor een bepaald gebied. Hij zei: „Aangezien de Sowjets blijven zoe ken naar zwakke plekken in do verdediging van de vrije wereld, kunnen er noodgevallen ontstaan Puzzlerif voor auto's en moforen BEEMSTER Zaterdag 3 Juni organiseert de M.C. „Perkam" de 1ste Puzz. rit in dit seizoen, voor auto's en motoren, plm. 75 km over verharde wegen. Alles is in wer king om deze middag zo sportief mogelijk te doen slagen. Er zijn mooie prijzen te winnen, tevens geldt deze rit voor het'Club kampioenschap. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,en teams f 1,50 extra. De snelheid bedraagt voor auto's en motoren boven de 125 cc 40 km per uur en daar beneden 36 km. De start heeft plaats om - 3 uur, vanaf het clublokaal, P. van Etten Jisperweg Beemster. Prijsuitrei king onmiddellijk na de uitslag. Naai-examens WARMENHUIZEN Op het on langs gehouden examen, costuum- naaien, slaagden de volgende da mes: T. v.d. Berg, T. Boekei, N. Groot, J. Goudsblom, H. Mooij, G. Mosch, C. Ooijervaar, R. Tesselaar. Voor Lingerie, de dames: E. Bloker, M. Dekker, S. Nannes. Bello reed gistermiddag om drie uur niet voor niets naar Bergen aan Zee; er waren verschillende passagiers voor het eindpunt, waar onder de zes gebroeders Haasbroek met hun dames en nog enkele an dere feestgangers; zij gingen naar Hotel Prins Maurits te Bergen aan Zee, het eerste gebouw, dat in de badplaats gesticht werd en waar drie jubilarissen van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij „Bergen aan Zee" wegens veeljarige dienst gehuldigd werden. Daar was de gemeenschap van Bergen aan Zee bijeengekomen in een feestelijk versierde zaal, vol met fleurige bloemstukken; wij troffen er de 91-jarige heer Jacob van Reenen aan temidden van de drie jubilarissen, de heren D. H aasbroek, administrateur van de N.V., die er 40 dienstjaren heeft op zitten en de heren C. Schotten en C. Wokke, die er elk 45 jaar in dienst van de maatschappij achter de rug hebben. De oude heer van Reenen kreeg het eerst het woord, waarbij hij zich tot zijn oude getrouwen richtte, die hij de pioniers van Ber gen aan Zee noemde; hij herin nerde er aan, hoe zij de eerste ste nen aandroegen, om de zeeweg te bestraten en het eerste huis „Prins Maurits" te bouwen, waar thans dit jubileum gevierd wordt. Vol waardering was spr. voor het werk door de jubilarissen geduren de zo vele jaren in het belang van Bergen aan Zee verricht. Speciaal richtte spr. zich nog tot de héér Haasbroek, die destijds ook met mevr. Van Reenen-Völter zo pret tig had samengewerkt. Als blijk van persoonlijke dank bood spr. de jubilarissen een fraaie oorkonde aan, verlucht met foto's van Ber gen aan Zee; voorts ontving de heer Haasbroek e«n zilveren asbak en de andere jubilarissen een luxe presenteerblaadje. Baron Taets van Amerongen sprak als directeur van de N.V. woorden van waardering tot de jubilarissen, die met de maat schappij vergroeid zijn; tpt elk hunner richtte hij zich afzonderlijk, om ze tenslotte alle drie een ge schenk onder couvert aan te bie den, terwijl hij de heer Haasbroek als privé-geschenk nog een antieke doos aanbood. De heer Haasbroek sprak namens de jubilarissen een woord van dank voor de woorden van waar dering en geschenken; ook hij ge waagde van een prettige samen werking met de directie van de maatschappij en releveerde voorts de voornaamste- feiten uit de ge schiedenis van Bergen aan Zee, om eerbiedig te herdenken de overle denen, die in deze geschiedenis ook een rol speelden, n.l. mevr. van Reenen-Völter, Mevr. Taets van Amerongen-van Reenen en Jhr. Panhuys; op zijn verzoek werd een moment stilte betracht om deze personen even te herdenken. De heer Haasbroek vertelde voorts hoe Bergen aan Zee van 5 gezinnen in 1910 groeide tot 67 ge zinnen in '49; hij sprak daarbij de hoop uit, dat de badplaats in bloei mocht toenemen. Mede namens zijn medejubilaris sen, die hij prees als prachtkerels bracht hij dank aan de directie, er zijn genoegen over uitsprekend, dat de heer Jb. van Reenen dit jubi leum nog mocht medevieren. Hij eindigde met de wens voor een nog langdurige samenwerking. Tal van sprekers voerden hierna het woord; burgemeester Huygens deed dit namens het gemeentebe stuur. daarbij speciaal het werk van de heer Haasbroek belichtend en de beste wensen uitsprekend voor de bloei van de badplaats. De heer Mosk sprak namens de Ver. „Paal 33" onder aanbieding van bloemen voor elk der jubilarissen; de heer J. Roggeveen, die met Mr. Zeiler de V.V.V. vertegenwoordig de bood met waarderende woorden elke jubilaris een fraaie linoleum snede van Rein Snapper aan. De hr. Schuddeboom sprak namens alle in woners van Bergen aan Zee op ge moedelijke wijze onder aanbieding van geschenken in de vorm van een zegelring voor de heer Haasbroek, een horloge met ketting voor de heer Schotten en een dubbele hor logeketting voor de heer Schotten; elk ontving bovendien een doos si garen, terwijl hun dames werden verblijd met een mandje fruit. Namens de sociëteit „Bergen aan Zee,' waarvan de heer Haabroek voorzitter is, bood de heer Stroo- mer taarten aan. Vervolgens kwa men velen, w'.o. het personeel van de Bouw Exploitatiemaatschappij de jubilarissen geluk wensen, terwijl verversingen werden rondgediend. In een genoeglijk samenzijn bleven de Bergen aan Zeeënaren nog lange tijd bijeen. SHELL-JUBILEUMRIT In verband mét het 60-jarig jubileum van de Koninklijke Pe troleum Maatschappij, organiseert haar verkooporganisatie in Neder land, de Shell Nederland N.V. op 23 en 24 Juni a.s. een jubileumrit van 24 uur, waaraan 400 automo bilisten uit Nederland kunnen deelnemen. De rit, die geen rallye is, maar een sportieve toeristi sche prestatierit, zal onder aus piciën staan van de K.N.A.C. Het is de bedoeling dat slechts één be stuurder dc rit uitrijdt. Er zijn in ons land 14 startplaatsen aange wezen. Ook Alkmaar fungeert als startplaats. Op het Canadaplein zal op 24 Juni des morgens om 3 uur worden gestart door 16 deel nemers. Het vliegveld Ypenburg is de finish van deze prestatierit. Om 2 uur, des Zaterdags moeten daar de deelnemers binnen zijn. De twintig best geklasseerde rij ders zullen een klassementsproef afleggen. Om alle verplichte con troleposten te passeren moet men een kleine 1000 km. afleggen. De inschrijving voor de rit is inmid-1 dels gesloten. I die een onmiddellijk optreden door de V.S. noodzakelijk maken". Hij drong er bij het Congres op aan de huidige wetten zodanig te wijzigen dat het mogelijk wordt „onder be hoorlijke garanties" Amerikaanse wapens te verkopen aan landen, die niet met name in de wetten worden genoemd. Hjj verzocht het Congres toe te staan, dat deze lan den de Amerikaanse wapens in ter mijnen afbetalen en niet, zoals thans geëist wordt, vooruit. ONDERSCHEIDINGEN VOOR MINISTER WIJERS Bij K. B. is aan mr. Th. R. J. Wijers, Minister van Justitie, ver lof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Kroonorde van België, en het Grootkruis der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. De R.K. Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen in Noord-Holland geeft haar jaarlijks Bondsconcours deze keer te Heiloo. en wel ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Fanfare „St. Caecilia" aldaar. Uit het programmaboekje blijkt dat een groot aantal corpsen bij de bond is aangesloten, zodat de jubilerende vereniging St. Cae cilia tc Heiloo, ditmaal dc gast- vrouwe is van een waarlijk groot Bondsconcours. Niet minder dan twee en dertig corpsen zullen deelnemen aan de concertwedstrijd, drie en twintig aan de mars- en dertien aan de tamboers-wedstrijd. Onder de vele beschikbaar gestelde prijzen, lau wertakken, kransen, medailles, zijn er van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin in Noordholland, de Burgemeester van Heiloo, het ge meentebestuur, de pastoor der pa rochie van Heiloo, en vele anderen. Nieuw op dit concours is, dat er zo tot dusver gebruikelijk, nu geen Brewedstrijd zal worden gehouden, de Concertwedstrijd wordt ver deeld over het middag- en avond concert. De grote lijst van de te 'spelen werken op dit concours ziet er in muzikaal opzicht aantrekkelijk uit, er worden o.a. werken gespeeld van Weber, Rossini, Delibes, Sibe lius. In de hogere afdelingen be looft het op 4 en 11 Juni een span nende wedstrijd te worden. De culturele waarde van een muziek-concours is duidelijk. Wan neer men de kunst dient, om ook hierdoor zichzelf te verheffen bo ven het niveau van het dagelijkse leven, is dit een bijzonder verheu gend verschijnsel. We twijfelen er niet aan of de belangstelling van de zijde van het publiek zal bij goed weer zeer groot zijn. Zaterdag 8 uur wordt het ope ningsconcert gegeven door de ju bilerende vereniging St. Caecilia. Woensdagavond om 8 uur een concert, aangeboden door de mu ziekvereniging „Eensgezindheid" te Heiloo, en Zaterdag 10 Juni een concert, aangeboden door „Eensge zindheid" uit Egmond Binnen. Alles is met de grootste zorg en accuratesse voorbereid. Moge dit muziekfeest te Heiloo, zowel voor de feestvierende v vereniging „St. Caaecilia" als voor de R.K. Bond een grandioos succes worden, mede ook in verband met het muzikaal R.K. Verenigingsleven. De eerste concoursdag zullen de gasten officieel op het Gemeente huis worden ontvangen. DE NIEUWE KOFFIEBON Bon 464 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram kof- ffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 2 Juni *50 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 17 Juli 1950. Het rantsoen dient voor zes we ken, zodat op 13 Juli 1950 de eerst volgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats hebben. (Reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage.) Te Belgrado is een proces be gonnen tegen twee voormalige lioge officieren van het Joego-Sla- vische verzetsleger: Branko Petri- cevic en Vlado Dapcevic. Petrice- vic studeerde voor de oorlog rech ten en klom op tot generaal-ma- joor in de verzetsbeweging van maarschalk Tito. Ingenieur Dapce vic werd kolonel. Zij werden in Augustus 1948 aan de Roemeense grens gevangen ge nomen, nog geen twee maanden nadat de breuk tussen Tito en Sta lin wereldkundig werd. Zij wer den ervan beschuldigd getracht te hebben via Roemenië naar Moskou te gaan om daar een beweging te gen Tito op touw te zetten. Een derde man, generaal Arso Jovano- vic, tijdens de oorlog Tito's staf chef, werd door grenswachten doodgeschoten. Petricevic en Dapcevic zouden beiden de beschuldigingen van hoogverraad, samenzwering tegen de staat, militaire spionnage, de sertie en het beramen van een ac tie tot het zaaien van ontevreden heid in het leger, hebben toegege ven. Zij zouden, naar de openbare aanklager verklaarde, van de Sov jet-Russische militaire attaché, ge neraal Sidorovic, opdracht hebben gekregen militaire inlichtingen in te winnen, in het bijzonder of er Joego-Slavische troepen naar de Albanese grens gezonden werden. PRAAG In het spionnage- proces tegen 13 Tsjecho-Slowaken dat gisteren te Praag werd voort gezet, hebben dr. Josef Nestaval, een 50-jarige functionaris van de Nationale Verzekeringsdienst, me vrouw Milada Horakova, een van de voormalige vrouwelijke leden van het parlement en dr. Hedja, die tot Mei 1949 had gewerkt in de centrale regeringscommissie voor de leiding der economie, schuld „bekend". Zij zeiden, dat het doel van de groep, waartoe zij behoor den, was, de terugkeer tot het bourgois-kapitalisme". 1DAG in tientallen frisse zomerdessins en kleuren, 4 meter van 80 cm. breed f 1.80 per meter 7.20 Dese japon maakt U self voor 5.90 aan stof. 80 cm. breed, normale prijs per meter 1.95 Precies geschikt voor een nieuwe zomerjapon. 180 cm. breed, per coupon van 2.40 mtr. 4 f 3.90 per meter 9.36 F zalm en bleu, 75 cm. breed, norm. prijs p. meter 1.35 Familieberichten Langs deze weg wilier wij, ook namens weder zijdse ouders, alle vrien den, familie en beken den, hartelijk danker voor de belangstelling bij ons huwelijk onder vonden. J. Groot G. Groot-Lampe Egm. a. d. Hoef, Egm.straatweg 319 Advertentiën R.K. jongelui die wen sen mede te spelen ir dienen zich voor inlich tingen schr. of pers. t< vervoegen aan het adre: Westerkolkstr. 10, Alk maar gevraagd. Dir. in diens kunn. treden. Banket bakkerij Ruiter, Spoor straat 50, Alkmaar. Gevraagd een voor direct bij J. Putte; Hoogeweg 6, Uitgeest. Gevr. een DAGMEISJI Mevr. Kolk, Geestersin gel 36, Alkmaar. Gevraagd een goed mal PAARD voor de hooi bouw. Adres J. Pepping Oosterzij 44, Heiloo. Nieuwe portable- machines v.a. 295. Nieuwe grote machi nes v.a. 490. Goede gebruikte ma chines tegen zeer lage prijzen. Hand- en electrische modellen BOEKHANDEL HOORN TEL 4692 Ook voor onderhoud en repar. SPORTRIJWIEL, dai in kleuren HERENRIJWIEL mi chroom stuur, 1 Model Terry-zadel Rijwielsloten f 1.3£ Motorbrillen, van AUTOPED met luel Ziet vooral onze kappen en kronen in het BROEDERHUI! Woensdag 14 Jun Donderdag 15 Ju Vrijdag 16 Juni Het toelatingsexamen schoolgebouw Nieuwlar dag 28 Juni om 2 uur H. H. HOTEL- El 1 PERSOONS ENG: met gezondheids Idem met voetl 2 PERSOONS ENG! met gezondheids Idem met voetl 1 PERSOONS WOL\ met kussen, coi LINOLEUM KROM! 2 meter breed 2 meter breed 100 x 100 BIJ DE WAAGTOR Telei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4