Nieuw Drente bejubelde het Koninklijk Paar Vervoer levend pluimvee vanaf heden verboden Vliegongeluk bij Enschede Diplomatiek duel om het plan-Schuman duurt voort tussen Londen en Parijs EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN Kippen vanaf vandaag op stok Een triomftocht voerde door het „Olie Lantschap" Géén goedkeuring Turkije laat vijf schepen bouwen Thans 85.000 stakers in België Ernstig geval van pseudo-vogelpest Minister Mansholt grijpt krachtig in Een West-Duitse politiemacht? Economische Unie toch op 1 Juli? Twee doden Ondanks een Britse weigering alle hoop nog niet verloren Kroniek en Kritiek Weekend met kans op onweer Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s M VAN HEDEN Pagina i Zaterdag 3 Juni 1950 46e Jaargang No. 11879 Kantoren: HOORN, Draoisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Aan de rand van de gemeente Assen nam de burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu, afscheid van het Koninklijke Paar. Onze fotograaf nam deze exclusieve ongedwongen foto bij het afscheid. (Eigen foto.) Tot de nieuwe methode van ageren van de V.V.D. tegen het huidige kabinet en tegen de K.V.P. behoort o.a. het, blijkbaar met voorbedachte rade, in Kamer en pers, gevolgde systeem, om te beweren, dat de motie van prof. Romme, welke werd aangenomen, hoofdzakelijk met de stemmen van K.V.P. en P.v.d.A., een motie van goedkeuring zou zijn. Wij weten natuurlijk niet, hoe alle 57 voorstemmers innerlijk denken ten aanzien van de betekenis van hun stem, wij veronderstellen zo maar, dat er vooral onder de P.v. d.A. velen zijn, die hun stem heb ben uitgebracht met de bedoeling, hun instemming met het gevoerde beleid te betuigen. Maar ten aan zien van de K.V.P. was dit in het algemeen zeker niet het geval. En de bedoeling van de voorsteller van de motie, die dit niet op eigen houtje deed, maar in overleg met de fractie, was dat al evenmin. Prof. Romme heeft dat bovendien duidelijk betoogd. Hij heeft het kabinet de critiek op het beleid, vooral ten aanzien van het zelf beschikkingsrecht, niet gespaard. En in het kader van die kritiek paste een votum van goedkeuring geenszins. Wat de motie bedoelde, was dit, om na afwijzing van de politiek-politieke motie van mr. Oud, die bij aanneming de toe stand slechts verergeren zou door het verwekken van een uitzicht loze kabinetscrisis, niettemin te kennen te geven, dat de fractie het beleid ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht niet vol doende vond allesbehalve een g oedkeuring dus en dat de bemoeiingen van de regering, om van dat zelfbeschikkingsrecht nog te redden wat te redden valt, ..voortgang" moeten hebben. Zou de K.V.P. hebben volstaan met te stemmen tegen de motie-Oud, zonder meer, dan zou dit gemak kelijk verkeerd kunnen worden uitgelegd. Om dit te voorkomen, om die misvatting, zoals professor Romme het noemde, uit te sluiten, en de regering nog een beetje be moediging mee te geven, daarom stelde prof. Romme zijn motie voor. Het kan in de V.V.D.-kraam te pas komen, op het voetspoor Van fle f'en'f?rerende uitlating van mr. Oud, te zeggen, dat de motie- Kom me geen werkelijke beteke nis had, en ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht slechts een leeg gebaar was, het kan van die kant zijn nut hebben, om te hel pen, op dit punt verwarring te stichten dit alles neemt niet weg. dat die motie op dat moment en in die omstandigheden, door v.V.D. veroorzaakt, wel dege lijk nut had, ook al kan men er alles in zien behalve een goed keuring van het kabinetsbeleid in deze 'aangelegenheid. Dat was het zeker niet! K.R.O.-uitzending over Belgische verkiezingen In het avondprogramma van de K.R.O. van Zondag 4 Juni a.s. zal de Brusselse K.R.O.-correspondent van 23.5024.00 uur commentaar geven over de stand van zaken van de verkiezingen in België. (Hilversum I 402 M.). De dagen, waarnaar geheel Drente zolang had uitgezien, zijn voorbij. De provincie heeft Koningin en Prins jubelend ontvan gen op de tocht door het zonovergoten landschap. De kinderen stonden langs de weg vooraan. Maar niet minder enthousiast waren de ouden van dagen en de arbeiders uit het veengebied. Geheel de bevolking heeft door talloze blijken van genegenheid getoond dat in het „Olie Lantschap" het hart voor het Konink lijk gezin warm klopt. Op de Brink in Assen brachten plm. 3000 schoolkinderen de Ko ninklijke gasten een aubade. Vooraf ging een inspectie van de erewacht van het 6e Infanterie-depöt en een korte receptie ten stadhuize, waar de burgemeester het welkomst woord sprak. Het Koninklijk paar bracht ver volgens een bezoek aan de com plexen van de melkfabriek D.O.M.O. welk coöperatief bedrijf onlangs door de Minister van Landbouw in gebruik is gesteld. De excursie nam een uur in beslag. Vanuit Assen werd de tocht voortgezet naar het vlaggende Emmen. Aan de grens van deze gemeente boden padvind- sters de Koningin enkele zelf ver vaardigde geschenken aan. Na de lunch in het Lyceum vertrokken de gasten naar het gebouw van de Stichting Opbouw Drente, waar de directeur een uiteenzetting gaf over de aard der werkzaamheden. Met bijzondere belangstelling werden de boorinstallaties bij Schoo- nebeek bezichtigd. Het slot van de tocht door Drente was een grootse hulde van de Hoogeveense bevol king. De Turkse regering heeft bij de Nederlandse scheepsbouwindustrie vijf dubbelschroef motor-passagiers- boten, ingericht voor het vervoer van 300 personen, besteld. De Gusto"-werf te Schiedam zal drie en L. Smit en Zn. te Kinderdijk zul len twee schepen bouwen. OOK VERKIEZINGEN IN JAPAN TOKIO. Behalve in België zullen morgen ook verkiezingen in Japan worden gehouden en wel voor de helft der 250 zetels van het Huis der Raadsheren, de Japanse Senaat. Men is van mening, dat de ver kiezingen het lot zullen bepalen van premier Josjida's liberale regering die 90 van de 125 zetels zal moeten behalen om ook in de senaat een bruikbare meerderheid te krijgen. ENSCHEDE HEEFT NATUURWACHTEN Met het oog op de bedreiging van het natuurschoon rond En schede is een natuurwacht opge richt. Deze natuurwacht, die thans 25 personen omvat, is geïnstal leerd. Zij zijn in het bezit van een identiteitskaart van de Nederland se Bond van Natuurbeschermings- wachten, alsmede van een groen witte band. Zij kunnen geen pro- ces-verbaal opmaken, doch dienen te trachten de vernielers van na tuurschoon te overtuigen van hun verkeerd gedrag. Luide toegejuicht door de bevol king vertrok de Koninklijke stoet gisteravond om half zeven naar de provinciegrens, waar de Commis saris der Koningin de Koningin en de Prins uitgeleide deed. MOTIE VAN NATSIR AANGENOMEN DJAKARTA, 3 Juni (Aneta). Het Parlement van de R.I.S. heeft met 49 tegen 38 stemmen de motie aangenomen van de heer Natsir, de fractieleider van de ifasjumi, waarin wordt aangedrongen op een onderzoek naar de situatie in Viet Minh. De leden van de Partai Nasio- nal Indonesia (P.N.I.) stemden al len tegen. BRUSSEL 2 Juni. Volgen? een mededeling van het Algemeen Bel gisch Vakverbond zijn' bij de staking in de Belgische textielindustrie thans 85.000 arbeiders betrokken. De Belgische minister van Arbeid, Behogne, voerde gisteren besprekin gen 'met de afgevaardigden der werkgevers en vakbonden om te trachten tot een vergelijk te komen. BLOKKADE MET BLOEMKOOL De grensovergang bij het ZwitsersItaliaanse grens- plaatsje Chiasso is door Zwit serse boeren versperd met twee ton bloemkool om de te rugkeer te verhinderen van Zwitserse vrachtwagens, die met goedkopere groente uit Italië kwamen. Na lange onderhandelingen met de politie en de douane werd de bloemkool verwijderd grotendeels door huisvrouwen die het graag gratis deden. Bij hun terugkeer lieten de Zwitserse groentenwagens symbolisch een mand snijbo nen bij de douanepost achter als belofte om voortaan meer in Zwitserland te kopen In verband met een ontdekking van pseudo-vogelpest te Barne- veld op een mestcentrum, een bedrijf, dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, heeft minister Mansholt, met in gang van heden, Zaterdag 3 Juni, een verbod uitgevaardigd tot het Vervoeren in Nederland van le vend pluimvee. Het is het derde mestbedrijf in Nederland, waarop de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmet ting, aangetast zullen worden, indien ten aanzien van het ver voer van levend pluimvee geen maatregelen worden genomen. Van het vervoerverbod is ont heffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de Veeartsenijkundige Dienst kan worden verleend in de vorm van ADENAUER WIL 25.000 MAN LONDEN. Uit gewoonlijk be trouwbare bron wordt vernomen, dat de drie westelijke mogend heden de oprichting overwegen van een Duitse politiemacht onder toe zicht van de Westduitse Bonds regering. Het voorstel daartoe is gedaan door kanselier Adenauer. Als sterk te stelde hij 25.000 man voor. Van Britse ambtelijke zijde .is later medegedeeld, dat de voorge stelde politiemacht bedoeld is voor de bescherming van de bonds regering en haar ministeries te Bonn en omstreken en dat zij geen gelijkenis zal vertonen met de Oost- Duitse. Uit Washington werd ge meld dat er nog geen besluiten betreffende aard en sterkte van eventuele nieuwe politie-eenheden zijn genomen en dat de westelijke Grote Drie zelfs nog niet hebben uitgemaakt of versterking van de politie wel noodzakelijk is. een vergunning, die de te ver voeren kippen moet vergezellen. Bovendien moeten van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zodat con trole op de naleving van het ver voerverbod gemakkelijk uitge voerd kan worden. Het vervoer van dood pluimvee, broedeieren en andere delen van pluimvee, pluimveemest en ver pakkingsmateriaal in de grens streek van 5Vs km diepte langs de Belgische grens is verboden, zo als dit reeds eerder is bepaald. In tegenspraak met anderszins geuite beweringen heeft Professor F. Baudhuin, bekend Belgisch eco nomisch deskundige van de Leu vense Universiteit, op gezag van welingelichte bronnen te Brussel verklaard, dat de economische Benelux-Unie wel op 1 Juli 1950 zal ingaan. Prof. Baudhuin, die deze ver klaring aflegde op de beurslunch te Maastricht van het departement Zuid-Limburg der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, maakte hierbij echter het voorbehoud, dat eventuele poli tieke moeilijkheden in België we gens de koningskwestie geen roet in het Benelux-eten zouden gooien. Spr. acht het een zakelijk aan vaardbaar standpunt, dat Neder land de lonen aan dié van België aanpast, hetgeen dan loonsverhoging voor ons land betreft. Tegenover het bezwaar van sommigen, dat dit weer prijsstijgingen ten gevolge zou hebben, stelde professor Baudhuin het feit, dat men in Nederland zal moeten streven naar productie verhoging. Op vele gebieden is de arbeidsproductie in België hoger. België stopt invoer van vroege aardappelen BRUSSEL, 2 Juni (A.N.P.) Daar de binnenlandse productie van yroege aardappelen zeer groot is hebben de ministers van Landbouw en Economische Zaken besloten de invoer van vroege aardappelen met terugwerkende kracht van 31 Mei stop te zetten. Men is uitgegaan van de overwe ging, dat verdere invoer zeer na delige gevolgen zou hebben voor de Belgische landbouwers. Een Meteor straaljager van de L.S.K., behorende tot het oplei dingskamp „Twente", is gister middag 500 meter van het vlieg veld Twente neergestort. De beide inzittenden, de 26-jarige reserve eerste luitenant-vlieger J. Bakker uit Barendrecht en de 25-jarige eerste luitenant-vlieger-waarne mer D. Boer uit Zegveld bij Woer den, kwamen om het leven. De Meteor kwam normaal bin- LONDEN. Nadat de Britse minister van staat Kenneth Younger gistermorgen het Franse antwoord van Donderdag avond met minister Bevin had besproken, werd gistermiddag een door acht ministers bijgewoonde spoedzitting van het Engelse kabinet gehouden. Attlee en Stafford Cripps waren niet aanwezig, daar zij zich met vacantie in Frankrijk bevinden. Het Engelse antwoord, dat door de Britse ambassadeur in Parijs, Sir Oliver Harvey, gisteravond aan minister Schuman werd over handigd, behelsde de weigering van Engeland om deel te nemen aan de besprekingen over het plan-Schuman op basis van de voorwaarden, die Frankrijk in zijn nota van Donderdagavond had gesteld. Het Engelse antwoord bevatte echter tegelijk een geheel nieuw door Bevin opgesteld plan voor de onderhandelingen, waardoor deze uit de impasse zouden kun nen geraken waarin zij zich op dat ogenblik bevonden. Dit voor stel werd door ambassadeur Har vey in een onderhoud van twee uur met Schuman toegelicht. On middellijk nadat de afloop van dit onderhoud te Londen bekend was geworden, begon Kenneth Younger gisteravond laat nog nieuwe besprekingen met Britse regeringsfunctionarissen. Londen- se waarnemers kwamen tot de slotsom, dat de Franse regering blijkbaar genoeg belangstelling voor het Britse tegenvoorstel had om de besprekingen met Londen voort te zetten. Na afloop van het door Ken neth Younger gevoerde overleg, werd door een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat aan de ambassadeur te Parijs was ver zocht „bepaalde opmerkingen onzerzijds" ter kennis van de Franse' regering te brengen, het geen hedenochtend zal geschie den. Men ziet hierin een aanwijzing, dat er definitieve hoop bestaat dat hedenmorgen een compromis oplossing zal worden gevonden waardoor Engeland althans in staat zal worden gesteld op daad werkelijke wijze in de komende besprekingen te worden betrok ken. Men neemt aan dat de Franse regering hetzij een of andere wij ziging in het Britse tegenvoorstel heeft aanbevolen, hetzij zelf met een nieuw voorstel is gekomen. Men gelooft dat het Engelse be zwaar zich vooral richtte tegen de bepaling dat de regeringen, die aan de onderhandelingen wensten deel te nemen, vooraf zouden moeten verklaren de be sluiten van de in te, stellen ge meenschappelijke „beheersautori- teit" uit te voeren. Engeland zou niet bereid geweest zijn, een der gelijk aanzienlijk gedeelte van zijn nationale souvereiniteit prijs té geven, zonder er zich van te voren van te hebben overtuigd, in welke vorm die „autoriteit" zou worden opgezet. „Het tradi tionele Britse wantrouwen tegen over een verenigd Europees vaste land is de Britse regering op nieuw te machtig gebleken", zo verklaarde een hoge Franse func tionaris gisteravond te Parijs. De gemeenschappelijke verkla ring van de regering van de zes landen die de Franse voorwaar den wei hebben onderschreven: Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux, die wij gisteren reeds hebben aangekondigd, zal thans hedenmiddag te twaalf uur worden uitgegeven. Vannacht werd te Londen nog vernomen, dat het niet onmogelijk is dat ook Engeland de verklaring ondertekent, indien het voortge zet overleg hedenochtend alsnog tot overeenstemming zou leiden. nenvliegen voor een landing en was in de z.g. „Final Approach" met het landingsgestel uit. Vijf honderd meter van de landings baan stortte het vliegtuig in hori zontale stand neer en vloog, toen het de grond raakte, in brand en werd geheel vernield. De beide inzittenden zijn waarschijnlijk op slag gedood. De reserve eerste luitenant-vlie ger J. Bakker werd op 13 Juli 1923 te Barendrecht geboren. Hij was ongehuwd. In November 1941 ging hij van Amerika, waar hij als zeeman ge- stationneerd was, naar Engeland om zich te melden bij de R.A.F. Op 28 Januari 1943 behaalde hij daar zijn vliegbrevet en werd ge plaatst bij het 132ste jachtsqua- dron. Later maakte hij deel uit van het 322ste Nederlandse jacht- squadron. In R.A.F.-verband maakte hij tijdens de oorlog een groot aantal vluchten boven be zet gebied. Op 4 April van het vorige jaar kwam Jochem Bakker op de jachtvliegschool te Twente en werd commandant van de grond- vliegdienst erf vlieginstructeur. Drie maanden geleden werd hij benoemd als instructeur van de weerberichten-afdeling van de jachtvliegschool te Twente. De eerste luitenant-vlieger waarnemer Dirk Boer werd op 24 April 1925 te Zegveld geboren. Hij was ongehuwd. Op 4 Januari 1946 werd hij als oorlogsvrijwil liger ingedeeld bij 12-9 R.I. In dit verband werd hij naar Indonesië gezonden, waar hij in Juni 1946 arriveerde. Daar begon hij zijn opleiding tot vlieger-waarnemer. Op 30 October 1949 keerde hij in Nederland terug en werd ge plaatst bij de vliegopleiding van de L.S.K., waar hij einde 1949 zijn brevet haalde. Demonstreren (Sm.) Demonstraties-alleen zijn niet de kracht van de katholieke actie, dit begrip dan in algemene en in bijzondere zin genomen. Maar op hun tijd en op hun plaats hebben zij waarde. Zij kun nen een nuttige uiting van kracht betekenen. Zij verzamelen gelijk gezinden, die zich opnieuw ver bonden weten in een gemeen schappelijke, hoezeer ook vreed zame strijd. Zij kunnen nieuwe initiatieven ontwikkelen en nieu we bezinning brengen op oude idealen. Zij betekenen een wapen schouw, een verzamelen van nieuwe krachten, om in tijden van onzekerheid trouw te betuigen aan een oud hou-vast. Nogmaals, demonstraties-alleen zijn niet zo veel waard, maar als zij passen in het kader van bezinning en nieu we plannen, dan blijven wij er grote waarde aan toekennen. Toe vallig hebben er morgen twee van die demonstraties plaats, in uit eenlopende rayons, door bijzon dere banden nauw met eikaar verbonden. Wij bedoelen wie zou het thans niet vatten? de Katholiekendag in Groningen en de Katholieke Landdag in West- Friesland. Deze twee meetings, op een afstand van bijna tweehon derd kilometer van elkaar gehou den, hebben hetzelfde doel, al legt de een het accent wat anders dan de ander. Maar bij beiden, ook al werken de katholieken in het Groningse onder andere omstan digheden dan de Westfriese, gaat het om hetzelfde einddoel: bij zonder in dit Heilig Jaar van be zinning en boete, nog eens op nieuw de aandacht van de hoor ders richten op de betekenis van het diepe geloofsleven, de geloofs kennis, de geloofspractijk. Trouw aan Christus, in leven en in dood, trouw aan de Kerk en aan de Paus. Moge in beide gevallen, die zo nauw onder onze aandacht vallen, het resultaat zijn, niet dat opnieuw een loze demonstratie aan de agenda wordt toegevoegd, maar wèl, dat dank zij egn grote en overtuigde belangstelling, rijke vruchten ervan het gevolg mogen zijn! K.V.P. en Middenstand (Sm{)._De Katholieke Volks partij is géén arbeiderspartij. Dat hebben wjj al enige malen her en der betoogd. De Partij-voorzitter heeft het onlangs op een vergade ring van de Kring Den Helder nog eens „helder" aangetoond, met de stukken en de feiten in de hand. Nu is er een bericht verschenen, dat het befaamde college van be raad van de K.V.P. voor de twee de maal binnenkort in vergadering bijeenkomt, om expresselijk enige vraagstukken van de middenstand te behandelen, in vertrouwvol be raad. En de eerste keer, dat dit college bijeenkwam was het welis waar geen specifiek middenstands- belang, dat aan de orde kwam, maar toch een probleem, waarbii de middenstanders nauw betrok ken zijn, nl. het vraagstuk van de vergoeding der materiële oorlogs schade. De beide feiten, het vroe gere en het aanstaande beraad, waarbij de middenstand zo nauw betrokken is, ontnemen opnieuw voedsel aan het fabeltje, dat de Katholieke Volkspartij geen, of niet-voldoende oog zou hebben voor de speciale behartiging van de middenstandsbelangen, die van zelfsprekend overigens altijd ver zorgd dienen te worden in het kader van het algemeen belang! Koning Idigo van Negerië, die een pelgrimstocht naar Rome had gemaakt, keerde per vlieg tuig naar zijn land terug. Voor zijn vertrek uit Rome poseerde hij voor de fotograaf. Opmer kelijk is de „Westerse" das onder de traditionele kledij van zijn land. N (Van onze weerkundige medewerker) De maand Juni is wel met prachtig zomerweer ingezet. Natuurlijk is het voor onze lezers van het grootste belang te weten hoe het weer zich gedurende het weekend zal houden. Een onverdeeld gunstig antwoord is hierop helaas niet te geven, daar zich tekenen voordoen, die wijzen op een weersverande ring, b.v. het langzaam dalen van de barometer. De kern van het hogedruk-gebied nl. verplaatste zich van Denemarken naar Polen en schijnt langzaam in te zakken. Ook de boven Frank rijk aanwezige storing trekt nog in onze richting. Al te bezorgd behoeven we echter niet te zijn, al mag gedurende het week end op een buitje onweer worden gerekend. De hoogste temperatuur werd gisteren gemeten te Beek en De Bilt, met 26 en 25 graden. Te Den Helder en Eelde bedroeg de maximum temperatuur 21 en 22 graden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1