Regering stoat op de bres voor belangen van de visserij België morgen opnieuw ter stembus Nederlander te Wenen door Russeri gearresteerd Na een verkiezingscampagne zonder strijd C.V.P. verwacht volstrekte meerderheid met 4 of 5 winstzetels Acheson over de wapenhulp V erkiezingssfeer Smaldeel Antillen officieel ontbonden Belangrijk project te IJmuiden Tito's gezant verlaat Warschau Minister Mansholt tot de vissers: Samenwerking van overheid en bedrijfsleven eerste eis Britse plattelandsvrouwen Na een week weer vrijgelaten Naar wij vernemen: Opening op 15 Juni te Amsterdam DE BEURS 0e export - Virginia (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Vrijdag (telef.) De socialisten in Kortrijk organi seerden dezer dagen een wijk-meeting voor de verkiezingen. Het gehele gehoor bestond uit acht man. De sprekers vonden dat wel wat al te weinig en toen zij hoorden, dat terzelider tijd ook de Liberalen met een meeting bezig waren, trokken zij daar heen om te debatteren. De Liberalen waren met z'n tienen, de sprekers inbegrepen. Alle achttien hebben ze toen ond<y het genot van een pint bier wat gepraat. Daags tevoren had de C.V.P. in dezelfde wijk een bijeenkomst gehouden. Opkomst: dertig man. Campagne zonder vrijwilligers. Deze onverschilligheid is type rend voor de verkiezingen van Zondag, ook al wordt daarvan dan gezegd, dat over het lot van de koning, het lot der monarchie, mits gaders over nog enkele belangen van de eerste orde zal worden be slist. Weliswaar is de strijd juist in de afgelopen dagen wat meer op gang gekomen, maar in vergelijking met de vroegere kan hier toch .niet van een „campagne" in de eigenlijke zin van het woord gesproken worden. Het zijn nu publieke agenten, die spreken, gehuurde vliegtuigen, die met spandoeken rondvliegen, sport verenigingen, die vrachtwagens verhuren. Maar de vrijwilligers, die anders zoveel leven in de brouwerij brengen en die vaak meer witkalk op de kleren van tegenstanders smeren dan op muren en schuttin gen, ontbreken thans geheel. Gebrek aan geld zo zegt men. In elk geval is het dood in de pot geweest met de voorbereiding der verkiezingen en misschien is dit ook wel de oorzaak, waarom er zo weinig animo is bij de kiezers zelf. Zij krijgen elke dag hele stapels pamfletten en de uitnodigingen om op openbare meetings te verschij nen zijn legio. Maar alleen sport gebeurtenissen trekken publiek. C.V.P. verwacht winst van 4 of 5 zetel*. Op het laatste ogenblik zal daar in nog wel enige verandering ko men. veronderstellen wij, want ten dele is de onverschilligheid toch siechts schijn. Wie nauwkeurig de gesprekken in tram en trein be luistert, bemerkt dra dat de massa wel degelijk stelling heeft gekozen. De kern van de zaak is ot ae C.V.P. er Zondag in slagen zal do volstrekte meerderheid te behalen. Lukt dat. dan. ligt een vierjarig tijdperk van groot werk en van continuïteit in het bestuur in het verschiet. Lukt haar dit niet, dan blijft het onaantrekkelijke systeem van coalitie-regeringen en politieke compromissen bestaan. Voor België en evengoed voor Europa valt te hopen, dat het doel der C.V.P. wordt bereikt. Voor het land zelf betekent dit de oplossing van de koningskwestie en van de eeuwenoude schoolstrijd, voorts een gematigd economisch en sociaal beleid, positieve militaire politiek, voortzetting van de modernisering van Congo, financiële en economi sche expansie. Voor Europa bete kent het een meer positieve mede werking aan de Europese samen werking, totstandkoming van de Benelux enz. Dit alles mag van een homogene C.V P.-regering verwacht worden, niet zozeer omdat ze C.V.P.. maar VOOR EUROPA MEER DAN 1 MILLIARD? WASHINGTON. Het wets ontwerp tot verstrekking van mi litaire hulp ter waarde van 1.220.500.000 dollar, dat Truman Donderdag aan het Congres heeft aangeboden, is gisteren door Dean Acheson besproken in de gecom bineerde vergadering van de Se naatscommissies voor buitenland se betrekkingen en die voor de gewapende diensten. De hulp zal, behalve aan de Noord-Atlantische mogendheden, v/orden verstrekt aan Grieken land, Turkije, Perzië, de Philip- pi.inen, Korea en Zuid-Oost-Azië. Acheson verzocht de huidige be perkingen op de verstrekking van militaire voorraden op te heffen. Tot de door Truman genoemde „noodgevallen" zou, naar in Ame rikaanse regeringskringen wordt vernomen, b.v. kunnen behoren net ontstaan van een crisis in lan den als Joego-Slavië, Pakistan of Siam. Acheson wees er ook op, dat het misschien noodzakelijk zou zijn het bedrag van 1 milliard voor Europa te verhogen „tenzij een zeer aanzienlijke wijziging in het internationaal klimaat in treedt". FRANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS Op Vrijdag 9 Juni a.s. zal gene raal de Larminat, een der bevel hebbers van het Franse leger, dat deelnam aan de bevrijding van Europa, aan 211 Nederlanders on derscheidingen uitreiken. Zeven van deze 211 Nederlan ders, die tijdens de oorlog belang rijke diensten bewezen aan mili tairen van geallieerde legers, o.a. door hulp aan piloten, zullen het Ridderkruis van het Legioen van Eer ontvangen. De plechtigheid, die wordt gehouden in de Koning Willem Ill-kazerne te Apeldoorn, zal worden bijgewoond door een deputatie van Franse officieren en een ere-compagnie met vaan del. Zuid-Afrika zal communistisch China niet erkennen KAAPSTAD, 2 Juni (Reuter) - Dr. Daniël Malan, de Zuid-Afri kaanse minister-president, heeft neden bekend gemaakt, dat de re gering van Zuid-Afrika heeft be sloten de nieuwe communistische regering niet te erkennen. omdat ze homogeen is en construc tief werken mogelijk maakt. De partij zelf rekent op het behalen van een behoorlijke meerderheid in de Kamer (109 5 110 zetels), dus een winst van vier of vijf zetels. Komt deze verwachting uit, dan zal de regering wellicht snel gevormd kunnen worden. Maar dit eerste kabinet, dat wellicht onder leiding van Van Zeeland zou staan, zal slechts de Kamer bijeenroepen om de verbanningswet af te schaffen en de koning te laten terugkeren. Bij 'skonings terugkeer neemt het ontslag, om dan plaats te maken voor een nieuwe, definitieve rege ring, die wellicht onder leiding zal staan van Eyskens. De socialisten niet optimistisch. „Wie ja stemde, stemt nu 3", zo luidt de voornaamste slagzin van de C.V.P. Deze slogan heeft bepaald succes gehad, en wel speciaal bij de Een zaal te Brussel vol affi ches der verschillende par tijen. Belangstelling: een persoon! niet-katholieken, die bij de volks raadpleging voor terugkeer des ko- nings zijn geweest. In het andere kamp is men ken nelijk niet optimistisch gestemd. De linkse partijen schilderen de C.V.P. af als een clericale dictatuur en 'n Zwart Front. Soms wordt wel eens 'n monumentale bok geschoten, zo als b.v. door de socialisten, die op zeker ogenblik de CVP-candidaat voor Brussel, mr. Logelair, als een der grootste collaborateurs afschil derden, om een dag later te ontdek ken, dat de man vier jaar in een Duits concentratiekamp heeft door gebracht. De bevolking pleegt zulke dingen nogal rustig op te nemen. Bij on dervinding wéét men, dat scheld partijen in verkiezingstijd niet veel meer aandacht verdienen dan de vele beloften, die zo grif gegeven worden. Als een souvereine scepticus stapt de Belg Zondag ter stembus. Hij zal zijn gebruikelijke morgenwande ling maken in de overtuiging dat hij zijn plicht heeft gedaan en dat de „politiekers" nu wel de rest zul len doen. Maandagochtend zal hij de krant openslaan om terloops de uitslag te lezen en dan verder te kijken of zijn favoriet in de poule heeft gewonnen of verloren H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard namen in de late avonduren in Drente's hoofdstad nog een défilé af van Drentse verenigingen, voordat zij naar de officiële receptie gingen. (Eigen foto Vrijdagmorgen is het smaldeel Antillen, bestaande uit de „Karei Doorman", de „Jacob van Heems- kerek" en de ,,Johan Maurits van Nassau" te Botterdam officiëel ont bonden. De plechtigheid geschiedde op het vliegdek van de „Karei Doorman", waar de bemanning van de „Doorman" en deputaties van de andere schepen stonden opgesteld. Na de inspectie door vice-admi- raal J. J. B. Willinge was het „alle hens voor de boeg" en werden de manschappen toegesproken door de admiraal, die o.a. zei. dat zij een zware oefening achter zich hadden waarop met voldoening kan worden teruggezien. Er was goed gewerkt en vele jongeren zijn als bevaren zeeman teruggekomen. De admiraal wekte de mannen, van wie velen worden overgeplaatst, omdat de „Karei Doorman" in dok gaat, op, om in de toekomst eendrachtig sa men te werken. Halve stad verbrand Het Noord-Japanse stadje Takasu is Donderdagavond voor de helft platgebrand. Van de 1.600 gebouwen gingen er 800 in vlammen op, waaronder de brandweerkazerne, het politiebureau en het postkantoor. TWEE SCHEEPSHELLINGEN VOOR DE VISSERIJ Naast de voormalige Duitse duik bootbunker aan de IJmuidense ha ringhaven zullen in de zomer van 1951 twee scheepshellingen gebouwd zijn, groot genoeg om de omvang rijkste vissersschepen van de Neder landse vloot op het droge te repa reren. De totale installatie, die drie honderd meter lang wordt zal een bijzondere vooruitgang betekenen voor de trawlers en de loggers, die thans nog in Amsterdam en Rotter dam gerepareerd moeten worden. De haringhaven zal als gevolg van dit project worden uitgebaggerd tot een diepte van 7 meter m'in N.A.P. (Nieuw Amsterdams peil). De beide hellingen, die onder auspiciën van het Staatsvissershavenbedrijf zullen worden gebouwd, krijgen respectie velijk een capaciteit van 1400 en 600 ton, gerekend naar het hefvermogen van de lieren, die de schepen op de hellingen moeten trekken. Mei, de bouw is dezer dagen be gonnen. Men denkt het project op te leveren in het begin van den zomer 1951. WRAKSTUK VERONGELUKTE FIREFLY GEVONDEN Een bergingsploeg van de Ko ninklijke Marine heeft Vrijdag voor de kust van Scheveningen naar wrakstukken van de Donder dag verongelukte Fireflies gezocht. Om half drie in de middag vond een duiker een stuk van een hoog teroer. Voorts zijn wat aluminium scherven opgehaald. Van romp en Vleugels was, toen de vloed op kwam, nog niets ontdekt. Hoewel de boei, die Donderdag middag door een zandzuiger in zee was gelegd, niet aan het wrak bleek vast te zitten, werd op enige meters afstand daarvan het wrak stuk gevonden. Het zoeken zal worden voortgezet. BELGRADO. Het Joego-SIa- vische nieuwsbureau Tanjoeg meldt, dat Joego-Slavië zijn am bassadeur te Warschau heeft teruggeroepen. Volgens Tanjoeg is de ambas sadeur, dr. Rade Pribicevic, terug geroepen vanwege „het beledi gende gedrag van de Poolse auto riteiten jegens de Joegoslavische ambassade en in het bijzonder jegens de ambassadeur, die gehin derd wordt in de normale uitoefe ning van zijn taak". Biechtgeheim in |oego-Slavië bedreigd BELGRADO Naar het K.N.P. verneemt, zal aan het Joego-Sla- vische parlement binnenkort een wetsontwerp worden voorgelegd, volgens welke het wettelijk geoor loofd zal zijn, dat een priester wordt verhoord over hetgeen hem in de biecht is medegedeeld. Vol gens hetzelfde wetsontwerp zal dan ieder priester verplicht zijn het biechtgeheim prijs te geven. Om 9.42 uur Vrijdagmorgen arriveerde schipper Willem Rog van de Scheveningse logger Sch. 9 „Prinses Marijke" met de eerste kantjes Hollandse nieuwe in IJmuiden. Hiermede had hij de jaarlijkse haringrace gewonnen De Katwij kers beschouwen echter de „Karei Doorman", die met veertig kantjes vlak achter de „Prinses Marijke" binnenvoer, als winnaar, omdat de „Karei Doorman" eigen vangst aan boord had, terwijl de „Prinses Marijke-" slechts de haring van enige loggers vervoerde. Links op de foto: het lossen der kantjes, rechts: de „Prinses Marijke", die onder grote belangstelling aan de kade meerde. MINISTER MANSHOLT heeft, ter gelegenheid van de Neder landse visserijdag in Den Haag, het woord gevoerd op een bijeenkomst van de „Stichting van de Nederlandse Visserij". De minister legde de nadruk op drie hoofdpunten: de over- bevissing van de Noordzee, voorts het visapparaat, met name de vloot en ten derde de afzet van de visserijproducten. De vraag rijst, aldus de minister, wat de overheid in de toekomst voor plannen heeft. In de na-oor- logse jaren is het visserij-bedrijf veeleer een stok tussen de benen gestoken door minimumprijs rege lingen, afslagregelingen, dan dat het gestimuleerd werd, hetgeen thans voorbij is. Het wordt zeker geen „handen afDe problemen van de landbouw en de visserij zullen in overleg met de overheid moeten worden opgelost. Wanneer de visserij in Neder land niet zou worden behouden, dan betekent dat niet alleen 'n schade voor de reders, maar ook voor de koopvaardij en de ma rine. Overbevissing Noordzee Aan dit vraagstuk wordt tege moet gekomen, aldus de minister. Een inwoner van Terneuzen, de I sen hem, aldus de heer Lammens, 44-jarige P. C. Lammens, lijnwer- I een injectie gegeven, waardoor hij ker bij de Nederlandse spoorwe gen, is dezer dagen in zijn woon plaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is ge houden door Sovjet-Russische autoriteiten. De heer Lammens had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Aalzburg begeven, om daar een congres van Esperantisten bij te wonen. Op de terugreis, na af loop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het ge zelschap kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwalen gegaan, zoals hij bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft meegedeeld, en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. Hij werd in een auto naar een gevan genis gebracht. De Nederlander liep enige klappen op, waardoor hij een paar tanden verloor. In de gevangenis, waar men hem heenbracht, hebben de Rus- H.M. de Koningin werd in Emmen overladen met geschenken. Een der gidsen biedt haar juist een Drentse pop aan Rechts van de Koningin de burgemeester van Emmen, mr. K. H. Gaar- landt. (Eigen foto.) enkele dagen buiten kennis is ge weest. Ook is hij nog enige dagen opgenomen geweest in hef zieken huis der gevangenis en verbleef daar in een kooi. De gevangene is, naar hij zegt, op kunstmatige wijze weer tot be wustzijn gebracht en toen ver hoord. Het bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te We nen, de heer J. H-. C. Schouten, die door de leden van het gezel schap Nederlandse Esperantisten was gewaarschuwd, dat hun land genoot was verdwenen, stelde een onderzoek in. Hij slaagde er in de heer Lammens uit de gevangenis te verlossen. Maandag j.l. werd de ze vrijgelaten. De heer Lammens verblijft thans in een ziekenhuis. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen op 1 Juni j.l. 1.413.613 tegen 1.402.024 op 1 Mei. Op 't Rijksradiodistributie- nct waren op 1 Mei 492.659 leden aangesloten tegen 494.478 op 1 April zal de traditionele zomerten- toonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam dit jaar bestaan uit de collectie schilderijen van het voormalige Kaiser Friedrich-mu- seum te Berlijn zijn gisteren aan de veiling Septer te Tiel de eerste kersen aangevoerd door een teler uit Varik. Ze werden gekocht door een Amsterdamse firma is bij een landbouwer te Wes tervoort bij Arnhem pseudo-vo- gelpest onder het pluimvee ge constateerd. AI het pluimvee van dc man is afgemaakt is aan aandeelhouders van de N.V. Amstelhotel in Amsterdam aangeboden, hun aandelen tegen een koers van 141 procent te ver kopen aan de heer L. v. Sterken- burg, directeur-eigenaar van het Doelenhotel in Amsterdam en de Palace- en Rembrandt-hotels in Noordwijk. Hun antwoord zal be slissen, of beide Amsterdamse hotels voortaan in één hand zul len worden geëxploiteerd wordt in het Beursrestaurant te Rotterdam op 21 en 22 Juni het 15e Binnenscheepvaartcongres ge houden...... door de Londense Conventie van 1946 (vaststelling groter maaswijd te). Nederland heeft deze conven tie nog niet uitgevoerd, omdat België de conventie nog niet heeft geratificeerd. Nederland mag ech ter niet langer wachten het Engel se voorbeeld te volgen, ook al om dat West-Duitsland binnenkort in de conventie betrokken zal worden. Beschermende maatregelen voor de Noordzeevisvangst zijn zeker nodig. Enkele getallen maken dit duidelijk. De vangst van de trai lers uit IJmuiden is de helft min der dan in 1938. Dit vaartuig is dan ook niet meer rendabel. Verlies van trawler. f 18.000 per De motortrawlers boeken een verlies van f 18.000; was de haring visserij er niet dan zou het een verlies zijn van f 25.000. Het zal zaak zijn. hoe met minimale offers van de bestaande vloot het meest rationele bedrijf voor de toekomst te krijgen. Daartoe is een sanerings plan nodig, zodat men in de komen de tijd niet meer vrij zal zijn in de aantallen en types der schepen. Er zullen maatregelen nodig zijn, evenals in de landbouw, voor het gehele bedrijf; deze moeten voort komen uit de organisaties, uit het bedrijfsschap en de centrale over heidsinstanties. HET HOLLAND FESTIVAL Amsterdam krijgt dit jaar de eer. De officiële opening van 't Holland Festival heeft op 15 Juni plaats, niet in Scheveningen maar in Am sterdam. De sluiting op 15 Juli vindt wel plaats te Scheveningen. Met een gala-concert door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum wordt het Festival geopend. Twee vissersprauwen vergaan bij Sumatra MED AN, 2 Juni (Aneta) De zer dagen zijn ter Oostkust van Sumatra twee vissersprauwen vergaan. Uit Pantai Tjermin, 30 km. ten Zuiden van Medan, wa ren ongeveer 14 vissersprauwen uitgevaren. Door storm overvallen slaagden slechts twee prauwen er in de haven van Pantai Tjermin weer te bereiken. Tien andere lie- gen Zuidelijker gelegen havens innen. Een van de vissers der vergane prauwen kon gered wor den. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Automatische stenograaf uitgevonden? De Zwitserse uitvinder dr. Drey fusGraff heeft in Amerika ver klaard, dat hij een automatische stenograafmachine heeft uitgevon den, die het gesproken woord op vangt en in steno weergeeft. Hij hoopt zijn machine te perfec- tionneren, zodat zij het gesprokene in de letters van het alphabeth over brengt. Afzet. leiden een mi- Onderling overleg moet naar regelmatige aanvoer; nimumprijsregeling is gewenst. Deze mag niet te hoog liggen. „Een ver plichte aanvoer op de afslag, zoals de tuinbouw die kent, is een on ontkoombare eis voor de stabilisatie van de Nederlandse markt", aldus de minister. Controle op de kwali teit is nodig en daartoe zal een certificaat van' deugdelijkheid wor den ingesteld. Meer aandacht is vereist voor de vakbekwaamheid, de verzorging van het product en de propaganda. De problemen zijn op te lossen, wanneer het bedrijfsleven de nodige kracht ontplooid, evenals in de landbouw thans wordt gedaan. De internationale moeilijkheden zullen binnenkort in de O.E.E.S. worden besproken. Het protectio nistisch streven van landen als België, Frankrijk en West-Duits- land is een belemmering. Engeland maakt een goede uitzondering, want het neemt 60 pet. van onze visexport tot zich. De minister eindigde zijn rede met het uitoefenen van een sterke aandrang op de belanghebbenden uit te oefenen, de vraagstukken in eigen kring aan de orde te stellen. WEINIG VERANDERING TER BEURZE. AMSTERDAM Voor de vierde maal in successie heeft een dividend- aankondiging de beurs verrast. Dit maal was het de handelver. „Am sterdam,' die over 1949, 6 procent zal uitkeren. De verwachtingen van de beurs dat minstens 8 procent zou worden gedeclareerd, en waar op de koers sinds enkele dagen niet onbelangrijk gestegen was, zijn dus niet uitgekomen. H.V.A. reageerde met een openingsverlies van vier punten en ook de overige leidende cultures waren hierdoor 2 a3 punten lager. Gedurende het verloop nam de belangstelling echter toe en kwa men er ook uit het publiek enkele kooporders los, zodat deze verlie zen grotendeels werden ingelopen. H.V.A. sloot ruim een punt lager op 129, Amsterdam rubber was een fractie lager en Delie Maatschappij noteerde tegen slot 121 (122%.) Uit de omzetcijfers van gisteren blijkt wel. dat de belangstelling zich concentreert rondom de cultuur waarden en vooral de suikerpapie ren. Bij de totale aandelenomzet van ruim 1.400.000 zijn gisteren alleen in vorstenlanden 68.000 gul den in aandelen omgezet, H.V.A. 1 50.500 en Nisu f 51.600, tegen Kon. Olie slechts f 36.000. Voor de industriepapieren blijft, de belangstelling zeer gering, doch een uitzondering vormden vandaag aandelen Philips. Voor de derde maal achtereen werd dit fonds in een open hoek verfllndeld, hetgeen in lange tijd niet is gebev'd. Binnen" kort verwacht men 'n gunstig jaar verslag met behoorlijk dividend. De koers stelde zich op 230'/s tegen gis teren 228V;. Unilever en Aku waren onveranderd Kon Olie ligt de laat ste dagen verwaarloosd op vrijwel dezelfde prijzen. De scheepvaartpapieren waren goed prijshoudend, doch Rotterdamsche Lloyd was drie punten lager. Op merkelijk was voorts de koers van de 33'/! procent Nederland 1947, die punt avanceerde en op 99 kwam. Lichte vraag in een zeer dunne markt was hiervan de oor zaak. Overigens wa-s de handel op de Staatsfondsenmarkt weer zeer onbetekenend. Op de Amerikaanse sector viel 't op dat het agio met New York van daag weer wat lager was en van 2 a 3 procent op 2 a 2'h procent kwam. Bij het begin van de hervatting van de handel in certificaten van Ame rikaanse shares, was het agio ruim 15 procent. Ter beurze houdt men er rekening mee, dat dit agio op dr duur wel geheel zal verdwijnen. Gisteren zijn 609 certificaten vei handeld. Prolongatie 2% procent. (Advertentie;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3