Nieuw Kleinst mogelijke C.V.P. meerderheid in Belgische Kamer, en Senaat Grootste winst voor socialisten Z. H. de Paus keert zich tegen het economisch liberalisme Djakarta Lloyd krijgt vijftig millioen crediet van Nederlandse banken Alles moet worden gedaan Wij moeten niet te ver gaan met sociale voorzieningen Katholieke meerderheid Firefly-wrak gevonden om werkloosheid te voorkomen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Katholieken hebben succes in België Slag bij Duinkerken herdacht Arbeider viel in diep ruim Toestand van Smuts gaat vooruit Liberalen en Communisten betalen het gelag Darwis D ja min wil binnen een jaar varen Minister In 't Veld Gouv. van Suriname naar Nederland Pseudo-vogelpest ook in Goor Hembrug was door hitte onbruikbaar Auto met vijf mensen reed te water Aanval op Romme En het water eist zijn slachtoffers Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t J.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A v S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 5 Juni 1950 46e Jaargang No. 11880 Kantoren: HOORN. Draaislngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Christelijke Volkspartij in België heeft de meerderheid thans ook in de Kamer. Dit staat wel vast. Maar evenzeer staat vast, dat de socialisten de grootste winst hebben geboekt, zó zeer, dat zij de C.V.P.-meerderheid in de Senaat in ernstig gevaar hebben gebracht. De liberalen en com munisten daarentegen hebben be langrijke verliezen geleden. Men kan als zeker aannemen, dat een deel der liberalen op de C.V.P. heeft gestemd, terwijl het andere, meer anti-clericale deel, zijn stem aan de socialisten zal hebben ge geven. Dat de liberalen zouden verliezen kon men verwachten. Voor- en tegenstanders van Ko ning Leopold, die vroeger liberaal stemden, zullen, beu van het ge manoeuvreer van hun partij, haar thans de rug hebben toegekeerd. De katholieken zijn dus nu in staat de wet op het Regentschap m te trekken en de Koning naar België te doen terugkeren. Of de Koningskwestie daarmede is op gelost wagen wij te betwijfelen. Aannemende, dat de socialisten hun anti-Leopold-houding zullen handhaven staat het te bezien of de Katholieken in staat en bereid zijn alleen de Regering te vormen op een zo smalle basis, dat zij die van Labour in Engeland in labi liteit nog overtreft. De tegenstellingen in België zijn thans door het succes van katho- liekeA en socialisten toegespitst. De katholieken zullen nu, krach tens het democratisch principe, alles kunnen en mogen doen om de Koningskwestie naar hun wens op te lossen. Maar de Belgische socialisten, die zich nu ook ster ker weten, belijden de democratie wel met de mond maar niet met de daad. Dat heeft de ervaring al voldoende bewezen. De strijd zal nu weer zowel binnen als buiten het parlement ontbranden. En de Koning zal, teruggekeerd in het paleis te Laeken, beseffen ,dat hij niet is de Koning der Belgen Zaterdagavond laat is het wrak van de verongelukte „Firefly" K 80 door een marineploeg aan boord van 't bergingschip „Texel" gebracht. Daarin bevond zich het stoffelijk overschot van de korpo raal-vlieger der Kon. Marine J. H. Verveer. Het zoeken naar het wrak van de „Firefly" K 84, die noordelijk van de K 80 in zee stortte, werd Zondag voortgezet. Enkele duizenden Engelse, Franse en Belgische oudstrijders hebben Zondag te Duinkerken de tiende verjaardag van de slag bij Duinkerken herdacht. Alle wapens van de drie landen het leger, de marine en de lucht macht waren vertegenwoor digd in een grote parade door de straten van Duinkerken. Tien tallen boten in de haven riepen herinneringen op aan de dagen toen Duinkerken een hel was van staal en vuur. Zondag ech ter weergalmde de lucht slechts van militaire marsen en popu laire wijsjes. Kransen werden gelegd aan de voet van het mo nument, dat op het strand werd opgericht ter herdenking aan de slag bü Duinkerken. VLISSINGEN, 4 Juni. Bij het lossen van betonblokken, be stemd voor herstel van de ka demuren te Vlissingen, is de 53-jarige de Buck in een vijf meter diep ruim op de beton blokken gevallen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. PRETORIA (Reuter). De drie dokters die generaal Jan bmuts behandelen deelden Za terdagavond mede dat de toe stand van de patiënt aanmerke lijk was verbeterd. Generaal omuts heeft een rustige dag doorgebracht. Volgens de officieuze uitslag van de Belgische verkiezingen, die hedenmorgen door het minis terie van Binnenlandse Zaken werd bekend gemaakt, zal de C.V.P. in de Kamer 107 zetels bezetten, waardoor zij zich hier een absolute meerderheid van één zetel heeft verworven. Naar alle waarschijnlijkheid zal de C.V.P. ook in de Senaat haar meerderheid behouden. Onder de 106 gisteren rechtstreeks verkozen senatoren bevinden er zich 54 van de C.V.P. (in 1949 eveneens 54), 39 socialisten (v.j. 33), 10 liberalen (14) en 3 communisten (5). De provinciale raden moeten nu nog 46 senatoren aanwijzen, die gezamenlijk met de 106 gisteren gekozenen tenslotte nog 23 andere senatoren benoemen. Eerst over tien dagen zal de samenstelling van de Senaat definitief bekend zijn, doch in politieke kringen te Brussel verwachtte men, dat de C.V.P. in elk geval in de Senaat een meerderheid van één zetel zal hebben. In 1949 bedroeg deze negen zetels. De grootste winst werd gisteren door de socialisten behaald. Zij wonnen niet alleen zes zetels in de Senaat, maar ook twaalf in de Kamer. De libe ralen verloren vier Senatoren en acht Kamerleden, de commu nisten worden, met een verlies van zes, in de Kamer gehalveerd. In de Provinciale Raden, die gisteren eveneens werden ver kozen, won de C.V.P. 19 zetels, doch de socialisten wonnen 36 zetels, terwijl de liberalen 30 en de communisten 24 zetels verloren. Het socialistisch-libe- rale kartel (in sommige distric ten van Luxemburg) won twee zetels. Het is juist de aanzien lijke socialistische winst in de Provinciale Raden die van zo grote invloed zal blijken bij de verkiezing van de 69 nog aan te wijzen senatoren, dat daling van de C.V.P.-Senaatsmeerder- heid van 9 zetels tot 1 zetel wordt verwacht. De totale officieuze uitslag luidt: Voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers: CVP 107 zetels (winst twee); Socialisten 78 zetels (winst twaalf); Liberalen 21 ze tels (verlies acht); Communisten 6 zetels (verlies 6). Rechtstreeks verkozen senato ren: CVP 54 zetels (blijft gelijk); Socialisten 39 zetels (winst 6); Liberalen 10 zetels (verlies 4) Communisten 3 zetels (verlies 2). Provinciale Raden: CVP 375 zetels (winst 19); Socialisten 236 zetels (winst 36); Liberalen 72 zetels (verlies 30); Communisten 11 zetels (verlies 24); Kartel Socialisten-Liberalen (in Luxem burg) 2 zetels (winst 2). De officiële uitslag wordt eerst vanmiddag of vanavond verwacht, maar ook deze officieuze uitslag laat reeds verschillende conclu sies toe. De verwachtingen op een ruime meerderheid van de CVP zijn zeker geen werkelijkheid ge worden, hoezeer zich dit dan ook aanvankelijk anders liet aanzien. Zo verklaarde de katholieke minister van Staat graaf Carton de Wiart Zondagavond: „Volgens de tot dusver bekende resultaten zal de C.V.P. een grote overwin ning behalen. Deze dag zal een historische dag worden. Wij zijn van plan de orde in het land te herstellen en om te beginnen zul len wij Koning Leopold naar Bel gië terugbrengen. Wij zullen van de absolute meerderheid een ge matigd doch vastberaden gebruik maken". De minister van binnenlandse zaken, Albert de Vleeschauwer, zeide gisteravond nog: „De Ko ning zal de eerste Juli terug zijn". Zijn commentaar op de officieuze uitslag was vanmorgen vroeg, dat de regering reeds vandaag in de handen van een enkele partij zou kunnen worden gelegd. De ministers zullen heden in kabinetsraad bijeenkomen om de politieke toestand te bespreken. Het is echter geenszins zeker, dat direct al een homogeen-katholieke regering zal worden gepoogd te vormen. Het is immers twijfel achtig of Koning Leopold naar België zal willen terugkeren als de vorst van één partij, die in Kamer en Senaat slechts de kleinst mogelijke meerderheid heeft kunnen verwerven. In CVP- kringen werd hedenochtend vroeg echter wel vernomen, dat het nationale bestuur van deze partij in ieder geval geen voorstellen zal doen aan de liberalen om een coalitie-regering met deze zeer gekortwiekte partij te vormen. Wat het uiteindelijk zal besluiten dan wel te doen, was op 't ogen blik van het afdrukken van deze editie nog geenszins zeker. Uit de detail-uitslagen is geble ken, dat de Katholieken vooral winst hebben geboekt in al die plaatsen waar een meerderheid zich bij de Volksraadpleging voor de terugkeer van de koning heeft uitgesproken, terwijl ook het ont breken van Katholieke scheur lijsten tot de-geringe-winst heeft bijgedragen. De kartel-vorming van socialisten en liberalen is de Katholieken in sommige delen van Luxemburg op het verlies van één zetel komen te staan, en in de provincie Limburg eveneens op eén zetel. De heer Darwis Djamin, de direcfeur van de nieuwe Indonesische scheepvaartmaatschappij „Djakarta Lloyd" heeft Zaterdag te Scheveningen verklaard; „Wij varen binnen het jaar. Een groep Nederlandse banken heeft ons vijftig millioen gulden crediet toegezegd. De heer Djamin hoopt binnen een maand de goed keuring van de R.I.S.-regering op zijn plannen te hebben. Hij zal dan in Nederland bestellingen plaatsen. De heer Djamin, die heden voor overleg naar Djakarta vertrekt, vervolgde: „Wij willen gaarne samenwerken met de Nederlandse scheepvaartmaatschappijen die wij in geen enkel opzicht concurren tie willen aandoen. De toekom stige economische expansie in In donesië zal meer scheepsruimte vergen, dan de Nederlandse en buitenlandse rederijen zullen kun nen verwerken. Bij twintig pro cent verhoging van de export is reeds 250.000 ton scheepsruimte meer nodig, dan heden voorhan den is. Wij starten met 50.000 ton nieuwbouw, schepen tussen 100 en 10.000 ton. Binnen twee jaar moet dit programma zijn afge werkt. De Djakarta Lloyd zal zich uitsluitend bepalen tot kustvaart en grote vaart. Het interinsulaire VATICAANSTAD (Reuter). Z. H. de Paus heeft Zaterdag in een toespraak tot de leden van het Internationaal Congres voor so ciale studiën, dat te Rome bijeen is, een beroep op het mensdom gedaan om „de oogkleppen weg te nemen" en de sociale proble men der wereld recht in de ogen te zien. De H. Vader deed een be roep op alle krachten in de we reld, op kapitaal en arbeid, om een einde te maken aan de gesel van werkloosheid en sociale ellen de, die de voornaamste oorzaken van oorlog waren. Slechts samenwerking van alle mensen van goede wil kan een einde maken aan deze misstanden, die meer dan enige andere factor de verderfelijke koude oorlog aan wakkeren, zo zeide de Paus. Er waren reeds genoeg experi menten, aldus de H. Vader, die de hulpbronnen der aarde uitput ten en hij laakte „het bijna bij gelovige vertrouwen in de wereld markt als een mechanisme voor het in evenwicht brengen van de economie. Ook het vertrouwen in een welvaartsstaat achtte hij on gegrond, omdat het naar zijn me ning onmogelijk was iedereen in alle omstandigheden het noodza kelijke te geven. De Paus verklaarde, dat men de egoïstische vooroordelen van na tionaliteit en klasse aan kant moest zetten en gezamenlijk moest pogen en ieder voor zich zijn bij drage moest geven in grondstof fen, kapitaal of arbeid. Iedereen die tot deze poging bijdroeg moest de hulp van de kerk op prijs stellen. Z. H. waarschuwde tegen de mogelijkheid, dat „de arbeidende klasse valt in de fouten van het kapitaal, dat de productiemiddelen aan de individuele producent heeft ontnomen en overgedragen aan de verantwoordelijkheid van naamloze collectieve industrieën" Het zwaarste probleem, dat „als een nachtmerrie drukt" op de oude industrielanden .noemde de Paus de werkloosheid. Hij deed daarom een beroep op de nieuwe industrielanden om de fouten van het economische liberalisme der vorige eeuw te vermijden. „Een maatschappelijke politiek" vervolgde de Paus, „die in over eenstemming is met de leer der kerk, gesteund wordt door organi saties, waardoor de stoffelijke en geestelijke belangen van het volk worden gewaarborgd en die is aangepast aan de huidige levens omstandigheden, behoort door iedere ware katholiek, zonder uit zondering, te worden gesteund. Op het gebied der maatschap pelijke economie gaat het er thans vooral om de productie aan de consumptie aan te passen, waarbij op verstandige wijze rekening dient te worden gehouden met de behoeften en de waardigheid van de mens. Het is dit probleem, waarvan wij gaarne zouden zien, dat het de volledige aandacht kreeg van de theoretici en practici der katho lieke sociale beweging", aldus de Paus. verkeer zal aan de K.P.M. voor behouden blijven". De Lloyd zal schepen, wellicht de gehele vloot, in Nederland be stellen. De schepen worden vol gens Indonesische eisen ingericht. Het zijn vrachtschepen voor de tropen met beperkte passagiers- accomodatie. De vraag, op welke voorwaar den de Nederlandse bankgroep de vijftig millioen gulden crediet in Nederlands courant zal verstrek ken, kon de heer Darwis Djamin niet beantwoorden. Aangezien deze voorwaarden in zijn rapport aan de Indonesische regering zijn vervat. „De voorwaarden zijn voor beide partijen gunstig". De heer Djamin ontkende ten stelligste, dat Amerikaanse of Phi- lippijnse belangen bij de Djakarta Lloyd betrokken zouden worden. De verwarrende berichtgeving hieromtrent waren proefballon netjes, die niet uit Indonesischë bron afkomstig zijn. „Wij gaan met Nederlanders in zee", zo zeide hij. Het moet een wel-overlegde scheepvaartsamen- werking in Unie-verband worden. Binnenkort opent de Lloyd een kantoor te Amsterdam. Eerst wordt met gecharterde, later met eigen schepen gevaren. Zijn maatschappij, zo zeide hij, zal tal van Nederlandse adviseurs in dienst nemen. Een kern van acht voor advies aan de hoogste leiding is reeds gevormd. De sche pen zullen onder bevel van Neder landse officieren staan, die tevens als instructeurs zullen optreden voor 2000, reeds ten dele getrainde Indonesische zeelieden. Omtrent de bouwprijzen der schepen zeide de heer Djamin, dat een schip van 10.000 ton. dat 14 a 15 knopen loopt, in Nederland ruim zeven millioen (Ned. crt) kost.. De Duitse werven vragen er twee millioen meer voor. „Dat is een van de vele redenen waarom wij in Nederland willen laten bouwen en met Nederland willen hamenwerken", zo zeide de heer Djamin. Koningin-moeder Elisabeth van België verlaat het stemlokaal in een school bij 't kasteel te Laeken, waar zij haar stem uitbracht Minister in 't Veld heeft Zon dag in ziin functie van voorzitter der Vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag „Humanitas" een rede gehouden, waarin hij wees op de geestelijke en zedelijke verslap ping, die men vooral na de oor log heeft kunnen constateren. In verband hiermede zeide de minister: „Wij moeten oppassen, dat wij niet door vergaande so ciale voorzieningen de mensen te zeer in de watten leggen. In Amerika zegt men, dat men met deze sociale voorzieningen zeer voorzichtig moet zijn, omdat deze vaak de mens te mak kelijk ondermijnen. Wij hebben nodig innerlijke kracht, want al leen als Europa deze kan op brengen zal het in staat zijn zich te handhaven. De volkeren van Europa wor den het meest bedreigd door een geestelijk nihilisme, dat de grootste vijand is, waaraan de mens ten prooi kan vallen. Hij wordt dan een stuurloos schip op de levenszee. Men vindt hem niet alleen buiten de kerk, maar ook in de kerk. En in hem schuilt 't grote gevaar, dat Euro pa de koers kwijtraakt en terecht komt in het vaarwater der dic tatuur. „Het is", aldus Mr. in 't Veld, „het streven,' van „Humanitas" PARAMARIBO, 4 Juni. (A.N.P.). De gouverneur van Suriname, mr. J. Klaasesz, heeft aan de Sta ten medegedeeld, dat hij Maandag naar Nederland vliegt voor drin gende besprekingen in 's lands belang. Hij keert op 23 Juni terug. Tijdens zijn afwezigheid is mr. M. de Niet waarnemend gouverneur. De inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst heeft te Goor op twee pluimveebedrijven pseudo- vogelpest geconstateerd. Alle zieke en verdachte dieren zijn afge maakt. Naar aanleiding hiervan heeft de burgemeester van Goor last gegeven tot het opsluiten in de hokken van al het pluimvee in zijn gemeente. Zondagmorgen omstreeks kwart voor tien trad er bij de Hembrug over het Noordzeekanaal bij Am sterdam een storing in, waardoor de brug niet meer gesloten kon worden. Het treinverkeer Amsterdam via Zaandam naar het Noorden was dan ook gestremd. De nieuwe „opzetstoelen" waarop de brug rust en die onlangs zijn aange bracht ter vervanging van de oor spronkelijke, die gebroken waren, bleken door de hitte zodanig te zijn uitgezet, dat de brug, nadat een schip was gepasseerd, niet meer sloot. Met man en macht is gewerkt om de weerspannige brug tot rede te brengen. Tenslotte om ruim half drie lukte dit, maar het werd half vijf voordat het spoorwegverkeer, dat via Haarlem was geleid, weer geheel normaal was. 'n Fraai overzicht van de mensen menigte op de Dertigste Katho lieke Westfriese Landdag, Zondag te Zwaagdijk-Oost gehouden en gewijd aan de viering van het Heilig Jaar. In het midden het fanfare-corps van Wervershoof. Inzet: de eerste spreker, professor Anton van Duinkerken, die met zijn machtig woord de 2500 aan wezigen boeide. deze losgelaten geestelijke nihi list op te heffen uit zijn apathie. Er dient echter", ging hij voort, „eens in volle openïijkheid ge zegd te worden, dat men in ker kelijke kring zo weinig waarde ring heeft voor dit streven. De kerk zal ons als bondgenoot moe ten zien en niet als tegenstander Wij dienen naast elkander te staan in de strijd tegen het geestelijk nihilisme. Dat men dit in kerkelijke kring niet scherper inziet, dat men de kerkelijke be langen laat gaan voor de be langen van de West-Europeese beschaving dat men er de toe komst van die beschaving voor in de waagschaal stelt, is een teleurstellend verschijnsel. Zondagmorgen reed een perso nenauto, waarin vijf mannen ,en vrouwen zaten, de Keizersgracht nabij de Wolvenstraat te Amster dam in. De bestuurder wilde de wagen parkeren, maar remde te laat. Gelukkig was de wagen open zodat de inzittenden niet opge sloten waren. Voorbijgangers hiel pen hen op de wal. De brandweer haalde tenslotte de wagen uit de gracht. IN INDONESISCHE SENAAT De Indonesische Senaat heeft dezer dagen de nota behandeld, die de Nederlandse regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend en de daarop gevolgde debatten. Slechts één spreker heeft hier bij het woord gevoerd, n.L de heer Sarino, uit Midden Java, die zich vooral richtte tegen hetgeen hij noemde een onbehoorlijke in menging van de Nederlanders in de interne zaken van Indonesië, waarbij speciaal de heer Romme werd aangevallen. „Wij herinne ren ons prof. Romme nog heel goed. Hij was het, die het succes der besprekingen tuassen Moh. Hatta en minister Stikker torpe deerde, tengevolge waarvan de tweede militaire actie uitbrak" aldus deze spreker. De vergadering besloot over deze aangelegenheid een verkla ring op te stellen en te publiceren en deze aan de regering der R.I.S. aan te bieden. DE ZOMER IS ER! Met de zomerse dagen eist het water weer zijn slachtoffers. Niet genoeg voorzichtig kunnen vooral zij zijn, die de zwemkunst niet voldoende machtig zijn. Zaterdagmiddag, de eerste druk ke middag in het seizoen, werd in het zwembad Crailo te Hilver sum het 6-jarige Gertje Toes, die in het ondiepe bad speelde, eens klaps onder water gevonden. Het kind is vermoedelijk uitgegleden. Nog een uur lang paste men kunstmatige ademhaling toe, doch tevergeefs. Bij het zwemmen in de Zuid- Willemsvaart onder de gemeente Mierlo bij Helmond is Zondagmid dag de 16-jarige C. A. Vloet uit Helmond, die niet goed kon zwem men, verdronken. Gisteravond om half tien was zijn lijk nog niet gevonden. Een der grootste tankers ter wereld te Amsterdam Zaterdagavond liep de 17.73 ton metende „World Liberty", ee> der grootste tankers ter werelr de sluis van IJmuiden binnen. Or half elf arriveerde het in de ha ven van Amsterdam, waar he voor reparatiewerk, in dok zi. gaan. De „World Liberty" vaart onde Panamese vlag. De lengte van dit grootste tankschip, dat ooit op het IJ heeft gevaren is bijna 200 en de breedte 28 meter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1