Een Zuid-Limburgse kasteelboerderij Nederl. Kath. Sportbond Woerdense vrouw zat in de knoop met effecten Het Bondsconcours gaf nu reeds veel te genieten Sint Caeciïia Heiloo had eer van haar werk De eindstrijd om het kampioen schap van „Het Noordwesten" Op eeuwen berekend maar hoogst onpractisch De fiscus boekte een voordeeltje Het muziekfeest te Heiloo J. Wittekoek ongeslagen kampioen le klasse klein biljart libre Grote activiteit in het afgelopen jaar Naar wij vernemen: HEILOO. De jubilerende muziekvereniging „St. Caecilia" gaf Zaterdagavond in het muziekpark te Heiloo het openings concert. Dat dirigent Oly hiervoor een feestelijk programma zou samenstellen, dat een feestelijk karakter droeg en een voor allen aangenaam klinkende muziek bevatte, was te verwachten. De concertstukken werden omlijst door een viertal pittig gespeelde marsen. Hoewel St. Cecilia deze avond met de stemming niet steeds for tuinlijk was, viel er in muzikaal opzicht toch veel te waarderen, 'n Ballet van Delhaye en de ouver ture ..Les Vikings" van Villette, hadden vaak een zeer fraai klank gehalte. Dat het Cythère Ballet van Popy en de balletmuziek uit „Ro- samunde" van Schubert bijzonder in de smaak viel behoeft wel geen betoog. St. Cecilia kan met tevre denheid op het slagen van dit ope nings-concert terugzien. Bij dit prachtige zomerweer hadden we gaarne een nog grotere belangstel ling gezien. De eerste concoursdag De eerste concoursdag werd met schitterend zomerweer begonpen. Om half twaalf had de officiële ontvangst op het gemeentehuis plaats. Hier werd 't woord gevoerd door de burgemeester van Heiloo, J. Kalff. de heer Kuiper voorzitter van de jubilerende vereniging St. Cecilia, en de heer Th. Lansdaal, namens het hoofdbestuur van, de R.K. Bond, vergezeld van de beste wensen voor het slagen van het concours en felicitaties aan St. Ce cilia van Heiloo. Voor het gemeentehuis speelde St. Cecilia uit Alkmaar het Wil helmus. Voor de marswedstrijd was een zeer grote belangstelling, voor de volgende Zondag wordt 't publiek verzocht méér ruimte op de weg- vrij te laten. Onbegrijpe lijk was, dat de Herenweg niet voor het verkeer was afgesloten. Het werd nu de executanten nodeloos lastig gemaakt. De concert-wedstrijd Derde afdeling fanfare: St. Martinus, 't Veld, speelde 't verplichte stuk „Amphion" van Cerfontaine verdienstelijk maar wel wat schools. Dir. Jac. Korver liet het vrije nummer „L'Amitie" van O.Filsfils zeer zeker beter uit voeren. St. Cecilia, Heemskerk, Dir. L. Tervoort. Verplichte stuk zeer mu zikaal gespeeld. Tête Provencale van Popy, behalve een zwak ogen blikje in de stemming, een overi gens goede uitvoering. 3 e Afdeling Harmonie St. Cecilia, Akersloot, Dir. J. Krom. zowel in „Amphirion" van Cerfontaine als in Prerial van Bis- sclink waren stemming en klank- gehal.te niet steeds perfect Samen spel verdienstelijk. Harmonie „Uitgeest, Dir. L. Ter voort. Het vrije nummer Pastorale van Boedijn werd mooi gespeeld. Voor een derde afdeling een goede prestatie. 2e Afdeling Fanfare St. Gregorius, Waarland. Dir E. Peetoom. Het verplichte stuk „Ma- nëtte" van Lureman klonk voor al in het begin vrij onzuiver. „Een mooie herfstdag" van Bisselink werd verdienstelijker gespeeld. ..Hou en Trou", H. Hugowaard, Dir N. 'Ossenbrugge. De ouvertu re Palienne van Deneufbourg werd fraai van klank en technisch te ven uitgevoerd, 2e Afdeling Harmonie St. Gregorius, Nibbixwoud. Dir. J. Vriend. De Fantasie van Villette werd wat te vlak gespeeld dok de temming was niet geheel rem. Dc operette muziek van Paul Lin- cke uit „Het land van de indra" werd vrij goed gespeeld. Eerste afdeling Fanfare Accordando, Spierdijk. Dir. L. v. Westen. Momenten van zeer moo' klankgehalte in Les Vit i 4 van Villette. De Achilles Ouvertu-e van Rogister. een zeer knappe pres tatie. Eerste afdeling Harmonie Harmonie Zaandam, Directeur S. Kruvt. Dc operette muziek van Paul Lincke werd brillant uitge voerd, De ouverture Rossdmana van Boedijn zéér goed gespeeld. Afd. uitmuntenheid Fanfare St. Gregorius, Duivendrecht, Dir. J Kok. Technisch viel er veel te waarderen in „Cortege Jubilaire" van Delhaye. Goede voordracht in Ouverture Dramatique „Neron" van Popy. ..Dr. Nuyens", Westwoud, Direct. Leo Koning. Goed ensemble en muzikaal spel in Cortège van Del haye, eveneens in de Mars des In- cas van Boudonck. Irene, GroincDroeK, Directeur Morsch. VpornamenjK in het vrije stuk „Second Suite Melesary Band iviajor" van ,±oist wera een uewu-i- derenswaardige prestatie geleverd. A voild wedstrijd Afd. uitmuntendheid Harmonie St. Cecilia, Amsterdam, direct. S. Noom. Alhoewel niet volkomen gaaf werd de Yelva Ouverture van Reissiger muzikaal gespeeld. De Rakowski Ouverture van Keler Bela, eveneens muzikaal maar wat ongelijk 111 het passage wera. St. Cecilia, Alkmaar, Dir. L. Oly. De Yeiva Ouverture van Reissiger werd goed gespeeld. Boudijns Ou verture „Rossiniana" had een uit stekende voordracht. Ere-afdeling Fanfare Bovenkerks Fanfare, Directeur J. Beekhoven. De nogal langdradi ge Ouverture „Holland" van P. v. Mever werd wat Vlak van voor dracht gespeeld. De Ouverture „La Bohémienne" had zeer voortreffe lijke momenten. Super afdeling Harmonie Apollo, Hoorn. Dir. Leo Koning. De ouverture „De vrolijke vrouw tjes van Windsor" van Nicolai werd met zéér mooie contrastwerking uitgevoerd. De Oberon Ouverture van Weber, werd op enkele kleine ongelijkheden Brillant gespeeld. De jury bestond uit de toonkun stenaars, Jos. de Klerks, Haarlem; M. Kockelkoren, Maastricht en Coenraad v. d. Knaap, Rijswijk. Uitslag concert-wedstrijd Derde afdeling Fanfare St. Martinus, 't Veld, 303 p. 2e pr. St. Cecilia, Heemskerk, 344 p. Ie pr. Derde afdeling Harmonie St. Cecilia, Akersloot, 280 p. 3e pr. Harm. „Uitgeest", 373 p. Ie pr. Tweede afdeling Fanfare St. Gregorius, Waarland, 273 p. 3e prijs Hou en Trou, HHwaard, 356 p. Ie prijs. Tweede afdeling Harmonie St. Gregorius, Nibbixwoud, 261 p. 3e prijs. Eerste afdeling Fanfare Accordanda, Spierdijk, 314 p. 2e pr. Eerste afdeling Harmonie Harmonie Zaandam, 343 p. Ie pr. Afdeling Uitmuntendh. Fanfare St. Gregorius Duivendrecht, 357 p. Ie prijs. Dr. Nuijens, Westwoud, 322 p. 2e pr Irene, Grootebroek, 337 p. Ie prijs Afdeling Uitm. Harmonie St. Cecilia, A'dam, 301 p. 2e prijs St. Cecilia, Alkmaar, 298 p 2e prijs Ere-afdeling Fanfare Bovenkerkse Fanfare, Bovenkerk, 337 p. Ie prijs Super afdeling Harmonie Apollo, Hoorn, 339 p le prijs Uitslag marswedstrijd St. Cecilia, Heemskerk, 96 p le pr. St. Cecilia. Akersloot. 90 p. 2e pr. Harmonie Uitgeest, 101 p. le prijs Hou en Trou HHWaard 105 p. le pr. St. Gregorius, Nibbixwoud, 107 p. le prijs Accordando, Spierdijk. 105 p. le pr. Harmonie Zaandam, 90 p. 2e prijs St. Gregorius, Duivendrecht, 99 p. le pr. Irene, Grootebroek, 99 p. le pr. Dr. Nuyens, Westwoud, 107 p. le pr. St. Cecilia, Alkmaar, 106 p. le pr. Bovenkerks Fanfare. 102 p. le pr. Apollo, Hoorn, 103 p. le prijs Uitslag' tambours wedstrijd Hou en Trou, HHWaard, 92 p. 2e prijs St. Gregorius, Nibbixwoud, 88 p. 2e prijs Dr. Nuyens, West woud, 93 p. 2e prijs Irene, Grootebroek, 104 p. le prijs St. Cecilia, Amsterdam, 104 p le prijs St. Cecilia, Alkmaar, 107 p. le pr. Apollo, Hoorn, 106 p. le prijs Op het slagen van deze eerste concoursdag kan de jubilerende vereniging St. Cecilia uit Heiloo en de R.K. Bond met grote voldoening terugzien. W. SCHREURS EERSTE PRIJZEN kunt U behalen door uw kostbare muz.instr. vak kundig te laten stemmen of repareren door de be kende instrumentmaker HENRI TIEKEN Atelier Dubb. Buurt 3 Hoorn (Advertentie) UITSLAG AANBESTEDING HEILOO. Voor de verbouw van de gemeentewoning aan de But- terlaan bewoond door de heer Wes- terop zijn de volgende inschrijvingen binnengkomen. Begroting f 4500,—. In massa. G. Heyne f 5956, B. Kuy- per f 6013; Gebr. Kaandorp f6025, D. Langedijk f 6300; N, de Haan en Reek f 6495; Bos en Zoon, Be- verwijkf 7814. Schilderwerk: G. Schipper f 585; LoodgieterswerkJ. Kueter 522. Eleet^iciteit: A. Kösters f 135, J. Kueter f 178. Gunning aangehou den. Het zijn niet alleen de patiënten in de ziekenhuizen en sanatoria die door het Nederlandse Rode Kruis van lectuur worden voor zien; ook de thuisliggenden worden niet vergeten. Verlangend liggen de thuispatiënten naar de post uit te zien, en groot is de vreugde, wanneer de postbode hun een bundeltje tijdschriften namens het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis overhandigt. HOORN Gisterenavond, een half uur nadat de laatste caram bole- gescoord was, werd de heer D. Ellerbroek van het hoofdbe stuur der Ned. Biljartbond door de voorzitter van „Kets Niet" in de gelegenheid gesteld de nieuwe kampioen J. Wittekoek toe te spre ken. De heer Ellerbroek zeide met ge noegen naar zijn geboortestad te zijn gekomen om dat hij het op prijs stelde de vereniging „Kets Niet" de dank van de NBB te kun nen overbrengen voor de goede organisatie en uitvoering van het program-ma. Ook tot de heer N. de Boer werd een dankwoord gericht. Ondanks de hoge temperatuur die ongetwijfeld nadelige invloed op het spel en op de belangstelling van het publiek heeft, gehad kan van een geslaagd tournooi worden ge sproken omdat zij een propagan distische waarde heeft gehad voor de biljartsport. De heer Wittekoek werd hierna de medaille van de NBB uitgereikt DE KASTEELBOERDERIj van burgemeester Opperfeldt te Wijandsrade heeft al eeuwen getrotseerd, en is met zijn bijna een halve meter dikke muren en dito stenen zolderingen op tenminste nog wel zo'n periode berekend. Tenminste als voor die tijd het houtwerk eens degelijk wordt vernieuwd, want als ergens het spreekwoord over de oude huizen en jonge vrouwen opgeld doet, dan is het wel met betrekking tot deze burcht achtige boerderij. In de tijd vlak voor, tijdens en kort na het Napoleontische tijd perk heerste er in de Zuid-Neder landse gebieden een toestand van gewapende vrede. De „Bokken rijders" maakten wegen en lan douwen onveilig en bedreigden alle leven en bezitting. Daarom waren de grote boeren uit die streken, ongekroonde koningen op hun domein, wel verplicht sterk ten te bouwen die voor de rovers onaantastbaar waren. Deze boer derijen werden in een streng vier kant, zonder ramen aan de buiten zijde, rond een binnenplaats ge bouwd met op elke hoek een toren met schietgaten voor de uitkijk posten. Bijna alle boerderijen in het Limburgse heuvelland, dus ook de kleinere, hebben ditzelfde model, al ontbreken daar dikwijls wel de torens, omdat gewone schietgaten in de muren ook doel treffend konden zijn. Uiteraard heeft men na het uitroeien van de bokkenrijders de schietgaten kun nen laten vervallen, maar het Aan een paar honderd leerlingen der hoogste klassen van de Rotterdamse lagere scholen zijn enige weken geleden op het stadhuis bouwplaten, instructieboekjes en hout uitgereikt, voor de bouw van modellen van de „Willem Ruys" en „Garoet". Dit 'n verband met de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy". De zes kinderen, die de beste modellen hebben vervaardigd, zullen een kort reisje mogen maken met een der schepen van de Rotter damse Lloyd. Een jeugdige knutselaar bekijkt met critisch oog het door hem gemaakte model van de „Garoet"è boerderijtype werd vrijwel ge handhaafd. Een rondgang door het enorme gebouwencomplex van een kas- teelboerderij leert ons, dat onze voorzaten kennelijk geen begrip hadden van het economisch be nutten van bedrijfsruimten. Ruim te plenty. Wee degene die zoiets mag schoonmaken. En dat gebeurt daarom ook maar hoogst zelden Het woongedeelte bevindt zich links van de ophaalbrug met inrij poort en bestaat uit een aantal hoge en ruime kamers, die haast op zalen gelijken. Daarnaast be vinden zich diverse ruimten die vroeger ongetwijfeld een bestem ming hadden, doch waar nu -vat veevoeder, enige jerrycans ben zine e.d. verspreid lagen. De vroe gere op eeuwenlang gebruik be rekende „potstal" dient nu als op slagplaats voor het gedorste graan De gehele zuidelijke zijde wordt ingenomen door bergplaatsen voor wagens en machines, waarboven met enkele balken en boomstam men plus hooi primitieve zolders waren aangebracht. De opslag plaats voor het ongedorste graan bevond zich in de hoek. Deze ruimte kan bijna evenveel bergen als een flinke landbouwschuur, maar alles moet er met de hand worden ingebracht. Het dorsgar- nituur stond bovendien in de doorgang vast opgesteld, zodat men kennelijk de schoven hier achterom moet dragen teneinde ze te kunnen optasten. In de aangrenzende veestalling is ruimte voor ongeveer 40 koeien Alles is daar van gemetseld steen, ook de op plm. 70 cm hoogte aan gebrachte voedergoot. De dieren kunnen er in 4 rijen van 10 staan. Een opmerkelijke en in Lim burg nog veel verbreide gewoonte is het, om de koeien telkens voor het melken heel uit het land van daan te halen en ze in deze stallen vast te zetten. Na het melken wordt wederom de lange weg naar het weiland afgelegd. Het hooi wordt boven op de zware stenen zolders geborgen. Dit moet ook met de hand gebeuren door een klein op plm. 3V= meter hoogte aangebracht deurtje, 's Winters wordt het weer door dit deurtje op de binnenplaats geworpen en daarna voor de koeien gebracht. Naast de veestalling liggen de varkens- en paardenstallen, allen van steen met ingebouwde voe dertroggen en uitneembare schot jes, die voor toegang, mesten e.d. dienen. Deze stallen worden weer begrensd door bergplaatsen voor ploegen, de tractor, wagens en andere gereedschappen. De wa gens zijn allemaal van het aloude type: grote bakken op twee zeer hoge wielen. We zagen één wagen op luchtbanden zoals ten onzent algemeen in gebruik zijn, doch deze schijnen daar in de practijk minder te voldoen, omdat dit soort kleine wielen veel meer last heb ben van aanhangende klei. Het grootste gedeelte van de ruime binnenplaats wordt gebruikt voor het bewaren van de mest. Het is te begrijpen dat het daardoor alles behalve fris riekt, ook in de woon vertrekken. Alleen vast Dersoneel Op dit bedrijf van 20 ha wei land-boomgaard en 50 ha bouw land werkt uitsluitend vast per soneel. De knechten hebben ka mers boven de varkens- en paar denstallen en de machineberg ruimten, welke te bereiken zijn via een speciale op de binnen plaats uitkomende trap. De dienst meisjes wonen in kamers boven de inrijpoort en een deel van de woonvertrekken. Het is wel opvallend hoe lang het personeel op deze bedrijven blijft. We zagen hier b.v. een melkknecht, die wegens 36 jaar trouwe dienst een koninklijke onderscheiding had verworven. Zoiets is hier geen zeldzaamheid. De reden is nogal voor de hand liggend. Het grqotste deel van de mannelijke bevolking van Zuid- Limburg werkt in de mijnen, waar f 16.per dag, d.i. 2 gulden per uur wordt verdiend. Daarom zijn losse krachten niet te krijgen of onbetaalbaar, want door de mij nen zijn de andere industrieën ook tot het betalen van dergelijke lo nen gedwongen. Alleen zij die dus uitsluitend op boerderijen willen werken, komen en blijven dan meestal jarenlang. Dit is de reden waarom men zo veel vrouwen en meisjes in Lim burg op het land ziet werken, ook op de grote bedrijven. Meisjes zijn wèl te betalen en doen het werk dikwijls minstens evengoed als de jongemannen. Door hun verblijf op het veld zijn zij er stuk voor stuk flink gebouwd en zien er ge bruind en sterk uit. Tegenzin in het werk temidden van Gods schone natuur hebben ze aller minst en menigmaal klinkt dan ook hun lach of lied over de heu velhellingen. Weinig mechanisatie Hoewel de electrische weide- afrastering en de tractor in het Limburgse land hun intrede heb ben gedaan, staat daar de mecha nisatie eigenlijk nog in de kinder schoenen. Het machinepark van dit vrij grote bedrijf, eigendom van een vooruitstrevende en land bouwkundig zeer wel onderlegde burgervader, toonde dit ook dui delijk aan. Toch zou het land zich er bijzonder goed voor lenen, want sloten zijn hier onbekend. Een enkele maal ontwaart men een snelstromende beek, maar dat is ook alles. Het" land, bestaande uit lössgrond, houdt het water voldoende vast. Wel brengt het ontbreken van sloten mee, dat men drinkplaatsen voor het vee nioet aanleggen, waarvoor het water met wagens of door leidin gen wordt aangevoerd. De meest verbouwde gewassen zijn granen en suikerbieten, welke die hij voor zijn stabiele spel, waar mede hij ongeslagen kampioen werd, verdiende. In een jaar tijd hee.ft hij zijn ge middelde opgevoerd van 6.64 tot 8.81, een prestatie die promotie naar een hogere afdeling inhoudt. Reeds Zaterdag was het vrij ze ker dat Wittekoek, die het vorig jaar in de eindstrijd te Zaandijk en dit seizoen in de kampioenswed strijden van district „Westfries land" te Medem.blik zich beide ma len' in de laatste wedstrijd het kampioenschap zag ontgaan, nu op duidelijke wijze revanche zou ne men. Op de hem eigen rustige wijze won hij de ene partij na de andere en na Vrijdag reeds een der voor naamste gegadigden voor het kam pioenschap, Biesma uit Hoorn, te hebben geslagen bond hij Zaterdag Wisker, 'de grote technicus op het tournooi, aan zijn zegekar. De hoogste serie van het tournooi (67) werd gescoord in do allereer ste partij door de jeugdige Honingh uit Winkel. De rode lantaarn ech ter. zo zeide de heer Ku.vn in zijn slotwoord, zal hij ongetwijfeld we ten over te dragen. De heer Biesma van „Horna" te Hoorn, werd tweede en maakte het hoogste gemiddelde in één partij (15.38). Hieronder volgt het eind resultaat: A'g. gesp. gew. car. brt. gem. In totaal waren op 1 Januari 1950 ongeveer 1550 verenigin gen bij de Nederlandse Ka tholieke Sportbond (N.K.S.) aangesloten, aldus vermeldt het Jaarverslag 1949 van deze Bond. Het aantal leden ver deeld over de verschillende tak ken van sport is: athletiek 2600; gymnastiek 39000; hand- bol 2900; hockey 500; korfbal 2Ó00; lawntennis 200: tafelten nis 1300; voetbal 91000; wan delsport 2500 en zwemmen 4300 Op 15 Januari 1949 werd door het Nationaal Bestuur een com missie in het leven geroepen ter bestudering van het vraagstuk van de vorming van leiders en leidsters. Haar rapport wérd in 1950 aan het Nat. Bestuur aan geboden. Succesvol was de uitgave van het z.g. Vademecum een voor alle functionarissen en vereni gingen onmisbaar gebleken boekje. Op 14 en 15 Mei werd te Laag-Soeren een weekend ge houden, waaraan, behalve door een 30-tal personen uit eigen kring, werd deelgenomen door 3 vertegenwoordigers van 't Duit se Hauptsportambt (Deutsche Jugendkraft) en ten dele ook door een 6-tal afgevaardigden van de K.A. Besproken werden de verhouding tussen K.A. en Katholieke Sportverenigingen, alsmede het vraagstuk van de Bedrijfssport. OP. 22 November werden het Dagelijks Bestuur, de Nationaal- Adviseur en de sportadviseur van Utrecht door Z. Em. Johan nes Kardinaal de Jong in audiën tie ontvangen. Zijne Eminentie informeerde met grote interesse naar de stand van zaken in de N.K.S. en uitte zijn bewondering voor de katholieke sportleiders. Aan Zijne Eminentie werd een exemplaar ter hand gesteld van het rapport van een door het Bestuur van de R.K. Leergangen te Tilburg en de N.K.S. inge stelde commissie ter bestudering van de wenselijkheid van de eventuele oprichting van 'n R.K. sportschool. Bij schrijven van 30 November werd door het Hoog waardig Episcopaat aan de N.K. S. officiéél de opdracht verstrekt een R.K. sportschool op te rich ten. Wat de belangrijkste feiten en gebeurtenissen betreft, vermeld dienen te worden: het jeugdzo- mervoetbalkamp te Vught; het optreden van de NGF-keurploeg in Zuid-Frankrijk, de internatio nale gymnastiëk-wedstrijden te Helmond, de turndriekamp Ant werpenDen HaagRotterdam, wedstrijd van een Brabants KN VB-elftal tegen Malinois ten bate van de missie en talrijke andere missie-wedstrijden, de R.K. Olympische dag te Kerkra- de en de interdiocesane handbal wedstrijden. Meer or het onmiddellijk doel van de NKS gericht waren: het geven van jeugdleiders- en trai nerscursussen, sport-weekends. leiders-ochtenden, sportavonden, sportretraites en het uitgeven van boekwerkjes voor jeugdlei ders en -leidsters. Niet onvermeld ook mogen blijven het werk voor vormings fondsen, de één-cent-missie- en speldjesactie en het feit, dat tal rijke verenigingen hun steun vérleenden aan Katholiek Thuis front. De zorg voor de godsdienstig- zedelijke belangen en waarden kwam tot uitdrukking in de stel- lingname tegen beroepsspel en bedrijfssport, het laten horen van een protest daar, waar de Zondagsheiliging in het gedrang dreigde te komen, het vaststel len van kledingsvoorschriften en model-statuten voor R.K. sport verenigingen, de uniformering van bisschoppelijke bepalingen voor de R.K. sportbeweging en het opnemen in het officiéél or gaan van talrijke principiële ar tikelen en sportleuzen met toe lichting. Tenslotte de verschillende tak ken van sport de revue latend passeren, constateert het jaar verslag dat de gang van zaken bij de gymnastiek, handbal, voet bal en zwemmen zeer bevredi gend mag genoemd worden. Ook korfbal geeft reden tot hoop. Van de athletiek en hockey is weinig activiteit bemerkt. Tafel tennis begint op gang te komen. Beslist onbevredigend was de gang van zaken hij de wandel sport en ruitersport, doch dit vindt zijn verklaring voor een groot deel in oorzaken, buiten de leiders van de N.K.S. gelegen. Voorzitter Nederlandse Coöp. Zuivelfabrieken VENRAY, 3 Juni. Tot voor zitter van de Nederlandse Coöpe ratieve Zuivelfabrieken werd Za terdag benoemd de heer J. Loo- nen uit Venray-Oostrum. 1. Wittekoek Midwoud) 7 7 1400 139 8.81 2. Biesma Hoorn) 7 5 1287 135 6.96 3. Wisker (Haarlem) 7 4 1141 182 6.27 4. Tuyn Heemskerk) 7 4 1217 203 5.85 5. Rosing 7 3 1090 241 4.52 (Den Helder) 6. Assink 7 2 1123 207 5.43 (Utrecht) 7. Tambach (Zaandijk) 7 2 1058 216 4.90 8. Honingh 7 1 991 228 4.38 (Winkel) De leiding van het tournooi was bij de heer P. Kist in goede handen. In Camberley (Engeland) is een demonstratie gehouden waarbij de honden van het Battersea Hondenhuis een grote rol speelden. Deze honden worden in ongeveer een half jaar tijd afgericht voor het opsporen van mijnen. „Nigger", één der honden, wees twee leden van de Royal Engineers de plaats aan waar een mijn was gelegd, zodat deze de mijn gemakkelijk konden uitgraven. In samenwerking met de fiscale I 1941 en 1942 toe op fabricage van I en recherche is de Utrechtse recher che er in geslaagd een effecten- zwendel te ontdekken. Het betrof hier een handel in ongeregistreer de effecten. Een vrouw die in Woerden woon achtig was, had in 1943 enige jaren omgang gehad met een in Rotterdam wonende Hongaar. De ze man legde zich in de jaren laatste worden gebracht naar de Coöp. Suikerfabriek. De melk wordt in de coöperatieve zuivel fabriek geschikt gemaakt voor consumptie. Aan de productie van boter of kaas komt men gewoon weg niet toe. De diverse steden en grote dorpen in dit gebied heb ben aan de in Zuid-Limburg zelf gewonnen melk lang niet vol doende, zodat nog heel wat uit het Noorden moet worden aange voerd. Het gras- en bouwland, dat in een aanzienlijk beter verzorgde toestand verkeert dan in Noord- Limburg, krijgt ongeveer dezelfde kunstmestgift als in Noord-Hol land gebruikelijk is. Hierbij wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen van de Land- bouwvoorlichtingsdienst, die ook bij het opmaken van het teeltplan en het uitkiezen van de meest ge schikte rassen waardevolle dien sten bewijst, aan de hand van zelf via proefvelden verkregen erva ringen. Want hoewel de indeling der bedrijven en de wijze van bedrijfsvoering ons ietwat vreemd voorkomen, is de kwaliteit en de hoeveelheid van de gewonnen producten hier in de laatste decen nia sterk vooruitgegaan, waar door Zuid-Limburg in het geheel van de Nederlandse landbouw wederom een uitstekende plaats bezet. en handel in sacharine, en ver diende daarmede in zeer korte tijd een belangrijk vermogen. Het grootste deel van dit vermogen werd bij de vrouw in Woerden ondergebracht. De man zelf werd in 1943 door de Duitsers gedepor teerd en is niet teruggekeerd. Van het gezin van de man kwam slechts een zoon terug. De vrouw leefde tijdens de laatste jaren van de oorlog grotendeels van het vermogen, dat de fabrikant bij haar had ondergebracht en zij liet daartoe vele effecten verkopen. Toen door de Nederlandse rege ring de geldsanering en de effec tenregistratie werd doorgevoerd, zat de vrouw met het bij haar on dergebrachte vermogen danig in de war. Zij kon hiermede niet voor de dag komen, zonder het risico te lopen dat alles door de fiscus zou worden opgeëist. In overleg met haar zaakwaarnemers, een make laar te Woerden en haar finan cieel adviseur, een remiser in effecten te Rotterdam, werd be sloten het vermogen van de fabri kant, dat grotendeels bestond uit effecten, niet ter registratie aan te bieden, doch de papieren te gel de te maken. Daartoe werden door de make laar en de remiser in effecten in totaal ca. 70 aandelen Kon. olie, 11 aandelen Handels Vereniging Amsterdam (H.V.A.), drie aande len Scheepvaartunie en een aan tal betrekkelijk waardeloze fond sen verhandeld. Dit gebeurde op de z.g. zwarte beurs in een café te Rotterdam. Verschillende promi nente figuren uit de handelaars wereld in ongeregistreerde effec ten kochten de fondsen. Men neemt aan, dat het over grote deel van de verhandelde effecten naar het buitenland is gesmokkeld. Behalve de fondsen, waarvan het verhandelen is ko men vast te staan bezat de vrouw in Woerden nog een hoeveelheid effecten, die naar aanleiding van een door de belasting te Woerden ingesteld onderzoek, werden ver brand. Het voorlopig resultaat van het onderzoek leverde een extra be lastingaanslag op, die volledig verhaalbaar is en die dus een extra voordeeltje voor de schat kist wordt. In totaal is tegen tien personen proces verbaal opge maakt. Het uiteindelijke resultaat van het onderzoek is mede te dan ken aan de medewerking van de justitie te Rotterdam en aan de grote mate van hulp, die door de politie van Rotterdam is verleend. arriveerde Zaterdag, zeven dagen eerder dan verleden jaar, het 5000ste schip in de haven van Rot terdam. zijn in de afgelopen week te Den Haag 119 verkeersongelukken ge beurd. Hierbij was één dode te betreuren terwijl elf personen zwaar en twintig licht werden ge wond werden acht Hagenaars dezer da gen gearresteerd, die verdacht werden van diverse inbraken. Drie van de acht hebben 25 inbra ken, die zij tesamen pleegden be kend. is Vrijdag aan boord van het Franse tankschip „La Saone", lig gende in de eerste petroleum haven te Rotterdam, een 44-jarige Franse bootsman verongelukt. De man was op slag dood. spoelden op het strand te Poort vliet coloradokevers aan. De on verwijld ingeschakelde school jeugd wist duizend kevers onscha delijk te maken. werd Vrijdagmiddag op de werf van de N.V. de Hoop te Lobith het voor Finse rekening gebouwde schip „Fintrader", groot 6300 ton, te water gelaten....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3