PEDROLI r Feestvreugde te Warmenhuizen om intocht van een neomist ZITTING POLITIERECHTER Katholiek llpendam huldigt zijn herder Het overzetveer in de Wouden i ALKMAAR EN OMSTREKEN NU een PHILIPS KOELKAST Drukke zomer-Zondag De Weleerw. Heer A. van Duin droeg zijn eerste plechtige H. Mis op Het viel nogal mee Zilveren Priesterfeest Pastoor C J. Koene 50 jaar koorzanger De dertigste Westfriese Landdag Akersloot zoekt een oplossing Marktberichten PACINA 2 DINSDAG 6 JUNI 1950 Nationale Reclasseringsdag ALKMAAR. Evenals 't vorige jaar hebben de samenwerkende re- classeringsinstellingen van alle ge zindten, waarvan de grootste zijn het Nederlands Genootschap tot Reclassering, de R.K. Reclasserings- vereniging, het Leger des Heils en de Prot. Chr. Reclasseringsveren., het voornemen een Nationale Re- classeringsdag te organisere.n, waaraan een collecte is verbonden. Deze collecte zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 17 Juni a.s. De collecte wordt aanbevolen door het Nationaal' Comité .waarin promi nente personen uit alle gezindten zitting hebben genomen. Oriënteringsrit van de Solex Club „Alkmaar Omstreken" ALKMAAR, De vorige week hield de Solexclub „Alkmaar en Omstreken'' haar eerste Wedstrijd, waaraan door 22 Solex-berijders- (sters) werd deelgenomen. De start vond precies om 19 uur bij het So lex-Service-Station te Alkmaar plaats. Om ongeveer half acht startte de laatste deelnemer. De afstand welke moest worden gere den was 31.S km. De uitslag van deze zeer goed geslaagde rit als volgt: 1. Heer L. Prins met 3 strafpunten; 2. Heer H. de Wandeler met 3 strafpunten; 3. Heer J. Halff met 5 strafpunten; 4. Mevr. Prins met 6 strafpunten; 5. Heer C. Haakman met 6 straf punten. 6. Heer P. van Daalen met 6 strafpunten; 7. Mevr. van Daalen met 7 strafpunten. 8. Heer C. de Boer met 8 strafpunten. 9. Mej. van Willigen met 8 strafpunten. 10. Heer Jb. Langenberg met 8 straf punten. Vyf prijzen werden beschikbaar gesteld door de firma Jan Moejes te Alkmaar, één prijs door de heer K. Rus, terwijl de overige vier prijzen door leden werden ingebracht. Na de prijsuitreiking in het Wapen van Heemskerk door de Heer Jan Moejes werd nog gezellig nage kaart. Jubileum R. K. Bond van Harmonie- en fanfarecorpsen ALKMAAR Het 25-jarig jubi leum van de R. K. Bond van Har monie- en fanfarecorpsen, dat men aanvankelijk van plan was in Alk maar te vieren, zal niet in onze stad, maar in Purmerend worden gevierd. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend is in de omgeving van de Emmastraat aangetroffen een cypers poesje, ongeveer 3 mnd. oud, wit borstje. Ter beschikking enige zindelijke poesjes. Adres Inspecteur C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. Mei. J. v. Ipen- burg, N.H. van Rotterdam naar v. d. Lijnstraat 16. Tj. Dijkstra, cou peuse, N.H. van Workum naar Pr. Hendrikstraat 44. Wed. J. Kisman- v. d. Giessen en kinderen, N.H. van Bergen naar Nassaulaan 37; T. J. Stellingwerf, adj.-inspectrice, kin derpolitie, N.P.B. van Hilversum nar Bergerweg 136. J. J. Bouwman, I.1. machinist, R.K. van Amsterdam naar Stationstraat 57J. Th. v. d. Holst, kleermaker, R. K. van Voor hout naar St. Josephstraat 2; D. J. Kruithof, dienstbode, N.H. van Pur merend naar Payglop 23. M. Vonk, religieuse, R.K. van Soest naar Emmastraat 12; S. Maijers, machi ne-bankwerker, en gezin, N.H. van Purmerend naar Hoeverkade 10; J. P. v. Sonsbeek, h.i.d. huish. R. K. van Utrecht naar Paul Krugerstr. 5. G. K. v. Wanrooij, los arbeider, R.K. en gezin van Centraal Bevol kingsregister naar Druivenlaan 19; H. Bakker 11. machinist, HAZ van Amsterdam naar Nic. Beetskade 4. M. Smit, kantoorbediende, van N. Niedorp naar Palingstraat 17; Th. R. Gelsing, R.K. en echtgenote, v. Semarang naar Kanisstraat 9; G. R. de Pinewaert, dienstbode v. Schie dam naar Spoorstraat 49; D. W. M. Sijm, R.K. van Schoorl naar Kwa- kelpad a.b. Schagen 446; D. A. v. Weelderen en gezin, N.H. van In donesië naar Westerweg 108a; W. D. Kokke, monteur R.K. en gezin, van Zuilen naar Stationsweg 130; A. G. Schokker, ambtenaar Gem. Lichtbedrijven, N.H. en gezin, van Heiloo naar Coornhertkade 30; J. P. Sieuwerts, van Amsterdam naar Lindenlaan 80a; K. Suk, landarbei der, N.H. en gezin, van Akersloot naar Boekelerweg 1. BEDRIJFS- EN ZOMERAVOND VOETBAL ALKMAAR. Na 5 weken be drijfsvoetbal is de stand in de 3 afdelingen als volgt (per Zaterdag 3 Juli 1950): AFDELING A. S.O.V.A. 3 2 10 5 Lichtbedrijven 3 2 10 5 Hooge Huys 3 12 0 4 Chevroletboys 3 12 0 4 Telefonia 3 1113 Ringers I 3 1113 Povay 3 0 2 12 Reiniging 2 0 111 Postiljon 2 0 111 Slagers 2 0 111 Alkm. Courant 3 0 12 1 AFDELING B. A.P.S.V. II 3 2 10 5 Stoel 3 2 10 5 B.B.C. I 3 2 0 1 4 Conijn 3 12 0 4 Hulskampboys 3 1.1 1 3 Krom 3 1113 Nagengast 3 0 2 1 2 V.I.V.O.-boys 3 0 2 1 2 Melkboeren 3 0 12 1 Perzifo 3 0 12 1 AFDELING C. Black Boys 3 3 0 0 6 Rhodesia 4 3 0 1 6 B.B.C. II 2 110 3 Centra 2 10 12 Notenkrakers 2 10 12 Ringers II 2 0 2 0 2 Fordboys 3 10 2 2 P.O.A. 2 0 111 Lastinaboys 2 0 0 2 0 Pavoy II 2 0 0 2 0 Burgerlijke Stand ALKMAAR. Anna d. van P. Peters en M. E. Smit; Johannes, z. van J. Perre en W. L. Arijjansen; Petrus J. z. van J. Min en A. Re vers. Gehuwd: Adrianus Spaans en Ja cobs G. de Jager. Overleden: Trijntje Visser oud 75 jaar, wed. van P. Dekker. WEER EEN BIJENZWERM ALKMAAR. In een heg aan de v. d. Kaaystraat is gisterenmid dag 'n zwerm bijeen neergestreken. Ook deze beestjes zijn door een im ker deskundig verwijderd. FIETSEN GEVONDEN ALKMAAR. Op het politiebu reau zijn inlichtingen te bekomen omtrent drie heren-, een dames- en een jongensfiets. Zaterdagavond is een motorrij wiel gestolen dat geparkeerd stond op het Verdronkenoord. R.K. Handbalclub A.O.C. A.O.G.-ers opgelet! Hedenavond en morgenavond is er geen training meer in de St. Bavo-school. Met in gang- van Woensdag 7 Juni trainen de meisjes respectievelijk op Dins dag en Woensdagavond voorlopig op het oude terrein aan de Hoeverweg waar het vorig jaar ook getraind werd. Het ligt aan de rechter kant van de weg even voor de brug. Wel speelt hedenavond het eerste elftal van A.G.G. een streek-compe- titie wedstrijd tegen Limmen om half acht precies. De meisjes ver trekken vanaf de Heilooërbrug om half zeven. Denkt om de legitimatie bewijzen! Ook niet-speelsters zijn van harte welkom. HET BESTE TONEELSTUK VAN HET SEIZOEN Alkmaar heeft geluk Het is de directie van 't Gulden Vlies gelukt, in Alkmaar twee op voeringen te organiseren van het toneelstuk van Arthur Miller: „De dood vgn een Handelsreiziger". Wan neer men weet welke hoge eisen het décor van dit stuk stelt, dan be seft men dat Alkmaar geluk heeft, nu het dit grootse toneelwerk, in de uitstekende vertolking van de to neelgroep Comedia, in eigen stad kan gaan zien. „Tramlijn BegeeiTe" heeft in onze stad volle zalen getrokken en dat betekent, dat het Alkmaarse pu bliek goed toneel én een goed to neelstuk weet te waarderen. Wij verwachten dan ook niet anders, dan dat de belangstelling voor dit unieke stuk, waarvan de Nederland se kranten schreven, dat 't hét eve nement van het seizoen was en waarover in de hoofdsteden van de wereld nog altijd wordt ge sproken en gediscussiëerd, ook in onze stad zeer groot zal zijn. Come dia brengt dit drama van de kwets bare mens op 7 en 8 Juni. VERKEERSONGEVAL HEILOO Gisterenmorgen om 11 uur onstond een aanrijding op de Kennemerstraatweg hoek Laar manstraat. Achter elkaar reden daar een bestelwagen van de Alk maarse wasserij S.K. en 'n vracht auto, geladen met betonblokken, beiden in de richting Alkmaar. De chauffeur van de-vrachtauto be merkte niet, dat de bestuurder van de bestelwagen linksaf wilde slaan, met het gevolg, dat beide auto's op het trottoir kwamen te staan. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, doch de materiële schade was vrii ernstig. Beide wagens kregen schade aan het plaatwerk. Van de vrachtauto werd tevens het motorblok ge scheurd. Gevonden WARMENHUIZEN - Gevonden huissleutel en een biljet van f2.50; ringsleutel (motor). Inlich tingen bij de politie. Binnen één dag kan deze bij U geplaatst zijn, want zij zijn in voorraad bij Langestraat 10-12 Alkmaar (Advertentie; ONZE AGENDA NACHTDIENST APOTHE KEN: Wed. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931 V Mooi resultaat WARMENHUIZEN O.p het muziekconcours te Den Haag werd door ons muziekcorps een eerste prijs behaald in de le afdeling met 401 punten. Een goede pres tatie voor deze nog jonge vereni ging. CASTRICUM. Het prachtige zomerweer bracht Zondag duizen den mensen naar Castricum om te genieten van zee en bos. Langs de Zeeweg vanaf de richting Limmen passeerden wij drommen wielrij ders, De stalling aan zee, die plaats biedt voor duizenden rijwielen had handen te kort en kon geen stagna tie in de aanneming en aflevering voorkomen. Het bezoek aan het kampeerterrein, waarvan de mees te bezoekers vanaf het station per Naco-bus werden aangevoerd was bijzonder groot en waande men zich in een stadsgedeelte, vooral in de zgn. winkelstraat. Het intensie ve treinverkeer kon de reizigers nauwelijks verwerken. Op het strand was het een gezellige druk te en vele bezoekers hadden zoveel van de zon genoten dat zij nog enige dagen opminder aangename wijze aan deze stralende zonnedag zullen worden herinnerd. De» politie regelde het drukke verkeer op vlotte wijze. Onze algemene indruk is dat Castricum en zijn prachtige omge ving een zeer gezochte plaats is voor dagjesmensen uit Amsterdam en de gehele Zaanstreek. Wil men echter in de toekomst ieder in de gelegenheid stellen op een vlotte wijze naar het kampeerterrein, waarin reeds in het voorseizoen plm. 6000 mensen zijn gehuisvest, en naar het strand vervoerd te worden dan zal een intensievere dierast o.i. noodzakelijk zijn. Het gemis hiervan kwam Zondag dui delijk tot uiting. Derde overwinning van Con Zelo voor Gouden Kruis WAARLAND. Hoewel 't mooie zomerse weer zich meer leende voor de beoefening van de zwem- of watersport, werd in Waarland toch nog een voetbalmatch ge speeld. Voor de derde maal wist Con Zelo de gouden kruiswedstrijd te winnen. Ditmaal was SVW II de tegenstander. Toen scheidsrech ter Boekei liet beginnen werd er matig gevoetbald, wat hoofdzake lijk aan de warmte te wijten is. Na 15 min. kwam er een beetje span ning in toen de SVW-ers gevaarlijk voor 't doel kwamen. Na 25 min. volgde een aanval der gasten, de achterhoede werkte slecht weg, waardoor SVW de leiding kon ke rnen. Dit prikkelde de gastheren en na 35 min. wisten zij de stand op gelijke voet te brengen 11. Na de rust was Con Zelo steeds in de aan val en er werd door hen beter ge speeld. Na 20 min. wisten de Waar- landers de leiding te nemen 21. Con Zelo bleef in de meerderheid en na 30 min. gaf de linksbinnen de keeper der gasten voor de derde maal het nakijken 31, waarmee het einde kwam. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Johannes Adrianus Maria, zv A. Th. Oudhuis en A. Groen; Petrus Johannes Hen- ricus, zv P. J. Veldboer en M. G. den Ruijter: Johannes Maria, zv E. Bijpost en H. Houtenlbos; Johannes Antonius, zv Th. C. Schot en,C. Oud Gehuwd: Josef Maria Jamin, 27 jr. en Maria Elisabeth Hahn, 23 jr. Overleden: Petrus Hendrikus v. Berkum, 67 jr. geh. m. Aagje Mul. Ingekomen: Brigitta M. Mooij v. Schermerhorn, dienstbode naar Frieseweg 24; Margaretha G. Bak- kum, z.b. van Alkmaar naar Friese weg 57; Jacob Berghuis, bedrijfs leider van Alkmaar naar Wester straat 104; Gertrudis J. Bos, dienst bode van Hilversum naar Scher- merdijk 13. Vertrokkene Sijds Dobma, boe renarbeider naar Rauwerderhem, woonschip; Petrus J. Mooij, bak kersknecht naar Limmen, Dussel- dorperweg 6; Johannes W. Hen- drikse naar Amerika: Geertruida Meijer, z.b. naar Beemster, Rijper- weg 123. WARMENHUIZEN Zaterdag mocht onze plaats een feestelijk aanzien krijgen in verband met de Priesterwijding van de Weleerw. Heer A. van Duin. Vlaggentooi en erepoorten waren aangebracht. Om ongeveer 6 uur kwam de Neomist het dorp inrijden, gezeten in een open landauer in het gezelschap van zijn Vader en Moeder. Vooraf kwamen vier ruiters te paard. Mu ziekcorps, Bruidjes, Gymnastiek vereniging VIOS en Verkenners luisterden de stoet op. De plaatse lijke autobezitters hadden hun wa gens ter beschikking gesteld om de familieleden van de Neomist in de stoet te laten meerijden. Op het parkeerterrein bij Pronk werd door de schooljeugd een zanghulde gebracht aan de nieuwe Priester. Na de rondgang door het dorp, betrad de neomist de versierde kerk en werd het lof gehouden. Door de Pastoor werd vooraf een hartelijk woord van welkom gesproken Zondagmorgen werd de plechtige Hoogmis te half elf door de Neomist opgedragen. Pater Kwast, ook een zoon der parochie hield onder deze H. Mis een treffende predicatle over het Priesterschap. De receptie in het Verenigings gebouw te half drie werd begonnen met het welkomstlied en daarna werd door de Zangver. „Haec Dies" gezongen. Burgemeester Nolet trad op als tolk van de parochianen. Hij wist op geestige wijze enige voorvallen uit de jeugd van de Neomist te vertellen en deed hem de toezeg ging dat hij als geschenk van de parochie een schrijfbureaux en een rijwiel zou krijgen. Ook door de buren werd een ca- Voor vele verdachten bleek het gerechtsgebouw aan de Geester singel te Alkmaar, waar de politie rechter Mr. J. Alblas zitting hield, te warm en te ver. Een deel van hen verscheen echter toch, o.a, de Texelaar L. J. v. d. B„ die was ge dagvaard wegens diefstal, subsidiair verduistering en stroping. Eigen lijk was het een nette, oppassende jongeman, die de laatste tijd onre gelmatigheden bedreef. De reclassering stelde daarom een korte gevangenisstraf voor met een voorwaardelijke straf gecombineerd. Maar de officier van Justitie, Mr. Holsteijn, wilde de jonge man nog een kans geven en eiste 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef en f 75.boete of 30 dagen. De poli tierechter, die meende dat verdach te bofte, liet het zo en droeg de Prot. Christelijke reclassering op een oogje in het zeil te houden. EEN RARE HANDEL J. K. uit Hoorn had in 1947 zijn houthandel te Sijbekarspel overge daan aan een zekere A. G„ maar deze koper betaalde niet geregeld zodat K. in^'financiële moeilijkhe den was geraakt. Zodoende kon hij ook een zekere K. in Schagen, die hem een laadbak had verkocht niet betalen. Maar omdat G. hem geld schuldig was en voor hem zou be talen, meende hij dat deze zaak wel in orde zou komen. En op een ge geven dag, een paar jaar na de koop, heeft verdachte toen een kwi tantie getekend met. een andere naam. Het was heel ingewikkeld, maar het eind van het liedje was, dat hij, verdachte, ook nog tegen A. G. een klacht indiende, die vals bleek te zijn. De officier van Justi tie eiste voor de valsheid in ge schrifte 4 maanden, maar de ver dediger, Mr. D. Buiskool uit Hoorn, die aantoonde dat verdachte eigen lijk de dupe is geworden van de on voordelige verkoop en toen ten einde raad tot gekke dingen was gekomen, meende dat een boete meer op zijn plaats was. De politierechter echter achtte alleen de valsheid in ge schrifte bewezen en legde verdach te een boete van f 100,of 1 maand op. Ook al weer een meevallertje! GEWAPENDE VREDE Tussen D. van T. en S. K. uit Den Helder was ruzie ontstaan. Natuur lijk over en om de kinderen. Was het maar bij ruzie gebleven, maar op een gegeven moment kwamen er de mattenkloppers bij te pas en de dames, die elkaar eerst in de haren hadden gezeten (de politie vond deze bewijsstukken overvloedig aan!) gingen elkaar toen te lijf met de mattenkloppers. Deze vechtpartij werd verder afgewisseld met de no dige scheldwoorden. De officier van Justitie te Alkmaar eiste tijdens de zitting van de politierechter een boete van f 45 of 20 dagen tegen D. van T. en f 25 of 10 dagen tegen S. K. De politierechter veroordeelde de di'scusserende dames tot een boete van f 40 of 20 dagen en f 25 of 10 dagen. De mattenkloppers werden verbeurd verklaard zodat er nu een gewapende vrede zonder wapens heerst in Den Helder. LASTIG EN BRUTAAL A. M. uit Wieringen werd door de Alkmaarse politierechcter conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een geld-boete van f 50 of 25 dagen omdat hij een po- litie-ambtenaar in de rechtmatige uitoefening van zijn bediening, zo als dat heet, had uitgescholden. C. B. uit Hoorn, die een jonge man een pak slaag had gegeven om dat deze voor zijn huis voetbalde en zijn vader gebrutaliseerd zou heb ben werd veroordeeld tot een boete van f 10 of 5 dagen, hoewel de of ficier van justitie de klacht wel wat overdreven vond. Maar recht is recht. ILPENDAM. Drievuidigheids-Zondag 1950 was een grote feestdag voor de kleine Waterlandse parochie llpendam, waar pastoor C. J. Koene zijn zilveren priesterfeest vierde. Hadden de katholieke llpendammers er alles op gezet om met dit feest de priester Gods te eren in hun beminde pastoor, zij hebben dit des te luisterrijker willen doen omdat de eer van een priester feest hen sedert dertig jaren niet te beurt was gevallen. Voor het welslagen van dit indrukwekkende feest hebben de paro chianen van llpendam grote offervaardigheid aan de dag gelegd. Zelden zagen wij een parochiekerk zo keurig versierd, dank zij mede de vaardige hand van de fa. van Kessel te Alkmaar. deau aangeboden in de vorm van een mooi vloerkleed. Tevens ston den er van de familie en kennissen diverse geschenken ten toon gesteld. Hierna trad de Zangvereniging op waarna de Neomist het woord nam. Hij dankte op de eerste plaats God en zijn Moeder Maria, die hem geleid hebben tot de priesterlijke waardigheid en vervolgens z'n vader en moeder, de Pastoor en allen die hadden meegewerkt, om dit feest zo mooi en zo treffend te maken. Als herinnering kreeg ieder een plaatje De dag werd besloten met een plechtig lof „PRO ECCLESIA" TOEGEKEND OUDORP Zondag werd het 50- jarig lidmaatschap en 33 jarig Di recteursschap van het zangkoor te Oudorp, van de heer H. van Won deren feestelijk herdacht. Om 10 uur werd de plechtige Hoogmis tot zijn intentie opgedragen door de Zeereerw. heer Pastoor met assis tentie van de Eerw. heren S. Stroek en kapelaan Brinkman. De jubila ris en familie hadden plaats geno men in de voorste banken van het middenschip. Het zangkoor stond bij deze gelegenheid onder leiding van de heer Jac. Al uit Alkmaar. Nadat een driestemmig Veni Crea tor was gezongen werd de drie stemmige mis van „Jeanne d' Are" van Hubert Cuypers op zeer ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Met een driestemmig „Te Deum" werd de plechtige Hoogmis besloten. Onmiddellijk hierna had in het Verenigingsgebouw de huldiging plaats. Nadat de Jubilaris en fami lie was gezeten, werd door het zangkoor het lied „Haec Dies" van Vranken gezongen. Hierna nam de Zeereerw. Heer Pastoor het woord. Z.EW. zei, dat het hem een groot genoegen was als pastoor der Pa rochie, als Voorzitter van het Kerk bestuur en het zangkoor, deze ju bilaris, die 50 jaren, een mensen leeftijd, lid van het zangkoor te Oudorp is geweest, te mogen hul digen. U hebt die taak zo vervuld, aldus spr., dat niet alleen de Pas toor, maar de gehele parochie U daarvoor dankbaar is. Maar de dankbaarheid bleef niet beperkt tot de parochie Oudorp. Uwe verdien sten zijn ook bekend bij de Bis schop, ja zelfs bij O. H. Vader de Paus. Op een daartoe gedaan ver zoek met warme aanbeveling van onze Bisschop, heeft de H. Vader, toen Uwe verdiensten voor God en Zijn Kerk Hem bekend waren, U willen belonen met het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice". Onder het zingen van Laudate Dominum werd hei gouden ere kruis door Pastoor Polder op de borst van de jubilaris gespeld en hem de Pauselijke bul overhandigd. De jubilaris, zichtbaar verrast, sprak zijn dank uit aan de H. Vader de Paus voor de hoge onderschei' ding, aan onze Bisschop en aan de Pastoor der Parochie, maar wilde ook de parochianen en ingezete nen van Oudorp en Koedijk danken voor hun grote belangstelling bij deze gelegenheid betoond. De receptie was druk bezocht, 's Avonds kwam „Wilhelmina" een serenade brengen en bleef men nog lang gezelllig bijeen. De kraanwagen kwam er aan te pas OUDORP. Zaterdagmiddag waren de veehouders B. en S. bezig met hooien aan de Schermerdijk. Hierbij werd gebruik gemaakt van een gecombineerde Harkmachine- Walenmaker. In de schuine glooiing van de dijk gleed de machine af en kantelde in de dijksloot. Paarde kracht was niet voldoende om het gevaarte weer op het droge te krij gen, waarom de hulp van een kraanwagen van de firma A. de Groot te H.H.Waard werd ingeroe pen. De kraanwagen had de ma chine weer spoedig op de wal. Prachtig was ook de versiering rondom de kerk, pastorie en feest zalen, Deze maakte overdag reeds diepe indruk en gaf des avonds een schitterende aanblik. Nadat een tri duüm was gehouden ter voorberei ding, werd Zaterdag jl. het feest geopend. De Z. E. jubilaris werd ingehaald aan de gren» der paro chie vanaf Purmerend, nl. in de Westerweg in de Purmer. Daar werd de pastoor verwelkomd door de voorzitter van het feestcomité, de heer G. Ph. Roeleveld, terwijl de optocht stond onder leiding van de heer P. Klaver. Bij de brug aan de Hofweg stonden de diverse ver enigingen om pastoor Koene naar de kerk te begeleiden, waar hem 'n welkomstlied werd toegezongen. Daar celebreerde Z. E. zelf een openingslof met assistentie van de Z. Eerw. heer E. Odeman en rev. Father A. Hecker van de orde van Mill Hill. De Weleerw. pater drs. A. Lesger O. Praem sprak een kort welkomstwoord. Zondag werd de E. W. jubilaris in zijn Feestmis geassisteerd door de Hoogeerw. heer L. J. J. Scham per, deken en pastoor van Purmer end als presbyter-assistens, pastoor C. Lansbergen als subdiaken en kapelaan C, de Ruyter als diaken, beiden oud-collega's van de jubi laris. In de kerk waren tevens aan wezig de Eerw. heren J. Starren- berg, rector van „De Voorzienig heid" te Amsterdam, pastoor A. v. Beijnen te Vijfhuizen, pastoor E. Odemare te Eindhoven, Father A. Hecker te Hoorn, kapelaan M. Kuypers te Amsterdam. De feest predikatie werd gehouden door de E.W. pater drs. A. Lesger O. Praem die tot tekst had gekozen „Hoe on doorgrondelijk zijn Uw oordelen en hoe onnaspeurlijk Uw wegen" naar het epistel van deze Zondag. Drs. Lesger schetste daarin de grootheid van het priesterschap terwijl hij de parochie van llpendam gelukkig prees in zijn herder. Het zangkoor voerde uit de Missa in Honorum Frederici van Gruber onder zeer verdienstelijke leiding van Hans v. d. Weijer, onder wienis leiding eveneens een priestercantate met woorden van Lex de Wolf, door de dirigent zelf getoonzet, uitvoerde. 's Middags 2 uur was er een of ficiële receptie in de zaal van Ko nijn. In een openingswoord bracht de heer Roeleveld, voorzitter van de feestcommissie de jubilaris de gelukwensen namens de parochie over en bracht hem dank namens de parochie voor zijn grote geeste lijke zorgen. Hierna werden de ca- deaux der parochianen aangeboden. Deze bestonden uit diverse para menten als Kazuifel, Velum ene. Direct na voorzitter Roeleveld nam burgemeester Purmer het woord, die de gelukwensen overbracht na mens de gemeente en bloemen aan bood. De meisjes der parochie hebben bij monde van Nel Knijn en Tr. Visser hun eigen cadeaux aange boden nl. superpli, altaarkleed en Communiedwaal in fijn eigen hand werk uitgevoerd. Bij monde van Jb. Broers boden de jongens der parochie hun feestgave aan, nl. het Dinsdag te houden buitenfeest in het park en een beeltenis van St. Sabastianus te maken door de Eerw. Zusters Benedictinessen te Egmond, de Liobastichting, van welke beeltenis nu een klein model aanwezig was. De heer P. Dekker sprak namens de KAB, de heer N. Broers namens de jongens in In donesië, die een fraai stukje In disch houtsnijwerk schonken, ter wijl de schoolkinderen en misdie naars eveneens cadeaux aanboden. Onder leiding van de heer P. Broers werd de jubilaris toegezon gen. De E.W. jubilaris dankte hen die aanwezig waren bij de officiële receptie voor hun spontaniteit in deze priesterhulde en de aan hem persoonlijk geuite dankbaarheid. Ook voor de schone gaven was spr. zeer dankbaar. Na de officiële re ceptie was er gelegenheid voor al le parochianen en anderen om de E. W. jubilaris de hand te drukken, waarvan zeer velen gebruik maak ten, katholieken zowel ais niet- katholieken en ook velen van bui ten, 's Avonds werd een plechtig danklof gehouden, gecelebreerd door de Eerw. jubilaris met assis tentie. Pastoor Koene heeft zich daarbij nogmaals gewend tot zijn parochianen, Allereerst dankte hij God die hem het voorrecht van het, H. Priesterschap had geschonken en daarmede ook de grote verant woordelijkheid. Mogen allen hem daarin steunen en vooral door ge bed. Voor het vele goede deze dag ondervonden was Z.E. hoogst dankbaar. Het lof werd besloten met een Te Deum en een danklied. S.V.W.-nieuws H.H.WAARD-ZUID. Zaterdag avond speelde SVW 2 een compe titiewedstrijd tegen Reiger Boys 1. Een derby dus. SVW speelde het eerste halfuur met 9 man, waarna enkele invallers kwamen. Het was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, welke door Reiger Boys met 32 werd gewonnen. Zondag was het eerste elftal op bezoek bij Wiron 1. Een zwaar ge havend elftal moest met 60 het onderspit delven. Het tweede elf tal kwam ook weer binnen de lij nen, nu voor het gouden kruis bij Conzelo! Onze jongens verloren met 42, hetgeen met de zware wedstrijd van de vorige dag in de benen, niet eens zo'n slecht resul taat is. (Advert-) WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. ta De Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: AANHOUDEND WARM DE BILT, 6 Juni Over het al gemeen vrU zonnig weer met mor genmiddag een kleine kans op on weer, Zwakke tot matige Oostelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. ANTON VAN DUINKERKEN EN PATER WESSELING SPRAKEN De jaarlijkse Katholieke West- friese Landdag, die Zondag in de parochie van Zwaagdijk-Oost is ge houden en die door ongeveer 2500 mensen is bezocht, stond in tweeër lei opzicht in het teken, van een jubileumviering. Ten. eerste was het dc dertigste maal, dat deze ma nifestatie van Katholiek leven in Westfriesland werd gehouden en vervolgens stond deze landdag op een bijzondere wijze in het teken van het H. Jaar. Het Landdagco mité had als sprekers uitgenodigd Prof. Dr. Anton van Duinkerken en pater P. Wesseling. Prof. van Duinkerken leidde in zijn rede de doelstellingen van het Heilig Jaar 1950 af van die van het oude Joodse Jubeljaar, maar aan nu bezien in het licht van de ver vulling der Wet, die door de komst van Christus is geschied. Hij trok een parallel met de drie voornaam ste geboden van het oude Heilig Jaar en zeide naar aanleiding hier van o.a„ dat in dit Jubeljaar de eenheid van de H. Kerk moet wor den versterkt. Krachtig stelling nemen tegen het gevaar van ver snippering op godsdienstig gebied, voortkomend uit regionale verschil len, achtte hij een van de voor naamste eisen. De hoogleraar zeide speciaal tot de Westfriezen, dat zij de verslapping in het organisatie- leven krachtig moeten tegengaan en meer belangstelling aan de dag moeten leggen voor het culturela leven. In hét vervolg van zijn rede beklemtoonde Prof. van Duinker ken het belang van het in ere houden der menselijke persoonlijk heid, vooral In onze kinderen. Ten slotte besprak hij de practische ten uitvoerlegging van de wensen van de laatste twee Pausen met betrek king tot onze omgang met en onze verhouding tot niet-Katholieken. Pater Wesseling belichtte uitvoe rig de redenen, waarom velen niet beantwoorden aan de overvloedige genaden van het Heilig Jaar, t.w. het tekort aan bewustwording en het tekort aan waarachtig geloof. Hij spoorde zijn toehoorders aan om het leven in en met Christus in zichzelf en anderen krachtig te be vorderen. Aan het einde van zijn rede richtte pater Wesseling zich speciaal tot de jongeren in verband met de- actie „Dit is Leven". Een plechtig Lof in de open luncht besloot deze warme, maar ook or ganisatorisch, prachtige dag. ALKMAAR. Maandagse vee markt van 5 Juni: 53 vette koeien 5001100, 112 nuchtere slachtkal- veren 3065, 288 varkens 1.461.52 P. kg. Het aantal aangevoerde varkens was niet onbevredigend. Ofschoon de handel kalm was, zijn alle die ren toch betrekkelijk vlot verhan del^ tegen vrijwel gelijke prijzen als verleden week, nl, vleesvarkens van 1.521.54, lichte varkens van 1.481.52 en zeugen van 1.401.46 p. kg. De handel in het maar ge ringe aantal koeien was stug, voor al bij de aanvang der markt. Het is hier alle weken het steeds weer herhalende beeld dat men terug schrikt voor de hoge vraagprijzen. Terwijl men er van overtuigd is dat men toch die prijzen zal moe ten betalen, blijft men afwachten,.' Later in de morgen ontwikkelt de handel zich dan enigszins, komt echter maar weinig hoger dan stug, met kg-prijzen die variëren van 2.803. Houdt men rekening met de omstandigheid dat de tijd van de nuchtere kalveren zo goed als verstreken is, dan viel de aanvoer vandaag niet tegen. De hoge prij zen waren echter de oorzaak dat de handel maar matig was. ALKMAAR, 5 Juni. Spinazie 623, postelein 414, peulen 82 1.04, rabarber 418, andijvie 10 18, sla 25.50, bloemkool 1 A 18 23, 1 1217, 2 812, komkommer 1946, worteltjes 1731, uien 2 10.50, aardbeien 3472 p. doos, ra dijs 311, selderie 39, peterselie 36, aspesges 8599, bloem 4863, tomaten 1.16—1.51, bonken 91, nw. aardappelen 3138, driel. 2327, spercieboneft- 2.25, perziken 420, pruimen 422, BEEMSTER Schotse muizen 3639; slabonen 215; stamsnijbo- nen 145; peulen 5575; alles per 100 kg; Bloemkool 827 per 100 st. spinazie 619; postelein 1318, alles per 100 kg; sla 24 per lOOst.; andijvie 8—26 per 100 kg; radijs 24 per 100 bos; rabarber 816 p. 100 kg. bospeen 1526 per 100 bos; waspeen 18; prei 6—9, alles per 100 kg; aardbeien I 210280 per kg; II 120—165 per kg. HEILOO, 5/6 Spinazie 8—17; rabarber 1116 peulen 6476; wor telen 2938; kropsla 37 aardbei en 4973; bloemkool I 1926; II 1115; asperges I 91136; II 63 81. LANGEDIJK 8500 kg rabarber 8601040; 80 kg tomaten 128; 91.000 kg aardappelen 24402710; kleiin 21802470; 90 st bloemkool 18—20. Enige tijd geleden werd het over zetveer per bootje over de Marker Vaart naar De Wouden stop gezet, omdat degene, die dit veer tot dus ver bediende, wegens gezondheids redenen, dit werk niet langer meer doen kon. Voorheen deed de café houder Klop, bij wie de bewoners van de Wouden nooit tevergeefs aanklopten toen de heer Klop het café had overgedaan, ging het nog n tijdje goed, totdat de gezondheid van de waardin een spaak in het wiel stak. Nu ligt er even verder nog wel een overzetveer, dat de Wouden-bewoners zelf mogen be dienen, doch men ging blijkbaar van het stadpunl uit, dat als men dit deed, de gemeente het er bij zou laten en niet zou trachten een an dere functionaris voor het veerboot- je te vinden. Weshalve de school kinderen van De Wouden niet naar school gingen, omdat de ouders om het lelijke woord te gebruiken in staking gingen. Inmiddels be moeide het Prov. bestuur zich met de zaak en thans is het zo, dat door bemiddeling van het bestuur van de Oostwouderpolder iemand uit de Wouden voor het overzetten van de schoolkinderen zorgt. Inmiddels zonnen B. en W. van Akersloot naar een blijvende oplos sing; liefhebbers voor het veerboot- je waren er genoeg maar, de huis vesting bracht moeilijkheden. De café-houder wilde huis en café wel overdoen, maar vroeg een veel te hoog bedrag. Reeds hij zijn officieel bezoek aan de gemeente adviseerde de Commis saris der Koningin het huisje te ko pen, dat thans bewoond wordt door de Wed. G. de Haan; te verwachten was, dat het Prov. bestuur geen bezwaar zou maken tegen aankoop daar zulks niet in strijd was met 't Prov. Wegenplan ter plaatse. Na enige tijd bleek echter, dat ook de provincie dit huisje wilde kopen, kennelijk met de bedoeling, om het na 31 Dec. 1951 te laten af breken, de gemeente kon dan voor 1 huis bouwvolume krijgen en dit in de Wouden laten bouwen, men vond dit echter in de Raad een te kost bare geschiedenis, terwijl men een nieuw huis liever in het dorp bouwt. Weth. Otte gaf aanvankelijk de voorkeur aan aankoop door de pro vincie van het huis, doch na de uit eenzetting van de voorzitter, die mededeelde, dat de heer Dekker uit West-Graftdijk zich bereid had ver klaard het veerbootje te bedienen, mits hij het huisje, dat de gemeente kon kopen, kon betrekken. Derhal ve kwam het voorstel ter tafel, om het huisje van de wed. de Haan voor f 3200.te kopen, hiertoe werd na ampele discussie besloten, terwijl de burgemeester werd op gedragen het besluit in Haarlem te verdedigen. De heer Helder drong er nog op aan, dat er een electrische bel-verbinding tussen beide oevers zou komen, dit werd echter aangehouden, totdat het col lege de uitvoerbaarheid hiervan zal hebben onderzocht. De Raad stelde zich hiermee op het standpunt, dat deze kwestie van oeververbinding tussen twee delen van de gemeente een gemeentelijke aangelegenheid was, die door de Raad geregeld moest worden. Na goedkeuring door Ged. Staten van dit besluit tot aankoop van de wo ning, zal met de heer Dekker ver der de zaak worden geregeld. De heer Helder verwachtte, dat de overzettarieven niet hoger zou den worden. Voorlopig zullen B. en W. een oplossing voor het veer zoe ken. Overigens behelsde de agenda weinig belangrijke punten, de heer Putter was wegens ziekte verhin derd; het besluit tot restauratie van de i-andszaal en het aanvullend cre- diet tot dit doel, was door Ged. Sta ten goedgekeurd, zoals ook de ver ordening op de heffing van kade- en opslaggelden. De vergoedingen voor het Bljz. L. O. aan de besturen van St. Jacobus Major en, St. Mi- chaëlstichting over 1949 werden vastgesteld; een schrijven van de Ver. tot bestrijding van alcohol mis bruik werd aangehouden, i.v.m. een te verwachten voorstel inzake rege ling van het aantal vergunningen in de gemeente. De politieverordening werd aan gevuld met een bepaling, welke B. en W. de bevoegdheid geeft ijsven ters van buiten de gemeente te we ren; het college zal deze bepaling soepel toepassen, zodat de overkant van het kanaal niet van het genot van een jjsje verstoken zal zijn. De in de bezettingstijd vastgestelde be lastingverordeningen werden op nieuw vastgesteld. Een strook grond, In huur bij de heer Meyer, werd opnieuw aan deze verhuurd op de basis van f 80. per ha. Aan het schoolbestuur werd een aanvullend crediet van f 160. verleend wegens meerdere kosten van aanleg van de brug bij de school. Na wijziging van de leges verordening werd besloten tot het toekennen van een graflficatie van 2 »/o van het jaarsalaris aan het daarvoor in aanmerking komend gemeente-personeel; ook voor het tweede kwartaal werd voorts de 5% loonsverhoging voor het gemeente- personeel goedgekeurd, uit te keren ineens. Bij de rondvraag deelde de voor zitter n.a.v. een vraag van de heer Kuiper mede, dat de straat voor het postkantoor herstraat zal worden, hetgeen een uitgaaf van f 600. zal vergen; hierdoor zal de plas water, die er bij regenachtig weer steeds staat, verdwenen. Hierna sluiting. De bijzondere sr de arrondissementsi gisteren een begin de behandeling van de 52- jarige B. M. dam, die er van woi met haar echtgenoi bezetting geld en joodse landgenoten duisterd. Enkele bladen van huize, hebben zich g< besluit van de VARj om de communist I voortaan van hun weren. Natuurlijk voorop, een-blad, dat naar het communisi ter afzakt, gevolgd socialistische „Vrij het daarmee nat Parool, spreken hier cratische ketterjager onzinnige communi: Het gaa': geen vei aan, zo roepen dez 1 om een kunstenaar, mtor, schilder of mui gen, welke politieke daarmee hebben wjj r Het gaat er maar alk man werkelijk een en daardoor voor o gemeenschap nuttig volkomen oppervlak ring, welke met een cratie niets te make: deze is gebaseerd op verstand en niet op men. En daaraan ma dedigers van de hee schuldig. Zjj zouden kunnen leren van de zelf, die er niet aan d land of in de landen haas spelen, een soci; sche of kath. kunste microfoon aan het w Het argument, dat i ook tonen geen demo- gaat maar ten dele op hcudimg "pelen ook n gumenten een rol r communistische volks zuiver mogelijk houdei willen laten ondermijr Welnu diezelfde j alle goede democrat een gezonde democra o.i. volkomen onjuist dat een goede demo tens haar beginsel rus zien en toelaten, dat tegenstanders wordt Terecht wijst de Va de heer Stotijn zijn m tatie, door de micro misbruikt om er bij a sen communistische mee te makem. Co verkiezingspamfletten roepen tot de haven geen Amerikaanse v Nederland te lossen, v tekend door de heer St bijvoeging: „de bij al ders bekende hoboïst." De heer Stotijn m bewijzen, zoals „Vrij beweert, dat hij een g maar een dilettant-po dus ongevaarlijk, zij Stotijn met deze kwali voren schuiven, zijn dilettanten in de poli ganda, maar weten dr wat ze willen en dat soort propaganda heel ze zieltjes winnen. Waar wij hier intus.' op wilden wijzen, dat peloze inconsequentie li van deze links soci leert ons de zaak met kunstenaar Joris Diels die een toneel-re-giss groot formaat, was doe Comedie geëngageerd c seur op te treden. D; stond in bepaalde tc die ook nog al links zijn, een hevige veron omdat de heer Diels i zou hebben samengeh' nazi's. Er werd op gew Belgische Krijgsraad, d heus niet voor de poes Diels van alle besd.u' deze had vrijgesproker daarmee niet tevreden de heer Diels voor een 1 te benoemen uit persoi volle vertrouwen had Ned, verzetsgroepen, daarbij echter als voor alle partijen zich bij de: zouden neerleggen. Dit en er kwam een cor drie personen, onder schap van de bekendi hoogleraar prof. v. d. I heeft alle beschuldig!: zocht en verklaard, d Diels geen enkele bias zonder enig bezwaar toneelleider kan worde: Maar ondanks de ver! men zich bjj deze ui neerleggen, weigerden linkse kunstenaars di te accepteren, waarde vrijwillig voor de ber régisseur heeft bedank van tegen deze trieste 1 beschamend Is voor 't 1 gevoel, krachtig te prot men nu diezelfde blader wijzing van de commu fel hekelden, verklaren, onwaardige verzet tegei ming van Diels toejuic gelukkig vinden, dat de zich terugtrekt. Misschien willen deze bog wel beweren, dat oe lijn ligt van de demi Willen dan wel openlijk dat deze democratie oi kan worden, omdat zjj veel riekt naar de com: volksdemocratie, waarir recht en menselijke geen plaats is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2