DE HERDER VAN DE BERGEN „Tante Bertha" moest weer op het matje verschijnen Nederland sluit handels overeenkomst met Londen Stijgende invoer in April tegen dalende uitvoer DE BELGISCHE UITSLAG Amerikaans Hooggerechts hof tegen weren van negers Mr £1 e Wouden Dag Van Alle Het Finse elftal Uitgebreider goederenverkeer? RADIO dertigste ese Landdag plossing Een ongunstig psychiatrisch rapport Hopeloos inconsequent Duurdere koffie in restaurants? De nieuwe haring op Paleis Soestdijk Buitenlands overzicht In ChristusLicht Naar wij vernemen: Ruim 2000 liter melk over de weg ERW ACHTING 1 door het K.N.M I. ta ig van Dinsdagavond avond: UDEND WARM i Juni Over het al- tonnig weer met mor- :n kleine kans op on- :e tot matige Oosteiij- ïgeveer dezelfde tem- vandaag. /AN DUINKERKEN 'ER WESSELING SPRAKEN :se Katholieke West- ag, die Zondag in de Zwaagdjjk-Oost is ge- ie door ongeveer 2500 zocht, stond in tweeër- in het teken van een ng. Ten. eerste was ste maal, dat deze ma il Katholiek leven in i werd gehouden en tond deze landdag op re wijze in het teken Jaar. Het Landdagco- sprekers uitgenodigd nton van Duinkerken Wesseling. Duinkerken leidde in doelstellingen van het 1950 af van die van het Jubeljaar, maar aan i het licht van de ver bet, die door de komst is geschied. Hij trok met de drie voornaam- van het oude Heilig e naar aanleiding hier- it in dit Jubeljaar de de H. Kerk moet wor st. Krachtig stelling i het gevaar van ver- op godsdienstig gebied, uit regionale verschil- hij een van de voor- m. De hoogleraar zeide de Westfriezen, dat zij ing in het organisatie- Ltig moeten tegengaan angstelling aan de dag jen voor het culturele t vervolg van zijn rede Ie Prof. van Duinker- lang van het in ere menselijke persoonlijk in onze kinderen. Ten- ik hq de practische ten- ng van de wensen van vee Pausen met betrek- se omgang met en onze tot niet-Katholieken. sseling belichtte uitvoe- nen, waarom velen niet ;n aan de overvloedige n het Heilig Jaar, t.w. aan bewustwording en jan waarachtig geloof, zijn toehoorders aan om in en met Christus in anderen krachtig te be- .an het einde van zijn i pater Wesseling zich de jongeren in verband e „Dit is Leven", ig Lof in de open luncht e warme, maar ook or- :h, prachtige dag. iog op aan, dat er een bcl-verbinding tussen s zou komen, dit werd gehouden, totdat het col- roerbaarheid hiervan zal erzocht. stelde zich hiermee op int, dat deze kwestie van Lding tussen twee delen aeente een gemeentelijke heid was, die door de geld moest worden. Na g door Ged. Staten van tot aankoop van de wo- net de heer Dekker ver is worden geregeld. Helder verwachtte, dat tarieven niet hoger zou- i. Voorlopig zullen B. en ossing voor het veer zoe- is behelsde de agenda angrijke punten, de heer 5 wegens ziekte verhin- lesluit tot restauratie van al en het aanvullend cre- doel, was door Ged. Sta- ikeurd, zoals ook de ver- p de heffing van kade- relden. De vergoedingen ijz. L. O. aan de besturen cobus Major en, St. Mi- ing over 1949 werden 1; een schrijven van de strijding van alcohol mis- 1 aangehouden, i.v.m. een iten voorstel inzake rege- het aantal vergunningen eente. ieverordening werd aan- ■t een bepaling, welke B. bevoegdheid geeft ijsven- uiten de gemeente te we- rollege zal deze bepaling passen, zodat de overkant anaal niet van het genot sje verstoken zal zijn. De ttingstijd vastgestelde be- ordeningen werden op- itgesteld. ook grond, in huur bij de :r, werd opnieuw aan deze op de basis van f 80. in het schoolbestuur werd illend crediet van f 160. wegens meerdere kosten eg van de brug bij de a wijziging van de leges- ïg werd besloten tot het van een gratificatie van het jaarsalaris aan het in aanmerking komend ■personeel; ook voor het vartaai werd voorts de 5"/0 oging voor het gemeente- goedgekeurd, uit te keren ■ondvraag deelde de voor- v. een vraag van de heer ede. dat de straat voor het or herstraat zal worden, een uitgaaf van f 600. n; hierdoor zal de plas 3 er bij regenachtig weer at, verdwijnen, sluiting. DINSDAG 6 JUNI 1950 PAGINA? De bijzondere strafkamer van de arrondissementsrechtbank heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de 52- jarige B. M. K. uit Rotter dam, die er van wordt beschuldigd met haar echtgenoot tijdens de bezetting geld en goederen van joodse landgenoten te hebben ver duisterd. Enkele bladen van links radicale huize, hebben zich gestoten aan het besluit van de VARA en de NCRV om de communist Haakon Stotijn voortaan van hun microfoon te weren. Natuurlijk „De Groene" voorop, een-blad, dat meer en meer naar het communistische vaarwa ter afzakt, gevolgd door het links socialistische „Vrij Nederland" en het daarmee nauw verwante Parool, spreken hier van ondemo cratische ketterjagerij en van een onzinnige communistische vrees. Het gaa': geen verstandig mens aan, zo roepen dez Maden in koor, om een kunstenaar, hetzy het lite rator, schilder of musicus is te vra gen, welke politieke kleur hij heeft, daarmee hebben wij niets te maken. Het gaat er maar alleen om of deze man werkelijk een kunstenaar is en daardoor voor onze nationale gemeenschap nuttig is. Het is een volkomen oppervlakkige redene ring, welke met een gezonde demo cratie niets te maken heeft. Want deze is gebaseerd op het nuchtere verstand en niet op allerlei sofis men. En daaraan maken deze ver dedigers van de heer Stotijn zich schuldig. Zij zouden in deze nog kunnen leren van de communisten zelf, die er niet aan denken in Rus land of in de landen, waar zy de baas spelen, een sociaal democrati sche of kath. kunstenaar voor de microfoon aan het woord te laten. Het argument, dat deze daarmee ook tonen geen democraten te zijn gaat maar ten dele op, want in deze hrudinig "pelen ook nog andere ar. gumenten een rol r. dat zij hun communistische volksdemocratie zo zuiver mogelijk houden en deze niet willen laten ondermynen. Welnu diezelfde plicht hebben alle goede democraten ook t.a.v. een gezonde democratie en het is o.i. volkomen onjuist te beweren, dat een goede democratie krach tens haar beginsel rustig moet toe. zien en toelaten, dat zij door haar tegenstanders wordt ondermijnd. Terecht wijst de Vara er op, dat de heer Stotijn zyn muzikale repu tatie, door de microfoon bereikt, misbruikt om er bij argeloze men sen communistische propaganda mee te maken. Communistische verkiezingspamfletten en zelfs op roepen tot de havenarbeiders om geen Amerikaanse wapenen voor Nederland te lossen, worden onder, tekend door de heer Stotijn, met de bijvoeging: „de bij alle radiohoor. ders bekende hoboïst." De heer Stotijn moge daarmee bewijzen, zoals „Vrij Nederland" beweert, dat hi; een goed musicus maar een dilettant-politicus is en dus ongevaarlijk, zij die de heer Stoty'n met deze kwalificaties naar voren schuiven, zijn niet bepaald dilettanten in de politieke propa ganda, maar weten drommels goed wat ze willen en dat ze met dit soort propaganda heel wat argelo- ze zieltjes winnen. Waar wij hier intussen nog eens op wilden wijzen, dat is op de ho peloze inconsequentie in de houding van deze links socialisten. Dat leert ons de zaak met de Vlaamse kunstenaar Joris Diels. Deze man die een toneel-regisseur is van groot formaat, was door de Haag;se Comedie geëngageerd om als regis seur op te treden. Daarover ont stond in bepaalde toneelkringen, die ook nog al links georiënteerd zijn, een hevige verontwaardiging, omdat de heer Diels in de oorlog zou hebben samengeheuld met de nazi's. Er werd op gewezen, dat de Belgische Krijgsraad, die overigens heus niet voor de poes was, de heer Diels van alle beschuldigingen in deze had vrijgesproken. Toen men daarmee niet tevreden was, stelde de heer Diels voor een Ned. ereraad te benoemen uit personen, die het volle vertrouwen hadden van de Ned. verzetsgroepen. Hij stelde daarbij echter als voorwaarde, dat alle partijen zich bij dez uitspraak zouden neerleggen. Dit geschiedde en er kwam een commissie van drie personen, onder voorzitter schap van de bekende Groninger hoogleraar prof. v. d. Leeuw. Deze heeft alle beschuldigingen onder zocht en verklaard, dat de heer Diels geen enkele blaam treft en zonder enig bezwaar als artistiek toneelleider kan worden aanvaard. Maar ondanks de verklaring, dat men zich bq deze uitspraak zou neerleggen, weigerden deze radica le linkse kunstenaars de heer Diels te accepteren, waardoor deze nu vrijwillig voor de benoeming als regisseur heeft bedankt. Inplaats van tegen deze trieste houding, die beschamend is voor 't Ned. rechts gevoel, krachtig te protesteren, ko men nu diezelfde bladen, die de af wijzing van de communist Stotijn tel hekelden, verklaren, dat zq het onwaardige 'verzet tegen de benoe ming van Diels toejuichen en het gelukkig vinden, dat de heer Diels zich terugtrekt. Misschien willen deze heren ook n°g wel beweren, dat dit alles in •fe lijn ligt van de democratie. Wij willen dan wel openlqk verklaren, dat deze democratie ons gestolen kan worden, omdat zq ons veel te veel riekt naar de communistische volksdemocratie, waarin ook voor recht en menselijke waardigheid Soen plaats is. J. H. Verdachte, wier zaak door de Rotterdamse Kamer van het vroe gere Haagse bijzonder gerechtshof was berecht, werd door de bijzon dere raad van cassatie naar Am sterdam verwezen. Na de oorlog heeft verdachte enige bekendheid gekregen gis de soldatenmoeder „tante Bertha". Verdachte vertelde eind 1941 in contact te zijn gekomen met een zekere de Vries, die officieel Snoek bleek te heten, via de ille gale werker Gerrit van As. Zij steunde financieel de z.g. Leeu wengarde, waarvan van As deel uitmaakte. De president behan- dfelde een drietal gevallen van joodse families, die naar het bui tenland hadden willen uitwijken en daartoe contact hadden gezocht met de genoemde personen. Het resultaat was geweest, dat allen door de Duitsers werden gearres teerd. In één geval moest verdach te in opdracht van van As een be drag van 32.000 gulden voor de overtocht van een aantal joodse landgenoten naar Engeland in ont vangst nemen. De president las een gedeelte uit het over verdachte uitgebrach te psychiatrische rapport voor. Daar staat o.m. in, dat zii een hysterisch psychopatische persoon lijkheidsstructuur heeft, neiging heeft tot intrigeren en kwaadspre ken, voorts bewust en onbewust onwaarheden vertelt en tenslotte sociale belangstelling heeft, die maar schijn is en moet dienen om de belangstelling op haar persoon te richten. Het rapport conclu deert: verdachte is verminderd toerekenbaar. In de middagzitting werden fa milieleden van de niet meer terug gekeerde joodse landgenoten als getuigen gehoord. Hierna schorste de president de zitting tot volgende week Maan dag. Dan zullen nog twee getuigen worden gehoord en volgen requi sitoir en pleidooi. Het oogsten van zilveruien en erwten onder de Ongevallenwet Binnen enkele dagen kan de af kondiging in het Staatsblad wor den verwacht van enkele algeme ne maatregelen van bestuur, krachtens welke de werkzaamhe den, verbonden aan het oogsten van zilveruien en over het pluk ken van erwten met ingang van 19 Juni 1950 onder de werking van de Ongevallenwet 1921, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet worden gebracht. De nieuwste bommenwerper van de Amerikaanse marine, de XA2D Skyshark, keerde na een geslaagde proefvlucht op de Edwards Luchtbasis te Murco, Californië, terug. De Skyshark, die opvouwbare vleugels heeft, is het eerste vliegtuig na de oorlog, dat is uitgerust met door turbinemotoren aangedreven schroeven, die tegen elkaar indraaien. PROGRAMMA WOENSDAG 7 JUNI. HILVERSUM 1, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Sextet; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst* 11.00 Gramofóonmuz. 11.15 „Het verlaten hiiis", hoor spel; 12.00 Koninklijke militaire ka pel"; 12.30 Mededelingen; 12.33 Manenkoor en soliste; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.45 Gra mofoonmuziek; 14.00 Reportage; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.00 Strijkorkest; 17.30 Pianoduo; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Gemengd koor; 18.30 Gramofoonmuz.; 18.45 CMB-kwar- tier; 19.00 Nieuws en weerberich ten; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19,40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch orkest, koor en so list; 21.20 Paedagogische causerie; 21.40 Zigeunerkwinteto; 22.00 Clave cimbel, cello's en viool; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Accordeon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramo foonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Promenade-orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Pianospel; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 „Wordt er in Nederland intellect vermorst?", causerie; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.27 Toespraak; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws: 20.05 Hein Festijn; 20.15 Gramofoonmuziek; 21.40 „Het aquarium", hoorspel; 22.30 Trio; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.4024.00 Orgel spel;. LONDEN, 5 Juni (Reuter). De Board of Trade heeft vanavond het volgende bekend gemaakt; „In de afgelopen week zijn te Londen opnieuw besprekingen ge voerd over de handel in 1950 tus sen het Verenigd Koninkrijk en het Koninkrijk der Nederlanden. Deze besprekingen hadden hoofd zakelijk betrekking op de niet geliberaliseerde handel in beide richtingen. Er zijn thans regelingen voor het jaar 1950 tot stand gekomen en de handel zal op een bevredi gend niveau worden gehandhaafd. Ook werden besprekingen gevoerd over de handel voor regerings rekening. De bijeenkomsten wer den bijgewoond door waarnemers, die door de Indonesische regering werden aangewezen overeenkom stig de politiek van samenwer king op handelsgebied, waartoe op de Ronde Tafel Conferentie werd besloten". Eep woordvoerder van de Ne derlandse ambassade heeft mede gedeeld, dat vandaag te Londen een Engel-Nederlandse handels overeenkomst zou worden onder tekend. Ambtenaren van beide landen weigerden bijzonderheden over de overeenkomst mede te delen, maar volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt de omvang van de handel in goéde ren, die nog steeds voorkomen op lijsten van invoerquota, er belang rijk groter in vastgesteld dan ver leden jaar. Naar vernomen wordt, wërd vrijwel geen overeenstem ming bereikt over de aankopen door de Britse regering van Ne derlandse voedingsmiddelen. De beslissing over de prijs, die Enge land zal moeten betalen voor Ne derlandse eieren werd uitgesteld tot de herfst en ofschoon over an dere aankopen werd gesproken zijn naar vernomen wordt geen vaste toezeggingen gedaan. De zo juist geëindigde besprekingen zijn op 1 Juni j.l. begonnen. ALLEEN SUBSIDIE VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK Na 1 Juni 1950 zal aanmerkelijk duurdere koffie in distributie ko men. Aangezien de verkoopprijs van de koffie, bestemd voor huis houdelijk gebruik, niet zal stijgen, wordt deze koffie gesubsidieerd. De regering ziet evenwel geen reden deze subsidie ook te ver strekken voor koffie, welke niet voor huishoudelijk verbruik wordt verstrekt. Daarom zal de prijs van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoeneerde gezinsver- bruik is bestemd, in overeenstem ming worden gebracht met de wereldmarktprijs. Het invoeren van een tweeprij zenstelsel, stuit op practische be zwaren, zodat de subsidie op de koffie, welke niet in de gezinnen wordt geconsumeerd, (café's, restaurants, hotels, enz.) door middel van een heffing wordt te ruggenomen. In een verordening van het be drijfschap voor granen, zaden en peulvruchten wordt een en ander geregeld. Een ieder, die koffietoe- wijzingen van het bedrijfschap ontvangt, is verplicht een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie ten behoeve van het land- bouw-egalisatiefonds te betalen. De traditie getrouw zijn gister middag twee oranje-vaatjes met de nieuwe haring op het paleis Soestdijk aan H. M. de Koningin aangeboden. Het gezelschap, dat de haring aanbood, bestond uit de burgemeesters van Vlaardingen, de opperrijkskeurmeester, de heer W. Don, schipper J. Rog van de Vlaardingen 61 en de reder, de heer Toor. Het was voor de eerste maal in het 70-jarig bestaan van de rederij C. Toor Hzn., dat zij de Koninginneharing kon aanbieden. H. M. de Koningin onderhield zich geruime tijd met de leden van het gezelschap en ontving tal van bijzonderheden over de haring vangst onder het genot van frisse dronken, die werden opgediend. Van Soestdijk vertrokken de heren naar het paleis 't Loo, waar een vaatje haring werd overhan digd aan prinses Wilhelmina. Het Finse voetbalelftal, dat Zon dag 11 Juni a.s. te Helsinki tegen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samengesteld; doel: O. Laaksonen; achter: K. Martin en G. Myntti; midden: V.' Asikainen, T. Pylkkoenen en E. Bei jar; voor: J. Vaihela, A. Rytkoe- nen, Y. Asikainen, O. Stolpe en K. Lehtovirta. Reserves: T. Sarnola, M. Lehti- nen, M. Schick, A. Salo en P. Haegg. Graanbours Rotterdam Binnenlandse granen, officieuze notering (per 100 kg franco Rot terdam) met iets meer attentie. Tarwe doorsnee kwaliteit tot 23.90, andere bestemmingen iets daarbo ven. Rogge 24—24,75; haver f 23— 24; zware daarboven. Gerst zomer f 2728; Peulvruchten by ruim aanbod en weinig vraag zeer flauw. Groene erwten f 3032,50, bruine bonen tot f 60, schokkers tot f 34. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 5 Juni. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aan gevoerd 507 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 800.tot 1050.-; werkpaarden 650 900, oude paarden 450650, paarden boven drie jaar 600800, paarden beneden 3 jaar 475—675, veulens 175300; hitten 400700, de handel was redelijk. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van onze invoer in April 1950 f 644 millioen (zonder pakketpost en diamant). Hier mede werd het recordbedrag van de vorige maand (n.l. f 612 mil lioen eveneens zonder pakket- post en diamant) nog vrij aanzien lijk overschreden. Het gewicht der ingevoerde goederen daalde echter van 2.17 millioen ton in Maart 1.97 millioen in April 1950. Bij de uitvoer kon het hoge peil van de voorgaande maand niet bereikt worden. Terwijl onze uit voer in Maart 1950 tot een totale waarde van f 400 millioen (zonder pakketpost en diamant) (gewicht 1,14 millioen ton) was gestegen, liep deze in April 1950 terug tot f367 millioen (zonder pakketpost en diamant) (gewicht 1,13 mil lioen ton). Als gevolg hiervan vertoonde ook het dekkingspercentage een aanzienlijke achteruitgang. Dit percentage liep n.l. terug van 65 in Maart tot 57 in April. Bij de invoer vielen vooral de cijfers voor cacaobonen op. Terwijl de importen in Februari en Maart betrekkelijk gering waren, werd in April 1950 voor f31 millioen j aan deze goederen ingevoerd. Daarnaast valt o.m. een belang rijke stijging van de invoer van granen, suiker, ruwe wol en ka- I toen en vervoermaterieel (o.a. personenauto's April f 12.9 mill. en Maart f 5.7 mill.) te constate- - ren. Andere producten, zoals mi nerale oliën, koffie en thee geven echter een aanzienlijke daling te zien. Bq de uitvoer moet in de eerste plaats gewezen worden op de vaartuigen, die in April ruim 6 pet van de totale waarde van onze uitvoer voor hun rekening nemen. Tegenover deze stijging staat echter een daling voor vele andere producten, o.m. aardappelen, zui velproducten en zaden (lijnzaad bijv. f 3.5 mill, in Maart en f 0.5 mill, in April). Het is eenmaal een bekend ver. schijnsel, dat elke verkiezingsuit slag voor de meest tegenstrijdige interpretaties vatbaar is. Men heeft het wel eens als de meest aantrekkelijke zijde van de elec torale strijd genoemd, dat hierbij nimmer verliezers zijn. Zo gaat het ook nu weer in België. Zelfs de communistische „Dra- peau Rouge" hoewel moetende erkennen, dat haar groep in één jaar tijds bijna opnieuw gehal veerd is en met haar zeven leden nog een onbeduidende fractie in een kamer van 212 leden, is tevre den. Want schrijft dit blad, on danks de Amerikaanse druk en de verlokkingen van het dollar- kapitalisme, waarmee de socialis tische arbeiders zich zand in de ogen laten strooien, is gebleken, dat er een vaste communistische kern zich in België weet te hand haven. En de liberalen, die na de communisten het kind van de re kening zijn geworden, verklaren dat ze tevreden zijn met het ver lies van slechts 9 zetels, want men had nog een veel ernstiger cata strofe verwacht. De socialisten, die 11 zetels ge wonnen hebben en daarmee vol komen begrijpelijk in hun nopjes zijn, schamperen „dat de katho lieken met drie zetels winst daar bij een pover figuur slaan en dat de socialisten d e grote overwin naars zijn. Is dit nu inderdaad zo? Wie alleen naar dit cijfer 11 ziet, zal het socialistisch optimisme onderschrijven. Maar maakt het voor de socialisten nu wel zo'n groot verschil, dat zij van 66 op 77 zetel* gekomen zijn. De katho lieken kwamen echter van 105 op 108 en dat maakt in een kamer van 212 een zeer belangrijk feit uit, want zij hebben nu de vol strekte meerderheid behaald en kunnen in België gaan regeren zonder de steun van welke andere groep ook. Iets anders dan het be halen van die volstrekte meerder heid hebben de katholieken bij deze verkiezing niet beoogd. Al zullen de meesten onder hen mis schien wel gaarne gezien hebben, dat die meerderheid nog iets gro ter was geweest. Bij deze winst van 3 zetels, mag men echter niet over het hoofd zien, dat de katholieken op 26 Juni van het vorige jaar van 84 op 105 zetels kwamen en dus een winst boekten van 21 zetels, ter wijl de socialisten toen meer ver loren, dan zij thans teruggewon nen hebben. Er is nog een belangrijke factor bij de beoordeling van deze winst- ciifers. Alleen tengevolge van een kartel tussen de socialisten en li beralen in de provincies Limburg en Luxemburg, wonnen de socia listen daar van de katholieken 3 zetels. Maar deze winst en verlies heeft met de stemming als zodanig niets uit te staan, maar is zuiver een gevolg van de techniek van de kieswet. Door de gunst der kie zers hebben de socialisten dus niet 11 zetels gewonnen maar slechts 8. Tegenover dit technisch verlies van 3 zetels in deze provincies wonnen de katholieken elders 6 zetels. Zien we dan ook de per centages, dan blijkt, dat de ka tholieken ruim 4 procent vooruit gingen en de socialisten nog geen 6 procent. Zo heel veel loopt dit dus niet uit eikaar, zeker niet dat daardoor een verschil van 8 zetels winst aannemelijk wordt gemaakt. Intussen gaat het nu om de De Pinkstergeest, de Geest van Christus, is een geest van liefde tot God en tot de de naaste Het nieu we leven dat ons door de Verlossing ge schonken is, doet zich kennen in liefde. Daarom de dringende vermaning van de Mis van de eerste Zondag na Pinksteren dat wij moeten beminnen. BENEDICTUS. Het Amerikaanse hooggerechts hof heeft Maandag het weren van negers uit restauratiewagens van de spoorwegen onwettig verklaard, het hof verklaarde met 8 stemmen tegen nul, dat een dergelijke han delwijze in strijd was met een wet, die „enige ongerechtvaardigde of onredelijke benadeling" van enig persoon, die gebruik maakt van de spoorwegen verbiedt. Het hof gaf deze uitspraak naar aanleiding van een beroep van Elmer W. Henderson, een neger uit Washington, die in een restau ratiewagen van de Southern Rail road Company geen maaltijd ge serveerd kon krijgen. Het hof verbood verder de af zondering van neger-studenten op de universiteit van Oklahoma en besliste, dat een negerstudent moest worden toegelaten tot de academie voor rechtswetenschap pen te Austin (Texas), waar aleen blanken mogen studeren. Het hof was van mening, dat de nieuwe rechtsacademie voor ne gers te Houston (eveneens in Texas) niet kon worden verge leken met de academie te Austin. In een volgende zaak bevestigde het hof echter een besluit van de rechtbank, dat negers kunnen worden geweerd als huurders van woningen in een bouwproject van de gemeente New York. is het beroep van de 43-jarige C. Quispel uit Utrecht, eens stafleider van de Nationale Jeugdstorm, die door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot 15 jaar was ver oordeeld, verworpen door de Bijz. Raad van Casatie. werd Zaterdagmiddag ergens in Rotterdam een actetas van een fiets gestolen. De eigenaar was een leraar en de inhoud van de tas bestond uit eindexamenwerk van een H.B.S vraag, op welke wijze de katho lieken gebruik zullen maken van de absolute meerderheid, welke zij nu eindelijk in beide huizen van de volksvertegenwoordiging veroverd hebben. Uit de verkla ringen van de katholieke leiders fisteren reeds afgelegd, blijkt wel eel duidelijk, dat zij van deze meerderheid gebruik zullen ma ken om de wet van 1945 op te heffen en daarvoor zo nodig een homogeen katholiek kabinet zul len vormen. Of de koning in de huidige om standigheden het eerder door hem voorgestane convenant, om de re gering over te dragen aan de kroonprins, al of niet zal handha ven, moet worden afgewacht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de verklaring van de heer Carton de Wiart, dat de katholieken van hun meerderheidspositie een verstan dig gebruik zullen maken, ook in de koningskwestie een soepelheid openbaart. In elk geval is nu bereikt, dat de koning voor zijn terugkeer geen bindende en voor hem ver nederende voorwaarden heeft te accepteren, maar in volkomen vrijheid die beslissingen kan ne men, welke hij zelf in het belang van- het land wenselijk acht. In dit opzicht hebben deze ver kiezingen, door het scheppen van een katholieke meerderheid grote klaarheid gebracht, en de oplos sing van het koningsvraagstuk aanzienlijk vergemakkelijkt. Noch de recalcitrante socialisten, al hebben ze dan 11 zetels gewonnen, noch de weifelende liberalen, die nooit wisten wat ze wilden, kun nen nog langer een spaak in het wiql steken. In dit opzicht heeft deze derde raadpleging van de kiezers volkomen datgene ge bracht, wat de katholieken beoog den. En daarmede kunnen ze meer dan tevreden zijn, zowel de winnende socialisten, als de ver liezende liberalen, die een jaar lang de oplossing van de konings kwestie hebben gesaboteerd, zijn volkomen, wat hun machtsinvloed betreft, hier uitgeschakeld. Trouwens dat is niet de enige realiteit, welke, naar we vermoe den, de vreugde in socialistische kringen over de 11 zetels winst wel wat zal temperen. De uitslag van Zondag j.l. zal de socialisten ook spoedig genoeg overtuigen, dat zij ondanks hun 11 zetels, voor jaren de kans verkeken zien om in het regeringsbeleid positieve invloed uit te oefenen. Dat dit mannen als Spaak, Huysman en Van der Acker erg zinnen zal lijkt ons niet aannemelijk. Het enige wat de socialisten hebben be reikt, is, dat de koningskwestie wordt opgelost geheel zonder hen en ten tweede, dat zij hun machts positie in de regering voorloriig radicaal kwijt zijn. En zij zullen spoedig erkennen, dat met dit verlies, de 11 zetels winst, heel duur betaald zijn. Maandagmorgen zou op de Amersfoortsestraat te Barneveld (dorp) een vrachtauto met zeven tig volle melkbussen een stilstaan de handkar passeren, toen juist van de andere kant eveneens een vrachtauto naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De auto's werden flink beschadigd, maar bovendien ging alle melk meer dan tweeduizend liter verloren. Burgemeester d'Ailly zal mor genavond in het museum Willet Holthuysen aan de Heeren gracht te Amsterdam een ten toonstelling openen van gouden en zilveren voorwerpen uit de 16de, 17de en 18de eeuw, ver vaardigd door Amsterdamse edelsmeden. Hier één der zil veren voorwerpen, welke op de tentoonstelling is te zien. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek: 12.15 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Klassieke muziek; 14.00 Franse les; 14.20 Gramofoonmuz.; 15.45 Cello en piano; 16.00 „Der Apotheker", opera; 17.05 Nieuws; 17.15 Jazz muziek; 17.30 Voordracht; 17.45 Kamermuziek; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws: 19.30 Gramo foonmuziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 „Prima donna", opera; 21.00 Actualiteiten: 21.15 Gramofoonmu ziek; 22.00 Nieuws; 21.15 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws: 23.05 Verzoekprogramma; 24.00 Sluiting. 12.05 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Gramofoonmuziek; 14.30 La traviata opera 15.45 Voor dracht; 16.00 Balletmuziek; 16.45 17.10, 18.30 19.00 en 19.40 Gramo foonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Groot symphonie-orkest; 21.20 Gra- foonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoon muziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gra mofoonmuziek; 23.55 Nieuws. 70. Mijn naam is Coughlan, dokter David Coughlan, uit Chi cago, ik heb veertig jaar een practjjk gehad, maar nu doe ik niets meer, ten minste niet veel, ten minste dat willen Sara en de meisjes niet hebben. Hoe is uw naam, mijnheer?" „Grant Matthews. Mijn jongen hier heet hetzelfde. We zijn erg blij een vriend van vader Howitt te ontmoeten, dat kan ik u ver zekeren. Hij is werkelijk een ze gen van God voor onze streek." Weldra gingen ze huiswaarts, jonge Matthew liep vooruit om nog met een en ander te helpen, en zijn moeder te vertellen over de gast, terwijl Matthews veel langzamer volgde met de dokter Hij hieïd zijn schreden in, om ge lijke tred te houden met de lang zame gang van de kleine man; de bergbewoner vertelde zijn gast over de herder, hoe hij naar hen was gekomen, over zijn leven, en hoe hij de harten van het volk gewonnen had. Toen hij vertelde hoe mijnheer Howitt Sammy on derricht had, en van zijn karig loon zelf haar boeken had ge kocht, viel de dokter hem op zijn vlugge manier in de rede: „Echt iets voor hem! Echt iets voor hem. Hij geeft altijd alles, wat hij ver- 'dient, weg. En hij bracht anderen daar ook toe. Hij heeft me ver dorie duizenden dollars gekost, duizenden dollars, omdat ik pa- tiénten die hij stuurde behandeld heb, die nooit een cent betaald hebben, geen cent, mijnheer. Maar wel trots, trots als Lucifer. Def tige oude familie, deftigste van 't hele land, mijnheer. Hij heeft het recht om trots te zijn, hij heeft het recht". De oude Matt keek een beetje nors, toen hij nogal koel ant woordde: „Zo lijkt hij ons niet, mijnheer. Hij is zo eenvoudig als wat". Dan vertelde de bergbe woner, hoe zijn zoon van de her der hield en probeerde uit te leggen, wat die vriendschap voor hen betekend had. De vreemdeling riep uit: „Al tijd weer hetzelfde; dezelfde ma nier. Deed ie met mij ook, zo doet hij met iedereen. Dezelfde oude Daniël. Maar wel trots, dat kan hij niet helpen, dat kan hij niet helpen." De grote man sprak met meer warmte: „U moet eens horen hoe hij ons toespreekt als we een gebedsamenkomst hebben in het schoolgebouw van Cove. U hebt. nooit een betere predikant ge hoord. behalve dat hij het er niet zo dik oplegt. Ja mijnheer, toen we Jim Lane vorige week be graven hebben, zei iedereen, dat hij het net zo mooi gedaan had als een echte dominee" Hierop bleef dokter Coughlan plotseling staan en leunde voor steun tegen een boom, terwijl hij naar zijn grote gastheer op keek met een pret, die hij niet verbergen kon „Dominee, domi nee! Daniel Howitt heeft even mooi gesproken als een domi nee! Wel verduiveld! Een van de grootste doktoren in de theologie van de Ver. Staten, dat geloof ik wel, dat hij het even goed deed als een dominee! Och man, het is mijn dominee ik hoor onder zijn kerk. De grootste kerk en het meeste kerkvolk in de stad. Wat zouden Sara en de 'meisjes daar wel van zeggen." Hij stond daar te schokken van het lachen, tot oude Matt, eindelijk de belachelijke kant van het geval ontdekte en mee begon te doen met een gebrul, dat de klanken van vrolijkheid, die het kleine mannetje uitstiet, totaal overstemde. Toen ze eindelijk weer door liepen, zei de dokter: „En heb ben jullie dat nooit geweten? De kranten stonden er altijd vol van. altijd. Zijn echte naam is.." „Stil!" de oude Matt riep het zo plotseling en op zulk een toon dat de ander ontsteld opsprong. „Ik bedoel niets kwaads, dokter, maar u moogt zijn naam niet zeggen en ik wil hem in ieder geval niet kennen. Dominee of geen dominee, hij is een man, en dat is het juist wat in deze streek meetelt. Als vader Howitt gewild had, dat we alles van hem wisten, denk ik wel, dat hij het ons verteld zou hebben en ik wil het niet horen, vóór hij daar bereid toe is." De dokter stond weer stil. „In orde, meneer. Juist. Daniel heeft daar natuurlijk zijn reden voor. Dat was ik vergeten. Die wilde op het postkantoor probeerde me uit te horen, dat probeerde hij. maar ik zweeg, was op mijn hoede, begrijp je. Die kerel in de wagen probeerde het, nog op mijn hoede. U hebt me er in la ten lopen. Verduiveld, ik mag mag jou die zoon jou wel! Verdorie, ik wel! Een prachtkerel, van u, prachtig!" Toen ze de top van de berg bereikten, keek de vreemdeling met verrukte uitroepen de ber gen over: „Groots, mijnheer, groots! Ik wou, dat Sara en de meisjes het konden zien. Ver baast met niets, dat Daniël ge bleven is. Die vallei daar, zegt u, daarginds. Schapenvallei - Scha penvallei? Woont Daniël daar? Verduiveld kom mee, man, kom mee." Toen ze het huis naderden, klom Pete langzaam het Oude Pad op en ontmoette hen bij 't hek ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Oude vrienden. Na het avondeten voerde jon ge Matt de vreemdeling het pad af naar de schapenranch in de Schapenvallei. Toen ze de rand van de open plek bereikt hadden, stond de bergbewoner stil. „Daar is het huisje mijnheer, en vader Howitt is er, zoals u aan de rook wel kunt zien. Ik denk, dat u me niet meer nodig heeft, dus ga ik terug. Het zal ons altijd een ple zier doen u te zien mijnheer Iedere vriend van de oude vader Howitt is zeer welkom in deze streek." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3