BLOEMKOOL MBSHH iff DE HERDER VAN DE BERGEN Zal Oranje het herstel voortzetten in het Stockholmse Raasundastadion Drie verongelukte vliegers met militaire eer begraven Het nationale plan en de streekplannen Nieuwe rode agitatie tegen het Hongaarse Episcopaat De elftallen voor Stockholm De kansen in Stockholm Clavan blijft een vraagteken RADIO De Kamer is weinig enthousiast Biljettencirculatie 66 millioen minder Norton, A.J.S. en Italianen naar Asser T.T. Naar wij vernemen In ChristusLicht WOENSDAG 7 JUNI 1950 PAGINA 3 VERWACHTING eld door het K.N.M.I. ig van Woensdagavond igavond: VERANDERING 7 Juni Droog en zonnig weer met aan middags een koele zee- het binnenland weinig imeiyk in het Noorden iets minder warm. ede Kamer is ingediend van wet „Credietver- n Indonesië 1950". stemming met de uit punt gestelde beperkin- euwe credietverlening Pt een bedrag van f 200 het totaalbedrag ad waarvoor machtiging 'raagd, is namelijk t BU ;emd voor consolidatie ronde tafel conferentie ;ië te zijnen laste ge- i [oor het crediet over bite van het Indone- ntekort zal dienen te kt door verkoop aan m voor Nederland ac uta. van het crediet is be- jaar, gerekend vanaf iet draagt een rente aars. Aflossingen moe aar 1953 af in geleide rde percentages" plaats TSPRAKEN >UDIGE KAMER irse Arrondissements leed Dinsdagmorgen de volgende zaken: 't Zand werd wegens ien rijwiel veroordeeld •waardelijke gevange- 6 maandtn met een 3 jaar en opzending nis „Maria Regina" te maanden onvoorwaar- aanden voorwaardelijk iftijd van insgelijks 3 eroordeeld de Lange- die te H.H.Waard een pp een bejaard echt- ileegd. De eis was 1 anden. V.E.S.-nieuws Jan Hoogsehagen deel aan de wedstrij- •O. te Amsterdam, en genoegen om uit een de derde prijs op de winnen. min. 48,1 sec. beteken- clubrecord en tevens r de B klasse, prdere baan routine en k kan deze tijd nog k stuk naar beneden, hikt op het ogenblik lange afstand lopers i staat zijn. ag gaat een klein iten naar Medemblik meisjes naar de Jun. v. Noord-Holland te V.B. Heiloo Zondag 11 Juni is van de grote K.A.B. ons district naar O.L. lod, en het spreekt wel vij als gastheren hier id figuur moeten slaan ssale deelname. ie intentie is: „de al ter van de mensheid intentie dus van het s is om 10 uur, waar- legenheid tot Commu- iveer 12.45 uur verza- Kruisberg en om 15 zodat dus alles tijdig zijn. Veiling :HARWOUDE - Van- rdt alle dagen weer uden. Tot nader aan- igint de veiling des 9 uur. 'BREIDING IOLGEBOUW 3 INNEN. Vrijdag- If uur zal door de ar- Jverboom uit Schagen R.K. Schoolbestuur te en worden aanbe- breiden van de L. O. met twee lokalen, ing vindt plaats in on" te Rinnegom, erlijke Stand Geboren: Maarten Janssen en M. Bloét- vd: Adrianus Tesse- te Alkmaar, en Jeltje 17 jaar; Johannes L. tar, en Woltje Hoog- r. te Alkmaar. )irk Tieman en Geer- ild, te Rotterdam. ND, 6 Juni Aan- aeieren 1112, 5000 7.- per 100 stuks, otaal aanvoer 602 st. 8 vette koeien 2.15 gger; 326 geldekoeien m; 121 melkkoeien 14 pinken 235350, :ren 5501600, stug; alveren: slacht 35-— 40105, kalm; 148 arkens 1.421.50 per mag. varkens 4065. en 25—40, stug; 301 105, stug; 1303 lam- 7, kalm; 53 bokken -40, stug: 55 paarden g; 18 fokzeugen 250 Totaal aantal dieren 0 konijnen 0.755.00 C, 7 Juni 10.000 kg -12.30; 70.000 kg aard- —24; drielingen 18 20 14.40—17.80. (Van onze redacteur Sport) Van de ontmoeting tussen het Nederlands Elftal en het nationale Zweedse team, welk morgenavond in het Raasunda stadion in Stockholm zal plaats hebben, is het om meerdere redenen moeilijk een prognose te maken. De laatste maal, dat de Zweden tegenover Oranje in het veld stonden, was in Juni 1948 te Amsterdam. En voor de laatste ontmoeting in Stockholm moeten we teruggaan tot 1929, dus niet minder dan 21 jaar geleden. Aan dit reisje naar Zweden hebben wij geen al te beste herinneringen, omdat onze jongens toen met een 62 nederlaag huiswaarts keerden. Anders is het met de wedstrijd in het Olympisch Stadion te Amsterdam, welke een 10 zege voor Oranje tot resultaat had. Deze overwinning werd bevochten op een Zweeds team, waarvan nog deel uitmaakten de reeds lang door de Italiaanse ronselaars meegelokte Gunnar Nordahl, Gunnar Gren en Liedholm, alsmede de naar Spanje verhuisde Garvis Carlsson. Het was dezelfde wonderploeg, die anderhalve maand nadien het Olympisch kampioenschap veroverde. De 30 geeft vertrouwen Als gevolg van deze ingrijpende wijzigingen in beide ploegen is het dus wel een hachelijke onder neming zich aan voorspellingen omtrent het resultaat van deze krachtmeting van Oranje met de sterkste Scandinavische voetbal vertegenwoordiger te wagen. De 30 tegen de Engelse profs heeft het vertrouwen in een Nederlands elftal, dat een betreurenswaardig record van doelpuntloze wedstrij den op zijn naam schreef, weer enigszins hersteld. Daar staat echter tegenover dat één goed ge speelde wedstrijd nog geen be wijs is voor een blijvend herstel. Nu valt er met behulp van de in deze NederlandZweden ge leverde prestaties geen enkele voorzegging te doen omtrent de mogelijke uitslag van het Stock holmse gebeuren van morgen. En wel omdat de elftallen, die mor gen tegen elkaar in het veld ko men, vergeleken met die van 1948 in menig opzicht essentiële wij zigingen hebben ondergaan. Men behoeft voor wat de Ne derlandse voetbal-afvaardiging betreft, slechts aan Wilkes te den ken, die toen nog meespeelde. De Xerxes-man maakte het voetbal der Lage Landen een tijdlang ge ducht, en hij was in de laatste ontmoeting tegen de Zweden de maker van het enige doelpunt. Van de Nederlandse achterhoe de en middenlinie bleven Kraak, Terlouw en Stoffelen over, ter wijl v. Bun, Schijvenaar en De Vroet van het toneel verdwenen. Behalve Wilkes verdween ook v. d. Tuyn, terwijl Roosenburg, die toen aanvalsleider was, bij de re serves werd ingedeeld. Op niet minder dan zes plaatsen onder ging het elftal dus een wijziging. Van de Zweedse ploeg van Juni 1948 bleef zo goed als niets over. In de voorhoede is alleen de Mal- moe-speler Stellan Nilsson een oude bekende, terwijl in de mid denlinie Sune Andersson gehand haafd bleef. Erik Nilsson bleef, maar Knut Nordahl werd te elf der ure vervangen door Lennart Samuelsson van Elfsborg. PROGRAMMA DONDERDAG 8 JUNI HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00— 24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramofoonm.; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gramofoonm.; 9.55 Waterstan den; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonm.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgel concert; 12.00 Angelus; 12.03 uur Lunchconcert; 12.3012.33 Mede delingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Zang en piano; 14.00 Reportage; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Vocaal kwartet en solisten; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gramofoonm.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Voordracht; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Promenade-orkest en solist; 18.25 „Land- en tuinbouw", causerie; 18.40 Leger des Heils koor; 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 Voor postzegelver zamelaars; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 uur Godsdienstige causerie; 21.00 Man nenkoor; 21.15 „Wielen op", klank beeld; 21.50 Tenor, Contrabas en clavecimbel; 22.15 Buitenl. over zicht; 22.35 Gramofoonm.; 22.45 Avondoverdenkiing; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00AVRO 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonm.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramo foonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Pianovoordracht; 11.30 Gramofoonm.; 11.45 Tuin- bouwpraatje; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In het spionnetje"; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkestconcert; 13.00 ,.U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de wouw; 14.30 Tenor en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Dansmuziek; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Reportage; 21.00 Nieuws; 21.05 Gramofoonm.; 22.10 „De stenen spreken", causerie; 22.30 semi-klassieke muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 en 484 m 324 m. 12.00 Gramofoonm. 12.15 Piano en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Muziek geschiedenis; 15.00 Engelse les; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Om roeporkest en solist; 17.00 Nieuws; 17.10 Omroepkoor; 17.15 Voor de hinderen; 18.15 Syndicale kroniek; 18.24 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Radiofeuille ton; 20.00 Verzoekprogram.; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gramofoonmu ziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 uur Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoon muziek. 484 m. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 13.30 Gramofoon muziek; 15.00 Symphonieorkest; 16.00 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramo foonm.; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nieuws 22.15 Operamuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. Buitendien moet afgewacht wor den of het weder opstellen van de middelmatige Clavan in de plaats van de altijd ijverige en doorzettende Roosenburg, die bovendien op een hem onbekende wing tegen Engelse profs een juweel van een doelpunt wist te scoren, een verbetering zal zijn. Wij voor ons wagen het, dit te betwijfelen. Er waren trouwens ook nog spelers als Janus v. d. Gijp van Emma, de Graaf van Limburgia of Nelissen van Mau- rits. Open strijd Wat de Zweden betreft, zoals gezegd is er van het sterren-team, dat anderhalve maand voor het de Olympische titel behaalde, door Oranje mét Wilkes tot een kleine capitulatie werd gedwon gen, practisch niets meer over. Men is nu geneigd aan te nemen, dat het huidige elftal in sterkte voor dat van 1948 onderdoet, en dus tegen een zich herstellend Oranje mét een goede Friese lin kervleugel, een Rijvers in zijn tweede (voetbal-)jeugd en een soliede achterhoede, zeker wel enige kracht (van techniek en tac tiek) zal moeten bijzetten om dit voetbalgebeuren eervol te over leven. Wij geloven ook wel, dat de sterkte der beide elftallen wei nig uiteenloopt. En zo zullen wij, naar het ons toeschijnt, dan ook een volkomen open strijd tege moet gaan met een goede winst kans voor Stoffelen en zijn mak kers en een nieuwe mogelijkheid voor het vertegenwoordigende Nederlandse voetbal het herstel, waarmede het tegen Engeland B begon, verder voort te zetten. Voetbalwedstrijden in de avondwen Het bestuur van de KNVB heeft besloten, dat alle, voor Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni vastgestelde kampioens-, promotie-, competitie- en bekerwedstrijden in verband met de weersgesteldheid,, 's avonds om 7 uUr moeten beginnen. NEDERLAND KRAAK (Stormvogels) POTHARST TERLOUW (Ajax) (Sparta) VAN DER HOEVEN (Ajax) CLAVAN RIJVERS MICHELS (ADO) (NAC) (Ajax) VAN DER SLUYS (BW) STOFFELEN (Ajax) LENSTRA HOFMA (Heerenveen) (Heerenveen) Met meer dan zes minuten voorsprong op de Fransman Maurice Diot stoof onze landgenoot Wim van Est het Pare des Princes binnen. Hiermede was hij winnaar geworden van de wieler wedstrijd BordeauxParijs, die gedeeltelijk achter lichte motoren ging. Blij lachend liet van Est zich na zijn overwinning gelukwensen. S. NILSSON (Malmoe) GAERD (Malmoe) E. NILSSON (Malmoe) SKOGLUND JEPPSON PALMER SUNDQVIST (AIK) (Djurgaarden) (Malmoe) (Norrkoeping) ANDERSSON (AIK) SAMUELSSON (Elfsborg) JOHANSSON (Gals. Goet.eborg) SVENSSON (Haelsingborg) ZWEDEN Gisteren zijn de stoffelijke resten van drie slachtoffers van vlieg ongelukken, die verleden week plaats hadden, naar hun laatste rustplaats gebracht, 's Morgens werd op het R. K. Kerkhof te Utrecht begraven het stoffelijk overschot van de korporaal-vlie ger der Kon. Marine J. H. Verveer, die Donderdagmiddag voor de kust bij Scheveningen met een „Fire fly" in zee verongelukte. Tevoren was in de St. Gerardus Majellakerk aan de Vleutenseweg een gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door de vlootaalmoe- zenier Huberts van het marine vliegveld Valkenburg. Bij het uit dragen van de kist uit de kerk speelde de organist het Wilhelmus, Op de weg naar de begraafplaats werd de lijkstoet voorafgegaan door tamboers en pijpers van de marine, als slippendragers fun geerden collega's, korporaal-vlie gers. Er waren veel kransen en bloemen. Bij de talrijke belang stellenden bevonden zich de com mandant van de overledene en deputaties vlieger-officieren en -onderofficieren. Op het kerkhof gaf een peloton van 50 matrozen-vliegtuigbouwers een salvo over de kist, die met de Nederlandse vlag was bedekt Daarop lag de uniformpet van de omgekomene. De vlootaalmoeze- nier verrichtte de absoute. Om 1 uur werd op de begraaf- g(j wil „toezicht" vervangen door „be vordering der samenwerking". De heer ten Hagen bleek daar niet veel voor te voelen en de mi nister deelde zijn zienswijze. De heer Maenen (KVP) had er be zwaar tegen, dat de prov. besturen de topcommissie bij benoeming van leden van de provinciale commis sie zouden moeten kennen. De heer Algera (AR) steunde dit amende ment. De heer ten Hagen (PvdA) betoogde daarentegen, dat er toch enige zekerheid moest zijn dat alle belanghebbenden een vertegenwoor diging kregen. En zo sprak ook de minister. Voorts wilde de heer Mae nen de streekplannen niet door Gedeputeerde maar door de Pro vinciale Staten doen vastleggen. En (Van onze parlementaire redacteur) Reeds voor de oorlog leefde het besef dat Nederland zuinig dient te zijn op zijn grond, zijn duinen, bos en water en dat dus ook hier enige orde moest worden geschapen. De commissie- Frederiks bracht hierover rapport uit, maar het was tijdens de bezetting, dat een Rijksdienst voor het Nationale Plan werd ingesteld. Het desbetreffende besluit is ook na de bevrijding van kracht gebleven, de uitvoeringsbeschikking, die o.m. een geheel nieuwe regeling gaf ten aanzien van streekplannen werd echter door de Staatscommissie Bezettingsrecht te licht bevon den en als vervallen beschouwd. Aldus ontstond een vacuum, dat met de voorlopige regeling, die de Tweede Kamer gisteren behandelde, zal moeten worden gevuld Het is een voorlopige regeling, omdat de commissie-van den Bergh ook deze aangelegenheid in studie nam en het resultaat van deze stu die is, zoals bekend, juist dezer dagen bekend gemaakt. De meest voor de hand liggende conclusie is, dat men dus beter nog even kon hebben gewacht, om dan met een definitieve regeling te komen, maar minister In 't Veld heeft echter in de stukken al duidelijk gemaakt, dat het toch niet verantwoord zou zijn, om dit rechtsvacuüm nog een tijdje te laten voortbestaan. Er lig gen streekplannen .te wachten voor Groningen en Zuid-Limburg, die 't urgente belang van de drinkwater winning dienen. Een soortgelijk plan voor Noordbrabant is in ver gevorderde staat van voorbereiding. Er waren nog heel wat afgevaar digden, die het hunne over de voor gestelde voorlopige regeling zeiden. Het waren de heren Maenen (KVP) ten Hagen (PvdA), Algera (AD), v. d. Feltz (CH), Kikkert (CH) en Groen (KVP). Niemand was erg enthousiast, de heer v. d. Feltz sprak zelfs van „prulwerk" en van „een wet van niets". Zou het een definitieve re geling geweest zijn, dan zou het amendementen hebben geregend, nu wilde men echter maar afwach ten wat er straks aan definitiefs uit de bus zou komen. Minister In 't Veld gaf de sprekers groot gelijk, ook hij liet er de nadruk op val len, dat In het wegvallen van de uitvoeringsbeschikking uit de be zettingstijd nu eenmaal voorzien moest worden. Wel zou hij, het was de heer Ten Hagen (PvdA) die zulks had ge vraagd, bij zijn uitvoeringsbepalin gen al zoveel mogelijk rekening houden met het rapport van de commissie-van de Bergh. Toch wa ren er ook nu nog wel enkele amendementen. Er komt een com missie voor het Nationale Plan in de top, terwijl commissies van de provincies de streekplannen zullen uitwerken. Volgens het ontwerp zou de commissie in top toezicht kunnen uitoefenen op de provin ciale commissies, overigens niet met dwingende bevoegdheden. Maar de heer Ritmeester (VVD) ging dat toch nog te ver. Zijn amendement tenslotte was er nog een amende ment Groen (KVP), beogende dat handelingen, die wijziging van de vorm van bodemcultuur beogen en voor zover voor een rationele bedrijfsvoering noodzakelijk buiten de plannen zullen vallen. Heden zal ook over de amendementen wor den gestemd. Eerder op de middag aanvaardde de Kamer met 63 tegen 3 stemmen een wetsontwerp in zake een ont eigening in Hoensbroek ten behoeve van de steenstort der Oranje-Nassau Mijnen. De heer Peters (KVP), die de steenstort naar de Brunsummer Hei had willen verwijzen, lokte deze stemming uit. De Huurwet, aldus deelde de Kamervoorzitter mede, zal nog deze maand in behandeling worden genomen. VROUW OVERVALLEN TE AMSTERDAM Maandagavond laat is een vrouw op de zuidelijke wandelweg te Amsterdam overvallen en op het achterhoofd geslagen, waardoor zij bloedend werd verwond. Zij fietste met haar man langs de wandelweg en bleef even ach ter om een losgeraakte veter vast te maken. Een tot nu toe onbe kend gebleven man, die ook op de fiets was, kwam haar achterop en sloeg haar neer. Op haar hulp geroep keerde haar echtgenoot onmiddellijk terug. De aanrander nam de vlucht. De vrouw bleek gelukkig niet ernstig gekwetst. De politie tast nog in het duister over de identiteit en het motief van de dader. plaats in Zegveld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van eerste luitenant-vlieger-waarne mer D. Boer der luchtmacht Ne derland, die verleden week bij Enschede om het leven kwam. De kist, die gedragen werd door vliegers, werd voorafgegaan door een muziekkorps van de L.S.K. Vele kransen dekten de baar. 150 man van de L.S.K. vormden een erewacht. Aan het graf werd ach tereenvolgens gesproken door ds. Broek Roelofs, gereformeerd pre dikant, door burgemeester Reyers van Zegveld, door kolonel Tolsma namens 9 R.I. en door overste Fideldij. Onder trompetgeschal werd de kist neergelaten, waarna L.S.K.- ers een vuursalvo gaven. Namens de familie sprak de vader van de verloofde opperwachtmeester Kro nenburg. Tot slot bad een leger- predikant het Onze Vader. Te Barendrecht vond onder gro te belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de eveneens bij het vlieg ongeluk te Twenthe omgekomen vlieger, eerste luitenant J. Bakker. Nadat gezang 292 gespeeld was werd een salvo boven de groeve gelost. De commandant van de vlieg basis Twenthe, kolonel-vlieger waarnemer J. L. Zeegers. en de veldprediker van deze vliegbasis dr. van der Poel, herdachten de overledene. Posf voor repatriërende militairen Post voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van de troepenschepen „Dorsetshire" en „General Mac Glay" welke in de tussenhavens zal worden uit gereikt, moet uiterlijk op 8 Juni a.s .in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troe penschip, onde toevoeging „op thuisreis naar Nederland". De naam van het vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. WET ONDERNEMINGSRADEN 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. In het staatsblad van heden is opgenomen de wet van 4 Mei 1950, houdende regelen omtrent onder nemingsraden. Josef Revai, de Hongaarse mi nister van Onderwijs heeft in de afgelopen week een toespraak ge houden tot het centrale comité van de Hongaarse arbeiderspartij. Uit de thans gepubliceerde tekst blijkt, dat minister Reval een grote propagandistische actie te- f en het Hongaarse Episcopaat en egen andere „reactionnaire cle- ricale elementen" heeft aange kondigd. 1. De „Clericale reactie en het Episcopaat in Hongarije moeten als „vijanden van de vrede,", aan aan de kaak worden gesteld". 2. „Priesters en andere kerke lijke bedienaren, die het volk ge trouw zijn en die niettegenstaan de het verzet van hun bisschop pen, de zaak van de vrede en der volksdemocratie steunen", moeten worden geholpen. 3. Er moet een politieke opvoe dingsactie worden ingezet. 4. De Hongaarse arbeiderspartij moet het initiatief nemen tot een actie, welke ten doel heeft de staat te helpen bij het nemen van „afdoende maatregelen tegen de clericale reactie". 5. De opvoeding "moet erop ge richt zijn een stand van zaken te doen ontstaan, waarbij functiona rissen van de Hongaarse commu nistische partij en zoveel moge lijk partijleden besluiten hun kinderen geen godsdienstig onder- WEEKSTAAT, NED. BANK Deze week is niet minder dan voor 66 millioen gulden aan bankbiljetten bij de Ned. Bank teruggevloeid. In een verrassend snel tempo heeft de chartale geldcirculatie zich dus hersteld van de geld behoefte der jonaste maand wisse ling, die een stijging der biljetten- circulatie met 39 millioen gulden vertoonde. De circulatie heeft thans een nieuw laagte-niveau van dit jaar bereikt, n.l. op 2851.4 millioen. De deviezensituatie blijft be vredigend hoewel de afgelopen week geen verdere stijging viel te constateren. Het totaal van de vorderingen op het buitenland liep slechts met 8 millioen ach teruit tot 1040.6 met 8 millioen achteruit tot 1040.6 millioen. De grote prijs van Nederland der KNMV, Dutch TT, wélke op 8 Juli op het bekende circuit van Drente zal worden verreden, heeft reeds grote belangstelling getrokken in de buitenlandse rennerswereld. Zowel de Norton Works als de A.J.S.- fabrieken hebben zich met de As ser organisatie in verbinding ge steld en definitief hun komst toege zegd. Wel zijn nog geen namen van renners opgegeven, maar zowel in de 350 als de 500 cc zullen deze merken uitkomen. Ook de Italianen hebben hun deelneming toegezegd, zodat er weer een felle strijd tus sen de fabrieksploegen in het ver schiet ligt. In verband daarmee is grote belangstelling te verwachten en dit is voor de Asser organisa toren aanleiding geweest om de ac commodatie opnieuw te verbeteren. Bij de start te Dg Haar is een nieu we tribune geplaatst met 3600 zit plaatsen. Ook elders langs het cir cuit is de zit-capaciteit uitgebreid, waardoor nu aan ruim 16.000 toe schouwers een behoorlijke zitplaats kan worden geboden. De voorver koop begint de volgende week. wijs meer te doen geven, (dit onderwijs is in Hongarije thans facultatief gesteld). De minister Revai gaf verder te kennen, dat een groot aantal kloosters in de nabij toekomst zal worden gesloten. CANADEESCHE VANCOUVER BOYS' BAND Naar ons land De Canadeesche Vancouver Boys' band zal tussen 25 Juni en 2 Juli een tournee door ons land maken. Deze uit 40 jongeren be staande band zal in verschillende steden van Nederland concerten geven o.a. in het Kurhaus te Sche veningen op 25 Juni. Verder staan Hillegom, Zandvoort, Bergen N.H,. Amersfoort, Eindhoven, Middel bug, Texel enz. op het programma. zullen de leden van de Eerste Ka mer op 13 Juni een bezoek bren gen aan de Noord-Oostpolder zulks op uitnodiging van de direc teur-generaal van de Rijkswater staat. ontving H. M. de Koningin gister morgen ten paleize aan het Voor hout te 's-Gravénhage de gezant van Joego-Slavië in afscheids gehoor. zal de overplaatsing van de be kende fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes N.V. van Haarlem naar Beverwijk nog dit jaar voltooid zijn. Deze maand wordt met de overplaatsing een begin gemaakt. is in de gemeente Markelo op een bedrijf met 180 hennen pseudo- vogelpest geconstateerd. had gisteren aan de Rijksuniversi teit te Utrecht voor het eerst een dubbele promotie plaats. De Heer A. Stolk uit Rotterdam promo veerde n.l. om drie uur tot doctor in de wis- en natuurkunde en om vier uur tot doctor in de genees kunde. heeft de Franse ambassadeur te Den Haag de deelneming zijner regering betuigd met het ongeluk der twee „Fireflies" voor de kust van Scheveningen. gaf de koning van Siam, die per etxra K.L.M.-toestel de reis van Bangkok naar Genève maakte, aan de bemanning van het vlieg tuig waardevolle geschenken als blijk van waardering. kreeg de ambtenaar J. Z., des tijds plv. hoofd van het bureau Bouwnijverheid van het directo raat van de prijzen zes maanden gevangenisstraf, omdat door het doen van een mededeling aan een zakenman deze en zichzelf bevoordeeld zou hebben. Wie de goederen van deze wereld heeft en toch, als hij zijn broeder nood ziet lij den, zijn hart sluit, hoe blijft de liefde van God dan in hem? Weest barmhartig, zoals ook uw Vader barmhartig is. BENEDICTUS Bloemkool eten is gezond, want ze bevat een hoog gehalte aan waarde volle voedingsstoffen. Bovendien is ze zó lekker en licht verteerbaar, dat ook de kinderen er dol op zijn Neem er eens kaassaus of tomatensaus bij. Heerlijk!Kook Uw bloemkool in een klein laagje water en temper het vuur zodra dit water kookt. Dan is ze in 20 minuten gaar. 6 (Adv.) FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 71. „Dank u, dank u zeer aardig, inderdaad, zeer aardig, mooie opvatting, mooi. Ik zal je wel weer ontmoeten, als Daniël ep ik het uitgevochten hebben. Ver duiveld, wat voert hij hier uit? Goede avond, jonge man, goede avond." Hij liep impulsief voor uit. Matt draaide zich om, om naar huis te gaan. Toen dokter Coughlan 't huis je naderde, blafte de hond en de herder kwam naar de open deur. Hij was de vaat aan het doen. Hij had geen jas aan, zijn hemd was open aan de hals en zijn mouwen waren opgerold tot bo ven de elleboog. „Hier, Brave!" De diepe stem rolde over de kleine, open plek en de hond kwam aanlopen om naast zijn meester te gaan staan. Toén mijnheer Howitt de gedaante van het doktertje zag en natuur- ljjk onmiddellijk herkende, stak dat allemaal betekenen?" hij een hand uit om zich in even wicht te houden. „O, ik ben het Daniel, ik ben het. Ik heb je gevangen, niet? Verduiveld, je had wel kunnen weten, dat dat zou gebeuren. Dat moest wel, Daniel, dat moest wel ik heb je de hele tijd sedert je verdwijning al gezocht. Toen ik verleden week bij mijn oude vrienden, de Stewarts in Kan sas City logeerde, was daar een jonge kerel. Ollie, die me op het spoor bracht. Je voornaam, be schrijving, stem en alles, ik wist toen, dat jij dat was, dat wist ik. Maar dat heb ik hun niet verteld, die verduivelde reporters zouden gek worden. Ik heb het geen mens verteld, geen mens. Sara en de meisjes denken, dat ik in Kansas City of in Denver ben. Die oude Matthews heb ik het ook niet verteld, wel bijna hoor, wel bijna. Verduiveld, wat moet dat betekenen? Wat moet Opgewonden als hij was sprak het mannetje heel rad, terwijl hij op de herder toeliep. Toen hij het huisje bereikte, drukten de twee vrienden, die zo verschil lend en toch zo eender waren, elkagr de hand. Zodra de oude geleerde kon spreken, zei hij: „David, David! Te denken, dat jij het werkelijk bent. Jij van alle mensen, jij, die ik het meest nodig heb." „Nou, nou!" gromde de ander. „Je ziet er uit, of je me nooit minder nodig hebt gehad. Je ziet er zo fit uit, of je wel alles aan zou kunnen pakken, alles; wel tien jaar jonger, tien jaar tot en met. Verduiveld, wat heb jij uit gespookt? Uitgespookt?" Hij keek nieuwsgierig naar het gebruinde gezicht en de eenvoudige kleren van zijn vriend: „Hemeltje, wat een verandering! Wat een ver andering! Wat een verandering! Ik heb Matthews verteld, dat je een aristocraat waart. Hij wou het niet geloven. Verwondert me niets. Ik twijfel er nu zelf aan." De ander glimlachte om de verwondering van de dokter. „Ik veronderstel wel, dat ik wat ver anderd ben, David. Dat hebben de bergen gedaan. Bekijk ze eens!" Hij wees naar de hem om ringende bergen. „Zie. hoe kalm en sterk ze zijn. hoe zij het hoofd opheffen boven de duisternis. Dat zijn mijn vrienden en gezel len, David. En zij hebben me wat medegedeeld van hun kalm te en sterkte. Maar kom binnen, je moet heel moe zijn. Hoe ben je gekomen?" De dokter volgde hem het huisje in. „Trein, kar, wagen, gewandeld. Gisteravond postkan toor. De man daar is een wilde, verduivelde, onverbeterlijke wil de. Vanmiddag molen. Naar het huis van je vrienden op de berg kam. De oude man is een heer, een heer, mijnheer, als God er ooit een gemaakt heeft. En zijn jongen is net zo. De moeder, dat is een echte moeder voorbestemd om moeder te zijn, dat kon niet anders. En die jonge vrouw met de jongensnaam, lieve hemel, ik heb nog nooit tevoren zo'n schep sel gezien, nooit Daniel. Als ik. ikik.... Verduiveld, dan liet ik me niet door Sara en de meisjes op mijn kop zitten; nee hoor. Aan die jonge man en jonge vrouw kun je zien hoe God wilde dat mannen en vrou wen zijn zouden. Heb hun ge zegd, dat ze samen moesten trouwen, dat ze dat aan hun ras verplicht waren. Je kent mijn ideeën, Daniël. Denk je, dat ze het zullen doen?" De herder lachte een lach, die prettig was om te horen. „Wat is er nu aan de hand, Daniël? Wat is er aan de hand? Heb ik weer iets verkeerds ge zegd? Verduiveld, je weet. dat ik het altijd verkeerd aanleg. Nu ook?" „Heus niet. David je hebt groot gelijk", antwoordde mijn heer Howitt. „Maar vertel me eens, heb je er niemand anders gezien? Er is nog een familie lid." De dokter knikte. „Ik heb hem gezien; je bedoelt Pete. Heb hem onderzocht. Matthews had me dat gevraagd. Droevig geval, heel droevig. Hopeloos, absoluut hopeloos, Daniël." ,Pete ziet er de aatste tijd niet zo goed uit als anders. Ik vrees, dat dat zwerven 's nachts niet goed is voor de jongen", ant woordde de ander langzaam. Maar vertel me eens, hoe stellen Sara en de meisjes het? Ze zor gen nog goed voor dokter David zeker?" .Precies hetzelfde, ze zijn geen sikkepitje veranderd, geen sik kepitje Jennie zorgt voor mijn sokken en zakdoeken, Sue voor mijn hoeden en jassen en Kate voor mijn eten, en Sara, Sara zorgt voor alles en iedereen, zo- öls altijd. Verduiveld Als ze me de kans gaven, zou ik nog even goed zijn als vroeger, even goed als vroeger, Daniël. Wat kan een mens, wat kan een mens. als zijn enige zuster en haar vijf dochters, allemaal oude vrijsters, van de morgen tot de avond voor hem zorgen, Daniël, van de morgen tot de avond? Al zee ik hun, dat ik een volwasser man ben dat helpt niet het help' helemaal niet. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3