Schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer verhoogd yiolon DE HERDER VAN DE BERGEN Engels isolationisme Azië wordt het centrum in 't krachtveld der machten Franse regering in gevaar RADIO Volksvertegenwoordiging behandelde het wetsontwerp ,.met schroom" Telegram van Raad van Vakcentralen De maaswijdte der snoekbaarsnetten Buitenlands overzicht Pandit Nehru tot parlement der R.I.S.: Een vliegveld voor midden-Zeeland? 1 In Christus' Licht Leidse Academie viert feest Naar wij vernemen: Beursoverzicht Blf EXAMENS (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met 73 tegen 11 stemmen een wets ontwerp aanvaard waarbij de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden wordt verhoogd. Bedroeg de schadeloosstelling tot nu toe f 6000.thans zullen de Kamerleden, die in Den Haag woonachtig zijn of binnen 70 km afstand f 7200.ontvangen, zij die op meer dan 10 km afstand wonen maar niet verder dan 75 km ontvangen f 7800.en de overige leden f 8400.De toelage aan de voorzitter is op f 7200.gebracht. Tegen het ontwerp, dat aangenomen moest worden met een twee derde meerderheid (67 st.), stemden de Communisten, de Staatkundig Gereformeerden en de Anti Rev,, leden Schouten, Terpstra, Roosjen en Verkerk. Dit wetsontwerp, waarbij de Kamerleden over hun eigen scha deloosstelling moesten spreken, bracht de Volksvertegenwoordiging in een eigenaardige positie. De heer Andriessen (KVP) gewaagde dan ook van een zekere schroom, die echter toch niet zou mogen ontaarden in valse schaamte. De Grondwet heeft nu eenmaal gewild, dat de Kamer haar eigen schade loosstelling regelt.- Ook mej. Ten- deloo (PvdA) sprak van schroom, zij meende echter met meer vrij heid te kunnen spreken, omdat zij tot de Kamerleden behoorde, die ook nog een vrij beroep uitoefen den. De heer Gortzak (com.), die dit wetsontwerp politiek uitbuitte, haalde voor deze schroom de schou ders op. De Kamerleden leken wel leden van de KV.C, die op loons verhoging aandrongen en hij was dan dit keer de bestuurder van een Unievakbond, die vond dat het loon maar zo blijven moestDe ar- gumenten, die de heren Andriessen had gehandhaafd dienen te blijven. Kamerlid, na aftrek van deze kos ten, wat salaris betreft, maar even boven het salaris van een ge schoolde vakarbeider kwam te lig gen, maar naar zijn mening kon dat wel toe. De heer Andriessen had zich op het standpunt gesteld, dat de Volksvertegenwoordigers 'n deel van het volk moest blijven, maar de hoogheid van het ambt eiste toch ook, dat de Volksverte genwoordiger zich in overeenstem ming hiermede, zij het sober, zou kunnen gedragen. Mej. Tendeloo (PvdA) bezag de vergoeding tevens tegen de achtergrond van de vele bezigheden, die het ambt van Ka merlid met zich bracht. Zeker voor de leiders van de grote fracties was het niet meer mogelijk om er nog een nevenfunctie bij te hebben. Ook de heer Schouten (A.R.) liet een afwijkend geluid horen. Hij en enkele van zijn politieke vrien den stelden zich op het standpunt, dat het grondbedrag van f 6000.— (KVP), Korthals (WD) en mej Tendeloo (PvdA) tea- verdediging van de verhoging aanvoerden, la gen in hetzelfde vlak. De heer An driessen en mej. Tendeloo betoog den, dat de schadeloosstelling zoda nig moet zijn, dat' zij personen uit alle lagen van ons volk in staat stelt om lid van de Kamer te zijn. Het huidige bedrag van f 6000. waaruit ook de verblijfskosten moeten worden bestreden, is als zodanig beslist onvoldoende. Ook de heer Gortzak gaf toe, dat een PROGRAMMA VRIJDAG 9 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon- muziek, 7.45 Morgengebed en litur gische kalender, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.15 Gramofoon- muziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Schoolradio, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.25 Kamerorkest, 11.00 Voor de zieken, 11.40 Blaasensemble, 12.00 Angelus, 12.03 Trio, 12.30 Mede delingen, 12.33 Pianospel 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 Lunchconcert, 13.45 Voor de vrouw, 14.00 Metro- pole orkest. 14.30 Gevarieerd pro gramma, 15.15 Gramofoonmuziek, 16.00 Voor de zieken, 18.00 Voor de kinderen, 17.15 Kinderkoor, 17.45 Amusementsorkest, 18.50 Gramo foonmuziek en actualiteiten, 19.00 Nieuws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.35 Lichte muziek, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Septet, 20.30 „Kle ren maken de man", klankbeeld, 20.50 Strijkkwartet en klarinet, 21.30 Omroeporkest; in de pauze: actua liteiten, 22.45 Avondgebed en litur gische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15 —24.00 Trio. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 18.18 Gramofoonmuziek, 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek, 10.00 ..Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Kamer koor, 11.10 Radiofeuilleton, 11.25 Orgel en zang, 12.00 Lichte muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Sport- praatje, 12.45 Gramofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Dansorkest, 13.40 Voor de vrouw, 14.00 Kamerorkest en soliste, 15.00 Voordracht, 15.20 Alt en piano, 15.40 Gramofoon muziek, 16.00 Filmprogramma, 16.40 Voor de jeugd, 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie, 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Felicitaties, 19.30 „Op bezoek bij anderen" causerie, 19.50 Klankbeeld 19.55 Berichten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.15 Strijktrio, 20.35 „De bedreiging der menselijkheid in de crisis der hui dige cultuur", causerie, 21.00 Ver- roekprogramma, 21.40 „De ducdalf', 22.00 Buitenlandse weekoverzicht. 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, 12.32 Omroeporkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoon muziek, 13.30 Causerie, 13.40 Gra mofoonmuziek, 14.00 Franse les, 14.20 Film- en operettemuziek, 15.35 Operamuziek. 15.45 Gramofoon muziek, 16.10 Verzoekprogramma, 17.00 Nieuws, 17.10 en 17.30 Gramo foonmuziek, 18.10 Causerie over Egypte, 18.20 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuiï.leton, 20.00 Film muziek, 20.15 Filmrevue, 20.30 Sym- phonie-orkest, 21.15 Kunstkaleidos- coop, 21.30 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23.05 Dansmuziek, 23.30 2400 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Orkestconcert, 13.00 Nieuws, 13.10, 13.30 en 14.30 Gramofoon muziek. 16.00 Jazzmuziek, 16.45 Gramofoonmuziek, 18.30, 19.10 en 19.40 Idem, 19.45 Nieuws, 20.00 Om- 'oeporkest en koren, 21.30 Gramo foonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Strijkkwartet, 22.50 Gramofoon muziek. 22.55 Nieuws, 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws. Zij die verder van Den Haag woon den had een verhoging kunnen wor den toegekend. Minister Teulings onderschreef de argumenten van de voorstan ders. Wel erkende hij, dat het voorstel psychologisch wat moeilijk lag, maar hij vertrouwde er op, dat ons volk het toch zeker zou kunnen billijken. Ons volk reali seert zich meestal niet, aldus de minister, dat de Volksvertegen woordiger van de schadeloosstelling ook zijn onkosten moet betalen en dat deze, vooral voor een Kamer lid dat in de provincie woont, niet gering zijn, wist hij uit eigen er varing. De tijdsomstandigheden mochten geen beletsel zijn om kromgegroeide verhoudingen recht te trekken. Het wetsontwerp werd tenslotte met de bovengenoemde stemverhouding aanvaard. Eerder op de middag keurde de Kamer de voorlopige regeling in zake het Nationale Plan en streek plannen, waarover de vorige dag was gediscussieerd, z.hat. goed. Het amendemewt-Maenen (KVP) om de vaststelling van de streek plannen door Provinciale en niet door Gedeputeerde Staten te doen geschieden, had de minister In 't Veld reeds overgenomen. Een an der amendement Maenen (KVP), dat de plicht schrapte om bij be noeming van leden van provinciale commissies eerst de vasfe Commis sie voor het Nationale Plan te moe ten horen, werd aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. Tegen de P.v.d.A. Het amendement-Groen (KVP) dat de bedoeling had „om werken van ondergeschikt beljfig op agra rische bedrijven vrij te stellen, was de dag tevoren door de voorsteller taai verdedigd. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA) kwam nu met een subamendement, maar ook de heer Groen bleek zijn amendement ook al zelf te hebben aangevuld en dat nam de minister over. DE BRANDSTOFFENPRIJZEN De Raad van Vakcentralen, gevormd door NVV, KAB en CNV, verzond aan de minister van economische zaken het vol gende telegram: ,Raad van Vakcentralen, ken nis genomen hebbende van be richten brandstoffenhandel, dat onmogelijk is te voldoen aan le vering tegen voorjaars- en zo- merprijzen voor gestelde ter mijn, vestigt aandacht op stand punt van de Vakcentralen inza ke lonen en prijzen, waarbij met lage voorjaars- en zomer- prijzen brandstoffen is rekening gehouden. Verzoekt Uwe Excellentie drin gend maatregelen te treffen, teneinde schade voor betrokke nen en moeilijkheden bij loon- beleid te voorkomen." 96 mm. per 1 SEPT. 1951 Binnenkort kan de afkondi ging worden verwacht van wij ziging in de bepalingen voor de maaswijdte van op het IJsel- meer gebruikte snoekbaarsnet ten. Deze wijziging zal inhouden dat met ingang van 1 Septem ber 1951 de wijdte der mazen ten minste 96 mm moet bedra gen en niet 100 mm zoals in het KB. van 5 November 1949 is bepaald. De maaswijdte is sedert 1 Ja nuari 1950 nog 92 mm. Het ligt in het voornemen na 1 Septem ber 1951 wederom proef-visse- rijen te houden met netten van grote maaswijdte. Ter gelegenheid van het 160-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor Doofstommen, wordt te Groningen het Interna tionaal Congres voor Doofstomrrienzorg gehouden. Een overzicht tijdens het congres in de aula van de Groningse universiteit. Links van de middenloop de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. C. Dedel. Rechts v.l.n.r. minister Rutten, de burgemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, en de bestuursleden van de jubilerende vereniging. Het staat nu wel vast, ook bij het plan Schuman, dat een zo belang rijke stap deed in de richting van een West-Europese samenwerking door een coördinatie van economi sche belangen, de Engelse socialis ten, evenals hun meest conservatieve voorgangers de oude Engelse stel regel volgen: „Right or wrong my country", heteen betekent dat. wat er ook moge gebeuren, het belang van Engeland vóór alles gaat. Evenals bij de samenwerking van de Europese Statenbond in Straats burg, zijn ook nu de Engelse soc. ministers Attlee en Bevin te wei nig revolutionair om de revo lutionaire gedachte te aanvaar den, dat de traditionele souve- reine John Buil iets van zijn natio nale zelfstandigheid zou moeten prijs geven. Tot zoveel internationale gemeen schapszin hebben ook de Engelse so cialisten het nog niet kunnen bren gen, waardoor o.i. weer duidelijk bewezen is, dat het Engelse socialis me toch niet wel iets anders is dan DJAKARTA, 7 Juni. (Reuter). I toch spoedig genoeg het geval zijn. PARIJS 7 Juni (Reuter) De I avond de partijfractie in het financiële commissie der Fran- parlement opdracht gegeven een se Assemblee heeft Woensdag spoedig debat te vragen over te- ondanks oppositie van regerings- rugkeer naar het vooroorlogse zijde een motie aangenomen, waarbij wordt aanbevolen 7 mil liard francs uit te geven voor een verhoging der salarissen van ambtenaren. De staatssecretaris voor de be groting, Edgar Fuare, had ver klaard, dat deze maatregel nieu we belastingen nodig zou maken. Hij stelde voor, anderhalf mil liard uit te trekken. Socialisten, communisten en enkele gematigde afgevaardig den stemden tegen de regerings leden van de commisie. De kwestie zal Vrijdag in een openbaar debat in de Kamer be handeld worden. Politieke waar nemers achtten het niet ondenk baar dat de regering aan deze kwestie een motie van vertrou wen zal verbinden. Nieuwe moeilijkheden Het bestuur van de Franse ra dicale partij heeft Woensdag- In Middelburg is onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland een bespreking gehou den van Gedeputeerde Staten met vertegenwoordigers van de gemeenten op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland over de aan leg van een vliegveld voor mid den Zeeland. Alle aanwezigen bleken voorstanders te zijn van de totstandkoming van een vliegveld voor dit deel van Zee land, hoewel men zich niet al gemeen kon verenigen met de plaats waar het veld door de Rijksluchtvaartdienst voorshands is geprojecteerd, t.w. onder de gemeente Ritthem. DIRECTEUR CEM. WERKEN LIET HUIZEN SLOPEN De Bijzondere Strafkamer van de Haagse Arrondissementsrecht bank veroordeelde gistermorgen de Hagenaar W. v. d. Vegt tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Van der V. was tenlaste gelegd, dat hij in 19421943 in zijn func tie van directeur van de dienst van gemeentewerken der gemeen te 's-Gravenhage een van de Duit sers afkomstige opdracht tot het slopen van enkele Haagse stads wijken om en nabij de Sportlaan heeft aanvaard en uitgevoerd. De Officier van Justitie had een gevangenisstraf van twee jaar ge- eist. Wos Uw wol veilig in ALKALIVRIJ kiesstelsel. De radicalen die menen bij de komende verkiezingen bevoor deeld te worden door het voor oorlogse stelsel van enkelvoudi ge meerderheid met eventuele tweede stemming, hebben ver klaard uit de coalitieregering te zullen terugtrekken, als het de bat hun geen bevrediging zou schenken. Daar de volksrepublikeinen van premier Bidault die -krach tige voorstanders zijn van het nieuwe stelsel van evenredige vertegenwoordiging, waarschijn lijk de steun van de communis ten zullen krijgen, kunnen zij iedere wet tot herziening van het kiesstelsel tegenhouden. Pseudo-vogelpest in Velp ARNHEM, 7 Juni. Enkele dagen geleden werd vogelpest ge constateerd bij de landbouwer van A. in het Velpse Broek. Thans hebben zich ook gevallen te Velp voorgedaan, n.l. bij de landbouwer H. aan de Overhagen- ceweg en bij de landbouwer M. aan de Waterstraat. De gebruike lijke maatregelen om uitbreiding te voorkomen zijn genomen. Kindje gestikt Te Rotterdam vond de moeder van een half jaar oud jongetje haar kind in zijn bedje met het hoofd geklemd tussen het houten schot en de matas. Het ventje had zich van het hoofd- naar het voe teneinde gewerkt en is zodoende waarschijnlijk beklemd geraakt. Pandit Nehroe, de premier van India, is vanochtend in Indonesië aangekomen voor een bezoek van tien dagen. De Kruiser „Delhi",, waarmee de premier de reis ge maakt heeft, loste bij het binnen varen van de haven van Priok twee maal 21 saluutschoten, één salvo ter ere van Indonesië en het andere ter ere van Soekarno. Indonesische kustbatterijen beant woordden dit eerbetoon met 21 schoten voor India. Nehroe werd begroet door pre sident Soekarno en een groot aan tal hoogwaardigheidsbekleders, onder wie leden van het Indone sische kabinet, militaire leiders en buitenlandse diplomaten. Na zijn aankomst te Djakarta heeft Nehroe het parlement der R.I.S. toegesproken, waarbij hij o.a. zeide, dat dc worsteling van Azië om het koloniale juk af te werpen, een van de grootste ge beurtenissen van onze eeuw is. Pandit Nehroe betreurde het, dat Azië ongelukkigerwijze niet zal kunnen genieten van een lang durige periode, vrij van conflicten, waarin het 'de vruchten van de staatkundige vrijheid zou kunnen plukken en consolideren. In wer kelijkheid, zeide hij, zal in de komende tijden Azië wellicht het meest belangrijke centrum wor den in het krachtveld van de met elkander in conflict zijnde mach ten. Azië ligt niet langer, zoals men in het verleden aannam, in een uithoek van de wereld. Als men zich van dat feit op het ogen blik nog niet bewust is, zal dit GOUVERNEUR VAN SURINAME IN NEDERLAND Met het K.L.M.-vliegtuig uit Curacao arriveerde gisterochtend op Schiphol mr. J. Klaasesz, gou verneur van Suriname. In een onderhoud met de op het vliegveld aanwezige journalisten vertelde de gouverneur, dat hij naar Nederland gekomen is om een aantal punten, die niet zo be langrijk zijn maar noodzakelijk besproken moeten worden, met de regering op te nemen. Rondom ons zoveel geestelijke, morele, tijdelijke nood en wij letten er nauwe lijks op. Zo weinig weten wij ons één! Moesten wij de nood van onze broeder niet mee-voelen, mee-dra- gen, er ons mee schul dig aan voelen, het onze doen om onze mede-broeder te hel pen? Dat zou de geest van het Christendom zijn BENEDICTUS Aneta seint voorts, dat in zijn toespraak tot het parlement Nehroe nog zeide: de Aziatische volken dienen zichzelf niet op te sluiten in een nationalistische zelfgenoegzaamheid. Juist omdat wij nationalisten zijn, moeten wij ook internationalisten zijn. De Aziatische landen dienen zeer nauw samen te werken en elke vredespoging in de wereld te on dersteunen. Hierop dient onze internationale politiek te zijn ge baseerd en speciaal met Indonesië dienen wij samen te werken. Wij moeten elkander helpen, de vrede te veroveren. UNIVERSITEIT BESTAAT 375 JAAR Het Leids Studenten-Corps pleegt grote festiviteiten te verbinden aan de lustra van het bestaan van de Leidse Academie. Het valt niet te verwonderen, dat het 375-jarig be staan van deze Universiteit voor 't L.S.C. aanleiding geweest is voor 't eerst na de jongste oorlog een tra ditioneel lustrumfeest te arrange ren. De opening betrof gisteren de in zet van de burgerijfeesten en de pro forma opening van de lus trumfeesten als geheel. Deze plech tigheid geschiedde in de Lakenhal. Stram in de houding marcheer den des middags de Marine en Luchtstrijdkrachten samen 800 man omvattend, langs de autoriteiten, waaronder de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die zich hadden opgesteld op het bordes van de Sociëteit Minerva. Aan deze parade, welke werd af genomen door de garnizoens-com- mandant van Leiden, luiten.-kolo nel J. A. J. van Horssen, verleen den hun medewerking de Marine- Kapel en de Kapel van de Lucht strijdkrachten. Zes honderd leerlingen van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs vierden des middags feest. Voetbal Nederlands militair Belgisch militair 14 In het kader van het internatio naal militair voetbaltournooi werd te Rotterdam de wedstrijd Neder landBelgië gespeeld. De gasten wonnen met 41, nadat de rust met 02 was ingegaan. Blauw Wit Nimes Olympiqué 12 In het slecht bezette Olympisch Stadion te Amsterdam (naar schatting waren, er 2000 toeschou wers), heeft Blauw Wit (zonder Lakenberg, die als reserve van de nationale ploeg in Zweden is) met 2—1 verloren van de Franse prof club Nimes, die dit seizoen in Frankrijk naar de eerste klasse is gepromoveerd. Als linksbinnen speelde bij de Fransen de voor malige Nederlandse internationaal uit A.D.O. Timmermans, mede. heeft de stad Tiel de viering van haar 1500-jarig bestaan ingezet met een nationale tentoonstelling van handel en industrie. De stad is versierd en vele Tielenaren zijn in historische costuums gestoken.... zal Fokker op de Brusselse lucht vaarttentoonstelling, van 10 tot 25 Jnni, zijn vertegenwoordigd, door een stand van 250 m2. verloor een Amsterdamse dame uit haar ring een kostbare steen, die de eigenschap bezit driemaal per dag van kleur te veranderen en wel in groen, rood en blauw. is de president van de Internatio nale Kamer van Koophandel, de heer Phil. D. Reed, in het paleis Soestdijk door Prins Bernhard ontvangen. vertrok de Johan van Oldenbarne- velt met 400 emigranten (waaron der de helft Duitsers) naar Zuid- Afrika. passeerde dr. H. Bruning, eens rijkskanselier van Dhitsland, de grens bij Glanerbrug, op doortocht naar Westfalen. Hij verbleef op zijn reis vanuit de Ver. Staten enkele dagen bij vrienden in Den Haag zal de Oostenrijkse gezant in Den Haag, de heer R. Friedinger Pran- ter, waarschijnlijk worden opge volgd door de heer Richard See- mann. verblijven twee vertegenwoordi gers van de Indonesische regering te Tamburg, om de mogelijkheid van uitwisseling van Duitse en Indonesische films te bespreken.... STILLE MARKT, DELI'S VAST AMSTERDAM, 7 JuniEven als gisteren had de beurs weer een uitermate kalm verloop en kwam er geen wijziging van bete kenis in het koersniveau. De ope ning was eerder wat lager, doch onder leiding van Deli's trad een licht herstel in, waardoor het slot als goed prijshoudend kwam. De tabakshoek was veruit het drukst. Bleven deze papieren bij vorige veilingen en voorverkopen vrij ongevoelig voor de hoge prijzen, thans is dit niet het geval. Maan dag waren Deli's 120'/:, gisteren 123 en vandaag werd zelfs 126 gedaan. De industriemarkt had een on belangwekkend verloop. Philips was een kleinigheid lager, Unile vers die gisteren een omzet van f77.000 haalden, waren een half punt hoger en Kon. olie sloot in een verlaten hoek op 283, na een openingsprijs van 280'/:. Op de scheepvaartafdeling wa ren de meeste soorten een fractie lager. De beleggingsmarkt gaf opnieuw een hogere koers* te zien voor in vesteringscertificaten, die 99 5/8 golden tegen gisteren 99'/:. Ove rigens was deze sector evenals de Amerikaanse, zeer stil en zo goed als onveranderd. Prolongatie 2% procent. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten (Adv.) het continentale. Al moet bij dit laatste onmiddel lijk worden toegevoegd, dat ook bij deze enigszins verwaterde West- Europese socialistische Marxisten, zij het dan in een andere zin, de natuur gaat boven de leer. Want wel noemen deze zich nog altijd internationalisten en spreken zij zich uit voor een samenwerking, waarbij het begrip nationale gren zen als verouderd wordt afgewe zen, maar we zien ook nu weer in de practijk, dat ook deze socialisten alleen maar voorstanders van deze internationale samenwerking zijn. wanneer ze er niet al te veel offers voor moeten brengen. Zo maakte de Duitse socialistische leider Schumacher, toen hem het groots plan Schuman voor een West- Europese samenwerking van alle kolen en staalmijnen in West-Europa werd voorgelegd reeds direct deze reserve dat hij daar alleen mee ac- coord zou kunnen gaan, indien de arbeiders hier in hun materiële po sitie niet op achteruit gingen. Van een offervaardigheid voor 't beginsel bleef dus niet heel veel over en zouden de socialistische ar beiders van hun christelijke collega's nog wel iets kuifien leren. 'n Zelfde verschijnsel bleek nog wel heel duidelijk Maandagmiddag, toen in de commissie voor de Eu ropese samenwerking, welke deze week in Parijs vergadert, van Fran se zijde het voorstel werd gedaan om te komen tot een grote coördi natie van alle West-Europese lucht lijnen. Voor deze Europese samenwerking was de Engelse vertegenwoordiger onmiddellijk enthousiast, want hier behoefde Engeland geen enkel of fer te brengen. Integendeel kon het alleen winnen, want op het gebied van de internationale luchtvaart neemt Engeland nog altijd een be scheiden positie in, omdat het in de tijd, toen het luchtvervoer in zijn kinderschoenen stond, te conserva tief was om dit nieuwe direct aan te pakken, wijl men er een onge wenste concurrent in zag voor En- gelands overheersende positie op de zee. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat Engeland nog niet zo heel veel be zwaar heeft tegen enige afstand van eigen souvereiniteit, als het daarvoor maar geen offers moet brengen. Deze merkwaardige houding komt ook bij de behandeling van het plan Schuman telkens heel duidelijk om de hoek kijken. Onomwonden wordt dit Zaterdagavond in een hoofd artikel in „The Times" toegegeven, waarin wordt betoogd, dat Enge land niet weigerachtig staat in be paalde gevallen het principe van een supra-nationaal gezag te aanvaar den, maar, zo zegt dit blad, geen enkele Engelse regering kan aan een bovenstatelijk orgaan mee werken, voordat duidelijk is gewor den, hoe dit zal functioneren en wat dit voor de Engelse economie bete kent. Engeland wil geen sprong in het duister wagen, zo eindigt The Times, noch een blanco chèque teke nen. Iedereen voelt onmiddellijk, dat hier het hart van de kwestie wordt geraakt. Frankrijk, Italië, Duitsland en de andere landen die mee doen aan de besprekingen over het plan Schuman, vinden de federale idee in de huidige internationale omstan digheden zo belangrijk en noodza kelijk, dat zij zich in beginsel be reid verklaren, daarvoor een offer van eigen souvereiniteit te brengen. Engeland zegt daarentegen, ik wil wel meedoen aan een interna tionale samenwerking, maar dan altijd op de grondslag van een in ternationale associatie. Ik wil of fers brengen, maar alleen uit vrije wil, wat betekent, zolang ik die kan verenigen met de belangen van Engeland. Maar ik aanvaard niet, dat een supra-nationaal gezag be slissingen neemt over zaken, waarbij Engelands belangen betrokken zijn. Dat was de politiek van Engeland steeds in Lake Succes, in Straats burg en dat is ook de houding te genover het zo ingrijpende plan Schuman. Eenzelfde beginsel huldigt Lon den niet tegenover andere landen, daar houdt het vaak met de eigen souvereiniteit geen rekening. Zeker niet als het daarmee Engelse eco nomisch belangen kan dienen. Wat Nederland b.v. aan de lijve in In donesië ervaren heeft, vanaf de eerste dag na de capitulatie van Japan, tot de spannende dagen in de Veiligheidsraad. Maar zelf houdt Engeland aan zijn nationale onaf hankelijkheid kuhehtig vast. De te genstand van Engeland, of beter gezegd de onwil om aan de bespre kingen aan de uitvoering van dit plan voorlopig deel te nemen, is ook op deze houding gebaseerd. Ditmaal is Parijs daarvoor niet uit de weg gegaan, maar heeft de 9 deelnemen de landen bijeen geroepen, en zal men de zaak aanpakken zonder Engeland. En daarover is men mo menteel in Engeland nogal veront waardigd. Want men wenst in Londen toch ook niet graag naar bet tweede plan verdrongen te wor den. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT Verduiveld, die arme schepsels, die moeten nu eenmaal ergens over moederen, dat moeten ze, Daniël." Terwijl hij sprak, dansten zijn ogen van het ene voorwerp naar het andere in het eenvoudige huis van de herder, daarna keek hij telkens weer vlug naar Daniël zelf. „Woon jij hier? Dat hoort niet, Daniël, dat hoost niet. Wat zouden Sara en de meisjes zeggen? Verduiveld, wat bedoel je er mee? Ik heb je op vacantie gestuurd. Je verdwijnt. We denken, dat je dood bent, herrie in de krant, mysterie! Ik heb een hekel aan een mysterie. Verduiveld, wat moet het be tekenen, wat moet het allemaal betekenen? Het is niet eerlijk tegenover mij, David, niet eer lijk" En onderwijl had het manne tje zich aardig opgewonden, zijn ogen knipperden, zijn woorden (AdvJ rolden als pistoolschoten, zijn uitroepen waren echte ontplof fingen Hij stampte met zijn voe ten, klopte met zijn stok, dreig de met zijn vinger en zat te dansen op zijn stoel. „We willen je terug hebben, Daniël. Ik moet je terug hebben. De Kerk zal je terug willen, als ze het weten, ze zijn al een predikant aan het zoeken, ze begonnen er direct mee toen ik vertrok om je op te snorren, Danië. Verduiveld, ik zal het Sara en de meisjes ver tellen en die zullen je ook ko men halen. Chicago zou woest worden als het wist, dat Daniël Howitt Cha „Stil!" De dokter veerde uit zijn stoel. De herder beefde en zijn stem trilde van aandoening. „Vergeef me, David. Maar die naam moet nooit meer uitge sproken worden, nooit meer. Mijn zoon is dood en die naam is met hem gestorven. Hij moet vergeten worden." Verwonderd sloeg de dokter de opwinding van zijn vriend gade. „Stil maar, Dainël, ik be doel het zo niet. Ik dacht, dat het niets gaf, als we alleen wa ren. Ik ik. Verduiveld! Zeg me eens Daniël, wat wil je toch met ie vreemde geschiedenis, die verschrikkelijk vreemde geschie denis?' Op het gelaat van de herder kwam een uitdrukking van ge negenheid, gemengd met verdriet en pijn, toen hij antwoordde: „Laat me jou de geschiedenis ver tellen, David, en je zult het begrij pen". Toen hij klaar was, vroeg mijn heer Howitt zacht: „Heb ik er niet goed aan gedaan, David. De jongen is er niet meer. Het was hard, dat hij zo moest sterven. Nu echter ben ik blij, want oude Matt zou hem vermoord hebben, zoals hij mij zou doden als hij het wist. God zij dank, dat wij de vader ook niet tot moordenaar hebben ge maakt. Heb ik niet naar waarheid gezegd, dat met Howard de oude naam uitgestorven is? Heb ik er niet goed aan gedaan op deze plaats te blijven en mijn leven aan deze mensen te wijden?" „Heel goed, Daniël, heel goed. Jij weet het altijd het best. Ik doe het altijd weer verkeerd, ik maak maar blunders, stomp en sla maar ruw door alles heen. Verduiveld! Ik ik weet niet, wat ik zeggen moet. V-v-verduiveld!" Toen de mannen zich eindelijk terugtrokken voor de nacht, was het al laat. Lang nadat zijn zwa re, regelmatige ademhaling aan kondigde, dat de dokter vast sliep, lag de herder nog klaar wakker, zeer gevoelig voor iedere klank, die in het bos bewoog. Eenmaal stond hü op van zijn bed en verliet zacht stappend het huisje, om on der de sterren te gaan staan met het gelaat opgericht naar de don kere top'van de Dewey en de bergen, die de vallei omzoomden. En eenmaal, toen het eerste dag licht over de bergkammen kwam, ging hij naar de plaats, waar zijn vriend lag om nadenkend neer te zien op de slapende man. Het ontbijt was bijna klaar, toen dokter Coughlan wakker werd. De dokter zag onmiddellijk aan de moede en afgematte uit drukking op het gezicht van zijn vriend, dat hij een slapeloze nacht had gehad. Het was alsof alle pijn en moeilijkheden van het verleden waren teruggekeerd. Het doktertje zat boos tegen zichzelf te moppe ren, terwijl de herder naar de bron was om water te halen. „Ver duiveld, ik ben een dwaas, een be moeizieke, oude dwaas. Ik had al les zo moeten laten, als het was. Het is niet nodig hem weer terug te slepen naar dat alles. Niet no dig. Het zou niets uithalen, hele maal niets." Toen ze klaar waren met het ontbijt, zei mijnheer Howitt: „Da vid, vind je het onbeleefd van me, als ik je vandaag alleen laat? Van de trottoirs leer je maar slecht door die bergen van mij lopen, en je bent na je tocht en je gebrek aan geregelde slaap te moe om vanmorgen met me mee te gaan. Blijf op de ranch uitrusten. Als je graag wilt lezen, hier zijn enige van je lievelingsboeken. Vind je het heel erg? Ik zou vandaag graag alleen zijn, David". „In orde Daniël, in orde. Ik be grijp je. Je hoeft geen woord meer te zeggen, geen woord. Ga maar gauw. Ik ben in ieder geval stijf en pijnlijk, dus het zou me juist goed uitkomen". De herder regelde alles, zodat zijn vriend het gemakkelijk had, hij zette alles klaar voor zijn mid dagmaal en wees hem de bron. Toen nam hij, zoals zijn gewoonte was, zijn twaalfuurtje mee, ging naar de schapenkraal en liet de schapen los. De dokter keek toe, tot de laatste van de kudde ver dwenen was en hij het getinkel van de klokjes en het geblaf van de hond niet langer kon horen. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Ik ben nu niet meer „niemand" Toen de avond viel, keerde de herder naar zijn gast terug. Dokter Coughlan hoorde eerst de klokjes, die de belhamels droegen, en hij hoorde het geblaf door de bossen steeds dichterbij komen. Spoedig verdwenen de schapen bij groep jes uit de schemering op de open plek, toen kwam Brave, gevolgd door zijn meester. Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3