Nieuw Mr. Stikker kondigt Nederlands plan voor samenwerking aan Westerse diplomaten moeten het weer ontgelden Westduitse regering krijgt ruimere bevoegdheden Werk voor de geallieerde zaak genegeerd door ambtelijke instanties Socialistische fractie bereidt zich voor op „meedogenloze strijd" EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Van het kastje naar de muur Op weg naar Europese integratie Wij moeten bereid zijn sommige souvereine rechten prijs te geven Doe het nu! Mevr. Roosevelf op paleis Soestdijk Het aardappelmeel blijft in het brood Vier doodstraffen in Praag België heeft een kabinet Denkt aan de oude bankbiljetten Recht op sluiten van verdragen Soldij in Indonesië is te laag Tot wie moet Kroll zich wenden? Hij kreeg het Legioen van Eer Z. H. de Paus verliet het Vaticaan Ontploffing op een motorjacht De eerste ronde is gewonnen Academische uitwisseling Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) A "W S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 9 Juni 1950 46e Jaargang No. 11884 Kantaren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 üjnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 In een gisteren voor de Noorse staathuishoudkundige vereniging te Oslo uitgesproken rede, heeft minister Stikker onthuld, dat de Nederlandse delegatie in de organisatie voor de Europese economische samenwerking, in de naaste toekomst een plan zal voorleggen, om op korte termijn de eenwording van de Europese economische structuur te bevorderen. Hij achtte dit noodzakelijk, naast het plan van economische actie op lange termijn, dat onlangs werd voorgelegd door de secretaris-generaal van de O.E.E.C. In algemene zin ingaand op dit plan noemde spreker als voor naamste moeilijkheid van het ogenblik de onwil om ten bate van elkaar offers te brengen. In dien wij vasthouden aan het be ginsel „ieder voor zich" zal dit rampzalige gevolgen hebben voor de Europese samenleving. Wij moeten sommige onzer souvereine rechten prijs geven en toestaan dat beslissingen over zaken van algemeen belang worden genomen met minder dan algemene stem men, meende minister Stikker en hij voegde daaraan toe dat dit een politieke beslissing zal zijn welke alleen kan worden genomen in dien wij in de praktijk de conse quenties aanvaarden van de mo rele verplichting, dat de lasten der nationale heroriëntering ge zamenlijk gedragen moeten wor den. Overal waar als gevolg van de verder schrijdende integratie HULP AAN DE KANKER BESTRIJDING Tijdens haar bezoek aan ons land 19 en 20 Juni a.s. zal mrs Roosevelt op paleis Soestdijk logeren. Zowel op de 19e als de 20ste zal mrs Roosevelt een deel van de dag in Amsterdam vertoe ven. Hoewel haar bezoek dus kort zal duren heeft mevrouw Roosevelt zich bereid verklaard 150 genum merde exemplaren van haar boek „Ik herinner mij.te signeren Deze boeken zullen met een toe slag van f 12.50 per exemplaar worden verkocht via de erkende boekhandel en op 19 Juni a.s. in het Amstel Hotel te Amsterdam door de Amsterdamse boekverko persvereniging. De toeslag komt geheel ten goede aan de vereniging „Konin gin Wilhelminafonds" en het Ne derlands kankerinstituut". nationale industrieën worden ge schaad, moeten alle partners bij dragen in de lasten der moderni satie van deze industrieën, inves tering in andere industrieën, en de her-opvoeding en -verdeling der arbeidskrachten. Onder het motto: „Doe het .nu", wees de minister tenslotte op het feit, dat West-Europa momenteel in een periode van betrekkelijke voorspoed verkeert en dat dit ogenblik zou moeten worden aan gegrepen in het besef, dat deze gunnstige toestand niet zonder meer kan blijven bestaan. BUITENLANDS VLOOTBEZOEK Voor een niet-officiëel bezoek arriveerden gisterenmorgen aan de Parkkade te Rotterdam de 5.000 ton metende Zweedse luchtverde- digingskruiser „Gotland." alsmede de vier mijnenvegers: „Arholma", „Bredskar", „Bremön" en „Kullen". Het aangekondigde bezoek aan Rotterdam van een Belgische mij- nenvegerescorteur, dat was vast gesteld van 15 tot 19 Juni a.s. gaat niet door. In de plaats hiervan zullen van 30 Juni tot 4 Juli a.s. twee mijnen- veger-escorteurs ligplaats in de Rotterdamse haven kiezen. Minister Mansholt heeft, over eenkomstig het advies van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten besloten de bijmenging van aardappelmeel in alle brood soorten tot nader order te handha ven op 5 procent. De minister heeft zich bij zijn beslissing uitsluitend laten leiden door de verwachtingen ten aanzien van de afzet van het aardappelmeel. Het al of niet aanbieden van het van bakkerszijde bijeen gebracht petitionnement kan op de beslissing van de minister generlei invloed uitoefenen, aldus verneemt het A.N.P. van de zijde van het Mi nisterie. Onder enorme belangstelling heeft Woensdag de begrafenis plaatsgevonden van de gewezen onder-koning van India, Lord Wavell. Gedeeltelijk te water werd de kist vervoerd naar West minster voor de plechtige dienst. De met vlaggen bedekte kist, waarop het hoofddeksel van Lord Wavell was gelegd, werd onder het gedreun van kanonschoten aan boord gedragen. PRAAG, 8 Juni (Reuter). Het staatsgerechtshof te Praag heeft Donderdagavond mevrouw Horakova en de verdachten Bu- ehal, Peel en Kalandra ter dood veroordeeld. Alle 13 beklaagden werden schuldig bevonden aan hoogverraad en spionnage. De be klaagden Nestaval, Hejda, Prevcil en mevrouw Kleinerova kregen levenslang dwangarbeid. De an dere vijf beklaagden, onder wie mejuffrouw Zeminova, kregen Reuter meldt uit Brussel, dat gister een nieuw Belgisch kabinet is samengesteld, dat, volgens de formateur Duvieusart, uitsluitend uit katholieken bestaat. De samenstelling is als volgt: Eerste minister, Jean Duvieusart. Minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland. Binnenlandse Zaken, Albert de Vleeshauwer. Fi nanciën, Jean van Houtte, Eco nomische Zaken, Gaston Eyskens. De gisteravond in het Rasunda-stadion te Stockholm gespeelde landenvoetbalwedstrijd ZwedenNederland is door de gast heren met 41 gewonnen. De Zweedse doelverdediger Svensson redt op keurige wijze tijdens een der aanvallen op zijn doel. Rechts de Nederlandse rechtsbuiten Clavan. Landbouw, llaurice Orban. Kolo niën, Pierre Wigny. Verkeerswe zen, Paul Sogers. Arbeid, Oscar Behogne. Onderwijs Pierre Harmei. Landsverdediging, Henry Moreau de Melen. Openbare Werken, Al- bert Coppee. Volksgezondheid, Al fred de Taye. Wederopbouw, An- dré de Quae. Justitie, graaf Carton de Wiart. De regering Duvieusart telt 8 Vlaamse en 7 Waalse ministers. Op de persconferentie, waarop Duvieusart de samenstelling be kend maakte, deelde hij mede, dat het nieuwe Parlement 20 Juni voor de eerste keer bijeen zal komen. De Belgische socialistische Ka merfractie heeft heden een commu nique uitgegeven, waarin de aan dacht van het land gevestigd wordt op „het buitengewoon ernstige ka rakter van het besluit om een ver enigde zitting van het Parlement bijeen te roepen, teneinde het re gentschap af te schaffen en Koning Leopold III weer op de troon te brengen". De fractie zal een meedogenloze strijd voeren op parlementair ter rein; indien Koning Leopold wordt teruggeroepen, zal zij een onwrik bare oppositie zowel tegen de Ko ning als tegen zijn partij opbou wen, aldus de verklaring. INWISSELING TOT EN MET 31 AUGUSTUS De Nederlandse Bank maakt be kend, dat zij de gelegenheid tot verwisseling van de bankbiljetten van f 10.en f 100.model 1945, bü haar Bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar correspon dentschappen weder heeft openge steld, en wel tot en met 31 Aug. 1950. Na genoemde datum zullen ge noemde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam kun nen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn: het bankbiljet van f 10, gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met de Ne derlandse Leeuw); het bankbiljet van f 100.gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met een over het midden lopende ver ticale bruine band). Het bankbiljet van f 10.even eens gedateerd. 7 Mei 1945, doch in blauw gedrukt, en voorzien van het portret van Koning Willem I, blijft in omloop. straffen variërende tussen 28 en 15 jaar dwangarbeid. De rechter moest verschillende malen een einde maken aan het hoongelach, waarmee de publieke tribune de berouwvolle verklarin gen van de meeste verdachten ontving. De officier van justitie hield een twee uur lange, met vuur uit gesproken rede, waarin hij de bij de Tsjechoslo waakse regering ge accrediteerde Westerse diplomaten ervan beschuldigde „de meest elementaire beginselen van het internationale recht te hebben ge schonden", hieraan toevoegend, dat Amerikaanse diplomaten hier bij de leiding hadden. „Het zijn deze diplomaten, die de imperia listische Amerikaanse staat verte genwoordigen, die vooraanstonden bij de actie tegen Tsjecho-Slowa- kije", zeide de openbare aankla ger. Men verwacht dat de Tsjecho- slawaakse regering aan de hand van de tijdens het proces afge legde verklaringen, het vertrek van tenminste twee leden van de staf der Britse ambassade te Praag zal eisen. Ook wordt reke-' ning gehouden met een eventuele Tsjechoslowaakse eis, dat de per soneelsbezetting van deze ambas sade over de gehele linie zal wor den ingekrompen. DE „VLOET" KOMT OP In het Brabantse dorp St. An- thonis zal op 20 Juni in het hu welijk treden de weduwnaar J. Vloet; op dezelfde dag ook zijn zoon G. Vloet, zijn zoon Th. Vloet en zijn dochter mej. P. Vloet, wier toekomstige levensgezel eveneens P. Vloet heet. JODEN KEREN NAAR DUITSLAND TERUC MUENCHEN, 8 Juni (Reuter). Vele teleurgestelde joden vol gens sommige schattingen al 500 zijn illegaal van Israël naar Duitsland teruggekeerd en hebben bij de joodse organisaties in Duits land geklaagd, dat zij verkeerd over de mogelijkheden in Israël waren voorgelicht. Volgens Amerikaanse functio narissen van de inlichtingendienst is thans een illegale organisatie bezig met het binnensmokkelen van joden in Duitsland en Oosten rijk. De organisaties werken via Italiaanse havens en gebruiken de zelfde methoden als die, welke te voren de joden in omgekeerde richting had gebracht. BRAND IN EEN ENGELSE EXPRESTREIN Vijf doden GLASGOW (Schotland) 8 Juni (Reuter). In de exprestrein BirminghamGlasgow is Donder dagavond brand uitgebroken. Drie ainderen en 2 volwassenen kwa men in de vlammen om. De voor ste wagens van de trein brandden uit. Functionarissen van een ber gingsmaatschappij zochten, nadat de lijken waren verwijderd, in de uitgebrande wagens naar kostbare juwelen, die zich in de trein zou den bevinden. KOLENHANDELAREN KLAGEN Gistermiddag is te Nijmegen het tweedaags congres gesloten, het eerste na opheffing van de kolen- distributie van de Nederlandse katholieke bond van handelaren in brandstoffen Sint Theobald. De bondsleiding zeide, dat het publiek niet voldoende was inge licht over de levering van goed kope kolen tegen zomerprijzen. Velen menen de hele wintervoor raad tegen goedkoper prijs te kun nen inslaan. De waarheid is, dat de handelaren slechts één zesde van het jaarkwantum kregen toe gewezen. Uit eigen kring werd geklaagd, dat handelaren een onverstandig gebruik maken van de vrijheid in de handel na opheffing van de kolendistributie. Sommigen ver kopen onder de normale prijs. BONN, 8 Juni (Reuter). De Geallieerde Hoge Commissie te Bonn heeft Donderdag bekend ge maakt, dat zij de Westduitse rege ring grotere bevoegdheden met be trekking tot het sluiten van ver dragen met buitenlandse mogend heden heeft verleend. De Westduitse regering mag ver dragen met buitenlandse mogend heden opstellen of er over onder handelen en de ministers mogen zelfstandig overeenkomsten met het buitenland tekenen. De Westelijke Geallieerden, die tot nog toe volledig toezicht hebben gehouden op de buitenlandse be trekkingen, behouden het recht de overeenkomst binnen 21 dagen na ondertekening goed te keuren en voorts het recht van veto, dat even tueel binnen 21 dagen na ratificatie van een verdrag door het Parle ment kan worden uitgesproken. De Hoge Commissie heeft de vol gende voorwaarden gesteld met be trekking tot de uitbreiding der be voegdheden: 1. De Westduitse autoriteiten moeten de Hoge Commissie op de hoogte stellen van haar voornemen om onderhandelingen met een an dere mogendheid te beginnen, be halve wanneer het een internatio naal orgaan, waarvan West-Duits- land lid is, betreft. 2. De Hoge Commissie kan waar- HET PRIMAAT! Onder de Memorie van Toelichting van de nieuwe wet op de winkelsluiting wordt als staatssecretaris van Economische Zaken ver meld de heer N. S. Blom. Maar dit moet zijn: W. C. L. van der Grinten. Want deze is die staatssecretaris! De heer van Blom is staats secretaris van Buitenlandse - Zaken! Zou de heer Anema dan toch gelijk hebben, toen hij onlangs in de Eerste Kamer sprak over „het primaat van Buitenland se Zaken"??? Gelukkig be steed het departement van Economische Zaken een heel foliovel, met drie regels druks, aan het herstel van deze drukfout. Dat is in elk geval niet het primaat van de zuinigheid. TELEGRAM AAN MINISTER VAN OORLOG Door de samenwerkende organi saties Nationaal Thuisfront Band Nederland-Indonesië, Bond Militai ren uit Indië en „Voor onze mili tairen Overzee", is aan de minister van oorlog een telegram verzonden, waarin, in verband met de voort durende aanzienlijke stijging van de levensstandaard in Indonesië en de recente drastische devaluatie van de Indonesische gulden, drin gend wordt verzocht de soldij van de nog in Indonesië verblijvende Nederlandse militairen zodanig te doen verhogen dat ze aan de prijs stijgingen en waardevermindering van het Indonesische betaalmiddel zal zijn aangepast. Troepenschip vaarf thuis Op 6 Juni is uit Priok naar Am sterdam vertrokken het troepen schip „Goya". Aan boord bevindt zich het ,41e regiment veldartil lerie. Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. In dit adres wordt aandacht gevraagd voor de ex-politieke gevangene G. C. Kroll uit Maastricht, die in 1940 na een 5-jarige carrière bij de Franse en Nederlandse inlichtin gendienst door de Duitsers werd gevangen- gezet en er, ondanks vele pogingen bij talrijke officiële instanties, nog niet in is geslaagd een schade van ruim f 16.000 ver goed te krijgen. Hij heeft van 1935 af :«*nder honorarium gewerkt voor de Franse inlichtingendienst, in nauwe samenwerking met de in lichtingendienst van het Neder landse ministerie van Oorlog. Zijn taak was voor beide militaire en politieke inlichtingen in te win nen over Duitsland. Dit is bij de Duitsers bekend geworden en reeds op 11 Mei 1940 werd hij door hen gearresteerd. In Berlijn werd hij tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Tijdens zijn gevangenschap heeft hij veel geleden, zodat hij eerst in Frankrijk verpleegd moest worden. Na de bevrijding constateerde de heer Kroll een schade van on geveer f 16.000,op grond waar van hij zich in 1945 wendde tot de toenmalige minister van oorlog. Deze deelde hem mee dat hij hem voorshands een vergoeding van f 1000.toekende omdat hij voor tien Mei 1940 op nuttige wijze voor de Nederlandse inlichtingen dienst had gewerkt. Het gehele verlies aan inkomsten tengevolge van de arrestatie van de heer Kroll, zo schreef de minister ver der, kon niet ten laste van zijn m;-:st.erie komen. leer Kroll heeft zich toen tot de anse gezant gewend, die hem terugschreef, dat hij voor de uit nemende diensten, die hij aan de zaak der geallieerden had bewe zen, zou worden voorgedragen voor het ridderkruis van het Le gioen van Eer. Voor zijn schade, zo schreef de gezant verder, was de heer Kroll op de Nederlandse regering aangewezen. In December 1947 kreeg de heer Kroll van het ministerie van Oor log bericht, dat men hem ten tweede male f 1000.zou geven, maar dat zijn schade niet viel on der het ressort van het ministerie van Oorlog. Op advies van het ministerie wendde hij zich tot het commissariaat van Oorlogsschade, waarna spoedig een enqueteur van de Stichting 194045 hem be zocht en een nieuwe schadelijst, bedragende f 16.500.opmaakte. Later (1950) kreeg hij bericht dat de aanvraag om schadevergoeding was afgewezen, omdat de schade geen gevolg was van een verzets daad of verzetshouding tijdens de vijandelijke bezetting van ons land. Kroll, die nu 65 jaar oud is en vijf jaar vecht voor zijn recht matige schade-uitkering, mag vol gens het hoofdbestuur niet langer gedupeerd worden door een „van het kastje naar de muur politiek". nemers zenden, die de onderhande lingen bijwonen. 3. De Westduitse regering moet een authentieke afdruk van een verdrag ter beschikking stellen van de Hoge Commissie, onmiddellijk na voltooiing van dit verdrag. ENORME BELANGSTELLING VOOR DE SACRAMENTS-PROCESSIE VATICAANSTAD, 8 Juni (Reu ter). Voor de eerste maal in Zijn Pontificaat heeft Z. H. de Paus het Vaticaan verlaten om het Heilige Sacrament in processie rondom het St. Pietersplein te dra gen. Onder de ogen van 300.000 be langstellenden werd de Paus in een processie van twee uur door decolonnades van Bernini gedra gen op een goud met witte troon onder een gouden baldakijn met de monstrans in Zijn handen. Onmiddellijk, voordat de pro cessie begon, zette de politie de gehele rondte der colonnades af, waarop de honderdduizenden mensen op het plein plotseling drongen om naar buiten te ko men, terwijl de mensen buiten het plein er op wilden. Honderden mensen drongen tegen het politie- cordon en schreeuwden dat zij er door wilden. Verschillende men sen, die flauw vielen, werden door de Rode Kruis-posten op het plein geholpen. EEN DODE IN JACHTHAVEN VAN HEERENVEEN Woensdag is in de jachthaven van Heerenveen in een motorjacht een ontploffing voorgevallen, die aan de 38-jarige mevrouw Gaastra- Landmeter het leven heeft gekost. Mevr. Gaastra had een ketel water opgezet op een gastoestel. Het toe stel ontplofte en er schoot een steekvlam uit. Mevr. G. werd ernstig gewond. Enige werklieden, die in de omgeving werkzaam wa ren, hebben haar door een verbrij zeld raam van de kajuit naar buiten gebracht. Zij werd naar het zieken huis te Heerenveen vervoerd en is daar in de loop van de nacht aan haar verwondingen overleden. TRYGVE LIE: a LAKE SUCCESS, 8 Juni (Reu ter). Trygve Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, onthulde Donderdagavond in een persconferentie te Lake Success, dat hij Stalin heeft meegedeeld, dat hij het niet eens was met de Sowjet-Russische houding in de Verenigde Naties met betrekking tot de kwestie der Chinese verte genwoordiging. Lie zeide, dat hij de Sowjet- regering als zijn mening heeft te kennen gegeven, dat zij naar de vergaderingen van de Verenigde Naties behoorde terug te keren en de besluiten van de meerderheid diende te eerbiedigen. Lie zeide tevreden te zijn over de opmerkingen, die minister Acheson Woensdag over zijn plan had gemaakt. In het bijzonder ver welkomde hij Achesons medede ling, dat alle deuren voor onder handelingen open bleven. De secretaris-generaal meende de eerste ronde te hebben gewon nen. Geduld was voor alles nodig, vond hij. STUDENTEN NAAR DE V.S. WASHINGTON, 8 Juni. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat in het kader van dé zo genaamde Fulbright-wet duizend Europese studenten en afgestu deerden in het Academische Jaar 1951-'52 aan een Amerikaanse uni versiteit hun studie zullen kunnen voortzetten terwijl in datzelfde tijdvak ongeveer een gelijk aantal Amerikanen aan Europese univer siteiten kan studeren. Voor het Academische Jaar 1951- '52 zullen uit Nederland honderd studenten, leraren en wetenschap pelijke onderzoekers, alsmede een tiental lectoren hun reiskosten naai en van Amerika vergoed krijgen: 25 Amerikaanse promovendi, 25 lera ren, 4 wetenschappelijke onderzoe kers en 12 lectoren zullen in dat jaar hun studie aan Nederlandse universiteiten voortzetten of college geven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1