Naast Schiphol geen ander groot internationaal vliegveld t {iet schuldig aan de debacle van Arnhem Panama in rep en roer „Sparen is van het grootste belang voor onze welvaart" astoor Bijl bereiden 8000 Duitse missionarissen werken in snel herstelde Missie nd Jongeren- voor meisjes 'ktberichten Naar wii vernemen, De waarheid over het verraad van King Kong Legende van It.-kolonel Pinto door gen.-majoor Van Hitten ontzenuwd Ex-militairen werden de dupe Arbeiders onder puin bedolven Radiobericht was een misplaatste grap 1600 militairen kwamen terug Koel weer, toenemende regenkans Groenten worden doorgedraaid Vergadering Nederlandse Spaarbankbond Optreden van Spaarraad gelaakt Duel tussen buiten landse zeelieden DE BEURS Ypen burg of Schieven? Meerderheid der commissie-Ringers wil Ypenburg een kans geven Zondags - Evangelie ZATERDAG 10 JUNI 1950 PAGINA 3 VERWACHTING door het K.N.M.I. te dig van Zaterdagavond vond (opgemaakt te 10 (VEGEND DEOOG overdrijvende wolken- ir overwegend droog ke tot matige wind, k uit westelijke rich- tseljjk iets hogere mid- uren. EN 18 JUNI IN JRINGERWERF 17 Juni en Zondag 18 niseert de Jongeren n Wieringermeer een te Wieringerwerf in ïaaier". dag is speciaal voor de en van de J.K.V.P. Om preekt het Tweede Ka- Agnes Nolte over „De t meisje) in de maat- ïog plaatsen vrij, maar die aan dit weekend slnemen, worden ver- an zo spoedig mogelijk m aan de heer H. van rerweg 737, Wieringer- wordt er voor slaap- d gezorgd. is er om 7 uur een H. ia gezamenlijk ontbeten De Maaier". iDan spreekt de Jong uit Bolsward, tig enthousiaste rede- dag zijn ook de man- s J.K.V.P. welkom. Ook en zich opgeven bij H. spreker en de daarop- liscussies wordt er weer k gegeten. ■el hulp is 't mogelijk sten voor dit weekend 50 bedragen, zowel voor als de heren, en speciaal jonge vrou- de J.K.V.P., geeft u zo ogelijk op bij bovenge- res. Zijn telefoonnum- Wieringerwerf. Na 13 u zich om begri.jpeli.jke rische redenen niet iven. ITSENDIENST OORDERKWARTIER lebben dienst de artsen r, Nieuwe Niedorp, tel. Groenhardt Dirkshorn, J. de Groot. Hippoli- 31; L. C. Olree. Anna ,el. 233, K. C. Fosthuma, >rn, tel. 312; W, van Maartensbrug, tel. 230; der Sluis, Schagen, tel. waters, Julianadorp. tel. J. Tamsma, Wieringer- 7. NARTSENDIENST lebben dienst de dleren- D. M. Dekker, 't Zand, G. van der Kolk, Nieuwe il. 232. idag voor en door de n het parochiehuis. 12 Juni en Dinsdag 13 onds 8 uur komen alle n naar de feestavonden ochiehuls. Het beloven ;en te worden voor tusparochie. Voor de pa- van den Oever en Stroe d Maandag en Dinsdag om 19.15 uur een bus kerk te Den Oever via -Oosterland over Stroe ilitushoef 'ER, 9 Juni. Schotse —34. klein 21—25, slabo- 210, stamsnijbonen 125 a 24-44, doperwten 45 mmers 2134, bloemkool azie 824, postelein 10 5, andijvie 519, rabarber peen 926, waspeen 18, aardbeien 1.052.10 p. kg. 9 Juni. Vr. aardappe- late 640, aspesges 1.40, —16, postel. 57, slabonen snijbonen 1.301.50, peu- tomaten 11.80, waspeen speen 1531, rabarber 10 22.80, bloemkool 828, ers 1835, perziken 10 ien 0.60—2, pruimen 1.50, 202.70, st. remy 1927. i, 9 Juni. Aardbeien peulen 7598. doperwten inbonen 6875, waspenen irtelen 2028, postelein 7 rber 916, komkommer apsla 25, asperges 1ste -1.30, 2e soort 7095, bl.- -22, II 8—12. AR, 9 Juni. Spinazie stelein 413, peulen W er 410, andijvie 413, bloemkool I A 1828, I B10, komkommer 1936, 20—35, uien 2—8.50, p. doos 31—48, 2.30—3.80 dijs 26.50, selderie 28, 14, asperges dik wit 11' uw 3858, nieuwe aard- L—35, klein 22—26, toma- 1.77, perziken 428 p. st„ i16, sperciebonen1.72 ;rs 74—77. ER, 9 Juni. Frankentha- Winterjan 16—25; St- -21; Jonathan 0.71—1.19: 0.801.70; perziken 13 n 1.26; vr. aardappelen )émkool 1422; bindsla een 1550; komkommers alen 3164; postelein 6 n 1.60—1.68; sla 1.60— ber 1216. DIJK 6 Juni. 61000 kg •n 34.50—40.10, drieling klein 25.20—32.50, rode 39.10, drieling 21.50, kl. 2000 kg rabarber 44.50, laten A 155—162, B 154, C 50 stuks bloemkool 21-2Z 1RWOUDE, 9 Juni. irdappelen, eerstel. 37.60— gen 32.60—34.10, kleine ARSPEL. 9 Juni. in fijn 33.60—35.20, klein el 23—27, aanv. 40000 kg. Tijdens Haar bezoek aan verscheidene gemeenten in de provincie Utrecht, Vrijdagmiddag, kreeg H. M. Koningin Juliana in Benschop van een deputatie vrouwen van de R. K. Boerinne- vereniging een kaas aangeboden. Tevens kreeg de Koningin een poef met het gemeentewapen. Heeft het verraad van de spion „King Kong" geleid tot net mislukken van de luchtlandingsoperatie bij Arnhem? In de Engelse pers heeft een zekere luitenant-kolonel Pinto, zich noemende hoofd van de Nederlandse contra-spionnagemissie, toegevoegd aan het geallieerde commando, artikelen gepubli ceerd. waarin hij beweert dat de spion Lindemans de plannen vooi Vnhem zou hebben verraden. Uit een diepgaand onderzoek doo: het hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de Neder landse generale staf, generaal-majoor D. A. van Hilten, is gebleken dat Lindemans, alias „King Kong" de mislukking van de operaties niet op zijn geweten heeft. Wat heeft „King Kong" dan wel aan de Duitsers gemeld? Dit voormalige lid van de Ne derlandse illegaliteit vertelde aan de vooravond van de gebeurtenis sen rond Arnhem, dat de geallieer den op 25 Augustus 1944 hun hoofdaanval zouden doen in de omgeving van Dinant, dan zouden doorbreken over Namen in de richting Eindhoven, om zo spoe dig mogelijk de rivierovergangen bij Nijmegen en Arnhem in han den te krijgen, als uitgangspunten voor een aanval naar de Duitse Noordzeekust. Generaal-majoor van Hilten heeft deze en de vol gende gegevens ontleend aan tal rijk .- gesprekken met Duitsers, die n de oorlog hier te lande een leidende rol hebben gespeeld, on der wie Oberstleutnant Giskes, hoofd van de Duitse contra- spi onage. Hing Kong" meldde op 15 Sep tember. dat de grote geallieerde aanval naar Eindhoven voor de deui stond en dat in Engeland parachutisten en luchtlandings divisies gereed stonden. Hij had in zijn zak een bevel voor de leider van de illegaliteit in Eindhoven, dat deze zich gereed moest hou den om op Zondagmorgen 17 Sep tember van leer te trekken.... King Kong heeft Arnhem niet mei name genoemd, waarschijnlijk omdat hij het gebied van de te verwachten landingsoperaties niet ken le. De man heeft dus Arnhem niet verraden, omdat hij het niet verraden kón. De Duitsers werden door de luchtlanding volkomen verrast. Veldmaarschalk Model had nog HIJ WIST WEL WERK Een gerepatrieerde militair uit .Rotterdam kreeg op een door hem geplaatste advertentie be zoek van een man, die hem aan werk kon helpen. Hij moest 300 gulden borg storten en kon dan aan de slag gaan als vertegen woordiger van een textielfirma De ex-militair deed aldus en maakte gedurende zijn arbeid f 100 onkosten. Het bleek echter al spoedig, dat de hulpvaardige geen enkele relatie had met de textielbranche. maar huisbe waarder is te Mortsel in België Hii >s door de t>"litie gearres teerd. De man heeft een andere ex-nvlitair uit Numansdorp op dezelfde wijze opgelicht voor f 1300.- en men vermoedt dat er nog meer slachtoffers zijn ge maakt. op 15 September zijn hoofdkwar tier naar Oosterbeek verplaatst en kwam zodoende midden tussen de gelande parachutisten te zit ten; generaal Christiansen dineer de rustig in Crailo toen de lucht transportvloot boven Arnhem ver scheen; de commandant van het Duitse 88e legerkorps, generaal Reinhard, reed in zalige onwe tendheid van een inspectietocht naar zijn commandopost en reali seerde zich dat er iets bijzonders gebeurde, toen hij de honderden vliegtuigen waarnam. De conclusie is dus, dat de ver liezen der Engelse en Poolse air- borntroepen, niet aan het verraad van Lindemans mogen worden toegeschreven. Ook de aanwezig heid van Duitse pantsertroepen is niet het gevolg geweest van King Kong's inlichtingen. Zij waren reeds vóór 15 September in het rustige gebied ten N.O. van Arn hem gelegerd, voornamelijk om op verhaal te komen van de zware verliezen in Frankrijk. In de nabijheid van Tokio zijn 71 arbeiders bij werkzaamheden aan een spoorlijn onder een enor me hoeveelheid puin bedolven. Honderden Japanners, bijgestaan door een bulldozer van het Ame rikaanse leger, hebben de lijken van 17 arbeiders geborgen. 21 an deren waren ernstig gewond, ter wijl nog 34 arbeiders worden ver mist. PANAMA, 9 Juni (A.F.P.). Donderdagavond werd de bevol king van Panama door een hevige schrik bevangen, toen de plaat selijke radio haar gewoon pro gramma onderbrak voor het door geven van een bericht, volgens hetwelk de Bussen zo pas Duits land hadden overweldigd. Het ging in werkelijkheid om om misplaatste grap van onbeken den die zich toegang hadden we ten te verschaffen tot de telex machine op de vlieghaven van Tocumen in de lokalen van de „International Airlines Company". Deze slaagden er in een eerste boodschap, die zij zogenaamd uit Miami van een Amerikaans nieuwsbureau hadden overgeno men, door te geven en volgens welke 100.000 Russen, gesteund door pantserwagens en vliegtui gen, de demarcatielijn in Duits land waren overgetrokken. In de tweede boodschap welke kort Gistermorgen arriveerde aan de Lloydkade te Rotterdam het troepentransportschip „Water man". waarmede 1613 militairen uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Alvorens de ont scheping om negen uur een aan vang nam, werden de jongens toegesproken door kapitein J. C. Bührmann namens de Koningin, namens de regering door de staatssecretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andreae en door luitenant-kolonel P. H. Lach de Bere namens de inspecteur ge neraal van de Koninklijke Land macht, Prins Bernhard. (Van onze weerkundige medewerker) Aan het warme weer is nu wel een einde gekomen, want al liet de zon zich gisteren zo nu en dan gelden, toch was de vrij sterke wind er oorzaak van dat het verschil met de vorige dagen erg groot was, ook in de temperatuur kwam wel tot uiting dat we onder invloed zijn gekomen van een meer weste lijke luchtstroming. De maximum temperaturen lagen gisteren nog beneden de 20 graden. Zo noteerde den Helder, Leeuwarden en Eelde 16 graden. Valkenburg zelfs 15 graden en Beek 19 gr. en dat, terwijl enige dagen geleden om 7 uur 's ochtends al temperaturen van 20 graden werden genoteerd. Zoals verwacht was deed zich nog onweer voor, al beperkte zioh dit verschijnsel tot het Zuid-Oosten van het land. Maar toch mocht de weer- dienst in Beek nog 14 mm neerslag noteren. Op de Atlantische Oceaan is de depressie-activiteit sterk toegenomen. Het ziet er dan ook naar uit dat het weer de eerstkomende dagen een wisselend karakter zal hebben. Daar de depressiebanen echter ver van ons verwijderd zijn. verwacht het K.N.M.I. dat de regenval gedurende het weekend wel gering zal blijven. waarop werd doorgegeven, werd verklaard dat president Truman krachtdadige tegenstand had be volen. Het valse bericht zou meege deeld zijn aan president Arnulfo Arias, die op het ogenblik in zijn zomerverblijf te Boquete met va- cantie is en die, zo meent men, zich reeds gereed maakte om dadelijk per speciaal vliegtuig naar de hoofdstad terug te keren, toen een tegenspraak van het nieuwsbureau uit New York werd omgeroepen. Bedoeld nieuwsbu reau was door zijn plaatselijke correspondent telegrafisch opge roepen en wist dadelijk de bevol king tot rust te brengen. MEISJE DOOR VLIEGTUIG ONTHOOFD KARATSJI, 9 Juni (Reuter). Een onbekend gebleven vliegtuig, dat laag over het strand te Cliften Beach bij Karatsje vloog, heeft een 16-jarig meisje onthoofd. Een tweede meisje, dat door het laagvliegende vliegtuig werd ge wond, is Vrijdagavond in het zie kenhuis overleden. De politie te Karatsji stelt thans een onderzoek in naar de omstan digheden, waaronder een Tiger Moth van de Pakistanse lucht macht, die Vrijdag een vlucht heeft gemaakt, zijn landingsgestel beschadigd heeft. Evenals op andere veilingen wer den ook op de veiling te Venlo veel groenten doorgedraaid. Door het warme weer zijn vele groenten gelijktijdig oogstklaar geworden. Hetzelfde verschijnsel heeft zich in Duitsland en Engeland voorgedaan, waardoor onze exportmogelijkhe den zijn verminderd. De próduc- tenfondsen nemen zoveel mogelijk eerste kwaliteit groenten af, om deze te laten conserveren. De handel met Duitsland wordt bovendien nog geremd door de vereveningsheffing, die echter vol gens Duitse belofte binnenkort zal worden opgeheven. FINSE PREMIER TE MOSKOU MOSKOU, 9 Juni (Reuter). De Finse premier, dr. Urho Kek konen, die te Moskou een nieuwe handelsovereenkomst tussen Fin land en de Sowjet-Unie zal teke nen, is bij zijn aankomst in deze stad door Andrei Gromyko, onder minister van buitenlandse zaken, Mensjikof, de nieuwe minister voor buitenlandse handel, en Mi- koyan, lid van het politieke bu reau van de communistische par tij ontvangen. Het station was met vlaggen versierd. Een militair or kest speelde de volksliederen van beide landen en een erewacht stond op het perron opgesteld. heelt de Roosendaalse recherche enige lieden gearresteerd, die in een tijdsverloop van 8 a 9 maan den in totaal 4 ton peulvruchten en een hoeveelheid emballage materiaal hebben ontvreemd, ten nadele van een zaadhandelaar aldaar. is de verkeers-intensiviteit op de rijkswegen in 1949 opgelopen tot het eendriekwart-voudige van 1938..., heeft mr. W. C. L. van der Grin ten, staatssecretaris van Econo mische Zaken, gistermorgen de commissie van onderzoek inzake het afbetalingswezen geïnstal leerd. kwamen tien hoofdverdachten iii een uitgebreide zwendel met valse koffiebonnen voor de bijz. politie rechter te Amsterdam. De straffen varieerden van 10 maanden tot 4 jaar gevangenisstraf. is de A.V.R.O. in hoger beroep ge gaan tegen een vonnis van de Hil- versumse kantonrechter, die de omroepvereniging had veroordeeld tot het betalen van een schade vergoeding van 11100.aan haar vroegere medewerker Bob Wai- lagh. hebben de curatoren van de Efa- Produka te Amsterdam, zich ge dwongen gezien het bedrijf te slui ten. Voor ongeveer 400 man per soneel wordt een ontslagvergun ning aangevraagd. wordt de Indonesische minister van Onderwijs, de heer Abu Hani- fah, Zondag a.s. in ons land ver wacht. vertrok de burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, gis termiddag naar Helsinki, waar het 400-jarig bestaan van de Finse hoofdstad zal worden gevierd. kreeg de winnaar van de prijs vraag „welke logger brengt het eerst de nieuwe haring in Sche- veningen?" gisteren een model- haringlogger, gevuld met 40 zil veren rijksdaalders. In de jaarvergadering van de Nederlandse Spaarbankbond, wel ke gisteren werd gehouden en door 138 spaarbanken met 534 deelnemers werd bijgewoond, hield de voorzitter mr. Jac. Duthil een rede over de positie van de spaarbanken en sprak prof. dr. J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau over de be tekenis van het sparen voor het herstel van de volkswelvaart. Mr. Duthil constateerde een be vredigende spaarzin bij 't Neder landse volk, ofschoon angst voor verdere devaluatie en zeer zware fiscale druk de atmosfeer voor het sparen ongunstig beïnvloedde. Hij laakte het optreden van de Rijks postspaarbank, die z.i. niet vol doende rekening houdt met de tra ditie van de Bonds-spaarbanken, omdat er door de campagne van de Spaarraad verwarring ontstaat bij honderdduizenden kinderen die aan de Bonds-spaarbanken ver knocht zijn geraakt. Prof. Tin. bergen constateerde dat de ontwikkeling van het geld wezen in de goede richting gaat, zodat de toekomst met gematigd optimisme kan worden tegemoet gezien. Er is een nauwe samen hang tussen sparen en volkswel vaart, aldus prof. Tinbergen. Zo is tot de noodzakelijke opvoering van de productie alleen te komen Vredesmemorandum door Radio-Moskou uitgezonden LONDEN, 9 Juli (Reuter). Radio-Moskou heeft vandaag tot in bijzonderheden melding ge maakt van het vredesmemorandum en de begeleidende brief, die eer der in de week door Trygve Lie bekend zijn gemaakt. De radio ont hield zich van commentaar. Meer dan achtduizend Duitse misisonarissen en zendelingen werken thans weer op posten in Azië en Afrika. De katholieke mis sie heeft zich het snelst kunnen herstellen dank zij de ondersteu ning, welke zij heeft ontvangen van de Congregatie tot Uitbrei ding van het Geloof. Zy werken in een zestigtal missieposten in Afrika, Oost-Azië en de Stille Zuidzee. Hoewel de Duitse missies daar tijdens en na de oorlog zware ver liezen hebben moeten lijden, zijn de posten in de kern behouden ge bleven. Slechts de missiegebieden in Abessinië, Palestina en Neder lands Guinea moesten worden prijsgegeven. Waar de Duitse mis sionarissen het herstelwerk van hun posten weer hebben kunnen opnemen dankten zij dit voor een belangrijk deel aan de medewer king van buitenlandse missies, welke als waarnemers van de be langen der Duitse congregaties waren opgetreden. De Duitse protestantse zending, die vroeger 1500 zendelingen op meer dan zestig posten had, heeft zich minder snel kunnen herstel len. Zij heeft thans 450 zendelin gen, wier werk financieel voorna melijk steunt op Amerikaanse middelen. De uitzending van nieuw personeel gaat nog traag; zij stuit eerder op financiële be zwaren dan op gebrek aan bedie naren, die de missieposten willen gaan bezetten. ROTTERDAM Gisteravond ontstond in de Delistraat te Rot terdam ruzie tussen de Amerikaan se zeeman A. G. B. uit New Or leans en de Griek A. Fotinos, af komstig van het eiland Chios en eveneens zeeman. De Griek trapte de Amerikaan tegen de buik, waarna de laatste met zijn mes de ander een steek in de buik gaf. De Griek werd in ernstige toe stand naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. Hij kon nog niet ver hoord worden. De Amerikaan is i opgesloten in het bureau Sandelin- genplein. als er meer kapitaalgoederen zijn en deze kunnen door sparen wor den aangeschaft. Ons nationaal in komen stijgt, dus het sparen moet toenemen. Van „ontsparing" in 1948 zijn wij gekomen tot een spaaroverschot in 1949, dat bij de particuliere spaarbanken aanzien lijk groter is dan bij de Rijkspost spaarbank. Tenslotte memoreerde spr. de grote betekenis van de Amerikaanse economische hulp. „Wij netnen enerzijds besparingen op van de Ver. Staten en verstrek ken anderzijds besparingen, die in Indonesië worden gebruikt". In het bestuur van de Neder landse Spaarbankbond werden de heren mr. Jacq. Duthil en L. J. Hannema herkozen. De heer P. den Bandt werd gekozen als be stuurslid. SUPERFORT SCHOOT ZICHZELF NEER FAKENHAM (Norfolk), 9 Juni (Reuter). De commandant van het superfort B 29, dat Woensdag avond op de Noordzee is neerge stort, heeft heden te Fakenham (in Norfolk) medegedeeld, dat een der boordkanonnen vóór het onge luk op een der motoren heeft ge vuurd, tijdens oefeningen, waartoe het bedienen van boordkanonnen behoorde. NEDERLANDSE PADVINDERS NAAR AMERIKA Voor het eerst in de 40-jarige geschiedenis van „De Nederland- sche Padvinders" zal een officieel Nederlands padvinderscontingent een bezoek brengen aan Amerika. Van 30 Juni tot 6 Juli wordt in Valley Forge in Pensylvania een nationale jamboree gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de „Boy Scouts of America". ZIJ DIE THUISBLEVEN BRUSSEL, 9 Juni (A.N.P.). Bij de algemene verkiezingen van 4 Juni in België hebben 416.176 van de 5.560.000 kiezers niet hun stem uitgebracht. Bovendien wa ren er 276.469 blanco en ongel dige stemmen. AMSTERDAM, 9 Juni. De stemming ter beurze blijft luste loos. Het koersniveau wordt echter vrij goed gehandhaafd, hetgeen men niet ongunstig acht. Ook van daag was de activiteit uiterst ge ring. Overigens was de stemming voor de internationale industrie-papie ren goed prijshoudend. Philips was zelfs twee punten hoger. De Indo nesische sector was zo goed als onveranderd, doch zeer verlaten. De Sumatra Tabaksmaatschappijen waren een kleinigheid beter, doch ook hier was de belangstelling niet overmatig groot. Aan de minder gunstige stem ming der laatste dagen voor de Scheepvaartpapieren was vandaag een einde gekomen. De Staatsfondsenmarkt was over het algemeen iets luier. De Ameri kaanse sector, in overeenstemming met New York, onveranderd. Ter Beurze rekent men niet op een spoedige verhoging van de be langstelling voor „Amerikaantjes". In het algemeen is het publiek huiverig om op de zeer hoge koer sen van deze papieren aankopen te verrichten. (Van een onzer verslaggevers) Het rapport der commissie-Ringers, die anderhalf jaar heeft gewerkt aan de beantwoording van de vraag: Ypenburg of Schieveen? is klaar gekomen en hoewel het, naar wij vernemen, nog niet aan de minister van Verkeer en Waterstaat is aan geboden, is een en ander daaruit blijkens verschillende pers berichten uitgelekt. Het schijnt wel vast te staan, dat het ant woord van de commissie zeker zal luiden: „geen Schieveen". Voor de Rotterdammers, die destijds met inschakeling van hun gemeenteraad hun Schieveen-plannen met veel aplomb naar voren hebben gebracht, is het rapport dus teleurstellend. Dit wil niet zeggen, dat Ypenburg nu het tweede grote interna tionale vliegveld in het Westen des lands zal gaan worden. Deze kans krijgt Ypenburg zeker niet en wel om dezelfde reden waarom ook Schieveen ze niet krijgt. De commissie-Ringers schijnt, natuurlijk met uitzondering van de Rotterdamse minder heid daarin, het niet verantwoord te achten thans millioenen en millioenen te gaan beleggen in een tweede reusachtig inter nationaal vliegveld, terwijl dicht in de nabijheid bij Amsterdam Schiphol ligt, dat met veel minder kosten kan worden uitge breid. Dit betekent intussen niet, naar wij uit goede bron verne men, dat Ypenburg nu niet zijn grote kans zou krijgen. Een klei ner vliegveld voor het ongere gelde luchtvervoer is zeker nodig en zal onschatbare verdiensten in de toekomst kunnen bewijzen. Voor Ypenburg is dus niet de toekomst weggelegd van een tweede Schiphol met vaste lijn diensten. Dit zou. vooral naar het oordeel van onze landsrege ring, economisch niet te verant woorden zijn en uit een verkeers- oogpunt zou het voor de inter nationale passagiers alleen maar een ernstige vertraging e'n dus een verwarring betekenen. Maar desniettegenstaande blijven er voor Ypenburg vele toekomst mogelijkheden open. Deze liggen op het terrein van wat men wel eens onjuist betiteld heeft: „de wilde luchtvaart", beter genaamd het chartervervoer, dat nog, vooral als men let op het ver voer van goederen, belangrijk kan worden ontwikkeld zonder dat daardoor de belangen van onze grote lijndiensten die de K.L.M. exploiteert, worden ge schaad. De Commissie-Ringers. althans de meerderheid daarvan schijnt dan ook tot de conclusie gekomen te zijn, dat hoewel er naast Schiphol geen plaats is voor een tweede groot vliegveld in ons land, er alle reden is Ypenburg met zijn perfecte bo demgesteldheid en ziin reeds ja renlang met hard werken opge bouwde organisatie, zijn kansen te geven. Het moet bovendien niet uitgesloten geacht worden dat aldus ook aan de Rotterdam se wensen tegemoet gekomen wordt, wanneer de verbinding van Rotterdam met de Haarlem mermeerpolder door de aanleg van de nieuwe zogenaamde 4A rijksweg aanzienlijk zal worden verbeterd. Ook de beide vlieg velden zullen dan binnen het di recte bereik der Rotterdammers komen te liggen. In dit verband is het zeker juist te wijzen op de nauwe con tacten, dié er gelegd kunnen worden tussen Ypenburg en de veilingen van het Westland voor het transport van groenten en fruit. Het belang van deze con tacten schijnt in het rapport der Commissie volledig erkend te zijn en zij zullen, zo werd ons van bevoegde zijde verzekerd, zeker worden uitgebuit. Speciaal voor het Westland, dat het onderzoek met zoveel spanning heeft afgewacht, zal het rapport van de Commissie- Ringers dus zeker bevredigend zijn. Men weet, dat de Westland- sé fruit-exporteurs niets liever willen dan zo dicht mogelijk bij de veilingen hun vliegveld te hebben Er zal dan een efficiënt en controleerbaar vervoer naar het vliegveld kunnen worden in gericht en het transport van de zo kwetsbare verse groenten en fruit zal snel en goed verzorgd kunnen worden. Voor deze eco nomische argumenten, die ten nauwste de Achillespees van onze economie raken, n.l. ons de- viezenbezit, schijnt de Commis sie-Ringers begrijpelijkerwijs alle aandacht te hebben gehad. Wij hebben over deze zaak een onderhoud aangevraagd met minister Spitzen. Ziine Excellen tie verklaarde ons dat hii onmo gelijk enig standpunt kan open baren aangezien het rapport van de Commissie-Ringers nog niet in zijn bezit is De publicaties in de dagbla den. wplcvan hierboven sprake was. berusten, naar wij verne men. dus blijkbaar op een indis cretie van de Rotterdamse min derheid der commissie, die schijnbaar niet vreemd is aan een poging de minister reeds nu uit zijn tent te lokken. Zondag onder 't Octaaf van Sacramentsdag Donderdag vierden we het feest van de Instelling van het Allerhei ligst Sacrament, de bnjde herden king van Witte Donderdag. Sacramentsfeest, één van die da gen die we dagen van devotie noe men, waarop noch H. Communie, noch H. Mis behoren tot de ver plichtingen op zonde. Toch, als u op deze dag ter kerke en te communie had kürn.en gaan, en niet gegaan bent, don kunt u alleen bedroefd zijn; dan moet u zich zorgen ma ken om uw weinig ijver, om 't ge brek aan waardering var H. Mis en H. Communie, om het tekort aan inzicht. Het volgende wil een poging zijn het tekort aan inzicht eni szins aan te vullen. Moge het gevolg zijn dat ijver en waard ring daardoor groeien. Vóór God de wereld schiep, was Hij volkomen gelukkig. De drie goddelijke Personen behoeven abso luut niet het gezelschap van andere wezens, 't Scheppen van de wereld eerst var de natuur als achter grond, daarna de mens als koning van alles bedoelde zeker niet, iets toe te voegen aan Gods geluk, 't Was slechts een uitvloeisel van Zijn goedheid, die engelen en men sen in 't leven riep, om mede-genie ters te hebben van Gods eigen ge luk. Zeker, de schepselen moesten erkennen hun afhankelijkheid van God, zij moesten Zijn wil doen, maar juist daardoor zouden zij wer ken aan eigen geluk. 's Mensen plannen, die zo nu en dan echt geniaal mogen genoemd worden, kunnen het niet halen bij Gods plannen. God had een schone, wonderlijk-diepe opzet net de wereld. Die eindige, onvolmaakte wereld moest groeien tot goddelijke maat. Mensen zijn daartoe niet bij machte vanzelf niet. Om dit te bereiken echter neem onze men selijke uitdrukkingen niet kwalijk stelde God van eeuwigheid vast, dat Hijzelf, God de Zoon, eens deel zou uitmaken van de mensenge meenschap. God zelf zou mens wor den, zou als een kind van Adam op aarde rondgaan; wij allen zouden om ons mens zijn, van verre aan Hem vei-vant zijn, alleen omdat ook Hij behiorde tot de grote fa milie van Adam. Nog was God niet tevreden. Hij wilde niet slechts wonen onder de mensen en behore tot het mens dom. Hij wilde niet alleen afdalen tot het peil der mensen en zo het mensdom veredelen. Zijn raads besluit van alle eeuwigheid was de broederschap der mensen omhoog te heffen. Alle leden van Adams geslacht gaf Hij de ongehoorde kans lid van Gods familie te wor den. Hij werd mens om ons tot goden te maken, 't H. Doopsel is het ritueel waardoor wij, kinderen van Adam, worden kinderen van God. Niet louter ais waardigheid, als titel, maar werkelijk. Wij krij gen deel aan Gods wezen, aan Gods natuur .Een mens in staat van ge nade zegt me'; recht tegen God: Vader. Wij staan in zekere zin op dezelfde wijze tegenover God als tegenover onze aardse Vader. Tweemaal geboren zijn we. En de tweede geboorte tot kind van God is zo echt, zo werkelijk, dat we op het eind van ons leven naar de hemel gaan, naa. ons ouderlijk huis, waar op ons gerekend wo'i t. We vragen daar geen herberg, geen op- nrme als aalmoes. We worden ver wacht als kinderen die eindelijk thuis komen. Wij horen d ar om dat wij Gods familie zijn. In het Doopcel wordt het godde lijk kindschap in ons gelegd als een zaad. 't Moet opgroeien en uit bloeien. God heeft zijn verplichtin gen jegens ons zeer ernstig geno men. Hij weet dat het goddelijk leven in ons zal omkomen, zal ver dorren, door gebrek aan voedsel, aan vocht, aan zon. Hij geeft voed sel, goddelijk voedsel. God e Zoon verbergt Zich onder broodsgedaan te, geeft Zich te eten, biedt Zichzelf aan: Neemt en eet. Dit is Mijn Lichaam, Dit ben Ik. Natuurlijk had God in Zijn Almacht ons anders kunnen helpen, maar mogen wij geen consequentie zien? mogen wij niet zeggen: zo waarachtig als ons goddelijk leven is, zo waar achtig is God tegenwoordig binnen de blanke omtrek van de H. Hostie U geloolt dit. Maar laat dan ook tot u doordringen dat God Zich niet verschuilt onder de nede rig"! schijn van brood en wijn, en Zichzelf te eten geeft, als er geen zekere noodzakelijkheid bestaat voor Dat voedsel, als God niet weet dat ons goddelijk leven zal verkom meren en ondergaan zonder Dit voedsel, als het voor onze uitgroei niet noodz-kelijk is dat we telkens weer één worden met Christus die ons Zijn natuur meedeelt om ons mens-zijn tot steeds grotere gelij kenis met Zijn God-mens-zijn om te vormen. De hemel is onze woon plaats, maar God verwacht van ons allen dat wij Zijn verlangen verwe zenlijken en groeien door het H Voedsel tot de mannc—.maat van Christus. En zeg dan niet: maar ik voel daar niets van! Als een dokter be weert dat u t.b.c. 'ïebt, dan gaat u ook naar bed, al voelt u niets. Is het woord van Jezus, die Zijn leven gaf voor de waarheid niet een graadje betrouwbaarder Zonder twijfel: ons katholiek ge loof kan niet kleiner zijn dan van Protestanten. Ons geloof vraagt ook overgave, vraagt de daad, vraagt onze gang naar de Commu niebank, waar de priester staat mei de ciborie en zegt: Het Lichaan van onze Heer Jezus Christus br ware uw ziel ten eeuwigen leven Wat traagheid let u dan des morgens vroeg te rennen, daal dit Mann die zuivere dauw des Levens zo gezegen u in het hart en op de lippen regens 1 Vondel. P. C. DE HAAS OFM Feestdagen in de -omende week: Zondag 11 Juni H. Barnaba Apostel. Donderdag 13 Juni H. Antoniu van Padua. Vrijdag 16 Juni H. Hart van Jezus.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3