Van Est, fenomeen van derby van de weg „Het FINLAND - NEDERLAND Wedstrijdprogramma En de Tour de France? Wm «rfi De oogst van het tournooi te Boedapest DE BEURS VAN DEZE WEEK Naar een oplossing in België Bordeaux-Parijs-winnaar thuis Promotie en Degradatie Promotie-Degradatie in de lagere afdelingen Partijen van grootse conceptie T.T.-races te Assen Buitenlands overzicht A.K.U.-fabriek naar Emmen? Tennisprogramma Ere-ten toonstelling Tjerk Bottema TH. J. DAMST practijk herval geen spreekuui C. M. Hoogenboi AFWEZIG CHAUFFEUR R.K. slagersleerlii of halfwas BII-KOKgevr Duinvermaak PAGINA 6 ZATERDAG 10 JUNI 1950 (Van onze sportredacteur) „LAPEBIE! Lapébie" en ,,Moujila- Moujila!" Door de straten van Bordeaux hebben Zaterdagavond en -nacht duizenden deze namen geschreeuwd, toen de negentien uitverkorenen voor de Derby van de weg, de monsterrace van Bordeaux naar Parijs, naar de Noordelijke rand van de stad reden, waar om half twaalf de meest uitputtende van alle taken, welke een wielrenner kunnen worden opgedragen, een aanvang nam. Zeventien uren later klonk uit tienduizendene Franse kelen een Nederlandse naam, een naam, die in de nacht slechts gefluisterd was ge worden; „Van Est! C'est l'Hollandais Van Est!" Op dit ogenblik nog terwijl hij voor ons zit in het van dorpsgenoten uitpuilende huisje aan de Zandstraat te St. Willebrord, met zijn kleine dochtertje Liesje op de knieën, in Franse bladen kijkende vrien den en familieleden om hem heen, en naast zich de glunderende kapelaan, die komt feliciteren op dit ogenblik nog kan Wim niet geloven, dat het waar is: winnaar van Bordeaux-Parijs! Remain Maes, twaalf jaar ge leden overwinnaar in de Tour de France, kenner van de wieler sport, had het vóór de start aan Van Est gezegd: „Ge kunt uw best doen, maar alleen Stan Oc- kers kan dit jaar Bordeaux- Parijs winnen". Wim had de Vla ming even fel in de ogen geke ken en alleen rustig, maar vast beraden geantwoord: „Jong, dan zal hij hard moeten vlammen, want ik zal er voor vechten". En Van Est heeft gevochten voor deze triomf. Misschien minder hard, dan hij zich voorgenomen had, want deze oersterke knaap, geboren in Fijnaart, zoon uit een gezin van zestien kinderen, is in Bordeaux-Parijs het levende voorbeeld geworden van wat na tuurkracht vermag. Terwijl Franse grootheden en Belgische kopstuk ken met kunstmatige middeltjes trachtten bij te spijkeren, wat aan ware kracht nog ontbrak, ge bruikte Van Est in de beslissende laatste honderd kilometers havermoutpap en rijst! Parijs heeft verbaasd gestaan om deze Nederlander, die van de fiets stapte alsof hij een onbeduidend criterium had gereden, zo fris en monter was hij aan het einde van de race. „Alleen natuurkracht", zegt Van Est. Geen inzinking „Honderd kilometers vóór de finish wist ik, dat het mogelijk was", vertelt Van Est. „Op dat moment hoorde ik, dat Somers, die zeventien minuten voorgele gen had, aan het terugzakken was. Ik had al veel eerder tegen Mar tin van den Broeck. mijn gang maker, geroepen: Rijden, harder! Maar hij wist wat er nog moest komen. Vorig jaar was hij gang maker geweest voor de Antwer penaar Mollin en toen had hij de ervaring opgedaan, die iedere Bordeaux-Parijs-rijder kent, dat alle deelnemers een inzinking krijgen na twaalf en meer uren onafgebroken rennen". „Het is een beetje verwaand om het te zeggen", vervolgt Van Est, „maar die inzinking heb ik niet gehad. Op de critieke plek, het dal en de lange hellingen van Chevreuse, liep ik zeven minuten op Somers in. Toen was de zaak voor elkaar. Ik heb nog vier keer mijn ketting opnieuw moeten opleggen, werd In het Westen wordt de pro- motie-degradatie-strijd om een plaats in de eerste klas morgen definitief afgesloten.. De kansen van Zeeburgia zijn in zoverre beter dan die van D.W.V., dat de eerste «lassers reeds bij een gelijk spel in veiligheid zijn. terwijl de Nieu- wedammers per sé moeten winnen om te kunnen promoveren. Zeeburgia 3 2 1 0 5 63 D.W.V. 3 2 0 1 4 10—4 O.S.V. 4 0 13 1 1-10 Emma en Neptunus kwamen in West II precies gelijk aan de eind streep en moeten nu onderling nog eens een beslissingswedstrijd spelen in het Feijenoordstadion. Het is wel zo goed als zeker, dat Zaandijk na het succes tegen H.R.C. morgen ook de uitwedstrijd tegen Rapiditas tot een goed einde zal brengen. De Helderse promotie-candidaal krijgt een niet gemakkelijk karwei in Wormermeer. Q.S.C. wist in haar eerste ontmoeting Rapiditas te bedwingen en daarna ook Zaan dijk. Het kan dus voor de Nieuwe- diepers morgen wel weer eens op een desillusie uitlopen. Momenteel is deze competitie zo ver gevor derd: 2X10 2 10 1 een keer door een volgauto aan gereden en moest van fiets ver wisselen. Ik stond te trillen van de zenu wen op dat moment, want ik lag vijf minuten voor en dat kostte weer tijdverlies". Door het stoolicht! Waren langs het hele traject van Bordeaux naar de Franse hoofdstad duizenden uitgelopen, vlak voor Parijs was het publiek gewoonweg razend van enthou siasme. Van Est moest zich met dfe schouders tussen de opdrin gende menigte doorwringen. Maar na de aankomst en in de loop van Maandag was Parijs nog dwazer dan razend. „Ze hebben me mee genomen naar allerlei sportkran ten, waar ik de ereboeken moest tekenen en de erewijn moest drinken. Er zijn foto's van me gemaakt met allerlei sportfiguren. met een of andere wereldberoem de zanger, met de weduwe van Marcel Cerdan, en als we door de stad reden in de auto van Garin (de directeur van een rijwiel- fabriek), dan stormde iedereen op ons af on moest ik handtekeningen zetten. De verkeerspolitie liet ons door de rode stoplichten rijden!" Op het ogenblik staan twee fiet sen, welke Van Est Zondag ge bruikte, tentoongesteld in een luxueuze zaak in het hartje van Parijs. Een andere firma bood tienduizenden francs om in haar etalage de trui van de St. Wille- brordenaar, met nog het gat van de valpartij, te mogen uitstallen. En de zeven kilo zware beker heeft hij ook in Parijs achterge laten. Die komt nog naar St. Wil lebrord, maar eerst wordt hij ge- exposeerd in de fabriek Garin. „Dat hele stuk tcrugfietsen?" Het bericht dat Fausto Coppi in de Ronde van Italië een ernstige verwonding had opgelopen, had Van Est sterk getroffen. Hij had de campionissimo Vrijdagavond een kaart gestuurd en Zondag was er al een telegram terug. Over de dag vóór de monsterrace vertelt Van Est nog, dat hij samen met Somers per trein naar Bordeaux reed. „Er kwam maar geen eind aan die lange reis, en telkens op nieuw vroeg ik aan Somers, of we dat hele stuk nu terug zouden moeten fietsen. En als we door een tunnel reden, dacht ik: weer een berg, waartegen we morgen moeten klimmen". Over zijn gangmaker en over de heer Garin (die vanavond ook de nuldiging van Van Est op de Luma-wielerbaan zal bijwonen) was Van Est een en al lof. „En een betere verzorger dan Torsin kon ik niet hebben", zegt hij ons. Torsin blijkt ook de soigneur te zijn van de uit zesdaagsen be kende Australiërs Strom en Ar nold. En de Tour? Uiteraard hebben veel wieler baandirecties hun vertegenwoor digers afgestuurd op de St. Wil- lebrordenaar, die echter nog wei nig toezeggingen heeft gedaan. Ook de directie van de Tour de France klampte Van Est onmid dellijk aan. „Ik denk er niet aan om de Tour mee te rijden", verzekerde hij ons, maar hij zal het ons niet kwalijk nemen, dat we deze uit lating nog niet als zijn definitieve besluit aannemen. Natuurlijk is Van Est wielren ner van b e ro e p en dus bekijkt hij de gevolgen en resultaten van zijn overwinning zakelijk. Maar misschien komt er eerstdaags toch een moment, waarop hij de enor me sportieve waarde voor ons iand van juist zijn deelname aan de Tour, bij de uiteindelijke beslis sing de doorslag laat geven. Maar nogmaals: we begrijpen het verleidelijke van de royale sommen, die de verzamelde West- Europese wielerbaan-directeuren zullen bieden om Van Est te con tracteren als trekpleister voor hun programma's. Zaandijk H.R.C. Q.S.C. Rapiditas 3—1 6—5 1—1 3—6 Het candidatentournooi te Boe dapest heeft een rijke schat aan materiaal opgeleverd. Partijen van ongemeen hoog gehalte, par tijen met diepzinnige strategi sche ideeën, partijen vol schitte rende combinatoire wendingen. Ook is de theorie verrijkt met tal van nieuwe varianten, die op het gebied der openingen per spectieven openen, waarvan de draagwijdte nog niet te overzien valt Met voorbijgaan van enkele „grootmeester" remises zijn alle partijen boeiend van het begin tot het einde. Vooral ook in het eindspel zijn fraaie staaltjes van technisch en tactisch kennen dei- grootmeesters gedemonstreerd. Een bijzonder illustratief voor beeld levert ons het grootse duel tussen Szabo en Ëoleslavsky. waarin laatstgenoemde reeds in de opening op originele wijze een pion offert en nog al liefst als zwartspeler om een koningsaan- val in te leiden. Door een tweede pionoffer wordt de aanval kracht bijgezet en ondanks fraai verdedigend spel dwingt Boleslavsky hard nekkig en consequent doorvech tend zijn tegenstander na een wel uitermate imposant gevecht tot overgave. Wit:Szabo. Zwart: Boleslavsky Gespeeld in de 13de ronde te Boedapest. Konings-indisch. 1. Pgl—f3, Pg8—f6 2. c2c4, g7 g6 3. Pblc3, Lf8—g7 4. d2— d4, 00 5. é2é4, d7—d6 6 Lfl é2, é7é5 7. d4—d5 (De klas sieke doorschuifvariant) 7Pf6 h5 (Een origineel idee, in feite betekent de tekstzet een pidn- offer. Zwart beoogt zo snel mo gelijk met f5 een aanval in^ te zetten) 8. Pf3—gl (wit laat zich op het zwarte pionoffer in, wel op verdere ontwikkeling aan te sturen) 8..Pb3—d7 9. Lé2xh5, g6xh5 10. Ddlxh5, Pd7—c5 11 Pgl—f3, i'7f5 (Consequent: 11 ..Pd3+ heeft geen zin omdat wit eenvoudig 12. Ké2 speelt waarna er geen vuiltje meer aan de lucht is) 12. 00, f5f4! (Wederom zeer juist, nemen op é4 wordt beantwoord met Pg5 waarna de pion op é4 valt.) 13. b2b4, Pc5d7 (Dit paard gaat nu op de andere veugel zijn diensten bewijzen) 14. Lelb2, Dd8é7 15. Pf3—g5, Pd7—f6 16 Dh5h4 (Op 16. Dé2 volgt 16.. Pxd5! 17. Pxd5. Dxg5 en dan dreigt 18..f3!) 16..h7—h6 17. Pg5—LI. Dé7—f7 (Dreigt dame vangst door 18..Ph5 en 19..Lf6) 18. Pf3d2, Pf6g4! (Een schit terende ressource, wit moet wel f3 spelen i.v.m. de dreiging Lf6. waarna het zwarte paard op é3 een geweldig sterke positie gaat innemen) 19. f2—f3. Pg4—é3 20. Tflcl, Kg8h7 (Zwarts open g-lijn moet als basis voor aan- valsoperaties gaan dienen) 21 Pc3—dl, Lg7—f6 22. Dh4—f2. Tf8g823. Pdlxé3, f4xé3 24. Df2xé3, Lf6-g5 25. Bé3é2, Lg5xd2 26. Dé2xd2, Lv8h3! (De pointe van zwarts aanvalsplan) 27. g2—g3, Df7xf3 28. Tel—c3 (Het dekken van pion é4 door 28. Tél zou direct tot noodlottige gevolgen geleid hebben wegens 28.. Taf8 met de scherpe drei ging 29Txg3 28.. Df3xé4 (Materieel staan de partijen weer op gelijke voet, positioneel beheerst zwart echter de situa tie) 29. c4c5, Tg8—g7 30. Bd2 c2, Dé4xc2 31. Tc3xc2 (Er is nu een eindspel ontstaan, dat zwart op technisch onberispelijke wijze tot winst voert) 31..Ta8—f8 32. Tc2—f2, Tg7—f7 33. Tf2xf7-k Tf8xf7 34. Tal—él, Tf7—f3 35. c-5xd6, c7xd6 36. Lb2—cl, Tf3— d3 37. Lel—é3, a7—a6 38. Kgl— f2, Td3xd5 39. Tél—cl, Kh7—g6 40. Tel—c7, Td5—b5 41. Tc7—c4, Lh3é6 42. Tc4—h4, h6—h5 43. a2—a4. Tb5—d5 44. h2—h3. Lé6 d7 45. a4a5, Td5—d3 46 Kf2 é2 en wit gaf tevens op. W. J. Muhring Karei Lotsy naar Brazilië Karei Lotsy, die naar men weet voorzitter is van het orga nisatiecomité om de Jules Rimet beker, vertrekt 18 Juni a.s. per vliegtuig naar Rio de Janeiro, waar Zaterdag 24 Juni de eerste wedstrijd van de eindronden, Brazilië-Mexico. gespeeld wordt. Als lid van het uitvoerend co mité van de SIFA zal hij tevens deelnemen aan de werkzaamhe den van het FIFA-congres. dat op 22 en 23 Juni in de Brazi liaanse hoofdstad wordt gehou den. Van een muur van Clarence House af, bewonderde prins Charles de schitterende kleurrijke parade „Trouping the Colourdie ter gelegenheid van zijn grootvader's verjaardag in Londen werd gehouden. Hoewel in de afgelopen week er nog weinig opleving te bespeuren viel wat betreft de omvang van de handel ter beurze; was de onder toon toch niet onvriendelijk te noemen. Uitgezonderd tegen het eind van de week, bleek er spe ciaal weer belangstelling te be staan voor Cultuurwaarden, waar door kleine koersverbeteringen tot stand konden komen. Het dividend Handelsvereniging DEELNEMERS ZWARE KLASSE MOETEN TIJDENS DE RACE BRANDSTOF BIJVULLEN Voor de wegwedstrijden om de Grote Prijs van Nederland der K. N.M.V. op 8 Juli a.s. op het be kende circuit van Drenthe is de volgende regeling getroffen. De 125 cc rijdt 7 ronden van 16.536 km, de 350 cc 15 en de 500 cc in tegenstelling met 1940, toen het er 16 waren, 18 ronden, zodat de 125 cc 115.75 km, de 350 cc 248.04 en de 500 ec 297.65 kin moet afleggen. Door verhoging van het aantal te rijden ronden in de 500 cc zullen alle deelnemers in die klasse ten minste éénmaal gedurende de race moeten stoppen aan de pits om brandstof bij te vullen. Bij 16 ronden konden sommige machines zoveel brandstof meenemen, dat zij precies de race konden uitrij den zonder pit-stop. Dit werd niet billijk geacht,--weshalve de wijzi ging is aangebracht. De inschrijving is tot 24 Juni opengesteld. Teneinde de omstan digheden voor de deelnemers zo gelijk mogelijk te doen zijn, is weer uniforme brandstof voorge schreven. Ook gedurende de offi ciële training mag uitsluitend gebruik worden gemaakt van de door de T.T. commissie bij de startplaats vérstrekte benzine, overeenkomstig de voorschriften van de F.I.M. bij tweetact moto ren, uitgerust voor mengsmering, mag aan deze brandstof smeerolie worden toegevoegd. Nadrukkelijk is evenwel verboden daarbij ge bruik te maken van „dope". De traning is vastgesteld op Woens- dag, Donderdag en de Vrijdag voor de races. Evenals voorgaande jaren zul len ook nu weer alle overige rij ders na de winnaar worden afge- vlagd, ongeacht het aantal ronden dat zij hebben gereden. Geklas seerd worden echter alleen zij, die in de 125 cc tenminste vier, in de 350 cc tenminste tien en in de 500 cc tenminste twaalf ronden heb ben gereden en voor het afleggen van de laatste ronde niet meer dan vijftien minuten nodig heb ben gehad. Op last van de burgemeester van Assen is verder bepaald, dat het ook voor de renners verboden is in de kom der gemeente Assen sneller, te rijden dan de maximum snelheids-verordening toestaat. Het Nederlandse elftal, dat morgen te Helsinki tegen Finland speelt, wordt pas heden samengesteld. Clavan werd aan zijn arm geblesseerd en de mogelijkheid is dus geenszins uitgesloten, dat Roosenburg nu weer aan bod zal komen. Van der Sluys scheurde een spiertje in zijn dijbeen en het is wel zo goed ais OP nei zwarte w~-xeker' dat W «j0®r xiin clubgenoot Huybregts zal worden licht ware het beter met 8.0—0 vervangen. Kraak liep een verwonding op aan zijn neus, maar *- behoeft daardoor niet op non-actief gesteld te worden. Des ondanks zal men zich niet mogen verwonderen, wanneer morgen Saris nog eens een kans krijgt. Of de Keuze Commissie wijzigin gen in de middenlinie zal aanbrengen, moet worden afgewacht. Onder voorbehoud publiceren wij hieronder de opstelling van beide elftallen: FINLAND: Laaksonen Martin Pylkkoenen V. Asikainen Vaihela Rytkoenen Y. Asikainen Myntti Beijar Stolpe Lehtovirta Scheidsrechter: Eklund (Zweden) Hofma Lenstra Michels Rijvers Stoffelen v. d. Hoeven Roosenburg (of Clavan) Huybregts NEDERLAND Terlouw Kraak (of Saris) Potharst Te elfder ure is besloten, dat het hele elftal, incluis de heren Triebei, de Vries èn Abe niet per boot, doch per vliegtuig naar de Finse hoofdstad zullen reizen. Ook de terugreis naar Stockholm wordt per vliegtuig ondernomen en vandaar uit gaat het trio de Vries, Triebei, Abe per auto terug naar Nederland. Amsterdam (6 pet. over 1949, even als het vorige jaar) viel wel enigs zins tegen. Veel invloed op de no tering had dit echter niet. Overigens waren er deze week weinig invloedrijke factoren, zodai de handel vrij rustig verliep. Aandelen Koninklijke Petroleum, welke aanvankelijk tot plm. 284 pet. aantrokken, moesten later weer plm. 4 punten prijsgeven en sloten rond 280 pet. Het jaarverslag is dezer dagen verschenen en geeft een indrukwekkend beeld van do omvang der werkzaamheden van dit wereldconcern. De maatschap pij is opgericht in 1890 en bestaat dus thans 60 jaar. Begonnen met een kapitaal, van ruim 1 millioen gulden is het tot 900 millioen gul den uitgegroeid. Er bestond deze week flinke be langstelling voor tabakswaarden en dan speciaal voor de Deli-soorten in verband met de gunstige prijzen voor Sumatra Tabak. Deli Batavia 103)4 tot 19914 pet., Deli Mij. 120 y, pet. tot 126 pet., Senemba'n 102 pet. tot 106 pet. De hoogste koersen konden zich echter niet ten volle handhaven. Het zelfde was het geval met de overige Cultuursoorten. Hiervoor bestond aanvankelijk ook iets be tere vraag, maar de behaalde koerswinst ging vrijwel geheel weer verloren. H.V.A. 129—132—130 pet- Amsterdam Rubber 130132)4 129 pet., Vorstenlanden 363835 pet. Bij de Cultuurbanken waren aan delen Cultuur-, Handel- en In dustriebank (voorheen. Koloniale Bank) iets lager. 6764pet.. Ned Handel Mij. daarentegen beter, 142 y,145' pet., Indische Bank ongewijzigd op ca. 86'/? pet. Ook voor Handelsverenigingen bestond goede vraag. Het verslag der Internationale Crediet- en Han deïsvereniging Rotterdam viel niet tegen. Over 1949 9 pet. dividend, notering verbeterde van 155160 pet. De Scheepvaartmarkt liet het deze week wel enigszins zitten. Het bericht, al zou de Djakarta Lloyd van Nederlandse zijde een crediet van 50 millioen gulden verkrijgen, werd later weer tegengesproken. Toch bleef de ondertoon zwakjes. B.V. Kon. Paketvaart 123119 pet., Nedei-3. Scheepvaart Unie 133 132)4 pet.. Stoomvaart Mij. Neder land 153150)^ pet. De internationale Industriefond sen bleken aanvankelijk goed ge vraagd, maar moesten tegen het eind der week toch weer iets prijs geven. A.K.U.'s 176'/?171*4171 pet., Unilever 204210206' pet., Philipslampen 230232229 pet. De minder courante soorten zonder grote koersverschillen. De Amerikaanse markt was goed prijshoudend, hoewel de omzet maar matig bleef. Op de Staatsfondsenmarkt kwa men slechts fractlonele koersver schillen voor. Obligaties Indië 1937 A y, punt beter. De strijd om de aandelen van het bekende Amstel Hotel te Amster dam is nog niet beslist. Nadat het bestuur een poging had gedaan door het creëren van prioriteits aandelen de leiding in handen te houden (welk voorstel inmiddels werd verworpen) werd een bod van 141 pet. op de aandelen uitgebracht (terwijl de notering voordien plm. 100 pet. bedroeg), later gevolgd door een bod van 154 pet. van an dere zijde. Aandeelhouders varen er in elk geval wel bij. C. Italië wint van Frankrijk (militair) In de halve finale van het inter nationaal militair voetbaltournooi heeft Italië gisteravond van Frankrijk gewonnen. De stand was na verlenging 11, waarop Italië op grond van de gunstige corner verhouding (72) tot winnaar werd verklaard. Haags elftalComo 13 ln den Haag werd de voetbal wedstrijd Haags elftalComc (Italië) gespeeld, welke met een 13 nederlaag voor de Hagenaars eindigde, nadat de rust met 01 was ingegaan. De snelle en afdoende wijze, waarop de nieuwe kath. Belgische formaeeur, de Waal Duvieusart, België thans na een crisis die bij na drie maanden heeft geduurd, een homogeen kabinet gegeven heeft, bewijst wel afdoende de grote ernst van de C.V.P. in Bel gië om de reeds veel te lang sle pende koningscisis thans tot een oplossing te brengen. Woensdag nog wisten allerlei liberale en neutrale nieuwscorrespondenten door een zeer tendentieuze be richtgeving, verwarring te schep pen rond dit probleem, waarbij de nieuwste dwaasheid was het bericht, dat er over de oplossing van de koningskwestie een ver schil van mening was tussen de Paus en kardinaal v. Roey. Deze laatste zou voor een onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugkeer van koning Leopold zijn en de Paus was het meer met de oppo sitie in België eens. En daarom was nu de koning naar Rome vertrokken, om de Paus tot an dere gedachten te brengen. Dwazer en dommer dan dit kon het nu toch eigenlijk niet meer. Alsof de Paus zich op deze wijze zou bemoeien met zuiver poli tieke interne aangelegenheden van een land. Een niet minder dwaas sensa- tiebericht werd Dinsdagmiddag door enkele liberale dagbladcor respondenten in Brussel verspreid, n.l. dat er grove vergissingen in de telling waren gebleken, waar van het gevolg zou zijn, dat de katholieken enkele zetels minder kregen cn daardoor hun kleine meerderheid wel eens kwijt zou den kunnen zijn. Hoewel een een voudige blik op de uitslagcijfers onmiddellijk bewees, hoe absurd deze verwachting was, zagen we het ook onmiddellijk in onze „neutrale" pers overgenomen. Uit de officiële verkiezingsuit slag is n>l. gebleken, dat de voor uitgang van de kath. groep heeft bedragen 4.43 procent, terwijl de totale vooruitgang van de socia listen niet meer bedraagt dan 4.78 procent. Hieruit volgt dus heel duidelijk, dat in werkelijkheid de z.g. grote socialistische overwinning nog geen half procent meer bedraagt, dan die der katholieken. Toch hebben de socialisten 11 zetels meer gekregen en de katholieken maar 3. Hieruit blijkt, dat de so cialisten geweldig hebben geboft en voor nog geen half procent meer aan stemmen 8 zetels kregen. Deze liberale correspondenten vonden echter, dat de katholieken nog te veel hadden gekregen en nog wel enkele zetels zouden ver liezen. Al dergelijke suggesties wijzen er op hoe pijnlijk verras send de overwinning van de katholieken, waardoor deze ein delijk in België weer de meerder heid veroverd hebben, voor alle anti-clericale elementen is ge weest. De nieuwste suggestie is nu weer, dat de katholieken alleen de koningskwesties zouden oplossen, waarbij de socialisten alleen maar wat zouden blaffen, om dan, na de terugkeer van de koning, zich bij het voldongen feit neer te leg gen en met de katholieken weel de regering te vormen. Dit allernieuwste verhaaltje wordt door het Vlaamse kath. dagblad „De Nieuwe Gids" Woens dagavond naar het rijk der fabe len verwezen, door de mededeling, dat de nieuwe fractie, bij de aan wijzing van de heer Duvieusart, zeer nadrukkelijk heeft te kennen gegeven, dat de oplossing van de koningskwestie wel een van de meest urgente maar niet een van de meest belangrijke kwesties is. De fractie heeft hierbij op de eerste plaats genoemd, dat nu door de kath. meerderheid allereerst eens recht gedaan zal worden aan het kath. onderwijs en aan het evidente onrecht van de wet- Huysmans, waaraan de socialisten nimmer tornen wilden. Zolang de Belgische socialisten, zo schrijft het blad, hun anti- clericalisme op de voorgrond stel len en hun Ned. collega's niet wil len volgen, kan er, nu de katho- ONOVER TROFFEN IN KWALITEIT IN DE BETERE RIJWIELZAKEN PHOENIX.RMWIEIENFABRIEK LEEliWAROEN (Advertentie* (Van onze correspondent) EMMEN Naar wij vernemen komt Emmen serieus ln aanmer king voor de vestiging van een Enkalon-garenfabriek der Alge mene Kunstzijde Unie te Arnhem. De beslissing is afhankelijk van verschillende studiën en bespre kingen die nog niet afgesloten zijn. Deze fabriek is voor Emmen van groot belang o.a. omdat zij aan 500 tot 1000 mensen werk zal verschaf fen. Enkalon is zeer verwant aan het bekende product Nijlon. In on geveer anderhalf jaar hoopt men de fabriek gebouwd te hebben. Voor de oplossing van het werkloosheids, probleem in Zuid Drente is deze beslissing van de grootste beteke nis. VOETBAL Prom. 2e klasse: WEST I ZeeburgiaDWV WEST II EmmaNeptunus Om de KNVB-beker: Halve Eindstrijden: HaarlemDHC (10/6 terr. VUC) PSVExcelsior (terr. NAC) Prom. 3e klasse: Rapid.Zaandijk QSC—HRC CDN—WFC VelsenSchoten OOST Prom. 3e klasse: V ostaOldenzaal DoesburgBe Quick WSV—Almelo V eenendaalGelria Dierense B.CHRC WEST I Prom. 4e klasse: CSVSucces OFC—ADO '20 (terr. OSV) SchagenBeverwijk Grassh.R.K.A.F.C. lieken een meerderheid' hebben, van een samenwerken met de socialisten geen sprake zijn. Ver wacht wordt dan ook, dat het kath. kabinet Duvieusart, dat Don derdag is gevormd, een regerings programma zal opstellen, waarbij de terugkeer van de koning wel voorop staat, maar onmiddellijk gevolgd wordt door een program ma van wensen, waarvoor het Belgische kath. volk reeds jaren gestredwi heeft, maar waarvan de verwezenlijking steeds door de socialisten en liberalen werd belet. Overigens is al dat gestook te gen de katholieken in België wel heel begrijpelijk, want zoals we deze week reeds schreven, dat ge juich, over het feit dat de katho lieken zo weinig gewonnen heb- nen hebben, zal spoedig genoeg verstommen. Niet alleen omdat deze bewering irreëel was, want de overwinning van de katholie ken was in haar gevolgen zeer be duidend, maar zij heeft ook de liberalen en socialisten, die sinds 1924 practisch in België de lakens uitdeelden, voor jaren dit machts misbruik onmogelijk gemaakt. De liberalen, die in de vorige regering, met 29 leden in het par lement, 5 belangrijke ministers portefeuilles bezetten, zijn nu door kath. opvolgers buiten het departement gezet en zijn hun grote regeringsinvloed kwijt. Ze zitten niet meer op de wip en kunnen hun chantage-politiek niet meer voortzetten. De heer Devèze heeft zo ongelukkig gemanoeu vreerd, dat de. liberalen thans overal buiter. staan en de heer Devèze oogst wat hij gezaaid heeft. Ook de socialisten zijn van een machtige regeringspartij door hun gemanoeuvreer in een machteloze oppositie gedrongen. Maar de katholieken krijgen hun koning terug en door hun houding hier een homogeen kabi net, dat belangrijke kath. wensen zal bevredigen. Ons dunkt, het kan moeilijk meer twijfelachtig zijn, wie de grote overwinnaars zijn geweest. ZONDAG IX JUNI Promotie Hoofdklasse B. Enschedese LTCPhilharmonie Promotie eerste klasse Victoria 1Eindhoven 1 Promotie overgangsklasse GLTB 1—Groen Wit 1 Advantage 1Sobri 1 Dash 1— Thor RW 1 Promotie overgangsklasse B-A Enschedé 2Shell 1 DDV 3Hilversum 2 Groenendaal 1Thes Inside 1Juliana 1 IN HET STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM Op 21 Juni 1950 zal het tien jaar geleden zijn, dat Tjerk Botte- ma, tijdens het uitwijken voor de Duitse legers, die Frankrijk over rompelden, aan boord van een vluchteiingenschip buiten de ha ven van Bordeaux, door oorlogs handelingen der Duitsers, werd gedood. Hierdoor werd het deze blijmoedige mens en geniaal kun stenaar, met het offer van zijn leven, voorgoed onmogelijk ge maakt de strijd voor het behoud van grote geestelijke waarden voor de mensheid voort te zetten. In de tijd tussen de beide we reldoorlogen verscheen een in drukwekkend aantal tekeningen van zijn hand, die getuigden van zijn grote visie op het wereldge beuren. Hij behoorde tot de eer sten, die het gevaar van het op komen der Teutoonse barbarismen onderkende en zich in de voorste gelederen schaarde om dit gevaar te keren. Het zou getuigen, van gebrek aan eerbied voor onze beschaving, indien zijn vrienden, in deze na oorlogse tijd, de herinnering aan hem en de betekenis van zijn werk voor de komende generatie, eveneens zouden doen verdrinken in de golven bij de Franse kust. Tjerk Bottema, van Friese af komst, leefde een aantal jaren in het dorp Sehoorl, was een der beeldende kunstenaars, welke be hoorde tot de groep schilders waaruit „de Berger School" ont stond en vestigde zich later in Parijs. De Alkmaarse schilder Piet Stenneberg, die zitting heeft in het comité „Ere-tentoonstelling Tjerk Bottema", ontving, nu on geveer dertig jaar geleden, van deze begaafde kunstenaar de eer ste aanwijzingen in de teken- en schildertechniek. Van 21 Juni t.m. 2 Juli a.s. zal in het Stedelijk Museum van Am sterdam, een expositie worden gehouden van het werk van Tjerk Bottema, waarover men in Ne- derland de beschikking heeft. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Cinema Ame rican: Het dubbele gelaat, boven 18 jaar; Harmonie: Daar was eens een meisje loos, elke leeftijd; Victoria: Het uur der vergelding, volwassenen. DEN HELDER: De witte: De tijge rin. boven 18 jaar en John L. Sullivan's grote strijd, boven 18 jaar; Tivoli: Betovering, boven 14 jaar; Met voorbedachten rade, boven 18 jaar. HOORN: Winston Theater: S. O. S. brand aan boord, boven 14 jaar Victoria: Song of India, boven 14 jaar. SCHAGEN: Royal: John Doe, de man die het meende, boven 14 j- ENKHUIZEN: Munt: Gekroonde slaven, volw.; Mickey, elke leef tijd; De laatste barricade, boven 14 jaar. LUTJEBROEK: City: L. C. L. K. F- boven 14 jaar. WEERINGEN: Bioscoop: Stalen haaien, boven 18 jaar. Argentijnse nachten, boven 18 jaar. MEDEMBLIK: Scala: Mensen jagers, boven 14 jaar. De ellendiger boven 18 jaar. (Onder redactie i Manfred Staverm en dr. J. L. Witt rubriek te richten Vraag: B. G. H. en B. A In de huwelijks: Gloria weg. Blijken* kering („De Mis") i dat de Kerk bij de een eenvoudige Mis denkt U hiervan hiermee eens bent, a ook tegen de bedoelir op de huwelijksdag Tri Mis („met drie dragen Antwoord: E*e motivering var kering moet in een i zin verstaan worden Bruidegom en Bruid der zaak een Mis ni« gemeen belang, maa streeks voor een pri\ dus een private votie de private votiefmii algemene regel het privaat karakter Gloria en geen Cr< beden of gezongen, niets op tegen om de tiefmis door drie Her< dragen. Maar hoe pl< moge gebeuren, het w geen „plechtige vot technische zin van h dat daarvoor op de nodig is een algemet als dat bijv. het gei votiefmis voor de vrt Vraag: C. H, te G.: In gesprekken vai heb ik nogal eens een opvatting waargenoi de Maria-verering. I wanneer men de so doorgevoerde theori Maria niet geheel ond doel hier speciaal gressen, Mariale stud riologie m dergeiyi Protestanten zo gau Familieberichten DANKBETUIGIN( Voor de vele bewi. van belangstelling der vonden bij miin rugkeer uit Indon betuig ik aan mijn ders, Kath, Thuisfr Familie, buren, vr den en kennissen r hartelijke dank. Piet van Duin, Rijks 113, Limmen. Advertentiën HUIDARTS Spreekuren:- StV Eli beth Ziekenhuis: Di. Do, Za 910 uur; C traal Ziekenhuis Ma. Do. Vr. 23 uur en v gens afspraak. Woonhuis: Hertenlaa Bergen (N.H.) all< volgens afspraak. Te K 2208—2097 19 Juni a.s. Hartarts - Alkmaai tot 3 Juli a.s. voor vrachtwagen ge wonende in Den Held loor bouwmaterialenhi Brieven m. opg. lft. opleiding, waar gewer aan STOEL'S Bouwma riaalbedrijf, Lutt. Oude 25, Alkmaar. Gevraagd: P. SCHOUTEN, Berkhc A 246. Voor direct gevr. e SLAGERSLEERLING halfwas, bij P. de Waa Molenstr. Bergen N, Intern. Salaris na overeenkomst. Boven jaar. Hotel Restaurant BERGEN Gevr.: 'n R.K. gedij KRAAMVEPLEEGSTï in de le helft van Oi Br. met inlich. onder 12159. bur, v. d. blad. NET DAGMEISJE g vraagd, niet ben. 18 Mevr. Timmerman, La gestraat 4, Alkjnas Tel. 2231. Gevraagd: zo spoed mogelijk 'n DAGMEIi JE of huishoudster R.; Br. bureau van dit bi; onder no. 12162. Gevraagd R.K. MEISJ voor de huishoudin Tevens gevr. bakken halfwas. Bakkerij Kaai dorp. Dorpsstraat 1 Bergen. R-K. HUISHOUDSTE gevraagd bij weduw: op dorp bij Alkmaa gr. Adv. Bur. Zut. I riugowaard. B.za. r.k. HUISHOUI STER leeft. 29 j„ liefi °mg. Heiloo. Br. ondt nr. 12177 A Bur, v.d. B Net burgerlijk KOS1 HUIS gevraagd in All maar, voor volont. Zu: veldirecteur. Brieven t richten aan Th. I rieemskerk, Havensti 18, Noordwijkerhout.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6