Nieuw Minister Stikker legt de kaarten op tafel Plan van actie voor Europese economische samenwerking Plan-Schuman in Brits Lagerhuis Indonesische pers becritiseert staf van Moh. Roem Studiedagen St. Willibrord- vereniging op Drakenburgh i mi ieringerwaard dit blad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Plan-Stikker openbaar! HERDERLIJK SCHRIJVEN" Lasten moeten gemeenschappelijk worden gedragen 44 slachtoffers bij vliegramp Regering neemt afwachtende houding aan Churchill wenst binnenkort debat Twee grote branden in Ede Ontploffing in Britse onderzeeër West-Duitsland in Raad van Europa Bezoek van Z. Em. Kardinaal de Jong Acheson beschuldigt Rusland Helicoptère neer gestort in Engeland water, Kik- 3 apparaten, i Michlel aan la, Robinson Zeekastelen, -Rotterdam", il op Cuba. Tot 1 Juli L900 tot nü. 1.50 tot 0.60. e ideale lichte en net kurken zool ubberen loopzool. irse mode tinten p Is Rinso.sopl so is 'n zuiver er. 't Is ook i veilig I Want sval geen seha- middelen rOL VELD te planten oor direct plukklaar: 15.000 Herfst Witte 40.000 Rode Bewaar 30.000 Deense Witte 40.000 Succes Witte 10.000 Gele Bewaar nten (Lecerf); 20.000 ruitkoolplanten (ras f); 25.000 Taye Gele, 288 iy2 tons Ford A idbak. verwijderen". root toen uit. Maar ich niets van aan, de Groot overal opdracht van het izer werd dus aan- onmiddellijk met of hij de smid de ontmoeten. Smidje ;ide heren troffen sterstraat. De smid i wilde. Hij opende :k, dat toegang gaf neester. U kunt op in boer Gradus in icht voor een appel iroor betaald. Maar t het aan deze ge- nid ontroerend bij ;t mijn goede, beste wen en dat noemen Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU A s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 14 Juni 1950 46e Jaargang No. 11888 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Pe W DE REFORMATIE zit nog altijd met ,,het verschijnsel Rome" te kijken. Niettegenstaande men in de 16e eeuw gemeend had defi nitief met dat „verschijnsel" te hebben afgerekend. ja men schrijft nu alweer heel begrij- elijk met enige spijt, dat ïn /est-Europa alleen de Scandina vische landen en Engeland nog maar overwegend protestant zijn. Immers, West-Duitsland wordt door de vele ontheemden uit het oosten in hoge mate ge- katholiseerd. Voor Nederland geldt wat in de inleiding van dit herderlijk schrijven staat: „Eeu wen lang hebben wij naast el kaar geleefd zonder een meer dan oppervlakkige kennis van elkander en zonder echte belang stelling voor elkander. Pas de oorlogsjaren 1940—1950 hebben hierin een merkbare verandering gebracht. Echter is de hoop, dat er ook een nieuwe verhouding zal groeien, niet in vervulling gegaan". Wij hebben sterk de indruk, dat van katholieke zijde de kennis en de belangstelling al van iets eer der dateert. Men behoeft daartoe slechts de oude jaargangen van Het Schild op te slaan en de uit gaven van de A.V.P.C. te kennen. In ieder geval de steeds groeien de invloed van het Katholicisme in ons land is al aanleiding ge noeg voor de Ned. Herv. Kerk om zich op dit verschijnsel te bezin nen. En zo heeft zij dan in een „Herderlijk schrijven" van de Ge nerale Synode der Ned. Herv Kerk betreffende de Rooms Ka tholieke Kerk, een min of meer officiële confrontatie na veel stu die en ampele besprekingen het licht doen zien. Wij willen er hier slechts enke le algemene gedachten over ge ven. Door bekwame hand zal dan binnenkort worden gehandeld over de leerstellige inhoud van dit niet te onderschatten docu ment. Moeten wij het inderdaad zo ernstig opnemen? Ja en neen. De mensen die het samenstellen be doelen het doodernstig. Het gaat om de diepste levenswaarden de hoogste levenswaarheden. Het gaat uiteindelijk om het pro en contra Christus, omdat het om de integriteit van zijn Openbaring gaat. „Wie dus een van die klein ste geboden opheft en dit aan de mensen leert, zal de minste ge noemd worden in het rijk der he melen" (Matt. 5:19). Zij menen in de grond van hun hart met dit schrijven Jesus Christus te eren en een dienst te bewijzen. Laten wij voor die mening eerbied heb ben, het subjectieve geloof respec teren, dat deze christenen bezielt. De tragiek van de verscheurdheid is er des te erger om. Mysterie: hoe kan diezelfde Jezus, die zij toch zo eerlijk trachten te bemin nen en te dienen, tussen hen en ons deze kloof laten bestaan? Moeten wij nu de inhoud van het schrijven ook zo ernstig ne men? Natuurlijk niet. Ten eerste niet omdat hij niet de algemene overtuiging van „de Reformatie" weergeeft, zelfs niet van de re formatie in Nederland en ten tweede omdat wij geen enkele waarborg bezitten dat dit ten eeuwigen dage de algemene opi nie van de Generale Synode zal blijven. Maar bovendien, kunnen wij de inhoud niet zo ernstig ne men, omdat „Rome" naar zij het zelf zeer goed inzien, onbekeer- lijk is. Met anders te gaan leren dan zij doet, zou zij zichzelf op heffen, zegt de brief terecht. Wij zouden zeggen: omdat de steen rots waarvan Jezus spreekt, identiek is met Petrus. Wij kun nen er best tegen, als men over tuigd en eerlijk meent en ook zegt dat Rome ongehoorzaam is aan het geopenbaarde Woord Gods. Maar dan moeten zij er ook tegen kunnen als wij nog steeds menen en zeggen dat het Prote stantisme een voorbijgaande dwa ling is. Maar wij durven niet zeg gen een zondige dwaling. Verge leken bij vroegere of dergelijke uiteenzettingen van de verschil punten tussen Rome en de refor matie; moeten wij zeggen, dat de samenstellers naar de grootst mo gelijke objectiviteit hebben ge streefd. En wij nemen het hen dan ook helemaal niet kwalijk, als zij hier of daar de portée van een of ander katholiek dogma maar ten halve begrepen hebben. Het is voor mensen die altijd in een andere gedachtenwereld le ven nu eenmaal heel moeilijk zich m het katholicisme in te denken, laat staan te leven. Ik noem slechts enkele punten. De Roomse leer halveert de men sen niet met te spreken van de natuur en het bovennatuurlijke. Een zin als: „Onze verhouding tot God beslist niet over een deel van de mens, maar over het gehele bestaan", is als weergave voor de Roomse leer niet juist. Dat Augu- stinus niet de Katholieke opvat ting huldigde in zake de transsub stantiatie is al gebruikt bij het woord niet - niet vol te houden. (Zie Dr. C. de Vogel, Ecclesia- Latholica, blz. 146 vv). „De wei gering der Sacramenten wordt tot een politiek wapen gebruikt". Denkt men hier aan de NSB'ers ®n Communisten? Maar dan moest tnen toch onderhand beter we ten, dat het hier niet om politiek g'ng! „In slechts heel enkele ge vallen" zouden „sommige" aan hangers van de reformatie hun geestelijke tegenstanders met het zwaard hebben gedreigd! Wij raden de heren nog maar eens opnieuw en goed de kerkhistorie van de 16e en 17e eeuw in Enge- iand en ten onze te bestuderen, «et ligt er ook maar aan wat men mor onder zwaard verstaat. zo zijn er meer onderge- f! Ir misverstanden, want het tundamentele verschil, waardoor boel dit herderlijke schrijven be- neerst wordt is: men gaat zon- Vervolg op pag. 3.) Het befaamde plan-Stikker, dat een actie voor Europese economische integratie beoogt en waarover de minister reeds tijdens xijn recent verblijf in Oslo het een en ander had gezegd, is thans openbaar. De tekst overhandigde de Nederlandse ambassadeur in Parijs gisteravond aan minister Schuman. Het is een lange nota, waarin de denkbeelden zijn ontvouwd, hoe op de beste manier een economische samenwerking kan worden bereikt in het belang van een hechtere eenheid der betrokken landen. Het Nederlandse plan behelst een afstand doen van bepaalde souvereine rechten en is er geheel op gericht, dat het beginsel van „gemeenschappelijk de voordelen genieten,, dan ook ge meenschappelijk de lasten dragen" in de practijk wordt ver wezenlijkt. Men moet het risico durven nemen, dat eigen economisch bestel kan lopen. Doelstelling Het doel van de integratie is het levenspeil der bevolkingen te verhogen en de betalingsbalans t.o.v. de rest van de wereld in evenwicht te brengen onder het nastreven van een hoog en sta-' biel peil der werkgelegenheid. Dit doel impliceert verhoging der productie; dat kan met specia lisatie der productie en verbete ring der arbeidsverdeling. De meeste landen zijn daarvoor bevreesd, omdat men geen econo mische risico's wenst te nemen; daarom zijn zij nog niet tot een dergelijke doelstelling overgegaan. Het schema In een zeer uitvoerig schema, waarvan wij slechts uit de aard van de zaak zeer beknopt de hoofdtrekken kunnen weergeven, wordt gezegd, dat ingevolge de beslissing van 31 Jan. j.l. bij het tot stand komen van de Europese betalingsunie 60 pet. van het han delsverkeer door de deelnemende landen zal moeten worden gelibe raliseerd; uiterlijk 31 Dec. a.s. zal dit percentage 75 moeten zijn. Ook voor het tariefprobleem dient een bevredigende oplossing ge vonden te worden. Het percentage geldt dan voor alle goederen te zamen en niet zoals tot nog toe, alleen voor grondstoffen, voe dingsmiddelen en eindproducten, afzonderlijk. Om nu een bevoordeling van sommige landen, tengevolge der liberalisatie, tegen te gaan, moet daar de garantie aan worden ge koppeld, dat een completering der integratie daarop volgt. Dat kan wanneer de vele tariefbe lemmeringen verdwijnen in het Europees verkeer. De uitvoering De completering der integratie dient bedrijfstakgewijze te worden doorgevoerd. In aanmerking ko men op de eerste plaats de basis industrieën, de landbouw en de verwerkende industrieën, welker specialisatie een bijzondere bij drage leveren tot de levensvat baarheid van Europa. Zowel bin nen Europa als intercontinentaal bepaalt een bovennationaal be- heerslichaam voor welke bedrijfs takken de verdere integratie moet worden aangevat. Dekking nadelige gevolgen Het plan bevat een aantal be palingen, die beogen de nadelige gevolgen van de saneringsplan nen voor sommige sectoren der industrie en ook voor sommige groepen der bevolking op te hef fen. Deze kosten zullen gedekt wor den door bijdragen uit een op te richten integratiefonds. Juist dit fonds beklemtoont de gedachte, die in het plan ligt besloten, dat „de nadelen die op de weg naar de integratie zijn gelegen, ge meenschappelijk moeten worden geleden". Men weet nog niet op welke wijze het fonds zal werken en hoe het te financieren. De „council", het boven-natio- nale orgaan, zal moeten beslissen over de hoogte van de bijdragen aan het fonds door de deelnemen de landen. Steun aan investeringen Mocht een bepaalde bedrijfstak zo worden getroffen door de inte gratiemaatregelen, dat zelfs een modernisering het niet van een ondergang zou kunnen redden, dan kan het fonds steun verlenen bij het verrichten van nieuwe in vesteringen, bij voorkeur in die economische sectoren, waar het desbetreffende land bij uitstek efficiënt kan produceren. De hulp kan bijdragen in de kosten van omscholing en -verplaatsing van arbeidskrachten. Sanctiemaatrege len zijn eveneens opgenomen. Evenwicht in productie Om nu de evenwichtige expan sie van de productie te-garande ren en een inzinking in de werk gelegenheid te voorkomen, is het nodig, dat de budgetpolitiek der afzonderlijke regeringen op boven aangegeven doel (zie steun aan investeringen - red.) blijft ge richt. Men moet trachten „de ge wenste ontwikkeling der totale consumptie en investeringen te bereiken". Doen sommige landen het niet, dan dreigt storing in de betalingsbalansen. Overleg is dus nodig onderling. Men kan de genoemde „ge wenste ontwikkeling bereiken" door manipulaties der belasting heffing, zowel als van de over heidsuitgaven. Door versnelling van de inves teringen kan in een tijd van da lende economische bedrijvigheid een gewichtige bijdrage worden geleverd tot handhaving van de stabiliteit der werkgelegenheid. FRANSE SKYMASTER IN PERZISCHE GOLF NEERGESTORT BAREIN, 13 Juni (Reuter) Een Franse Skymaster met 42 passagiers en acht leden van de bemanning aan boord is heden ochtend nabij Barein in de Per zische Golf neergestort. Het toestel behoorde tot de „Air France" en was op weg van Karatsji naar Barein. Zes in zittenden zijn gered, de overige 44 kwamen om het leven. Alle inzittenden waren Fran sen, waaronder vele kinderen van ambtenaren van het Franse be stuur in Indo-China. Jan Sladek, een der beste Franse piloten, die 19.500 vlieguren op zijn naam had staan, was gezagvoerder. Een der overlevenden is een lid van de bemanning, die verklaarde, dat na de ramp enkele passagiers met een vlot het vliegtuig wisten te verlaten. De lijken van 4 mannen en 2 vrouwen, die nog niet ge ïdentificeerd zjjn, zijn aange spoeld. WESTERSE GROTE DRIE IN AUGUSTUS WEER BI|EEN? WASHINGTON, 13 Juni (Reu ter) Er worden thans voorbe reidingen getroflen voor 'n nieu we bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van En geland, Frankrijk en de Verenig de Staten. De bijeenkomst zal waarschijnlijk in Augustus of September, doch in elk geval vóór de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York gehouden worden. LONDEN, 13 Juni (Reuter). De Britse premier Attlee heeft in het Engelse Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de op vattingen der Britse regering inzake het plan-Schuman. In grote trekken kwam het er op neer, dat de regering de noodzaak inzag „alle steun te verwerven voor een nieuwe ontwikkeling in de Frans-Duitse betrekkingen". Anderzijds werd opgemerkt, dat de regering niet in staat was van tevoren de beginselen, die aan het plan ten grondslag liggen, te aanvaarden. Pas wanneer de onderhandelingen zouden beginnen (deze beginnen 20 Juni - Red.), zou men een nader standpunt bepalen. De regering was niet van plan een tegenvoorstel in te dienen. De regering ts van oordeel, dat een gedetailleerde bespreking, die licht z&l werpen op de aard van het plan en de volledige politieke en economische consequenties daarvan, een normale en essen tiële voorwaarde is voor het slui ten van een verdrag. De regering is van oordeel, dat er een-aanzien lijk verschil van inzicht tussen Frankrijk en Engeland bestaat wat betreft de basis, waarop de onderhandelingen moeten worden geopend, aldus Attlee in zijn ver dere toelichting. De toestand is thans zo, aldus Attlee, dat Engeland regelmatig op de hoogte zal worden gehouden met het verloop der besprekingen tussen Frankrijk, Duitsland en andere regeringen. Geen debat over toelichting Churchill vroeg Attlee naar het verband tussen de verklaring van De 19-jarige Tineke Wiestra uit Purmerend, leerlinge van de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam, heeft van de directeur van het Zuiderzeemuseum, dat 1 Juli a.s. zal openen, opdracht gekregen een maquette te vervaardigen van Marken. het bestuur van de Labourpartij en die van hemzelf. Attlee zei, dat deze los van elkaar moeten worden gezien. De verklaring van de partij gaf de partijpolitiek weer en niet de politiek van de rege ring. De regering ging niet in op het verzoek van de oppositie om de volgende week een debat over de kwestie te houden. Churchill had hierop aangedrongen, omdat, naar hij zei, het zulk een gecompli ceerde zaak was „vanwege de twee versies van de regerings- politiek een van Attlee en een van het bestuur van de Labour partij". Herbert Morisson, de leider van het Lagerhuis, verklaarde dat het tijdverspillen zou zijn een debat te houden als men niet meer bij zonderheden van het plan-Schu man wist. Churchill liet uitkomen, dat de conservatieven tot het bittere einde aan hun eis tot een spoedig debat zouden vasthouden. Oppositie zet zich schrap De uitlating van Churchill, dat op dezelfde dag twee versies van BLIKSEMINSLAG DE OORZAAK Tijdens een kort maar hevig on weer, dat zich gistermorgen boven Ede ontlastte, werd een grote op slagplaats bij de woning van de landbouwer Schut door de blik sem getroffen. Plm. 10.000 kg hooi en stro gingen verloren. Niets was verzekerd. Terwijl de brandweer nog met de blussing bezig was loeiden de sirenes opnieuw en thans bleek de grote boerderij van de fam. Fol- mer door het hemelvuur getrof fen. Aan blussen viel niet te den ken. Het huis brandde tot de grond toe af. Het vee en een klein gedeelte van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht. Niet bekend is, of de boerderij verze kerd was. de buitenlandse politiek van La beur zijn ingediend, wijst er op, dat de oppositie zal strijden tegen elke neiging van de regering zich afzijdig te houden van Europese samenwerking, louter uit over weging, dat deze samenwerking afwijkt van de socialistische prin cipes. VIER OPVARENDEN LICHT GEWOND LONDEN, 13 Juni (Reuter). De Britse admiraliteit deelt mede, dat er zich heden een ontploffing heeft voorgedaan in de onderzee boot „Trenchant". De ontploffing geschiedde in het batterij-compar timent. De Britse Admiraliteit heeft bekend gemaakt dat, als gevolg van de ontploffing, vier leden der bemanning' licht zijn gewond. De ontploffing vond plaats, toen de „Trenchant" zich, tijdens oefenin gen, buitengaats bevond. De on derzeeboot vaart thans op eigen kracht naar haar basis London derry, in Noord-Ierland. Koning Leopold en zijn echtgenote zijn door Z.H! de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De koning en prinses de Rethy bij het verlaten van het Vaticaan. Een correspondent van Antara heeft een artikel geschreven, dat in vele Indonesische bladen is overge nomen, waarin critiek wordt uitge oefend op het Indonesische hoge- commissariaat in Den Haag. De schrijver acht de personeelsbezet ting van 800 man nog steeds te zwaar. O.m. wordt opgemerkt, dat de heer Moh. Roem in een moei lijke positie verkeert, temeer omdat er nog ambtenaren aan zijn com missariaat zijn verbonden, die sala ris genieten uit Indonesische kas gelden, maar die moeilijk het ver trouwen kunnen genieten, zolang de kwestie met Nieuw Guinea nog niet is opgelost. De betrokken publi cist schrijft, dat de Indonesisch handelsdelegatie geen medewerking van de Nederlanders heeft onder vonden en vervolgt, met de opmer king, dat „het hogecommissariaat een koloniaal bolwerk is.'- Commentaar mr, Moh. Roem „Ik moet de strekking en inhoud van het door Antara gepubliceerde artikel, waarin het Indonesische hoge commissariaat in Nederland DONDERDAG EINDSTEMMING BONN, 13 Juni (Reuter). De West-Duitse Bondsdag heeft Dins dag het wetsontwerp tot toetre ding tot de Raad van Europa in eerste lezing aangenomen. De Bondsdag keurde met hand opsteken de verwijzing van het wetsontwerp naar de commissie goed. De sociaal-democraten, com munisten, leden van de links- katholieke centrumpartij en twee uiterst rechtse afgevaardigden stemden tegen. De eindstemming over het ont werp is vastgesteld op Donderdag. Daar de Bondsraad (Senaat) het reeds heeft goedgekeurd, zal het na aanvaarding door de Bonds dag door president Heuss worden ondertekend en wet worden. Men verwacht, dat de regering Donderdag een grote meerderheid voor de toetreding zal krijgen. Vereniging. Hij sprak de verwach ting uit, dat dit zo uiterst belang rijke werk overal de steun moge ontvangen, welke het verdient. Heel duidelijk bleek uit de dis cussies zowel als uit de persoon lijke gesprekken, dat het contact tussen de professoren en docenten enerzijds en de mensen uit de volle practijk anderzijds zeer vruchtbare resultaten oplevert. Deze bijeenkomst zal niet alleen van belang blijken te zijn voor de St. Willibrord Vereniging, maar ook voor het gehele Katho lieke volksdeel, dat steeds beter zijn taak op het gebied van de herkerstening en van de hereni ging in Nederland zal gaan be seffen en dienovereenkomstig zal gaan handelen. De St. Willibrord Vereniging heeft van 12 tot 14 Juni studie dagen op Drakenburgh georgani seerd. Nu zo velen in. den lande zich met het oecumenische vraag stuk bezig houden, heeft de Sint Willibrord Vereniging de bijeen komst op Drakenburgh als een prachtige gelegenheid aangegre pen om zich gezamenlijk op dit vraagstuk te bezinnen. Een vijftigtal deelnemers, onder wie ook personen uit het buiten land. die allen op verschillende wijze aan het oecumenische werk deelnemen, waren hierbij aan wezig. De gedachtenwisseling stond onder leiding van kanunnik dr. A. C. Ramselaar, president van het Klein-Seminarie te Apeldoorn. Gistermorgen om tien uur heeft Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong een bezoek aan deze studie dagen gebracht, waarbij hij aan wezig bleef bij een der inleidin gen. Tijdens de pauze onderhield Zijne Eminentie zich met de deel nemers en woonde daarna ook nog de uitgebreide discussie bij. Toespraak van Kardinaal Aan het einde dezer discussies hield de Kardinaal een toespraak, waarin hij zijn grote tevredenheid en instemming te kennen gaf met het werk van de St. Willibrord SIGARENFABRIEK REUSEL HERVAT HET WERK Nog 400 werklozen REUSEL, 13 Juni - Het filiaal van de N.V. Karei I-sigarenfa- briek te Reusel heeft gisteren zijn poorten wederom geopend Ongeveer 100 arbeiders (sters) hebben het werk hervat. Sinds einde April, toen de grote crisis in de sigarenindustrie uitbrak, was de fabriek gesloten. Voor de sluiting vonden ruim 500 men sen op deze fabriek werk. wordt voorgesteld als een kolonlaa, bolwerk en kritiek wordt uitge oefend op het gezamenlijke In- nesiseh-Nederlandse optreden bij handelsbesprekingen in West Euro pa in het algemeen tegenspreken", aldus mr. Moh. Roem in een ge sprek met de correspondent van Anota. „Wij sluiten de ogen niet voor de personeelsmoeilijkheden, maar niet alleen wij, Indonesiërs, zeggen dat bepaalde functies door Indonesiërs moeten worden bekleed, ook van Nederlandse zijde wordt dat zeer wel ingezien en ook de betrokkenen zelf zijn 't er volkomen mee eens.*" „SOVJETS INTIMIDEREN" DALLAS (Texas), 13 Juni (Reu ter) Dean Acheson, de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, heeft Dinsdagavond te Dallas in Texas verklaard, dat de Sovjet-Unie gebruik maakt van haar gewapende macht en haar vijfde colonne in andere landen „om de zwakken te intimideren". Acheson. die een overzicht gaf van de indrukken, die hij bij zijn besprekingen te Londen en Parijs heeft opgedaan, verklaarde, dat de niet-communistische wereld op twee manieren door het Rus sische imperialisme wordt be dreigd: „Ten eerste door de reusachti ge uitbreiding van de Sovjet- Russische strijdkrachten ver bo ven de behoeften voor eigen verdediging, ten tweede door de internationale communistische beweging, die tracht het vermo gen en de wil van de niet-com munistische landen om de Sov jet-Russische ambities te weer staan, te vernietigen. 3 DODEN SOUTHAMPTON, 13 Juni (Reu ter). Een „Cierva-luchtpaard", het grootste type helicoptère, is heden te Southampton neerge stort en in brand gevlogen. De 3 inzittenden kwamen om 't leven Volgens een ooggetuige is een êer schroefbladen in volle vlucht losgeraakt. Het toestel stortte neer op een bosje bij een boerderij en vloog onmiddellijk in brand. Het toestel bood plaats aan 24 perso nen. Prins Bernhard opende gebouw Instituut Materiaalonderzoek Gisterenmorgen heeft Print Bernhard te Rijswijk o.m. in zijr kwaliteit van bestuurslid dei Centrale Organisatie voor Toege past Natuurwetenschappelijk On derzoek (T.N.O.) het nieuwe ge bouw van het Centraal Instituut voor Materiaalonderzoek aan de Lange Kleiweg officieel in ge bruik gesteld. FABRIEKSBRAND IN UITHOORN Voor de tweede maal dit jaar heeft een felle uitslaande brand vanmorgen een der opslagloodsen van de N.V. Nederlands Technisch Bedrijf Elpewé aan de Mijdrecht- se zijde van de Amstel te Uit hoorn in de as gelegd. Waarschijnlijk tengevolge van overvliegende vonken uit een fabrieksschoorsteen heeft het droge en zeer brandbare mate riaal vlam gevat. Met levensge vaar kon het personeel nog enige vaten explosieve stoffen tijdig verwijderen. De schade is aan zienlijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5