/art een spelletje poker dat duur kwam te staan Alcmaria - Malmö 1-1 Rondom het priesterfeest van pastoor Verhaar Noordhollands toneelgezelschap voerde „Maria Goretti" op ALKMAAR EN OMSTREKEN Rechtbank Alkmaar V D BRANDSTOFFEN J Drink Uw oude Waag 's zomers gekoeld! Zilveren jubilaris bij „Fidelis" Moeilijk spel uitstekend vertolkt De politiek is een zaak van allen Dode en 2 gewonden door motorongeluk Herderh PAGINA 2 WOENSDAG 14 |UNI 1950 Het moet op de middag van de 21ste September, tijdens de korte- baandraverijen in de Wieringer- meer, wel erg gezellig zijn geweest in hotel Smit te Middenmeer. Want toen twee politiemannen binnen stapten om eens een kijkje te ne men, zaten er een vijftal heren heel knusjes met elkaar te kaar ten, De knusheid lag hem vooral hierin, dat in het spelletje kaart ook nog winstkansen zaten. Je reinste hazardspel dus! De politie mannen grepen in en konden de 5 heren te pakken nemen. Misschien waren er wel meer schuldigen, maar wie zal dat precies kunnen nagaan in zo'n gezellig-volle zaal. Twee er van werden reeds be recht, drie anderen, J. K. uit Haarlem, C. de B. 'uit Alkmaar en F. T. uit Purmerend, kwamen Dinsdagmorgen op het matje waar twee van hen pertinent weigerden iets met het geval te hebben uit gestaan. Alleen de B. die juist van een begrafenis kwam, bekende. Toen de getuigenissen benauwend werden, koos de tapijthandelaar uit Haarlem ook maar eieren voor zijn geld en bekende schoorvoetend, zij het met de nodige restricties. Er was echter geen ontkomen aan; de mannen waren betrapt met de kaarten op tafel en de centjes, lap jes van tien nog wel! in de vim gers. Van twee verdachten was niets kwaads uit het verleden be kend, de B. echter stond bekend als een bookmaker, en hazard-spe ler. De eis tegen de heren luidde f250.boete de man of 50 dagen brommen. Het in beslag genomen geld krijgen ze waarschijnlijk te rug. Niet opgelet Voor de Alkmaar'se Meervoudige Kamer verscheen Dinsdagmorgen de sportieve berijder van een „Co ventry Eagle", een ietwat ouder wets model motorrijwiel, dat voor heen naar alle waarschijnlijkheid in de omgang wel „stoomfiets" ge heten zal hebben. Deze, B. D. uit Akersloot, was op de namiddag van de 8ste November, op het kruis punt Harddraverslaan - Kennemer- straatweg, in de wandeiing „Trui tje" geheten, pardoes tegen de stadbus van de Naco opgereden. De bestuurder van de Eagle" wist zijn beestje op het laatste moment nog iets in te houden, doch het was reeds te laat, hij vloog tegen de bus op en schepte in zijn val een wielrijdster. Deze kreeg gelukkig geen ernstig letsel omdat alles ta melijk voorzichtig (met een gange tje van hoogstens 20 km.) was ge beurd. Volgens getuigen, zowel buspassa. giers als voorbijgangers, die het geval voor de rechtbank duidelijk konden reconstrueren, lag de schuld bij de motorrijder en trof de buschauffeur, die al op de helft van de weg was toen de motor na derde, geen schuld. Het zaakje was al eens voor de kantonrechter behandeld, waarbij de verdachte een boete van f7.50 was opgelegd. Nu eiste de officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, die verdachte een gevaar voor de weg noemde een boete van f25. of 10 dagen. De Naco deed er bij monde van de chauffeur, die nóg verontwaardigd was over de on doordachte handelwijze van ver dachte, nog een schopje op en vroeg f20 schadevergoeding. Ook dit bedrag achtte de officier van Justitie toewijsbaar. Op dc valreep Kort voor zijn emigratie naar Australië, op de valreep van de boot, bij wijze van spreken, maakte de jeugdige C. de B. uit Den Hel der zich nog schuldig aan diefstal van wasgoed en het wegnemen van een paar bankbiljetten. Jammer, want alle patroons, waar de knaap had gewerkt, konden niet anders dan gunstige inlichtingen geven. Het bleek, dat hij min of meer in verleiding was gekomen. Voor dat de boot vertrekt moet deze zaak aan kant, daarom wilde de officier van Justitie maar geen al te zware straf eisen en vroeg dus 4 maanden met aftrek. De advocaat, Mr. F. Zeiler, was van oordeel dat zijn cliënt nog veel leiding nodig heeft. l|p VOOR NOORDERKADE 2 TELEFOON LAAT 211 4141 -4142- (Advj Heintje Davids in een nieuwe Cabaret-revue ALKMAAR Ook gedurende het zomerseizoen zal het Gulden Vlies zorg dragen voor enkele lichte en amusante voorstellingen. Zondag, avond a.s. wordt begonnen met een grote show-avond waarin „Heintje Davids", attractiever dan ooit, een schat van nieuwe liedjes zal bren gen, die er in gaan als koek. Bo vendien treedt zij op als „Hawaiian, danseres"Verder verlenen me dewerking aan dit programma de Annebelle's en Co, revue van mu ziek, zang en dans, Johnny Meyer, accordeon virtuoos, Co v. d. Heyde- Wyma, muzikaal fenomeen en Coos Speenhoff de bekende humorist en conferencier. Deze cabaret-revue is getiteld ,,'t Is niet gewoon meer" en dat zegt genoeg. Geslaagd ALKMAAR Aan de rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor het Doctoraal examen Nederlands Indisch recht onze stadgenoot de heer J. Maats. Openlucht-filmvoorstelling ALKMAAR Maandagavond heeft de eerste Nederlandse lucht- projectie onderneming „Airghost" op het Waagplein een openlucht film-voorstelling gegeven waar voor van de zijde van het Alkmaar- se publiek grote belangstelling be stond. Bij gebrek aan wolken ge schiedde de prpjectie op een zeer groot filmdoek. Er werden actuali teiten, muziekfilms, tekenfilms en vooral reclamefilms vertoond. Maar hij was toch tegen het voc#> stel, om hem nog tot aan zijn ver trek onder de schutse van de re classering te plaatsen. Dat kon zijn vertrek wel eens schaden, dacht de verdediger. Waarop de officier antwoordde, dat niet de bescher ming van de reclassering de jongen kwaad kon doen, wel het uittrek sel uit zijn strafblad. Laten we er het beste maar van hopen, in Australië zijn het toch ook niet allemaal brave jongens! Uitspraken De Alkmaarse Arrondissements rechtbank, onder presidium van Mr. J. Krabbe, deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen A. R. R. uit Alkmaar, tegen wie wegens diefstal en heling 6 maanden voor waardelijke en 6 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf was geëist en veroordeelde verdachte tot 9 maanden voorwaardelijk en 3 maanden onvoorwaardelijk met af trek preventief. Tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek voorar rest werd veroordeeld A. P. uit Alkmaar, eveneens schuldig aan diefstal en heling. P. D. L. uit Alkmaar, die zich ook aan diefstal en heling schuldig had gemaakt, werd eveneens tot een jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. Tenslotte werd R. S. uit Den Hel der, die een serie rijwieldiefstallen op zijn geweten had, veroordeeld tot 1 jaar bijzondere strafgevange nis voor jongelieden. ONZE AGENDA Café Tom, Waagplein: 67 uur start Avond-vierdaag se. Noordhollands Kanaal (to. Fabriek v. Ringers) 7.30 uur demonstratie met werphengels. BIOSCOPEN: Harmonie: Daar was eens een meisje loos, alle leeftijden; Vic toria-theater: Het uur der vergelding, volwassenen; Cinema Americain: Het dubbele gelaat, 18 jaar; Nachtdienst APOTHEKEN: Apotheek Wanna, Ritse voort no. 5. Nachtdienst TAXI'S: Nassau- garage Nassauplein, telef. 3545. OM HET SCHAAK KAMPIOENSCHAP ALKMAAR OMSTREKEN De uitslagen van de gespeelde wedstrijden waren als volgt: Hoofdklasse D. AppelG. F. Cool 01 A. Holtes—H. J. C. Dagelet 1—0 P. LeewaldP. Deugd afgebr. N. TermaatJ. Korsman afgebr. W. Kwak—E. J. Kaijzer 0—1 P. VreekenC. Meijer Sr. afgebr. Ie klasse: N. PloegerJ. P. Bastiaanse 10 J. van LooF. van Vliet afgebr S. de BoerJ. C. de Ruiter 01 R. v. Wezop-G. S. Groenewoud '/i'Vz A. H. Benard—J. de Wolf 1—0 F. BoschW. Pieterse P. v. d. StruijsJ. Schuurman 10 2e klasse: P. Opdam—Th. Koelemeij 10 B. NijmanC. v. Oorschot j^-% Mej. C. Bouman-J. Slikker 01 J. NijmanM. Wol.ters Vi~xh C. Th. v. Oorschot-J. Koelemey 10 LAa ver tenue/ De talrijke toeschouwers heb ben gisteravond op 't Sportpark een aardige wedstrijd gezien, waarvan de eerste helft het meest aantrekkelijk was. De Zweedse gasten brachten een uitstekend elftal in het veld, elf stoere knapen, die dikwijls niet schroomden hun stevige body mede in 't geding te bren gen. Hun balbehandeling was pri ma en het samenspel dikwijls verrassend goed, alleen wel eens wat te veel in de breedte. Ook het positiespel was uitstekend verzorgd. Maar bij al die goede kwaliteiten was het toch niet productief. Eenmaal bij het doel gekomen was het spel te kort en werd te lang geaarzeld met een ferm schot. Alcmaria heeft zich tegen deze goede voetballers flink geweerd Afink heeft het doel uitstekend verdedigd en enkele maleneen zeker doelpunt voorkomen. In de verdediging vielen Hendriks en Helderman het meest op, ter wijl Wit na rust pas goed op dreef kwam. De voorhoede heeft tegen de stevige achterhoede der gasten meerdere goede aanvallen onder nomen. Alleen het plaatsen was dikwijls slordig, doch dit geldt niet alleen voor de voorwaart- sen. Voor de aanvang stelden de beide elftallen zich op, waarna de leider der Zweedse toer en de NATIONALE RECLASSERINGSCOLLECTE ALKMAAR Ook dit jaar werd mij gevraagd iets te schrijven ter aanbeveling van de nationale col lecte voor het reclasseringswerk welke te Alkmaar en in dit gehele gewest zal plaats vinden op Zater dag 17 Juni a.s. de zogenaamde „Re- classeringsdag". Dat de opbrengst van deze col lecte bevredigend mag heten, sinds zij jaarlijks plaats vindt, bewijst, dat een groot deel van de bevol king begrijpt waarom voor dit werk een beroep op haar wordt gedaan. Dit deel behoeft niet meer te worden bereikt met aanprijzin gen of verklaringen. Hoeveel bevredigender zouden echter deze inzamelingen zijn, wan neer ieder zonder uitzondering zijn plicht begreep, zodat de opbrengst werd vertienvoudigd. En waarom niet? Dat er jaarlijks enorme be- dragen worden besteed aan politie, rechtspraak en gevangeniswezen raakt ons allen. Het is daarom ook niet onredelijk, dat iedereen naar draagkracht dit gewaar wordt als belastingbetaler. Maar ligt het met evenzeer voor de hand, dat misda digheid met deze middelen alleen niet bestreden wordt en dat er nog iets meer moet gebeuren? Niemand is gediend met stijgende criminali teit, overvolle gevangenissen en ontmoedigde, ontevreden, wederom tot misdrijf geneigde ontslagen ge vangenen. Welnu door het steunen van deze collecte helpt u mede om deze categorie van onmaatschappelijke medeburgers zo beperkt mogelijk te doen zijn. De in Nederland op dit gebied werkzame instellingen kunnen niet zonder uw steun, ook al worden zij van staatswege ge subsidieerd. Zij streven ernaar hun moeilijk werk zo deskundig, zo degelijk mogelijk en op brede basis te verrichten. Zij kunnen wijzen op goede, soms zelfs verrassende re sultaten, en zij beschikken over een grote schare van ervaren on vermoeide medewerkers. Denkt niet, dat het zonder uw bijdrage ook wel zo zal blijven en dat an deren er wel voor op zullen komen. Want als ge zo denkt, denkt ge on Nederlands. Is het niet steeds onze trots geweest, en terecht, dat in dit land niet alleen de armen- en ziekenzorg, maar ook de kinder bescherming en reclassering daarom op hoog peil stonden, omdat diege nen, die dat konden doen de gel delijke offers ook brachten? Laat dit zo blijven en laat het jaarlijks duidelijker zijn door een stijgende opbrengst, dat zelfs een zuinige en in veel opzichten ver armde bevolking toch haar eerste plichten niet vergeet. A. D. van Regteren Altena President Arr. Rechtbank te Alkmaar voorzitter van Alcmaria een korte toespraak hielden. De Alc- maria-voorzitter werd een vaan tje aangeboden. Nadat de Zweden hadden af getrapt, was de eerste aanval voor Alcmaria. Na goed doorzet ten van de Buijzer en v. d. Lek was er een kansje, maar de bal ging naast. Een nog mooiere kans bood een voorzet van Eversteijn, doch de Buijzer mist. Dan kwamen de gasten met verrassend goed samenspel ang stig dicht bij Afink's doel en Helderman kon de bal nog maar juist van de lijn wegtrappen. Opvallend goed was het kop pen der gasten en hun vlugge starten. Toch bleef de strijd ver deeld. Zo had v. d. Lek de bal overgekopt, of even daarna ver knoeide ae linksbuiten van Mal mö een vrije kans door 'n slecht schot. Na een half uur spelens moest Afink uitlopen bij een gevaar lijke aanval, hij greep de bal, maar ook de voet van een dei- Zweedse voorwaartsen. De straf schop werd in een doelpunt om gezet. 01. Met deze stand kwam de rust. Na de rust moest -Afink al spoedig enige malen reddend op treden Een kogel van v. d. Lek hield de Zw. doelman mooi. Na 20 minuten kwam de ge lijkmaker, toen v. d. Lek uit een doelworsteling, na een scherpe voorzet van Schmidt, de bal in het net schoot. 11. Aan beide zijden deden zich daarna nog mooie kansen voor, maar deze werden gemist. Maas- sen redde eenmaal op de doel lijn. Tegen het einde kwamen de gasten nog stevig opzetten en de Alcmaria verdediging werd op zware proef gesteld. Het bleef echter 11, een uitslag, welke voor Alcmaria eervol genoemd kan worden. Medewerking gevraagd ALKMAAR. Van de zijde van het reclasseringscomité wordt er de aandacht op gevestigd, dat nog te weinig collectanten en collectrices zich hebben aangemeld voor de re- classeringscollecte, die a.s. Zater dag gehouden zal worden. Wie van U wil een paar uur opofferen ter- wille van zjjn medemens die in nood verkeert? Dames en heren, jongedames en jongemannen kun nen zich opgeven bij de heer Koel man, Mient 24 of bij de heer Ypma, Langestraat 69, tel. 2626, of Vrij dagavond aan het gebouw Waakt en Bidt aan de Laat. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johanna M. dochter van H. Feereboom en J. M. Jongejan; Carla M. A. doch ter van J. B. C. P. Vinken en M. J. C. C. de Groot; Fredericus B. z. van E. Timmer en E. F. G. Snij- kers; Adrianus P. z. van P. Leeg water en C. H. M. de Groot; Jo- han z. v- J. Weidema en F. Bakker. Mooi succes ALKMAAR Onze plaatsgenoot de heer C. G. de Gelder behaalde op de Winnerstentoonstelling in het afgelopen weekend in het RAI- gebouw te Amsterdam gehouden, met zijn kortharige Belgische Her dershond (reu) de 1ste prijs in de nieuwelingen klasse en in de open klasse, beide met de vermelding „zeer goed". De heer N. Th. Cra mer behaalde op deze tentoonstel ling met zijn gestroomde boxerteel, de qualificatie „zeer goed". EINDEXAMENS RIJKSKWEEKSCHOOL Tweede groep: Geslaagd de da mes M. A. Polman te Alkmaar; M. Steeman te Alkmaar; J. Verstraate te Medemblik; J. Zielman te Oosterblokker en de heer C. Berk hout te Alkmaar. R.K. WANDELSPORT VERENIGING H.V.Z. ALKMAAR Vanavond is de eerste start voor de Avond vierdaagse. Alle leden van HVZ worden verzocht om 6.30 op het Waagplein bij het startlokaal aanwezig te zijn. Op laatkomers wordt niet gewacht. S.v.p. allen in uniform! Op Vrijdag 16 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. G. Eeltink, wonende alhier, Landstraat 73, zich als vaste me dewerker van de hier ter stede bestaande R. K. Jeugdvereniging St. Fidelis van Sigmaringen, af deling van de Bijzondere Jeugd zorg Bisdom Haarlem, aan de in terparochiële jeugdzorg ging wijden In de afgelopen 25 jaren heeft de heer Eeltink op hét terrein van de maatschappelijke en geestelijke vorming van de in de bovengenoemde vereniging op genomen Alkmaarse jeugd onge twijfeld veel groots verricht. Steeds heeft hij blijk gegeven op het gebied van de bijzondere jeugdzorg van de juiste geest bezield te zijn. Wij mogen dan ook de over tuiging koesteren, dat de heer Eeltink een wezenlijke en zeer belangrijke bijdrage tot de bloei der vereniging heeft geleverd als resultaat van zijn krachts inspanning, beleid en inzicht en bovenal van een warme, actieve belangstelling en toewijding. Inmiddels heeft de heer Eel tink reeds een hoge leeftijd be reikt en deze is oorzaak, dat hij zijn werkzaamheid ten behoeve van de Sint Fidelisvereniging niet meer zoals voorbeen naar zijn wens kan ontplooien. Dit neemt echter niet weg, dat het hem op de dag van zijn ju bileum niet aan bewijzen van waardering en erkentelijkheid zal ontbreken. Op Zondag 18 Juni a.s. zal de directeur der vereniging, kape laan N. Buurman, in de kapel van het jeugdgebouw, Verdron- kenoord 44. om kwart over ne- ben, een plechtige gezongen H. Mis opdragen tot intentie van de jubilaris. ATHLETIEK NIEUWS Zeer belangrijk bericht: Vrijdag a.s worden alle leden (dames en heren) verzocht om 8 uur aanwezig te zijn in café Beemster in verband met enige zeer belangrijke agendapunten Dus is ieder deze maal verplicht aanwezig te zijn. Zij, die alsnog deel willen ne men aan de atletiekwedstrijden te Alkmaar op 25 Juni (CD klasse dames en heren) en te Hoorn 2 Juli, moeten dit vóór Donderdag a.s. opgeven bij J. v. d. Kamer, Dr. Schoepmans- kade 5. OLYMPISCHE DAG Voor de AFC-leden, die in het bezit zijn van een kaart voor de Olympische dag is er gelegen heid per bus de reis te maken. De terugreis is zo spoedig mo gelijk i.v.m. RKAFCSchagen om 7 uur. De PPC-er Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Jaco bus C. H. zv F. C. de Brui.jckere en C. H. Tjeertes; Tiny dv W. IJssels en H. Pruimboom; Nico- laas L. zv J. Mosch en C. Kle verlaan, Nicolaas E. zv N. Oud en J. Zaal; Maartje J. dv C. Kui per en A. Bakker. Gehuwd: Roelof W. Lamberts en Neeltje Abercrombie, Johan nes N. Tromp en Marie E. Pe kelharing. Johannes de Vries en Jacoba W. Arissen. Overleden: Klaas Opperdoes 78 j., wednr. van N. Slooves. VISACTEN VERKRIJGBAAR ALKMAAR Op de gemeen tesecretarie zijn voor visseizoen 1 Juli 1950 t/m 30 Juni 1951 de grote en kleine visacte alsmede de hengelacten verkrijgbaar te gen een bijdrage die o.a. besteed wordt ter verbetering van de vis stand. Voor deze acten moet een aanvraagformulier worden inge vuld. Voor personen boven de 15-jarige leeftijd zijn bovendien verkrijgbaar bewijzen voor het vissen met een hengel. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Cornelis A. zv J. P. Beentjes en E. P. Ruyter; Anna M. dv W. Roobeek en P. J. Hendrix; Johannes H. zv J. H. Licht en A. Everaard. Ondertrouwd: Petrus F. Krijgs man, 23 jaar, te Alkmaar en Elisa beth M, Seewald, 21 jaar; Johan F. Jostmeijer, 35 jaar en Catharina M. Witte, 25 jaar. Gehuwd: Albertus G. Boots en Johanna G. Houtenbos. WAARLAND. Maandag 12 Juni werden de feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren pries terfeest van Waarlands herder voortgezet. Des morgens was, in de parochiekerk een kindermis met algemene Heilige Communie der gehele schoolgaande jeugd. Des middags had in de zaal Jonker het feest voor de ltinderen plaats. Welke samenkomst werd opge luisterd door zang en voordracht, die door de kleine dilettantjes voor treffelijk ten gehore werden ge bracht en tenslotte werd een mooie film vertoond; tijdens het een ander werden de kinderen getracteerd. Door het hoofd der Waarlander school werd 'n hartelijke toespraak gehouden die door de jubilaris werd beantwoord. Des avonds vond de eerste feest avond voor de ouderen plaats in „De Posthoorn". Door Het Waarlan der toneelgezelschap „Ons Genoe gen" werd het actuele en prachtige toneelspel „Mariettie Goretti" (De moordenaar en het meisje) voor 't voetlicht gebracht. Dit spel, waarin wij kennis maakten met het Itali aanse meisje „Maria Goretti", dat binnenkort Heilig zal worden ver- D.O. V.E.S.-Nieuws ATHLETIEK HEILOO. Arjan Couwenhoven en Netty Bakker namen Zondag deel aan de junioren-competitie v. Noord-Holland te Amsterdam. Ze hebben het beiden er bijzon der goed afgebracht. Evenals de vorige keer in Zaan dam werd Arjan eerste op kogel stoten en hoogspringen meisjes B en ook nu weer verbeterde zij de clubrecords: Kogel: 10.87 m. en Hoogspringen: 1.381/2 m. Netty Bakker werd bij de meis jes A zowel, op de 80 m. als op Verspringen tweede achter de Ne derlandse kampioene Wil Lust. Ze liep de 80 m. in de prima tijd van 10.4 sec. Bij het verspringen kwam ze tot 4.92 m. Maarten Meyer en S. Hopman namen te Medemblik resp. deel aar de 800 m. jun. A en de 800 m. heren. Maarten werd in zijn serie zonder tegenstand eerste in de voor een grasbaan goede tijd van 2 m. 9.1 sec. De winnaar van de andere Serie deed er echter 0.2 sec. korter over, zodat Meyer in totaal 2e werd. Op dit nummer kwam duidelijk tot uiting, hoe verkeerd het is, wanneer, als in series gelopen wordt, de sterk ste lopers niet tegen elkaar uitko men. S. Hopman kwam op de 800 M. heren weliswaar als eerste binnen, maar werd helaas wegens hinderen gediskwalificeerd. De eerstvolgende wedstrijd waar aan D.O.V.E.S. met een flinke ploeg deelneemt is te Alkmaar op 25 Juni a.s. EEN LAPPENMAND IN DE BEEMSTER BEEMSTER Er is in de Beemster door de Kath. Vrouwen beweging een Lappenmand opge richt. Dat wil zeggen, dat de Vrou wenbeweging kleding irvamelt, deze eventueel vermaakt en dan weer uitdeelt aan behoeftige gezin nen, Ook ligt het in het voorne men, t.z.t. naaimiddagen te organi seren; gedragen kleding, coupons en ook financiële steun zijn nu al welkom bij het bestuur. Aldus werd dezer dagen allemaal besloten in een vergadering, waar in voor de pauze het werk van de Gidsen eens in het zonnetje was ge. zet. Mevr. Smit-van Diepen had als gasten Aalmoezenier Tuin en de leidster Mej. Vinkma verwelkomd. Beiden staken de trompet over het gidsenwerk en een groepje meisjes gaf een aardige demonstratie. Terug uit Indonesië WAARLAND Een dezer dagen kwam weer een van de jongens uit onze parochie die in 't verre Indonesië hun dienstplicht vervul den behouden thuis. Met de „Wa terman" arriveerde Cor Jansen. Evenals de andere jongens werd ook Cor feestelijk verwelkomd en werd hem door de parochianen van Waarland hulde gebracht en gefe liciteerd mét zijn behouden terug keer. Burgerlijke Stand DE RIJP Overleden: Johannes Twint, oud 69 j. echtg. van A. Heij. nis; Harmannus Christianus Boere- ma, oud 51 j. echtg. van J. Vlieg; Dirk Rijswijk, oud 83 j. wed. van G. Visser; Cornelis Kuiper, oud 72 j. echtg. van J. Verwer, eerder van G. Waterdrinker. Gehuwd: Antonius Zaal, oud 38 jaar en Elisabeth Johanna Lamboo, oud 37 j,; Gerardu-s Blokdijk, oud 23 jaar en Hendrika Schrama, oud 28 jaar. BURGERBRUG. In het kader van de festiviteiten rond het met zoveel enthousiasme gevierde jubi leum van pastoor van Leeuwen bracht het Noordhollands toneelge zelschap o.l.v. Jos Groenland en Kees Stuijfbergen een perfecte op voering van het moeilijke stuk over het leven van de jongste Italiaanse heilige, Maria Goretti, De wraak van een heilige genaamd. Wjj moeten het eerlijk bekennen, dat we, vooral met het oog op opvoeringen elders, met gemengde gevoelens naar Burgerbrug zijn ge togen en van de opvoering geen grote verwachtingen hebben ge koesterd. Ons vooroordeel maakte echter direct bij de aanvang van het spel plaats voor diepe waarde ring en lof. Want 't Noordhollands toneelgezelschap heeft dit, uiter aard zeer moeilijke stuk, op een voorbeeldige wijze, niet zoetelijk en vroom, maar eerlijk en werkelijk weten te brengen. Alessandro Serenetti, de onstui mige, ongelovige, luie jongeman, met bestiale en sadistische inslag behept, werd door Wim Pieters uit stekend gebracht. Sterk spel gaf ook Jan Dogger in de rol van de vader van Alessandro. Moeder As- sunta, de moeder van Maria, speel de goed, al hadden wij in dit ensem ble wel gaarne iets meer beweeg lijkheid gezien. Maria Goretti'werd op een waarlijk verbluffende Wijze gespeeld door Wiesje Blom, die o.i, een juiste opvatting van haar rol had en die ook uitstekend naar vo ren wist te brengen. Voorts noemen wij nog de pastoor, een goede ver tolking van Albert Schmeddes, en een verstandige cipier van Arie Jonker. Mevrouw Jonker-Tesselaar wist van haar kleine rol als zieken zuster ook een mooi stukje werk te maken. Jos Groenland zelf speelde de huisvriend Carlo en de inspec teur van politie goed, de laatste misschien ietwat te zwaarwichtig. Al met al hebben wjj ervaren, dat in dit spel vele mogelijkheden zaten, die het Noordhollands Toneel met veel enthousiasme heeft weten te verwezenlijken. Een uitstekende opvoering. klaard, werd onder de regie van Jan van der Gulik door de dames en heren toneellisten uitstekend ge speeld. Alle rollen, welke goed in gestudeerd bleken te zijn, werden op de juiste wijze vertolkt. Het pu bliek dat in grote getale was opge komen volgde in ademloze stilte de handelingen van dit ontroerend spel. Het was dan ook niet te verwon deren dat na elk bedrijf een harte lijk applaus klonk. Deze eerste feestavond die uitmuntend slaagde, wordt door meerdere gevoegd, zo dat de gehele „St. Wulfromi'' pa rochie in de gelegenheid wordt ge steld dit mooie toneelstuk te zien. Burgerlijke Stand NIEUWE NIEDORP. Geboren: Gerardus J. zv J. S. Wijnker en C. M. Bruin; Gerard R. zv M. Jellema en J. Jongsma; Adriaan D zv G. v. d. Kolk en A. M. Rempt; Antje T. dv J. Rezelman en A. M. Smit; Jannie A. dv H. Rentenaar en J A. Vader. Ondertrouwd: J. Ursem 26 j. te Heerhugowaard en M. A. Wit 26 j. Getrouwd: J. v. d. Ben 24 j. te Ouderkerk a-d. IJssel en B. Spek 23 j.; J. Ligthart 25 j. te Opmeer en M. J. Poland 25 j.; L. T. Koele- meijer 24 j. te Haarlem en H. Kou- wenberg 23 j.; P. Kos 24 j. te Ha renkarspel en A. E. Musson 23 j. Overleden: C. Schoen 71 j. echt genoot van G. Ens. Ingekomen: A. van Leijen en ge zin van Obdam; J. Peetoom van Winkel; H. J. Kossen en echtg. van Winkel; B. Pluister en echtg. van Winkel; J. van der Ben van Ouder kerk a-d. IJssel; A. G. A. Ruurda van Rotterdam; K. Hopman en echtg. van Zijpe. Vertrokken: A. C. M. Hendriks naar Gorichem; G. Holwerda naar Groningen; A. van 't Veer en kin deren naar Egmond Binnen; J. Spek naar Canada; H. Kouwenberg naar Haarlem; M. J. Poland naar Heerhugowaard: A. E. Musson naar Harenkarspel; M. Smit naar Alk maar. DE ZANGERS OP REIS URSEM Het zangkoor is ge zellig uit geweest. Kwart voor zes vertrokken de zangers met hun' vrouwen, verloofden of moeders 39 in getal met een „Magneet"-bus naar Zuilen. Do rit was prachtig, vooral langs de Vecht. Kwart over 8 werd in Zuilen koffie gedronken en hei gemeentepark bewonderd. Daar na door Utrecht naar de Pira mide van Austerlitz. Van 122 uur verbleven de zangers in Ouwehand's dierenpark en geno ten van al het mooie, dat daar te van al het mooie, dat daar te zien is. Een bezoek aan het oor logskerkhof op de Grebbeberg bracht allen diep onder de in druk. Tenslotte werden nog Arnhem en Nijmegen bezocht. OM HET GOUDEN KRUIS WGW—HUGO BOYS 6—3 DEN HELDER. Het is WGW gelukt de gouden kruiswinnaar van vorig jaar, Hugo-Boys. uit te scha kelen. WGW speelde met 2 inval lers voor Faes en Schilder, waar voor Stobbe en Zwagerman mee speelden, Het was een vlotte wed strijd, waarin de betere balbehan deling en combinaties van WGW doorslaggevend waren. Binnen 2 min. had Hugo-Boys succes door een overrompelende aanval, waaruit de midvoor doel puntte. Drie minuten hierna kreeg v. Wees de bal van rechts goed aangegeven en het was met een goed schot gelijk 11. Na een half uur kreeg Ramler een kans en het was 21. Hugo- Boys verslapte en Ramler passeer de drie man keurig en schoot met linkier been in de uiterste hoek. 31. Direct na de rust zette Hu- go boy's, nu gesteund door de wind een grobt offensief in waaruit door een fout van Bouma de stand op 32 werd gebracht. Direct hierna nam Spaans een vrije schop, de bal veranderde door een back van richting en het was 4—2. WGW werd nu veel sterker, Ramler maakte 52, Dit was de H.-Boys te erg; de handige rechts buiten Doodeman schoot keihard tegen de lat en de terugkomende bal werd keurig door de H. mid voor ingekopt. 53: Ramler ging er weer eens van door en bracht de stand op 63, 3 Min. voor het einde kreeg WGW een penalty te nemen wegens hands maar deze werd door v. Amers foort naast geschoten. Met WGW in de aanval blies de goed leidende scheidsrechter het einde van deze sportief gespeelde strijd. 25 JAAR BESTUURSLID VAN DE L, T. B. DE RIJP Zaterdagavond zag de heer J.Oudejans zich verrast door een bezoek van het voltallig bestuur van de LTB afdeling De RijpGraft waar hij 25 jaar deel van uitmaakt. Het bestuur had ge meend, de heer Oudejans op de juiste datum te zijnen huize te hul digen en hiervoor geen algemene vergadering af te wachten, 't Was voor de jubilaris dan ook wel een verrassing, het bestuur kwam hem namelijk op straat tegen en ver zocht hem even mee naar huis te gaan. In een gloedvolle speech van de voorzitter, de heer G. J. Visser, werd hem op de meest eervolle wijze dank gebracht voor het vele wat hij voor de vereniging in de loop van deze 25 jaar heeft gedaan, vooral de laatste 10 jaren als pen ningmeester. Ook als afgevaardigde bij verschillende vergaderingen heeft de heer Oudejans verdien stelijk werk verricht en heeft hij zich laten kennen als iemand die de belangen van de vereniging ten volle behartigde. Het deed de voor zitter een genoegen de jubilaris 'n zeer passend cadeau te mogen over handigen, n.l. een zilveren horloge met inscriptie. Zeer getroffen door deze blijk van waardering, dankte de heer Oudejans voor deze bui tengewoon mooie attentie. OPROEP ZIJPE De postcommandant der Rijkspol. te Schagerbrug, ver zoekt de persoon, die op Maandag 5 Juni 1950 omstreeks 16.00 uur 0p het strand bij Petten werd aange sproken doop een jongen van 16 j„ die hem verzocht mede te gaan naar zijn kleren welke in het duin lagen, waarbij een individu zich op verdachte wijze ophield, zich bij politie te melden. De persoon moet zijn gekleed geweest in donkere pantalon en rood wit geblokt sport- shirt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: TAMELIJK KOEL! Over het algemeen veel bewol king met bijna overal enkele buien. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Noordwest. Tamelijk koel weer. POLITIEKE LANDDAG BEEMSTER DE POLITIEK is een zaak van allen, dat is het onder werp, waarover mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „de Tijd" a.s. Zondag 18 Juni zal spreken op de eerste eigen politieke Land dag van de KVP in de Beemster. Een zaak van allen, dus allen moeten daar belangstelling voor hebben, allen moeten Zondag naar deze Landdag gaan, ook om dr. Albering te horen. Dr. L. A. H. Albering, de bij velen bekende algemene secre taris van de Katholieke Vólks- party, spreekt over het werk van de KVP in positieve zin. Met dat al vergeet de muzi kale opluistering van „Cresendo" van Purmerend en van „Wilhel- mina" van Volendam niet! wordt het daar in de Nieuwe Tuinbouw aan de Purmerender- weg in Z.O. Beemster a.s. Zon dag een belangrijke dag voor het rayon van de Statenkring Hoorn-Zuid, waarin tien actieve afdelingen samenwerken, om deze Landdag op touw te zetten. En het gaat goed met de voor bereidingen op de meeste plaats- sen, hetgeen bewijst dat men daar al begint in te zien, dat de politieke een zaak van allen is en dat de KVP haar taak en haar doel slechts kan bereiken, als er van alle kanten positief wordt medegewerkt. Het programma, dat tevens bewijs van toegang is, verscheen in druk, het ziet er goed uit en het Werkcomité doet er een ste vige oproep in horen. Vooruit, Beemster en Pumerender-afde- lingen, maak deze eerste poli tieke Landdag van de „Zuid" tot een klinkend succes! HEERHUGOWAARD. Vanmor gen omstreeks 7 uur is er dicht bij de St. Dyonisiuskcrk te Heerhugo waard een ernstig motorongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 26-jarige A. J. de Koning uit Wognum en waardoor de 19- jarige B. Rohof uit Wognum vrij ernstig, en de 42-jarige Pieter Rin kel, eveneens uit Wognum, licht ge wond werd. De motor met zijspan kwam uit de richting Heerhugowaard Noord. A. J. de Koning was de bestuurder en zijn beide passagiers hadden plaats genomen op de duo en in het zijspan. Van de tegenovergestelde lichting naderde een auto van de polder Heerhugowaard, bestuurd door J. K. In de bocht van de weg zijn beide voertuigen met elkaar in botsing gekomen. Voor zover men ons inlichtingen kon verstrekken werd de bocht door de motorrijder waarschijnlijk iets te krap genomen en kon de bestuurder van de vracht auto, die nog iets is uitgeweken, een botsing niet meer voorkomen. De bestuurder De Koning moet bijna op slag gedood zijn, P. Rohof kreeg een hersenschudding en vrij ernstige inwendige kneuzingen, P. Rinkel brak enige ribben. Kapelaan Hoogeveen heeft alle drie van het H. Oliesel voorzien. Geeskundige hulp werd verleend door de doktoren Herckcnrath en Brinkhorst. Per ziekenauto's zijn bet stoffelijk overschot en de beide gewonden naar het ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Het slachtoffer De Koning was gehuwd en had twee kinderen. De motor werd ernstig ontwricht en ook de vrachtauto liep aan de voorzijde aanzienlijke schade op. De chauffeur van de vrachtauto kreeg geen letsel. VROUWELIJKE EMIGRANTEN UIT INDONESIë Twee gedemobiliseerde leden van het Vrouwelijk Hulp Korps van de K.L., nl. Monty Kramer uit Oost huizen bij Purmerend en Eddie Deelstra uit Assen, zijn na beëindi ging van haar dienstverband in Indonesië niet naar het moederland gerepatrieerd, doch per K.L.M.- vliegtüig als emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrokken. De dames, die de eerste vrouwe lijke emigranten zijn uit Indonesië, willen trachten daar een nieuw be staan op te bouwen, aldus se'int de correspondent te Djakarta van „De Telegraaf". Een nieuwe soldatenfilm In het najaar zal een nieuwe oor logsfilm, een J. Arthur-Rank pro duct. in roulatie komen. Deze be handelt de geschiedenis van twee soldaten, een Amerikaan en een Engelsman, die de kruistocht door Europa meemaakten en in 1944 op vrijwel alle fronten zijn versche nen. Het aantrekkelijke van deze film, die in opzet iets weg heeft van de bekende „Het verhaal van de soldaat" is wel, dat ze vrijwel geheel op Nederlands gebied speelt. Zo spelen de bevrijding van Eind hoven, Grave en Nijmegen er een grote rol in Generaal Eisenhower zal voor deze nieuwste oorlogsdo cumentaire, die getiteld is: „They were not divided", een inleiding schrijven. HUIZE „DUINZIGT" TE OEGSTGEEST 100 JAAR Op 19 Juli 1950 zal Huize „Duin- zigt" feestelijk het feit herdenken, dat Mgr. Cornelis van Wyckersloot dit huis heeft -gesticht en toever trouwd aan de Zusters van Roo sendaal, om daar de opvoeding van de katholieke vrouwelijke jeugd to verzorgen en zich aan vele andere werken van naastenliefde te wik den. Op 22 Augustus a.s. zal er hl „Duinzigt" een -grote réunie wor den gehouden, waartoe alle oud leerlingen hartelijk worden uitge nodigd. Zij worden echter verzocht vóór 15 Juli a.s. hun komst op 22 Augustus schriftelijk te melden aan Rector H. Sondaal „Duinzigv Oegstgeest. (Vervo der meer uil apriorisme, da in de H. Sch: deze ons dire geloven voor aan deze fur vers in dit si dacht is beste veei schriftuu ons a&ngevoe: ons heen gaar Op een enk wij nog de aan heeft ons vaal weten. In Par reformatorisch men aangerad uitzonderinger van dat hetwe] steeds hebben Dankbaar z officieel stuk a dat in het tole onze zijde niet doorbreken. Moeten wij dit schrijven een groei naa: sprake van. Er heugend bete „Rome" dan w leefd hebben, even breed en Echter hebben weer duidelijki tragiek van de tenheid is ons Pijnlijker gewc moedeloosheid? God kan ook ui van Abraham v ker uit zo innig lijk overtuiger Christus. In het H. Geest werk de kerk al zovei wonnen, (men nus als Zielzon der Meer), wai ook deze niet kant wordt ver< duld, een liefc zaamheid niet van de personer hangen en een lwuden. Een ap dit boek wijst Maagd Maria in Moge zij een heil Van haar bidt d alle dwalingen i reld overwonnen eens doen met n en tederheid. C zal het door Has God. E. DONDERDA HILVERSUM 1, 7.00 KRO, 10.0 KRO, 14.00—24.0 7.00 Nieuws; 7.1 Ziek; 7.45 Morgen sche kalender; 8.( Gramofoonmuziek vrouw; 9.30 Wa Gramofoonmuziek 10.00 Gramofoonmi gendienst; 10.45 11.00 Voor dg zieki radio; 12.00 Angeli concert (12,30—1 &en)12.55 Zon: Nieuws en katholh Kamerorkest; 13.0( ziek; 14.45 Voor d Vocaal kwartet en bellezing; 16.45 Gr 17.00 Jeugdjournaa nerkwartet; 17.50 ding; 18.00 Hobore stem van de Chrisl ffing"; 18.40 Leger tier 19.00 Nieuws e 19.15 Amusement Radiokrant; 20.00 Gramofoonmuziek tie naar Zuid-Afrik mofoonmuziek 21.4( klankbeeld; 22.15 B Zicht; 22.35 Gn 22.45 Avondoverd Nieuws; 23.15—24 muziek. HILVERSUM 2, 2 7.00 AVRO, 7.50 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.11 nastiek; 7.30 Gra 7.50 Dagopening; 8. weerberichten; 8.15 ziek; 8.55 Voor de vi mofoonmuziek; 10 £»ng; 10.15 Gramof, Voor de kinderen; 3 eert; 11.45 Ornithol rie 12.00 Gramofoon Mededelingen; 12.33 tje; 12.38 Planoduo; 13.45 Metropole orkt mofoonmuziek; 14 vrouw; 14.30 Cello e Voor de zieken; 16.0 rendang", causerie; eerd programma; 1 Jeugd; 18.00 Nieuws Praatje; 18.30 Voor ïnnó„1900 Radio volk 19.30 Concertgebouw! hste; (20.4021.05 Causerie) 21.50 Gramofoonmuzi derlands belang bij E stel", causerie; 22.3 kest; 23.00 Nieuws; actualiteiten; 23.302 foonmuziek. BRUSSEL, 324 m. r Gramofoonm 1,'muziek 12.30 1 42.32 Voor de landbou re muziek; 13.00 N en 14.00 Gramofoonir Pianorecital; 15.00 wGramof°onmuzi( I>orthern Orchestra; orkest; 17.OO Nieuws; cimbel recital; 17.15 deren; i8.i5 Balletm 1n °r de soldaten; 19 49.30 Zangrecital; 19.; ™eke tribune; 20.00 21.00 Klank; Gramofoonmuziek; 2 teiten; 22.00 Nieuws; 23 00^1 22'45 Gram' Nieuws; 22.05- BRUSSEL, 484 m. 13?n5 Gmroeporkest 3 15 nn~r- 0 Gramc 16 'nn ot omroeporki 16.00 en 16.45 Gramc fnriT, Li°hte muziek; 1 ren^n2^' omr°eporl' 22 nn M- Nieuws; 22.< ff'?0 Nieuws; 22.15 Gr fn^: 22'55 Nieuws; 2! foonmuziek; 23.55 Nieu

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6