DE HERDER VAN DE BERGEN ZES! Financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen in de Tweede Kamer \l Slachtoffers Japanse executies gevonden 'erw ACHTING eke landdag eemster is een van allen >n 2 gewonden motorongeluk Herderlijk schrijven RADIO programma Een bedrag van 1,5 milliard nodig Jeugdige dievenbende opereerde in apeldoorn In ChristusLicht Mededeling van het Rode Kruis Nederland-Frankrijk (militair) 4-4 Ronde van Italië koblet 1 en bartali 2 Buitenlands overzicht Conservatieve socialisten Naar wij vernemen: feuilleton WOENSDAG 14 JUNI 1950 PAGINA 3 door het K.N.M.I. te g van Woensdagavond KOEL! [gemeen veel bewol- bijna overal enkele ;e tot zwakke wind, L tussen Zuidwest en Tamelijk koel weer. 'L'IEK is een zaak dat is het onder- jver mr. Jan Derks, ;ur van „de Tijd' a.s. Juni zal spreken op igen politieke Land- KVP in de Beemster. ,n allen, dus allen r belangstelling voor >n moeten Zondag anddag gaan, ook om te horen. H. Albering, de bij nde algemene secre- ie Katholieke Volks- kt over het werk van positieve zin ,1 vergeet de muzi- ering van „Cresendo i-end en van „Wilhel- Volendam niet! daar in de Nieuwe aan de Purmerender- Beemster a.s. Zon- elangrijke dag voor van de Statenkring waarin tien actieve samenwerken, om ag op touw te zetten, at goed met de voor op de meeste plaats en bewijst dat men 'int in te zien, dat de ;n zaak van allen is KVP haar taak en slechts kan bereiken, i alle kanten positie! egewerkt. 'ramma, dat tevens toegang is, verscheen et ziet er goed uit en amitc doet er een ste rn in horen. Vooruit, en Pumerender-afde- A aak deze eerste poli- van de „Zuid tot succes! GOWAARD. vanmor- »ks 7 uur is er dicht bjj nisiuskerk te Heerhugo- ernstig motorongeluk t het leven heeft gekost jarige A. J. de Koning m en waardoor de i#- Rohof uit Wognum vrij de 42-jarige Fieter Rm- ns uit Wognum, licht ge- i. r met zijspan kwam uit Heerhugowaard Noord. 'oning was de bestuurder •ide passagiers hadden men op de duo en in het an de tegenovergestelde aderde een auto van de erhugowaard, bestuurd In de bocht van de weg voertuigen met elkaar gekomen. Voor zover men tingen kon verstrekken ocht door de motorrijder lijk iets te krap genomen bestuurder van de vracht- nog iets is uitgeweken, s niet rheer voorkomen, lurder De Koning moet lag gedood zijn, P. Rohof hersenschudding en vrij nwendige kneuzingen, F. ak enige ribben, i Hoogeveen heeft aiie iet H. Oliesel voorzien, dige hulp werd verleend loktoren Herckenrath en Per ziekenauto's zijn ijk overschot en de beide naai het ziekenhuis in vervoerd. ihtoffer De Koning was n had twee kinderen, ar werd ernstig ontwricht e vrachtauto liep aan de aanzienlijke schade op. iffeur van de vrachtauto n letsel. elijkf, emigranten UIT INDONESIë 'demobiliseerde leden van veüjk Hulp Korps van de Monty Kramer uit Oost- j Purmerend en Eddie lit Assen, zijn na beëindi- haar dienstverband in niet naar het moederland •erd, doch per K.L.M.- als emigranten naar eland vertrokken, les, die de eerste vrouwe- granten zijn uit Indonesië, ichten daar een nieuw be te bouwen, aldus seint de dent te Djakarta van „De tieuwe soldatenfilw najaar zal een nieuwe oor een J. Arthur-Rank pro- roulatie komen. Deze be de geschiedenis van twee een Amerikaan en een in, die de kruistocht door neemaakten en in 1944 op alle fronten zijn versche- t aantrekkelijke van deze 2 in opzet iets weg heeft bekende „Het verhaal van aat" is wel, dat ze vrijwel a Nederlands gebied speelt- a de bevrijding van Eind- Irave en Nijmegen er 1 in Generaal Eisenhower deze nieuwste oorlögsdo re, die getiteld is: „Th®^ 4 divided", een inleiding IIZE „DUINZIGT" CSTGEEST 100 |AAR Juli 1950 zal Huize „Duin- Stelijk het feit herdenken, Cornells van Wyckersloot heeft gesticht en toe^® aan de Zusters van H°° om daar de opvoeding van lieke vrouwelijke Jeu=°„;e a en zich aan vele andere naastenliefde te wu Augustus a.s. zal er l" t" een grote reünie w°r luden, waartoe alle °u n hartelijk worden u"ge Zij worden echter verzoc Juü a.s. hun komst OP j schriftelijk te melden aj® H. Sondaal „Duinzig* !St. (Vervolg van pag. 1.) der meer uit van het geloofs- apriorisme, dat de hele openbaring in de H. Schrift vervat is en dat deze ons direct de openbaring te geloven voorhoudt. Jammer, dat aan deze fundamentele contro- vers in dit schrijven geen aan dacht is besteed. Vandaar dat zo veel schriftuurargumenten tegen ons aangevoerd, eenvoudig langs ons heen gaan. Op een enkelijke punt willen wij nog de aandacht vestigen. Men heeft ons vaak ons isolement ver weten. In Paragraaf 53 wordt de reformatorische zijde een isole- men aangeraden dat in wezen en uitzonderingen niet veel verschilt van dat hetwelk onze Bisschoppen steeds hebben voorgestaan. Dankbaar zijn wij, als in een officieel stuk als dit erkend wordt dat in het tolerantieprobleem aan onze zijde nieuwe gezichtspunten doorbreken. Moeten wij nu zeggen, dat uit dit schrijven ook'iets blijkt van een groei naar ons toe? Geen sprake van. Er is alleen een ver heugend beter verstaan van „Rome" dan wij vroeger wel be leefd hebben. Maar de kloof is even breed en diep als ze al was. Echter hebben wij ze wederzijds weer duidelijker leren zien. De tragiek van de verdeelde Chris tenheid is ons nog eens dieper en pijnlijker geworden. Reden tot moedeloosheid? Natuurlijk niet! God kan ook uit stenen, kinderen van Abraham verwekken, dus ze ker uit zo innig gelovende en eer lijk overtuigende broeders, in Christus. In het verleden heeft de H. Geest werkend in en buiten de kerk al zoveel dwalingen over wonnen, (men leze eens Augusti- nus als Zielzorger van Prof. van der Meer), waarom zal hij het ook deze niet doen? Van onze kant wordt vereist: eindeloos ge duld, een liefdevolle verdraag zaamheid niet van de leer, maar van de personen die de leer aan hangen en een gebed zonder op houden. Een apart hoofdstuk in dit boek wijst de rol van de H. Maagd Maria in het heilsplan af. Moge zij een heilige wraak nemen. Van haar bidt de kerk: „Gij hebt alle dwalingen over de hele we reld overwonnen." Zij zal dat nog eens doen met moederlijke liefde en tederheid. Of liever Christus zal het door Haar doen. Dat geve God. E. BRUNA O.F.M. DONDERDAG 15 JUNI HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.0 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9,35 Gramofoonmuziek 9.40 Schoolradio 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gemengd koor; 11.00 Voor de zieken; 11.45 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert (12.3012.33 mededelin gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Kamerorkest; 13.00 Gramofoonmu ziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Vocaal kwartet en solist; 16.00 Bij bellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Zigeu nerkwartet; 17.50 Regeringsuitzen ding; 18.00 Hoborecital; 18.25 „De stem van de Christelijke Vakbewe ging"; 18.40 Leger der Heilskwar- tier 19.00 Nieuws en weerberichten 19.15 Amusementmuziek19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek; 20.45 „Emigra tie naar Zuid-Afrika"21.00 Gra mofoonmuziek 21.45 „Wegverkeer" klankbeeld; 22.15 Buitenlands over zicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524,00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 24.00 AVRO. 8.00- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuz.10.50 Voor de kinderen; 11.00 Orgelcon cert; 11.45 Ornithologische cause rie 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionne tje; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.45 Metropole orkest; 13,45 Gra mofoonmuziek; 14.00' Voor de vrouw; 14.30 Cello en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Een bordu- rendang", causerie; 16.15 Gevari eerd programma; 17.00 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Voor de strijdkrach ten: 19.00 Radio volksmuziekschool 19.30 Concertgebouworkest en so liste; (20.40—21.05 „De stenen spreken", causerie); 21.45 Nieuws; 21.50 Gramofoonmuziek; 22.10 „Ne derlands belang bij Duitslands her stel", causerie; 22.30 Musette-or- kest; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek 12.30 Weerberichten 12.32 Voor de landbouw 12.40 Lich te muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.00 Gramofoonmuziek; 14.30 Pianorecital; 15.00 Engelse les; 15.15 Gramofoonmuziek 16.00 BBC Northern Orchestra; 16.30 Strijk orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Clave- cimbel recital; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Balletmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zangrecital; 19.50 Vrije poli tieke tribune; 20.00 Verzoekpro- gramma; 21.00 Klankbeeld; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijk kwartet; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 22.0524.00 Lichte muziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Omroeporkest 13.00 Nieuws 13.1013.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Groot omroeporkest en solist; 16.00 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramo foonmuziek, omroeporkest en -ko ren; 19.45 Nieuws; 22.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws. (Van onze parlementaire redacteur) De particulieren, die aan huis en goed oorlogsschade leden, weten al sinds enige tijd waar zij, wat de vergoeding betreft, aan toe zijn. De publiekrechtelijke lichamen, zijnde provincies, gemeenten, waterschappen e.d., hebben tot nu toe echter nog steeds in het onzekere geleefd. Een wetsontwerp, dat hun ver goeding regelde, werd reeds enkele jaren terug ingediend, maar door de Kamer gewogen en te licht bevonden. Ook tegen een nieuw ontwerp rezen nog al wat bezwaren, maar nadat het nog eens terdege was herzien, kon het dan gisteren in openbare behandeling komen. Bij dit wetsontwerp gaat het dus om een staartje van de oorlogs schade, of eigenlijk is het beter om te spreken van een staart, want ook met deze regeling is nog een bedrag van anderhalf milliard ge moeid, een bedrag dat over 40.000 objecten zal moeten worden uit gestreken. Minister Lieftinck be cijferde dat een milliard nodig zal zijn voor de kosten verbonden aan de uitvoering van wederopbouw- plannen en een half milliard voor geleden schade aan goederen. Binnenlandse Zaken uitgeschakeld De Kamer wilde de belangen van provincies, gemeenten e.d. natuurlijk graag zo veilig moge lijk stellen. Vandaar het verzoek om bij elke beslissing ook de mi nister van Binnenlandse Zaken in te schakelen. Minister Lieftinck voelde daar echter niet veel voor. Voorts wilde de Kamer in de beoordelingscommissie vaste ver tegenwoordigers van de gemeen ten. Ook wat dit betreft gaf de minister aan zijn opzet de voor keur. Zou men vaste vertegen woordigers voor de gemeenten benoemen, dan was het hek van de dam. Ook de provincies zou den dan een vaste vertegenwoor diging willen hebben, de water schappen hadden al een soortge lijk verzoek gedaan en op die ma nier kreeg men dan een college waarmede niet meer te werken viel. Veel beter was het telkens buitengewone leden aan de com missie toe te voegen, die deskun dig waren ten aanzien van het te behandelen geval. Een inbraak, in de nacht van Zondag op Maindag j.l. gepleegd in het manufacturenmagazijn „De Duif" in de Hoofdstraat te Apel doorn, heeft de recherche op het spoor gebracht van een bende jeugdige dieven en helers, die zeker een tiental inbraken, in de laatste maand te Apeldoorn ge pleegd, op haar kerfstok heeft. Het waren vooral winkels en woningen, die het doelwit vorm den en waaruit de meest uiteen lopende voorwerpen, van lippen stiften tot kostbare electrische instrumenten, werden gestolen. Een grote hoeveelheid kon nog ten huize van een der daders, de 17-jarige A.S., worden achter haald. Behalve hem arresteerde de Apeldoornse recherche de ver moedelijke hoofddader, de 17-ja rige K.O., diens broer, de 18-ja- rige A.O., de even oude J.L., de van heling verdachte 22-jarige G.W.S. en de 17-jarige Th. E. van S. Nog enkele arrestaties worden verwacht. STICHTING „RljKSBEHOUD" OPGERICHT Op Donderdag 8 Juni is de acte gepasseerd, waarbij de Stichting „Rijksbehoud" is op gericht. Deze stichting is in het leven geroepen na het besluit tot op heffing van het Nationale Comi té Handhaving Rijkseenheid, om dat de initiatiefnemers de band met degenen, die het streven van Rijkseenheid hebben ge steund, wilden behouden. De stichting staat onder lei ding van een dagelijks bestuur, waarvan deel uitmaken de heren C. van Baren Jr., dr. K. J. Boeyinga, kol. K. Drost, mevr. R W. van Dijk-Hendriks, en de heren prof. mr. P. S. Gerbrandy, grof. dr. C. Gerretson, J. H. [emmers Sr. (secretaris), E. Looyen, vice-adm. A. S. Pinke, J. Reyers. gen. P. Scholten, Ch. J. I. M. Welter, mr. A. Zeegers. Russische trawlers in de Zwarte Zee LONDEN, 13 Juni (Reuter). Radio Ankara meldt, dat de vloot Russische trawlers, wier verschij nen voor de Engelse kust een sensatie verwekte, de Dardenellen gepasseerd zijn en de Zwarte Zee zijn opgevaren. Engeland overweegf beperking van visinvoer LONDEN, 13 Juni (Reuter) Desgevraagd heeft de Engèlse premier, Attlee, vandaag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regering in verband met de moeilijkheden, waarin het Engel se visserijbedrijf tegenwoordig verkeert, beperking van de vis invoer overweegt. Niets is gewichtig op de wereld dan al- d);leen, dat God -'er- heerlijkt wordt. ,,Ere zij God in den hoge''! Dat is de laatste be tekenis van de schep ping der wereld niet minder dan van het werk der Verlossing, van de Menswording van de Zoon van God en van onze toekom stige verheerlijking ■5P in de hemel. BENEDICTUS Welke organen eeliik te stellen Dan schept het ontwerp nog de mogelijkheid om bepaalde licha men met publiekrechtelijke licha men gelijk te stellen. Maar wie zullen tot die gelukkigen beho ren? De minister deelde mede dat er voor de Spoorwegen een speciale regeling kwam. De heer de Haas (K.V.P.) gingen in het bizonder de ziekenhuizen, vacantiekolonies e.d. ter harte. De minister was echter van oordeel, dat de finan ciering van de ziekenhuisbouw al voldoende geregeld was. Andere instellingen zouden wel voor iets extra's in aanmerking komen. In de avondvergadering merkte de minister op, dat het tijd werd de zaak af te wikkelen. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. De nieuwe oorlogsbegrofing De door allerlei omstandighe den noodzakelijk geworden nieu we begroting van het departe ment van Oorlog voor 1950 is thans bij de Tweede Kamer in gediend. Zij zal in de loop van deze week verschijnen. Unificatie der sociale Verzekeringen Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van het wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der so ciale verzekering. FRAUDE MET KINDERBIJSLAGREGELING IN MEPPEL Proces-verbaal voor 8 werkgevers en 15 arbeiders In Meppel heeft de politie proces-verbaal opgemaakt te gen 8 werkgevers en 15 losse arbeiders inzake een fraude met de kinderbijslagregeling. Werkt een losse arbeider bij een werkgever, dan dient deze de dagen aan te kruisen, waardoor de arbeider de kinderbijslag krijgt uitbetaald. Valt een losse arbeider in de steunregeling, dan betaalt de sociale instantie de kinderbijslag. Omdat het erg moeilijk is losse werkkrachten te krijgen, hebben sommige werk gevers meer dagen aangekruist dan gewerkt werd om het perso neel gunstig te stemmen. De be trokken arbeiders kregen dus dubbel uitbetaald èn van de werk gever èn van Sociale Zaken. Het nieuwste Canadese passagiersvliegtuig met straalaandrij ving, dat bij de „Avro" (A. V. Roe-Ontario) fabrieken werd gebouwd, is thans bij de Canadese luchtlijnen in gebruik. Het vliegtuig, dat 50 passagiers kan vervoeren, vliegt met een kruis snelheid van 720 km per uur, en wordt voortgedreven door 4 Rolls-Royce Derwent straalmotoren. De lengte van het toe stel is 25 meter en de spanwijdte van de vleugels 30 meter. 's GRAVENHAGE. Het hoofd van de legcrgravendienst te Ban doeng heeft via het Nederlandse Rode Kruis bekend gemaakt, dat het na een langdurig en moeizaam onderzoek is gelukt de volgende slachtoffers van Japanse executies in Augustus 1942 te Longnawan op te sporen en de stoffelijke overschotten naar Tarakan te transporteren, waar zü op het ere- veld zullen worden bijgezet op Donderdag 15 Juni a.s., des voor middags te 9 uur: T. Heul, Eur. sgt.; K. van der Woude, mil. sgt., stbnr. 23090, empl. B.P.M.; D. J. A. Westerhuis en echtgenote, le It. inf.; J. de Wilde en echtgenote, Eur. sgt. inf. det. Boelongan; D. C. "ten Have, „mil. sgt. maj., stbnr. 08023, empl. B.P.M.; J. H. Groenveld, res. le lt. vlieger; A. Baarschers, mil. off. vlieger 3 M.L.D.; J. van Halm, sgt. vlieger, stbnr. 12735; H. Dries, Eur. brig; B. J. H. Teunisen, sld. le kl., stbnor. 90084; H. J. Koullen, mil. matr., stbnr. 3714/d; F. W. C. Ledeboer, mil. matr., stbnr. 7909/d; A. H. Sarton, mil, matr., stbnr. 8923/d; Thomas S. Scheers, mil. matr., stbnr. 14808/d; F. L. Scipio, mil. matr. stbnr. 1514/d; G. Th. Valk, mil. matr., stbnr. 822/d; H. W. van der Wulp, mil. matr., stbnr. 8712/d; J. Th. Burghardt, mil. korp. tel.gr,, stbnr. 30318/d; N. C. van der Eist, telgr. matr., stbnr. 13791; J. Jo seph, mil. matr. tèlgr., stbnr. 5420/ d; K. A. Reen, mil. matr. telgr., stbnr. 19920/d; M. W. J. M. Geus- kens, lt. t. zee 2e kl. V.S.D. K.M.R.; G. A. A. van Amersfoort, mil. matr., stmbnr. 1012/d; L. Barn- stijn, mil. matr., stbnr. 7115/d; T. Donk, mil matr., stbnr. 7818/d; A. J. Geeve, mil. matr. scihr., stbnr. 33519/d; W. E. G. Hauber, mil. matr., stbnr. 1122/d; A. Horn- Het Nederlands militaire elftal is er Dinsdagavond te Haarlem in geslaagd tegen Frankrijk een 4-4 gelijk spel te bevechten. In de eerste helft heeft het er anders niet naar uitgezien, dat de Neder landse soldaten een dergelijk eer vol resultaat zouden behalen tegen de uitstekend spelende Franse ploeg, die over alle linies de meer dere bleek van het Nederlands elftal. Na 25 minuten scoorde links half Anesi na een prachtige solo ren het eerste doelpunt voor de Fransen. Na een half uur was de stand 20 voor Frankrijk door de rechtsbuiten Saunier en de Nederlanders mochten van geluk spreken, dat deze stand tot aan de rust ongewijzigd bleef. Na de hervatting lieten de Nederlandse militairen een heel ander spel zien. Reeds na drie minuten scoorde Clavan, die zo juist uit Scandinavië was teruggekeerd, het eerste tegenpunt. Drie minu ten later scoorde Saunier weder om voor Frankrijk, toen de Ne derlandse verdediging wegens vermeend buitenspel bleef staan. De onzen gaven echter geen krimp, want in de 25ste minuut van de tweede helft verkleinde Verbeek de achterstand en één minuut later bracht Clavan de, partijen op gelijke voet. De Ne derlandse militairen werden door vrij talrijke aanwezigen luide aan gemoedigd en het gelukte Clavan in de 33ste minuut op schitte rende wijze de stand op 4—3 te brengen. Twee ftiinuten voor het einde kregen de Fransen echter toch nog de gelijkmaker toen Lenfant bij een vrije schop de bal prachtig in het Nederlandse doel kopte, zodat met 44 het einde aanbrak. In de verlenging (twee maal 7'/z minuut) kwam in deze stand geen wijziging meer en kreeg-Frankrijk de derde prijs in het militaire tournooi, dank zij de cornerverhouding, die 52 in het voordeel van Frankrijk luidde. Wielrennen Schorsing van Wout Wagtmans Blijkens het jongste Medede lingenblad van de N.W.U. is Bergmann is met ingang van 30 bostel, mil. matr. stbnr,. 17017/d; Kailola en echtgenote, Amb. sold, le kl.; A. F. Th. Bolto, gep. sgt.- maj.; J. Itaiiaander, gep. sgt.-maj.; Wantar, Amb. hosp. sold.; father Feldbrugge, kapelaan te Baram; J. Lok, Eur. sgt.; Kiel, Eur. sgt.; T. Dauphin, sld. artie; Andeweg, Eur. sgt. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR MR. TEN HAGEN Op 10 Juni j.l. herdacht mr. Th. P. A. J. ten Hagen de dag waarop hij voor 25 jaar tot voorzitter van de R.K. Vereni ging van Nederlandse Drukkers patroons werd gekozen. In de „Witte Brug" te 's-Gra- venhage werd op 12 Juni een buitengewone algemene verga dering van de vereniging gehou den ter viering van dit jubileum. Een groot aantal genodigden uit de grafische wereld was hier aanwezig. De geestelijke advi seur deken A. Wiegerink deed de jubilaris mededeling dat de Paus hem had benoemd tot Rid der in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. Koningin ontving jeugdleiders H.M. de Koningin heeft eer gisteravond op paleis Soestdijk de deelnemers aan de internatio nale jeugdleidersconferentie te Baarn ontvangen. De Koningin onderhield zich met de verschil lende groepen der deelnemers. ROME, 13 Juni (A.N.P.) De achttiende en laatste etappe van de ronde van Italië, van Napels naar Rome, 230 km, is gewonnen door de Italiaan Conté voor zijn landgenoten Bevilacqua en Zanaz- zi. In het eindklassement werd de Zwitser Hugo Koblet eerste. Twee de werd de Italiaan Bartali en derde Martini (Italië). Kubler (Zwitserland) werd vierde. Tennis: De wereldkampioenschappen voor profs De finale van het enkelspel van de wereldkampioenschappen voor profs werd door Pancho Segura gewonnen van Frank Kovacs met 64, 16, 86. Kovacs heeft zich namelijk in de vierde set moeten terugtrekken, omdat hij kramp kreeg in zijn been. De finale van het dubbelspel werd gewonnen door Frank Ko vacs en Welbly van Horn door Pancho Segura en Frank Parker met 16, 64, 64 te slaan. Tafeltennis: Richard Bergmann geschorst De wereldkampioen Richard Wout Wagtmans met ingang van 9 Juni j.l. voorlopig voor drie weken geschorst wegens het niet nakomen van gemaakte afspra ken. Juni a.s. voor onbepaalde tijd ge schorst door de Engelse tafel tennis bond wegens inbreuk op de reglementen met betrekking tot een tournee naar het buitenland. De beslissing van de Engelse socialistische partij, geen mede werking te verlenen aan een Euro pese federatie en evenmin aan het plan-Schuman, is niet alleen in hoge mate teleurstellend, maar voor de volkeren van Europa ook weinig minder dan fataal. Teleurstellend omdat men van socialisten, krachtens hun beginsel, iets anders had mogen verwachten dan een politieke geloofsbelijdenis, welke zich van het meest conser vatieve nationalisme in niets onder scheidt. Maar het is fataal deze socialis tische afwijzing van de Europese eenheid, omdat daarmede niet al leen de economische sanering van Europa wordt bedreigd, maar de kracht van Europa tegen de druk van het Oosterse communisme ern stig wordt ondermijnd. Het is, zoals de Duitse bonds kanselier, dr. Adenauer, gisteren middag in de Duitse Bondsdag zei, dat wie zich uitspreekt tegen het Europese federalisme, de weg naar West-Europa baant voor het com munistische collectivisme. Wie zich nog aan de strohalm vasthield, zoals de Franse minister Schuman, waarschijnlijk uit diplo matieke beleef dheidsoverwegingen, gisterenmorgen deed, toen hij ken nis nam van het opzienbare labour- manifest, dat wat labour wil, nog niet de wens van de Engelse regering is, is wel uit de droom geholpen door de verklaringen van minister Attlee gisterenmiddag in het Engelse Lagerhuis afgelegd, die hét, ondanks de vele slagen om de arm en de diplomatieke franje, toch wel heel duidelijk maakte dat niet alleen de Britse arbeiders partij, maar ook de Britse arbei dersregering) na vier weken lang de wereld op het sleeptouw te hebben genomen, de deur voor een Euro pese samenwerking met een harde klap hermetisch heeft dicht ge smeten. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten (Advertentie) PRINS AXEL VAN DENEMARKEN IN ONS LAND AMSTERDAM Prins Axel van Denemarken is vanmiddag met het K.L.M.-vliegtuig op Schiphol in ons land gearriveerd. Als directeur van een Deense scheepvaartmaatschappij zal de prins de „Far Eastern Freight Conference" te 's-Gravenhage en de bijeenkomst van de „Austra lian Tonnage Committee" te Scheveningen bijwonen. kreeg de Haagse notaris A. J. M. K. drie jaar gevangenisstraf met aftrek wegens valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer 60.000 gulden arresteerde de Amsterdamse politie een viertal jongelui, die Zaterdagnacht uit brooddronken heid, op het Velserpad een drie tal fietsers hadden aangevallen werd anderhalf jaar gevange nisstraf geëist tegen de 41-jarige Utrechtse verwarmingsmonteur J. K„ die bij de behandeling van een zaak betreffende diefstal van lood meineed zou hebben gepleegd kwam burgemeester d'Ailly gisterenmiddag na zijn Scandina vische trip weer op Schiphol aan. Hij werd verwelkomd door de K.L.M. met een vaatje nieuwe haring en een kruikje oude klare hebben Engelse oorlogsinvaliden een bezoek gebracht aan Rotter dam en Gelderland. Vandaag zul len zij deelnemen aan de Zutphen- ralley is een H.B.S-er, die destijds een student een oog uitsloeg tijdens een feestje in Haarlem, veroor deeld tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf wordt a.s. Zondag voor het eerst een landdag gehouden van de werknemende middenstand in 's-Hertogenbosch. Dr. Cornelissen en pater Colsen zullen 't woord voeren is in Den Haag op 81-jarige leeftijd overleden dr. D. Lodder, oud-vice-president van het Haags Gerechtshof. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau De politieke betekenis van deze beslissing wordt wel het meest duidelijk gedemonstreerd, door het feit. dat deze beslissing van de arbeiderspartij het meest luide wordt toegejuicht door de conser vatieve pers van Lord Beaver- brook. Zo schreef gisterenmiddag het meest conservatieve blad van Engeland, de Daile Express, dat de socialisten door dit besluit hebben getoond, dat het Engelse bloed in hun aderen onvervalst is en de socialistische hersenen volkomen gezond zijn gebleven. Er valt dan ook niet aan te twijfelen, dat dit socialistisch docu ment is gebaseerd op zuiver natio nalistische overwegingen en dat de socialistische idiologie er geheel op de achtergrond is gehouden. Overigens: bladen als - de Times en de Manchester Guardian, die niet tot de conservatieve vleugel behoren, steken niet onder stoelen of banken, dat dit socialistisch standpunt toch wel erg ouderwets is, al is de Times wel overtuigd dat de grote meerderheid van het Engelse volk het socialistische standpunt zal goedkeuren. Dat is dan ook juist het hopeloze, dat de socialisten hier aan het overdreven nationalistische gevoel van de Engelsman hun socialistische be ginselen opofferen. Ze zullen eT straks bij de verkiezingen wel een winst voor de partij uit plukken. Maar aan de democratie in Europa brengen zij door deze houding een onherstelbare schade. Ernstig is intussen, dat niet alleen de Engelse socialisten, maar ook de Duitse socialisten, zozeer door de nationalistische bacil bevangen blii- ken te zijn, dat ook zij niet de nodige internationale gevoelens kunnen opbrengen om het grote belang van de Europese eenheid en de handhaving van de Westerse democratie te dienen. Toen gisterenmiddag in de West- Duitse bondsdag bondskanselier Adenauer een dringend beroep deed op het Duitse volk om zich aan te sluiten bij de Europese fede ratie en door toetreding tot het statuut van Straatsburg de Euro pese eenheid mede te helpen tot stand brengen, toen kwam daar tegen de socialistische woordvoer der Schumacher in verzet, omdat Frankrijk het Saargebied aan Duitsland onttrokken had. Deze socialist zag over het hoofd, de geweldige schade welke het Duitse nationalistische militairisme in het bijzonder aan Frankrijk had toegebracht en hoe de annexatie van de Saarmijnen eigenlijk maar een kleine fractie vormt in het herstel der schade, waartoe Duits land moreel verplicht is. Toch vormde deze kwestie voor de Duit se socialisten een onoverkomelijke hinderpaal om hun medewerking te verlenen aan de uitvoering van het beginsel, waarop de socialisten altijd gestreden hebben en waartoe thans de kans tot uitvoering aan wezig is. onder de harde druk van het West-Europese lijfsbehoud. Niet minder dan het Engelse labour-standpunt van de Duitse socialist Schumacher door de erg ste reactionnaire klieken in Duits land warm toegejuicht Maar voor de Europese beschaving, voor de geestelijke vrijheid en democra tische rechten der mensheid, was deze verloochening door de twee grote socialistische partijen van hun oude socialistische beginselen, een „dies ater" waarvan de nood lottige gevolgen niet zijn te over zien. Maar het kon ook wel eens zijn, dat het socialisme, met dit verraad aan eigen beginselen, op de duur ook haar eigen doodvonnis getekend heeft. De Benz-Veloziped anno 1892, die aan een sterrit in Duits land deelnam, geldt als de oud ste nog rijdende auto ter we reld. Met een snelheid van 25 km per uur reed het vehikel door' Hamburg. HAROLD BELL WRIGHT 77. Ze gingen naar het postkantoor in Forks. „We hebben al een week geen nieuws gehoord," zei tante Mollie, toen ze een stoel naar buiten bracht om bij de twee mannen te komen zitten. „Bovendien heeft Sammy het ritje wel nodig. Het wordt ma neschijn, dus tegen dat ze weer naar huis komen, is het licht." Het geluid van de paardepoten en de stemmen van de jongelui stierven weg in de grijze bos sen. In het dal beneden werd de schemering dieper en toen het licht in het Westen doofde, za gen de drie vrienden het groepje dennen zwart en scherp afge tekend staan tegen de bloedrode achtergrond van de lucht. Oude Matt sprak: „Alles is ze ker wel in orde op de ranch, va der Howitt? Hoe maakt de klei ne dokter het? U hadt hem mee moeten brengen" Aan ziin pijpje trekkend bekeek hp het gezicht van de herder onderzoekend van onder zijn zware wenkbrauwen. „Zeker wel moe van dat ge sjouw over die bergen", waagde tante Mollie te zeggen. Mijnheer Howitt probeerde een doodge woon antwoord te geven, maar zijn vrienden moesten zijn ver warring wel merken. Juffrouw Mattheuws ging verder: „Ik denk dat u ons nu wel gauw zult ver laten Nu. ik kan het u niet kwa lijk nemen en u bent werkelijk hier in de bossen een zegen van God geweest. Ik denk niet dat we veel betekenen naast die def tige vrienden, die u daarginds, waar u vandaan komt, in de stad heeft; en wij wij kunnen niets voor u doen, dan dan De goede ziel kon niets meer zeggèn. „We hebben ons dikwijls afge vraagd", zei oude Matt, „hoe u het hier kon uithouden, een ont wikkeld man als u. Toch denk ik, dat er diep onder dat alles iets is, dat u sterkt, iets, dat on wetende mensen, zonder ont wikkeling, net als wij, niet kun nen begrijpen." De oude geleerde had het wel uit willen schreeuwen, maar hij was gedwongen er zwijgend bii te zitten, terwijl de ander ver volgde: „Toch zal uw vertrek geen verandering brengen in wat u gedaan hebt. Deze streek zal zich nooit meer gedragen als vóór uw komst. Dat kan niet, door alles wat u ons geleerd heeft, en nu Sammy hier blijft, om er de hand aan te houden. Toch zal het hard zijn u te moe ten missen, dat zal het zeker, mijnheer Howitt." Opkijkend zei de herder rus tig: ..Als gij het met toestaat, hoop ik hier te blijven leven tot mijn einde. Ik vrees echter, dat ge niet zult willen, dat ik blijf, als ge weet. wat ik u vanavond kom vertellen." De bergbewoner ging rechtop zitten en antwoordde: ..Vader Howitt, er is noch op aarde noch in de hel iets. dat ons anders over u zou kunnen doen denken en we willen niets over u horen, dat u ons niet graag vertelt. Ons kan het niet schelen, wat u naar de bergen dreef. Er is niets dat daar verandering in kan bren gen." „Zelfs niet, als het het graf onder gindse den zou zijn?" vroeg de ander zacht. Oude Matt keek hem half ver schikt aan, alsof hij, zonder te weten waarom, vreesde, wat de herdëï ging zeggen. Mijnheer Howitt voelde die blik en aar zelde. Hij leek op een man, die een wanhopige zending moest uitvoeren in het diepst van het vijandelijk land en die de zaak moet verkenen. Was de harts tocht van de sterke man werke lijk bedwongen? Of sliep zijn woede slechts en wachtte ze om de man te vernietigen die ze zou wekken. Wie kon dat zeggen? De oude geleerde keek op naar de berg Dewey om sterkte. „Mijnheer Matthews", zei hij, „u hebt me ooit een verhaal ver teld. Dat gebeurde in deze ver anda, de eerste avond, dat ik bij u kwam. Het was een droef ver haal over de grote misdaad Vanavond weet ik de andere kant van het verhal en die kom ik u vertellen." Bij die vreemde woorden werd tante Mollie's gezicht zo wit als haar schort. Oude Matt greep de leuning van zijn stoel stevig vast alsof hij het hout wel wilde ver morzelen, toen hij kortaf zei: „Ga verder". Toen hij de toon van die stem hoorde, zonk het hart van de herder hem in de schoenen. EEN EN VEERTIGSTE HOOFSTUK De andere kant van het verhaal Met een gebed in het hart vcur de jongen, die lag te ster ven in die vreemde ondergrond se kamer, begon de vader van de schilder: „Het is het verhaal mijnheer Matthews, van een man en zijn enige zoon, de laatste van hun familie. Met hem zullen ze uit sterven sterft een van de ou- ste en meest trotse namen in ons land uit. Van kindsbeen af werden deze man de eervolle tradities van zijn geslacht geleerd, en zo op gevoed in trots op zijn voorva deren, groeide hij op in het ge loof, dat de voornaamste dingen in het leven zijn wat zijn familie ontwikkeling, verfijning en cul tuur noemde. In deze oppervlak kige, egocentrische sfeer begör hij alle léven af te meten vol gens de maatstaf van z(jn familie Daarmee was in overeenstem ming, dat de man de preekstoel beklom van de kerk zijner voor vaderen en het was ongetwijfeld ook grotendeels aan die voorva derlijke invloed te wijten, da< hij werd, ,wat de wereld een ge slaagde prediker des woord: noemt. Maar het Christendom was voor hem weinig meer dar cultuur en zijn plaats in de kerl' slechts een gelegenheid om dr eer van zijn naam nog te vergro ten. Kort nadat hij afgestudeerc was, trouwde hij. Het heerlijkste ogenblik in zijn leven was. toen zijn eerstgeborene een jongen in zijn armen werd gelegd. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7