'Je. Kardinaal Von Preysing verlangt volledige vrijheid van godsdienst Meer industriële export naar Engeland verwacht Herleving van handel tussen Oost- en West-Europa Ï6! Toestand verwekt meer en meer ongerustheid onder de bevolking Het plan Stikker In September iuchtmanoeuvres boven ons land Pleidooi voor Oostenrijk 22S ESMAtflV nachines :hines tyles EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Geen godsdienstvrijheid in Oost-Duitsland Fiere woorden van Oost-Duitse prelaat Pijnlijke zaak voor de Britse regering Gemeentesecretaris pleegde fraude Scheepsberichten Van de geallieerde luchtvloten Staking bij de „Daily Worker" Koninklijk Paar in 't Concertgebouw Missie in Korea wordt vervolad Op agrarisch gebied nog moeilijkheden België vraagt Marshall-hulp Aroetioenian vraagt: Weiter stelt vragen Opnieuw wapens te Rotterdam gelost Hughes frist het geheugen op ét ELFBINDEe. .DEB^EEN pLFBINDEE. ^DEI^ EEW 2ELFBINDE£ \DEQ.EEN ZELFBINDER. ÏCfl £NkL. R. IN t>& ien pen Ikleuren apier) gedeco '5 1.75 t 1 ïit tricot jn pope 49s J45 J35 l45 89" 89* 45° *J90 :n revisie i - met Halda OLLAND: lOORMACHINE- i - ALKMAAR 4551 (K 2200) at te werken op e hem al zo goed i kon niet goed twam. Maar het rholen! ïen verstikkende en uit die walm [jn. Zijn pak was eg zich beminne- beminnelijkheid duivel. „Nou heb ezelf: Laat ik die ntoor halen. Dan verkleden. Ja ja. n, brandblussers, r de hel!!" Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.J familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A v» s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 16 Juni 1950 4 46e Jaargang No. 11890 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BERLIJN, 15 Juni (Reuter). „Er is geen godsdienstvrijheid in de Oost-Duitse republiek", zo heeft kardinaal von Preysing, de katholieke bisschop van Berlijn, Donderdag verklaard. In een verklaring, die te Berlijn is uitgegeven, zegt de kardinaal, dat iedere loyale katholiek in Oost-Duitsland uit eigen ervaring weet, dat de in de grondwet gewaarborgde vrijheid van geloof en geweten niet bestaat. De Oost-Duitse president. Wil helm Pieck, heeft zelfs de kerke lijke leiders belasterd als „mede standers der oorlogsstokers" en hen ervan beschuldigd, dat zij tegen de nationale belangen van het Duitse volk strijden. (Van onze bijzondere medewerker) Men behoeft het geenszins met de gehele strekking en met alle onderdelen van het plan Stikker eens te zijn, om dit Nederlandse voorstel niettemin zeer te kunnen waarderen. Het is een opbouwen de en van goed inzicht getuigende poging om de economische aan eensluiting van Europa te bevor deren. In deze opzichten steekt Stikkers voorstel bepaald gunstig af tegen het al heel weinig op bouwend en plomp standpunt, dat het bestuur der Britse Labour- party heeft bekend gemaakt over de politieke en economische ver eniging van Europa. De kern toch van dit Brits-Socialistische betoog is, dat geen socialistische regering zich zou kunnen onderwerpen aan het gezag van een lichaam met niet-socialistische meerder heid. Menen de Britse Labour- bestuurders, dat ook voor een niet- socialistisch volksdeel het gezag van een socialistische regering aanvaarbaar is? Deze vraag, die logisch voortvloeit uit de bewe ring van dat bestuur, is uiterst pijnlijk, voor de huidige regering Attlee met haar krap-meerder- heidje in het parlement. Die vraag is echter nog pijnlijker voor het Britse socialisme. Als een socia listische regering zich niet kan onderwerpen aan een niet-socia listische boven-nationaal gezag, dan moet men zich ernstig afvra gen, of het socialisme nog recht heeft zich democratisch te noe men. Dit Britse standpunt is onzes inziens imperialistisch en onde mocratisch en wij hopen, dat zo wel het Europese socialisme als de Labourpartij in fngeland het zal wraken in woord en daad. Goddank is de grondgedachte van minister Stikkers voorstel ge zonder en redelijker. Deze betoogt, dat economische aaneensmelting offers zal vragen. Een bepaalde bedrijfstak in een deelnemend land kan daar zó ernstig worden getroffen, dat hij niet meer voor ondergang kan worden behoed. Dan zegt de minister moet men het „draagt elkanders lasten" daadwerkelijk gaan toepassen. Daartoe ontwierp hij het z.g. integratie-fonds. Uitkeringen daaruit moeten dienen, om die bedrijfstakken, die door economi sche samensmelting in de knel raken, de gelegenheid te bieden tot modernisering en doeltreffen der productie. Als het op die ma nier toch niet zou lukken, dan moet het fonds worden aange wend tot schadeloosstelling, nieu we investeringen in andere be drijfstakken en omscholing en verplaatsing van arbeidskrachten. Dit is lang niet het enige, maar 0.1. wel het belangrijkste deel van dit practische voorstel. De verde diging daarvan is nuchter, klem mend en rechtop de man af. /lie, hier: „De reden, waarom de Europese landen aarzelen alle maatregelen te nemen, welke het bereiken van dit doel (een grote Europese markt) mogelijk zouden maken, is gelegen in de omstan digheid, dat de duidelijke voor- delen van de integratie niet Wor den bereikt zonder risico's voor het economische bestel der landen. Delen van het productie-apparaat van een land zouden immers kun nen worden uitgeschakeld tenge volge van een volledige vrije uit wisseling van goederen en dien sten met ernstige gevolgen voor e handhaving van een hoog en stabiel peil van werkgelegenheid m de betreffende sectoren. Het ligt voor de hand, dat iedere ver antwoordelijke regering zich in de eerste plaats wil bedienen van de nationale economische defen sie-middelen teneinde haar volks huishouding te beschermen tegen ae hierboven genoemde risico's. uts dan kan een regering zich veroorloven van deze midde- ?,f?J?hd te doen, indien de moeilijkheden op de weg naar het bereiken van het door allen ge wenste doel in gemeenschappelijk overieg en onder gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid tot op lossing worden gebracht. Dit betekent, dat de gemeen schappelijke voordelen van de integratie slechts bereikt kunnen Kardinaal von Preysing be klaagt zich er over, dat de Katho lieke Kerk in Oost-Duitsland geen officieel orgaan heeft, waarin zij zich tegen deze lasterlijke aan tijgingen kan verweren. „Een memorandum, dat ik vier maanden geleden aan de plaats vervangende premier Otto Nusch- ke heb gezonden, is nog steeds onbeantwoord gebleven", aldus de verklaring. „Teneinde deze onhoudbare toe stand op te heffen, eis ik dat: de Oost-Duitse republiek onmiddel lijk haar pogingen om de bevol king met geweld de materialis tische leer op te leggen staakt: de leerlingen van de lagere scholen niet meer in deze anti-christelijke leer verplicht worden onderwe zen; kinderen en jongeren niet meer gedwongen worden zich bij de onder communistische leiding staande Vrije Duitse Jeugdbewe ging aan te sluiten; alle pogingen van de volkspolitie om het gods dienstige leven tot binnen de mu ren van de kerken te beperken worden gestaakt; alle christenen het recht krijgen onbeperkt gods- HET MANIFEST VAN LABOUR LONDEN, 15 Juni (Reuter) - Men gelooft, dat 't Britse kern kabinet, dat Donderdagmiddag bijeengekomen is, een onder zoek instelt naar de pijnlijke te genstelling tussen Attlee's ver klaring over het plan-Schuman in het parlement en het daags te voren gepubliceerde manifest van de Labourpartij over de Europese eenheid. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron heeft minister Bevin het manifest pas gezien nadat het gepubliceerd was. Het Lagerhuisdebat over het plan-Schuman is voorlopig vast gesteld op 26 Juni, zo heeft Morrison, de leider van de rege ringsfractie Donderdag meege deeld. De gemeentesecretaris van Gel drop, tevens secretaris-penning meester van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer A.C.B., is, ver dacht van het plegen van fraude, gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. B., die de fraude heeft gepleegd gedu rende de periode van 1934 tot 1948, heeft op de dag van zijn arrestatie zijn ontslag als ge meentesecretaris ingediend. Hij genoot een groot aanzien. Atlantis (burgers, Djakarta- Rotterdam, 14 Juni 700 mijl Z.O. Ceylon. Castelbianco (burgers), Dja karta-Amsterdam, 14 Juni 150 mijl W.N.W. l'/z gr. Kanaal. Fairsea, Djakarta-Rotter dam, 14 Juni 850 mijl O.Z.O. Guardafui. General A. W. Greely, Dja karta-Rotterdam, 18 Juni te 1 uur verwacht te Hoek van Holland. Ontscheping Zondagmorgen negen uur. Kota Inten, Djakarta-Rot terdam, 14 Juni buiten gaats Colombo. Hellenic Prince. Djakarta- Amsterdam, in tegenstel ling tot de aanvankelijke verwachting, eerst om streeks Woensdag 21 Juni in Amsterdamse haven. v/orden, wanneer de lasten ge meenschappelijk worden gedra gen". Alle onderdelen zijn nog niet uitgewerkt; over sommige b.v. over de financiering van het inte gratie-fonds, moet nog nader overleg plaats hebben. Daarom lijkt het ons niet gewenst, thans over te gaan tot detail-critiek. Op twee punten zouden wij echter wel enige bedenking wil len uiten. Daarover morgen. dienstige activiteit buiten de ker ken te ontplooien; de Oost-Duitse autoriteiten onmiddellijk ophou den met haar dwang op personen om zich bij organisaties of massa bewegingen aan te sluiten; de Katholieke Kerk het recht ont vangt vrijelijk haar eigen perio dieken te publiceren en de katho lieken wordt toegestaan katho lieke periodieken, die buiten de Oost-Duitse republiek worden uit gegeven, te lezen. Met het oog op de ernst van de toestand, die meer en meer on gerustheid onder de Oost-Duitse bevolking veroorzaakt, zie ik uit naar een spoedig ophelderend ant woord". West-Duitsland wenst toetreding tot Raad van Europa BONN, 15 Juni (Reuter) De West-Duitse bondsdag heeft Donderdag definitief besloten, dat West-Duitsland moet toetre den tot de Raad van Europa. Het desbetreffende wetsontwerp werd met 220 tegen 152 stem men in derde lezing aanvaard. Het ontwerp wordt wet, zodra het door president Heuss is ge tekend. 20 en 21 Juni a.s. zullen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een tweedaags bezoek aan de provincie Groningen brengen. Dit keer zullen zij niet, zoals meestal het geval is, per auto reizen, doch tot Groningen zal het Koninklijk echtpaar gebruik maken van de Koninklijke trein. Deze foto toont U het interieur van de Koninklijke trein, die in de centrale werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen voor de a.s. reis gereed staat. De grote internationale Iucht manoeuvres, de oefening Cupola, zullen dit jaar in Nederland ge houden worden. Ze staan onder leiding van air chief Sir James M. Robb, commandant van de West-Europese luchtstrijdkrachten die zijn hoofdkwartier zal vesti gen in het Grand Hotel te Sche ningen. Vorig jaar werden deze oefeningen onder de naam Ope ration Bulldog" in Engeland ge houden in de maand September en men mag verwachten dat om streeks datzelfde tijdstip dit jaar de oefeningen zullen plaats heb ben. De oefeningen zullen niet tot Nederlands grondgebied beperkt blijven. Het hoofdkwartier, het centrale punt van de gehele oefe ning, zal echter in Scheveningen komen en vandaar uit zal de ope ratie geleid worden. Aan de oefe ning zullen deelnemen de gecom bineerde luchtvloten, die deel uit maken van het Pact van Brussel en door eenheden van de lucht macht van de V.S. Was de oefe ning Bulldog verleden jaar in hoofdzaak bedoeld om de verhou ding tussen jagers en bommen werpers te testen, waarbij vooral de nadruk gelegd werd op de defensieve taak van de lucht macht, dit keer zal ook de ver dediging beproefd worden van industriecentra en verkeersknoop punten in België, Frankrijk en WIE WIND ZAAIT.... LONDEN, 15 Juni (Reuter) - Het gehele personeel van de af deling expeditie van het Engel se communistische blad „Daily Worker" is in staking gegaan, omdat een zo juist benoemde opzichter communist is. Het personeel legde het werk neer terwijl het blad gedrukt werd en zodoende misten de bladen voor Schotland de trein De stakingsleider verklaarde, dat niemand van de expeditie noch van het magazijn commu nist was. Het personeel had twee personen voorgedragen voor de functie van opzichter, doch zij werden ten behoeve van een communist voorbijge zien. De stakers waren van oor deel, zo zeide hij, dat bekwaam heid in het werk en niet de po litieke kleur doorslaggevend was. FRANSE SOCIALISTEN ZIJN BOOS PARIJS, 15 Juni (Reuter) De ontevredenheid van de Franse socialistische parij over de verklaring van de Britse La bourpartij inzake een Verenigd Europa, heeft er toe geleid, dat de Franse socialisten besloten hebben slechts één afgevaardig de te zenden naar de bijeen komst te Londen van de Comis- co, zo wordt van Franse partij leiders vernomen. De bestuurs vergadering was stormachtig en verscheidene leden wilden in het geheel geen afgevaardigden naar Londen zenden. Nederland. De vijf landen van het Pact van Brussel (Engeland, Bel gië, Frankrijk, Nederland en Lu xemburg) hebben tot dusverre reeds goede vorderingen gemaakt in de coördinatie van de strategie en taktiek van de lucht- en grond- verdediging. De oefening Cupola is er o.m. op gericht deze samen werking nog eens in de practijk te beproeven. OPENING HOLLAND-FESTIVAL H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteren avond in het Congertgebouw ie Amsterdam het gala-concert bij gewoond ter gelegenheid van de opening van het Holland-Festi val. Talrijke ministers woonden mede dit concert bij, dat gege ven werd door het Concertge bouw-orkest o.l.v. Eduard van Beinum. In de pauze ontbood de Konigin Eduard van Beinum in haar loge en complimenteerde hem en het orkest met de voor treffelijke uitvoering. De piano soliste Myra Hess kreeg van het uitgelezen publiek een langdu rige ovatie. CLARENCE HUNTER OVER PLAN-STIKKER Het plan Stikker betreffende de Europese integratie is een flinke stap in de goede richting. Het prachtige doel van een en kele Europese markt kan alleen worden bereikt, wanneer de handelsbarrières geleidelijk aan worden neergehaald, aldus for muleerde de heer Clarence Hun- ter, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland zijn mening over dit plan tegenover het A.N.P. Ik ben trots op dit staaltje van Nederlands beleid, aldus de heer Hunter. MISSIONARISSEN IN CONCENTRATIEKAMPEN TOKIO, 15 Juni (Reuter). Vluchtelingen, die uit Noord- Korea in Japan aankomen, heb ben de berichten bevestigd, dat de communistische Noord-Ko- reaanse regering 67 Duitse Bene dictijner missionarissen gevangen heeft gezet. Zij verklaren tevens, dat de communisten alle katho lieke missie-arbeid verboden heb ben en twee kloosters in beslag hebben genomen. De meeste ge vangen missionarissen zouden in een concentratiekamp zijn opge sloten en daar in mijnen of in de landbouw te werk zijn gesteld. De Koreaanse priesters en kloos terzusters zouden hun ordekle ding hebben moeten afleggen en naar huis zijn gestuurd. Onze delegatie naar Parijs Naar wij vernemen zal de amb telijke delegatie, welke Nederland zal vertegenwoordigen ter Parij se conferentie, waar het plan-Schu man zal worden besproken, waar schijnlijk onder leiding staan van de heer D. P. Spierenburg, direc teur-generaal van de buitenlandss economische betrekkingen. Nederlandse marinemannen naar Boston vertrokken SOUTHAMPTON, 15 Juni (Reu ter) Meer dan 100 leden van de Koninklijke Nederlandse Ma rine zijn heden aan boord van de „Mauretania" naar Boston vertrokken om twee 1.500 ton metende fregatten te halen, wel ke in het kader der Westerse defensie aan Nederland zijn toe gewezen. HOFFMAN NOEMT LABOUR-HOUDING „BETREURENSWAARDIG" WASHINGTON, 15 Juni (Reu ter) Paul Hoffman, de ad ministrateur voor het plan- Marshall, heeft op een geza menlijke zitting van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen en gewapende dien sten verklaard, dat de houding der Britse Labourpartij ten op zichte van het plan-Schuman „een betreurenswaardig voor beeld van isolationisme" bete kent. Hij zeide dit, nadat repu blikeinse senatoren een aanval op het Britse manifest hadden gedaan. Hoffman zeide verder nog, dat de E.C.A. „onveranderlijk" tegenstander bleef van het ge bruik van tegenwaardefondsen in Europa voor militaire doelen. Eerst thans is er tussen Neder land en Engeland een handelsover eenkomst gesloten voor 1950, door dat er moeilijkheden waren van principiële aard, o.a. betreffende de uitvoer van Nederlandse agra rische producten. Voor bepaalde producten zijn deze moeilijkheden nog geenszins opgelost. Van 1 tot en met 5 Juni zijn te Londen weer besprekingen gevoerd en het nieuwe accoord opent in het algemeen mogelijkheden voor een handelsverkeer op tenminste het niveau van 1949. Dit geldt in het bijzonder voor het nog niet geliberaliseerde deel van de handel, waarop de bespre kingen voornamelijk betrekking hadden. Voor het aanzienlijke deel, dat geliberaliseerd is, wordt im mers het niveau van de aankopen door de handel zelf bepaald. Van de niet-geliberaliseerde Ne derlandse invoer uit Groot-lirit- tanië is evenals het vorig jaar een gedeelte niet in contingenten vastgelegd. Voor de kolenimport, welke voor het grootste deel op industriekolen betrekking heeft, is voor 1950 een hoeveelheid van 1 millioen ton (voor 1949 gesteld op 800.000 ton) door de Engelsen ter beschikking gesteld. Wat betreft onze industriële ex port naar Engeland mag dit jaar worden verwacht, dat deze mede als gevolg van de Engelse maat regelen in het kader van de libe ralisatie een gunstiger beeld zal vertonen dan over 1949. Bij onze agrarische uitvoer, wel ke ongeveer 3/4 van onze totale uitvoer naar Engeland omvat, kon met name voor eieren en melk producten nog geen overeenstem ming worden bereikt. Voor eieren zal nader overleg plaats vinden met betrekking tot levering in de ko mende winter. Boter zal tot een minimum hoeveelheid van 15.00(5 ton worden geleverd. Ingevolge de bepalingen van het Longterm contract zal Nederland tenminste 25.000 ton bacon leveren (1949: 10.000 ton). Verdere belangrijke BRUSSEL, 15 Juni (A.N.P.) - België heeft voor het jaar 1950- 1951 in het kader van het plan- Marshall een directe hulp ge- vraagd van 210 millioen dollar. Dit verzoek is tegelijkertijd ge richt aan de O.S.E.S. te Parijs en de E.C.A. te Washington. Voor het jaar 19491950 ont ving België geen enkele directe hulp Er was weliswaar een aanvraag daarvoor ingediend, maar gedurende de onderhande lingen heeft men van deze hulp afgezien. GENEVE, 15 Juni (Reuter). In de heden gehouden slotzitting van de vijfde bijeenkomst van de economische commissie der Ver enigde Naties voor Europa heeft de Sovjet-Russische afgevaardig de, Aroetioenian, opnieuw een pleidooi gehouden voor „goede wil en samenwerking" om te ko men tot herleving van de handel tussen Oost- en West-Europa. Het is bewezen, zo zeide hij, dat samenwerking zeer goed mogelijk is, ondanks de verschillen, die ons scheiden. Indien wij er in slagen elkanders uiteenlopende menin gen te eerbiedigen en trachten aanvaardbare formules te vinden, dan zullen wij weer een stap voorwaarts hebben gedaan in de internationale verhoudingen. Een souvereine staat kan het zich zeer goed veroorloven zijn standpun ten te verzoenen met die van een andere staat, aldus Aroetioenian. Hjj verklaarde nogmaals, dat zijn regering welwillend staat tegen over de voorgestelde sluiting van TWEE VERSTEKELINGEN VERDWENEN In Algiers waren een Belg en een Nederlander, die uit het Vreem delingenlegioen waren gedeserteerd aan boord van 'n Nederlands schip gegaan en hadden zich verstopt. Zij maakten daarop de reis naar Ne derland mee. Woensdagavond kwam het schip in Rotterdam aan en toen bleek, dat de beide verste kelingen verdwenen waren. Vol gens de kapitein waren de mannen in Hoek van Holland nog aan boord zodat vermoed wordt, dat zij op de Nieuwe Waterweg overboord zijn gesprongen. een Europees graanverdrag en zeide, dat het initiatief, dat de Zweedse secretaris der commissie, Gunnar Myrdal, hiertoe had ge nomen, een voorbeeld was van constructief en realistisch werk. De Amerikaanse afgevaardigde, Asher, zeide, dat hij zich geheel kon verenigen met de opmerkin gen van de Russische vertegen woordiger. DE AMBONNEZEN De heer Welter, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de Mi nister van Uniezaken gevraagd of het juist is, dat op het eiland Onrust in de baai van Batavia, ongeveer 125 Indonesische mili tairen, voor het merendeel Am- bonnezen, die deelgenomen heb ben aan de bezetting van Ban doeng door de vrijscharen van Westerling, zich in Nederlandse gevangenschap bevinden. Mocht deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan vraagt de heer Welter of de regering wil bevorderen, dat de berechting van deze militairen plaats heeft voor dat de Nederlandse troepen zijn teruggetrokken en in ieder geval er voor te zorgen, dat zij voor de terugtrekking hetzij naar Ambon, hetzij naar Nederland worden overgebracht. Opnieuw zijn, in het kader van het Atlantisch Pact, wapens te Rotterdam aangekomen en nor maal, zonder incidenten, gelost. De wapens werden aangevoerd door het ruim 5000 ton metende Amerikaanse s.s. „Cape Race". leveranties in de landbouwsector van niet door Engeland geliberali seerde producten zijn o.a. groenten en fruit, vers en verwerkt, 2.6 mil lioen pond sterling; vleesproducten, wild, visproducten 4.5 millioen pond sterling; suikerwerk, cacao- producten en grondstoffen voor de bakkerij 5.8 millioen pond sterling; bloembollen, planten, bloemen etc. 3.3 millioen pond sterling. NOTA AAN DE SOVJET-UNIE PARIJS, 15 Juni (Reuter). De Westelijke geallieerden heb ben de Sovjet-Unie meegedeeld, dat zij voornemens zijn de mili taire hoge commissarissen in Oos tenrijk te vervangen door een burger en voorgesteld, dat Rus land hetzelfde doet, zo is vandaag te Parijs bekend gemaakt. Voorts wordt aan de Sovjet- Unie verzocht nog meer maat regelen te treffen tot verminde ring van de bezettingskosten met het oog op het ontbreken van een verdrag met Oostenrijk. HOE ZEI SUKARNO HET OOK WEER? CANBERRA, 15 Juni (Reuter). De heer W. M. Hughes, die tijdens de eerste wereldoorlog Australisch minister-president was, zeide he den buiten het parlement over de eisen, door president Sukarno ten aanzien van Nieuw Guinea gesteld: „Wat Sukarno wil is volkomen duidelijk: hij wil Nieuw Guinea hebben om in staat te zjjn, zijn Japanse vrienden een springplank te verschaffen". Hughes herinnerde aan de ver klaring van Sukarno in 1942, toen deze heeft gezegd: „dat voor het verkrijgen van de nationale vrij heid, het Indonesische volk samen met Japan, gewikkeld is in een worsteling op leven en dood, die ten doel heeft, Amerika, Engeland en Nederland te vernietigen". ESTLANDSE MINISTERS ONTSLAGEN STOCKHOLM, 15 Juni (Reu ter). Drie Estlandse ministers zijn ontslagen wegens „corruptie", zo meldt radio Tallin. Het zijn de ministers van lichte industrie, van visserij en van bosbouw en papier industrie. Het zijn de enige mi nisters, die aan de eerder in het jaar uitgevoerde kabinetszuive ring zijn ontkomen. Een Oost-Duitse zeepolitie BERLIJN, 15 Juni (Reuter). De Oost-Duitse regering heeft be sloten een „zeepolitie" te vormen „ter bescherming van onze demo cratische prestaties en de econo mische wederopbouw langs de kust". De politie zal douanewerkzaam heden verrichten, waterwegen af bakenen en toezicht houden op de Oost-Duitse vissersvloot. Hoewel men reeds jaren bezig is met de restauratie van de in het tijdvak 1446-1466 ge bouwde Martinikerk te Bols- ward, bleef de toren, die in 1356 werd gebouwd, in zijn vervallen toestand. Dit kwam, doordat het kerkgebouw aan de kerkelijke en de toren „an de burgerlijke gemeente be hoort. Thans heeft men zich van gemeentewege het lot van de oude toren, die met zijn typische Friese zadeldakvorm het gehele stadsbeeld beheerst, aangetrokken Ir. Baart in Leeu warden kreeg opdracht een restauratieplan voor de toren, waarvan de muren drie meter dik zijn, te ontwerpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1