DE HERDER VAN DE BERGEN Zet geblokkeerde gelden in optierekeningen om! L.S.K. ontving de eerste vijf „Beechcrafts" RADIO wufatdaf... HUNTER-^ Koningin opent Rotterdam-Ahoy Limburgia op de drempel De z.g. vredeswil van Stalin Ministerie van Financiën waarschuwt: Naar wij vernemen: H.M. aanschouwt de opkomst van de stad DE BEURS De bestrijding van de valsmunterij Kampioenschap van Nederland Buitenlands overzicht 'S-GRAVENHAGE, 15 Juni Reeds lange tijd biedt de rege ling inzake de afwikkeling van de geldzuivering voor houders van geblokkeerde tegoeden de mogelijkheid deze tegoeden via een zgn. optierekening op verschillende wijzen aan te wenden, voorzover zij niet dienden te worden gebruikt voor de betaling van oude belastingen, vermogensbelasting of vermogenshef fing ineens. Verscheidene houders van ge blokkeerde tegoeden hebben echter van deze gelegenheid nog geen gebruik gemaakt. Andere houders lieten hun geblokkeerde tegoed wel met toestemming van de ontvanger der directe belas tingen naar een optierekening overschrijven, maar maakten geen gebruik van de verschillen de aanwendingsmogelijkheden, de zgn. opties, zoals b.v. inschrij ving op investeringscertificaten of beleggingscertificaten of het openen van een beleggingsreke- mng. Volgens de Wet Afwikkeling Geldzuivering zullen tegoeden, die op een nader door de minis ter van financiën vast te stellen datum nog altijd op geblokkeer de rekening geboekt staan, wor den overgeboekt naar een rente loze rekening bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, terwijl evenzo tegoeden, die op een vooraf aan te kondigen datum nog op optie rekening staan, door de banken, waar die tegoeden uitstaan, naar 's Rijks schatkist worden over geboekt ten name van de desbe treffende houders. Blijkens de zojuist verschenen 5e Uitvoeringsbeschikking Wet Afwikkeling Geldzuivering (Sts. bl. no. K 228) zijn de hierbedoel- de data vastgesteld op 21 Oct. 1950 voor tegoeden op geblok keerde rekening en 18 Nov. 1950 voor tegoeden op optierekening. In hun eigen belang wordt houders van geblokkeerde te goeden, die dat nog niet hebben gedaan, thans dringend aangera den, bij de bevoegde ontvanger der directe belastingen een machtiging tot omzetting van hun geblokkeerde rekening 'in ZATERDAG IV JUNI HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws; 8.15 Sympbo. nette-orkest; 9.00 Voor de vrouw; 9*10 Waterstanden; 9.35 Gramofoon muziek; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Vaudeville-orkest; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements orkest (12.30—12.33 Mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramo foonmuziek; 14.00 Lichte muziek; 14.20 Vrouwenkoor; 14.55 Kroniek van letteren en kunsten; 15.30 Ra- dio-Philharmonisch Orkest; 16.30 ,.De schoonheid van het Gregori aans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Accordeon en orgel; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18,25 Piano duo; 18.50 Gramofoonmuziek of actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Parlementair overzicht; 19.35 Lichte muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van"; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 „Lichtba ken"; 20.40 Gramofoonmuziek; 20.43 ..Steek eens op. heren"; 21.00 Gra mofoonmuziek; 21.45 „Weet U het?"; 21.55 Populair concert; 22.35 Indo nesisch commentaar; 22.45 Avond- gel* d en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberi|hten; 8.18 Or gelspel; 8.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Am sterdams Strijk/wartet; 12.00 Gra mofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Hawaiianmuziek; 13.00 Het Nieuws; 13.15. Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Dansmu ziek; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Gramofoon muziek; 16.00 „Van de wieg tot het graf", lezing; 16.15 Metropole Orkest: 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Zang en piano; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.3U Bijbellezing; 19.45 „Passepar tout", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Varavaria; 20.15 Tiroler muziek; 20.45 Bont pro gramma; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Sextet: 22.25 „De commissaris vertelthoorspel; 22.45 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 M. '2.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Twee piano's; 12.30 Voor de landbouw; 12.32 Cabaretzang; 12.45 Twee pia no's; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 14.00 Causerie; 14.10 Casinoconcert; 15.00 Radiodocumen taire; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Mannenkoor; 16.15 Vioolspel; 16.25 Mannenkoor; 16.45 Omroeporkest met declamatie; 17.05 Nieuws; 17.15 Accordeonmuziek; 17.30 Pianospel; 17.40 Accordeonmuziek; 17.55 Eco nomisch overzicht; 18.00 Jazzmuziek met commentaar; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radiofeuille- ton: 20.00 Orkestconcert; 20.30 Ac tualiteiten; 20.45 Omroeporkest en tenor; 21.45 Zang; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23,00 Het Nieuws; 23.05 Gramofoonmuziek; 23.30—24.00 Idem. BRUSSEL 484 M. 12.05 Gramofoonmuziek; 12.30 Om roeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 Om roeporkest; 13.25 Kroniek van het Rode Kruis; 13.30 Gramofoonmu ziek; 14.00 Verzoekprogramma; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 Verzoek programma; 17.10 Lichte muziek; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmu ziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroep orkest; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmu ziek; 23.55 Nieuws. een optierekening aan te vragen en nadat de machtiging is ver leend, zo spoedig mogelijk een keuze te maken uit de opties, die de regeling voor de afwikke ling der geldzuivering beidt. Deze aanbeveling geldt ook voor degenen op wier saldo door de inspecteur der belastingen een beslag is gelegd ingevolge artikel 4d van de beschikking Deblokkering 1945, 'n dergelijk beslag zal dan tevens nader in overweging worden genomen. Voor hen, die reeds eerder machtiging tot overboeking naar optierekening hebben verzocht, doch die machtiging nog niet hebben verkregen, bestaat thans de gelegenheid hun verzoek te herhalen, daar in vele gevallen thans aanvragen zullen kunnen worden ingewilligd, die daar voor tot dusver nog niet in aan merking kwamen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat ieder, die thans machtiging tot overboeking naar optierekening vraagt of opnieuw vraagt, zowel een aanvraagfor mulier als een daarbijbehorend inlichtingenformulier moet in dienen. Beide formulieren zijn verkrijgbaar bij de inspecties en ontvangkantoren der belastingen en in het algemeen ook bij de banken. Houders van een optiereke ning, die hun keuze tot dusver nog niet hebben gemaakt, die nen, om moeilijkheden te voor komen, deze keuze thans zo spoe dig mogelijk te doen. Bij het kiezen van een optie kan de bank, waar het tegoed op optie rekening wordt gehouden, be hulpzaam zijn. In de 4e Uitvoeringsbeschik king Wet afwikkeling Geldzuive ring (Sts.bl. no. K 227) is een regeling getroffen voor de te goeden op optierekening, die minder dan f 500,bedragen en waarvoor tot dusver geen optie kon worden gekozen, aangezien de houder reeds een bedrag naar beleggingsrekening had geboekt. Ingevolge de in deze Uitvoe ringsbeschikking gegeven rege len zullen de hier bedoelde res tanten vrij komen. Door enige wijzigingen in de Beschikking Deblokkering 1945 en door intrekking van de 16e Aanvullingsbeschikking Deblok kering 1945, is bereikt, dat de betalingen van het Rijk op ge blokkeerde rekening in het al gemeen een einde hebben ge nomen. zullen B. en W. van Nijmegen binnenkort de raad voorstellen tot afbraak over te gaan van de in de oorlog zwaar gehavende vroeg-gotische kerk van de paters Dominicanen....» breidt de pseudo-vogelpest zich uit zowel in Goor als in Markelo ondanks de strenge voorzorgs maatregelen...... zijn de moeilijkheden, die tus sen de Nederlandse en Duitse verfindustrie waren gerezen over de import van Nederlandse lak- ken, verven en vernissen, opge- j lost zal Z.K.H. Prins Bernhard op Maandag 19 Juni a.s. in de Ridder zaal ongeveer 200 onderscheidin gen uitreiken voor goede daden verricht gedurende de wereld- Met het luiden van de scheepsbel van de Van Galen, de torpe- oorlog en na 1945 in Indonesië....» dobootjager, die in de Meidagen van 1940 in de Rotterdamse! bestaat de Koninklijke Neder- haven is gezonken, opende Koningin Juliana gistermorgen de landse Toonkunstenaarsvereniging tentoonstelling „Rotterdam Ahoy". Na de opening maakte deze maand 75 jaar. Dit feit zal Koningin Juliana in gezelschap van wethouder van Tilburg een rondgang over de expositie. Met grote belangstelling hebben H.M. de Koningin en Prins Bern hard gisterenmorgen een rond wandeling van ruim een uur ge maakt op de tentoonstelling Rotter damAhoy, nadat de vorstin deze machtige show van een wereld haven had geopend. Dit laatste ge schiedde door een paar slagen, die H.M. gaf op de scheepsbel van de oude Jan van Galen, de torpedo jager, die in de Meidagen van 1940 bij de Maasbrug ten onder is ge gaan in een zwaar gevecht tegen de Duitsers. Dezelfde woorden, die de Koningin in Parijs had uitge sproken, toen Zij de studenten zeide, dat een neergang reeds alles in zich draagt wat een opgang nodig heeft, begeleidden dit gebaar van H.M. Wethouder van Tilburg, die het doel van de expositie had uiteen gezet in zijn openingswoord, maak te ook dit symbool duidelijk en de Koningin voegde haar daad bij het (Advertentie) Vijf „Beechcraft" oefenvlieg- toestel heeft twee motoren; het tuigen, de eerste van de ongeveer twintig toestellen, die door de Verenigde Staten in het kader van de wederzijdse militaire bijstand aan Nederland geleverd zullen worden, zijn gisteren op het vlieg veld Gilze-Rijen gearriveerd. De vliegtuigen, die per boot naar Nederland waren verscheept, zullen dienen voor het oefenen van gehele bemanningen van bommenwerpers: piloten, bom- menrichters, boordschutters, waar nemers, telegrafisten. De „Beech crafts" komen in de plaats van de verouderde Avro „Anson" toe stellen, die tot dusverre bij de L.S.K. in gebruik waren. Het nieuw in gebruik te nemen DR. TORRES BODET BLIJFT AAN FLORENCE, 15 Juni. (Reuter) Dr. Jaime Torres Bodet heeft van daag zijn ontslagaanvrage als di recteur-generaal van de Unesco in getrokken. Hij deelde dit vandaag mee op een voltallige vergadering van de conferentie. Zijn woorden werden met applaus begroet. Dr. Torres. Bodet stelde echter als voorwaar de, dat een der eerste taken van de Unesco het actief werken voor de vrede moet zijn. Ver beneden de 1 millioen gulden is de omzet op de aandelenmarkt gebleven. Vandaag wederom 'n lus teloze beurs. Het woord vacantie- stemming begint te verschijnen in de beursoverzichten, hoewel voor de oorlog de zomermaanden vaak grote activiteit aan de dag legden. Er waren drie factoren, die van daag ter beurze speciaal de aan dacht trokken: daar was in eerste plaats de uitgesproken vaste stem ming voor Philipsaandelen. Ken nelijk houdt dit verband met de goede verwachtingen inzake het jaarverslag. Na opening op 234 trok de koers aan tot 236 en sloot op het hoogste punt. Vervolgens werd opgemerkt, dat aandelen Escompto Bank in open hoek verhandeld werden. Dit hield verband met het vandaag ge publiceerde verslag over 1949. Ken nelijk stelden de resultaten van de Bank over dat boekjaar de beurs ietwat teleur. De koers (gisteren 63'/«- opende vandaag op 61, liep op tot 64 en sloot op 62 a 623/4. De derde factor van enige bete kenis was de koersstijging voor aandelen Besoeki. Van deze maat schappij is juist vandaag gemeld, dat zij 9368 pakken tabak heeft verscheept en wel tabak van pri ma kwaliteit. De koers der aande len liep daardoor 4'/j pet. op. Kon. Olie lag practisch verlaten, op 275 a 275'/!. De vraag ontbrak volkomen. Daarentegen was AKtC weer iets vaster. Unilever goed prijshoudend. Cultures bleven goed op prijs zonder opmerkelijke fluc tuaties in de hoofdfondsen. biedt plaats aan zes tot zeven per sonen. Vliegtuigen van hetzelfde type D 18 S zijn in gebruik bij de opleiding van burgerluchtvaart- piloten door de Rijksluchtvaart school. Wanneer op de vliegbasis Gilze- Rijen voldoende van deze toestel len zijn aangekomen, zal de rest naar de vliegbasis Valkenburg gaan. Zij zullen daar dan ter be schikking komen van de trans portafdeling der L.S.K. MR. R. HÖPPENER voorzifter Kath. Jeugdraad Het Hoogwaardig Episcopaat heeft als opvolger van Mr. J. M. L. Th. Cals benoemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland: Mr. R. C. A. Höppener te Roermond. De nieuwbenoemde, die sedert vele jaren een leidende rol spelt in het Katholieke sociale werk en de vrije jeugdvorming, was eertijds voorzitter van de Lim burgse Jongstudentenbond, terwijl hij ook bij het patronatenwerk een stuwende kracht was. Mr. Höppener behoort tot de op richters van het „Katholiek Sociaal Tijdschrift", van welks redactie hij deel uitmaakt. Mr. Höppener is voorts o.m. lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en voorzitter van het bestuur der Katholieke School voor Maatschappelijk Werk te Sittard. wethouderlijk woord met zeven krachtige slagen op het brons. Bij de rondwandeling die de Koningin maakte, werd zij, be halve door haar gevolg en een groot aantal ministers, begeleid door de kopstukken uit het Rotter damse leven .waarbij burgemeester Oud met ambtsketen voorop ging. De belangstelling van Hare Ma jesteit ging, behalve naar de ge bruikelijke aantrekkelijkheden die deze tentoonstelling in ruime mate biedt door haar vele spectaculaire beelden van het havenbedrijf, vooral uit naar de sociale grafie ken. Aan het begin daarvan vindt men een zeer suggestieve foto van een vogel, die hoog in de lucht tussen de wolken hangt. Daaronder staat de letterlijke tekst uit het Handvest van de Verenigde Naties. Met deze beelden als uitgangspunt heeft de stad Rotterdam een ge tuigenis afgelegd van haar vooruit strevendheid in sociaal opzicht. Toen H.M. zich later naar buiten begaf,, waar het publiek haar kon zien, werd zij lang en hartelijk toe gejuicht door het Rotterdamse volk. Onder de luchtbrug wandelde H.M. naar het buitenterrein der expo sitie. Daar waren achter glas de duikers van de marine bezig met hun werk onder water, waarvoor de Koningin zich zeer interesseer de. Boeren uit Lichtenvoorde dans ten met hun vrouwen een ronde dans op klompen, alle fonteinen spoten en een klokkenspel klonk onder de bomen van het park. INTERNATIONAAL CONGRES TE DEN HAAG Minister van Maarseveen, de minister van justitie a.i., heeft gistermorgen in het Vredespaleis te Den Haag de derde internatio nale conferentie ter bestrijding van de valsmunterij geopend. De minister herinnerde aan het begin der internationale samen werking op dit gebied nu juist twintig jaar geleden. De valsmun terij had toen een zo grote omvang aangenomen, dat niet het crediet van een enkele staat in gevaar werd gebracht, maar dat zelfs gesproken kon worden van een dreigende verstoring van de inter nationale economische orde op grote schaal. Ook na de tweede wereldoorlog, zo ging de minister verder, hebben de geldvervalsers hun sinister werk hervat en heb ben zij een grote hoeveelheid vals geld in omloop gebracht. Een effi ciënte bestrijding van de zo moei lijk te ontdekken valsmunterij is alleen mogelijk wanneer er een perfecte internationale samen werking bestaat. met een feestweek in de hoofd stad, van 19 tot 25 Juni, worden gevierd»»» opende prof. G. Brouwers, secre taris-generaal van het departe ment van economische zaken, gis teren in „Het Prinsenhof" te Delft de oude Kunst- en Antiekbeurs, georganiseerd door de vereniging van handelaren in oude kunst in Nederland.».» arriveerde gisteravond op Schip hol de Indonesische minister van arbeid, de heer Wilopo, die in Genève de zittingen had bijge woond van de internationale arbeidsconferentie»»» Nog een vijftal wedstrijden van de kampioenscompetitie resteren, en hiervan worden er dit weekeinde drie gespeeld. Limburgia, dat een kostbare voorsprong van drie punten op Blauw Wit bezit, kan zich morgen kampioen van Neder land noemen. Maar dan moe ten de Brunsummers in Hee renveen op de club der Len stra's een volledige zege be vechten. En daarvoor komt nog wat kijken. Want tot nog toe bleven de Friezen in eigen huis ongeslagen en het is niet te verwachten, dat zij nu, voet balmoe, het hoofd in de schoot zullen leggen en de Limburgers aan een gemakkelijke overwin ning en daardoor aan de lands titel zullen helpen. Blauw Wit, dat Enschedese Boys in het stadion ontmoet, behoudt daardoor een reële kans om nog met de mijnstreekbewoners gelijk aan de finish te komen en een be slissingswedstrijd te forceren. De wedstrijd ManritsAjax, die even als die van Heerenveen tegen Lim burgia reeds morgen gespeeld wordt, is vooral voor de Amsterdammers in zoverre van be lang, dat zij door een gunstig re sultaat zowel in deze als in de laat ste (thuis-)ontmoeting tegen Lim burgia nog in puntenaantal met de clnb uit Lutterade gelijk kunnen komen. Op het ogenblik is de situatie aldus: Hollandse Wafels 43 ets. Limburgia 8 Bl. Wit 8 Maurits 9 Ajax 8 Heerenveen 8 Ensch. B. 9 1 13 2 10 3 10 5 6 4 6 6 5 30—13 23—20 18—19 16—16 17—27 9—18 Terwijl Trygve Lie op weg was van Moskou naar Washing ton met een aantal voorwaar den in zijn zak, die aan de we reld duidelijk moesten maken dat met Stalin, zelfs over de vrede, toch wel te praten viel, waren de Duitse communisten Pieck, Ulbricht en Grotewohl naar Moskou ontboden om een nieuw dictaat in ontvangst te ne men, waaruit zonneklaar zou blijken, dat het brutale impera- lisme van het Kremlin door niets te stuiten is. Want de medede ling deze week door Moskou gedaan, dat de Russische, Pool se en Oost-Duitse regering een gemeenschappelijke vredesover eenkomst gesloten hebben, waarbij de huidige Oder Neisse linie als definitief is aanvaard, is niet alleen een bespotting voor elk begrip van democratie en volkenrecht, maar is ook de meest onwaardige comedie die maar denkbaar is. En wat zo mogelijk erger is: de meest flagrante uitdaging van de vre de. Want een kind in de interna tionale politiek begrijpt natuur lijk, dat een dergelijke onrecht vaardige en eenzijdige amputa tie van Duitsland, alleen om aan de imperalistische landhonger van Rusland en Polen te vol doen, niet alleen de kiem, maar ook de oorzaak van een nieuwe oorlog inhoudt. Wie weet hoe de annexatie van Elzas Lotharingen in 1871 de revanche-gedachte in Frankrijk steeds levendig heeft gehouden, zal er niet aan twijfe len, dat de met alle rechten spottende annexatie van gehele oer-oude Duitse gebieden door Polen en Russen een niet te temmen stuwkracht zal geven voor het zo gevaarlijke Duitse nationalisme. Stalin zou dan ook moeilijk beter zaad voor een nieuwe oor- WEDSTRIJDPROGRAMMA VOETBAL Om het kampioenschap van Nederland Blauw WitEnsch. Boys HeerenveenLimburgia MauritsAjax KNVB-Beker. Finale HaarlemPSV NOORD: Promotie Derde klasse HoutigehageV AKO NOORD: Promotie Vierde klasse PeizeBeilen CABBergum OOST: Promotie Vierde klasse WinterswijkDe Tubanters Geel ZwartLuctor et Emergo WVSNRKHVV KORFBAL Om het kampioenschap va,ii Nederland RigtersbleekWesterkwartier WWMD—Het Zuiden (Advertentie) log hebben kunnen zaaien, dan door dit vredesverdrag. In dit opzicht is de gemeente raadszitting van Berlijn giste renmorgen reeds een duidelijk voorbeeld geweest. Want niet alleen hebben alle groepen hier dit vredesverdrag eenstemmig van de hand gewezen, maar de oude socialist Reuter verklaar de, dat geen Duitser ooit aan vrede kan denken, zolang deze landroof niet ongedaan gemaakt is. Maar ook uit een oogpunt van democratisch volkenrecht is de sluiting van dit vredesver drag een paskwil. Rusland sluit dit vredesverdrag met een groepje mensen, die als commu nisten tegenover Stalin geen enkele zelfstandigheid bezitten en het niet in hun hoofd moes ten halen, enig bezwaar tegen, dit Moskouse dictaat in te bren-* gen. Daarnaast weet men in Moskou ook heel goed, dat deze drie communisten geen enkel mandaat hebben van het Duitse volk om namens dit volk te spreken. Dit verdrag heeft geen andere rechtsbasis, dan de Rus sische macht, want daarop al leen steunt het bewind van de heren Pieck en Grotewohl. Par lementsverkiezingen hebben de ze heren nimmer gehouden en de niet-communistische minis ters in de Oost-Duitse staten, die in 1948 door de Oost-Duitsers gekozen zijn, hebben ongeveer allen hun congé van de Russen gekregen. En wanneer straks in October nieuwe verkiezingen in Oost-Duitsland worden gehou den, dan zal dat niet anders dan een droeve klucht zijn, zonder enige politieke betekenis. Dat de Russen dit zelf inzien, be wijst afdoende, dat zij met hun vredesverdrag niet eens de uit slag van deze verkiezingen heb ben willen afwachten. Maar zelfs al zouden alle Oost-Duitsers wel achter de he ren Pieck c.s. staan, dan misten deze toch nog het morele recht om een dergelijk ingrijpeno vredesverdrag voor heel Duits land te sluiten. Want achter het ijzeren gordijn wonen nauwe lijks 20 millioen Duitsers, ter wijl de West-Duitse republiek ruim 40 millioen inwoners telt, die over een vredesverdrag van hun land toch zeker ook wel een vinger in de pap mogen hebben. Maar het meest typerende voor de Russisch-Poolse annexa- tiehonger is wel het feit, dat Moskou dit Duitse grondgebied aan het communisme volledig prijs geeft. Het is volkomen juist, wat de Duitse minister voor de bezette gebieden Woensdag zei, dat met dit Oder-Neisse vredesverdrag, Moskou de doodsteek heeft toe gebracht aan de Duitse commu nisten. Want alles wat Duits land aan nationale gevoelens bezit en dit is nog heel veel, is door dit verdrag in het geweer geroepen. En de haat en verzet daartegen zal zich voorlopig ontladen tegen alles wat com munist is. In Hamburg, Bremen en Lübeck heeft de publicatie van dit verdrag in de volkswij ken reeds geleid tot anti-com munistische relletjes. Maar niet alleen bij de Duit sers, ook bij de Polen blijkt dit verdrag grote weerstanden te hebben gewekt. Voor een be langrijk deel was de annexatie van zuiver Duitse gebieden no dig om Polen schadeloos te stel len voor de grote happen zuiver Pools gebied, welke Rusland heef ingepalmd. De Polen be grijpen drommels goed, dat wanneer Duitsland weer op de been is, zij dit Duitse gebied nooit zullen houden en onmid dellijk aan Duitsland moeten te ruggeven. Maar het zal Polen heel wat meer moeite kosten, hun land van de Russen terug te krijgen. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 79. De herder zweeg. Van de reus in de stoel kwam een hees ge fluisterd: „U U, vader Hewitt, uw naam is De ander stak haastig de. hand uit als om zich te bescher men en kromp in elkaar: „Stil o stil! Ik heb geen naam, dan die, waaronder u me kent. De man, die die naam droeg is dood Hij stierf met al zijn trots op naam en intellect. Uw gebeden om wraak werden verhoord, mijnheer. U u hebt hem ge dood, hem éven zeker gedood of u hem een mes in het hart ge stoken had. en daar daar hebt u goed aan gedaan". Tante Mollie kreunde. „Is dat alles?" gromde de bergbewoner. „Alles! God, neen! Ik ik moet nog verder gaan. Ik moet u vertellen hoe de man, die u gedood hebt, in de bergen is ge bleven en herboren werd. Hem bleef niets over dan in de ber gen te bijven. Met de verschrik king van zjjn zoons schande in zijn hart, kon hij niet teruggaan terug naar de stad, zjjn vrien den en zijn kerk naar het oude leven. Hij wist dat er geen hoop was hen te kunnen bedrie gen. Hij was niet handig in het verbergen. Ieder woord tot lof van hemzelf of van zijn zoon zou de ergste marteling geweest zijn. Hij was een lafaard, hij durfde niet terug gaan. Zijn ge heim zou hem gek hebben ge maakt en hij zou hetzelfde einde hebben gevonden als zjjn zoon. Zijn enige hoop op vrede was, hier te blijven, hier op precies dezelfde plek, waar het onrecht was geschied, en om het wei nige, waar hij toe in staat was, te doen om te boeten voor de misdaad. Eerst was het verschrikkelijk; de lange, eenzame nachten met geen menselijke vriend in de nabijheid, de zwaarte der schan de, de herinneringen, en de een zame wind, altijd de wind in de bomen haar stem, die volgens Pete, zei, dat hij moest komen. Mijn God, mijnheer Mat thews, het verwondert me, dat de man niet gestorven is onder zijn straf! „Maar God is goed, mijnheer Matthews. God is goed en barm hartig. Toen hij iedere dag met de schapen buiten was, voelde de man de geest van de bergen, en beetje bij beetje kwamen hun sterkte en hun vrede ook in zijn leven. De dominee, mijnheer, leerde hier iets, dat hij in al zijn theologische studies niet geleerd had, Hij leerde God kennen, de God van deze bergen. De ber gen onderwezen hem, en ten slotte stelden ze zich tussen hem en het verdriet, dat hij ont vlucht was. De nachten waren niet langer moeizaam en lang. Hij was nooit alleen. De stemmen in de wildernis werden vriendelijke stemmen, want hij leerde hun taal, en het arme meisje riep niet langer in de huilende wind. Toen is dokter Coughlan gekomen, en. Weer zweeg de herder. Hij kon niet verder spreken. Het licht was verdwenen aan de hemel en hij voelde de duisternis van de nacht. Tegen de sterren kon hij echter nog de top van de berg zien, waar zijn zoon lag. Toen zijn krachten weer hersteld waren, ging hij verder en zei eenvoudig: „Dokter Coughlan is gekomen engisteravond ontdekten we, dat mijn zoon niet dood was, maar leefde." Weer ontviel de bergbewoner die kreet van een wild dier. Zwij gend bad mijnheer Howitt. „Verder", kwam het bevel op hese toon. In stotterende en gebroken zin nen voltooide de herder haperend de rest van zijn verhaal; hoe de schilder, toen hij het huisje onder de rots als atelier gebruikte, de gang had ontdekt naar de grot van Dewey, hoe hij, sedert zijn veronderstelde dood, de zomers door had gebracht op de plek, waar hij vroeger gelukkig was ge weest, hoe hij zijn zoon 's nachts had ontmoet zwervend in de ber gen, en in staat was geweest de jongen heel dikwijls bij hem te hebben; hoe hij gewond was, die nacht, dat Jim vermoord was, en ten slotte hoe Pete hem naar de sponde van zijn zoon gevoerd had. „Daar ligt hij te sterven. Dokter Coughlan is bij hem en Pete Pete is er ook. Ikik ben gekomen om u te halen. Hij roept om u. Dat kom ik u vertelien. Al wat een mens hier kan lijden, heeft h(j geleden, mijnheer. Uw gebed is dubbel verhoord, mijn heer Matthews. Zowel vader als zoon zijn dood. De naamde oude naam is verdwenen van het aanschijn der aarde, om Christus wil, vergeef mijn jongen en laat hem gaan. En om, mijnentwil, meneer, ik.... ik kan niet meer verdragen". Wie behalve Hij, die het hart van de mens doorgrond, kon de strijd weten, die uitgestreden werd in de ziel van die reus der bergen? Hij uitte geen woord. Hij zat op zijn stoel of hij van steen was, behalve één keer, toen hij naar het einde van de veranda liep, en daar stond met gebalde vuisten en een van hartsticht be vend lichaam, tegenover de don kere groep dennebomen op de berg. Langzaam klom de maan over de rand en belichtte 't land schap. De bergbewoner keerde terug naar zijn stoel. Plotseling richtte hij het hoofd op, en zich voorover buigend, keek hij lang en ernstig naar de oude herder, die daar in elkaar gedoken zat als een beklaagde, die op zijn vonnis wacht. Van de weg naar de molen klon ken stemmen en het geluid van paardenhoeven. Oude Matt schrok op, en draaide even het hoofd om te luisteren.' De paarden stonden stil bij het eerste hek. „De kinderen", zei tante Mollie zacht. „De kinderen. Grant, ach Grant! Sammy en onze jongen." Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3