Nieuw Europese Betalingsunie wordt °-| binnenkort een (eit F reder ik van Eeden geëerd KOEMPOELAN 1950 Grandioos verkennersfeest Belgische douane-beambte gaf valse honderdjes uit 3000 leidsters en leiders bijeen in stad van 1000 tenten 't Is Fanny niet 't is Foekje Het „Belgische gevalopgelost „Canada roept Nederland Treinverkeer was gestremd Monument onthuld te Bussum Goede voornemens strandden op Brits isolationisme DING >lis van de DSC HE RC Ml|. t voor een or de ver volgen, die kan hebben ratie Inrichting t 29, Hoorn NNERKERMIS icing Halfweg EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN P.T.T. contra K.R. Vijf jaar: Twee doden bii verkeersongeluk Emigratie per KLM naar Australië Mislukte overval te Apeldoorn Rond het Holland-Festival Langedijk houdt levenslang Nederlands staal naar Amerika Nederlander te Parijs gearresteerd Socialisten bespraken Plan-Schuman De sonnetten- prijsvraag Collectief Arabisch Pact getekend Scheepsberichten Minister Joekes sprak te Genève* Engels schip beschadigd van HEER HUGO- I JUNI 1950 in het School met woning ar. :rijgbaar bij de gem.- ongeschonden inleve- ueerd. P. EECEN Gz. pijn. f 2.000.000.— 1.000.000.— tkknndig en correct! Uit voorraad gebr. en Laat mij tevens uw rten en u heeft beide HEERHUGOWAARD Der van Zwaag met Zandvoort, zonder ACCU, de 2e prijs :t voorbeeld van zo slechte accu voor Het is bovendien k KN KKET. HOORN DE ALOMBEKENDE igen ïgelgladde dansvloer; •ing; dansmuziek zal ie omgeving bekende IRINUCCrS (5 pers.) garderobe; overdekte en Dinsdagmorgen, DE HEILIGENBERG [raaiende boor hem riep de smid boven or uit. En toen de r een stem uit de eh.als ik je dan gaan? O.... duivel", zei smidje leer afschepen met >r altijd wegblijven jat ik je niet gaan". wat ben je toch uddend. „Misschien iten te doen veran- chines aan, die met g tandwieienstelsel iden grepen toe en l tot wiel en gilde Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederf. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EEIT A v» S H 'AN HEDEN (Zie sportpagina) Maandag 19 Juni 1950 46e Jaargang No. 11892 Kantoren; HOORN, Draofsmgel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. tel. 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 RADIOKERSENPRIJSVRAAG ZETTE TELEFOONDIENST OP Z'N ACHTERSTE BENEN Het grapje, dat Jan de Cler gisteren heeft uitgehaald, had voor de telefoondienst niet te prettiqe qevolgen. De K.R.O. zond qisteravond een prijs vraag uit, waarvan de qoede uitkomst een telefoonnummer met kengetal was, n.l. K 2950 8218. Zij, die tussen kwart voor en kwart over negen dit nummer zouden bellen, zouden een mandje kersen ontvanqen. Er bleken echter zoveel deel nemers met qoede en ver keerde oplossingen te zijn, dat in het genoemde half uur tje de telefoondraden in het hele land gloeiend gingen staan van de gesprekken, die met de gekste oorden werden aangevraagd. Tenslotte kreeg de K.R.O. een boze telefoon directeur aan de lijn, die mede deelde, dat door de overbelas ting in Amsterdam al een re lais was doorgebrand en dat is geen kleinigheid. Hoe de K.R.O. deze netelige kwestie heeft opgelost? Dat weten we niet. Misschien ook met een mandje kersen i// In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben de zeven ministers van het uitvoerend comité van de O.E.E.S., na twee dagen besprekingen, overeenstemming bereikt over de voornaamste punten van het ontwerp voor de Europese Betalingsunie. Het „Belgische geval", dat grote moeilijkheden heeft doen rijzen, is opgelost. Na de vergadering van het uit voerend comité verklaarde Mar- jolin, secretaris-generaal, het vol gende: „Met de in het comité bereikte accoorden is het bijna zeker dat op de gewenste tijd een Europese betalingsunie zal bestaan". De commissie was het eenparig eens geworden over alle agendapunten, waarop de vier grote moeilijkhe den voorkwamen waarop men bij de uitwerking van het ontwerp der betalingsunie stuitte. 1) Het bedrag van de credieten en het percentage der betalingen in goud zijn vastgesteld. In het kader van dit probleem kon het „Belgische geval" opgelost wor den. 2) De duur van de betalings unie is vastgesteld. 3) Het probleem van de del ging der bestaande schulden is op gelost. 4) Ten slotte heeft de commis sie overeenstemming bereikt over de te volgen procedure wanneer een lid van de unie zijn quota zal hebben uitgeput. Voorts heeft het comité de gro te lijnen vastgelegd voor de orga nisatie, die de betalingsunie zal beheren en het heeft de mogelijk heid voorzien om te hulp te ko men aan de debiteuren-landen, die aan bijzondere moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Nu al weer vijf jaar lang roept Canada Nederland op de golf lengten 16.84 en 19.58 M. door de aether. Voortgekomen uit de uit zendingen voor de Canadese troe pen in Europa, met name in Ne derland, gedurende de oorlog, werd deze dienst na de bevrijding een dagelijkse versterking van de banden tussen de inwoners van beide landen. Menig oorlogsbruid je, dat in Canada ging wonen, landbouwer, die er immigreerde, zakenman, die een reis erheen maakt, heeft haar resp. zijn erva ringen voor de microfoon van „Canada roept Nederland" verteld. Ter gelegenheid van het eerste lustrum wordt op de laatste Zon dag van Juni een speciaal jubi leumprogramma (van 191519.45) uitgezonden. Op het Teylerplein te Haar lem is Zaterdagmiddag om streeks 6 uur de 62-jarige J. F K. uit Haarlem bij het overste ken van de rijweg door een mo torrijwiel, bestuurd door de 38- jarige V. J. M., overreden. De oude man was op slag dood. De motorrijder, die tengevol ge van de aanrijding eveneens ten val kwam, werd door een vlak achter- hem rijdende auto overreden en met zware ver wondingen naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht, waar hij gisterennacht aan zijn verwondingen is overleden. Nadat reeds drie skymasters van de K.L.M. Nederlandse emi granten naar Australië hebben vervoerd, zullen er in de toe komst nog minstens 10 vluchten voor de overbrenging van emi granten worden gemaakt. Reeds zijn er drie vluchten vastgesteld op 18 Juli, 3 en 21 Augustus. Met elke vlucht wor den er ongeveer 59 emigranten vervoerd. Er bestaan plannen het vervoer van Nederlandse emigranten per KLM-skymaster verdere uitbreiding te geven. Zaterdagnacht is een overval gepleegd op de venduhouder B. P. uit de Vosselmanstraat in Apel- do°fn- Via een nog openstaande achterdeur drongen twee gemas kerde mannen de woning binnen en bedreigden de vrouw des hui zes met een revolver. Daar juist te voren een huisfeestje was be ëindigd, meende het echtpaar met een grap te doen te hebben, doch de werkelijkheid bleek spoedig, „°en, n-L mevr. P. tegen de grond werd gegooid. Haar man snelde "aar de voordeur om hulp te ha len, doch een der mannen gaf hem met zijn revolver enige klappen, vip zijn hulpgeroep snelden inmid dels enfge buren toe, zodat de da ders het raadzaam achtten te ver grijnen. De heer P. moest zich rfliu i Zlek,enhuis laten verbinden, doch kon later huiswaarts keren. r?e recherche stelde terstond «m bühulP van een speurhond een onderzoek in, doch zonder i Mevrouw Roosevelt, die heden resultaat- I in ons land arriveert. Zondagavond omstreeks 19.45 u. even nadat de D-trein Amsterdam Parijs was gepasseerd, is bij Lisse een dubbele draadbreuk ontstaan in de bovenleiding van de spoor lijn, waardoor het electrische treinverkeer onmogelijk werd. Tussen Haarlem en Leiden wer den de reizigers in bussen ver voerd. De boottreinen naar en van Hoek van Holland lopen via Utrecht, evenals de D-treinen uit Parijs. Om ellf uur gisteravond werd het treinverkeer over enkel spoor hervat. Men hoopte toen, dat hedenochtend beide sporen weer bereidbaar zouden zijn. De viering van het Holland- Festival werd Zaterdagavond op verschillende plaatsen in ons land voort gezet. Te Delft werd in de prachtige entourage van het oude Prinsenhof het abele spel „Elcker- luc" opgevoerd door Comedia on der regie van Johan de Meester. Tal van autoriteiten woonden de opvoering bij. Amsterdam had „The old Vic theatre company" binnen zijn poorten. Dit Engelse gezelschap, dat zijn Nederlandse tournee ge opend had met de gala-première van „She stoops to conquer" te Den Haag, voerde in de hoofdstad Hamlet op. Het enthousiaste pu bliek was zo groot, dat de hoofd rolspeler Michael Redgrave aan het slot zichbaar ontroerd enkele woorden van dank sprak. In het Concertgebouw voerde gisteravond het Residentie-orkest onder Willem van Otterloo de symphonie in C-groot K.V. 338 van Mozart en het vioolconcert in D- groot opus 61 van Ludwig van Beethoven. De deskundigen van de beta lingscommissie en van de handels commissie, moeten thans hun werkzaamheden hervatten: deze zullen ongeveer 15 dagen duren. Men zal de laatste hand leggen aan het ontwerp, dat bij de aan staande vergadering van de Raad van Ministers, vastgesteld op 6 Juli, ingediend zal worden. In Belgische officiële kringen merkt men op, dat het tot stand komen van dit accoord, waartoe de Nederlanders zeer veel hebben bijgedragen, het mogelijk zal ma ken ten spoedigste de onderhan delingen voor de volledige verwe zenlijking van de economische unie Benelux tot een goed einde te brengen. De Zondag op het circuit van Valkenburg gehouden wieier wedstrijden om het Nederlands kampioenschap op de weg voor profs werd gewonnen door Schulte uit den Bosch. Hij legde de afstand van 216 K.M. in 5 uur 35 min. en 18 sec. af. Gerrit Schulte in zijn kampioensfrui 1950 na zijn overwinning. Ter nagedachtenis van de be kende letterkundige Frederik van Eeden, die op 16 Juni 1932 over leed, is Zaterdag een monument onthuld te Bussum, waar van Eeden veie jaren heeft gewoond. Het monuróent stelt „de Kleine Johannes" voor, de hoofdfiguur uit een van de meest bekende boe ken van de schrijver. Het is ge plaatst bij de vijver „Kom van Biegel" genaamd aan de weg, welke naar „Walden" voert, de productie coöperatie, die in 1898 door van Eeden werd gesticht als een ernstige poging om de kapi talistische maatschappij te her vormen. Deze poging mislukte volkomen en heeft van Eeden niet alleen zijn vermogen gekost doch hem eveneens volkomen gedesillusio neerd. De plechtigheid van de onthul ling werd geopend met een inlei dend woord van dr. J. B. de La Faille van het Frederik van Eeden genoodschap. Dr. A. Saalborn sprak de her denkingsrede uit. Hij schetste het werk en de figuur van van Eeden en noemde met monument vooral belangrijk voor de jeugd, opdat het werk van de schrijver bij hen zal blijven voortleven. De klein dochter van van Eeden Else Ma ria van Eeden onthulde hierna het gedenkteken. De vrouw van van Eeden kon om gezondheids redenen niet aanwezig zijn. De burgemeester van Bussum, de heer J. C. Haspels aanvaarde namens de gemeente het .monument De Bijz. Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van J. J. Langedijk te Enkhuizen, die door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Tij dens de bezetting had hij te Velsen, Beverwijk, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Limmen, Am sterdam als lid van de N.S.B., aanvankelijk als burgerbewaker bij de politie te Velsen, later als Wachtmeester van politie aldaar, joden, illegale werkers, onder duikers en personen, die aan jo den en onderduikers onderdak hadden geboden, gearresteerd. NEW YORK, 18 Juni (Reuter). Amerikaanse metaalproducenten hebben de eerste grote orders voor Nederlands staal geplaatst, aldus meldt de „New York Times". Verschepingen van hoeveelheden van meer dan duizend ton staal platen zullen binnenkort geschie den. Er bestaat in Amerika grote behoefte aan deze staalproducten, zij zijn nodig om tegemoet te ko men aan de schaarste, die voor sommige Amerikaanse consumen ten thans een critiek punt bereikt, aldus het blad. DEWEY HEEFT GENOEG VAN DE POLITIEK De 48-jarige Thomas Dewey (republikein) heeft bekend ge maakt, dat hij zich niet herkies baar stelt als gouverneur van New York. In December, als zijn periode voorbij is, zal hij vermoe delijk zijn advocatenpractijk weer opnemen. Hij zei Zeer vermoeid te zijn na 20 jaar Werkzaamheid in het openbare leven, doch hij ge loofde. dat rust zijn werkkracht wel zou herstellen. waarna prof Anton van Duinker ken namens de „Pen Club" en het Frederik van Eeden genootschap bloemen aan de beeldhouw ster. Margot Engelehor-Heldering uit Huizen aanbood. Namens het Pen Centrum sprak nog de heer van Herikhuizen. Onder meer wa ren bij de plechtigheid nog aan wezig: De dichter A. Roldan Holst, prof. Brouwer, Garmt Stuiveling en prof. Donkersloot. Het opschrift van het monument luidt: „De Kleine Johannes aan dr. Frederik van Eeden" en daaronder „waar de mensheid is en haar weder om, daar is mijn weg." PARIJS (A.F.P.). Een Neder landse handelaar in groenten en fruit, M. Prins, te Parijs woon achtig, is Zaterdag verdacht van bet uitschrijven van een cheque, waarvoor geen dekking aanwezig was, gearresteerd. P. had bii een Parijse handelaar 550 kisten sinaasappelen besteld voor 1.200.000 francs, die hij met een cheque had betaald. Enkele dagen later ontving de Parijzenaar, aan wie P. beloofd had dat hij hem Nederlandse tulpenbollen zou zenden, een kist die mispels be vatte. De zaak werd voor de Parij se handelaar duidelijk toen hij de cheque wilde gaan innen, waar voor geen dekking aanwezig was. (Van onze redacteur) LUNTEREN Meer dan 3000 leidsters en leiders van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbeweging waren het afge lopen weekend bijeen op de Goudsberg te Lunteren, waar zij voor de derde maal sedert de bevrijding hun Nationale Koempoelan hielden. Die droeg ditmaal een bijzonder feestelijk karakter, omdat tegelijk het vierde lustrum van het Katho liek verkennen in ons land her dacht werd. Die gelegenheid hebben de 3000 aangegrepen, niet alleen voor een uitbundig plezier, dat recht uit het hart kwam en het aanzijn gaf aan 't meest spontane massale kampvuur, dat wij ooit meemaakten, maar ook voor een hernieuwde bekentenis tot wat men het „orthodoxe" verkennen zou mogen noemen: het spel zo als Baden Powell het heeft be doeld en uitgewerkt. Uit de tien West-Europese lan den zijn in het afgelopen weekend afgevaardigden van de socialisti sche partijen te Londen bijeen gekomen om hun houding tegen over het Plan-Schuman te be spreken. Ook thans bleken de moeilijkheden voornamelijk van de Engelse kant te komen. In de door de Engelsen sterke beïnvloede - verklaring, die na af loop van de voltallige vergadering werd gegeven, wordt gezegd, dat de bedoelingen van het plan- Schuman zeker toe te juichen zijn en dat de regeringen die aan het plan deelnemen, verplicht zijn voor het uitvoeren in eigen land van de internationale regelingen zorg te dragen. De socialistische leiders wensen echter thans geen bindende uitspraken te doen ten aanzien van hun houding tegen over een boven-nationaal coordi- natieorgaan. Er bleek tijdens de informele besprekingen van Zondag geen mogelijkheid, de Labour te be keren tot de aanvaarding van een super-nationaal gezag in de zware industrie. Pogingen van de Franse delegatie onder Guy Mol- let en van de Nederlandse onder de heer v. d. Goes van Naters hebben tegenover het Britse iso lationisme slechts in zovere suc ces gehad, dat men een compro mis-voorstel van Mollet bespre,- king waard achtte. Molet stelde voor, dat de landen zich inderdaad zouden houden aan de beslissingen van een internationaal controle lichaam, doch dat in bepaalde gevallen een beroep zou kunnen worden gedaan op het Internatio nale Gerechtshof. De maatschappij der Neder landse Letterkunde zou het op prijs stellen, indien de inzender W. M. Frederiks, van het sonnet „In Memoriam" zo spoedig moge lijk aan de secretaris van de maat schappij der Nederlandse Letter kunde, de heer F. P. Huygens, Duinrell 1, Wassenaar, zijn naam en volledig adres wilde opgeven, eventueel telefonisch. Het betreft hier de prijsvraag van de maatschappij der Neder landse Letterkunde, die ter gele genheid van het 175-jarig bestaan is uitgeschreven. Met dit vage voorstel in de zak gingen de afgevaardigden uiteen tot een volgende bijeenkomst van de Comisco in September of eerder RESOLUTIE DER B.S.P. TEGEN KONING LEOPOLD De algemene raad der Belgische Socialistische Partij heeft met algemene stemmen een resolutie van Spaak aangenomen, waarin alle Belgische socialisten opgewekt worden „meedogenloos en onweer staanbaar tegenstand te bieden aan de terugkeer van koning Leo pold op de troon", „Wij beschouwen Leopold de derde niet langer als de koning der Belgen, doch als de leider van een politieke meerderheid, aie, indien hij door deze meerderheid op de troon wordt teruggebracht, moet verdwijnen, wanneer deze meerderheid ophoudt te bestaan", aldus de resolutie. Het slagwoord voor' het ver kennen is dit jaar: „Train jezelf tot grotere vaardig heid, om op die manier be ter te kunnen dienen in de geest van je patroon: Sint Joris." Het opvoeren van het peil van deze technische vaardigheid, die haar uitdrukkingsmogelijk heid vindt in de vak-insignes die de jongens kunnen behalen: dat was de ernstige ondertoon van het tweedaags feest van broeder schap, dat deze Koempoelan vooral geworden is. Een „insigne-santekraam" toon de een marktplein vol techni sche kneepjes en snufjes op al lerlei gebied, én de ware zin van deze verkennerstechniek was ook het onderwerp van de in leiding van commissaris Star mans. De conclusie, waartoe hij kwam, is ook voor buitenstaan ders van belang voor een beter inzicht m wat verkennen aan mogelijkheden biedt Wel, de verkenner ziet het zo, dat hij een werkelijke bijdrage kan le veren aan het geluk van ande ren, door zichzelf te vormen En het is ook des verkenners, van dit alles geen probleem te ma ken, doch die vorming te kop pelen aan een sfeer van gezonde opgewektheid in een werkelijk apostolaat van de glimlach. Daarom is het jammer, lezer, dat gij zelf niet Zaterdagavond hebt kunnen zien, wat wij za gen: 3000 jonge mensen, die in de vallende schemer een vurig carnaval uit de grond stampten, (fakkels ontstaken, niet ophiel den te zingen en de zevensprong dansten rond vijf reusachtige vuren, symbool van hun geest drift en toewijding. Een serpentine van licht kron kelde over het veld en toonde alle vondsten waartoe de fanta sie van een leiderscorps, gere- cruteerd uit alle vaderlandse gewesten, maar in staat was ge bleken. Eer orkaan van spontaan ple zier rolde over het veld en wie Zaterdag is te Alexandrië een collectief Arabisch veiligheids apparaat getekend naar het voor beeld van het Atlantisch Pact. Tot de ondertekenaars behoren Egyp te, Saoedi-Arabië, Syrië, Libanon en Yemen. Irak tekende niet „om technische redenen". Het Pact verbindt de onderteke naars in een militaire, politieke en economische alliantie. „Gewapen de aanval" tegen een der landen zal beschouwd worden als „een agressie tegen allen". De Nederlandse riiksoolitie en de Belgische gerechtelijke politie hebben in nauwe samenwerking een complot opgerold, dat op het einde der vorige maand in Zuid- Limburg een aantal valse biljet ten van f 100.heeft uitgegeven of pogingen daartoe in het werk stelde. In een luxe-auto verschenen in de avond van 28 Mei twee Belgen in een café te Nijswiller: zij be taalden hun verteringen met f 100.In Wittem probeerden zij het opnieuw, maar hier stuitten zij op argwaan. Een postkantoor houder signaleerde, dat het aan geboden biljet vals was. Toen de vreemdelingen 100 M. verder op nieuw in een café hun geluk be proefden, ditmaal met succes, wa ren nummer en beschrijving van de auto opgenomen en aan de politie doorgegeven, De Belgen hadden echter lont geroken en waren snel naar België terugge keerd, voordat de Nederlandse grensposten de val konden dicht klappen. De auto werd echter op gespoord als eigendom van de koffiebrander J. J. H. Q. uit Brus sel, wonende te Trembleur (B.). Bij confrontatie met de personen aan wie hij valse biljetten had aangeboden werd Q. herkend. Hij bekende ten slotte en tóen werd ook zijn gezel, de douane-beambte J. J. A. S. uit Haccourt, die nota- bene zijn uniform had aangehou den tijdens de autoreis op 28 Mei, aangehouden. Later is gebleken dat Q. en S. enkele dagen voor 28 Mei ook in Vaals een vals biljet van f 100.in betaling hebben aangeboden. Tenslotte is dezer dagen nog in België gearresteerd de Belg L. K. uit Gemmenich, die aan de eerstgenoemden de valse biljetten had verschaft. De drie aangehoudenen zullen in België terechtstaan. Vier valse biljetten zjjn in beslag genomen. dat alles zag, mocht wel het meest getroffen worden door het gema_k, waarmede een per soonlijke discipline zoveel uit bundigheid zo gemakkelijk deed omschakelen op de ernstige stil te, waarmede ieder na 't Wilhel mus en het avondgebed, zijn slaapstede opzocht in dit enor me kamp van duizend tenten. De vroegere hoofdverkenners, geestelijke Mgr. A. Ramselaar, president van het Aartsbisschop pelijk Klein-seminarie te Apel doorn, droeg Zondag de plechtige Hoogmis op, geassisteerd door de Diocesane Aalmoezenier van Haarlem en Limburg en hoofd aalmoezenier Verhoeven hield er de predicatie. Ook andere oud-functionarissen van het verkennen zagen wij gisteren in Lunteren, o.m. de oud-noofd- commissarissen mr. Höppener en majoor van Leeuwen. En ook het verkennersbloed van Staats secretaris mr. Cals kroop waar het niet gaan kon: hij was er ook, en zag, mét de 3000, het symbolisch spel van het district Amsterdam, waarin noch de draak, noch ridder Joris zelf ontbraken. Na het sluitingslof daalde om 4 uur de driekleur voor het laatst: een grandioos verken- nersfeest was voorbij en in wol ken van stof en benzinegeur be gonnen de 3000 de terugtocht, ge sterkt in de geest van broeder schap, die het kenmerk is van hun beweging, en boordevol en thousiasme en nieuwe plannen. Post voor troepenschepen Post bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van de troepensche pen „Kota Inten" en „Sibajak", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 19 Juni in Neder land ter post worden bezorgd. Eehalve dé gebruikelijke gege vens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, onder bijvoeging: „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Goya, Djakarta—Amsterdam 16 Juni te Aden. Hellenic Prince. Djakarta- Amsterdam, 16 Juni bij Gibraltar. 21 Juni om 4 uur te IJmuiden verwacht. Oranje, Djakarta-Amster dam, passeerde 16 Juni Perim. Nelly, vermoedelijk 28 Juni van Djakarta. 22 Juli te Rotterdam verwacht. Kota Inten in convooi met Sibajak, Djakarta-Rotter dam, 16 Juni 1100 m. OZO Guardafui en 21 Juni te Aden verwacht. Atlantis (burgers), Djakar ta-Amsterdam, 16 Juni 100 m. Z.O. Ceylon. Castelbianco (burgers), Dja karta-Amsterdam, 16 Juni 600 m. O.Z.O. Guardafui Dorsetshire (burgers), Dja-t karta-Amsterdam, 16 Juni van Port Said. OOK INTERNATIONAAL IS ORDENING NOODZAKELIJK Tijdens een rede, uitgesproken voor de Internationale Arbeidscon- ferentie te Genève heeft Minister Joekes gewezen op hetgeen in Ne derland wordt gedaan voor het bereiken en handhaven van een voldoend hoge levensstandaard voor allen. De Minister brak een lans voor nauwe samenwerking tussen werkgevers en werknemers, waar van hij in de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, zoals die in Nederland wordt voorbereid, de bekroning zag. In dit verband vermeldde hij tevens de wet op de ondernemingsraden, die het hunne bijdragen tot verhoging van de medezeggenschap der werknemers. Het industrialisatieplan in Ne derland is vorig jaar bijna geheel verwezenlijkt; de emigratiemoge lijkheden bleven beneden de ver wachtingen. Alle maatregelen in nationaal verband zo zei Minis ter Joekes echter blijven on volkomen, zolang hier geen inter nationale overeenstemming is. „Zaterdagavond kwam voor Vlissingen het Nederlandse schip „Aldabi" van 7239 ton in aanva ring met het 5664 ton metende Engelse s.s. „Wanstead". Het En gelse schip, dat aanzienlijke scha de opliep, is gisterochtend op de rede van Vlissingen blijven lig gen en na een onderzoek door de Lloyds opgestoomd naar Amster dam. De „Aldabi" is doorgevaren naar Antwerpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1