Krasse maatregelen - maar doet de Regering niets positiefs? Mosselenjachtisgeen kinderwerk De Engelsman voelt zich eindelijk bevrijd Engeland en het ene Europa van burgia jevaar A.F.C. everwijk ien gelijk Voortrekkers bouwen een huis EN WAT EEN ZUINIGE BOEL... Explosie in een ijzergieterij De boterexport naar België zege van UW-Wit Ajax 0-5 promotie voor H.R.C. Kippenramp in Barneveld Een droevige boel in de Vallei des Doods Met dag- en nachtploegen in één week Labour-regering doet alleen met tegenzin mee - Rode vos verliest wel haren maar streken niet Op de WR 45 de Waddenzee af Naar wij vernemen Nu de benzine van de bon is In ChristusLicht MAANDAG 19 JUNI 1950 lelijke 5S overwin- een op Llmburjfia otere 71 zege van Enschedese Boys is omtrent het uitein- ampioenschap, met wedstrijden in het olop teruggekeerd, van Limhurgia is iten tot één punt nu moeten de Lim- geen risico lopen -) wedstrijd tegen nnru om zich kam- ■derland te mogen het is nauwelijks onderhevig, dat komende weck in* de Eenstra's en t het uiterste zul- de laatste, en e punten binnen Maurits van leer club va„ Van het Maurits cn Ensch. specld. Dc Oostelij- ïitief op dc laatste 1 2 13 33—18 2 2 12 30—21 2 4 10 16—22 0 5 8 21—16 2 4 8 20—28 1 7 5 10—25 AMMERS OVER MOEHEID HEEN Niets, maar dan Zaterdagavond in dion te merken van ten voetbalmoeheid rdammers, maar wel nden rond dc lij- ontmoeting met constateren, dat e vorm had terug hen hierbij in hoge tend voetbal kun- vormde een gaaf achterhoede waren Hart zeer goed, in opereerden Stoffelen we als ware groot- de voorhoede was el. MichelsFischer De Geleense kam- behoudens enkele eerste helft, geen het spel der rood- im in de 25e minuut Guus Drager uit een icher, nadat Mol had fa dit doelpunt at- ,ts fel, echter zonder was het al Ajax wat Reeds na 4 minuten 02, toen Drager uit Fischer tegen de paal de terugspringende inschoot. De rood- aide thans op volle keeper Mol in de ir uitlopen trachtte e Drager de bal op snt over de Maurits n het net. Zowaar :n opleving in het aurits, waarbij een .lulcken de lat beukte keurig individueel aast plaatste. Ajax terug en een niet te rechtsbuiten Fischer met een afgemeten Dijk, die op zijn in de gelegenheid ;1 af te vuren, waar naar greep 04. Het midvoor Broekman nd op 05 bracht. wel zeer ernstige naar de 2e klasse te Opnieuw legde de een zege op QSC be olie winst. loet het niet minder, male werd Zaandijk de rekening. En nu Istrijd waarschijnlijk leider en Weesp. 3 0 1 6 9—5 2 115 8—7 1 1 2 3 4—6 0 2 2 2 1—4 ie clubs: Beverwijk, Grasshoppers, die een hadden op een plaats asse, is sinds gisteren Sevallen. De Hoogwou den namelijk door een ag in Beverwijk hun notie, maar R.K.A.F.C. eze promotie-degrada- door een 41 zege met evenveel punten en moet nu a s. Zon- eze club in het Alk park een beslissings- len. id luidt: 6 4 0 2 8 14—9 6 4 0 2 8 9—8 6 3 0 3 6 10—9 6 1 0 5 2 3—10 CHAKEN hap van N.-Holland ïjn de wedstrijden om d kampioenschap be- beste spelers van Den -Friesland, Kennemer- kmaar en omstreken ie voorronde, n waren als volgt: zenDen Helder Geus poortAlkmaar n—W. Kwak Vi veek worden de wed- in het clublokaal van .igthart, worden ge- gezet. (Van onze speciale verslaggever) SINDS OP PINKSTERMAANDAG het eerste geval van pseudo- vogelpest bekend werd, dreigt de gehele Gelderse Vallei, met Barneveld als centrum, een vallei des doods te worden voor al wat kip is. De ziekte die als een influenzagolf over West-Europa gaat, heeft na enige maanden van stilte, een nieuwe storm ontketend. In Barneveld worden kapitalen van millioenen bedreigd doordat de bedrijven stil zullen komen te liggen, als men de epidemie niet weet te stuiten. En dat stuiten is bijna een onmogelijk iets, zegt ons de veearts, dr. P. Nieuwenhout, die over de gang 'van zaken zeer pessimistisch gestemd is. De regering heeft de zaken on tegenzeggelijk veel beter in de hand dan in België het geval is geweest, waar men de pluimvee houders geen vergoeding voor de schade van het afslachten van hun kippen gaf, zodat zij het ver tikten hun dieren op te ruimen. In ons land krijgt iedere eigenaar per beest een redelijk bedrag uit betaald. Daartegenover staat dat hij verplicht is zijn kippen af te slachten zodra zij kennelijk be smet zijn. Wordt een kip ziek, dan loopt zij blauw aan, zet op, kruipt in elkaar en eet niet meer. Wel is het beest erg dorstig en vertoont een ernstige vorm van diarrhee. Meestal valt zij binnen vieren twintig uur als een steen naar beneden en het is met haar ge daan. Dan weet de pluimveehou der wel hoe laat het is. Zijn bedrijf is besmet en het wordt zaak tot afslachten van de rest over te gaan, om infectiegevaar voor de gehele streek zoveel mogelijk te stuiten. De ziekte wordt verwekt door een virum, maar hoe dit pre cies wordt overgebracht weet men niet. Men verdenkt er na tuurlijk op de eerste plaats iedere vogel van. Een mus kan bij een dergelijke epidemie al een ramp bezorgen. Voorts zijn ratten zeer verdacht en ook insecten schijnen gevaarlijke overbrengers te zijn. Verder kan de smetstof al heel gemakkelijk met de arade die aan autobanden blijft kleven, van het ene bedrijf naar het andere wor den gebracht. Er worden thans krasse maat regelen genomen in Barneveld. De koddebeiers hebben een stel extra patronen in hun tas en zien zij in het gedeelte van de ge meente dat als besmet staat aan gegeven, een dier lopen, zelfs als het maar een kat of een hond is, dan wordt er onbarmhartig vuur gegeven. Meerdere katten zijn in de Barneveldse straten dezer da gen reeds een jammerlijke dood gestorven. Het kan niet anders. De Dierenbescherming moet niet sentimenteel zijn, want zachte heelmeesters zouden hier met recht stinkende wonden maken. De afgeslachte kippen worden door de gemeente Amersfoort op gehaald en naar een verbrandings inrichting gebracht. Eerst dan is men veilig, dat zij geen verdere infectie teweeg kunnen brengen. Maar dit is een negatieve bestrij ding, die bovendien het nadeel heeft, dat zij geen rekening houdt met het scherp en nuchter Barne- velds boerenverstand. Dit rede neert aldus: als wij zo doorgaan met het afslachten van onze pluimveestapel, dan zal de rege ring straks de vergoedingen niet door-betalen. Dat kan zij nooit volhouden. Het zou in de millioe nen gaan lopen en Lieftinck ligt natuurlijk op de loer naar dit lek in de schatkist. De regering doet niets positiefs om de ziekte te bestrijden. Wij zijn niet van plan op deze manier ons bedrijf te liquideren. Dus als er kippen sterven, dan jstoppen wij ze gauw onder de grond en zeggen niets Zo loopt dat mooie plannetje van den Haag mis en ontstaan er, als men het niet gauw over een andere boeg gooit, steeds nieuwe infectiehaarden bij pluimveehou ders, die al lang met de ziekte zitten en erover zwijgen. Men zal een systeem moeten vinden waar in de boer vertrouwen krijgt. „In godsnaam, laat er toch iets ge beuren roepen zij in ver twijfeling tot de veearts, als zij hem op straat aanschieten. Wat zou er dan kunnen gebeu ren? Dr. Nieuwenhout, met wie wij dit probleem hebben bespro ken, vertelt ons, dat er twee ma nieren zijn om de ziekte positief te bestrijden. Twee soorten n.l. van inenten met een smetstof, die door een Nederlandse professor in Indië destijds is gevonden. Het is het serum dat thans in Rotter dam gemaakt wordt en dat in twee vormen verkrijgbaar is, n.l. als dode stof en als levende. Men is er wel wat laat mee, want dit serum werkt naar men aanneemt alleen preventief, maar er zou nog zo veel preventief kunnen wor den aangepakt Wie weet hoeveel duizenden dieren men kan be schermen als men nu aanstonds tot een algemene inenting over gaat. De deskundigen van de vee- artsenijkundige faculteit van Utrecht, de professoren Jansen en Cranenveld zijn beiden voor in enten, de veeartsenij kundige dienst echter heeft andere consig nes gegeven: niet inenten, want wfj kennen de werking van het serum niet voldoende. Inderdaad er is een zeker per centage kippen men kan het zelfs op 10 schatten dat er bij inenting met levende stof niet doorheen komt. Maar beter 10 pet. dood dan straks een epidemie, die alles wegvaagt en beter een posi tieve bestrijdig die de Barneveldse boer con amore zal overnemen, dan een negatieve, die hij met zijn nuchter boerenvernuft gaat sabo teren. Houdt men wel voldoende rekening met het psychologisch effect van deze aarzelende rege ringshouding? Inmiddels is het op vele Barne veldse kippenbedrijven een droe vige boel. De knechts zijn in plaats van verzorgers van hun dieren, ware beroeps-kippenmoordenaars geworden. Vele uren lang worden de kippen met een knuppeltje doodgeslagen. Men kan ze niet de kop afsnijden, omdat dit het infectiegevaar nog meer zou ver hogen, men kan ze ook niet ver gassen, omdat ze dan eerst weer vervoerd moeten worden en weer infectiegevaar opleveren. Een kip is een uiterst taai dier. Snijdt men het de "kop af, dan maakt ze nog een hele tippel al vorens neer te vallen. Dus moet er met de knuppel zeer deskudig worden omgesprongen. Een klap achter de nek en nog een midden op de rug. Wij hebben een knecht gezien die in drie kwartier op deze wijze 500 kippen geveld had. Van die 500 was er maar één, bij wie het niet direct lukte, omdat hij verkeerd gemikt had. Al te democratisch en senti mentele mensen moeten dezer dagen maar uit Barneveld weg blijven. Maar de regering en de Het nummer 80 meter horden voor dames op de Olympische Dag werd gewonnen door Fanny Blankers-Koen in de tijd van 11,4 sec. Fanny springt over de laatste horde en wordt winnares. (Van onze redacteur) De Katholieke voortrekkers, die mét een handjevol mannen de vo rige week enorm hebben gezwoegd om de Koempoelan-voorbereidingen te Lunteren te „fiksen" (ze ver werkten b.v. 5 k.m. pionier-palen tl.,, en *t,m' t°uw) houden van 9 tot mannen van de Stichting van de ï6 Augustus te Heeze (N. Br.) een Landbouw moeten er als de hazen *am? v?or t1e voortrekkers van de naar toe en veel en lang praten. Dan zullen zij inzien, dat het daar niet zo best zit in de vallei des doods. Beneluxlanden onder de naam „Triade-1950". Bij deze gelegenheid zal door de voortrekkers met vereende krach- II. (Slot) 't Is drie uur. We zijn uit- gevangen op de Abt, het vaar water waar de mosselenbank ligt. We zitten ook niet alleen. Zes Wie- ringers en een Zeeuw. Nou moe ten we verder om de Noord, want hier valt niets meer te halen. We maken trekkies van nog geen twee mud per kor en da's te wei nig. We hebben vijftig mud en de opdracht luidt: driehonderd. Om de Noord Langs de boompjes-rijen, die net vaarwater aangeven, varen we verder Noordwaarts. Op halve varende klimmen we steeds naar boven: daar ligt Ame land, een rij van witte duinen aan de einder en nog verdêr doemt weer een wazige streep land op: dat is Schiermonnikoog. „We ben'n puur zon' end weg. We liggen tegenover Holwerd, een plaatsje in de ronding van Frieslands Noordkust. Dan siddert het schip plotse ling aan alle kanten en we horen een doffe dreun Jaap komt uit het vooronder gestommeld met een slaperige kop! Hij heeft even een „knippie" gemaakt. „We zitte droog. Aan de grond, zitte wc. Muurvast! Straks vallen de Wad den helegaar droog en dan ken je te voet naar Friesland. Jaa Zijn cigaret verhuist van de ene mondhoek naar de andere. „En als het water niet wast, zitte we met Kerstmis nag J" De schroef wentelt zand op. Ook de andere Wieringers, die ons gevolgd zijn, zijn ook vast komen te zitten. De motoren vallen stil en dan begint een lange tijd van wachten wachten. De schippers schreeu wen elkander van schip tot schip over en weer toe. „Hoe laet zou het water hier wasse kennnééé. „Nou, half nege, nege urééé..!" „Oooh. Het is half zes. Dat wordt dus een dikke drie uur wachten op hoog water. Maar toch zou er van mos- selenvangen vandaag niets meer komen, 's Nachts om half drie vertrokken we pas. (Van onz especiale verslaggever Komp nooit meer t'rug. Nederlands kippen bedreigd door Vogelpest Dirk bekijkt de vangst eens. „Jaazegt ie, „Vieftig mud, da's een zuinige boel! 't Gaet er hier zuinig bij langsDe wad den ben'n te droog, eeej, en dan groeit het niet zo goed. De mozeln ben'n beter én weelderiger als ze in diep legge. Ja, daer valt maar een zuinig broodje an te verdien'n. De mozzln doen maer zeventig cent per mud en wat wij verdien n is maer zestien cent per ene guld'n verkoop. Deerom moete we zoveul mogelijk zien te van gen, begrijp je wel. Maer sinds de Afsluitdijk werd het slecht met de mózzln! D'r val te wéinig zaad, eeejNee, dat zaad val niet goed! Dat val niet in diep water! Da val precies op plekke, weer je niet komme ken. En dan grijp je er net naast. En met die Afsluit dijk ben'n de stromingen heel aars word'n en dan drijft het zaad met felle eb het zeegat uut. Komp nooit meer terug. De fiskerij op Wie- ringen is dit jaar slecht, oor, bar slecht, over olie kant'n. Van gar nalen is t'r ok niks 'weest". Met zijn klomp schopt ie tegen een mossel, alsof die het helpen kan er liggen er tientallen over het dek verspreid en dan mop pert hij verder: „Er is gien visgrond mer, be grijp je, 't zaad komp niet tot zijn recht. Als je rekent, dat de Wad denzee na de Afsluitdijk vijf cen timeter hoger is geworden, en de kleibanken (visgronden) gaan verzand'n! Trouwens, de'laatste vier jaere is er al helegaer geen zaad vall'n, en de Zeelanders haele ok veul weg. Vroeger voeren wé met twintig mözzleboten op Den Oever, nou nag maer met tien! In acht en veertig laat is kaike hew'n we met zijn allen twee millioen kg. mózzln voor de con sumptie 'vangen. Nou vangen we allienig maer voor de eendevoer, eeej, voor de eendehouwers op Wieringen en zullie (hij wijst naar de andere Wieringers) bren gen ze naar Oostzaan, en die deer naar Volendam. Verleden jaer was het nag maer een millioen kilogram en we mochten toen maer ienmaal per week een vrachie eendevoer metnem'n. Dat was zogezeid om het bedrijf te sanéére, eeej! Maer nou is alles vrijgegeve. D'r zit geen toekomst meer in het mozzlnvisken, man, 't is heel slecht met de mózzln, óor, heel slecht. Da kan je wel in je krant skrieve. En skrief d'r dan maer bai, da we wel deurvechten willen, maer dan met twintig gul d'n toeslag in de week erbai!" „En den zo", komt Jaap erbij, „da je d'r nag een luxe waege op ken overhouwe, net als.... (en dan volgen er een rijtje illustere namen) of so sowat....!" Hij gaat op zijn hurken op de luiken zitten, grijnst eens breed in zijn ruige baard en foetert: „Wat kaerels wij aan 't laedje hew'n moete, weet ik niet, maer venr óos is er gien bai. Ze ben'n maer drok in de weer met wetten en zo alleggaer, maer als ze bai main aan de deur komme, komme z'om cente!" „Haie, wat zeit je vierde man erover, hoe wij ons cente ver dienen moete", klinkt het plotse ling van over zee. Da's Cor van de W.R. 194 de Wieringers zit ten alemaal op een kluitje droog. Ik mompel zoiets van een moeizaam bestaan" want dat is het. Jaap had immers al ver teld dat ze de zon zien op- en ondergaan, „en kaik den maer na in je allemenak, hoe lange daege datte we maeke, want je 'ep een hoop tijdverlies met dat op tij vaere, want ok al vang je weinig, toch ben je de hele daeg in de weer en deerom is 't zo'n zuinige boel hier, wat een zuinige boel. dan zegt ie: „Ja, da docht ik, da docht ik" (zuchten). „Arme vrouw en kinderen. Ja, ja, da docht ik. Allemaal niks meer Als we later in het benauwde voórondertje zitten, foetert ie nog een poosje vrolijk verder. Die Jaap, hij kankert zo nu en dan, maar hij zingt evengoed de hele dag. „Ik hew altied aan de wal 'ezeten, altied aan de wal- 'oor! Ik vaer pas twee jaer op deuze schuit. Twee jaer". „Bevalt dit beter?" „Wa sai je, beter? 't Is overal niks as armoej laie! En met de mózzln gaet het puur achteruut! D'r benne d'r nie meer, eeej! We hew'n vist bij Breezand (Afsluit dijk), d'r leit er gien ien meer! Altijd weer probeert, maer d'r leit er géén..één..meer. Ach ter de Zuidwest bij Lutjewaerd, geen een meer. Op Breehorn, geen een meer. Op 't Ouwe Diep, geen een meer. Op de Toverballen en Tesselstroom, geen eentje meer. En ze komme d'r niet meer ok! Armoe, niks aars. Ik was vroeger straetemaeker van me vak. Hiero, Dirk, (stemverheffing), Dirk de skipper, die vaert al twintig jaere op deuze schuit. En Jan het er ok al achttien jaere opzitte. Over een tijdje, nou, dan schei ik er weer met uut en dan zoeke we wat aars! Je ken nog beter in de gevangenis zitte, deer krijg je tenminste nag eten en sleepen op tijd. Maer hier, wat een zuinige boel, wat een zuinige boel-. Jae....!" (Toen hij dat zei, was hij juist bezig voor zijn eigen een spiegel- eitje met een stukkie spek te bakken). „Wat een zuinige boel....!" GERARD PONSIOEN ten in Heeze een ruime arbeiders woning worden gebouwd met o.m. 4 slaapkamers. Terwijl de voortrekkers van Heeze en omgeving zelf, samen met de jeugd van dit dorp vooral het -grondwerk zullen afwerken en het huis tot een hoogte van 1 meter zullen optrekken, zal de rest in de kampweek door dag- en nachtploe gen van voortrekkers onder lei ding van plaatselijke aannemers (die enthousiast zijn over het plan. evenals trouwens de gehele be volking) worden voltooid en aan de Hoogeerw. heer deken worden aangeboden om er een groot gezin In onder te brengen. Van vele zij den hebben de voortrekkers al me dewerking gekregen voor dit unieke project, dat een uitdrukking is van het verlangen van deze jeugdbewe ging het niet bij praten te laten, maar hun devies „Dient" ook tij dens hun vacantie in daden van practische gemeenschapszin om te zetten. De stenen voor het huis hebben zij al cadeau gekregen: ze zijn nu op zoek naar het hout, sani tair etc. In de ijzergieterij ,De Globe" te Tegelen is Zaterdagmiddag een nieuwe gasoven, die drie we ken geleden in gebruik geno men was, met een enorme knaJ geëxplodeerd, vermoedelijk door verstopping in de gasleiding. Het deksel van de oven werd er af geslingerd en vloog door het op hetzelfde moment reeds voor een groot gedeelte wegge slagen dak heen. Alle ruiten sprongen en de muren van drie vleugels van het gebouw wer den zwaar beschadigd. De werk zame arbeiders liepen enkele lichte verwondingen op. BRUSSEL, 17 Juni (ANP) Het Belgische ministerie van landbouw deelt mede, dat de invoer van Hollandse boter op nieuw wordt toegelaten tegen betaling, bij het afleveren der invoervergunning, van het spe ciaal recht van 18 fr. per kilo gram, zoals vastgesteld bij mi nisterieel besluit dd. 5-4-1950. (Van onze correspondent) LONDEN, Juni. Zelden heeft de verdeeldheid in de Labourpartij zo verlammend gewerkt als nu. Op de conferentie van het partij bestuur juist voor Pinksteren was het de gematigde groep die over won. Herbert Morrison kreeg ver gunning van zijn collega's om zijn ideeën ter verovering van de mid denstand in praktijk te brengen. Sinds die dagen zijn er verschil lende verrassende dingen gebeurd. Morrison hield een redevoering in Schotland en er was geen liberaal, die verschil kon ontdekken tussen de beginselen van zijn partij en de gematigde politiek van Labour. Morgan Philips, de partij-secre taris, maakte op de socialistische conferentie van Copenhagen drie dingen duidelijk: 1. Labour is niet marxistisch; 2. Het schelden op Amerika als een kapitalistische bolwerk en een vijand van de vooruitgang moet ophouden, om dat de Verenigde Staten van Roo sevelt en Truman veel progres siever zijn dan menig Europees land; 3. De socialisten moeten de droom dat West-Europa een neu trale Derde Macht tussen Oost en West kan zijn, opgeven. Wij wisten reeds, dat het tijd perk dat Labour in nationalisatie zal minister Mansholt, op uitnodi ging van de Engelse regering, een bezoek brengen aan de „Royal Agricultural Show", de grote En gelse landbouwtentoonstelling, die van 2 tot 8 Juli in Oxford wordt gehouden. is tussen Mei 1947 en Mei 1950 voor ruim dertig millioen gulden aan trekpaarden geëxporteerd. Hierbij is een vrij groot aantal folcpaarden begrepen. werd Zaterdagmiddag het vracht en passagiersschip „Bintang", de nieuwste aanwinst van de Stoom vaart Mij „Nederland" op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te water gelaten. bracht de „General A. W. Greely", het 150e troepentransportschip, dat militairen uit Indonesië naar Nederland heeft vervoerd, Zondag in totaal 1483 man weer thuis. zal te Vlissingen een nieuw stand beeld worden opgericht van de beroemde loods cn mensenredder uit het einde van de 18e eeuw, Frans Naerebout, ter vervanging van het beeld, dat bij de bevrij dingsgevechten werd verwoest. moest een Nederlands toeristen- vliegtuig in de omgeving van Ra- naken (België) door benzinege brek een noodlanding maken. Het toestel werd gedeeltelijk ver nield. De twee passagiers bleven ongedeerd. is de Indonesische minister van Arbeid, Wilopo, Zaterdagavond vanaf Schiphol naar Rome ver trokken. De minister zal in Rome contact opnemen met de Indone sische diplomatieke vertegenwoor diger aldaar. (Van onze correspondent) LONDEN, Juni. Sinds de Pinksterdagen stroomt dagelijks een eindeloze rij auto's uit de steden naar de kust. Voor de eerste maal sinds 1940 kennen de Engelsen de luxe van een volle benzine-tank. Voor de eerste maal heeft de Brit het gevoel dat de oorlog voorbij is. De opheffing van de benzine-rantsoene- ring was de laatste van een lange reeks maatregelen, die het leven veel gemakkelijker hebben gemaakt. De huisvrouw kan nu gewoonlijk haar rantsoenboeken thuis laten als zij naar de kruidenier gaat. Alle blikgoederen zijn vrij. Er is zelfs een kans dat kaas en vleeswaren binnenkort van de bon komen. De tijd, dat men niet meer dan vijf shillings voor een maaltijd in een restaurant kon uitgeven, behoort tot het verleden. Wie enkele maanden niet in De Amerikaanse tourist, die vroe- Londen is geweest, verwondert zich over de verandering is de atmosfeer. Duizenden huizen wor den wekelijks opgeschilderd nu er geen vergunning meer nodig is voor werk aan huizen dat minder dan honderd pond kost. Op plaat sen waar de ruïnes, achtergelaten door de bommen, een jaar geleden nog niet waren opgeruimd, ziet men nu openlucht-café's met ter rassen. Enigszins onwennig zit de Engelsman daar, aangegaapt door de menigte die deze „buitenlandse methodes" eigenlijk wel wat vreemd vindt. Londen is vrolijk. Londen is altijd wat vrolijker geweest dan de rest van Enge land. De cinema's, theaters en restaurants zijn altijd gevuld. Londen is de hoofdstad van Enge land en het Rijk en iedere Brit droomt in de jungles van Malakka of de olienootjesvelden van Afrika over de dag dat hij Eros op Pis- cadilly zal terugzien. Honderddui zenden komen hier het geld opma ken dat zij elders hebben ver diend. Zo is er altijd meer vertier in Londen geweest dan in de andere steden van het land. Maar nu is de altijd wat saaie Britse hoofdstad bijna coquet geworden. ger even in Londen kwam en niet wist hoe hij gauw genoeg naar Parijs kon vluchten, bliift wat langer. De reden is, dat de atmosfeer is veranderd. Het klinkt vreemd, maar de opheffing van de benzinc- rantsoenering heeft daartoe het meest bijgedragen. Lang niet ieder Engels gezin heeft een auto, zoals in Amerika. Maar juist voor de oorlog, waren de kleine Engelse wagentjes zo goedkoop en de tweede-hands auto's zo gemak kelijk te krijgen dat het aantal autobezitters rond de vijf millioen zweefde. De levertijd voor een nieuwe wagen is nog altijd drie jaar. Een goed onderhouden voor oorlogse auto, die toen nieuw 150 pond kostte, brengt nu driemaal zoveel op. Men ziet niet veel nieu we auto's op straat want 75 pet. der productie is voor de uitvoer bestemd. Men ziet niet veel grote Ame rikaanse wagens en die er zijn hebben meestal de letters CD (corps diplomatique). Maar hon derdduizenden Engelsen hebben de vooroorlogse karretjes van stal gehaald. Zij hebben haastig het geld dat zij voor hun vacanties hebben opgespaard van de bank gehaald en rijden nu rond. De aandelen van brouwerijen, van de sigarettenfabrieken en van vele vermakelij kheidsindustrieën zij n gestegen na de rantsoenering om dat zij profiteren van het gemak kelijk vervoer. Hoe lang zal het duren? Het geld rolt. Is dit slechts een tijdelijke opleviry; of staat er een nieuwe periode van inflatie voor de deur. Vele deskundigen zijn van oordeel, dat het niet lang zal duren. Als straks de autorijder de volle verzekeringspremie, de volle belasting moet betalen, ver dwijnen tienduizenden auto's van de weg. Tot nu toe behoefde hij slechts de helft te betalen omdat hij de auto zo weinig gebruikte. Op het hoofdkwartier van de Vakverenigingen is men niet op timistisch. De politiek van de loonstop is zo goed als dood. De drang onder de arbeiders voor hogere lonen kan niet meer wor den tegengehouden, omdat de spanning tussen lonen en prijzen het ondraaglijke heeft bereikt. Door de opheffing van een ge deelte der rantsoenering heeft zich een vreemde toestand ontwikkeld. Er is een nijpend geldgebrek maar het lijkt of er met geld wordt ge smeten. Natuurlijk kan men dat verschijnsel ieder jaar in de va cantie opmerken, maar ditmaal is het duidelijker' dan ooit. Wie kan ondertussen de arme Engelsman, die het vijf jaar lang na de oorlog bijna even moeilijk had als in de oorlogsjaren, zijn paar zorgenloze weken misgun nen? Bij de twee vliegtuigongevallen van de Air France in de buurt van Bahrein kwamen 67 personen om het leven, 19 personen werden gered en 19 worden nog vermist. het middel tegen alle kwalen zag, voorbij is. Wij wisten dat de op richters van de Labourpartij nau welijks van Marx hadden gehoord en de weingen, die zijn werk ken den, waren het er niet mee eens. De invloed van Marx is eerst ge groeid toen Labour aanhangers buiten de leden der vakverenigin gen begon te zoeken. De jonge intellectuelen die tussen de twee wereldoorlogen zich bij Labour aansloten, smokkelden Marx bin nen. Ofschoon waarschijnlijk niet meer dan drie ministers, Strachey, Gaitskell en Sir Stafford Cripps ooit Das Kapital hebben gelezen, werd het een mode met Marx te dwepen. Met verlichting in het hart zien de socialistische leiders en de meeste Labourlagerhuisleden dat deze periode voorbij is. Na vele strubbelingen was de weg gebaand naar een politiek, die weinig meer met socialisme te maken heeft, een politiek met grote nadruk op sociale voorzieningen. Maar wat gebeurt er nu? De linkse socialisten moeten zoet worden gehouden al hebben zij weinig invloed meer. Dalton werpt zijn pamflet over Europese Een heid in de arena. En het partij bestuur aanvaardt dit kortzichtig document als de eerste belangrijke verklaring der Labourpartij over de buitenlandse politiek. Lord Beaverbrook, de voorvechter van het Empire, de man die zich ver zet heeft tegen Amerikaanse steun, tegen het Marshall-plan, tegen nauwere samenwerking met Europa, wiens blad de „Daily Ex press na de staatsgreep in Tsje- choslowakije schreef dat Engeland niets te maken heeft met de din gen die in Centraal Europa gebeu ren, zag veel goeds in de verkla ring der Labourpartij. Daarmee is zij reeds veroordeeld in vele ogen. Beaverbrook verheugt zich omdat de socialisten, die eens het Rijk verguisden, nu met de hand op het hart verzekeren dat Engeland het hart, het zenuwcentrum van het Britse Gemenebest moet blijven. Maar de kern van het document ligt ergens anders. Zolang het ge vaar bestaat dat de socialisten in een Verenigd Europa de minder heid zouden vormen, kan Labour- Engeland niet volledig samenwer ken. Deze heren, die met veront waardiging elke Amerikaanse po ging om Labour van de politiek der nationalisatie en der sociale voorzieningen af te brengen, te recht hebben afgewezen, vragen nu hun bondgenoten ijskoud hun industrieën te nationaliseren. En dit gebeurt nadat zij besloten heb ben geen nieuw nationallsatiepro- gramma in hun campagne voor de volgende verkiezingen op te nemen. Is het een wonder, dat de Conservatieven twijfelen aan La bour's matiging? De vos heeft zijn baren verloren in de ongunstige politieke sfeer, maar de streken die hij in onbewaakte ogenblikken vertoont, blijven dezelfde. De zaak is in ieder geval dui delijk. Een Labourregering zal alleen tegen haar zin meewerken aan de éénwording van Europa. Wie denkt dat Labour door deze verklaring veel stemmen zal ver liezen vergist zich. De Engelsen blijven eilandbewoners, die eigen lijk met veel wantrouwen het vas teland godeslaan. Beaverbrook heeft een sterke aanhang, niet enkel onder de vijf millioen lezers van zijn bladen. De Engelse socia list denkt dat het Engelse socia lisme het volmaakste ter wereld is. Maar millioenen Engelsen zijn heilig overtuigd dat zijn land ver boven alle andere landen verhe ven is. Iedereen in Europa kent het verhaal van de kop boven een bericht in de „Daily Mail": „Mist in het Kanaal: Vasteland geïsoleerd". De meeste Engelsen begrijpen niet waarom de vreem deling dit grappig vindt. De voor aanstaande Labourmensen zijn overtuigd dat verreweg het groot ste gedeelte van het niet-denkend deel der natie aan hun kant staat als zij weigeren een deel van de Engelse souvereiniteit te offeren. Eigenlijk denken de meeste Con servatieven er ook zo over. Zij zullen hun woede uiten over dé onhandige manier waarop deze atoombom werd afgeschoten; zij zullen zich boos maken over de aanmatiging der socialisten, maar in de grond van hun hart voelen zij even weinig voor een Verenigd Europa waarin Engeland niet de grote beslissingen te nemen heeft Veemarkt Utrecht UTRECHT, 17 Juni. Op de vee markt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 4068 stuks. 574 runderen, 42 graskalveren. 503 nuchtere kalveren, 272 scha pen, 567 lammeren, 432 varkens. 253 zeugen, 1394 biggen, 31 bok ken en geiten. De prijzen varieerden voor: stieren van 400750, kalfvaar- zen 525775, graskalveren 180- ,290, nuchtere kalveren 4255; pinken 325500, melkkoeien 600 880, kalfkoeien 600-900, vaars- koeien 525725, schapen 75— 110, lammeren 3848, magere varkens 60—100, zeugen 200— 300, biggen 3854, bokken en feiten 1545. De handel in rundvee was ma tig, schapen, varkens en biggen redelijk, nuchtere kalveren wil lig. Wat is de plicht van de Christen? Om langs de aarde heen naar het eeuwige te schou wen, naar Gods zor gende hand en voor zienigheid. „Werpt al uw zorgen op Hem, want Hij draagt zorg voor u!" BENEDICTUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5