JAC J. KOEMAN 'n veelzijdig schilderstalent Tentenkamp „T re Fontane in Rome Meester Hout overleden Spoorwegovergang te Castricum een gevaar voor het verkeer 1ste klas variété in Strassburger „De Bruiloft van Kamacho Ook de AJ.S. naar Assen ALKMAAR EN OMSTREKEN Ouden van dagen een dagje uit Elk jaar meer deelnemers DE PLATTE BRUG Th. Kraakman Zoon J Jubileum-boeken De beste jongleur van 't continent BRANDSTOFFEN In Bergen's openluchttheater u Duizenden kampeerders zijn vol lof Boekbespreking Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 21 JUNI 1950 ALKMAAR. Elk jaar groeit 't aantal deelnemers van de Alkmaarse Tocht voor de Ouden van dagen. Gisteren z(jn ze weer uit geweest, de oudjes van 60 tot 90, dank zij de goede zorgen van het comité van de heer Figee, secretaris van de Sociale Raad en zijn vele mede helpsters en -helpers. Om één uur zou de stoet uit de Prinses Julianalaan vertrekken, maar het werd goed half twee. Er komt ook heel wat voor kijken, voor allen een plaatsje hebben in bus of auto en allen voorzie)) zijn van een bloem-cocarde en de nodige versnaperingen voor onderweg. Er waren elf bussen en ruim zeventig auto's, die vooraf ieder op z'n eigen plaatsje moest gaan staan, om een zo overzichtelijk mogelijk geheel te krijgen. De oudjes hadden er blijkbaar zin in. De dames hanteerden al spoe dig de zakdoek met eau de cologne en verkortten de wachttijd met op gewekte conversatie. Eindelijk kwam de stoet in beweging; het was een lange stoet, die richting Velzerpont ging. om via de duin rand naar Schil Nol te rijden. Op de luchthaven, waar het ko men én gaan van de vele grote toestellen natuurlijk met aandacht werd gevolgd, werd de thee ge bruikt en was er ruimschoots gele genheid, de benen te strekken. Om 5 uur werd de terugtocht over Zand- voort aanvaard. In twee groepen hebben de deelnemers, ong. 670 per sonen, hier de avondboterham ge bruikt. Via het mooie Bloemendaal ging het weer naar de Velzerpont, waar de volgorde van de auto's na tuurlijk wat in de war raakte. Tegen tienen kwam de stoet auto's met de tevreden reizigers weer in Alk maar aan. Bij de Regulierslaan stond de Postharmonie ter verwel koming aangetreden en met mu- Kajottersnieuws ALKMAAR. Het mooie weer trekt ons naar buiten. Daarom gaan we vanavond weer Sporten in het Heiloërbos. Om half acht ver trekken we, zo mogelijk op de fiets, vanaf het Patronaat aan het Varne- broek. Verder vestigt het bestuur de aandacht op de naderende jaarver gadering, waarvan de datum bin nenkort zal worden bekend ge maakt. Candidaten voor het nieuw te kiezen bestuur kunnen tot aan het begin van de vergadering wor den ingediend, mits ze door min stens vijf Kajotters worden ge steund. Stemgerechtigd zijn alle Kajotters en ook de niet bij de K.A.J. aangesloten vakbondsleden t.m. 22 jaar. Tenslotte: koopt dé loterij-bro chures. Je hebt kans op een gratis bedevaart naar Home! KAMPIOENSCHAP SCHAKEN ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAAR. In de derde ron de werden de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofdklasse: E. G. KayzerC. Woutersen afg. A. HoltesP. Deugd >lt J. Veis—E. G. Kayzer 0—1 Ir. J. F. CoolP. Seewald 01 N. TermaatC. Meyer Sr. 10 J. KorsmanG. F. v. Brenk 01 Eerste klasse: J. v. LooJ. Schuurman J. P. Bastiaanse-P. v. d. Struijs 01 F. v. VlietM. Ploeger 01 S. de BoerW. Pieterse 01 J. de Wolf—F. Bosch 1—0 J. de RuiterA. H. Bernard afgebr. F. HolM. v. Wezup 10 P. GroenenbergA. Nijman 01 Tweede klasse: P. OpdamJ. Slikker 01 C. v. Oorschot-Mej. C. Bouman 01 J. KoelemeijB. Nijman 01 J. NijmanMevr. Veis 10 M. WoltersJ. Boekei 01 INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. A. de Vries, van Wonseradeel; P. J. de Jong, van Sneek; M. W. Commandeur van Castricum; Th. Hoekstra, van Wymbritseradeel: A. M. Kaag, van Langendijk: J. Tol, van Amster dam; G. J. Vriens, van Amsterdam; M. P. Breekveldt, van Djakarta; H. H. Stötefalk van Amsterdam; A. P. C. Verwey, van Nijmegen; C. W. van de Kuyt—Zandbergen, van Heiloo. F. Bolté met gezin van Am sterdam; T. J. Hartjes van Baarn; K. Kooistra, met gezin van Eind hoven; N. Kindt, van Bergen; IJ. Appel, van Hensbroek; E. Heinis, van Wognum; A. Wijnberg, van Beverwijk met echtgen. J. W. Aris- sen v. Nijmegen; M. C. W. Koning van Oterleek; Ph. Tegel, van Kadé (Goudkust Afrika); T. de Vries, v. Djakarta met gezin; A. M. Abbo, van Bergen; P. Gtinzl van Wenen; H. Hoogcarspel-Wartena, v. Weesp. J. de Boer met gezin van Bussum; J. G. van Lier van Grootebroek. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. H. Steenhart n. Nieuwer-Amstel; Th. H. de Visser met gezin naar Heiloo; M. van Thiel naar Zierikzee; B. M. Th. de Boer-Coppens naar Roosendaal; G. J. Feller, naar Meppel; A. A. Ta- nis naar Haarlemmermeer; J. van Alfen, met gezin naar Bergen N.H. N. van der RestAttema naar Den Haag; A. de Boer naar Wieringer- waard; G. Buur naar Amsterdam; Th. de Moor, met kind naar Han nover; Ch. RoosMuller naar Rot terdam; J. G. Sauvangsjo, naar Oude Niedorp; A. LeijenVis naar Schagen; E. D. Langendijk naar Ursem; J. M. J. Post-van der Meer en kinderen naar Medemblik; A. J. de Reus, R.K. met gezin naar Akersloot; J. G. Roos naar Rotter dam; J. Kansen, naar Haarlem; W. S. J. de Rooij, naar Langendijk; M. C. DuppéBijtjes naar Engeland; A. Goos naar Amsterdam; Wed. S. WijngaardSchrier naar Castri cum; C. H. Woudstra naar Castri cum; C. Jong, boekh. naar Bergen; E. P. de Lange, naar Haarlem; C. Lemmers naar Laren; W. van Renswoude naar Zaandijk; J. P. Reuzenaar, naar Haarlem; J. van Wtjk, naar Sneek; A. M. Schreuder naar Rotterdam. ziek voorop ging het naar de Mu- ziektuin, waar bij een laatste ver snapering en een vrolijk afscheids- wijsje de dag besloten werd. Mede dank zij het weer, dat zich de hele reis goed heeft gehouden, afgezien van een paar druppeltjes, en de uitstekende verzorging van het dames-comité, is deze tocht weer in alle opzichten goed ge slaagd en waren er dan ook niets dan dankbare en tevreden oudjes, die na een zo drukke dag dien avond huiswaarts keerden. ALKMAAR In de ouderdom van bijna 70 jaar is gistermorgen te zijnen huize plotseling overleden de heer Th. Hout. De heer Hout was een bekend Alkmaarder en er zullen heel wat Alkmaarders zijn, die bij „meester" Hout In de klas hebben gezeten. Hij was destijds onderwijzer aan de school ln de Nieuwstraat en hij beëindigde zijn onderwijzersloopbaan als hoofd van de St. Willibrordussohool. De laatste jaren verwierf de heer Hout zich een wijde bekendheid door zijn werk als wichelroedelo per, waarover hij in tal van plaat sen lezingen hield en demonstraties gaf. Hoewel hij een goede gezond heid genoot, scheen hij de laatste tijd last te hebben gehad van zi).n hart. Uitspraken Meervoudige Kamer H. J. R., 's-Gravenhage, dief stal, uitspraak 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van i oorarrest. Uitspraken Politierechter J. M. G. S., Bergen, overtre ding deviezenbesluit, vrijspraak. J. M. G. S., Bergen, overtre ding deviezenbesluit, uitspraak f50 of 20 dagen. Geslaagd ALKMAAR Voor het. can- didaatsexamen geneeskunde is an de Gem. Universiteit van Amsterdam geslaagd de heer A. Ji v. d. Griet te Alkmaar. is een goede, maar vooral goedkope oude genever, gestookt van zorgvuldig uitgezochte en bewerkte grondstoffen, die U kunt verkrijgen voor f 5. (f 4.75 bij 12 flessen) per liter, bij de firma Platte Stenenbrug 104 (Verdronkenoord), Tele foon 2604, Alkmaar (Advertentie) OPENBARE VERKOPING ALKMAAR De uitslag van de openbare verkoping bij op bod, gisteren in café Scharlewi alhier, t.o.v. Notaris Mr. D. J. Roos gehouden, is als volgt: Woonhuis met erf, Nieuw- poortslaan 119, huur f 4,60 per week, f 2350. woonhuis met erf, Perronstr. 17, huur f 4.10 per week, f 2020.-; woonhuis met erf, Noorder kade 46, huur f 4.- per week, uit de hand verkocht; woonhuis met erf te Bergen, Emmalaan 2, huur f 30.- p. m., f 61.80.-. Volgende week Dinsdag zal de verkoping bij afslag en de gunning plaats vinden. ONZE AGENDA Canadaplein: 8 u. Circus Strassburger. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Stalen Haaien, 18 jaar; Harmonie: Dokter Elisabeth, 18 jaar; Victoria- theater: De machtige Joe Young, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek B. H, J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. OVER ST. ADELBERTS-ABDIJ Zoals wij reeds uitvoerig be richtten, verschijnt er ter herden king van de duizend-jarige geschie denis van het Egmonder Benedic tijnen-klooster, aan welks herstel naarstig wordt gewerkt en dat on langs weder tot Abdij werd ver heven, een bijzonder fraai gedenk boek, waarin het ontstaan, de bloei en de ondergang van het eertijds zo beroemde klooster wordt be schreven. Dit werk, getiteld „Tien Eeuwen Egmond" geeft een zeer interessant beeld van het wel en wee van de monniken van Egmond en biedt, naast zeer lezenswaardige artikelen, ook voor de geschied kundige tal van nieuwe gegevens. Ook over het leven en de verering van St. Adelbert. wiens relieken dezer dagen in het bezit der Abdij kwamen, biedt dit werk vele bij zonderheden. De intekening op dit fraaie boekwerk, op zich al een monument van geschiedenis en cul tuur. staat nog open. Bovendien verschijnt er, naar wij dezer dagen vernamen van de hand van Dom Ir. A. Beekman nog een nieuwe levensgeschiedenis van St. Benedictus. In dit werk wordt het leven van de stichter van het westerse monnikendom geplaatst tegen de achtergrond van zijn tijd terwijl de invloed van St. Bededic- tus op onze eigen geschiedenis en kunst aan de hand van in dit boek verwerkte beschouwingen in het juiste licht komt te staan. Het boek van Dom Beekman zal geïllus treerd worden en voorzien van een fraaie aquarel, door Dom J, van der Mey Ó.S.B, geschilderd. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank, gepresideerd door Mr. A. D. van Regteren Al- tena, stond gisteren de firmant van een exportslachterij, de heer F. D. uit Bodegraven, terecht, be schuldigd van overtreding van art. 308 van hei Wetb. v. Strafrecht. Deze man zou, op 9 November '49, 's avonds om half acht in het donker rijdende op de hem onbe kende weg in Castricum, die door de bewaakte spoorwegovergang wordt versperd, door onoplettend heid de spoorbomen niet hebben bemerkt en er dientengevolge doorheen zijn gereden, waarbij hij bovendien in aanrijding kwam met de voor de bomen wachten de wielrijder J. B., die daardoor aan zijn been werd gewond. De heer D. zei, om het verblin dende licht van een tegenligger, met gedimd licht te hebben ge reden en de overweg niet te hebben gezien dan op het laatste moment. Toen hij echter remde slipte zijn wagen op de vochtige weg naar de wielrijder toe. Daar om had hij zijn rem weer losgela ten en was door de bomen heen gereden. Hij zou niet harder hebben gereden dan met een vaart van 30 K.M. De aangereden fietser, commies bij de Spoorwegen, verklaarde te hebben gemeend, dat de auto een zeer snelle, vaart had. Hij was er van overtuigd dat de spoorweg overgang duidelijk te zien was. Van een tegenligger kon volgens hem geen sprake zijn geweest. Er waren echter ook andere getuigen De buschauffeur J. K. uit Heems kerk, die op het moment van het ongeval als voetganger juist de overweg was gepasseerd, ver klaarde, dat de autobestuurder zeker niet hard heeft gereden. Hij reed met dimlicht en een te genligger was door hem niet op gemerkt. Hij verklaarde, het een schan daal te vinden dat de overwegbo men niet goed verlicht zijn. Hij zei daar als buschauffeur zijn er varingen mee te hebben. Geregeld ziin er aanrijdingen. De automo bilist wordt ter plaatse bovendien gehinderd door het witte licht van BERGEN In 't hartje van Bergen in de schaduw van de Ruïne exposeert de 60-jarige Bergense schilder Jac. J. Koeman op het bovenzaaltje van het „Huis met de Pilaren". Wij zijn er eens gaan kijken in dat sfeervolle zaal tje, waar we Koeman aantroffen, in z'n eentje, schilderend aan 'n bloemstukje. We hadden een rustig moment uitgezocht, want het is 'n vreugde alleen met 'n schilder te zijn, te midden van zijn werk. Zijn werk was ons niet onbekend, maar met de persoon van Koeman, die toch al 15 jaar ln Bergen woont, hadden wij nog nooit nader kennis gemaakt. We laten 't in 't midden, of dat aan ons lag of aan hem; 'n feit is, dat Koeman geen man is, die aan de weg timmert, of die de openbaarheid zoekt. Men moet echter de schilder jennen, om zijn werk beter te kunnen begrij pen en waarderen. Koeman vertelde ons zo 't een en ander uit zijn schildersleven, dat veel gemeen heeft met het leven van andere schilders. Hij moest als jongeman werken om de kost te verdienen en zijn lessen te betalen. De academie lag niet in zijn be reik, maar met dankbare waarde ring gewaagt hij nog van de lessen, die hij ontving van Prof. Derkinde ren, de toenmalige directeur van de academie. Omdat hij schilder wilde worden hij voelde zich er toe geroepen bracht hij het offer, dat aan de „struglle for life" van elke jonge schilder verbonden is. Die strijd om het schildersbestaan heeft de sporen in de schilderskop van Koe man achtergelaten; maar toch staat in zijn trekken ook de voldoening te lezen over een gewonnen strijd. Want: Koem?/ is 'n schilder, die meetelt, die 'n waardige plaats onder zijn kunstbroeders heeft veroverd en die werk gemaakt heeft dat om zijn culturele waarde de critiek van eeuwen zal kunnen doorstaan. Koeman is 'n veelzijdig en be- ALKMAAR. Er moet wel een goede roep zijn uitgegaan van de opennigsvoorstelling van circus Strassburger, want de tweede avond was de grote circustent weer uit verkocht; en weer hebben duizen den genoten van een uitstekend programma, waarin de variété nummers vooral de aandacht trok ken. Als er een publieksprijs gegeven zou moeten worden, dan zou naar onze mening daar zeker Paolo mee gaan strijken, die in het program ma niet ten onrechte de beste jongleur genoemd wordt. Wat deze man te zien gaf .grenst aan het ongelooflijke; nimmer zagen wij dergelijke frappante staaltjes van jongleerkunst met ballen. Dan verdient met ere vermeld te worden de geweldige antipodist, die, op zijn rug liggend, met de gekste voorwerpen, tot zelfs met een tafel en een bed, verbazend handige toeren laat zien. Made moiselle Cooky die met het hoofd naar beneden in de nok van het circus van de ene kant naar het andere liep en draaide, liet ook een nummer van wereldformaat zien. Het Engelse duo, de komische acrobaten Scott en Black, waren enig in hun soort, terwijl de ge raffineerde kunstwielrijders staal tjes laten zien, die zowel om de acrobatiek als om de humoristische wijze, waarop ze gebracht werden, nog nimmer hier vertoond werden. Tenslotte was er nog de handige zakkenroller, die de lachers al spoedig op zijn hand had met zijn dankbare patiënten uit het publiek. Zo was er veel nieuws te zien in dit goede circusprogramma, waarin de paardenliefhebbers ver der hun hart kunnen ophalen en ook enkele goede wilde dierennum- mers voorkomen. Vooral het optre den van de baby-olifanten was goed verzorgd. De tien Abessijnse pyramidenbouwers vormden een exotisch slot. ELLY STRASSBURGER met een van haar lievelings paarden gaafd schilder en in elk genre: ets, litho, olieverf, pastel of aquarel, toont hij zich 'n meester. Men kan niet bepaald zeggen, dat hij in het een of andere genre excelleert. Het meest bewondering hebben wij voor het heerlijke portret van zijn vrouw, dat wel hét middel punt van deze expositie vormt, en terecht. Het imponeert door de warme toon. het juist afgewogen licht en donker en de knappe stof uitdrukking. Er staat nog 'n meer 'vlot opgezet mansportret: 'n knappe ets-van de oude heer van Reenen en een karakteristiek portretje van Kaspar Niehaus. Zijn bloemstukken zijn met veel liefde geschilderd; 't zijn feesten van kleur en compositie. Het tere blauw van de violen, het felle rood van de klaprozen, de zomerse overdaad Van de veldbouquet vindt men terug in deze juweeltjes van schilderkunst. Maar ook het landschap het stadsbeeld, de zee en het stilleven inspireerden hem tot rustig-gecom- poneerde doeken, gelijkmatig van toon. Met dezelfde vaardigheid waarmee hij zijn bloemen toetste, schilderde hij dé vogeltjes, dié men ■hier op menig doek aantreft. Dat Koeman 'n schilder is, die niet spoedig over zichzelf tevreden is, blijkt uit het volkomen verant woorde werk, dat hij ons hier toont. Men lette eens op de achter gronden van zijn stillevens, zo juist afgewogen tegen het uitge beelde object. Als U in Bergen komt vóór Augustus, moet U niet verzuimen op dat bovenzaaltje van ,,'t Huis met de Pilaren" eens een kijkje te nemen. U zult er geen spijt van hebben. In Augustus exposeert er zijn vrouw, 'n begaafd schilderes van miniaturen. Fr. O. Geslaagd 'T VELD Onze plaatsgenoot Jac. Bijwaard heeft met goed ge volg het examen 5-jarige H.B.S. b, onlangs te Alkmaar afgenomen. Bijwaard was leerling aan het R.K. Lyceum te Alkmaar. Handbal BEKERWEDSTRIJD V.V.-D.C.G. ANNA PAULOWNA. Zondag ontvingen de W-dames de kam pioen van kring Amsterdam op be zoek voor 't spelen van de beker wedstrijd. 't Vrij talrijk publiek heeft VV smadelijk zien ondergaan. VV won de toss en met wind mee ging 't al spoedig op 't Amster damse doel af. Na 10 min. spelen gaf de rechtsbuiten van W 'n keu rige voorzet, die door de midvoor prachtig in een doelpunt werd om gezet. Het begin was goed, maar al heel gauw namen de Amsterdamse dames het initiatief over. Hun snelle vleugels sneden als een mes door de lekke achterhoede van VV. De razendsnelle midvoor was steeds uiterst gevaarlijk. Hun spel was zuiver afgesteld. Toch ging de ruststand in met 21 in 't voordeel van W. Een raadselachtige goal werd door de scheidsrechter afgekeurd. Na rust speelde Amsterdam een prachtig spelletje. Hun dekkings systeem werd tot in de finesses uit gevoerd. VV kwam er niet meef aan te pas. Een enkele keer trof de bal nog wel eens de lat van 't Am sterdamse doel, maar doelpunten werden er door W niet meer ge maakt. Met hun twee goals voor de rust hadden zij al hun kruit verschoten. DCG voerde regelmatig de stand op tot 52. De W-dames hadden in geen weken meer een serieuze wedstrijd gespeeld, terwijl DCG steeds ge handbald heeft op hoog plan in de kampioenswedstrijden. Misschien dat dit de oorzaak is van de ver diende nederlaag van W. de straatverlichting, ,,'t Is een schandaal, daar!", riep deze chauf feur met volle overtuiging uit, „en iedere chauffeur zal dat be amen." De verbalisant verklaarde het zelfde met andere woorden. En de officier van justitie,, Mr. C. J. V. Meischke, viel in zijn requisitoir de getuige-buschauf- feur hartgrondig bij. Ook hij was in het donker de bewuste overweg gepasseerd en hij verklaarde, dat hij, wanneer hij geen chauffeur had gehad, die ter plaatse des kundig is, ook zelf in aanrijding zou zi.in gekomen met de spoor bomen, die beslist onvoldoende en zeer verwarrend zijn verlicht. Hij meende dan ook, dat er in het ge val van de heer D. geen sprake was van grove schuld en vorder de vrijspraak. De volgende week zal de rechtbank uitspraak doen Kinderlijke opzet F. V. en G. C. S.. 18 en 19 jaar oud, beiden uit Alkmaar, stonden terecht resp. wegens ver duistering en heling. V., maga zijnchef met grote verantwoor ding, geen controle en een gering salaris, bij een garagebedrijf in de omtrek van Alkmaar, had zich vergrepen aan motoronderdelen, die hi.j. onder zijn beheer had. Het verduisterde beliep een bedrag van ongeveer f 200.—. S., kame raad van V. en, evenals die, een liefhebber van de motorsport, had onderdelen aangenomen voor eigen gebruik, had er bewaard en had met V. samen de afspraak gemaakt een eigen zaakje te be ginnen met verduisterde onder delen. Deze kinderlijke opzet ging echter niet door, omdat de on eerlijkheid was uitgekomen. V. verklaarde door S. tot zijn daden te zijn aangespoord, doch erkende prompt daarna, dat hij begonnen was met een verduiste ring van geld toen hij S. nog niet kende S. zei. dat de zaak door beiden gelijkelijk was opgezet. De reclasseringsrapporten der beide jongens adviseerden tot een voorwaardelijke veroordeling. De Mrs. Janssens en Bondam hiel den de pleidooien in deze zaken, nadat de officier in beider zaak had gerequireerd tot terugverwij zing naar de rechter-commissaris voor het inwinnen van een rap port ieugdgevangenis. subs. 6 maanden gevangenis. De uitspraak in beide zaken is volgende week. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren; Neeltje Maaike, d. v. J. Kok en M. L. Klemkerk; Aleida Anna, d. v. J. N. Wittebrood en A. Zalm; Joke Petronella, d. v. J. C. Willig en P. W. Schoelink; Wouter, z. v. W. Nap en H. A. Stek. Ondertrouwd: Nicolaas Petrus de Graaf, 31 jaar, wonende te Cura cao en Anna Francisca Maria The- rese Scheepers, 24 jaar. Getrouwd: Gerardus Boots en Maria Molenaar. Overleden: Sara F. Brouwer, 84 jaar, weduwe van Gerrit W. van der Ven; Adrianus H. van Gulik, 84 jaar, echtgen. van Dorothea M. Ruyter. WEER BEHOUDEN THUIS WINKEL. Zondag j.l. arriveer de met de „General A. W. Greely" de dienstplichtige soldaat P. Floris, na twee jaar zijn dienstplicht in Indonesië te hebben vervuld. Evenals alle andere gerepatrieer- den werd ook Piet op feestelijke», wijze verwelkomd door familie, vrienden en kennissen. DIEFSTAL UIT KLOKKEN FABRIEK ALKMAAR. Door een klok- kenfabrikant alhier is aangifte ge daan van diefstal van klokkasten en uurwerken uit zijn fabriek, ver moedelijk gepleegd door een }id van zijn personeel. Nadat de politie een onderzoek had ingesteld is een 36-jarig klokkenmaker, woonachtig alhier, aangehouden. Bij huiszoe king trof men verschillende uur werken, klokkasten en een hele pendule aan. De man heeft bekend zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Petrus J„ z. v. P .A. Sneek en B. M. van Saaze; Jacobus F., z. v. F. J. Ver- berne en J. M. van Veen; Herber- dina E., d. v. J. P. de Klerk en A. S. Borghoff. Overleden; Jacoba J. Monster, oud 40 jaar, gehuwd met J. L. Schreuders; Cornelia Schoonhoven, oud 41 jaar, gehuwd met P. J. C. Groen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het fc.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. AF EN TOE REGEN Meest zwaar bewolkt met af en toe regen, hier en daar met on weer. Meest matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en West. Nog iets lagere temperaturen. VOOR NOORDtRKAOË 2 LAAT 211 TELEFOON 4141 - 4142 (Advertentie) BERGEN. De Stichting Zuid- Nederlands Toneel, speelde gister avond onder regie van haar direc teur, Pierre Balledux, tn het open luchttheater te Bergen de première van Pieter Langcndijks blijspel „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". De tekst van dit blijspel in ver zen, dat in 1711 voor het eerst werd opgevoerd, doet het nog altijd op de planken van het hedendaags toneel. Zij deed het ook op de gras mat van Bergens prachtige open luchttheater, in het wonder-mooie décor, dat de natuur zelf daar bouwde. Tegen de achtergrond van een donkere hemel dreef daar, later op de avond langzaam een ge sluierd maansegment, niet verduis terd door regenwolken. De regen, die men had kunnen verwachten, bleef gelukkig uit en de al. te wei nige toeschouwers wij schatten hun aantal op een kleine twee honderd troffen een prachtige avond. Het Zuid-Nederlands Toneel gaf een verdienstelijke voorstelling van Langendijks blijspel, waarvan echter de verzen door de meeste acteurs niet tot hun recht werden gebracht. Een vondst was de wijze waarop men Don Quichottes ros en de ezel van Sancho Pancha ten REEDS 30 DEELNEMERS VOOR DE ZEEPKISTENRACE SCHAGEN, Naar de organisa toren ons mededelen hebben reeds 30 jongelieden ingeschreven voor de zeepkistenrace die a.s. Zaterdag middag om 2 uur op de Laan aan vangt. En dat terwijl de termijn nog niet eens is afgesloten. Mochten er, waar dan ook, nog liefhebbers zijn, dan moeten zij zich echter haasten, want de inschrijving sluit onherroepelijk Donderdag a.s. om 6 uur. De hoofdprijs voor elk van de vier groepen is een wisselbeker, terwijl voor alle verdere prijswin naars eveneens prachtige prijzen, ruim 20 in getal, beschikbaar zijn gesteld. Onder de deelnemers bevin den zich er drie die deelgenomen hebben aan He races te Rhenen. Een hunner is de winnaar van de tweede prijs. ROME In vijf minuten ttjds brengt een autobus de bezoekers van de basiliek van St. Paulus bui ten de Muren naar het kampeerter rein, even buiten Rome. Dit kam peerterrein, dat onder de bescher ming staat van St. Joris, is een klein stadje op zichzelf, een tenten stadje aan de rand van de Eeu wige Stad. Een bos van eucalyp tusbomen vervult de lucht van een heerlijke geur. In de onmiddellijke nabijheid bevindt zich de trappis tenabdij van „Tre Fontane". Het tentenkamp werd opgericht dank zij het initiatief van de Italiaanse Katholieke Verkenners, die ook de verzorging van het kamp op zich hebben genomen. Het kamp staat onder leiding van de -secre taris-generaal van de padvinders beweging, Gracco de Nareto. Tot op heden hebben 4500 perso nen van dit kamp gebruik gemaakt, waaronder ook enkele van Neder landse nationaliteit, die allen vol lof zijn over de verzorging in het kamp. Het kamp is op en top geor ganiseerd. Het is geheel van elec- trisch licht voorzien, zowel de cen trale gebouwen als de afzonderlijke tenten. Het kamp bezit 780 was gelegenheden, 240 waterclosets en een zeer groot aantal douche-cellen. Het kamp is in drie afdelingen verdeeld: een met tenten voor 20, 10 of 6 bedden; een tweede, waar op de gelegenheid geboden wordt eigen tenten op te slaan, en het parkeerterrein voor automobielen, waarin men naar believen ook de nacht kan doorbrengen. Daarenbo ven is er nog het gemeenschappe lijke gedeelte, waartoe het inlich tingenbureau, restaurant, hygiëni sche inrichtingen, post- en tele graafkantoor, wisselbureau, pu blieke telefooncellen en bar beho ren. De bezoekers met eigen tenten en de eigenaars van automobielen kunnen van de diensten van deze centrale gebouwen gebruik maken. Zij kunnen zelfs in de keuken van het kamp hun maaltijden zelf be reiden, terwijl zij bovendien ln het kamp de benodigde ingrediënten daartoe kunnen verkrijgen. De prijzen van verblijf zijn zo laag mogelijk gehouden. Onderdak in de permanente tenten met volledig pension ontbijt, middag- en avondmaal bedraagt per per soon per dag 1000 lire (pl.m. f6. middag- of avondmaal alleen 350 lire (pl.m. f2.10) en het ontbijt 75 lire (pl.m. f0.45). De kosten voor het parkeren van automobielen be dragen 100 lire per etmaal (pl.m. (f 0.60) Vooral voor de komende vacan- tietijd kan dit tentenkamp voor het verblijf van jongelui in Rome ten zeerste worden aanbevolen. De lage prijzen wijzen niet op een minder goede behandeling, maar op de ernstige wil van de directie van het kamp om het beste voor zo weinig mogelijk geld te geven. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Comitato Centrale Anno Santo, Organizzazione Campi, Via della Conciliazione 30, Roma. Geslaagd voor akte L.O. DEN HELDER. Aan de bij zondere kweekschool alhier slaagden de dames W. Kreijzer, A. C. Quant en de heer J. Mooii te Den Helder. Voorts de dames M. A. Luiit, F. A. Metselaar en de heer S. C. -Wigbout te Wie- ringen. Afgewezen, geen. Gerard Goudriaan, een Leids student; Uitgave L. Stafleu te Leiden. Van de hand van Dr. Smit De- gener verscheen dezer dagen, even voor het begin van de Lustrum feesten van het Leids Studenten Corps, precies een jaar na zijn plotselinge dood, een interessante levensbeschrijving van het korte, maar bewogen leven van de popu laire Leidse student Gerard Gou driaan. Goudriaan was in de stu dentenwereld, ook buiten Leiden, een begrip geworden en zijn popu lariteit buiten studentenkringen dankte hij aan zijn veelzijdige ta lenten als schrijver, journalist, dichter, die in de na-oorlogse Jaren rijkelijk tot ontplooing konden komen. Zagen sommigen hem als de malle student, vol originele grappen, anderen leerden hem ken nen als een ernstig denker, een hulpvaardig mens en iemand, die voorbestemd was eenmaal een be langrijke rol ln het maatschappe lijk en cultureel leven van ons land te spelen. Zijn dood is zeker een verlies geweest. Het boeiende boek, dat met veie foto's is verlucht, geeft niet alleen een aardig beeld van het Leidse studentenleven en zijn vele tradi ties, maar bovenal van de geestes gesteldheid van de bésten onder onze jongeren. Eén uittreksel van Goudriaans journalistiek werk en van een deel zijner gedichten maakt het boek bijzonder aantrekkelijk. L. S. tonele bracht. Deze fietsende exem plaren van een wonderlijke dier soort deden het in het kader van dit blijspel uitstekend. Van de spe lers blonk Don Quichotte (Albert van Vegten) uit, die een uitsteken de partner had in Kamacho (Piet Eelvelt). De minst goed bezette rol was die van de pastoor, een dubbel rol van Tom de la Montagne. De overige rollen waren in goede han den. Toch kan men de opvoering van gisteravond niet meer dan matig prijzen. Wij zijn niet in staat vergelijkingen te treffen tussen deze opvoering en die van de Ber gense spelers, het vorig jaar, om dat wij het stuk verleden jaar niet hebben gezien. Van verschillende zijden hoorden wij, dat deze op voering van het beroepstoneel die der amateurs niet heeft overtrof fen. s. K. Thans heeft ook de AJS zich of ficieel voor de TT-races op 8 Juli a.s. bij de organisatie-commissie gemeld. De fabriek komt uit in de 350 en 500 cc met R. L. Graham bekend door zijn duel met Fa- gani in 1949 en E. J. Frend, ter- wel A. R. Forster, „Bob" Forster, in de 50o cc zal uitkomen. Echter niet op Guzzi, zoals verwacht werd maar als lid van het fabrieksteam der AJS, zodat dit merk in Assen wel zeer sterk voor de dag komt. Bovendien start ook Mac Pher- son uit Nieuw-Zeeland, met zijn landgenoot Jensen, in beide klas sen op AJS, zodat de bekende ma nager, vroeger zelf rijder, Jock West met hoge troeven in de grote prijs van Nederland der KNMV zal meespelen. Hij heeft ook de deelneming gearrangeerd van nog een derde deelnemer uit Nieuw- Zeeland, Jim Swarbrick op 350 cc AJS en 500 Norton. Bob Forster rijdt ook nog op 350 Velocette en vormt met Dick Dale op 350 AJS en 500 Norton, en Bill Lomas op 350 Velocette een team, welks uitzending door mr. Dick Wilkins, Londen, als manager ver zorgd werd. Van de Nederlandse deelne mers valt nog te vermelden Jac. Schot op 500 cc Norton. Schot heeft tot dusver alle wedstrijden als deelnemer meegemaakt, van de eerste races te Rolde af, en viert dus eveneens een jubileum. Officieel zijn thans ingeschreven Mot0 Marini, Moto Montesa Eysink in de 125 cc, Norton en AJS in de 35o cc, met officieus de Velo cette en in de 500 cc Norton, Gile- ra, AJS en, eveneens officieus Ve locette. Er zijn nu ruim 60 deelnemers ingeschreven uit negen landen en met 10 merken, nl. 3 Morini, 2 Montesa, 4 Eysink, 1 EMB, 22 Ve locette, 18 AJS, 26 Norton, 3 Gile- ra, 4 Triumph en 1 BMW. WONINGBOUW TE BERGEN BERGEN. Aan de Jaap Wey- andweg te Bergen is gistermiddag door burgemeestef dr. W. Huygens de eerste steen gelegd van een complex van twee en twintig woningen. De heer Huygens wees in zijn toespraak op de woningnod die in Bergen nog verre van op gelost is. Hij zou eerst tevreden zij als deze wijk geheel zal z'jn volgebouwd. De eerste steen draagt als datum 206'50. De plechtig heid werd bijgewoond door het col lege van B. en W., de directeur van gemeentewerken en de aannemer, de heer Jb. Lugtig uit Heerhugo- waard, die met dit werk zijn derde blok woningen in Bergen begint te bouwen. NRD.-SCHARWOUDE, 21 Juni. 28.5000 kg aardappelen: eerstelin gen 21.8024.50, drielingen 14.60 19.60, kleine 6.409.00, rode eerste lingen 21.5022.40. ZUIDERKOGGE, 20 Juni. Vr. aardappelen, aanv. 59000 kg. midd. 21—23.60, kleine 17.70—19.50, kriel 69.30, midd. roden 23.3023.90. HOOGKARSPEL, 20 Juni. Rode eerstel. 2123,. vr. aardapp. grof 19,80—20.10, fijn 19.80—21.30, klein 1617.60, kriel 79, aanvoer 190.000 kg, bloemkool I A 10—14, afw. 8, aanvoer 150 stuks, bospeen 16, aanv. 130 bos, aardbeien 5356, aanv. 20 kg. PURMEREND 20 Juni Eieren 5000; Kipeieren 1213 p. 100 st.; 4000 Eendeneieren 7.508 p. 100 st.; Runderen 396 .st.; 105 Vette Koeien 2.252.95 p. kg stug duur: 182 Gel- dekoeien 550750 goed; 81 Melk koeien 675—975 kalm; 8 Pinken 240 325 matig; 20 Stieren 5001200 matig; Nuchtere Kalveren vd sl. 35 90 vlug; id. 465 vd fokk. 45—95 vlug; 203 Vette varkens vd sl. 1-54 1.58 p. kg vlug- Magere varkens 40—65 kalm; 1035 Biggen 25-40 kalm; 175 Schapen 60110 goed; 646 Lammeren 3260 goed; 18 Bok ken en geiten 1050 stug; 21 Paar den 500700 stil. 18 Fokzeugen 225 325 kalm; Totaal 2977 aantal dieren. 350 Konijnen 0.605 p. st. LANGEDIJK, 21 Juni. 110.000 kg aardappelen: eerstelingen 21.20 24.50, rode schotten 21.9023.70, doré 22.50. saskia 21.50, drielingen 14.30—18.70, kleine 8.30—11.10, 17W kg rabarber 4.60—5.80, 1700 stuks bloemkool Ia 14.00—16.00, I 6.50— 8.00, 440 bos peen 8.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2