WAT ER ALZO TE ZIEN ZAL ZIJN Vogeler in vrijheid voor kroon van Sint Stefanus? Onvergetelijke momenten De kampioenschappen Anti-papistische grofheden in de Raad van Alblasserdam „Van de Wadden tot het IJ" Heel Noord-Holland krijgt zijn deel „Een stukje geschiedeniswaarvoor de Katholieke Kerk dankbaar kan zijn 2000 zangers komen naar Heiloo Agnes Nolte sprak voor Jongeren K.V.P. Zwembad, speciaal voor de school Geen buitenlanders in Ronde van Duitsland bij het vorstelijk bezoek aan Groningen De Ronde van het IJselmeer van de Noord-Hollandse Schaakbond WOENSDAG 21 )UNI 1950 PAGINA 3 mond aan Zee met van foto's rijk voorziene stands over wat zij als badplaats en woongemeente bie den. In Paviljoen „Den Helder" ma ken we kennis met de maritieme bedrijvigheid van de marinestad. Reeds eerder is ons oog gevallen op een buiten het paviljoen gesta- tionneerd type vliegtuig, dat de laatste aanwinst is van onze vloot. ER HEERST sedert enkele maan den in het nijvere stadje Al- IN DUIZENDEN exemplaren zal binnenkort het in zes kleuren uitgevoerde affiche, dat men hierbij vindt afgedrukt, verspreid worden, om de aandacht van het publiek te vragen voor de grote cultureel-toeristische tentoonstelling, welke van 19 Juli tot 20 Augustus in Alkmaar zal worden gehouden. De affichetekenaar Bemmel ontwierp dit fraaie affiche, waarvan de kaasdragers- figuur, symbool van de stad, waar de tentoonstelling wordt gehouden, al direct aanspreekt. Intussen wordt er met koorts- achtige haast gewerkt aan de op bouw van de tentoonstelling, die ondergebracht zal worden in 6 grote houten paviljoens en in een grote Amerikaanse hangar van 2000 M2 oppervlakte. De pavil joens zijn reeds gereed en de tal rijke standhouders zijn al druk in de weer hun stands gereed te ma ken en het interieur van de pavil joens aan te kleden. Ter weerszijden van de grote poort, die toegang tot de tentoon stelling zal geven, zijn in rustieke stijl twee restaurants gebouwd. Het grote, met riet afgedekt, biedt plaats aan een paar duizend be zoekers en is berekend op diners of lunches van 400 personen; het kleinere paviljoen wordt een cafétaria, waar de bezoekers „aan de lopende band" van natte en droge consumptie kunnen worden voorzien. Zeven paviljoens. Rond een aardig aangelegde tuin met vijver, waarin karpers zwem men, liggen de zes paviljoens „West-Friesland", „Zaanstreek". Midden-Noordholland", Midden - Kennemerland", De Badplaatsen en „Den Helder". Van de inhoud dezer paviljoens kunnen wij reeds een globaal overzicht geven. In „West-Friesland" zien wij op de erelaats de Wieringermeer als korenschuur uitgebeeld. De steden rond het IJselmeer, Medemblik met zijn R&dboud-kasteel, Hoorn met zijn koperhandwerk-industrie, Enkhuizen met zijn musea vragen voorts de aandacht. Via het markt centrum Schagen, tevens eldorado voor de hengelsport, bereiken we het „duizendeilandenrijk" Lange- dijk. In een specifiek West-Friese kamer uit de 10de eeuw zien we de kantklossende schonen van Wijdenes in West-Friese kleder dracht haar fraaie handwerk be oefenen. Paviljoen „Zaanstreek" opent met een aardig diorama van deze nijvere streek; een z.g. „petmolen- tje" staat er in en we zien de eigenaardige lintbebouwing van de Zaangemeenten op suggestieve wijze in beeld gebracht. We zullen er voorts zien een wip-watermolen van de bekende molenbouwer K. Jongejan, alsmede klederdrachten en schilderijen, die speciaal het Zaanse landschap in beeld bren gen; de aandacht wordt ook hier gevestigd op het bij uitstek ge schikte oord voor watersport, zo als hengelen, zeilen en roeien. Tot Midden-Noordholland" be horen de gemeenten Limmen, Hei- loo, Akersloot, Purmerend. Mon nikendam, Midden Beemster, De Rijp en Graft. Ook die hebben wat schoons te bieden; Limmen doet zich kennen als bollencentrum; voor de tulpen is het helaas te laat. maar de kleurige gladiolen zullen dit vergoeden. Akersloot het zeilcentrum van Noordholland, De Rijp met zijn stadhuis van lq39, het zijn maar enkele grepen uit dit paviljoen, waar voorts veel en mooi fotomateriaal te zien 2fal zijn. „Midden-Kennemerland" omvat de streek rond Beverwijk. Heems kerk toont ons de duin-flora en -fauna in een welverzorgd dio rama van het Heemskerkerduin; Beverwijk laat zich zien als tuin- oouw- en industriecentrum, alsook als bewaarder van schatten uit de oudheid, zoalse de juwelen van bouwkunst Schcijbeek en Akren- dam. De Badplaatsen. Aan de „Badplaatsen' 'is van zelfsprekend ook de nodige aan dacht geschonken, 't P.W.B. ver rijkte het hier-aangebrachte duin- orama met de flora en fauna uit zijn natuurhistorisch museum; •J? liefelijkheid van Bergen wordt n, heeld gebracht door de kunst- schilderes Rie Kooijman. Egmond vraagt de aandacht voor zijn 1000- jange geschiedenis, waarin de her- „ïÜ6? "dij zo'n vooraanstaande Plaats innam. Voorts komen ook Bchoorl, Sint Maartenszee, Petten, t-allantsoog, Wijk aan Zee en Eg- De zo juist van de Parijse tentoon stelling teruggekomen décors van Peter Spier zullen ons aantrekken, zoals ook een prachtig scheepsmo del en een maquette, waarin de be levenissen van Hr. Ms. O 25 zijn uitgebeeld. De bedrijvigheid en de oplei dingsmogelijkheden, die de Marine werf biedt, het reddingwezen o.a. is de redding van de „Katowi ce" suggestief in beeld gebracht het Loodswezen, de kustverlichtmg en de visserij zijn voorts onderde len, die in dit paviljoen de aan dacht vragen, terwijl de gemeente Den Helder met maquettes en kaarten het toekomstbeeld laat zien van Den Helder 1900 en zoveel. Attracties Het grote paviljoen, dat het cen trum der tentoonstelling zal vor men, zal ook binnenkort worden opgetrokken, hier vormt een stand van de ECA (Marshall-hulp) wel een van de grootste attracties. Voorts zullen de oud-Hollandse geveltjes van de overige stands het geheel hier een gezellig cachet ge ven. Gelegenheid om souvenirs uit Noord-Holland te kopen zal hier te over zijn. Voor -deze grote tent komt een fagade, die een copie zal zijn van het onderste gedeelte van de Waag te Alkmaar. Achterin is een filmzaal, waar gedurende de tentoonstelling speciale films op cultureel-toeristisch gebied zullen worden vertoond. Wat de overige attracties betreft noemen wij de concerten, die mu ziekcorpsen uit Alkmaar en omge ving hier dagelijks zullen geven; het Kaasmarktspel, dat door twee groepen van 80 kinderen op het imitatie-kaasmarktplein zal worden opgevoerd en de Volksdansen, die groepen uit Wijdenes, Langedijk en de Schermer, ter afwisseling hier zullen laten zien. De tentoonstelling zal geopend worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steemwijk, terwijl ook de Ameri kaanse gezant, mr. Selden Chapin, zijn komst heeft aangekondigd. Moge hun bezoek door dat van vele duizenden uit Nederland en bui tenland het affiche wordt ook in het buitenland verspreid gevolgd worden. Aan het op 16 en 23 Juli in de St. Willibrordusstichting te Heiloo te houden Zangconcours van de R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland zullen veertig koren, met in totaal ca. 2000 zangers deelnemen. In de jury hebben zitting de musici, Theo van der Bijl, Amsterdam, Frans van Amelsbeek, 's Hertogenbosch en Leo Smeets, Den Haag. WEEK-END TE WIERINGERWERF WIERINGERWERF. Vijf en dertig meisjes luisterden Zaterdag middag geboeid naar het heldere betoog van mej. Agnes Nolte, de KVP-afgevaardigde. Met grote animo was de spreekster naar de Meer gekomen, omdat in een land, waar opgebouwd moet worden, mensen met pit wonen. Mej. Nolte legde het zwaartepunt van haar inleiding in de plaats van de jonge vrouw in de gemeenschap Zij wees op de bedoeling van God en rekende af met de veel verbrei- mening, dat een vrouw niet in het actieve maatschappelijke leven thuishoort. Een gezellige groepsbespreking besloot de Zaterdag. Zondagochtend, na de H. Mis, verzamelden zich 60 Jongeren- KVP-ers om naar de heer de Jong uit Bolsward te luisteren, die een antwoord gaf op de vraag: „Hoe bouwen wij, joneren een toekomst" Pastoor Zijlstra hield na deze in leiding een geestig, maar niettemin puntig speechje, waaruit de erva ring van de zielzorger sprak. Het is jammer, dat door een misver stand niet alle afdelingen bericht hadden gekregen van dit weekend; de opkomst zou nog groter zijn ge weest. De teruggave van de duizend jaar oude ijzeren kroon van Sint Stefanus aan Hongarije wordt te Wenen genoemd als een der voor waarden, waarop de Hongaarse regering zich bereid heeft ver klaard de Amerikaanse zakenman Vogeler, die onlangs tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, vrij te laten. De andere voorwaarde zou, vol gens gewoonlijk welingelichte bron, de heropening zijn van de Hongaarse consulaten in Amerika, die uit protest tegen de behande ling van Vogeler zijn gesloten. In Hongaarse kringen te Wenen acht men het echter waarschijn lijker, dat de Hongaarse regering als voorwaarde voor Vogelers in vrijheidstelling de Verenigde Sta ten zullen vragen, dat bij alle aan spraken op de waardevolle eigen dommen van de Standaard Olie maatschappij, die Hongarije zon der schadevergoeding heeft gena tionaliseerd, zullen laten varen. Koning Stefanus van Hongarije werd in 997 tot het christendom UNICUM IN NEDERLAND: MIDDENMEER. Onder zeer veel belangstelling van deskundi gen en ouders is Zaterdagmiddag in Middenmeer achter de Wierin- germeerschool een klein, maar prachtig geoutilleerd zwembassin geopend, dat speciaal aan de leer lingen der 1. s. en chr. ulo school gelegenheid biedt de schone en nuttige zwemkunst machtig te worden. De voorzitter der Oudercommis sie releveerde in zijn openings woord de grote moeilijkheden die moesten worden overwonnnen om tot verwezenlijking van 'n zwem bad te komen. Veel tegenwerking was er van de zijde der officiële instanties, die droomden van een heel groot zwembad ('s winters ijsbaan) inWieringerwerf. Met een dergelijk bad zijn echter de scholen niet gediend. Moest de heer Kroeze de tegenwerking noe men, hij kon roemen de reusach tige medewerking van de ouders met hun financiële steun, hij kon roemen de firma's Kingma, Schaafstra, Nipshagen e.a. allen uit Middenmeer, die zonder ver diensten te maken het werk in zo'n korte tijd (1% maand) had den uitgevoerd; hij kon hulde brengen aan de taaie vechter, meneer Aalders, het hoofd der school, die onvermoeid was bij het voeren van zijn acties. De heer Van Drunen uit Alk- blasserdam in staatkundig ge reformeerde kringen enige beroe ring. De aanleiding is geweest een voorstel aan de Raad, om 'n stuk grond te verkopen aan de R.K. kerk. Het voorstel werd in een raadsvergadering, die in December 1949 werd gehouden, besproken. Een zekere mijnheer J. Vogel, die zijn zetel in het hoogste college van Alblasserdam heeft te danken aan de steun van zijn politieke vrienden in de Staatkundig Gere formeerde Partij, is nogal van leer getrokken toen het voorstel in behandeling werd genomen. Het wekelijks nieuwsorgaan van Alblasserdam „De Klaroen' maakte de verbolgenheid van mijnheer Vogel over het „machts streven van Rome" aan de goe gemeente bekend in een verslag over de bewuste zitting van de Al- blasserdamse Raad. Van katholie ke zijde nam men dit over en er werd een pamflet gedrukt, dat wijd en zijd over de grenzen van de Alblasserwaard belandde en waarin tevens werd gezegd, dat de bouwpastoor van Alblasserdam, de zeereerw. heer C P. Meere- boer, niet alleen met financiële obstakels had te worstelen, maar ook met velerlei vooroordelen van de zijde van bepaalde bevolkings groepen ten opzichte van het ka tholicisme en de Katholieke Kerk. Ook wij hebben het pamflet een dezer dagen gelezen en moeten eerlijk bekennen, zelden zulk een reeks van onwaardige aantijgingen aan het adres van de Katholieke Kerk te zijn tegen gekomen. Het achtenswaardig raadslid van de S. G. P. heeft waarschijn lijk gedacht, „dit is een unieke gelegenheid om het eens ferm te zeggen en juist in een vergade ring van de raad." „Het verschil in beginsel diende duidelijk uit te komen," was 'smans repliek op een waarschuwend woord van de verstandige burgervader van Al blasserdam, die mijnheer Vogel voorhield, dat er zoiets als een „vrijheid van godsdienst" en „ge zworen grondrechten" in ons va derland bestonden. De voorzitter was ook van mening, dat hetgeen de heer Vogel te berde wilde brengen, wel eens geheel bezijden de objectieve behandeling van het voorstel zou komen te staan. Het geen dan ook het geval is geweest. Mijnheer Vogel heeft deze wij ze woorden in de wind geslagen. Je bent raadslid voor de S. G. P., of je bent het niet. En toen is het losgegaan. Ach tereenvolgens beluisterden de vroede vaderen van Alblasserdam dat „Rome er zich op toelegde Ne derland te verroomsen", de in vloed van het katholieke zieken huiswezen, het Mariacongres in Maastricht, het toekennen van een ereplaats aan Kardinaal De Jong bij de inhuldiging van Koningin Juliana, dat alles werd er ter sta ving van het beweerde met de ha ren bijgesleept. „Fiancieel vloeien Rome, krachtens de L.O.-wet 1920 duizenden maal duizenden in de schoot Mijnheer Vogel bleek zich ook van grover geschut te bedienen, toen hij het H. Misoffer brand merkte als „afgoderij", waaraan de overheid een einde moest ma ken. Blijkbaar was het nog niet genoeg! „De Paus van Rome komt alleen met Petrus overeen, voor zover het beider loochening van Christus betreft" was een volgen de ontboezeming. „Rome wilde de ketters niet alleen vervloeken, maar ook ter dood brengen," was een ander commentaar. „Als het nodig is, acht Rome alle middelen geoorloofd, zelfs sluwheid, ver raad, geweld, gevangenschap en dood." Het overige laat zich ra den; van hetzelfde laken een pak. En het slot van deze hartekreten? Welnu: „De Staatkundig Gere formeerde Partij gaat het niet om een goedkoop succes, maar zij wil op gepaste wijze de op de H. Schrift gegronde beginselen uit dragen." Mijnheer Vogel uit Alblasser dam en de S. G. P. kunnen gerust zijn. Wij leven in een vrij land en Rome heeft nog niet de macht in handen. Niemand, met recht geaard Nederlands bloed in de aderen, zal er bezwaar tegen ma ken, wanneer men in ons landje zijn beginselen uitdraagt. Zeker niet, wanneer dat gebeurt op een gepaste wijze. Maar mijn heer Vogel uit Alblasserdam moet begrijpen, dat het woordje „ge past" in goed Nederlands wil zeggen, „op een behoorlijke ma nier, op een betamelijke en voeg zame wijze." Meer in het bijzon der geldt dat voor een raadslid, want de reputatie van de man van een al of niet fatsoenlijk mens te zijn, staat en valt er mee. Voor al wanneer je in het openbaar iets te zeggen hebt. En wanneer men eigen beginselen wil stellen tegen over die van anderen, is het een eerste eis, van de betekenis en in houd der te bestrijden beginselen op de hqogte te zijn. Met lieden, die met een derge lijk vooroordeel zijn behept kan men alleen maar medelijden heb ben Wij kregen bij het lezen van dit proza met mijnheer Vogel diep medelijden. Medelijden, omdat de man zich onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt, JSr iets tegen inbrengen? Het heeft geen zin. Men kan wel tegen mijnheer Vogel en zijn politieke geestverwanten zeggen, dat b.v. de L. O.-wet 1920 toch ook het een en ander doet toevloeien naar de scholen op gereformeerde grondslag. Maar och, het zou bo ter aan de galg gesmeerd zijn. De dommen en de zwakken hebben eerder een bijzondere bescherming nodig en zo gaat het ook hier. Wij zouden niet gaarne het ant woord van de burgemeester van Alblasserdam achterwege willen laten op het betoog van mijnheer Vogel. Het luidde, kort en krach tig: „De Katholieke Kerk kan dankbaar zijn voor het stuk ge schiedenis, dat de heer Vogel heeft gegeven. Ik acht het beter te zwij gen, dan er verder over te spre ken." Wij sluiten ons hier volkomen bij aan. Alleen, wij zijn geen bur gemeester, maar juist geroepen om dergelijke zaken bij tijd en wijle aan de kaak te stellen, wan neer het al te bont gemaakt wordt. G. G. maar, gym-consulent der lagere scholen, uitte zijn grote voldoe ning over het bereikte resultaat. Er waren zelfs uit Bussum al be langstellenden, die het geheel wil den nabouwen De heer Breebaart sprak namens de ouders zijn grote vreugde uit over de belangrijke aanwinst voor Middenmeer. De heer Van der Griend, dir. zwembad Alkmaar, roemde de initiatiefnemers en wees op de vele voordelen aan zwemmen ver bonden. Tenslotte sprak wethouder Gie- sen ook woorden van waardering voor het werk, dat verzet was, maar waarvan de resultaten dan ook keurig waren. En .dan doken een stel vlugge knapen het water in om als eer sten de vreugde te kunnen genie ten van het heerlijke water. De genodigden verzamelden zich nog even in Hotel Smit, om dat 't zien van zoveel water dor stig had gemaakt. Hier sprak de architect van 't bad, de heer Keesman uit Alkmaar. Hij dank te voor de woorden van lof en zwaaide die terug en door op zijn vele medewerkers, de uitvoerders. De heer Aalders deed nog een beroep op de ouders om, nu het bad voltooid was, mee te werken aan de maatregelen van orde en tucht. Middenmeer, en speciaal de kinderen van Middenmeer kun nen zich echt gelukkig voelen met zo'n belangrijke aanwinst. De Union Cycliste Internationale heeft officieel verboden dat buiten landers dit jaar deelnemen aan de ronde van Duitsland. Deze ronde valt naar men weet goeddeels samen met de Tour de France, waarvoor de data vastge steld zijn op het jongste kalender congres van de UCI. Blijkbaar heeft de UCI zich op het standpunt gesteld, dat het onredelijk zou zijn Duitsland dat pas sinds 11 Mei jl. wederom lid van de UCI is toe te staan het succes van de Tour de France in gevaar te brengen door zonder onderling overleg op vrijwel dezelfde data een grote in ternationale wegwedstrijd te hou den. De ronde van Duitsland zal dus wel kunnen doorgaan, maar slechts als zuiver nationale wed strijd. Grote belangstelling voor „Gone with the wind" De film „Gone with the wind" zal zo verneemt het A.N.P. in ons land in circulatie worden gebracht door Metro Goldwyn Mayer. Naar men verwacht om streeks Kerstmis van dit jaar. Voor de bijzondere vertoning van deze film deze avond in hel kader van het Holland-Festival- 1950 zijn zoveel aanvragen bin nengekomen, dat slechts als het Amsterdamse City Theater 30.000 bezoekers kon bevatten, elke aan vrage zou zijn toegewezen. Nu kan slechts aan ca. 1800 worden vol daan. Na de stijlvolle ontvangst van het Koninklijk Paar aan het station te Groningen, ging de stoet allereerst naar de Harmonie, voor een kort bezoek aan de internationale bak kerstentoonstelling „De Zilveren Krakeling". Vervolgens maakten de Konink lijke gasten een korte rondgang over de expositie, waarbij zij bij zondere interesse toonden voor de talrijke binnen- en buitenlandse in zendingen. Door de feestelijk met groen en bloemen versierde Kijk in 't Jat straat ging het toen naar het Ko ninklijke Doofstommen-Instituut, waar duizenden ontroerden, toen enkele leerlingen van dit instituut om de beurt naar voren kwamen om H. M. een -reeks van eigen ver vaardigde geschenken voor haar zelf, de prins en de prinsesjes aan te bieden. Weken lang moeten zij er op gestudeerd hebben om deze overhandiging gepaard te doen gaan met enkele gevoelvolle woor den, welke op het Koninklijke Paar een diepe indruk maakten. De deur vloog open Verwelkomd door het bestuur van het Groningse Museum trad het Koninklijk Paar het museum binnen, waar de jeugdige Onno Cluysenaer twee antieke zilveren sleutels aanbood, sleutels die eens aan keizer Napoleon aangeboden zouden worden; doch Napoleon was nooit gekomen naaien voigae een symDOUsene opemngspiecntigneia, teneinde ae geneei vertouwde en nieuwe nisto- nscne aineung van net museum te openen. ti.M. Dewoog de sieutei m dg rienting van net sleutelgat van een zeer oud deurtje deur van een 14e eeuws Kerkje ergens in de pro vincie waarop de deur open zwaaide, omdat de concierge aan n© andere Kant er aan troK. De vorste lijke gasten maaKten nadien een rondgang over de nieuwe nistori- scne aideung en toonden grote in teresse voor de voorwerpen, ai© Herinnerden aan een ouae Gronin ger cultuur. Ontvangst op Provinciehuis. Voor het Provinciehuis stonden het garderegiment „Prinses Irene" uit Assen en het Stafmuziekcorps van 1 R.I. opgesteld. Toen de Koninklijke gasten uit de caleehê waren gestegen, werd het Wilhelmus ingezet, waarna de inspectie volgde. De commissaris der Koningin, de neer E. n. tsoeis, spraK nier de vorstelijke gasten toe. Hierna werden aue statenleden, alsmede noorden van provinciale diensten en belangrijke Hguren op cultureel en maatscnappeiijk gernea aan H.iVL de Koningin en mus Bernnard voorgesteld. Studentenvreugde Het academieplein gisteravond was een vuurgloed. Niet alleen de brandende fakkels, die door de Groningse studenten als bewijs van hartelijkheid omhoog werden ge zwiept accentueerden dit, maar on getwijfeld ook de warme gloed die de harten van Gruno's studenten doorstroomde en terwijl het Wil helmus, direct daarop gevolgd door de corpsliederen van de drie er kende Groningse studentencorpora werden gezongen, schreed het ko ningspaar over de met tapijten be legde treden van de Groninger universiteit, tussen een bloemen weelde van meer dan 4000 rode rozen. De receptie in de aula, waar hoogleraren en lectoren zich had den verzameld, was een ongedwon gen bijeenkomst, die zo zeer in het kader van Groningse hartelijkheid paste. Veel handen zijn er geschud, veel woorden werden er gewisseld en onze conclusie is slechts deze: een samenzijn met een koningspaar dat liefde heeft voor al wat leeft in een universiteitsstad. Dat het niet slechts bij profes soren bleef, bleek ook wel uit het sympathiek gebaar van de beide hoge bezoekers om direct na deze receptie de gast te zijn van de vrouwelijke studenten-soc. „Magna Pete" en de Groningse studenten sociëteit „Mutua Fides". bekeerd en ontving in 1001 van Paus Sylvester II de „Heilige kroon van Hongarije" die zes pond goud en juwelen bevat. Na de tweede wereldoorlog werd de kroon in de Amerikaanse zone van Oostenrijk aangetroffen. Men gelooft, dat hij zich thans in Ame rikaanse handen bevindt. Voor zijn arrestatie had kardi naal Mindszenty de Amerikaanse autoriteiten schriftelijk verzocht de kroon, die door 't gehele Hon gaarse volk als het symbool van de Hongaarse eenheid en souverei- niteit wordt vereerd ,aan de Hei lige Stoel terug te geven. DE VERSTEKELINGEN HEBBEN ZICH GEMELD Zoals wij reeds berichtten wa ren te Algiers aan boord van het Nederlandse s.s. „Eendracht" twee verstekelingen ontdekt. Bij aan komst te Rotterdam vorige week Woensdag bleek, dat zij verdwenen waren, hoewel de ka pitein de mannen, een Belg en een Nederlander, nog in Hoek van Holland had gezien. Thans zijn zij aangehouden. De mannen waren ter hoogte van Maassluis over boord gesprongen. De Nederlan der, die bij de marine diende, kon zwemmen, maar de Belg was met behulp van een zwemvest aan land gekomen. Zij meldden zich thans bij de politie. De Belg is uitgewezen. De marinier is opge sloten in de marinierskazerne aan het Toepad. Hij had vier maanden geleden bij een huiselijke twist zijn woning verlaten. Laatste militaire vliegveld in Indonesië overgedragen DJAKARTA, 20 Juni (Aneta). Het Nederlandse militaire vlieg veld Tjililitan te Djakarta is he denmorgen overgedragen aan de luchtmacht der R.I.S., waarmede thans alle militaire vliegvelden in handen van de AURIS (Angkatan Undara R.I.S. luchtmacht der R.I.S.) zjjn overgedragen. Zaterdagmiddag om twaalf uur starten in het U-bos te Amster dam-Noord ongeveer 100 amateur wielrenners voor een tweedaagse etappewedstrijd, de .„Ronde van het IJselmeer". Op de eerste dag voert het par cours de deelnemers via de afsluit dijk naar Steenwijk, een afstand van ongeveer 225 km. Zondag wordt om 12 uur in Steenwijk ge start voor de 2de en laatste etap pe naar Amsterdam over een af stand van ongeveer 160 km. De renners worden om half vijf in het Olympisch Stadion te Amsterdam verwacht, waarna de wedstrijden om de grote prijs van Amsterdam worden verreden. In deze wedstrijd starten o.a. de Amsterdammer Witteveen, Kempff, de Booy en „Tarzan" van Breenen, de Haarlemmers Adri Voorting en van Roori en ook de Groninger Ha- zewinkel, die de laatste tijd meer en meer op de voorgrond treedt. Jammer is dat de Brabanders en Limburgers in het geheel niet of met zwakke ploegen aan de start zullen verschijnen, omdat het ko mende weekeind ook de Ronde van Limburg voor amateurs wordt verreden, zodat Nolten en Verwij- meren daar natuurlijk aan de start zullen komen. Behalve een individuele wedstrijd is de ronde van het IJselmeer ook een club wedstrijd. Voor elke club zullen 10 renners starten waarvan de eer ste vijf in aanmerking komen voor het clubklassement. DIEF KREEG ONGELUK MET GESTOLEN AUTO Onder Hulshorst bij Nunspeet kwam een zo goed als nieuwe Chrysler personenauto in botsing met een vrachtwagen. De rechter kant van de personenauto werd ingedrukt. De chauffeur van de personenauto gaf voor, de politie te willen opbellen, maar verdween toen spoorloos. Bij het onderzoek bleek, dat de auto, eigendom van een firma in Bloemendaal, aldaar gisternacht was ontvreemd, nadat de garage was opengebroken. Geluidsgolven, die uit een hoorn kwamen, werden gefotogra feerd door de natuurkundigen van de Beil Telefoon Laboratoria, F. K Harvey en W. E. Koek. Het golfbeeld werd verkregen op een wijze die enigszins gelijkt op die welke bij televisie wordt gebruikt. Èen kleine microfoon en een 110-volts lamp bewegen zich verticaal door het veld en gelijktijdig horizontaal van de lens af. Het hierboven afgebeelde patroon werd verkregen gedurende een tijdsbelichting van 10 minuten. Zoals wij reeds berichtten, strijden thans twee groepen van 4 man om het kampioenschap v. de Noord Hollandse Schaakbond. In de eerste groep de Kampioe nen van Den Helder, Alkmaar, Hoorn en Enkhuizen en in de tweede groep die van Haarlem, de Zaanstreek en twee spelers uit Amsterdam. In de eerste groep speelden A. David (Enk huizen) en W. J. Geus (Den Hel der! en Schuurman (Santpoort, in plaats van Zoontjes, die aan vankelijk stond ingedeeld) tegen W. Kwak (Alkmaar), welke bei de partijen zoals wij reeds eerder in 't kort berichtten in remise eindigden. De eerste partij, die van David en Geus werd Frans geopend. Het was voor Geus geen gemakkelijke opgave te spelen tegen David, die eens uitkwam in de Hoofdklasse op schaakwedstrijden te Wenen! De partij duurde ruim vier en een half uur! Aanvankelijk stond Geus er beter voor dan zijn tegenstander, doch deze wist zich later te herstel len. Vooral in het eindspel had hij stellig de beste kansen. Geus wist later het evenwicht te herstellen en tenslotte kwam David juist een tempo te kort om te winnen! De partij Schuurman-Kwak eindigde eveneens remise. Deze partij werd Dame-gambiet geopend. Gedron gen als zijn stelling al onmiddellijk werd, kwam Kwak er niet erg best voor te staan. Hij heelt zich echter zo goed verdedigd, dat er voor Schuurman tenslotte geen winst meer uit te halen was Zater dag worden de wedstrijden in Alk maar voortgezet. De volgende par tijen staan op het programma: W. Kwak-W. J. Geus; David-Schuur- man. In groep II is een verandering aangebracht: de kampioen van de Zaanstreek wordt vervangen door een speler uit Aalsmeer, Groenen dijk. Voorts staan in deze groep op gesteld de Haarlemse kampioen de Aanbesteding dijkwerken NES (Ameland). Dezer dagen werd aanbesteed het uitbreiden van de strandhoofden aan de Zuid- Westkust van Ameland. Deze uit breiding is noodzakelijk om de af slag van de kust tegen te gaan. Het hoogst ingeschreven bedrag was f 440.000. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers, de Gebr. van Oort te Werkendam en Utrecht voor een bedrag van f 434.900. Vries, en H. F. Grabbendam en C. Oorbaan, beiden uit Amsterdam. De winnaars van beide groepen spelen de eindwedstrijd. De win naar van de Kop van Noord Hol land zal het in die eindwedstrijd zeker niet gemakkelijk krijgen, daar het wel aan te nemen is, dat Oorbaan, die op de Nederlandse kampioenschappen een goede kans maakt, kampioen zal worden van de tweede groep. MARKT PURMEREND PURMEREND, 20 Juni. Ondanks het feit dat het er hedenmorgen voor de hooibouw minder gunstig uitzag, was het bezoek op verschil lende plaatsen niet druk. Het aan bod van vette koeien was aardig. Maar wegens de hoge vraagprijzen ging de handel minder vlot. De sla gers vechten tegen de hoge prijzen op, maar ze konden de prijzen niet drukken. De verkoop bleef vrij stug gaan. Met de geldekoeien ging het wel wat vlotter, er was tame lijk veel vraag, zodat de prijzen van dit vee ook weer iets vaster waren. Er scheen ook weer inte resse te zijn van de kant van de worstfabrieken, waardoor ook de vraag naar de slachtstieren iets be ter was. Op de verse markt was 't heel stil: klein aanbod, trage ver koop en daarbij hoge prijzen. Op de nuchtere kalverenmarkt was het voor de slacht weer een vlugge handel maar voor het leven wordt de vraag minder, zelfs een prima gebruiksbeest kon maar weinig bo ven de prijs voor de dood uitko men. Ook de wolveemarkt was maar matig bezet. Wel waren er vanuit Texel nog al wat lammeren aangevoerd, maar de schapenhan- del was kalm, echter met goede prijzen. Voor exportlammeren wer den weer hoge prijzen uitgelegd. Ook de vraag voor weidelammeren was heel goed. Met de bokken en geiten was het een stugge gang. Op de vette varkensmarkt was de gang vlug. De prijs van 1.58 die al flink hoger was dan de vorige week, kon goed gehandhaafd blijven, zelfs zijn enkele nog een paar cen ten hoger verkocht. Ook voor de vette zeugen was de vraag heel goed. Op de biggenmarkt was er 'n groot aanbod en door de betere spekprijzen was de vraag ook niet minder en daardoor konden on danks het grote aanbod de prijzen van de vorige week goed gehand haafd blijven. Met de fokzeugen ging het heel kalm aan. Op de paardenmarkt was het stil. Met de konijnen was het op de pluimvee- markt ook weer heel stug, zodat de slachtkonijnen maar moeilijk wa ren te plaatsen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3