Nederlands bezwaar tegenontwerp verdrag Apostelen der Slaven in Tsjecho-Slowakije in dienst van de Sovjet-vrede Van Alle Dag Beter perspectief voor Europa Afgevallen priesters in plaats van gearresteerde Bisschoppen? Dingen die nog gebeuren Hevige aardbeving in Oost-Ja va Belgisch Parlement was bijeen Afgrijselijke verwarring in Praag Vaticaan „gedeeltelijk" door Plojhar erkend - Bourgeois-Christendom nieuwe leuze der apostaten Buitenlands overzicht Roemeense regering heeft vrij spel Hotel te Muiderberg door brand verwoest Honderdduizend ton wapens voor Europa PAGINA 4 WOENSDAG 21 JUNI 1950 De vice-voorzitter van de Ne derlandse delegatie, Blaisse, zei na het einde der openipgszitting van de conferentie over het plan- ■ichuman, dat de Nederlanders ïiets voelen voor een ontwerp- erdrag als door Schuman aange- ondigd. „Wij moeten niet beginnen met en ontwerp-verdrag" zei Blaisse Mijns inziens", zo vervolgde hij, moeten wij voor alles de concrete bijzonderheden van het samen- mieltingsplan leren kennen. Op grond daarvan kunnen wij een -intwerp-verdrag opstellen". De Nederlandse delegatie acht- e Schumans opmerking over het zogenaamde „plan-Stikker" gun- Wat baten wetten zonder goede eden, zo vroegen de Romeinen zich reeds af en ook deze wijsheid blijft nog altijd van kracht. In onze dagen van een ver doorgevoerde sociale wetgeving bl'jkt nog altijd, dat er helaas mensen zjjn, die deze sociale voortvarendheid niet bij kunnen houden en vaak met de meest kleine en laakbare middélen, de goede sociale wetten trachten te saboteren. Gelukkig gebeurt het niet altijd op zulk een onsociale en onchriste lijke wijze als dezer dagen ergens in de Zaanstreek het geval was en welk geval door „Het Parool" is gepubliceerd en later door de lib. Nieuwe Rotterdammer Crt., die het verhaal aanvankelijk ongelooflijk voorkwam, werd bevestigd. Bij de Amsterdamse Stoel- en Meubelfabriek werd 'n arbeider, ge organiseerd in de kath. Houtbewer- kersbond ontslagen, volgens deze arbeider, in strijd met de gesloten collectieve arbeidsovereenkomst. De man ging dan ook van dit ontslag in beroep bU het gewestelijk Ar beidsbureau en deze besliste inder daad, dat dit ontslag niet gemoti veerd was en de man weer in dienst genomen moest worden. Aan deze beslissing kon de di rectie niet ontkomen, maar zij paste toen op de betrokken arbei der een maatregel toe, welke de Nazi-S.D. beulen niet zou hebben ontsierd. Goed, zei de directie, als wij die man weer terug moeten nemen in ons bedrijf, dan zullen wjj hem daar een baan geven, zoals wij menen, dat wenselijk is. En zo werd deze man gedwongen van des mor gens 8 tot 12 en van half twee tot zes uur op een houten stoe' te zit ten in een zeer onheimisch, donker en warm lokaal Hjj mocht geduren de deze 8% uur per dag niet op staan, niet lezen, niet roken en ook geen raam opendoen. Toen „Het Parool" met dit be richt kwam, zo zegt het lib. Rotter damse blad, geloofden wij daar geen woord van, want wij achtten het ons land niet mogelijk, dat er in het jaar 1950 nog werkgevers met een dergelijke mentaliteit be stonden. Het blad is toen zelf gaan spreken met de boekhouder van het bedrijf en met het slachtoffer van deze humane werkgever en helaas, zo zegt het blad, bleek ons hierbij, dat omtrent de waarheid van dit luguber verhaal weinig twijfel over bleef. De terugkeer van deze man in het bedrijf stond gelijk met een onmenselijke foltering, welke geen enkel mens zou kunnen volhouden. Ook deze man dus niet. Toen werd hij ontslagen, omdat hij de dienst hem door de werkgever opgelegd geweigerd had. Maar nok dit mo tief ontkende 't Arbeidsbureau als juist en het weigerde dit ontslag te erkennen. Het arbeidsbureau be sliste, dat de'betrokken arbeider in zijn normale werkzaamheden moest worden hersteld. De werkgever wei gerde dit toen en ook de man het loon uit te betalen waardoor deze man nu al weken zonder inkomen zit. 't Bestuur van de kath. Hout- bewerkersboi.d heeft nu deze direc teur een proces aangedaan, nadat alle pogingen tot bemiddeling had den gefaald, omdat deze werkgever geen ander standpunt wilde inne men, dan dat hij baas was in eigen bedrijf en dat hij alleen te beslissen heeft, wie in zijn bedrijf zal werken of niet. Deze mentaliteit, zo zegt het lib. blad, typeert deze werkgever ten voeten uit. Inderdaad, maar dat daaraan in onze tijd nog een arbei der, een menselijk wezen, met een eigen persoonlijkheid en waardig heid, op die wjjze wordt opgeofferd, is toch wel heel erg. Werkgevers als d°ze maken de samenleving rijp voor het commu nisme en ze zouden ook niet beter verdienen, dan door een communis tisch regiem voor hun mensonwaar dig handelen te boeten. Alleen tal van nschuldigen zul len daaronder mee moeten boeten. Intussen zo lang onze wetten een dergelijk optreden van zulke on sociale elementen nog mogelijk maakt, bestaat er nog een ernsti ge leemte. Wij zouden hier de stelling dur ven verdedigen, dat werkgevers met zulk een mentaliteit, de uit oefening van het werkgtversberoep onmogelijk moet worden gemaakt. Met dergelijke straffe maatregelen behoeven we niet te wachten op een communistische regering, ook -en christelijke bewind, moet der gelijke methoden niet kunnen 'ulden. Een autorijder, die een gevaar is oor anderen, wordt zijn rijbevoegd- leid ontnomen. Een dokter, die zijn iractijk op een ongeoorloofde wijze uitoefent, wordt uit zijn practijk ontzet. Waarom moet dan een dergelijk mensonwaardig optreden van een werkgever wel geduld worden Ook hier heeft het eigendomsrecht zijn greiBten. J. H. stig. Schuman had gezegd, dat de doelstellingen van het plan-Stik ker niet in strijd zijn met die van het plan-Schuman, aldus Blaisse. „Wij beschouwen deze verkla ring als een bewijs dat de Franse regering de voorstellen van Stik ker zal steunen, wanneer deze be gin Juli door de Raad van de O.E. E.S. besproken worden. Dit is een nieuwe welkome ontwikkeling Blaisse voegde er aan toe, dat Ne derland Europese integratie voor stelde voor het gehele economische gebied, de landbouw incluis. Schuman had duidelijk gemaakt, dat de samensmelting van de steenkool- en staalproductie in deze algemene opzet zou passen. Franse functionarissen ver klaarden naar aanleiding van de Nederlandse „ontevredenheid" over het Franse plan om een ont werpverdrag voor het boven nationale orgaan in te dienen en niet eerst over te gaan tot de be sprekingen van de bijzonderheden van het plan zelf, dat het docu ment, dat zij over enkele dagen wilden presenteren slechts „een werk-ontwerp" was, waaraan de Franse zelf zich niet gebonden achtten. DJAKARTA. 20 Juni (Aneta) Maandagavond te 20.10 uur Is Oost Java opgeschrikt door wat vermoe delijk de hevigste aardbeving in de laatste 50 jaar is geweest. De schok ken hielden ongeveer een minuut aan. In de stad Surabaja vielen 2 doden en 25 gewonden, verschillen de huizen en een houtzagerij zijn ingestort, met een schade van ruim flOO.OOO,— Verschillende wijken kwamen zonder electriciteit. vele honderden telefoonaansluitingen geraakten defect en de telefoonverbindingen met de omliggende plaatsen werden verbroken. Te Grissee werden vijf schokken gevoeld; daar waren 14 doden en vele gewonden. Sidaju, nabij Gris see, telt 50 vernielde en 200 be schadigde woningen. Te Pantjeng werd een missigit vernield, waarbij van de 50 zich in het bedehuis be vindende mensen er 43 werden ge wond. Deze beving heeft een diepe in druk gemaakt, aangezien zij juist viel in de puasa (de Islamietische vastenmaand*. Men wil er de aan kondiging in zien van een naderende catastrophe. Het Belgisch Parlement is gis teren voor het eerst na drie maan den weer bijeengekomen. Het was een vergadering van een zuiver administratief karakter en duurde precies tien minuten. Het parle ment is nog onvolledig daar de Senaat eerst op 27 Juni 23 leden door coöptatie zal benoemen. Sinds 1914 was dit de eerste keer, dat het parlement onder een regering van één partij ver gadert. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Volksvertegenwoordigers is de 70- jarige Frans van Cauwelaert (C.V.P.) als voorzitter herkozen, alleen de socialisten stemden Ka- miel Huysmans (soc.). SMOKKELAARS LIETEN PANTSERAUTO IN DE STEEK De Duitse douane is er in ge slaagd ten zuiden van Aken een gepantserde smokkelauto aan te houden. Deze auto was met uit zondering van een kijkgat voor de chauffeur, geheel met pantser platen bedekt. De wagen was ter hoogte van Roetgen, zuidelijk van Aken, beladen met 1500 kilo koffie de BelgischDuitse grens over gestoken. De bestuurder stootte op een douane-patrouille. Hij trachtte nog wel dwars door het veld terug te keren naar België, maar driehonderd meter voor de grens bleef hij steken. De inzitten den wisten te ontkomen. In de auto bleek een speciale installatie aangebracht te zijn, welke verbonden was met twee blikken benzine. Deze installatie hadden de smokkelaars kennelijk gemaakt met de bedoeling in ge val van nood de hele zaak in brand te steken teneinde alle spo ren uit te wissen. BINNENLANDSE ZUIVEL- MARKT GING TEN DELE VERLOREN Hoewel het afgelopen jaar voor de export van Nederlandse zuivel producten en de gemaakte prijzen een goed jaar kan worden ge noemd, wordt het voordeel hier van aanmerkelijk getemperd door het gedeeltelijk verlies van de binnenlandse markt. De hoge ex portprijzen hebben ook de binnen landse prijzen de hoogte-in ge jaagd, zodat het Nederlandse volk zich meer en meer van de zuivel producten heeft afgewend, aldus meldt het jaarverslag van de Alg. Ned. Zuivelbond. Onderhandelingen met de Bene lux-partners moeten leiden tot een uniform vetgehalte der consump- tiemelk van minstens 3 pet. Men wil de Belgen en Luxemburgers helpen hun zuivelindustrie op de zelfde hoogte te brengen als de Nederlandse. ZUID-AFRIKA VERBIEDT COMMUNISTISCHE PARTI| Zonder hoofdelijke stemming heeft het Zuid-Afrikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren het wetsontwerp tot verbod der com munistische partij en van alle communistische activiteit goed gekeurd. Het ontwerp gaat nu naar de Senaat. Voor -de aanneming deelde het enige communistische lid mede, dat de partij „van vandaag af' ontbonden is. Het fraai verlichte en versierde stadhuis te Groningen, zoals duizenden bewonderd werd. het gisteravond door tien- (Eigen foto) lijkte het laatste communistische partijcongres en de communistische vredesduif. Hij sprak als volgt; ..Met het bourgeois-nationalis- me", dat door het laatste commu nistische partijcongres veroordeeld is, komt innerlijk ook het gods dienstige probleem van het „bour geois-Christendom" overeen! Daar aan lijden de oppervlakkige katho lieken, die geen poging doen hun godsdienstige overtuiging met de nieuwe socialistische orde in over eenstemming te brengen. Wij wij zen het bourgeois-Christendom af (Speciale K.N.P.-correspondentie) PRAAG, 14 Juni. Van Tsjecho-Slowakije uit bezien, schijnt de „modus vivendi" tussen Kerk en Staat in Polen een poging om het eenheidsfront van de Katholieken tegen het atheïstische totalitarisme, zoals dit in alle volksdemocrati- sche landen heerst, te verbreken en het heldere inzicht van de Katholieken achter het IJzeren Gordijn te vertroebelen. Men voelt in Praag heel goed, dat deze overeenkomst in Warschau, die voor de Poolse Katholieken misschien een korte adempauze inhoudt, door de communisten als een geweldige triomf wordt uitgespeeld om op deze wijze naieve Katholieken in andere landen op hun hand te krijgen. Een bewijs hiervoor is de resolu tie, die de z.g. „patriotistische" geestelijken onder ieiding van de geëxcommuniceerde priester Mi nister Plojhar de 1ste Juni op hun z.g. „Aartsdiocesane Bijeenkomst" hebben aangenomen. In deze reso lutie wordt n.l. verwezen naar de modus vivendi van Warschau. Zij betekent verder, wat de wijze van uitdrukking betreft, een nieuwe winst voor de bekende communis tische phraseologie; „Wij wijzen de pogingen van de kapitalistische gelukzoekers en hun handlangers af", aldus deze reso lutie. „Wij wijzen het misbruiken af van de godsdienstige gevoelens van ons volk om zo opzettelijk on rust te kweken en het werkend volk in de stad en op het land van de wederopbouw af te houden. Wij betreuren, dat er geen overeen komst is tussen de vertegenwoor digers van Kerk en Staat, zoals dit wel het geval is in de volksdemo- cratische zusterrepubliek Polen". Voor het overige dient de resolu tie slechts tot propaganda voor de communistische vredes-actie van Stockholm: „Wij, progressieve geestelijken zullen actief werken, opdat ons volk aan de zijde van het reusach tige vredesleger. dat door de Sov jet-Unie wordt aangevoerd, door zijn dagelijkse arbeid de rechtvaar dige vrede verwerft en behoudt. Wij sluiten ons aan bij de resolu tie van het wereldcongres van ver dedigers voor de vrede te Stock holm". Op deze „Aartdiocesane Bijeen komst" heeft Plojhar zijn weinige afgevallen geestesgenoten in de za len van het consistorie van 't aarts bisdom Praag op 't Hradschin bij eengeroepen. Aan deze bijeenkomst ging notabene nog een korte bid stonde in de St. Veits Kathedraal vooraf! De vergadering werd wel kom geheten door de door de com munisten benoemde en door de Kerk geëxcommuniceerde adminis trator van het bisdom Banska By strica, Jan Dechet, als afgevaardig de van de communistische rege ring; verder door de communis tische burgemeester van Praag Dr. Vacek en door de vice-voorzitter van het Nationale Comité in het district Praag, Dr. Krasnicka. Deze begroeting karakteriseerde wel sterk het „kerkelijk" karakter van deze bijeenkomst. Interessant is het, dat Plojhar naar aanleiding van de overeenkomst in Polen be halve zijn gewone aanvallen op 't Vaticaan ook het volgende ver klaarde: „Het is vanzelfsprekend, dat het Vaticaan voor ons in zaken van ge loof en zeden gezaghebbend is. Wij moeten echter onderscheid maken tussen het Vaticaan in zaken van geloof en zeden en het Vaticaan als souvereine staat, die eenzelfde politiek voert als iedere andere staat ter wereld". Deze aaneenschakeling van leu gens behoort bij het spel, dat de communisten met de „progressieve" katholieke handlangers spelen. Plojhar deelde aan het slot van de bijeenkomst mede, dat er bij gelegenheid van 't feest der beide Apostelen der Slaven, de H. Cy- rillus en Methodius, op 5 Juli a.s. in het Maria-heiligdom Velehrad een grote manifestatie van de ka tholieken „voor de vrede" zal wor den gehouden. Dergelijke demon straties zijn in Tsjecho-Slowakije tegenwoordig aan de orde van de dag en dienen om iedere mogelijke aanleiding tot protest voor de kerk te niet te doen. Tekenend hiervoor was on langs op 28 Mei J,l, de viering van het 200-jarig bestaan van de bede vaartskerk van Krtiny in Moravië. Hierbij voerde de geëxcommuni ceerde Slowaakse priester, commis saris Horak, het woord en verheer- en stellen daarvoor in de plaats 'n werkdadig Christendom, dat zich met alle krachten geeft aan de op bouw van onze nieuwe socialis tische staat!" Horak liet deze gelegenheid met voorbijgaan er op te wijzen, dat de ze nieuwe socialistische orde de vrijheid van de godsdienstige be lijdenis grondwettelijk garandeert. Daarbij moesten de toehoorders be grijpelijkerwijze achterwege laten hem toe te roepen: „Is het gods dienstvrijheid, als de rode rege ring van Praag na de administra teur van 't bisdom Banska Bystri ca, Jan Dechet. nu reeds een twee de afgevallen priester,. Jozef Buch- ta, „eigenmachtig en in strijd met de kerk" tot een „kerkelijke hoog waardigheidsbekleder" maakt en hem benoemt tot „Vicaris-Gene raal" van het diocees Budejoviee? Is het godsdienstvrijheid dat in 't Moederhuis van de Dominicanes sen in Olomoue. aan wie men alle onderwijs verboden had, thans cur sussen worden gegeven tot scho ling van de onderwijzers in de Marxistische leer en dat de Domi nicanessen van Olomoue uit hun klooster met de eens zo beroemde uitgeverij „Krystal" voor theolo gische en philosophische boeken zijn verjaagd en naar het Noord- Boheemse „concentratie-klooster" Braunau zijn gevoerd?" En dit zijn alleen nog maar de meest branden de kwesties van de laatste dagen. Wat een godsdienstvrijheid! Wat een vrede! BOEKAREST (K.N.P.) De rege ring van Roemenië heeft thans vrij spel. Alle diocesen zijn zonder herder en z(J kan nu voortgaan op de weg naar de Instelling van een Nationale Kerk, die onafhankelijk Is van Rome en weinig of niets meer te maken heeft met de Ka tholieke Kerk. Zij heeft daarbij de medewerking van een klein groepje afgevallen priesters met aan het hoofd de geëxcommuni ceerde priester Andreas Agotha die zich voor het karretje van het communistische machtsstreven heb ben laten spannen en openlijk in hun predikaties de gelovigen aan sporen met Rome te breken. Een delegatie van deze schisma tieke priesters heeft op 25 Mei een bezoek gebracht aan Stanciu Stoian en hebben hem bij deze gelegen heid een verzoekschrift overhan digd. Dit verzoekschrift bevatte een serie voorstellen „tot verbetering van de voorwaarden voor de vol tooiing vari de taak der Katholieke Kerk in Roemenië". Op de eerste plaats ging het hier om het veilig stellen van de bezoldiging en het pensioen voor de afgevallen pries ters en de overdracht van de in beslag genomen kerkelijke goederen aan de schismatieken. Minister Stanciu Stoian beloofde de voorstellen in welwillende over weging te zullen nemen en ver klaarde bovendien, dat de „Katho lieke Kerk door Haar inschakeling in de communistische staat op ge nerlei wijze Haar dogmatische po sitie behoeft op te geven. Integen deel, Zij verzekert daardoor aan de gelovigen en de priesters, die Gistermiddag heeft een felle brand in korte tijd het enige gebouw in Muiderberg, waar een zaal voor vergaderingen en partijen ter beschikking stond, het hotel „Je Maintiendrai". verwoest. Een dame, die op het terras was gezeten, ontdekte rookwolken uit de bovenste eta ge. Toen zij alarm maakte, was deze etage al niet meer te berei- ■ken. De brandweer van Mui derberg moest de assistentie in roepen van haar Bussumse col lega's. Door omwonenden kon van de benedenverdieping de inboedel gedeeltelijk worden gered. Verzekering dekt de schade aan het gebouw. zich klaar en duidelijk hebben uit gesproken tegen buitenlandse in menging in Roemeense aangelegen heden, rust en ongestoorde vrede". Blijkens deze laatste ontwikke ling schrikken Andreas Agotha c.s. er niet voor terug om de Kerk, welker gelovigen zij door hun acti viteiten poogden te verwarren, en welker eenheid zij verstoorden, bo vendien nog te beroven. Nu het Roemeense episcopaat opgehouden heeft te bestaan veertien prela ten zuchten in de gevangenis! is het wel zeker, dat de regering op hun plaats wederrechtelijk afgeval len priesters zal benoemen, teneinde daardoor de eenvoudige Katholieke plattelandsbevolking, die tot nu toe elke communistische manoeu vre heeft doorzien, toch nog ln de dienst van de volksdemocratie te dwingen. De conferentie van de zes de legaties, die gistermiddag 4 uur in de historische Klokkezaai van de Quai d'Orsay het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken is gestart, heeft zonder overdrijving een historisch uur voor Europa ingeluid. Frankrijk, Italië, Nederland, België, Lu xemburg en West-Duitsland zijn daar in Parijs bijeengekomen om wat thans in heel de wereld reeds bekend is als het plan- Schuman, tot verwezenlijking te brengen. Zoals onze lezers reeds weten, behelst het plan niets meer of niets minder dan dat deze zes landen hurr gehele mijn- en staalproductie als 't ware in één grote pool brengen, onder een gemeenschappelijk beheer, zodat het bezit van deze kostbare en verlokkende grondstoffen niet alleen niet meer kan leiden tot een nieuwe oorlog, maar ook omdat, wanneer dit gemeen schappelijk bezit tot stand komt, het oude en zo gevaarlij ke antagonisme in het oude Europa met een formidabele oeververbinding is overbrugd. Meer dan welke constructieve éénwording van West-Europa, zal de verwezenlijking van dit idee van de Franse minister president, van West-Europa de zo vurig gewenste eenheidstaat maken. Zeker, wat nu daar achter de gesloten deuren van de Quai d'Orsay op de groene tafel ligt, is nog niet meer dan een plan, waaraan deze zes mogendheden, die gezamenlijk de grootste steenkool- en staalmagnaten van Europa zijn, niet alleen in be ginsel hun sympathie hebben be tuigd dat is altijd goedkoop genoeg maar ook hebben ver klaard, dat zij de verwezenlij king er van als zulk een kost baar goed zien voor heel de mensheid, dat zij bereid zijn, daarvoor grote nationale offers te brengen. Het is deze ernstige wil voor- WASHINGTON 20 Juni In de loop van de komende dertig dageh zullen meer dan honderdduizend ton Amerikaanse wapens naar W.- Europa verzonden worden om de militaire verdediging van de lan den van het Noord-Atlantische ge bied te versterken, zo verneemt AFP uit goede bron. T. N.l.-OFFICIEREN NAAR NEDERLAND Naar Aneta verneemt, zal bin nenkort een aantal officieren van de weermacht der R.I.S. naar Ne derland gaan, teneinde in Breda en Willemsoord een militaire op leiding te ontvangen. Het ligt in de bedoeling, ook in andere landen, b.v. Engeland en Amerika, Indonesische militairen te doen opleiden. „ROTTERDAM AHOY" ONTVING BELGISCHE JOURNALISTEN Een gezelschap Belgische jour nalisten was te gast op de tentoon stelling „Rotterdam Ahoy". Zij waren in de gelegenheid zich te overtuigen van het herstel der Rotterdamse haven, waarin juist het grootste schip zowel van de Nederlandse Marine als van de koopvaardij, n.l. de „Karei Door man" en de „Nieuw Amsterdam" voor anker lagen. Op het stadhuis werd het gezel schap door burgemeester Oud ont vangen. Wethouder van Tilburg wees erop, dat zowel in Antwer pen als te Rotterdam de overtui ging bestaat, dat in Beneluxver- band plaats is voor twee grote havens, twee minder grote en een aantal kleinere. Zowel Rotterdam als Antwerpen maande spr. hebben reden van bestaan. E.C.A. STEUN VOOR SURINAME VERWACHT PARAMARIBO, 20 Juni (ANP) Volgens de bladen „De West" en „Suriname" heeft de E.C.A. gun stig geadviseerd met betrekking tot steunverlening aan Suriname. „De West" schrijft dat te ver wachten is, dat Suriname voor een bedrag van 5,5 millioen gul den aan z'.vare Amerikaanse land bouwmachines zal krijgen. Het blad „Suriname" noemt een be drag van ruim zes millioen gulden, dat zou zijn voorgesteld. al, welke de mensheid thans met grote verwachtingen naar Parijs doet opzien. Er ligt intussen een grote schaduw op dit alles en dit is de afwezigheid van Engeland Engeland wenst voorlopig niet mee te doen, omdat de Engelse regering niet bereid is, terwille van deze grote belangen voor heel de mensheid, van de Engel se belangen iets op te offeren. Want daar komt de weigering van Engeland op neer. Dat het juist een socialistische regering is, van wie krachtens het socialistisch beginsel, dat zij zegt te dienen, een andere hou ding kon worden verwacht, stemt bij dit alles dubbel teleur. De gedachte van het plan is afkomstig van de katholieke staatsman Schuman, een der landen, welke hier ongetwijfeld grote offers brengt, is West- Duitsland, dat zijn kostbare Ruhrbezittingen in deze pool brengt en aan het hoofd van deze regering staat de katholiek Adenauer. Men zou zeggen, waar de za ken zo op tafel liggen, had men van de socialisten mogen ver wachten, dat nu de verwezen lijking practisch bereikbaar was van een hunner idealen, waar voor zij tientallen jaren gestre den hebben, zij dit met beide handen hadden aangegrepen. Helaas is dit niet het geval, niet alleen de socialistische En gelse regering, maar ook de En gelse socialistische partij heeft deze week duidelijk te kennen gegeven, dat het belang van Engeland bij hen zwaarder weegt dan dat van heel de mens heid. De Higelse prijzen van staal en steenkolen zouden er door kunnen dalen en dit verlies wenst Engeland niet te nemen, dat is de wereldvrede haar niet waard. Deze week zjfn de socialisti sche afgevaardigden van West- Europa in Engelahd geweest en zij hebben over deze verlooche ning van het socialistisch begin sel hun Engelse politieke vrien den harde noten te kraken ge geven. Zü zyn teruggekeerd en hebbein ons willen doen geloven dat met de Engelsen toch nog wel te praten viel. Maar de con ferentie gisteren in Parijs is niet alleen zonder enige Engelse deelneming begonnen, maar ook zonder enige boodschap, welke het slagen nu in Parus nog zou stimuleren. Engeland is in zijn passieve houding blüven volharden, het wil zich niet binden, het wil geen risico's nemen, het wil precies weten waar het aan toe is en afmeten, welke offers het moet brengen bij de verwezen- ïyking van het plan Schuman en zolang het ait niet weet, doet het niet mee. Hadden de andere zes eenzelfde standpunt ingenomen, het plan-Schuman was reeds in de kiem gesmoord. Boze tongen fluisteren nu, dat Engeland maar één ding hoopt van Parijs, n.l. dat bij de nadere uitwerking van het plan, de zes uit elkaar zullen vallen en het plan daarmee van de baan is. Engeland komt er dan zonder al te veel kleerscheuren af. Maar het Franse blad l'Aube, het or gaan van de Franse katholieken, zegt. dat deze stille wens van Engeland juist een sterke prik kel zal zijn voor de zes, om alle moeiiykheden te overwinnen en toch te slagen. Want die genoegdoening zou men in Parus aan Londen niet gunnen. Zo zal misschien nolens volens de houding van Engeland nu bü de besprekingen in Parijs toch nog een succesvol effect hebben. AMSTERDAMSE STUDENTEN VIELEN DAMSTAD AAN Met gummiknuppel en sabel uit elkaar geslagen Een ongeveer zestig man sterke groep studenten heeft Dinsdag tegen middernacht een poging ge daan om de burgemeester van Damstad gevangen te nemen en. tüdeiyk het „stadsbestuur" te ver overen. Hun optreden werd ech ter zodanig zo deelde de politie mede dat opgetreden moest worden. Een aantal agenten ver dreef met gummiknuppel en sabel de „aanvallers". De studenten die, via daartoe meegenomen ladders, hun plannen hadden willen volvoeren, slaagden er wel in de „stadsvlag" van de toren te halen. De praeses, die de vlag met zich voerde, werd echter door de politie achterhaald. Ook de ladders bevinden zich nu op het politiebureau. Na de verklaring zich aan de be Kunsten en Wel< uitvoerig aandacl houdende opleid nog het juiste aangemoedigd. L.O. haast geen rekende de beu met meer dan De heer Wendela zich zorgen maken wjjzerstekort. Vold< zers betekende nog voldoende niet-kerk zers waren en „biz wijzers zag hij lie openbare school. Vo met voorbeelden zen, dat de openba achtergesteld werd re. De heren van Vel delaar waren het dool voor de bela derwtjzers. De he verlangde de toe: accoord van 1946 den uitgevoerd, de riep uit, dat de ot niet eeuwig konden De regering moet is de hoogste tijd. Wendelaar zijn misi gang van zaken ten Rijks H.B.S. te De danks de toezegging ter was van herboi geen sprake. Intege zelfs een commissie een samenstelling i onder het oog moes van Velthoven (KV zijn rede ook nog eer van een tweede Tf School ter sprake, is voor een dergeli meeste toekomst, als een compromis van dien. De heer van Velt! dat ten aanzien va spreiding wat mm werd gedaan, maar toch nog lang niet. I ling zou hij de pogi departement om ziel Hollands en wat m< te oriënteren blijven Het Koninklijk Paar op het bordes van Het provinciehuis tijdens het Wilhelmus (Eigen fotO) DONDERDAG HILVERSUM I, 402 10.00 NCRV, 11. —24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 g morgengebed en 1 8.00 nieuws en weer gram.muz., 9.30 wat< gram.muz., 10.15 10.45 orgelconcert, 11 zieken, 11.45 schoolra gelus, 12.03 lunchconc newijzer, 13.00 nieuw nieuws. 13.20 piano cantate, 14.35 gram voor de vrouw, 15.30 tet, 16.00 bijbellezing muz., 17.00 voor de pianoduo, 17.50 regen 18.00 mandolinemuzie! en tuinbouwpraatje, muz., 18.55 „Een goec een goede zaak", 19.0 weerberichten, 19.15 gelverzamelaars, 19.30 19.40 radiokrant, 20.00 gram.muz., 20.45 samenwerking door ging", causerie, 21.0 21.15 gev. progr., 21 22.15 buitenlands ovi gram.muz.,, 22.45 avor 23.00 nieuws, 23.15 23.4024.00 gram.muzi HILVERSUM II, 298 ir 7.50 VPRO, 8.00- 7.00 nieuws, 7.15 ochl gram.muz., 7.50 dag nieuws en weerberich mofoonmuz., 8.55 voor 9.00 gram.muz., 10.00 ding, 10.15 musette- voor de kinderen, 11. 11.45 causerie over 12.00 lichte muziek, 12 lingen of gram.muz., spionnetje, 12.38 cc 13.0o nieuws, 13.15 or 13.45 „U kunt het gelo 13.50 gram.muz., 14. vrouw, 14.30 kamern: voor de zieken, 16.00 17.00 voor de jeugd, 18.15 sportpraatje, 18. strijdkrachten, 19.00 tl 19.30 radio-volksmuzleï nieuws,, 20.05 actuali Philharmonisch orkest 20.50 „Langs de weg" 21.23 philharm. ork. ei „De stenen spreken", c dansmuz., 23.00 nieuws actualiteiten, 23.20—24 rikaanse muziek. BRUSSEL 324 m. 12.0o filmmuziek, 12.15 ziek, 12.30 weerberit voor de landbouwers, muziek, 13.00 nieuws, niuz., 14.00 voor de j Engelse les, 15.15 - 15,4 16.00 omroeporkest en nieuws, 17.10 gram.muz de kinderen, 18.15 syn niek, 18.25 gram. muz de soldaten, 19.00 ni zanB en piano, 19.50 pt Ifi 20,00 verzoekp klankbeeld, 21.30 grarr actualiteiten, 22.00 ni strijkkwartet, 23.00 ni jazzmuziek, 23.30—24.00 484 m.; 12.05 orkestconcert, 13 13.10 en 13,30 gramo i«ü? symphonie-orkest. gram.muz., 17.10 1 loi*? gram.muz., 19.00 19.45 nieuws, 20 00 ho< nieuws, 22.15 operamu nieuws, 23.00 dansmu Nieuws. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4