>s« i DE HERDER VAN DE BERGEN Wendelaar acht de openbare school achtergesteld bij de bijzondere Oud SS-er leidde de overval op de Haagse Jockeyclub Geen genade voor bandieten Europa Sterftecijfer tbc neemt af If Senaat behandelde begroting O. K. en W. Er zijn noq 1694 klassen met meer dan 50 leerlingen RADIO Recherches werkten nauw samen Minder biljetten Meer deviezen 30 houten scholen voor ons land Onze doden komen terug uit Duitsland Acht en tien jaar geëist tegen daders van overval Brits schip in de lucht gevlogen Mevrouw Roosevelt bezocht Tholen Mijnongeval had dodelijk gevolg MUL Naar wij vernemen: DE BEURS In ChristusLicht WOENSDAG 21 {UNI 1950 mensheid thans ïrwachtingen naar ussen een grote dit alles en dit is id van Engeland »st voorlopig niet omdat de Engelse bereid is, terwille belangen voor leid, van de Engel ets op te offeren, komt de weigering op neer. st een socialistische van wie krachtens :h beginsel, dat zij tl, een andere hou- verwacht, alles dubbel teleur, e van het plan is de katholieke chuman, een der hier ongetwijfeld brengt, is West- lat zijn kostbare ;n in deze pool n het hoofd van staat de katholiek eggen, waar de za- fel liggen, had men ilisten mogen ver- nu de verwezen- bereikbaar was iner idealen, waar tallen jaren gestre- zij dit met beide en aangegrepen, dit niet het geval, socialistische En- maar ook de En- tische partij heeft te kennen het belang van ij hen zwaarder it van heel demens- prijzen van staal in zouden er door ;n en dit verlies niet te nemen, ireldvrede haar niet zj#n de socialisti- rdigden van West- ngelahd geweest en ver deze verlooche- socialistisch begin- else politieke vrien- oten te kraken ge- ij n teruggekeerd en willen doen geloven Engelsen toch nog i viel. Maar de con- ren in Parijs is niet er enige Engelse oegonnen, maar ook e boodschap, welke u in Parijs nog zou is in zijn passieve yen volharden, het et binden, het wil nemen, het wil n waar het aan coe welke offers het •n bij de verwezen- het plan Schuman het ait niet weet, et mee. Hadden de eenzelfde standpunt het plan-Schuman i de kiem gesmoord, en fluisteren nu, dat één ding hoopt ï.l. dat bij de nadere ran het plan, de zes uilen vallen en het :e van de baan is. mt er dan zonder al erscheuren af. Maar blad l'Aube, het or- Franse katholieken, eze stille wens van ist een sterke prik- voor de zes, om alle n te overwinnen en genoegdoening zou iis aan Londen niet zal misschien nolens suding van Engeland ssprekingen in Parijs succesvol effect STUDENTEN DAMSTAD AAN niknuppel en sabel Ikaar geslagen reer zestig man sterke ïhten heeft Dinsdag een poging ge- de burgemeester van vangen te nemen en „stadsbestuur" te ver- i optreden werd ech- zo deelde de politie at opgetreden moest a aantal agenten ver- ummiknuppel en sabel ers". aten die, via daartoe a ladders, hun plannen en volvoeren, slaagden ie „stadsvlag" van de len. De praeses, die de :h voerde, werd echter litie achterhaald. Ook zich nu op het u. (Van onze parlementaire redacteur) Na de verklaring van Minister van Maarseveen xette de Senaat zich aan de behandeling van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dr. van Velthoven (K.V.P.) wijdde uitvoerig aandacht aan de beroepskeuze en de daarmee verband houdende opleiding. Vele ouders, aldus de afgevaardigde, missen nog het juiste inzicht. Voorlichting en testing moet worden aangemoedigd. Was de minister van mening, dat er bij het L.O. haast geen grote klassen meer waren, de heer van Velthoven rekende de bewindsman voor dat er nog 1694 klassen waren met meer dan vijftig leerlingen. De heer Wendelaar (VVD) bleef zich zorgen maken over het onder wijzerstekort. Voldoende onderwij zers betekende nog niet, dat er ook voldoende niet-kerkelijke onderwij zers waren en „bizondere" onder wijzers zag hij liever niet in de openbare school. Voorts meende hij met voorbeelden te kunnen bewij zen, dat de openbare school thans achtergesteld werd bij de bijzonde re. De heren van Velthoven en Wen delaar waren het eens in hun plei dooi voor de belangen van de on derwijzers. De heer van Velthoven verlangde de toezegging van het accoord van 1046 volledig zou wor den uitgevoerd, de heer Wendelaar riep uit, dat de onderhandelingen niet eeuwig konden bl(lven duren, De regering moet nu beslissen. Het is de hoogste tijd. Ook uitte de heer Wendelaar zijn misnoegen over de gang van zaken ten aanzien van de Rijks H.B.S. te Den Helder. On danks de toezegging van de minis ter was van herbouw nog steeds geen sprake. Integendeel. Er was zelfs een commissie benoemd, die een samenstelling met, het lyceum onder het oog moest zien. De heer van Velthoven (KVP) bracht in zijn rede ook nog eens de oprichting van een tweede Technische Hoge School ter sprake. In het Zuiden is voor een dergelijke school de meeste toekomst. Arnhem zag hi) als een compromis met alle gevaren van dien. De heer van Velthoven erkende dat ten aanzien van de cultuur spreiding wat meer dan vroeger werd gedaan, maar men was er toch nog lang niet. Met belangstel ling zou hl) de pogingen van hel departement om zich wat minder Hollands en wat meer Nederlands te oriënteren blijven volgen. In het zelfde verband verweerde hij zich tegen de afgevaardigden, die in de schriftelijke stukken had den gesproken van het z.g. Bra bantse orkest. Dat orkest was niet z.g., het bestaat thans, aldus de Brabantse afgevaardigde, in al Zjjn jonge kracht en vitaliteit. Zes mu- cisci van het Tilburgse orkest wa ren naar het Brabantse orkest overgegaan en de liquidatie van eerstgenoemd orkest werd gefinan cierd door het Brabantse. Brabant had ruim twee ton aan subsidie bijeengebracht en de mede afgevaardigden konden dus over tuigd zUn dat het hier om een goed initiatief ging, dat door het eigen gewest krachtig werd gesteund en dat dus ook recht had op steun van de Rijksoverheid. In de avondvergadering was de heer Kropman (KVP), de eerste, die het katheder beklom. Hij vond het toch wel beschamend dat in dit land een verloting met loten van een kwartje moet worden gehouden om noodlijdende kunstenaars op de been te houden. De positie van be jaarde kunstenaars noemde hij vaak meer dan ellendig. En deze senator had nog meer klachten: het Oosten en Zuiden van het land bestaan eenvoudig niet voor de kunst. De heer Schipper (AR) trok zich het technische onderwijs aan, dat naar zjjn mening uitgebreid moet worden; niet vreemd aan deze inte resse is wellicht de omstandigheid, dat zojuist bij de Minister een plan is ingediend tot oprichting van 25 Christelijke technische scholen. Ons onderwijs in te stellen op de gewijzigde internationale verhou dingen, was het oogmerk van de Arb.-afgevaardigde van Walsum. Hjj ging hierbij na in hoeverre het mogelijk is ons hoger onderwijs dienstbaar te maken voor bewoners van achtergestelde gebieden. Van daag gaat de Senaat met onderwijs verder. Nadat de Kamer zonder hoofde lijke stemming de wet op Economi sche Delicten en de wet op het Praeventiefonds, ter voorkoming van ziekte en bevordering van de gezondheid had aangenomen, kwam de schenking van het schilderij van Hohbema aan het Canadese volk ter sprake. De heer Anema wees op de banden, die tussen Nederland en Canada zijn gelegd en hoopte dat Canada dit geschenk zal aan vaarden als symbool van onze die pe erkentelijkheid en van onze wil tot een hechte samenwerking. De Kamer, die deze woorden met applaus had begroet, kreeg hierna nog, enigszins verveeld, de jubel van de communist Schalker over de enorme prestaties van de Sovjet- Unie te horen, voordat het wetsont werp over de schenking van het schilderij met de stemmen der CPN tegen werd goedgekeurd. DJAKARTA ZENDT MILITAIR ATTACHE DJAKARTA, 20 Juni (Aneta). Majoor Harjono, woordvoerder van het departement van Defen sie der R.I.S., zal binnenkort wor den benoemd tot militair attaché bij het Indonesische hoge commis sariaat in den Haag. De heer Har jono was tijdens de Rondetafelcon ferentie lid van de commissie voor de Defensie. PROGRAMMA iet Wilhelmus t Eigen foto) DONDERDAG 22 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 —24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gram.muz., 9.30 waterstanden, 9.35 gram.muz., 10.15 morgendienst, 10.45 orgelconcert, 11.00 voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 an gelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 zon" newijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 pianorecital, 14.00 cantate, 14.35 gram. muz., 14.45 voor de vrouw, 15.30 vocaal kwar tet, 16.00 bijbellezing, 16,45 gram. muz., 17.00 voor de jeugd, 17.30 pianoduo, 17.50 regeringsuitzending, 18.00 mandolinemuziek, 18.25 land en tuinbouwpraatje, 18.40 gram. muz., 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak", 19.00 nieuws en weerberichten, 19.15 voor postze gelverzamelaars, 19.30 gram. muz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gram.muz,, 20.45 „Internationale samenwerking door de vakbewe ging", causerie, 21.00 gram.muz., 21.15 gev. progr., 21.45 reportage, 22.15 buitenlands overzicht, 22.35 gram.muz.,, 22.45 avondoverdenking 23.00 nieuws, 23.15 pianorecital, 23.40—24.00 gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 A VRO 7.50 VPRO, 8.00—2400 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym. 7.30 gram.muz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gra- mofoonmuz., 8.55 voor de vrouw, 9.00 gram.muz., 10.00 morgenwij ding, 10.15 musette-orkest, 10.50 voor de kinderen, 11.00 gram.muz., 11.45 causerie over Noorwegen, 12.00 lichte muziek, 12,30 medede lingen of gram.muz., 12.33 in het spionnetje, 12.38 cowboy-liedjes, 13.00 nieuws, 13.15 orgel cn zang, 13.45 „U kunt het geloven of niet", 13.50 gram.muz., 14.00 voor de vrouw, 14.30 kamermuziek, 15.00 voor de zieken, 16,00 gev. progr. 17.00 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 theater-orkest, 19.30 radio-volksmuziekschool, 20.00 nieuws,, 20.05 actualiteiten, 20.15 philharmonisch orkest en soliste, 20.50 „Langs de weg", klankbeeld. 21.23 philharm. ork. en solist, 22.05 „De stenen spreken", causerie. 22.25 dansmuz., 23.00 nieuws, 23.15 sport- actualiteiten, 23,20—24.00 Z.-Ame- rikaanse muziek. BRUSSEL 324 m. 12,Oo filmmuziek, 12.15 lichte mu ziek, 12.30 weerberichten, 12.33 voor de landbouwers, 12.40 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 gram. muz., 14.00 voor de jeugd, 15.00 Engelse les, 15.15 - 15.45 gram.muz., 16,00 omroeporkest en solist, 17.00 nieuws, 17.10 gram.muz., 17.15 voor de kinderen, 18.15 syndicale kro niek, 18.25 gram. muz., 18.30 voor de soldaten. 19.00 nieuws, 19.30 zang en piano, 19.50 politieke cau serie, 20.00 verzoekprogr., 21.00 klankbeeld, 21.30 gram.muz., 21.45 actualiteiten, 22.00 nieuws, 22.15 strijkkwartet, 23.00 nieuws, 23.05 lazzmuziek, 23.30—24.00 gram.muz. 484 m,: 12.05 orkestconcert, 13.00 nieuws, 13.10 en 13.30 gramofoonmuziek, 15.00 symphonie-orkest. 16.00 en 1645 gram.m.uz., 17.10 lichte muz., 18.30 gram.muz., 19.00 omroepork., 19.45 nieuws, 20.00 hoorspel, 22.00 nieuws, 22.15 operamuziek, 22.55 nieuws, 23.00 dansmuziek, 23.55 nieuws. Nauwe samenwerking: tussen de recherches van Den Haag, Amster dam en Haarlem gecombineerd met een tikkeltje geluk hebben thans geleid tot de arrestatie van drie der vier personen, die op 20 April j.l. de bezoekers van een speelgelegenheid te Den Haag be' roofden. ümige maanuen neett de naagse recnerone zonder resultaat net on derzoek gevolgd. Jüen toeval eenter braent de politiemannen op net goede spoor, ue Haarlemse recner- cne ni.., die weer eens een van nuis weggelopen meisje naci acnternaaia, vernam van dit meisje, dat een vriend van naar, zekere ue w., n Amsterdammer, de dader was van de overval op een Dejaarde manu- ractuner en op twee Amsterdamse taxicnauneurs. Jüe recnereneurs stonden nauwe lijks op straat, toen zij tegen de be wuste de w. opliepen, hij wera gearresteerd en bekende. Tijdens net vernoor bieek, 'dat nij even voor 20 April met net naanemse meisje onder valse naam in ae Jockeyclub te J-*en Haag was ge weest. ue Haagse recnercne, door Haar lem gewaarscnuwCt, Tiam vol ver- wacntmg de zeer ijle draad op. Hen tactiscn vernoor van de w. leidde eenter tot de verrassende beken tenis: He w. nad samen met de ver tegenwoordiger J. H., de reiziger J. en ae tnans nog voortvi.ucntige w. v. d. w. de overval op de Haagse jockeyciub gepleegd. He vier daders zijn tussen de 22 en 20 jaar oud. Jüen van nen, «J. H., die de overval, leidde, is een oua ö.b.-er, die nog ajaar gevange- msstrat te goed neeit. He anderen zyn uit indonesie gerepatrieerde burgers. Het sterftecijfer voor de tbc is dalende, zo deelt het jaar verslag over 1949 van de Neder landse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose mee, In 1949 was het sterftecijfer voor de tbc 24,4 per 100.000 van de genjidd. bevolking. De cij fers over 1945, 1946, 1947 en 1948 waren resp. 85,9, 46,9, 37,3 en 28,3. Het aantal sterfgevallen aan tbc bedroeg vorig jaar 2436. De sterfte aan longtuberculose be weegt zich nog steeds in dalen de lijn, doch het aantal ziekte gevallen is nog zeer hoog. DE HANDEL IN VROEGE AARDAPPELEN Het Bedrijfschap voor Aardap pelen heeft besloten, dat behalve de erkende aardappelhandelaren, erkende groente- en fruithandela ren vroege aardappelen op de vei lingen mogen kopen tot 1 Juli 1950 een en ander in verband met de betekenis van de vroege aardappel voor de aardappelvoorziening. Na die datum zal de aankoop van aardappelen op de veiling uit sluitend z;jn toegestaan aan door het bedrijfschap erkende aardap pelhandelaren. WEEKSTAAT NED. BANK De weekstaat van de Neder landse Bank zet zijn gunstige ontwikkeling voort. Twee pof- )e"' waarnaar reeds geruime t«d de aandacht uitgaat, n.l. de ^.^«Portefeuille en ohar nléuJ» ™0I^°P' hadden belde nieuwe record niveau* bereikt. Het totaal van de vorderin gen op het buitenland is n.l. rif? op 64 millioen gul den gestegen,, waarbij op te X .da* de post cor respondenten in het buitenland, riioi j totaal een onder- mhL^rirnlt' du m"lpaal van één JR jliard in bovenwaartse rich ting heeft gepasseerd. ,.,iri bdj ettencirculatie heeft wederom een lager niveau be. reikt en men moet tot 1947 te stand'a?an°mrie6n gunstiger vif,rio„ j .geldsomloop te inden. In de afgelopen week is 2802 minïi16 Eez?V van 2824 tot zeker nfi0en gulde"- Het is on zeker, of reeds volgende week i lnyloed van de ultimo zich zal laten gelden. De ruime geld markt weerspiegelt zich in de van de voorschotten in rekening-courant. Callmonev Hefrt,in.og steeds 3/4 procent. Het ziet er naar uit, zo meent men in kringen van de Amster damse geldmarkt, dat deze mi, juaa? middelen voorlopig gehandhaafd zal blijven V°or bet einde van het jaar u ongeveer dertig nieuwe houten scholen rijker m"' Kf t Z en 2sn- Oostenrijk se houten scholen worden waarvan de eerste op 23 Juni té opendW Zal worden ge- de bouw van deze scho len rekent men ongeveer 90 da gen, waarin de aanleg van een „fundering. berekend is. Men schat, dat zij een levens- duur van 50 jaar hebben. Op ^.??en fundering kan te al- len tyde een stenen gebouw se- zet worden. De scholin, die een faarnein ril kriigen: 2ullen dit wfïril? volgende plaatsen gebouwd; Alkmaar, dam Hilversum, Alblasser- aam, Oosterhout, Enschede Doetinchem, Deventer, Heerlen' Uithoorn, Tegelen, Eist, Zwolle Amersfoort, Berken (Z.H GroEn ArS,tel' Muntendam,' Groningen Aalsmeer, Amster- rfJ?' botterdam, Winschoten, Hoogezand-Sappemeer. n kf0=^s-van een sobool van o klassen is ongeveer f 95.000. Nu de Dienst Identificatie en Berging zyn taak in Nederland na- genoeg heeft voltooid, zal op 1 Juli van de stoffelijke overschotten van by"' die tijdens de oorlog als slachtoffers van de oorlog of van oe terreur zijn gevallen. n Augustus 1947 werd besloten, a? /°?en, op 's B'fts kosten naar Nederland zouden worden teruggevoerd, indien door de na bestaanden een daartoe strekkend Ïn£0ek Wfrd ingediend. Er zijn 3000 van deze verzoeken bij het Ministerie van Oorlog binnengeko- men.. Dat niet eerder een begin is ge maakt kunnen worden met deze terugvoering werd veroorzaakt, doordat de Dienst Identificatie en Berging over onvoldoende perso neel beschikte. Met de terugvoe ring zal ongeveer anderhalf jaar gemoeid zijn. DE MOORDENAAR VAN KEESJE VERMEULEN De Hoge Raad heeft Dinsdag verworpen het cassatieberoep van u I. Rotterdam, die met bevestiging van een vonnis van de Rotterdamse rechtbank door het Haagse gerechtshof is veroordeeld j j J,aren gevangenisstraf wegens doodslag op de minderjarige Kees je Vermeulen, gepleegd in de nacht van 3 op 4 October 1947 te xtotterdam. OPDRACHT VOOR ONZE SCHEEPSBOUW De Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij te Amsterdam heeft van de heer S. S. Niarchos te Hamilton (Bermuda) de op dracht ontvangen voor het bou wen van twee tankschepen, elk van ongeveer 18.000 ton. Deze schepen zullen met een turbine-installatie worden uitge- rust. De turbine- en ketelinstalla- tie zullen door de werf worden vervaardigd. De aflevering zal eind 1952 geschieden. Een recente foto van koning Leopold van België en zijn echtge note, prinses de Rethy, genomen in hun tijdelijk verblijf te Pregny, waar zij het tijdstip afwachten, waarop zij naar België kunnen terugkeren. „Hij trapte mij in de bulk en sloeg mij een tand uit de mond" verklaarde gisteren mevr. Laufer voor de Haagse Arrondissements rechtbank, Ook was zij met een dolk gestoken, terwijl haar man zich met dichtgeknepen keel had moeten verweren tegen een tweede overvaller, die hem mei de kolf van een pistool in het gezicht beukte. 't Was de overval in de nacht van 17 op 18 December van het vorig jaar in de Fannius Scholtenstraat te Den Haag, die hier berecht werd Gewapend met een dolkmes en een revolver drongen H. K. en H. R. gemaskerd de woning binnen. Zij overvielen het echtpaar Laufer, dat op de bovenverdieping lag te sla pen. Mevrouw Laufer was terstond uit bed gesprongen en een der man nen te lijf gegaan, „U hebt U zeer flink gedragen" zei gisteren de President van de Rechtbank. Hij las een schrijven van de Re classering voor, die zich wegens de ongunstige ervaringen met H. K. van ieder advies wenste te onthou den. „Deze gangstermethoden kun nen niet verontschuldigd worden met het argument: naweeën van de oorlog" meende de Officier van Justitie. „De beide verdachten heb ben zich als beesten gedragen en ik acht een zware straf op z'n plaats". Tegen H. K., die sinds Februari 1949 reeds dertien misdrijven hééft gepleegd, werd tien jaar gevangenis straf geëist; tegen H. R. acht jaar. De verdediging meende toch nog enig optimisme in de voornemens van beide verdachten te moeten zien en drong aan op een lagere straf. Uitspraak op 30 Juni a.s. RAMP IN DE RODE ZEE LONDEN, 20 Juni. (Reuter). Naar te Londen vernomen wordt is het Britse schip „Indian Enter prise" in de Rode Zee ter hoogte van de kust van Saoedi-Arabië in de lucht gevlogen, met 580 ton springstoffen voor de regering van India aan boord, die uit Engeland afkomstig waren. Het schip was 7.319 ton groot en had 73 man aan boord. Met uit- Mevrouw Roosevelt heeft gister middag een bezoek gebracht aan het plaatsje Oud-Vossemeer op Tholen, de bakermat der van Roosevelts. Honderden mensen wa ren uitgelopen. Schoolkinderen brachten een zanghulde. In gezelschap van de Commissa ris der Koningin, Jhr. Mr. de Ca- sembroot en van de burgemeester van Oud-Vossemeer, Mr. J. J. Ver- sluijs, bezichtigde de Amerikaanse gaste Huize Roosevelt en het ge meentehuis, waar Zeeuwse „bab belaars", klompjes en een pop in Zeeuwse klederdracht werden aangeboden. Met ongeveer dertig leden van het geslacht Roosevelt poseerde Mevr. Roosevelt voor de fotograaf. Zij was bijzonder enthousiast over de doopboeken in de Ned. Herv. Kerk. Het was een ongedwongen bezoek, waarop de bevolking be grijpelijk zeer trots is. KERKRADE, 20 Juni. De 20- jarige ongehuwde sleper J. H. Bern uit Simpelveld gleed op 8 Juni op de laadplaats van de 331-meterverdieping der staats mijn Wilhelmina uit en raakte daardoor bekneld tussen twee mijnwagens. Maandag j.l. is hii aan de gevolgen van dit ongeval overleden in het ziekenhuis te Heerlen. Sproeten? SPRUTOL zondering van de officieren waren dit allen Laskaren. Het schip was op weg naar Calcutta. Een matroos is door een Noorse tankboot opgepikt. Deze boot heeft nog twee uur naar andere over levenden gezocht, maar zonder re sultaat. Een zusterschip van de „In dian Enterprise" de „Indian Ex porter" heeft de plaats van het on geluk afgezocht. Het heeft gemeld geen overlevenden te hebben waargenomen. Volgens latere be richten zou echter nog een aantal opvarenden gered zijn. Een vliegtuig van de R.A.F., dat over het wrak van het schip is ge vlogen, meldde, dat het drijvende reddingsgordels had waargenomen, maar geen overlevenden. Ter ere van Monseigneur Ed ward J. Flanagan, de stichter van „jongensstad" in Nebraska (V.S.), die tijdens een tocht door Oostenrijk en Duitsland in een Berlijns ziekenhuis stierf, is in dit ziekenhuis een pla quette onthuld. De bisschop van Berlijn, kardinaal von Prey- sing (in het midden) tijdens de zegening van de plaquette. kreeg de Amsterdamse musicus B. M. C. van E., die als lid van de kolonne Henneicke meegewerkt had aan het ophalen van joden, 18 jaar gevangenisstraf. De els was levenslang. bestaat de gemeentelijke genees kundige dienst te Amsterdam op 1 Januari 1951 een halve eeuw. Dit feit zal met enkele feestavonden en een sportfeest voor het perso neel worden gevierd. zal op 29 Juli 1950 wederom exa men voor dansleraar en dans lerares worden afgenomen. De minister van O. K. en W. heeft twee rijksgecommitteerden bij de examens aangewezen.... hoopt de heer P. van der Lijn te Hilversum, amateur-geoloog en voorzitter van de Ned. Geologische vereniging, op 4 Juli 1950 zijn tachtigste verjaardag te vieren. Een comité Is gevormd, dat de jarige zal huldigen. is het voormalige Marine-hospitaal te Hellevoetsluis door een parti culier bedrijf van het Rijk ge kocht. Deze firma zal het hospitaal verbouwen tot een flatgebouw waarin 17 flats. vertrok de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, gistermiddag met de „Nieuw Amsterdam" uit de Rotterdamse haven naar Ottawa.... ontving het secretariaat-generaal van de Raad van Europa een dele gatie van de Ned. Stichting „bloe- mentolk van onze dankbaarheid", die de Straatburgse assemblee een rosarium zal aanbieden. heeft burgemeester d'Ailly giste ren een ponskaartenmachinefa briek, gelegen aan de Anthony Fokkerweg te Amsterdam, ge opend. Gisteren bleek er op de Amster damse Effectenbeurs een iets bete re stemming te heersen, vooral op de Indonesische markt. Waaraan dit viel toe te schrijven, valt moeilijk te zeggen, doch mogelijk houdt het bericht van de stijgende producties der Cultuurmaatschappijen hier verband mee. Na een aarzelende opening ging het, hoewel langzaam in bovenwaartse richting en het leeuwendeel der Cultures sloot goed prijshoudend of met kleine winsten. Omzetten van betekenis bleven echter uit. Een deel van de Vrijdag a.s. te veilen Ja va-tabak lag vandaag ter bezichtiging en de kwaliteit werd uitstekend genoemd. Ook de taxa tieprijzen waren aan de zeer hoge kant. Van enige invloed op de Ja- va-tabaksaandelen was niets te bespeuren. Aandelen Soekowono bleven ongenoteerd en aandelen Besoeki werden zelfs drie punten lager geadviseerd. Tijdens het beursuur werd het dividendvoorstel van de Ned.-Ind. Handelsbank bekend, 5 pet. Dat dit vrij gunstig werd geacht bewees de koers. In een open hoek werd vandaag gehandeld op 87% tot 89'/!, tegen gisteren 85. Overigens had de markt een kalm, doch vrij prijshoudend verloop. De Interna tionale Industriepapieren sloten over het algemeen goed op peil. Aandelen Philips moesten echter een kleinigheid prijsgeven. De Scheepvaartmarkt was eerder iets gedrukt, doch kon zich gedeel telijk herstellen. Uiteindelijk ble ven de verschillen hier zeer ge ring. Staatsfondsen zeer stil en eerder Iets luier. De Amerikaanse markt was zowel wat activiteit als agio betreft, onveranderd. Gisteren zijn 543 certificaten ver handeld. Prolongatie 2% pet. Velen worden door hun dagelijkse arbeid, door hun kostwinning, door de zorg voor hun gezin, door hun be roep zozeer in beslag genomen, dat zij aan hun ziel en hun in wendig leven en voor uitgang nauwelijks enige aandacht meer wijden. BENEDICTUS FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT De Italiaan Luigi Filonardi, die verbonden is aan het ministerie van Landbouw, heeft kortgele den met een. klein apparaat wa terbronnen ontdekt in de on vruchtbare bodem van Zuid- Italië. Thans zal hij trachten met hetzelfde apparaat graven op te sporen uit het pre-Ro- meinse tijdperk, welke zich moeten bevinden tussen de oude Etruskische steden Viter- bo en Tarquinaa. Naar men aan neemt bevatten deze graven grote rijkdommen, waaronder kostbare gouden en zilveren voorwerpen. 83. „We zullen hier op de maan wachten," zei ze, en zo, op de grote rots gezeten, zagen ze het laatste deel van de avond uit het Westen verdwijnen. Uit de diepte van het woud en de berg hellingen kwamen de myriaden stemmen van het koor der na tuur, en deze mengden zich in de avondzang, en helder uitstij gend boven deze zachte tonen, maar toch in volkomen harmo nie. steeg uit de duisternis be neden, de klagende roep van een nachtzwaluw, het zoete koe ren van een houtduif in een boom op de rand en het gesjirp van een krekel in een kloof •dichtbij. Als schaduwachtige geesten fladderden de vleermui zen hier en daar in de toene mende duisternis. De twee op de berg voelden zichzelf alleen bo ven dit alles, er boven, maar toch ook een deel ervan. Toen keek de maan over de berg, achter hen, en veranderde de" Schapenvallei in een wonder lijke zee van mistig licht, waar uit de hogere heuvels hun hoofd verhieven als sprookjeseilanden. Het meisje sprak: „Kom, Matt, we moeten nu gaan. Help me er af." Hij gleed van zijn plaats en stond met opgeheven armen bij de rots, Sammy boog zich naar voren en legde haar handen op zijn schouders. Hij voelde haar adem op zijn voorhoofd. Het volgend ogenblik hield hij haar innig vast. Zo gingen zij naar huis langs het pad, waarvan niemand weet hoe oud het is, en ze vonden het smalle pad, dat gemaakt werd door de mensen, die achter el kaar liepen, breed genoeg voor twee. Vader Howitt, die naar de ranch terugging zag hen in het maanlicht zo aankomen, en glip te van het pad weg in de diepe re schaduw. Terwijl zij voorbij gingen, stond de oude herder, geleerde en dichter, met gebo gen, hoofd. Toen ze weg waren en hun zachte stemmen niet langer hoorbaar, zei hij hardop: „Wat God verenigd heeft, wat God verenigd heeft." En hierlangs loopt 't pad, dat ligt langs de hogere zonbesche nen bergen, waar zij die reizen ver kunnen zien en 't licht nog toeft als de dag voorbij is. VIJF EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK Enige jaren later Een zwervende schilder die die naar nieuwe streken zocht, werd op zijn weg naar het land van .de Ozarks gevoerd. Op ze kere dag, toen nij zat te schil deren in de bergen, kwam er een kudde schapen over de rand, door een lage opening, en ze graasden langzaam verdgr op de helling. Enige ogenblikken later sloeg de werker aan zijn ezel de ogen op van zyn doek om te be merken dat hij werd opgenomen aoor een oude man in de daar gebruikelijke kleding. „Zo, oompie. Mooi weer van daag", zei de schilder kortaf, met de ogen weer op zijn schil derij. ,De God dezer bergen geeft ons vele zulke dagen, jonge man, en al Zijn dagen zijn goed." De hand van de schilder aar zelde tussen palet en doek. Ver wonderd wendde hij het gelaat naar de spreker. Ieder woord werd gesproken op een hoogst beschaafde manier en de diepe, muzikale toon van de stem was merkwaardig bij iemand met zo'n sneeuwwitte haar en baard. De jonge man stond op. „Excu seer, mijnheer, ik dacht Hij aarzelde, toen hij de ruwe kle ding van de ander weer zag. De brume ogen lichtten onder de witte ruige wenkbrauwen op van vriendelijkheid. „U bedoelt, jonge man, dat u niet dacht. Dat is het voorrecht der jeugd, pro fiteer er van. Weldra zal de ouderdom u van uw vrijheid be roven en u dwingen na te den ken of ge wilt of niet. Gezien de omstandigheden is uw groet ze ker te verontschuldigen. Ik moet eigenlijk excuus vragen, want ik heb uw werk onderbroken, en ik heb geen excuus, noch mijn jeugd noch mijn bezigheid kan te mijnen gunste dienen." De charme van zijn stem en gebaren waren onweerstaanbaar. Met uitgestrekte hand stapte de schilder naar voren. „Werkelijk, mijnheer, het is me een genoe gen u te ontmoeten. Ik kom uit Chicago om de zomer hier door te brengen. Daar is mijn kamp De ander drukte de aangebo den hand hartelijk. „Ik bén Da niël Howitt, jongeman, van de schapenranch in de Schapenval lei. Vader Howitt noemt men me hier. Dus zie je, dat je nog niet zo ver mis was toen je me aan sprak als „Oom". Oom en vader zijn zeker „nauw verwant", zo als Prekende Bill zou zeggen." De beide mannen lachten en de schilder bood zijn opvouwbare schildersstoel aan. „Neen, dank u. Hier is een bank waar ik be ter aan gewend ben. Ik wil hier gaarne rusten." De oude man strekte zich uit. op de met gras begroeide helling. „Houdt u van mijn bergen?" vroeg hii. „Maar dat weet ik wel zeker, voegde hij erbij, terwijl hij zijn ogen verliefd op het landschap liet rusten. „O, dus u bent de eigenaar van dit land? Ik dacht al, wie ,Neen, neen, jonge man," viel de oude man hem in de rede; en lachte weer. „Anderen betalen de belasting, deze bergen beho ren mij slechts toe zoals zij be horen aan allen die zo wijs zijn ze te beminnen. Zh zullen u een grote schat schenken, die gij weer aan anderen kunt geven, die niet uw goede sterkte heb ben om te ontsnappen aan de zaken, die mannen maken en doen in de rusteloze wereld daar ginds. Iemand van uw nobel be roep moet de goede dingen wel vinden, die God geschreven heeft op deze bladzijde van zijn groot boek. Tenzij de wereld zeer veranderd is, hebben uw broe ders de waarheden nodig, die ge hier lezen zult." (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5