>k DE HERDER VAN DE BERGEN sminslag est Haakon Stotijn, de man met de rode hobo: meester in de kunst, kind in de politiek Oosterpriesterhulp draait op volle toeren „OP DE VLUCHT VOOR DE LIEFDE" De commissie-Wesselings bereikte overeenstemming RADIO Maatschappij der Nederlandse Letterkunde vergaderde Problemen van de binnenvaart worden te Rotterdam besproken 7500 emigranten naar Canada LNOOT- iART SQECKER te Duindigt )mgekomen Onderwijsin de Eerste Kamer Bontste jaarmarkt der goedertierendheid Drie prijzen toegekend De Beurs Aanmelden vóór einde 1950 Naar wij vernemen: In ChristusLicht M ----- WACHTINC door het K.N.M.I, ig van Donderdag- gavond. 0 BEWOLKT uni 1950 Wisse- overwegcnd droog htige tot matige wind. Weinig ver- peratuur. DONDERDAG 22 jUNI 1950 aantal cliënten van onze ?m van mening irt slechts door jrdt overtroffen en SUCCES bij FEEST! Ï2 Tel. 2801 SMAAR s Patisserie (Adv.) ANDBALKRING >re omstandigheden ische dag van de ereniging op 25 Ju- ir. en worden verzocht iota te nemen. De rgang zal bij nadere orden bekend ge- ESTEDING 3EBOUW EL In café Dan- Voensdagmorgen de aats voor de uitbrei- C.l.-gebouw voor re- Coöperatieve Vere- instmatige Insemina- ruitgang". Gebouwd l vier quarantaine garage, welke plaats ht auto's Er werden geleverd met de na- gen: :ker, Warmenhuizen ed. Hoogwoud 35.100; Impink, Medembük Vester, St. Pancras br. Kaandorp, Heiloo I. Kemper, Warmen- fa. Seegers, St. Pan- de Haas en Reek, i; fa. P. Buis, Oudorp i. Langedijk, Heiloo :br. Kuiper, Heiloo de Koning, Spanbr. Borst, Spanbr. 41.038; :n Zoon, Lambertsch. tuiberts, Spanbroek Wjt en Zonen, Wog- fa.G.Kuijpers, Wee-re Tuin, 't Zand 45.200; Aartswoud 48.075; fa. Beemster 50.200; fa. Helder 50.470; fa. Bo- arspel 51.040. was f 45.000. De gun- angehouden. Na gun- werk worden uitge- dlrectie van het ar- lu C. D. van Reijen- Hermans te Hoorn i van de gisteren ge rijen te Duindigt lui- s. Afstand: 2040 m. j voor paarden, die 0,— hebben gewonnen, j. Ham) tijd: 3.21. •ijs. Afstand: 2120 m ij voor paarden, dia i nog geen f 1.600,— nnen. ningen (J. P. F. v. d. 3 23.4. rijs. Afstand: 1560 m Iraverij voor paarden, doch nog geen iben gewonnen, i (E. G. in 't Veen) Drijs. Afstand 2020 m. ij internationaal voor f 3.000,— of meer heb- 'b (M. Vergay) tijd: irijs. Afstand: 1350 m. larden van 3 jaar en t jaar nog geen f 3.000 nnen. fer (A. Montane) tijd .dvertentie) le Hen mannen tl boven de veertig voor rheumatische komt omdat, als die achter de rug is, de :nde organen allengs werken. En zo is het ste ti.id om regelmatig nemen. De zes mine van Kruschen hebben jke aansporende wer- bloedzuiverende orga- nate die nu weer op krijgen de onzuiver st bloed geen kans rast te zetten en hun >rk te doen. Rheuma- :n maken chagrijnig, rstoren uw goede hu- Ie duur zit ge. uzelf t in de weg. Wordt de oude. Neem Kru- s een vaste dagelijkse Toen het eindelijk mo- enkele stralen op het ten, was heel de boer- ién puinhoop, ge note van de heef e ziek te bed lag, kon od worden gered en bij worden ondergebracht. 1 stuk huisraad na ging oedel verloren, arkens en twee paarden de vlammen om. jk is, dat één hooiberg fstand van de vuurzee; gebleven. (Van onze parlementaire redacteur) Goed nieuws voor de onderwijzers. Op de eerste dag van het debat over de Onderwijsbegroting hadden de heren v. Velthoven (K.V.P.), Wendelaar (V.V.D.) en Schipper (A.R.) minister Rutten onder het oog gebracht dat het de hoogste tijd werd om een beslissing te nemen inzake de onderwijssalarissen. In hoeverre deze aansporing nog nuttig heeft gewerkt valt moeilijk na te gaan, maar in elk geval kon de bewindsman de Senatoren gistermiddag mededelen dat enkele uren tevoren in de commissie Wesselings overeenstemming was bereikt. Eindelijk! Een ander actueel punt dat ln discussie kwam betrof het ontslag van de musicus Stotijn. De commu nist vesi Santen zag in dit ontslag een herleving van de fascistische geest. En dat zoiets bij de „omroep van het vrije woord" gebeurde was helemaal ongehoord. De heer Algra (A.R.) nam de handschoen op, waarschijnlijk omdat hier mede he N.C.R.V. in het geding was. De heer Algra vertelde over dit ont slag bijzonderheden, die de heer van Santen zorgvuldig had ver zwegen. Stotijn werd niet alleen verdacht van communistische sym- pathiën, hij had ook de communis tische oproep ondertekend om geen wapens te lossen, wapens, aldus de heer Algra, die ons zullen moeten beschermen tegen de belagers van het vrije woord. Deze onderteke ning ging vergezeld van de vermel ding van Stotijns werkzaamheid bij de omroep. Niet de omroepvereni gingen maar de betrokkene zelf had dus het verband gelegd tussen functie en politieke overtuiging. De heer Algra vroeg zich voorts nog af wat er in landen als Roemenië en Hongarije gebeuren zou met personen, die de moed zouden heb ben om b.v. tegen kinderroof te protesteren. Zij zouden niet alleen ontslagen worden maar ook als sa boteur moeten terecht staan! Eerder op de middag had de heer van Santen (com.) betoogd, dat er veel te weinig nelitrale bewaar scholen waren. Zodoende werden niet-kerkelijke ouders gedwongen om hun kinderen naar confessio nele bewaarscholen ta sturen. Daar kregen de kinderen een godsdien stige vorming en dat mocht dan op zich zelf wel goed zijn, belangrijker voor de heer van Santen was toch dat er op die manier een conflict kwam tussen ouders en kind en dat mocht men de kinderziel niet aan- PROGRAMMA VRIJDAG 23 JUNI HILVERSUM I, 402 m., 7.00— 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 gram.muz., 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.0o nieuws en weerberichten. 8.15 gram.muz., 9.30 waterstanden.. 9.35 schoolradio, 9.45 clavecimbel-reci- tal, 10.00 amusementsmuziek, 10.30 gram.muz., 11.00 voor de zieken, 11.45 amusementsmuziek, 12.00 an gelus, 12.03 lunchconcert (12,30 12.33 mededelingen) 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 amusementsmuziek. 13.45 voor de vrouw, 14.00 omroeporkest en solist, 14.45 cabaret, 15.30 kamer muziek, 16.00 voor de zieken, 17.00 voor de kinderen, 17.15 kinderkoor, 17.45 piano en orgel, 18.00 amuse mentsmuziek, 18.50 gram.muz., en actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 re geringsuitzending, 19.35 Brabants halfuur, 20.00 nieuws,, 20.05 de ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 koor en het Maastrichts sted. ork., 21.30 actualiteiten, 21.30 philharm. orkest en soliste; in de pauze: „op bouw in liefde", causerie. 22.45 avondgebed en liturg, kalender, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m„ 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.30 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtenidgymn,, 7.30 gram.muz.. 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.18 gram.muz., 8.50 voor de vrouw, 9.30 gram.muz., 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 morgenwij ding, 10.20 gram.muz., 10.30 voor de vrouw, 10.45 piano-recital, 11.15 ra dio-feuilleton, 11.30 orgel en tenor, 12.00 tenor en piano, 12.30 medede lingen, 12.33 sportpraatje, 12.45 gram.muz., 13.00 nieuws, 13.15 amu sementsmuziek, 13.45 zang en piano 14.00 kokpraatje, 14.20 theaterork., 14.50 voordracht, 15.10 kamerork., en soliste, 16.00 filmprogr., 16.30 voor de jeugd, 17.00 vrouwenkoor, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 accordeonmuziek, 19.30 „Op bezoek bij anderen", cau serie, 19.45 klankbeeld. 19.55 be richten, 20.00 nieuws, 20.05 boekbe spreking, 20,10 twee piano's, 20.35 nDe redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", cau serie, 21.00 verzoekprogr., 21,40 „de Ducdalf" 22.00 buitenlands week overzicht, 22.15 gram.muz., 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 avond wijding, 23.00 nieuws, 23,1524.00 gram.muziek. BRUSSEL 324 m.: 12.00 gram.muz., 12.30 weerberich ten, 12.32 gram.muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram.muz., 13.30 voor de sol daten, 14.00 Franse les, 14.00 om roepkoor, 14.45 schoolradio, 15.35 zang cn piano, 15.45 octet, 16.15 verzoekprogr., 17.00 nieuws, 17.10 godsdienstige uitzending, 17.45 pia nospel, 17.50 radiofeuiileton, 18.00 ■Siegfried", opera. (10.25 nieuws, 21.00 filmrevue, 22.30 nieuws), 23.00 nieuws, 23.05—24.00 gram.muz. 484 m.: 12.45 omroeporkest, 13,00 nieuws, 13.10 operettemuziek, 13.30 gram.- tnuziek, 14.30 Amerikaanse muziek, 16.no, 16.45. 18.30. 19.00 en 19.40 gra- mofoonmuziek, 19.45 nieuws. 20.00 omroeporkest en solisten, 21.00 gra- tnofoonmuziek, 21.30 citheispel, 2'45 filmmuziek, 22.00 nieuws, 2245 kamermuziek. 22.55 nieuws, 23.0023.55 gram.muziek. doen. Op deze communistische zorg voor de kinderziel kwam de heer Algra nog even terug bij zijn be spreking van het ontslag Stotijn. Ter verdediging van Stotijns han delwijze was gezegd, dat hij een meester was in de kunst maar een kind in de politiek. Mocht dit in derdaad het geval zijn, aldus de heer Algra, dan hadden de Com munisten, hun zorg voor de kinder ziel indachtig, toch ook deze kin derziel niet voor politieke doelein den mogen misbruiken! De heer Algra kreeg deze middag voor slagvaardigheid een tien! Naast de heren van Santen en Algra voerden op de tweede dag van het onder wijsdebat ook de professoren Wolt. jer (A.R.) en Molenaar (V.V.D.) het woord. Prof. Woltjer had uit de mededelingen van de minister in de schriftelijke stukken begrepen, dat hij voorlopig niet van plan was om 50 a 60 millioen voor een twee de Technische Hogeschool uit te geven. De afgevaardigde vroeg zich af of het geen zin zou hebben om eerst het particuliere initiatief eens zijn gang te laten gaan. De Overheid kan dat dan op een later tijdstip steunen. Prof. Molenaar (V.V.D.) wilde de universiteiten meer vrijheid geven in de beschik king over toegestane gelden. Ook pleitte hij voor een betere verde ling van de orkestsubsidies. De be sturen van de orkesten zouden daartoe de hoofden bij elkaar moe ten steken. Minister Rutten maak te een begin met de beantwoording van de gemaakte opmerkingen. Staatssecretaris Cals, zo deelde hij mee, had er een nieuwe taak bij gekregen. Zijn zorg zou nu ook uit gaan naar de sectoren oudheid kunde en natuurbescherming. Over het ontslag van de heer Stotijn zei de bewindsman, dat dit een zaak was die slechts de omroepvereni gingen aanging. Inzake de onder wijsvoorziening zal hij ter zijner tijd een plan aan de Kamers voor leggen. Ook streeft hij naar meer systeem in de wetgeving op onder wijsgebied. Er is tussen openbaar en bijzon der onderwijs wel gelijkstelling maar geen gelijkheid in wettelijke voorziening en hieruit, aldus de minister, kon wel eens verschil in uitvoering voortvloeien. Van ach terstelling van het openbaar onder wijs was echter geen sprake. Wat het onderwijzerstekort betreft, er zijn op het ogenblik 40.000 oncjer- wijzers en ook de vooruitzichten voor de toekomst zijn goed. De mi nister bleef erbij dat bij een goede leerlingenverdeling geen te grote klassen behoefden voor te komen. Volgende week Woensdag zal de minister zijn rede voortzetten. Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. Onder voorzitterschap van Mr. P. J. Idenburg hield de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde in het Academiegebouw te Leiden haar jaarvergadering, waarin het feit werd herdacht dat 175 jaar geleden de Staten van Holland en West-Friesland aan de maatschappij octrooi verleenden. Doel van de stichters, aldus mr. Idenburg, was tevens de maatschappij tot een „Volks maatschappij" te maken, welke gedachte te lang op de achter grond is gebleven. Juist in de laatste jaren komt zij evenwel weer naar voren. (Advert.) ROTTERDAM. Gisteren Is In Rotterdam het 15de binnenscheep- vaartcongres begonnen, in tegen woordigheid o.a. van de Minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. D. Spitzen, enige Belgische autoritei ten, vertegenwoordigers van de an dere ministers en verschillende le den van de Eerste en Tweede Kamer. Gisteren hebben vier sprekers hun prae-advies uitgebracht. De heer M. C. Scheers, econoom bij de afdeling handel en verkeer van het havenbedrijf der gemeente Rotter dam behandelde het onderwerp „Rotterdam en de binnenscheep vaart". Hij zeide dat de samenstel ling van onze binnenvloot sterk ge oriënteerd is op 't massa-goederen Op Paas-Zaferdag plaatsten alle katholieke dagbladen van Nederland een dramatische oproep van de Norbertijn Weren- fried van Straaten voor het door hem ondernomen werk der Oostpriesterhulp. Terwijl in België dit werk reeds anderhalf jaar bestond en vooral in het katholieke Vlaanderen schier tot een volksbeweging is uitgegroeid, werd het hier op de dag voor Pasen eerst in brede kringen bekend. Toen enkele weken daarna we derom een oproep werd gedaan, mocht men met dankbare voldoe ning zeggen, dat in de weken die tussen de eerste en de tweede noodkreet verliepen, de stroom van goedheid en offervaardigheid geen dag had stilgestaan en geen dag geminderd was. Uit de verst afgelegen plaatsen en vaak van de minst verwachte zijde kwam steun in de vorm van geld en goederen. De magazijnen in Den Bosch moesten hun poorten wijd open houden voor wat per trein en per schip, per ATO en per bode-wagen aan jassen, ondergoed, mantels, jurken en schoenen binnenkwam. RÜkdom aan gaven Het is er de bontste jaarmarkt der goedertierenheid die men zich voor kan stellen. Met dezelfde och tendzending komt het pakje van de moeder uit Noord-Limburg die twee rollen beschuit, een ontbijt koek, pepermunt en chocoladere pen stuurt, en de forse kist van 'n zakenman die zonder een regel schrift of mededeling twee en ze ventig voortreffelijke en degelijke damesmantels stuurt. De 'keurig verzoolde en opgepoetste schoenen van een onderwijzer staan er naast het stapeltje kinderkleren dat een zorgzame moederhand met liefde gewassen en gestreken heeft. En aan alle pakken en dozen en kisten hangt iets van de barm hartige liefde en de genegenheid waarmee ze werden gemaakt en ingepakt. Neen, de mensen sturen geen „vodden", geen schoonmaak- opruiming, en zelfs de arme Drent die twee oude werkpakken stuurt, schrijft er bij, dat ze eerst met zout zijn uitgekookt, en dat niemand bang behoeft te zijn, dat het oude goed niet zindelijk is. Een heel klein oud-modisch kinderledikan- tje staat er naast een bruikbaar gasfornuis en daarbovenop staat 'n kist vol kostbare vitamineprepa raten en drie kisten gecondenseer de melk. Vlees in blik en blikken soeppoeder, veertien zakken witte bonen, een baal erwten, een hele doos keurige meisjesschoenen, in gezameld op een pensionaat, en sta pels spiksplinternieuw ondergoed, waarmee een groot warenhuis be wees, dat zelfs in een grote machi nerie nog ergens een goed hart schuil gaat. En het geld? Geld stroomt binnen Het geld kwam en komt even eens van alle zijden en uit allerlei soort beurs. De „penninkskens der weduwen" zijn er in letterlijke zin bij en ze staan broederlijk op één lijst met de forse gift door een be drijf afgezonderd, waar men blijk baar tijd heeft om behalve aan de eigen zorgen ook nog aan de schrikkelijke nood van anderen te denken. Het werk van Oostpriesterhulp begint op gang te komen. En het grootse plan dat pater van Str.aaten zo na aan het hart ligt, het uitzenden van karavanen vol liefde en hulp naar de arme Oostpriesters en hun gelovigen, staat vlak voor zijn verwezenlij king. Rijdende kerken In de afgelopen weken wérden door Oostpriesterhulp twee zeer grote oplegger-autobussen ver- ALKALIVRIJ vóór kómt krimren EN hard worden worven, die thans voor hun troostend doel worden ingericht. Behalve een altaar, een woon ruimte (waarin ook biecht kan worden gehoord, en waarin de zielzorg kan worden uitgeoefend) omvat iedere wagen een zeer grote ruimte voor het vervoer van kleding en levensmiddelen. Deze wagens zullen in de vluch- telingengebieden de vele vlekken en dorpen, waarover de gelovi gen zijn verspreid thans zo moeilijk en te zelden voor de zielzorger bereikbaar aandoen Vluehtelingenpriesters zullen ge zamenlijk met priesters .uit Ne derland en Vlaanderen die komen als vertegenwoordigers van de Kerk over de grenzen, met deze middelen hun genezend werk gaan doen onder de ontelbare ontheem den. Zeer binnenkort zullen wij in staat zijn over dit project nadere mededelingen te doen. Maar inmid dels herhalen wij nogmaals de op roep, toch in iedere stad en in ieder dorp te overwegen wat men voor dit werk kan doen. Attentie! Alle correspondentie, giften in geld en gaven in ngtura (kleding, schoenen, lang houdbare levensmid delen) dienen voortaan te worden gezonden aan het Huisvestings comité, Hekellaan 6, s-Hcrtogen- bosch, gironummer 3 4 3 4 8, met de nadrukkelijke vermelding: Oost priesterhulp. De giften en gaven van Katholiek Nederland voor de Oost priesterhulp blijven stromen. Dit is een hoekje van het magazijn in Den Bosch, waar alles wordt ontvangen, gesorteerd, ingepakt en verzonden. Zoals het in bijgaand artikel zo treffend en juist wordt gezegd: het is een bonte jaarmarkt der goedertierenheid, ookTufsveskg"voor hen aanwezig vervoer. De moeilijkheden die zich op het ogenblik in de Rijnvaart voordoen noemde hij een gevolg van de slechte economische toe stand van het Duitse achterland. Hjj herinnerde ook aan de zeer be langryke positie die Rotterdam in neemt: de helft van de gehele Ne derlandse binnenscheepvaart steunt op Rotterdam en 45»/o van de Rot terdamse bevolking leeft van de Rijnvaart. Daarom is herstel van de normale verhoudingen in het Duitse achterland van het grootste belang. In de loop van de morgen werden de deelnemers aan het congres op het Rotterdamse gemeentehuis ont vangen. In de eerste middagzitting hield de heer J. C. Klingen, oud-ingenieur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" een prae-advies over het onderwerp „voortbeweging in de binnenvaart". Hij kwam tot de conclusie dat de stoom als drijf kracht heeft afgedaan, dat men er naar zal moeten streven goedkopere motoren op de markt te brengen en dat men zich met kracht op de ont wikkeling van de dieselmotor zal moeten werpen, wanneer de prijs hiervan niet meer door het dollar tekort wordt beïnvloed. Later op de middag werd aan mi nister Spitzen een geschenk over handigd dat bestond uit een ont werp tot wijziging van de vervoers- condities. Dit is het resultaat van twee jaar werken van een, ter be studering van de vervoersproble men ,in het leven geroepen commis sie. Hierna gaf mr. Lichtenauer, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel in Zuidholland zijn visie op het onderwerp „Overheids bedrijf en partïculierbedrijf". Als besluit van de eerste congres dag sprak Ir. Vos, die in zijn prae- advies opmerkte dat hij een voor stander was van internationaal overleg in de Rijnvaart-problemen, meer dan voor het zoeken naar een oplossing in nationale zin, die op de duur toch niet de gewenste resul taten zou opleveren. Vandaag wordt 't congres voort gezet. De Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs, een aanmoedigingsprijs voor de periode 1949 '50, werd door de Maatschappij toegekend aan Leo Vroman voor zijn bundel „Gedich ten, vroegere en latere", die ver zen bevat uit de jaren 1935'40. „In Holland", 1940 '41 „In Indië" en 1946'48. „In Amerika". Op voorstel van de commissie v. d. Geschied- en oudheidkunde werd de f 1000,grote Prijs voor Meesterschap toegekend aan de Haarlemse historicus dr. J. Bart- stra. Het advies schetste dr. Bart- stra als de baanbreker in Neder land op het terrein van de inter nationale politieke geschiedenis. Zijn vierdelig „Handboek tot de staatkundige geschiedenis van on ze beschavingskring van 1648 tot heden" waarvan het eerste deel in 1948 en het tweede in 1949 ver scheen, werd de kroon op zijn werk genoemd. Mr. F. Bordewijk deed verslag van de Maatschappij uitgeschreven sonnetten-prijsvraag. Er was een prijs van f 300,uitgeloofd die is gewonnen door W. M. Frederiks met het sonnet „In memoriam". AMSTERDAM 21 Juni Van daag was de ondertoon van de markt opnieuw iets vriendelijker. De belangstelling schijnt echter steeds verder in te krimpen. Giste ren althans werd in aandelen nog niet voor f 900.000 omgezet, en van daag was het niet veel beter. De beurs had dan ook een verlaten aanblik, maar desondanks wisten de koersen zich goed te handhaven. Over het algemeen heeft men de neiging om de toestand in Indo nesië met groter optimisme te be kijken. De recente dividenduitke ringen en de berichten over de toe neming der productie, werken be vredigend, al wordt men nu en dan nog door verontrustende berichten opgeschrikt, zoals vandaag een be richt inzake de moord op twee planters bij Bandung. In Koninklijke Olie en Unilever opereerde de arbitrage. Olie werd in ruil voor Unilever gekocht en kwam iets boven 270, waartegen over Unilever zwak was en bene den 200 bleef, AKU en Philips wa ren iets beter. De aandelen Indi sche Bank gingen wederom in open hoek op 88 a 89 (gisteren 89 tot Groot was de belangstelling echter niet. Op de Scheepvaartmarkt wa ren Scheepvaartuni 2% procent be ter. De aandelen Bijenkorf bleven door het dividend onbeinvloed. De Staatsfondsenmarkt was eer der iets luier, evenals dollarlenin gen. Amerikanen ongeanime.erd. Prolongatie 2% pet. DEN HAAG (KNP) Het ligt in de bedoeling, dat het volgende jaar tussen Februari en Juni 7500 emigranten naar Canada zullen vertrekken. Teneinde plaatsing van de emigranten aldaar te bespoedi gen" en te vergemakkelijken moe- én de emigranten voor het einde van dit jaar hun aanvraag bij de Katholieke emigratiebureaux heb ben ingediend. De adressen van aanmelding luiden o.m.: Vestigingscommissie van de ABTB Droststraat 9 Didam; idem LTB: Parklaan 12 Haarlem; NCB; Spoor- laan 50 Tilburg; Katholieke Land- arbeidersbond „St. Deusdedit": Zaanenstraat 16 Haarlem. Emigranten, wier aanvrage na midden Februari van het volgende jaar niet kan worden doorgezon den, komen hoogst waarschijnlijk niet meer voor plaatsing in aan merking. Deze plaatsing is name lijk absoluut noodzakelijk, omdat de Canadese instanties geen visum voor binnenkomst in Canada ver lenen, wanneer niet een werkgever in Canada is gevonden, die bereid' is de Nederlandse boer of tuinder of landbouwarbeiaer op te nemen. Vooral voor de gezinnen vereist moet zijn, terwijl de huisvesting moeilijk te verkrijgen is. Tot nu toe is het grootste gedeelte van de Nederlandse emigranten in de pro vincie Ontario geplaatst. Er moet echter rekening mee gehouden worden, dat hiermede in de toe komst niet meer zal kunnen wor den doorgegaan op verzoek van de Canadese regering, maar dat een groter percentage ook in andere provincies van Canada geplaatst ELECTR. LOCOMOTIEVEN VOOR NEDERLAND De eerste van 'n serie van vijftig hypermoderne electrische locomo tieven voor de Nederlandse Spoor wegen heeft Dinsdag de werk plaatsen „Alsthom" te Belfort ver laten. Deze loeomotiven, die vier motoren van elk 650 paardekrach- ten hebben, zullen de Nederlandse treinen met een snelheid van 135 km. per uur voorttrekken. De eerste machine zal met Ne derlandse deskundigen proefryden op het traject LarochieDijon. Dom Alphonsus van Kalken onderscheiden Bij Kon. Besluit van 26 Mei 1950 no. 34 is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, pater D. J. A. van Kalken (Dom Alphonsus), abt van de abdij der Trappisten te Zundert. Men weet niet of deze naam een pseudoniem is. Er waren 575 in zendingen. Tot nieuwe binnenland se leden benoemde de Maatschappij o:m: Matthjjs Vermeulen, dr. P. Glazema, J. de Kadt, Anne S. Wad man, prof. dr. H. M. J. Oldewelt, mevr. dr. Elisabeth du Perron-de Roos, Gabriel Smit, J. W. Hofstra, dr. J. G. Bomhoff, Jaap Romijn, K. van der Geest, Jhr. j. W. j. Witsen Elias en mr. C. A. C. A. M. Baron van Lamsweerde. Adviseurs uit de Vakbeweging Als adviseurs uit de vakbewe ging van de delegatie van de Ne derlandse regering, die dêelneemt aan de besprekingen over het plan Schuman te Parijs, zijn door de regering aangewezen de heren F. P. Fuykschot (CNV), drs. P. Bo- gaers (KAB) en H. Oosterhuis (NVV). zal op 21 Juli de Sociaal-Economi sche Raad zijn eerste openbare vergadering houden in het gebouw van de Eerste Kamer. Minister president dr. W. Drees spreekt de openingsrede uit. bestond gisteren Turkenburgs zaadhandel te Bodegraven 100 jaar, bij welke gelegenheid hem het praedicaat „Koninklijke" is verleend. wordt vanmiddag te Hilversum het grote technische centrum van de Nederl. Radio Unie feestelijk geopend. nam de Hilversumse gemeente raad een motie aan waarin werd aangedrongen op spoedige woning bouw in deze gemeente waar de woningnood het grootst zou zijn van het gehele land. Er zijn naar schatting 5000 woningzoekenden.... wordt op de verjaardag van Prins Bernhard een radioprijsvraag uit gezonden met 8 Solexmotorfietsen als hoofdprijzen. zal de kunstijsbaan in de Apollo- hal in Amsterdam gezien de on gunstige financiële resultaten niet verder worden geëxploiteerd hebben B. en W. van Amsterdam een crediet van 18,5 millioen ge vraagd voor het aanschaffen van een turbogenerator in de nieuwe centrale „West" aan de Hemweg.... heeft de in 1938 in technicolor ver vaardigde film „Gone with de wind" Dinsdagavond in Amster dam onder grote belangstelling haar Nederlandse gala-première beleefd. 12.000 personen hadden een toegangsbewijs voor deze 3Vj uur durende film verzocht; 1800 zagen haar. verwacht de Nijmeegse veiling op 1 Juli de aanvoer van de eerste Betuwse Meikersen en belooft de Veluwe een goede bosbessen- oogst.. is een aanvang gemaakt met de verhuizing van de spoorburg over de Muiderstraatweg te Diemen naar Wierden bij Almelo, en zal de spoorbrug bij Nijmegen ver moedelijk In October weer over een dubbelspoor kunnen beschik ken. Het zaad van de zaaier valt bij velen onder de doornen. Zij horen het woord, maar „de zorgen van het leven, het bedrog van het geld en het verlangen naar aardse goederen verstikken het zaad, zodat het geen vrucht voort brengt". In de tijde lijke goederen en aan gelegenheden dreigt voor ons een gevaar. BENEDICTUS FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 84. „Dus u bent niet geboortig uit deze streek?" „Ik werd in gindse wereld ge boren, jonge man. Vóór uw tijd hebben ze mij gekend, maar se dert lang zijn ze me vergeten. Toen ik daar gestorven ben, ben ik in deze bergen weer geboren. En dus," eindigde hij met een glimlach, „ben ik zoals u ziet, hier geboren. Het is lang gele den sedert ik iemand van over de bergen ontmoet heb. Ik zal niet licht weer iemand daarvan daan ontmoeten." „Het verbaast me, dat anderen de werkelijke schoonheid der Ozarkbergen niet ontdekt hebben," merkte de schilder op. De oude herder antwoordde zacht: „Een heeft dat gedaan." Toen stond hij op en naar het Roarkdal wijzend zei hij: „Eer lang ^al daar een spoorweg lo pen en de mooie heuvels, die mijn sterkte en vrede zijn, zullen op gezocht worden door zorgeloze nietsnutten en het zal een plaats van vermaak worden. Ik ben blij, dat ik er niet zijn zal. Ik moet u echter niet langer van uw plicht afhouden." ,Ik zal u toch nog wel eens zien?" De schilder liet hem niet graag gaan. „Vaker dan goed is voor uw schilderij, vrees ik. U moet hard werken, jonge man, zolang Gods boek nog open ligt en men Gods boodschap gemak kelijk kan lezen. Als de buiten wereld komt, zullen de mensen het blad omslaan en dan weet u misschien niet meer, waar u ge bleven bent." Daarna ontmoetten ze elkan der dikwijls; op zekere dag voer- dè de oudé man de schilder naar een plek waar een groot huis Als was het van neerzag op een door bergranden omringd dal. Als was het van Dan zullen er velen komen i hout, toch was het huis binnen zeer smaakvol afgewerkt en ge meubileerd. Tot zijn verwonde ring vond de schilder er een ka mer met rondom boekenplanken en op die planken de beste din gen, die de mensen geschreven hebben voor hun evennaasten. In een andere kamer was een piano. De vloeren waren bedekt met kleden. Aan de muren hin gen schilderijen, niet vele, maar goede en echte schilderijen, die invloed hadden op degenen, die er naar keken. Het grootste schilderij hing in de bibliotheek en er hing een gordijn voor. „Mijn dochter, mevrouw Mat thews," zei de ouder herder, toen hij de vreemdeling aan de vrouw des huizes voorstelde. Nooit op zijn speurtocht naar schoonheid had de schilder zulk een gedaante en zo'n gelaat ge zien. Het was een wonderlijke vermenging van het physieke met het intellectuele en spiri tuele. Er klonk een stevige stap op de veranda. „Mijn rfian," zei de dame. De vreemdeling stond op om de man van de vrouw te ontmoeten. De kinderen van de ze vader en moeder waren als zij, of zoals de bezoeker later, op zijn buitensporige manier zei: „Als jonge goden in schoonheid en kracht." De volgende zomer ging de schilder weer naar de Ozarks. Terwijl hij begroet werd door de sterke meester der bergen en zijn charmante vrouw, trof zijn oor een dof geluid als van een ver kanon, toen nogmaals en nogmaals .Ze voerden hem over het erf en daar in het Noorden aan de andere zijde van de Roark ruimden mannen de ber gen op om een weg te banen voor de spoorlijn. Terwijl zij ke ken, deed weer een ontploffing de rotsen in de lucht vliegen, terwii het geluid dreunde en weerklonk door de vredige heu vels. Met vragende ogen wendde de schilder zich tot zijn vrienden. „Mijnheer Howitt zei, dat dit ge beuren zou. Maakt maakt hii het goed?" Mevrouw Matthews antwoord de zacht: „Vader Howitt heeft ons verlaten, terwijl de voorbe- ^eidingen aaii de gang waren. Hij slaapt ginds. „Ze wees naar de Dewey. Toen gingen ze de bibliotheek in, waar het gordijn was weggetrokken voor het gro te schilderij. Toen de schilder het zag riep hij uit: „Het ver loren meesterwerk van de krankzinnige Howard! Hoe waar hebt u dat gevonden?" „Vader Howitt heeft mij ver zocht u het verhaal te vertel len," antwoordde Sammy. Toen vertelde zii de schilder wat ik hier heb neergeschreven EINDE In ons nummer van morgen begint de nieuwe feuilleton, getiteld: Een novellistisch verhaal, dat onze lezers twee maanden aangenaam bezig zal houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3