Abdij-jubileum op grootse wijze gevierd Geslaagde tegenaanval van Zuid-Koreaanse troepen Vredesverdrag Israël-Arabië wordt in Juli verwacht aatste Nieuws D-DAY Zonder Naam irktberichten EGMONDIN FEESTTOOI Feeststoet op het oude bedevaartsterrein De abtswijding in Haarlem Activiteit der godsdienstige Joden in de schoolkwestie Vliegramp in V.S. Naar wij vernemen EERSVERWACHTING edeeld door het K.N.M.I. Bilt, geldig van ÜJaandag- tot Dinsdagavond.' MATIGE WIND! matige zuidwestelijke overwegend droo^ weer verdrijvende wolkenvelden ugere temperaturen. >ESTAND IN KOREA VEEL SLECHTER CIO, 26 Juni (Reuter). is gezaghebbende geal- kringcn te Tokio is „de id in Korea veel slechter len". BOKSER JAN REMJE i MATCH OVERLEDEN ïemie, die gisteren na afloop in partij tegen Nicolaas in kkende toestand naar het Ziekenhuis was vervoerd, vanmorgen om 8 uur, ten- van hersenbloeding, over- Hem waren gisterovand de H.H. Sacramenten toege- ASSA-BIJEENKOMST 's-HERTOGENBOSCH iren heeft de Bond Zonder in een der hallen van de •kt te 's-Hertogenbosch een georganiseerd, waaraan 000 promotoren en promo van de bond hebben deel- sn. Zij kwamen uit alle ;les lands en verschillende gen kwamen gekleed in de van de streek. W. Loop celebreerde in ormiddag een plechtige is met assistentie van pas- as van de St. Lepnardus- e van pater Riga van de dstichting te Nijmegen, e namiddag droeg pater en tweetal wagens, waarop ittigq geschenken, bestemd le Bossche liqfdadlgheids- agen, over. Het gemeente- van Den Bosch was hier- wezlg. Pater Loop zei zich g te achten, ter gelegen- an het 12'/a-jang bestaan bond met een dergelijke :gemoet te kunnen komen 1 sociale noden van een de stad, die de bond zo hiek gezind is. telegram werd verzonden er Henri de Greeve, waar- en aanhankelijkheid werd en waarin hem de beste voor zjjn herstel werden >den. >c V.S, en Formosa ÏINGTON. De Ameri- minister van Buitenlandse Dean Acheson, heeft ver dat de Amerikaanse rege- steeds gekant is tqgeiv een program vóór het zenden itaire hulp naar de' Chinese istlsche regering op For- :OMPLOT TEGEN ITUCESE REGERING? \BON, 24 Juni (Reuter) g is te Lissabon bekend t, dat gedurende drie n complot tot omverwcr- in de Portugese regering eed. i mannen, die ervan be- ;d worden aan dit corn- hebben deelgenomen. Zaterdag te Lissabon Zij zouden een bom- op de president hebben plegen en „oorlogswa- n hun bezit hebben ge- pillende getuigen waren versohenen. Het proces >t 10 October verdaagd. KARSPEL, 24 Juni, 233000 appelen, rode Eersteling 19 vr. aardappelen grof 16.80 tijn 16.50—18.00, klein 14— 5.608,90; 80 kg aardbeien HORN 24 Juni 75.550 kg. elen; Grove Schot 15.40- Idd. 15.60-17.10; Drlel. 13.40 ,ode 15.40-10.60; Kriel 8.40- oemkool 14.-21.- IR KOGGE 24 Juni Vroege len, aanvoer 100.000 kg. 5.50-10.40; kloine 14.-16.40; 12; middelbare rode 16.20- ove Schot 16.-;- middelba- 17.20-18.40. kleine 14-16.30. VIBLIK, 23 Juni 284.000 kg. den Groot 18.50-20.60 Driel 0; Kriel 8.-12,50; Rode .80-22.60; Ronde 21.-21.60; al I 15.-18; I B. 8.- Bos- ÓEBROEK, 24 Juni 790.000 lappelen. Eersteling groot 0; klein 12.80-16,10; kriel Rode Eerst, groot 13.10- lein 10.-11.90; Doré groot 10; klein 14.40-16,10. BLIK, 24 Juni 264.000 kg. den Groot 16.30-17.80; Driel '0; Kriel 7.20-12.30; Rode .10-18.80; Ronde 17,80-18. ÏARWOUDE, 26 Juni. aardappelen: eerstelingen grote 13.5015.30, drie- 1.80—13.20, kleine 7.40—8.70, 'telingen 1213.30. UM, 20 Juni. 62.500 kg ppelen: middel 14.6016.30 40—15.40, driel. 10.80—13.50 37.50, rode eerstelingen: 14.5016.50, grove 14.10 el. 7.50—8.30, Doré 14.65— 23, bloemkool 819, aers 1223. aardbeien 45- :en 1624, bospeen 1015, 97—1.06, peulen 45—70, i 1013, rabarber 1315, le 6—7. tomaten 11.10. VAR. 26 Juni, 52 vette 001030; 82 nuchtere kal- 1—75; 258 varkens fl.60— DIJK, 26 Juni. 160 000 pelen; Eerstelingen 13-17.50 lotten 12.30—15.80, Doré ive 1314.70; drielingen kleine 6.90—9.10; 1600 kg 44.70; 1400 kg bloemkool I 1013; 450 bos peen T, 26 Juni. Aardappelen: grote 12.30—14, 7200 kg 9.20—10.40, 2000 kg kriel 5000 kg rode schotten iO. MAANDAG 26 [UNI 1950 PAGINA 3 ,Het ogenblik, dat de Abt onder de H. Mis de H. Communie uitreikte, behoorde tot de indrukwekkendste momenten van de plee tigheid op de Adelbertsakker" (Eigen foto) HET FEEST VAN ST. ADELBERT, wiens gedachtenis de eeuwen door in Egmond en de Nederlanden steeds levendig is gebleven, ook in de tijden, waarin de Benedictijner-monniken hun arbeid niet voort konden zetten, is wellicht nooit op grootser wijze gevierd dan op deze St. Adelberts-dag in 1950, de glorie-dag van het herrezen Egmonder klooster. Lagen Zaterdag de feestelijk heden, waarvan het hoogtepunt gevormd werd door de plechtige abtswijding in Haarlems kathe draal, meer op kerkelijk terrein, op de feestdag van St. Adelbert zelf werd de wereldlijke en ker- kelijke herdenking van 't 1000- jarig jubileum van de Abdij op grootse wijze gevierd in Eg- mond. Pontificale H. Mis Op de St. Adelbertus-akker even buiten de kom van Eg- mond-Binnen, werd 's morgens om kwart over tien door de nieuw-gewijde abt, Dom Paulus Andriessen O.S.B., in tegen- woordigheid van de bisschop van Haarlem, Z. H. E. Mgr J. P. Huibers, de abten van Ooster hout, Wisques, Kergonan, Cler- veaux (Lux.), Parijs, Wandrille, Wight, Liguge en Hautecombeen vele andere hoogwaardigheids bekleders, een Pontificale H.Mis opgedragen. Ruim 1500 bedevaartgangers waren op deze historische plek bijeengekomen, toen de bisschop met de abten op de Sint Adel bertsakker arriveerde. Op een speciale eretribune was een zetel voor Mgr. Huibers opgesteld. Ook de Benedictijner abten namen daar plaats, ieder op een zetel, aangegeven door zijn wapen. Ter rechterzijde van de rij abten waren gezeten de Malthe- zer ridders baron van Voorst tot Voorst en Jhr. Mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van War mond. Op de achterste rij der eré- tribune hadden plaats genomen de Deken van Amsterdam, Mgr. G. P. J. van der Burg, de pro vinciaal der Witte Paters, de Hoogeerw. Pater H. Hartman, Deken J. Th. Jacobs van Alk maar, pastoor A. Kok van Eg- mond-Binnen, de Commissaris der Koningin in Noordholland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester M Niele van Egmond, Pastoor No- let en Mr. A. J. M. Leesberg namens het bestuur van de St. Adelbertus-akker, Mr. F. Bachg en Jhr. Mr. G. Ruys de Beeren- brouck met het lid van Ged. Staten J. Bouman. Op de Adelbertus-put waren de relieken van St. Adelbertus, St. Jeroen en St. Agatha opge steld. Predicatie Mgr. van der Burg Onder het zingen van het ..Ecce Sacerdos et Pontifex" be trad de abt zijn zetel, rechts van het altaar, waar hij, onder psalm-gezang door de monniken, met de pontificale gewaden be kleed werd. Onder de H. Mis, die geheel in het Gregoriaans werd gezongen door de monni ken van Egmond, hield Mgr. van der Burg een predicatie over de geest van St. Adelbert en het voorbeeld van Benedic- tus' kloosterregel. Als tekst had de gewijde spreker genomen de woorden uit het gebed op de feestdag van St. Adelbert: „Wek in ons op de Geest tot wiens dienst St. Adelbert zich geheel ter beschikking stelde". Mgr. van der Burg tekende daarbij de figuur van St. Adelbert, zoals hij door Kenemerland was ge gaan. Door zijn deugd en werk zaamheid was hij voorbestemd om een geschikt werktuig te zijn van het Nieuwe Testament en hij werkte zo in de geest van Benedictus, die in zijn klooster regel de gezinsgedachte zo dui delijk had neergelegd. Ook Christus werkte in en voor het gezin, 30 jaar lang en Benedic tus' nooit overtroffen klooster regel is in alles een afspiegeling van Christus' levenswandel in de gezinnen. Dit gezinsleven, dat in de kloosters der Benedictij nen zo juist is getypeerd, werd een voorbeeld van huiselijke .ge bondenheid en leerde de heide nen het geluk van het christe lijk beleefde huwelijk. Mgr. van der Burg schetste daarna de verdiensten van de Benedictijnen en van de Abdij in de geschiedenis, waarna hij, de nieuwe fase in de historie der Abdij, die was aangebroken, besprekende, zijn gehoor op wekte om Benedictus en zijn monniken, maar vooral St. Adel bert, dankbaar te zijn, te bid den voor de nieuwe abt en te leven in de geest van Adelber tus en zjjn monniken. Indrukwekkende momenten. De eenvoudige Misgezangen, door de monniken gezongen, de momen ten van stilte, slechts onderbroken door het gezang der vogels en het ruisen van de wind in de bomen, de Consecratie en vooral de uitreiking van de H. Communie door de Abt aan de vele gelovigen, waren in drukwekkende ogenblikken, die de bedevaartganger niet licht zal ver geten. Ook het weer, dat er aan vankelijk niet gunstig uit zag, klaar de op en tegen het einde van de H. Mis kwam er zelfs een zonnetje door de wolken breken. Na afloop van de H. Mis was er een plechtige processie. waarin naast de Bisschop en de Abten, ook bruidjes uit Egmond meeliepen. Tijdens de rondgang over de Adel- bertusakker, waarbij de relieken van Egmond werden meegedragen, werd de Psalm „Laudate pueri Do- minum" gezongen. Met het „Mag nificat" werd deze plechtigheid be sloten. Feestelijke intocht. 's Middags werd de Abt met zijn gasten, waarbij zich de monniken van het convent aansloten, na een rijtoer door Egmond, Heiloo en Alk maar aan de grens van de gemeente Egmond. bij het oude Slot, aan de Hoef, officieel door de burgemees ter van Egmond, de heer M. Niele, ontvangen. De burgemeester sprak daarbij, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, de Abt als volgt toe: „Met vreugde begroeten de be woners van de Egmonden de 38ste Abt van Egmomds aloude abdij. Tot nu toe waren wij trots op het ver leden; trots omdat Egmond in alle boeken vermeld staat als de baker mat van christendom en bescha ving voor deze streken. Deze trots over het verleden werd echter getemperd, omdat de ongunst der tijden ons slechts weinig had overgelaten, wat aan de vroegere grootheid van Egmond herinnerde. Heden wordt de draad der historie weer opgevat. Het borstkruis der Abten is geen historisch kleinood meer, maar is het teken, dat het klooster te Egmond volledig her steld is en leeft. Op deze gedenkwaardige dag moge ik namens alle bewoners van de Egmonden U, vader Abt, die waardig bevonden zijt om aan het hoofd te staan van dit klooster, mijn eerbiedige gelukwensen aanbieden. Moge Uw bestuur zegenrijk zijn voor degenen, wier heil aan U is toevertrouwd. U zult mij niet kwalijk nemen, wanneer ik als burgemeester daar aan nog een andere wens toevoeg en wel deze: moge van U en van de door U bestuurde kloosterge meenschap ook een invloed ten goede uitgaan op de bewoners van deze streek. Zeker, het is wel waar, dat dikke muren veel vam Uw werk en van Uw levenswijze voor ons verborgen houden, maar toch zal er iets naar buiten doordringen. Vele malen per dag zullen de klokken der abdij ons eraan herinneren, dat God in Eg mond meer dan elders geëerd wordt. Ge zult aanvullen, waar wij te kort schieten in de plichten van Godsverering. Om de eer, die Gij Hem brengt, moge Egmond geze gend worden. Het zij mij vergund op dit moment de belangen van heel mijn gemeente in Uw gebed aan te bevelen. Ook weten wij door de gastvrijheid, die Uw poorten openhoudt, dat gy met Uw monni ken bijeen leeft als een grote fa milie, met als richtsnoer het Evan gelie, met als huisorde de wijze regel van St. Benedictus. met als leiding Uw vaderlijk gezag. Op die wijze geeft gij aan ons allen, spe ciaal aan onze gezinnen, stilzwij gend een aanschouwelijke les in goede orde en beschaving, in hof felijkheid en arbeidzaamheid, in verdraagzaamheid en gemeenschaps zin, in wijs beleid en in eerbied voor het gezag. Ook op die wijze moge Uw aanwezigheid een zegen voor ons zijn. Hoogeerwaarde vader abt. in het verleden zijn de betrekkingen tussen Uw doorluchtige voorgan gers en de Heren van Egmond, die ik zij het met enig zout mijn edele voorgangers mag noemen, zeer verschillend geweest. De He ren zijn helpers geweest, maar soms ook lastige potentaten; ze zijn beschermende vrienden ge weest, maar soms ook bemoeizieke bedillaars en zoekers van tijdelijk gewin. De maatschappelijke verhoudin gen van onze tijd voorkomen on getwijfeld veel kwaad van vroe ger. Het zou echter te betreuren zijn, wanneer ze ook een belem mering zouden vormen voor het goede uit vroeger dagen. Ik moge daarom dit woord van begroeting eindigen met de wens uit te spre ken, dat er tussen U en mij steeds een hartelijke genegenheid moge bestaan, dat deze genegenheid moge worden overgenomen door Uwe en mijne opvolgers, en dat deze genegenheid het teken moge zijn van de bestendige, goede be trekkingen tussen Uw klooster en Egmonds burgerij! Zanghnlde Nadat de burgemeester zijn rede met een hartelijk welkom had be sloten zongen de schoolkinderen, staande voor het gemeentehuis van Egmond aan de Hoef, de abt toe, die door deze kinderhulde zeer ge troffen was. Voorafgegaan door motorrijders van de Rijkspolitie en landelijke ruiters uit de Eg monden, o.l.v. de heer A. J. Kareis, trok de stoet midden door de kin deren, waarbij die van het kolo niehuis St. Jozef, en zeer vele be langstellenden. naar Egmond-Bin- nen, waar gidsen en welpen zich bij do file, waarin 25 auto's mee reden, aansloten. Via de Abdij laan, de Peperstraat en de Venne- watersweg trok men naar de Abdij, waar de abt met zijn gevolg door pastoor A. Kok werd toege sproken. Als pastoor der parochie, waarin de abdij is gelegen, wilde de geestelijke herder van Egmond de abt toespreken. Hij noemde de dagen, waarop de Pauselijke breve tot verheffing van het klooster tot abdij was af gekomen, de wijding van de abt had plaats gehad en de feestelijke intocht geschiedde, data, die met gulden letters in de kro nieken dienen te worden geboek staafd. Daarbij getuigde de pastoor van de vreugde van de bewoners van Egmond over het herstel van de oude kloostergemeenschap en het klooster zelf, vanwaar steeds zo'n goede invloed op de bevol king was uitgegaan. De Egmon- ders, als boeren en tuinders na aan de natuur en aan God gebonden, prijzen zich gelukkig monniken in hun midden te weten, die de taak van dankbaarheid jegens' God voor de zegen van de oogst en het leven, kunnen overnemen. De pas toor hoopte, dat op dit feest, dat tevens parochiefeest is. Egmond weer sterker met de Abdij verbon den zal worden en dat de verhef fing tot abdij en de abtswijding aanleiding mag worden tot een diepere beleving van het geloof. Kinderkoren o.l.v. de heer P. Beerepoot gaven daarna in zang en spreekkoren een beeld van het leven van St. Adelbert, zijn deug den en wonderwerken en van de stichting van de Abdij. Ouderen gaven, als koeriers van Dirk II, de stichter der Abdij, koeriers van Willem van Oranje en Pauselijke Edelgardisten de abt oorkonden, waarvan zij eerst de tekst voor lazen. Dankwoord abt Het feest werd besloten met een dankwoord van de abt, die dank baar was voor de hem gebrachte hulde. Dom Andriessen dankte de burgerij, ook namens zijn gasten, voor de ontroerende wijze waarop men zijn medeleven met de ver heffing tot abdij van het klooster en de abtswijding had betoond. De belangstelling en dit medeleven zag de abt als een bewijs, dat men, in Egmond, in de abdij nog altijd is blijven zien een centrum van geestelijk en cultureel leven. Hoe wel alles in de afgelopen eeuwen werd vernield, is één ding blijven bestaan, de liefde voor het graf van St. Adelbertus, die altijd een middelpunt van het geloofsleven is van de bekleding en de versiering op zich genomen. De Egmonder fanfare „Lamo raal," luisterde de rondrit door de Egmonden met muziek op en ver leende ook op het Abdij-plein mu zikale medewerking. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Na afloop van de plechtigheden in de Haarlemse Kathedraal, die wij in ons nummer van Zaterdag j.l. uitvoerig beschreven, trok on der grote belangstelling de stoet van abten, met de Haarlemse bis schop, door het kerkgebouw naar de tuin van de sacristie en van daar naar de plebanie, waar de stoet werd ontbonden. Inmiddels was het reeds half een geworden, toen zich hiereen grote schare geestelijke en wereldlijke hoog waardigheidsbekleders had opge maakt, om de nieuwe abt hun gelukwensen aan te bieden. Als eerste zagen wij de Com missaris van de Koningin in Noordholland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de pas-gewijde abt complimenteren. Ook een der negerpriesters en een negerhoofd van de Goudkust maakten bij de abt hun opwachting. In de Egmonder-abdij verenig den in de namiddag de gasten van de abt, waaronder vele ker kelijke en wereldlijke hoogwaar digheidsbekleders, zich aan een diner. TOKIO, 26 Juni (Reuter). Te Tokio werd heden verklaard dat Zuid-Koreaanse strijdkrachten een tegenaanval hebben ingezet, waar bij zij erin zijn geslaagd de Noord- Koreaanse troepen tot minstens veertig kilometer van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel terug te drijven. „De situatie verbetert langs de gehele linie", deelde de woord voerder van de Zuid-Koreaanse regering Clarence Ryee, hoofd van het Zuid-Koreaanse voorlichtings bureau, de correspondent van Reuter te Tokio radio-telefonisch mede. Men verwacht te Lake Success, dat de Amerikaanse regering Dinsdag a.s. de Verenigde Naties zal verzoeken economische en, zo nodig, militaire sancties, tegen Noord-Korea te nemen, indien het communistisch bewind aldaar zou weigeren de staakt-het-vuren- order der V.N. na te komen. Hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen bij de Verenigde Naties hebben verklaard dat de Koreaanse oorlog zonder twijfel een vuurproef voor de Verenigde Naties vormt en dat daarom „de meest drastische maatregelen" ge boden zijn. Zij voegen hieraan toe ,,Op het plein voor de Abdij werd het feest besloten met een woord van dank van de Hoogwaardige Abt voor de gebrachte hulde".... (Eigen foto) gebleven. De abt hoopte dan ook. dat de devotie tot St. Adelbert, mede door deze heuglijke dagen, zou mogen groeien, de abdij zal daarin medewerken door voor ieder te zijn een punt van rust en stilte, van bezinning en gebed. Met het uitspreken van de ver wachting, dat, zowel de monniken, als de bevolking van Egmond zou den mogen delen in de opbloei van het geestelijk leven, besloot de abt zijn toespraak. Met het „Wil helmus" werd de plechtigheid be sloten. 's Avonds om zes uur had. tot besluit van de feestelijke viering van St. Adelberts feestdag, een plechtige Vespers plaats in de, tot de nok toe gevulde kloosterkerk, die fraai versierd was met de wa pens van Z. H. de Paus. de Pause lijke Nuntius en het Nederlandse Episcopaat. Het klooster zelf was, naar wij konden waarnemen, deze dagen versierd met bloemen en planten, opgesteld door de fa. van Kessel uit Alkmaar en met tapijten, door de Fa. Spruyt, Kofamagazijn te Alkmaar en de tapijtknoperij „Kinheim" te Beverwijk, ter be schikking gesteld,, Op de St. Adelbertus-akker wa ren de ereplaatsen voor bisschop en abten alsmede de abtszetel met damast-bekleding voorzien. Ook was er een passende versiering aangebracht en waren er tapijten gelegd op de tribunes en zetels. Hier had de fa. Vroom en Drees- mann te Alkmaar de verzorging GENEVE Naar de Midden- E u rope se correspondent van het KNP verneemt verwachten krin gen der VN te Genève, dat in de maand Juli het vredesverdrag tus sen Israël en de Arabische Staten zal worden gesloten. Men moet bekennen, dat de Verenigde Sta ten tesamen met Engeland en Frankrijk thans zonder rekening te houden met de verschillende commissies der Verenigde Naties, rechtstreeks diplomatieke druk uitoefenen op Israël en de Ara bische Staten om in het nabije Oosten werkelijk rust te scheppen en hun strategische plannen te kun nen verwezenlijken. In Londen werden In deze geest enige niet gepubliceerde overeen komsten gesloten: Engeland heeft zich verplicht met Egypte tot over eenstemming te komen en Frank rijk zal hebben zorg te dragen voor 'n stabiele regering in Syrië. Tijdens de rondgang op de Adelbertsakker werden de relieken in plechtige processie rondgedragen. Dom. Andriessen en mgr. Huibers liepen met hun assistenten mede in de stoet''.... (Eigen foto) De drie mogendheden tezamen zullen pogingen doen de annexatie van Arabisch Palestina door Jorda nië ook door de overige Arabische Staten te laten erkennen. Hun taak is het verder ook er voor te zorgen, dat Jordanië het voorstel van Israël van het toezicht over de Heilige Plaatsen zal aanvaar den en dat zowel Israël als Jorda nië er van afzien het door hen be zette gedeelte van Jerusalem tot hoofdstad van hun staat te ma ken. Binnen de Arabische Staten schijnt de economische band tus sen Jordanië en Irak steeds hech ter te worden als tegenwicht te genover de Egyptische politiek. Egypte stelt belang tn vredesoplossing Tengevolge van deze onenigheid binnen het Arabische kamp zou Egypte zeer sterk geïnteresseerd zijn voor de vrede met Israël. Zo verklaarde de Egyptische staats secretaris, Zaki Bey, op een pers conferentie te Cairo, dat het voor een vrede met Israël eerst noodza kelijk was door een BritsEgyp tische overeenkomst een oplossing te vinden voor de kwestie van het terugtrekken van Britse troepen uit het Suezkanaal en Voor de Egyptische eis tot vereniging van het Nijldal. Hij liet daarbij door schemeren, dat er in de grond ge nomen verder geen geschilpunten met Israël waren. Spanning tussen Israël en Oostelijk blok Tegelijk met de hoop op een spoedige vrede in het nabije Oos ten groeien de spanningen tussen Israël en het onder Sovjet-invloed staande Oostelijk blok. Nadat de Israëlitische minister-president Ben Gurion onlangs in een rede voor tien duizend mensen de Sovjet- Unie openlijk aanviel, dat zij haar Joodse bevolking niet naar Israël wilde laten emigreren, wordt thans in de gelijkgeschakelde Poolse pers de emigratie naar Israël beschouwd als het deelnemen aan de koude oorlog van Amerika tegen de volks democratie. De Poolse communis tische dagbladen in de Joodse taal beschuldigen de regering van Is raël, dat zij niet meer neutraal is en 'n Amerikaanse kolonie wordt. De opperrabijn van Moskou, Schlomo Schleiffer, die gedurende de oorlog, toen de Sovjet-regering zich vriendelijk gezind toonde te genover de godsdiensten, tot dit ambt geroepen werd, is volgens de ïaatste berichten gedeporteerd. In het culturele leven van Is raël zelf kan een groeiende acti viteit van de godsdienstige groe peringen der Agudas en der Mis- -achi worden geconstateerd, voor al op het gebied van de opvoeding der jeugd. In Tira bij Haia is een nieuwe Agudas-school geopend; de Misrachi hebben twaalf nieuwe scholen opgericht als tegenwicht foor de volstrekt neutrale socia listische scholen. dat, indien de Verenigde Naties besluiten aan hun staakt-het- vuren-eis door sancties kracht bij te zetten, de Verenigde Staten, of elk ander lid der Verenigde Na ties, overeenkomstig de bepalin gen van het handvest, gerechtigd zouden zijn hulp van militaire of andere aard aan de Zuid-Koreaan se regering te verlenen. Geen enkele functionaris van de Verenigde Naties verheelt de ernst van de situatie. Men be schouwt te Lake Success de Ko reaanse oorlog als een zeer ern stige krachtproef m.b.t. de betrek kingen tussen Oost en West, die van veel ernstiger aard is dan de blokkade van Berlijn in 1948. 55 SLACHTOFFERS VERMIST MILWAUKEE, 25 Juni (AFP). Zoals Zaterdag is gemeld werd een vliegtuig van de North West Airlines" op weg van New York naar Seattle vermist. Een grote olievlek en drijvende wrakstukken, die in het Michi- ganmeer werden opgemerkt, hebben thans blijkbaar alle twijfel weggenomen over het lot van het vliegtuig, dat sedert Zaterdag vroeg was verdwenen. De „North West Airlines" ma ken een lijst bekend van 55 slacht offers, veelal inwoners van de streek van New York en studen ten van de kuststreek van de Stille Oceaan, die met vacantie naar huis keerden. Het toestel had een bemanning van drie koppen. Het was volledig geladen, waar door het waarschijnlijk onmiddel lijk gezonken is. Men meent, dat het in een zwaar onweer geraakt VOORSTEL-SPAAK BEHEER EUROPESE KOLEN- EN STAALINDUSTRIE STRAATSBURG, 24 Juni. Paul Henri Spaak, voorzitter van de Raad van Europa, heeft heden te Straatsburg voorge steld, dat de Raad van Europa de taak op zich zou nemen van het uitoefenen van controle op het door Frankrijk voorgestelde gezagsorgaan voor de kolen- en staalindustrie. Indien het" gezagsorgaan on der toezicht van een internatio naal „parlement" geplaatst diende te worden, wees dit in de de richting van de Raad van Straatsburg. Nederlandse financiële steun aan Suriname? PARAMARIBO, 25 Juni ANP. De heer Klaassenz, die gisteren uit Nederland te Paramaribo arriveerde, heeft verklaard, dat, „indien verantwoorde plannen kunnen worden overgelegd, hij er van overtuigd is, dat minis ter Lieftinck bereid is financiële steun aan Suriname te verlenen, hetzij in de vorm van een lening, hetzij op een andere wijze. is de bouw aanbesteed van een nieuwe R.K. kerk te Noordwijk aan Zee. Met de bouw van deze kerk, die als prototype geldt voor een 50-tal kerken in ons land, zal Maandag 3 Juli worden begon nen; heeft Z.K.H. Frins Bernhard het beschermheerschap aanvaard van de Nationale Bond van Oud-Ge- dienden 1914-1918, die is samen gesmolten met de Nederlandse Bond van Oud-Militairen uit de periode 1940; wordt ter herinnering aan de eeuwenlange strijd tegen de over stromingen van de Maas, halver wege de weg van Grave naar Cuyk een ongeveer 5 mtr hoog monument opgericht; gaat Hengelo ter leniging van de woningnood een complex van 300 woningen bouwen; arriveerde Zaterdag op Schiphol, op zijn doorreis naar Berlijn de bekende Amerikaanse filmster Robert Montgomery; is tijdens een tweedaags congres van de Kon. Ned. Middenstands bond in Arnhem een motie aan genomen, bij voorkeur in samen werking met de andere midden standsbonden bij de regering en het parlement aan te dringen op een wettelijke regeling van het cadeaustelsel; zal op 1 Juli in Arnhem het con gres worden gehouden van de Nationale Woningraad. De direc teur-generaal van de Volkshuis vesting zal een inleiding houden over de toekomstige woningbouw; werd Zaterdag in Rotterdam een algemene vergadering gehouden van de Nederlandse vereniging voor Internationaal Recht; is in Engeland overleden inevr. Van 't Sant, een vroegere opera zangeres van wereldvermaardheid en echtgenote van de heer Van 't Sant, die tijdens de laatste oorlog in persoonlijke dienst stond van H.M. Koningin Wilhelnyna; wordt van 30 Juni tot 10 Juli in Oosterbeek een internationaal mu ziekconcours gehouden, waarbij prijzen zijn beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; zal met ingang van 15 Juli vice- admiraal J. J. L. Willinge de func tie van commandant der zeemacht in Nederland weer overnemen van schout bij nacht L. W. Reijnierse die tijdens de oefening „Activity" met het commando was belast; is Zaterdag op het Haagse Malie veld een merkwaardige tentenstad verrezen onder commando van dr. J. de Ruiter. De afdeling Den Haag van het Nederlandse Rode Kruis laat daarmede voor het eerst officieel zien, wat gepres teerd wordt met de mobiele medi sche eenheid voor rampenleni- Ring; heeft de staatssecretaris van oorlog, dr. Fockema Andrea, het nieuwe Zeeuwse oorlogsmuseum in Middelburg geopend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3