Dromen over romantische buitenhuisjes gingen allen in rook op HILDERING SMIDJE VERHOLEN Ver. aa Tandheelkundige verzorging Ziekenfondswezen Congres R.K. Artsenvereniging De Amerikaanse „kleine manbedrogen Lustron'sluister leidde ieder om (niet in) de tuin Sint Jansprocessie te Laren Toch prov. subsidie voor de Landbouwschool Nieuwe regeling treedt 1 Juli in werking Afzonderlijke afdeling voor tandartsen SCHILDER Gelden beschikbaar 10 Eeuwen Egmond Maria Goretti H.STUMPEL DAT SCHENKT VOLDOENING GROTE DEMONSTRATIE SCHOENEN en TASSEN SPUITEN JANSON, Vrouwenstr. 13, Alkmaar NIEUWE COURANTEN Nieuw Noordhollands Dagblad HeaSttia -jCaat /58-/60 A Algemene vergadering Rode Scheepsl PAGINA 6 MAANDAG 26 JUNI 1950 (Van onze Newyorkse correspondent) NEW YORK. Er zijn op dit ondermaanse brave lieden, wier hoogste geluk er uit bestaat anderen gelukkig te maken. Tot dezulken behoorde Carl C. Strandlund, een Amerikaan, die na de oorlog de geniale gedachte had om voor een minimaal bedrag een modern, semi-metaal „prefabricated" huis te construeren, verkrijgbaar in elke gewenste kleur, te bouwen in iedere plaats waar de koper het wilde hebben, met een interieur dat het laatste woord zou zijn van de moderne techniek. Als Garl Strandlund nu een doodgewone oplichter was geweest Carl. G. Strandlund was geen op- ste prototype, dan had de bouw lichter. Hij was een idealist hij had deze geniale inval gehad en ogenschijnlijk bezat hij daarbij vol doende talent om in 1945 deze on derneming op grote schaal op te zetten. Hij had wat middelen van zichzelf, die hij in eerste instantie besteedde aan het publiceren van zijn denkbeelden. Zijn patenten had hij aangevraagd en verkregen, in tegere technici hadden zich met zeer veel waardering uitgelaten over de uitvoerbaarheid der plan nen en Jan Publiek werd gefasci neerd door het vooruitzicht een duurzaam huis voor een krats te kunnen kopen, dat er niet uitzag als een kippenren-van-revolutie- bouw, en dat men, zo men wilde, op de top van de Himalaya of op een stukje grond in het hartje van New York zou kunnen neerzetten. Regeringssteun De onderneming, die hij de luis terrijke naam van „Lustron" ver leende, begon onder de beste voor tekenen. Hier was een man met so ciaal gevoel aan het werk"; vanzelf sprekend, dat hij recht had op een goede winst; maar pers en publiek, industrie en kleinbedrijf en zelfs Washington waren er van over tuigd, dat dit project aanspraak moest maken op eikeens morele en financiële steun. Dit was ook het oordeel van „Life Magazine" en zo veel andere publicaties, die in war me woorden en verlokkelijke foto's pen- en cameraportretten publi ceerden van Strandlund, De Man en De Idee. Verzet in de bouwwereld De kleine man, voor wiens beurs de „Lustron"-huizen uiteindelijk bestemd waren, was uiteraard niet in de financiële positie om aande len in de nieuwe onderneming te kopen. De grote bouwbedrijven, hun voornaamste leveranciers en de mannen van de vakvereniging wier bestaan grotendeels afhankelijk is van beton, hout en steen, voelden er niets voor om een nieuw con currerend bedrijf aan de gang te helpen, dat huizen bouwde van me taal. Waar zij konden saboteerden zij de nieuwe onderneming. Maar de regering die zich geroepen voel de iets te doen tegenover de veie oudstrijders, die naar huis kwa men en naar een eigen familiele ven in een eigen huis hunkerden, verleende, middels de Reconstruc tion Finance Corporation een cre- diet van zeven en dertig en een half millioen dollar. Teneinde de nieuwe huizen in massaproductie snel te kunnen afleveren, moest „Lustron" nl. een eigen fabriek bouwen met een speciaal ontwor pen lopende-band systeem. De RFC lening werd in het Congres door beide partijen warm toegejuicht. Dit was een grote taak, die men met het geld van de belastingbe talers zou verrichten. Het eerste product Na een jaar stond de fabriek; na een half jaar kwam het eerste, volmaakte Lustron-huis van de lopende band. Het was inderdaad precies wat de foto's in „Life" had den voorspeld. Maar indien men de productiekosten van anderhalf jaar werken omsloeg over dit eer- enige millioenen gevergd. Men behoefde geen bijzonder schrander accountant te zijn vóór men had uitgerekend hoeveel hui zen dagelijks van „Lustron's" lo pende band zouden moeten rollen om de prijs per stuk ook maar enigszins op het niveau te brengen, dat de oud-strijders, de kleine za kenman of de employé kan betalen. Maar aangezien er inmiddels nog steeds geen verkopen kon plaats vinden (hoewl er wachtlijsten met potentiële kopers bestonden) had „Lustron" geen inkomsten. Het ka pitaal van de RFC raakte op, reke ningen konden nauwelijks meer ge honoreerd worden. Wat doet een verstandig leverancier, die voor grote bedragen aan „Lustron" vast zit. Hij begint niet een faillisse mentsaanvraag te forceren. Want dan weet hij a priori, dat er nage noeg geen cent uitkomt. Dus tracht hij door grote soepelheid „Lustron" het bestaa.n verder mogelijk te ma ken. Maar alle soepelheid ten spijt, „Lustron" raakte meer en meer on der schulden gebukt. En toen de RFC geheel overeenkomstig de overeengekomen credietvoorwaar- den de 37.500.000 terugvorderde, was het einde in zicht. Strandlund, de initiatiefnemer en geestelijke vader, werd als presi dent van „Lunstron" uit zijn func tie gestoten. Reorganisaties van het bedrijf vonden plaats. Maar 37% millioen kon geen der knappe re- orginisatorën uit de straat slopen. In het Congres werd door dezelf de lieden die de oorspronkelijke RFC-lening warm hadden toege juicht bittere critiek geuit op de „onverantwoordelijke" wijze waar op deze overheidsinstelling de gel den der belastingbetalers er door had gejaagd. Faillissement De industriële crediteuren reali seerden .zich op dat ogenblik dat er nauwelijks meer iets te redden was welke beslissing van welk ge rechtshof in welk der beide staten als een bindende moet worden aan vaard. Nederlands Oostelijke buren ken nen het spreekwoord „Warum soil man es einfach machen wenn es compliziert auch geht". Wellicht, dat dit thema voor „Lunstron" uit komst brengt. Men heeft thans nl. besloten eenonderzoek naar 't financiële beleid van „Lustron" (welke maatschappij zeer eerbaar te gronde schijn te zijn gegaan) te doen instellen door een jury, die gemachtigd is om in geval zich be wijzen van fraude voordoen, ver volgingen in te stellen. Men vraagt zich thans af: tegen wie? Tegen Strandlund, die niet langer met „Lustron" verbonden is? Tegen de het alleen om 100 millioen bijeen gezonken bedrijf uit het moeras te trekken? Inmiddels is de wachtlijst van hen, die .hoopten eens een luister rijk „Lustron-huis" te bezitten, te ruggelopen tof enkele kladpapier tjes met namen. De enthousiaste kopers hebben evenals Strand lund ondervonden dat het geen gemakkelijke en zelfs een ondank bare taak is te trachten de mens heid gelukkig te maken.... De moraal Wij hebben getracht de moraal te vinden voor dit telkens weerkeren de Amerikaanse verhaal. Dit was onze conclusie; het is niet zo moei lijk om de perfecte duiventil uit te vinden het is zelfs niet zp heel moeilijk om de perfecte duiventil aan een massamarkt te verkopen wanneer men slechts over een bud get van ongeveer S0 millioen voor de productie en 50 millioen voor de publiciteit beschikt. Moeilijk is het alleen om 100 mllioen bijeen te schrapen. En als men die heeft, hoeft men zich over de duiventil geen zorg meer te makenZa kendoen en altruistisch denken la ten zich blijkbaar moeilijk vereni gen. Alsof de natuur met de men sen wilde samenwerken om de naamdag van Sint Jan zo fees telijk mogelijk te maken, werd, na een grauwe regendag, de jaarlijkse Sint Jansprocessie, de enige in de open lucht boven de Moerdijk, die Zaterdag in Laren werd gehouden, door zon over goten. De kerkelijke gewaden van de hoge geestelijken, de vele vaan dels, die in de schier eindeloze processie werden meegevoerd en de overal in het dorp aangebrach te versieringen, kwamen daardoor des te beter uit. Het Allerheiligste werd op de heenweg gedragen door deken A. W. G. M. Wiegerink te Utrecht, oud-pastoor van Bussum en op de terugweg door de vicaris-generaal in het aartsbisdom Utrecht, mgr. D. Huurdeman, die vooraf ook de plechtige hoogmis in de Sint Jans basiliek had opgedragen. De feestpredicatie op het kerk hof werd gehouden door prof. pa ter J. M. Friethoff van de uni versiteit van Amsterdam. Het voorbijtrekken van de processie duurde 25 minuten. Langs de pro cessieweg stonden de toeschou wers rijen dik geschaard. Ged. Staten van Noordholland hadden in het begin van dit jaar geadviseerd, geen gevolg te geven aan het verzoek van de R.K. Land- bouwwintersdhool te Hoorn, om subsidie te mogen verkrijgen. Deze afwijzende voordracht hebben Ged. Staten later teruggenomen en thans komen zij met een nieuwe voor dracht, waarvan het gevolg zal zijn, dat deze school een bijdrage krijgt in het tekort op de exploitatiekos ten, tot een maximum van f 1500. Ged. Staten stellen nl. voor, zulks met ingang van 1 Januari 1950, genoemde bijdrage te verlenen aan erkende land- en tuinbouwwinter- scholen, welke een tekort op de exploitatie hebben. In verband met de financiële toestand van de ziekenfonds verzekering en om voor de verzekerden een grotere prikkel te scheppen hun natuurlijk gebit door een geregelde controle in goede staat te houden, heeft de ziekenfondsraad enige besluiten genomen betreffende de bijbetalingen van vrijwillig en verplicht verzekerden voor bepaalde soorten tandheelkundige hulp. Zaterdag en Zondag hield de Rooms-Katholieke Artsenvereni ging te Maastricht haar jaarverga dering. Na een officiële begroeting der congressisten in het stadhuis door het gemeentebestuur, begon de jaarvergadering in de foyer van de schouwburg onder leiding van de heer W. Weebers. Bij de behandeling van een aantal huis- en dienden een, verzoek in tot"fail-' houdelijke punten werd o.a. beslo- lering van „Lustron" in de staat Illinois. RFC maakte een proces aanhan gig om het gehele „Lustron"-bedrijf over te nemen in de staat Ohio. Wat de zaak, die reeds ingewik keld genoeg was, verder compli ceerde was dat beide rechters in beide staten elk dezer aanvragen goedkeurde. „Lundstron" is thans, volgens de wetten van Illinois, in faillissement, en volgens de wetten van Ohio eigendom van de regering geworden. De industriële crediteuren wei geren de aanspraken van de RFC te erkennen en het omgekeerde is eveneens het geval. Erger is nog, dat er juridisch geen speld tussen beide conflicterende standpunten in te krijgen is. „Lustron" is nl. 'n maatschappij, die in de ene staat is opgericht doch haar bedrijf in de andere uitvoert. Hier geldt een precedent Bij dergelijke complicaties zoekt men gemeenlijk naar een Salomo. Doch in dit geval is deze niet te vinden. Hier geldt een precedent. Geen rechter acht zich bevoegd een uitspraak te doen omtrent de vraag ten, dat de R. K. tandartsen als afzonderlijke afdeling in de R. K. Artsenvereniging zullen worden opgenomen. Referaat van prof. Heijmans Prof, dr. C. Heijmans uit Gent hield de eerste inleiding over het onderwerp van dit congres; opzet telijke persoonlijkheids-verande ring door uitwendige beïnvloeding in het bijzonder langs pharmacolo- gische weg. Bepaalde middelen in de moderne tijd (Oost-Europa) om de persoonlijkheid van een beklaagde te beïnvloeden en zijn krachten te verzwakken. Spr. zei, dat in vele gevallen de beklaagde, die een „bekentenis" heeft afge legd, zich naderhand niet meer kan herinneren hoe hij tot die be kentenis is gekomen. Het gevolg van een en ander is ongetwijfeld een psychologische en physieke ontreddering, aldus spr. Inleiding pater Moonen Na prof. Heijmans besprak pater dr. C. Moonen C.ss.R. uit Wittem, over het morele oordeel over de hier besproken methode. Pater moonen kwam tot de conclusie, dat het niet gemakkelijk is ten deze een algemeen geldend oor deel te geven. Spr. achtte een totale afwijzing van de gebruiks- methoden niet voldoende gemoti veerd door het feit, dat autoritaire regimes (in Oost-Europa) hiervan misbruik maken. Doch wel kwam pater Moonen tot de conclusie, dat een diep ingrijpen op de ge signaleerde wijze in het innerlijk van de mens moreel ontoelaatbaar is. Niemand heeft het recht in het persoonlijk domein van een mens op misdadige wijze in te grijpen. Zondagmiddag benaderde prof. dr. E. Carp uit Leiden nog het congres-onderwerp: persoonlijk heids-verandering van de psychi sche zijde. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wer den aangevoerd in totaal 4391 st. Runderen 635, graskalveren 57, nuchtere kalveren 522, schapen 211, lammeren 623, varkens 564, zuegen 270, biggen 1577, bokken en geiten 23. De prijzen varieerden voor stie ren van 400750: kalfvaarzen van 520800: graskalveren van 200 290; nuchtere kalveren van 42 55; pinken van 320500; melk koeien van 600875; kalfkoeien van 650900: vaarskoeien van 525 725; schapen van 75105; lam meren van 40-50; 'magere varkens van 60100; zeugen van 200300; biggen van 4060; bakken en gei ten van 1545. De handel was in runderen en schapen redelijk. Varkens en big gen willig, nuchtere kalveren wa ren slecht. Reeds thans worden verzeker den, die hun gebit halfjaarlijks laten controleren en zich houden aan de aanwijzingen van de fonds tandarts, die hun gebit heeft ge saneerd, ten bewijze van hun sanering in het bezit gesteld van een zogenaamde tandartskaart en gesaneerden genoemd. De kosten van wortelkanaalbe handeling (zogenaamde zenuwbe handeling) met bijbehorende vul ling bij niet-gesaneerde verzeker den werden tot dusverre in uit zonderingsgevallen mede door de algemene ziekenfondsen gedragen, maar zullen voortaan in alle ge vallen geheel ten laste van de niet-gesaneerden komen. (Gesa neerden krijgen een noodzakelijke wortelkanaalbehandeling gratis). De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde heeft op de tandartsen een beroep gedaan om in de gevallen, waarin vroeger de wortelkanaalbehande ling mede voor rekening van het ziekenfonds kon worden verricht, in het vervolg aan verzekerden niet meer in rekening te brengen dan het totale bedrag, dat de tand artsen vroeger van fonds en ver zekerde gezamenlijk ontving, dit is in de meeste gevallen f 6.50 (met inbegrip van de vulling). Voorts zullen niet-gesaneerde verzekerden van dertig jaar en ouder voor een vulling een bijbe taling van f 2.verschuldigd zijn in plaats van het tot dusver gel dende bedrag van f 0.50. De ver zekerde moet de tandarts een be wijs kunnen tonen, waaruit zijn leeftijd blijkt. Niet-gesaneerden beneden 30 jaar blijven f0.50 per vulling betalen. Gesaneerden krij gen vullingen gratis. Verder is de bijbetaling van een verzekerde, die gedurende ten minste een half jaar verzekerd is, voor een volledig kunstgebit van 45 tot 55 en voor een onder- of bovengebit, van 11 tot en met 14 elementen, van 25 tot 30 gulden verhoogd. Verzekerden, die ge durende kortere tijd van een half jaar zijn verzekerd, moesten ook reeds thans hogere bijbetalingen doen dan verzekerden, die ten minste een half jaar zijn verze kerd. De bijbetalingen van eerst- genoemden zijn nu uiteraard eveneens verhoogd. Gedeeltelijke kunstgebitten (van minder dan 11 elementen) mogen DE SOCIALISTEN EN KONING LEOPOLD BRUSSEL, 24 Juni (A.N.P.) - Op het Zaterdagochtend gehou den congres van de Belgische socialistische partij heeft de voorzitter Max Buset, opnieuw verklaard, dat de socialisten een meedogenloze strijd tegen de koning zullen voeren, indien hij naar België terugkeert. „Wij zullen hem iedere medewerking weigeren en hem het regeren onmogelijk maken, zo verklaar de Buset. Post voor Hr. Ms. „Paets van Troostwijek" Op 4 Juli a.s. zal voor de laat ste maal tijdens deze reis post worden uitgereikt aan de opva renden van Hr. Ms. „Paets van Troostwijek". De brieven dienen in Nederland uiterlijk 1 Juli ter post te zijn bezorgd, gefrankeerd volgens het in het internatio naal verkeer geldende tarief. De adressering moet luiden: rang/kwaliteit, naam en stam boeknummer; a/ Hr. Ms. „Paets van Troostwijek"; p/a Amster dam—Schiphol. Andere aandui dingen mogen niet in het adres worden opgenomen. slechts worden verstrekt aan ver zekerden, die in het bezit van een tandartskaart zijn of bij wie de nog aanwezige gebitseiementen tevoren zijn gesaneerd. In deze gevallen blijft de bijdrage van de verzekerde althans voorlopig on gewijzigd. De verzekerden hebben voor taan geen recht meer op een bij drage van het ziekenfonds in de kosten van reparaties van kunst gebitten behalve voor wat betreft het aanbrengen van een nieuwe kunstharsbasis aan een boven- of ondergebit en de uitbreiding van een kunstgebit met een nieuw ele ment of met een klammer, waar voor fonds en verzekerde de ge bruikelijke bedragen blijven be talen. Omtrent enige overgangsbepa lingen, welke zijn gemaakt, kun nen de verzekerden door hun zie kenfonds worden ingelicht. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. De kosten van de tandheelkun dige verzorging van verplicht- en vrijwillig-verzekerden hebben in het jaar 1948 voor de algemene ziekenfondsen bedragen 11,2 mil- lien gulden, dit is 24 percent meer dan in het jaar 1947. De besparing voor de fondsen als gevolg van de hierboven vermelde maatregelen wordt op ruim 2lh millioen gulden geraamd, voor beide groepen ver zekerden tezamen. OPEN BRIEF VAN TRYGVE LIE LAKE SUCCESS, 25 Juni (Reu ter). De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft heden een „open brief aan de vol ken van de wereld" gepubliceerd, waarin hij plechtig belooft onver moeid verder te zullen gaan met zijn pogingen vrede tot stand te brengen door middel van de Ver. Naties" Parlementsleden uit twaalf landen bijeen BONN, 25 Juni (Reuter) Parlementsleden uit twaalf lan den zijn thans te Bonn bijeen teneinde de procedure van de Raad van Europa en de voorstel len van Schuman te bespreken. De volgende landen zijn verte genwoordigd: Nederland, België, Frankrijk, Italië, Denemarken, Ierland. Griekenland, Luxem burg, Zweden, Noorwegen, W. Duitsland en Engeland. Demonstratie te Brussel BRUSSEL, 25 Juni (Reuter): 8000 Belgische oud-strijders, voor malige verzetstrijders, politieke ge vangenen en krijgsgevangenen heb ben hedenmiddag in 't centrum van Brussel een demonstratie gehouden. De „stille mars" er waren strikte orders uitgegeven: „mar cheer in stilte, niet roken" was bedoeld als protest tegen het even tuele verlenen van amnestie aan degenen, die in de oorlog met de Duitsers hebben samengewerkt. Avontuurlijke Nederlandse in Duitsland aangehouden Bijna een jaar geleden, op 2 Juli 1949, werd in de Nederland se dagbladen vanwege de Haag se kinderpolitie, opsporing ver zocht van de minderjarige Louise Brouwer uit 's-Graven- hage, die uit de ouderlijke wo ning was weggelopen en van wie ieder nader spoor ontbrak. Ehige dagen geleden werd de thans 17-jarige Louise in Stutt gart aangehouden en uitgeleverd aan de Nederlandse recherche, die haar gisteren afleverde in Den Haag. Wijzigingen betreffende scheepvaartwegen In verband met het herstellen van oorlogsschade aan de grote sluis in het van Starkenborghkanaal te Gaarkeuken zal deze sluis van 28 Juni 1950 af, gedurende 10 weken of zoveel korter of langer als mo gelijk resp. noodzakelijk is, voor alle scheepvaart zijn gesloten. De vaart met vaartuigen, welke geen grotere afmetingen hebben dan 40 m. lengte, 5.90 m. breedte en 2 m. diepgang blijft mogelijk door de kleine sluis. Familieberichten Na een langdurige en ernstige ziekte heeft God in Zijn Engelen- hemel opgenomen, onze jongste lieveling en broertje WILLY in de leeftijd van ruim 1% jaar. Zijn diepbedroefde ouders en zusje S. JASPERS M. C. JASPERS- v. d. KLUGT Lily Schagen, 24 Juni 1950 De Engelenmis is op Woensdag 28 Juni te 7.45 uur. Advertentiën Energiek persoon zoekt voor hem 'n PASSENDE WERKKRING in 'n melk zaak, liefst waar deze la ter over te nemen is. Br. no. 4983, bur. v. d. blad. GEVRAAGD: een en 'n leerling of halfwas. SCHOTTEN's Schilders bedrijf, 1ste Tuindwars straat 12, Alkmaar. TE KOOP: motorrijwiel, z.g.a.n. C.Z. en 'n station- naire motor, merk Ber nard, z.g.a.n. J. de Vries, Heilooërdijk 44, Alkmaar Telef. 4850. N.V. Nat. Hypotheekbank Holl. Hypoth.bank N.V. voor eerste hypotheken Voordam 11, telef. 4924. Alkmaar en Rippingstr 4, tel. 2707, Alkmaar. ADVERTEREN DOET VERKOPEN BELANGRIJK EN ACTUEEL Zojuist verschenen: een belangwekkend boek over het ont staan, bloei en on dergang van de ABDIJ EGMOND, geb. f 19.50 een heilige van onze t ii d, geschreven door J. W. Hofstra, ing. f 2.50 geschreven door Martin Bruyns, fraai gebonden met film foto's, geb. f 3.90 Uit voorraad verkrijg baar bij: boekhandel HOORN TEL 4692 Behalve dat het voordeliger is om zelf Uw japon te maken, schenkt het zo'n prettige vol doening. Boven dien zorgt Hilde- ring voor Uw bor duurwerk, knoop jes, knoopsgaten en wat dies meer zii. LUTTIK-OUDORP 66—68 (Zaadmarkt) ALKMAAR - Telef. 2975 OEN HELDER Koningstr. 47 Tel. 2719 met POMP- EN REGENINSTALLATIES VOOR BOUW- EN GRASLAND uitgaande v. d. Rijks Landbouw Voorlichtings dienst in samenwerking met de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noordholland op het bedrijf van de heer P. Korver, Rustenburgerweg, Schermer, gem. Ursem, op 30 Juni a.s., 9.30 uur v.m. „R'JWIELHAL" Donderdagmiddag had de proefvaart van het m.s. „Egbert Wagenborg" met goed gevolg plaats. Dit schip werd bij de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij in opdracht van E. Wagenborg's Scheepvaart- en Expeditiebedrijf N.V. te Delfzijl gebouwd. „De Egbert Wagenborg" is een 499 Br.t. coaster, met een lengte van 60.72 meter en een breedte van 9.54 meter. Onze foto toont u: Egbert Wagenborg, die, omringd door de directie van beide maatschappijen en een aantal gasten, tijdens de overdracht de vlag hijst. (Waalwijks Vakman) ln pakken van ongeveer 7 kilo. Afgehaald a. d. Bureaux van het 125 cn220 VOLT ALLE SOORTEN Magazijnwagentjes Steekwagentjes Fruitwagentjes Veilingwagentjes Fabr. ROBUR „BRUNIE" HOORN Achterom 115119. ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ „HET GROENE KRUIS" N.V. TE ALKMAAR van aandeelhouders zal worden gehouden op Vrijdag 30 Juni 1950 des morgens te 10 uur in 't Hooge Huijs te Alkmaar. Punten van behandeling liggen ten kantore der Vennootschap ter inzage. Alkmaar, 24 Juni 1950 Na 1 JULI 1950 zal P.v.d.NIEUWENHUIZEN Arts Plantsoenstraat 1 Tel. 2335 Den Helder UITSLUITEND particuliere praktijk uitoefenen De ziekenfonds praktijk wordt voortgezet door J. G. H. D. BETTINK, Arts Timorlaan 15 Tel. 2890 Spreekuur 89 en 1314 127. Amper had de duivel echter het woord Verholen ge hoord, of hij sloeg met een klap het luikje dicht. En nu moeten we toch maar eens even binnen gaan kijken, vind ik. Daar gebeurt namelijk heel wat. De portierduivel rende als de weer licht naar een alarmapparaat en stelde dat in werking. Een doordringend gerinkel van schellen en een hels geloei van sirenes brak los. Een massa helbewoner kwam op dat onmen selijke lawaai toegelopen. „Help! Help!" gilde de duivel-por- tier, die nog steeds aan de schakelaar van zijn alarmapparaat stond te rukken. „Wat is er aan de hand?" vroegen de ach tenswaardige lieden, die zo juist waren komen toelopen. „Die verschrikkelijke smidje Verholen staat voor de deur! Verholen van de HOLSJAK!" riep de portier uit. „Hè...., w..wat!? Hèèêèlpü!" gilden nu ook die andere duivels. Zij krijsten en riepen door elkaar en over één ding waren de heren het roe rend eens. „Die komt er niet in!" riepen ze uit. „Vooruit, jon gens! Een extra grendel op de deur!" Twee stoere duivels schoven met vereende krachten een kolos van een grendel voor de stalen toegangspoort en toen riep een opperduivel: „Vooruit mannen! Te wapen! Breng de stukken in stelling en laat de manschappen de meest bedreigde posten bezetten! Vooruit! Vlug!"-De helbewoners vlogen als een haas naar de geheime wapenzalen. Daar grepen ze geweren, handgranaten en mitrailleurs, sleepten kanonskogels aan, zetten helmen op hun kop en werkelijk, binnen een paar tellen stond ieder op zijn post. Een opperduivel met een indrukwekkende riem om, keek voorzichtig over de rand van de muur heen. „Hij hij staat nóg voor de deur", fluisterde deze duivel. „Hij staat er net bij alsof het hem allemaal niks kan schelen. Vooruit mannen! Richt de stukken! Maak ze vuurbereid! Drukpunt nemen.Vüüuuurrrrrü" En bij het woord vuur schoten alle duivels tegelijk hun geweren en kanonnen af. Ze wierpen handgranaten en bommen en een onmenselijk gedreun van hels geschut vervulde de atmosfeer. Smidje Verholen, die daar helemaal niet op verdacht was, schrok zich een aap. En eerlijk gezegd, wie zou niet schrikken als hii plotseling van alle kanten tegelijk onder vuur genomen werd? Gelukkig waren die duivels erg zenuwachtig. Ze mikten erg slecht en raakten smidje Verholen gelukkig niet. A Abonnemen per mnd„ e per editie I in alle editie familiebericl Bi) contract F. j. M. Stur Bankrelaties: Kantoren: m De strijd op t •net afwissele nacht, dat No waren binnen; der V.N. drei van de Zuid-I vijand doordro In de politielet weinig verand verzoek om lu republikeinen V.S. niet in ee dat het prestig nale comité va Alles wacht ni daag bijeen kot De commissie gisteren een te! aan de V.N., wa dat de order va raad tot het stak als „academisch beschouwd. De voor, dat de Veil overwegen Noor te vragen of r Amarapoora denmorgen gedebarkeeri dam. Dorsetshire (l karta-Amste te 12 uur Amsterdam. Oranje, Dj al dam, 28 Juni verwacht te waarna dire< Fairsea (troepi Rotterdam, wacht in haven. Kota Inten (tj karta-Rotter< van Suez. Sibajak (troep ta-Rotterdarr Suez. Willem Ruys Rotterdam, Juni te 1 uu Atlantis (burgi ta-Amsterdar 180 mijl N.V Casteibianco (b karta-Amster van Port Saii wacht in haven. Empire Brent Djakarta-Roti Juni 100 mijl General C. H. Pen), Djakari 24 Juni 96( Pointdegalle. General W. (troepen). D sterdam. 25 Ji van Aden. Goya (troepen' Amsterdam, mijl Z.O. Kre De Engelse cineast shall-landen", wa; ogenblik bevindt E foto toont U het en daarachter het

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6