Nieuw Nrd.-Korea pleegde vredebreuk Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit STRIJDKRACHTEN V.S. ACTIEF Vandaag Belgische regeringsverklaring Truman laat de tanden zien Labour kreeg meerderheid Queuille niet geslaagd Bevel van president Truman EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Historisch uur Blijken van waardering voor bevorderaars van culturele leven Nederland staat achter Truman Ernstige explosie in Damascus Scheepsberichten Twee kinderen van 4 jaar gedood Zevende vloot moet Formosa beschermen J Atoomprogramma ligt gereed Zestien doden Terugkeer van Leopold III zonder openbaar vertoon Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 28 Juni 1950 46e Jaargang No. 11900 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 VEILIGHEIDSRAAD SPREEKT ZICH UIT VOOR STEUN AAN ZUID KOREA De Veiligheidsraad is vannacht in twee zittingen met een onderbreking van vijf uren bijeen geweest. De V.S. verzochten de Veiligheidsraad „alle leden van de Verenigde Naties toe te staan de Koreaanse republiek te helpen oij het afslaan van een militaire aanval. Tegen 3 uur kwam het bericht uit Lake Success, dat de zitting was verdaagd, omdat de vertegen woordigers van India en Egypte eerst overleg wilden plegen. Zij hebben dit in de loop van de nacht niet meer kunnen doen en verklaarden niet aan de stemming te zullen deelnemen, hetgeen dan ook is geschied. Om half vier hedenochtend kwam het bericht van Reuter uit Lake Success, dat de Veiligheidsraad Noord-Korea had be schuldigd van „vredesbreuk" en besloot, alle leden van de V.N. toe te staan, de republiek van Zuid-Korea te helpen om een gewapende aanval af te slaan. Op dit historische uur stemden 7 leden voor, 1 tegen en 2 onthielden zich van de stemming. om zijn veto uit te spreken over iedere verdere actie. De voorzitter, sir Benegal Rau van India, wachtte twintig minu ten met de opening van de ver gadering, doch de Sowjet-afge- vaardigde verscheen niet Indiening resolutie. Warren Austin, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde bij het indienen van de Amerikaanse re solutie, dat de Ver. Naties thans voor „de ernstigste crisis" in haar bestaan stonden. Na de in de Amerikaanse reso lutie vervatte voorstellen te heb ben beschreven, verklaarde Aus tin: Ik ben er trots op te kunnen melden, dat de Ver. Staten als een loyaal lid van de Ver. Naties be reid zijn bijstand te verlenen aan de republiek van Korea. Austin diende hierop de Ameri kaanse resolutie in en vroeg de Veiligheidsraad haar goed te keu ren als „de volgende stap, die no dig is om de wereldvrede te her stellen." De Britse en Franse vertegen woordigers steunden de Ameri kaanse resolutie ten volle. De Chinese afgevaardigde ver welkomde eveneens de Ameri- De Amerikaanse resolutie stelde vast, dat „de gewapende aanval op de Koreaanse republiek door de strijdkrachten van Noord-Ko- rea een schending van de vrede betekent" en dat de Noord-Ko- reaanse autoriteiten „in gebreke zijn gebleven het vuren te staken en ten noorden van de 38ste breedtegraad terug te trekken", zoals de Veiligheidsraad had be volen. De resolutie achtte dringende militaire maatregelen nodig om de internationale vrede en veilig heid te herstellen. De resolutie „beveelt aan, dat de leden van de Verenigde Naties de republiek van Korea zodanige bij stand verschaffen als nodig mocht zijn om de gewapende aanval af te slaan en de internationale vrede en veiligheid in dit gebied te her stellen. Joego-Slavië diende een resolu tie in, waarin een beroep werd gedaan op de Veiligheidsraad om tussen Noord- en Zuid-Korea te bemiddelen ten einde de „ernstige gevolgen" van een lange oorlog te voorkomen. Rusland liet verstek gaan. Bij de opening van de eerste vergadering van de Veiligheids raad bleek, dat de Russische ge delegeerde afwezig was. Nadat de Amerikaanse en Rus sische afgevaardigden in de Ver. Naties op initiatief van Trygve Lie een geheime, niet-officiële be spreking hadden gevoerd, ver wachtte men, dat de Sowjet-Rus- sische afgevaardigde de vergade ring van de Veiligheidsraad zou bijwonen, al was het alleen maar PLAN-SCHUMAN IN LAGERHUIS LONDEN, 27 Juni (Reuter) De Britse labourregering heeft Dinsdagavond met een meerder heid van 20 stemmen (309 tegen 289) de conservatief-liberale mo tie, waarin haar beleid ten op zichte van het plan-Schuman "werd veroordeeld, overleefd. Haar eigen motie verkreeg een meerderheid van 13 stemmen, waaruit blijkt, dat de labour- fractie de regering is trouw ge bleven. Churchill had tevoren in het debat verklaard, dat hij niet sympathiseerde met de Frahse houding om „deze belangrijke kwestie" zo onverwachts op En geland los te laten. Hij betwij felde of de Franse regering zo gehandeld zou hebben tegenover een andere Britse regering. Churchill laakte het labour- manifest, dat zich keerde tegen een Europese eenheid. kaanse resolutie en Noorwegen wenste de president van de Ver. Staten geluk met zijn besluit om strijdkrachten naar Korea te zen den. Daarna werd de vergadering verdaagd tot 3 uur. De reden was, dat de gedelegeerden van India en Egypte nog niet de gevraagde in structie van hun regeringen had den gekregen over de houding, die zij tegenover de Koreaanse kwes tie moeten innemen. Intussen kwam de militaire staf commissie der V. N. bijeen om de mogelijkheden van een internatio nale macht onder ogen te zien. Zitting hervat. Na een onderbreking van 5 uren werd de zitting hedenochtend half vier geopend. De vertegenwoordi gers van Egypte en India ver klaarden. dat zij nog geen instruc ties hadden en dat hun verant woordelijkheidsbesef hen niet toe stond aan de stemming deel te ne men, zonder overleg. Daarna viel het besluit als bo ven vermeld. AMERIKAANSE NOTA AAN SOVJET-UNIE WASHINGTON, 27 Juni (Reuter). De V.S. hebben Dinsdagavond een nota aan de Sovjet-Unie gezonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn invloed aan te wenden om een terugtrekking van de Noord- Koreaanse troepen uit Zuid- Korea te bewerkstelligen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gistermiddag in de grote zaal "an de Nederlandse Handel Maatschappij in Amsterdam een vier tal zilveren anjers uitgereikt aan de Nederlanders, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het culturele leven. De zilveren anjer is ingesteld als blijk van waardering voor pres taties buiten iemands normale dagelijkse arbeid, geheel vrij willig verricht, ten bate van het culturele leven. Financiële grondslag. De financiële grondslag van de Zilveren Anjer is het legaat, dat de Nederlandse militair Thijs Ta conis aan het Prins Bernhard- fonds heeft vermaakt, voor hij met een speciale opdraebt per para chute werd „gedropt". Hij kwam daarbij om het leven. De familie van Thijs Taconis woonde de plechtigheid bij. De Prins zeide tot hen: „Ik hoop, dat U in deze beslissing van het be stuur enige troost mag vinden voor het smartelijk verlies van uw zoon met zovele kameraden, voor ons aller vrijheid gevallen." De uitreiking. Z.K.H. ging vervolgens over tot het uitreiken der anjers aan de heren J. H. van Heek, P. J. de Kanter, A. Th. Thijssen en J. van der Wielen. Tot de heer Van Heek 'n het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatschappij te Amsterdam heeft de Regent van het Prins Bernhard Fonds, Z.K.H. Prins Bernhard, gistermiddag zilveren anjers uitgereikt aan vier personen, die zich voor het culturele leven in Neder land op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt. zeide de Prins: „U restaureerde in Enschede oude gebouwen, schonk gebrandschilderde ramen, U schonk ons volk enige unieke cul tuurmonumenten als het terrein van de Haarler- en Holterberg en U schonk uw steun aan monumen tenzorg en natuurbescherming". Z.K.H. vervolgde: „Velen zullen misschien zeggen, dat U daartoe in staat was, maar ik zou willen ant woorden, U deed het dan ook!" Tot de heer Kanter, erevoorzit ter van het Algemeen Nederlands Verbond, die 30 jaren deze bewe ging leidde, zeide Prins Bernhard, dat vooral de heer Kanter het was geweest, die zijn krachten had ge schonken aan de Nederlandse boekverspreiding. De heer Thijs sen, regisseur van de Passiespelen te Tegelen werd daarna gehuldigd wegens zijn grote bijdrage aan bet culturele leven. Evenals de heer Jarig van der Wielen, de promo tor van het Volkshogeschoolwezen. Wegens ziekte van de heer Van der Wielen sprak Z. K. H. tot mw. Van der Wielen-Donker. „Kern achtig karakter siert het motto van de Volkshogeschool, de arbeid van de heer Jarig van der Wielen; ik wek de slapenden en roep de levenden," aldus Z.K.H. Prins Bernhard richtte zich aan het slot van zijn rede tot mevr. Dijkstra-Hendriks en de heren De Booy, Van Hasselt en mr. Mon- chy, wier aanwezigheid de oor sprong van het fonds symboliseer de. DE FRANSE KABINETSCRISIS PARIJS, 27 Juni (Reuter) Henry Queuille, de radicale ex- minister, heeft Dinsdag presi dent Auriol meegedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe Fran- êe regering te vormen. Als re den voor Queuille's weigering wordt opgegeven, dat de socia listen niet geneigd zijn tot een nieuwe regering onder hem toe te treden. In Nederlandse officiële krin gen heerst volledig begrip voor de beslissingen, welke president Truman heeft genomen om de onafhankelijkheid van de repu bliek van Korea (Zuid-Korea) te handhaven en tevens voor de ge nomen maatregelen in het belang van de veiligheid van het Pacific- gebied, waarvoor de Verenigde Staten immers bijzondere verant woordelijkheid dragen. Wat de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie inzake het staken van het vuren betreft acht men het in diezelfde kringen van zelfsprekend, dat Nederland in alle opzichten zal medewerken om de uitvoering dezer resolutie te bevorderen. Te dien aanzien zou Nederland iedere nodige bijstand verlenen. Vernomen wordt nog, dat in Korea geen Nederlandse kolonie en evenmin een Nederlandse ver tegenwoordiging aanwezig is. WERKDOCUMENT VOOR HET PLAN-SCHUMAN PARIJS, 27 Juni (Reuter). De Franse delegatie naar de zes- mogendheden-confereintie voor 't plan-Schuman heeft vandaag een uittreksel van ongeveer 2000 woorden gepubliceerd uit 't werk document, dat de vorige week ;.an de conferentie als basis voor de besprekingen werd voorgelegd. De voornaamste Fi&nse onder handelaar, Jean Monnet, ver klaarde door de minister van buitenlandse zaken, Robert Schu- man, gemachtigd te zijn namens de Franse regering te spreken. Hij zeide: „De practische rege lingen vormen op zichzelf minder een doel dan het middel tot be reiken van een ruimer doel, nl. het leveren van een zeer belang rijke bijdrage tot de vrede door het op een betere basis organi seren van Europa. De oprichting van een gemeenschappelijk hoog gezagsorgaan, dat verantwoording verschuldigd is aan een gemeen schappelijke vergadering, voortge komen uit de nationale parlemen ten, en die voor de eerste maal een werkelijke fusie der natio nale souvereiniteiten verzekert, zal een van de eerste elementen zijn voor de Europese gemeen schap, welke geschapen moet worden". 80 PERSONEN GEDOOD DAMASCUS, 27 Juni (Reu ter) - Tachtig personen zijn om het leven gekomen en honder den gewond, doordat ontvlam bare en explosieve stoffen in 'n opslagplaats van de Iraakse Pe- troleummaatschappij te Damas cus in brand raakten. 100 JAAR PROVINCIALE WET 6 Juli a.s. zal het 100 jaar ge leden zijn, dat Koning Willem III de Provinciale Wet ondertekende. In verband hiermede zal H.M. de Koningin op Dinsdag 4 Juli a.s. om 12.30 uur over beide zen ders alle Provinciale Staten, die dan krachtens de Provinciale Wet voor het eerst in nieuwe samen stelling vergaderd zijn, toespre ken. Aansluitend op deze toe spraak zal een kort woord volgen van de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, zijnde de oudste der commissarissen. Empire Brent (burgers) Djakarta-Rotterdam, pas seerde 26 Juni Pantella- ria. Fairsea (troepen) Djakar ta-Rotterdam, 26 Juni bij Pantellaria. Kota Inten (troepen) Dja karta-Rotterdam, 26 ju ni van Port Said. Sibajak (troepen) Djakar ta-Rotterdam. 26 Juni v Port Said. Oranje, Djakarta-Amster dam, 26 Juni 160 m Z.W Quessant. Willem Ruys, Djakarta- Rotterdam, passeerde 26 Juni Kaap Bougaroni General W. C. Langfitt troepen) Djakarta-Am sterdam ,26 juni 500 m Z.O. Socotra. Goya (troepen) Djakarta- Amsterdam, 26 Juni 100 m O. Kaap Bougaroni. '""N KNAAPJES KWAMEN ONDER EEN VRACHTAUTO In de Van Ostadestraat te 's-Gravenhage zijn gisterenmid dag twee jongetjes van vier jaar door een vrachtauto met aan hangwagen overreden en ge dood. Beide knaapjes, J. de Zoe te en A. P. A. Nepveu uit de Stortenbekerstraat, zijn, toen de vrachtauto met aanhangwagen weg reed, vermoedelijk op bet verbindingsstuk gesprongen en er even later afgevallen. De bestuurder, afkomstig uit Breda, treft blijkens een mede deling van dé politie, geen schuld. Dezer dagen heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij na een ingespannen arbeid van ongeveer zeven maanden bij haar diepboring in Gramsbergen het stadium van de productieproef bereikt. Op de diepte van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de genomen gesteenteproeven gas bevinden met een druk van 300 atmosfeer. Zeer binnenkort verwacht men defi nitieve resultaten. WASHINGTON, 27 Juni (Reuter). President Truman heeft aan de Amerikaanse strijd krachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven: „aan de Zuid-Koreaanse regeringstroe pen dekking en steun bij hun tegenstand tegen de Noord-Koreaanse invallers te geven De president der V.S. gelastte eveneens de bespoediging van militaire hulp aan de Philippijnen en Indo-China. Aan de xevende vloot werd het bevel verstrekt „iedere aanval op Formosa te verhinderen". President Truman treedt daarbij op als opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten. Het bevel aan de zevende vloot om Formosa te beschermen betekent een radicale wending in de politiek van de V.S. in het Verre Oosten. De congresleiders verklaarden na afloop van de conferentie, dat zij allen achter de president stonden. Truman laakte het communisme als „een macht, die alle orders van de Veiligheidsraad in de wind sloeg". En in deze situatie zou een communistische bezetting van Formosa een directe be dreiging zijn van de veiligheid in de Stille Oceaan. defensie, Louis Johnson, heeft verklaard geen order te kennen voor een mobilisatie of gedeelte lijke mobilisatie. Het bevel van Truman betekent niet, dat land troepen in actie zullen komen. Veiligheidsmaatregelen iff Het was de drukst bezochte persconferentie sedert de over gave van Japan in 1945, die ge houden werd en waarop een secretaris van Truman de order bekend maakte. Sterkte der strijdkrachten Direct na het bevel van presi dent Truman is een Amerikaanse marine-eenheid op weg naar Ko rea vertrokken. Men neemt aan, dat men de beschikking heeft over 4 grote vliegdekschepen, een 50 torpedoboten, alsmede kruisers, onderzeeboten en andere schepen. Zij staan onder bevel van admi raal Radford, opperbevelhebber van de vloot der V.S. in de Stille Oceaan. Het bevel over de lucht macht wordt gevoerd door gene raal Stratemeijer. Het zijn drie luchtdivisies, die bestaan uit ja gers, middelgrote bommenwerpers en transportvliegtuigen. Het me rendeel dezer divisies is gesta- tionneerd op Japan. Actie van bommenwerpers Bommenwerpers zouden reeds een aanval gedaan hebben op troepen van de Noord-Koreaan se legers. Zware bommenwer pers zijn naar Malakka gevlo gen om op eventuele bijzon derheden voorbereid te zijn. Op het strijdtoneel Op het bericht, dat de Noord- Koreanen Seoel waren binnen getrokken volgde later, dat dit niet het geval was. De regering van Zuid-Korea is nog in de stad aanwezig, zo werd uit Tokio be richt. De Zuid-Koreanen hebben een tegenaanval ingezet en de aanvallers 16 km van de stad teruggeslagen. Gistermorgen scho ten de Amerikaanse Mustangs 3 Russische vliegtuigen neer. Uit mededelingen bleek dat over het gehele front zwaar werd gevoch ten. Volgens de laatste berichten wordt het aantal slachtoffers op 4000 geschat.. Het is niet mogelijk uit de stroom van berichten een duidelijk beeld van de strijd te geven. Hedennacht kwam b.v. het bericht, door dat radio Seoel plot seling uit de lucht was gebleven. De Noord-Koreaanse tanks zou den zich gehergroepeerd hebben. Ze zijn van zwaar maaksel en men verwacht, dat alleen de Amerikaanse bommenwerpers in staat zullen zijn aan de tankop mars een halt toe te roepen. Het hoofdkwartier van de zuidelijke legers- is 20 km verplaatst ten zuiden van Seoel. Geen order in de V.S. tot mobilisatie De Amerikaanse minister van De stafchefs hebben de com mandanten van de overzeese ba ses gemachtigd speciale maatrege len te nemen met het oog op de veiligheid. BIJ AUTOBOTSING OP SARDINIë CAGLIARI (Sardinië), 27 Ju ni (Reuter) 16 personen zijn omgekomen en twee ernstig ge wond bij een botsing tussen een vrachtauto met arbeiders en een zandauto te Cagliari. Van een der gewonden moest een been geamputeerd worden voordat hij onder de wrakstukken vandaan gehaald kon worden. McArthur verantwoordelijk Een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft verklaard, dat gene raal McArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, de verantwoordelijkheid zal dragen voor de gehele tactische operatie in Korea met inbegrip van de controle op de operatie van de zevende vloot. Hij verklaarde voorts, dat de Verenigde Staten niet overwegen grondstrijdkrachten, hetzij van het leger, hetzij van de marine, naar Korea te zenden. Atoom-programma gereed De vice-voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie, de demo cratische afgevaardigde Dur ham, verklaarde Dinsdag: „Het atoomenergie-program is ge reed voor wat ons ook te doen staat". Hij verklaarde dit tegenover de pers in een commentaar op Truman's verklaring. MAST VAN .ORMEN FRISKE' AANGESPOELD HAMBURG, 27 Juni (Reuter). - Dinsdagmorgen is de mast van het Zweedse Vikingschip „Ormen Fris- ke" dat reeds volgens eerdere be richten op zijn reis van Zweden naar Rotterdam in de Kielerbocht vergaan is, op het eiland Sylt aan gespoeld. Onder zware storm en regen wordt nog naar overlevenden van de bemanning gezocht. BRUSSEL, 28 Juni (ANP). Vandaag zal de Belgische homo geen-katholieke regering voor het parlement verschijnen en zal eerste minister Duvieusart voor lezing doen van de regeringsver klaring. Hoewel de nieuwe rege ring als eerste punt op haar pro gramma de terugkeer van koning Leopold naar België heeft staan, zouden in deze regeringsverkla ring de financiële en sociale vraagstukken omstandig worden behandeld en zou ook een deel ervan gewijd zijn aan de Euro pese betalingsunie en de Benelux. Aangezien de C.V.P. in de Ka mer over vier zetels en in de Senaat over zeven zetels meer dan de gezamenlijke andere par tijen beschikt, is de C.V.P.-rege- ring er reeds thans zeker van het vertrouwen van Kamer en Se naat te krijgen. De volgende stap van de rege ring zal dan zijn, Kamer en Se naat in verenigde zitting bijeen te roepen om de wet op het regentschap op te heffen en de koning in zijn prerogatieven te herstellen. De laatste berichten wijzen er op, dat de vorst vergezeld zal zijn van zijn zoon. Bedreigingen van linkse zijde Waarschijnlijk zal hij begeleid worden door een escorte. Gezien de bedreigingen die her haaldelijk van linkse zijde geuit zijn en het feit, dat de vorst terugkeert naar een stad, waarvan meer dan de helft zich tijdens de volksraadpleging tegen hem heeft uitgesproken, acht men het in sommige kringen te Brussel on waarschijnlijk, dat de terugkeer van de koning met veel openbaar vertoon gepaard zal gaan. Van socialistische zijde heeft men namelijk bekend gemaakt, dat men de vorst, indien hij zijn troonrede voor het parlement wil houden, het spreken onmoge lijk zal maken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1