Zeven eeuwen scapulier Urkers moesten in de nacht hun huis ontruimen H.M. de Koningin temidden van de jeugd Hoe de Kerk de studie voor Goebbels betaalde LIEFDE Gevaarlijke brand in garage RADIO AKKERTJES OP DE VLUCHT Maria schonk het in 7250 aan de Car mei Bisschoppen schrijven herdenking voor De ooievaar aan boord Naar wij vernemen: Verzoek om gratie voor Louwers Een ondankbare Edel-Germaan voor de Dekkers en Vc PAGINA 4 VAN 1 JULI 1950 tot 1 Juli 1951 gedenkt de Orde van de Carmel, over de gehele wereld, dat de H. Maagd Maria vóór zeven eeuwen het scapulier heeft geschonken aan de H. Simon Stock, Generaal der Carmelieten, als een teken van Haar bijzondere liefde. Daar het scapulier tezamen met de rozenkrans ook onder de gewone gelovigen de meest verbreide uiting is geworden van de godsvrucht tot onze Hemelse Moeder en de mensheid hierdoor ontelbare weldaden heeft ontvangen, willen Wij bij gelegenheid van dit eeuwfeest uw bijzondere aandacht op deze devotie vestigen, aldus het Herderlijk Schrijven van Nederlands Episcopaat, dat gisteren in onze kerken is voor gelezen. Wat is de betekenis van het sca pulier? Het scapulier is eigenlijk het schouderkleed van de Carme lieten. De gewone gelovigen dra gen het in een zeer verkleinde vorm, zoals wij die kennen. Toen de H. Maagd dit kleed aan de H. Simon toonde, beloofde Zij aan degenen, die het godvruchtig zou den dragen, heel bijzondere gun sten. Het is dus allereerst een kleed door Maria aangewezen als een passend kleed voor Haar kinderen. Wie dat kleed aanneemt wordt opgenomen onder de die naren der H. Maagd, die Haar bijzonder zijn toegewijd, aldus schrijven de Bisschoppen verder, en zij verbolgen: Wat de toewijding is aan de H. Maagd hebben Wij enkele jaren geleden uiteengezet, toen onze H. Vader de Paus op het einde van het jaar 1942 alle ge lovigen had opgeroepen om zich aan Maria toe, te wijden. (Zie schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat d.d. 6 Augustus 1943) Door onze toewijding aan de H. Maagd ex-kennen wij, dat aan de Moeder van Onze Heer Jezus, de H. Moeder Gods de Medever- losseres en de Middelares van alle genaden, welke Jezus Christus voor ons heeft verdiend een geheel bijzondere eer en verering toekomt. Wij stelen ons volle ver trouwen op Haar koninklijke macht en Haar moederlijke be scherming. Wij verklaren daarbij tevens, dat wij van onze kant ons in alles als Hare ti-ouwe dienaren en innig-liefhebbende kinderen willen gedragen. Haar navolgen in Hare deugden, voor zover dit mogelijk is. Haar wensen vervul len, Haar eren en beminnen en ook Haar door. anderen doen eren en liefhebben en onder Hare lei ding het Rijk van Haar_Goddelijke Zoon èn in onszelven èn in ande ren, zoveel wij kunnen, doen groeien en bloeien. Allereerst moet dus het scapulier, dat wij dragen, ons dagelijk herinneren, dat wij als kinderen Gods en als kinderen van Maria moeten leven. Op de tweede plaats is het voor ons een herinnering aan de bij zondere bescherming, welke de H. Maagd aan het godvruchtig dragen van Haar kleed verbonden heeft. Haar bescherming strekt zich uit over geheel ons leven, maar bijzonder over het uur van ons sterven, zoals wij ook telkens aan Maria vragen: bid voor ons, nu en in het uur van onze dood. Dat uur is het gewichtigste van ons leven. Zij heeft beloofd, dat Zij Haar kinderen zal bewaren voor het vuur der hel. Het is in derdaad onmogelijk, dat wie dage lij ks zich herinnert een kind van Maria te zijn en dagelijks tot Haar zijn toevlucht neemt, door Haar zóu verlaten worden. En het is een algemeen bekende uitspraak van talloze heiligen: Een kind van Maria kan nooit verloren gaan. Gelukkig dan degene, die dage lijks daar aan denkt en dagelijks zijn toevlucht tot Haar neemt. Dat geschiedt door degenen, die het scapulier met godsvrucht dragen. Aan degenen, die bij het god vruchtig dragen van het scapulier nog enkele bepaalde gebeden en verstervingen voegen, heeft de H. Maagd een spoedige verlossing uit het vagevuur beloofd. Meerdere geleerde en heilige Pausen, o.a. Paulus V, Benedictus XIV en allen, die daarop volgden, hebben de prediking van deze be loften toegestaan en ook van hun kant vele voorrechten aan het dragen van het scapulier verbon den. Ook krijgen degenen, die het scapulier godvruchtig dragen, deel aan de gebeden en goede werken, welke in de Orde van do Carmel door de kloosterlingen, priesters, broeders en zusters, ge schoeide en ongeschoeide, veel vuldig worderi verricht. Dit alles, Beminde Gelovigen, is voor Ons een reden om u aan te sporen, volgens de goede ge woonte van onze ouders en voor ouders, dat scapulier zelf te dra gen en ook uw kinderen daarmede van jongaf te sieren. Het is het erekleed der Moeder Gods. meer waard dan de schoonste decoratie dezer wereld. Het is nog niet zo lang geleden, dat alle vrome ouders zich tot plicht rekenden hun kinderen aanstonds bij het H. Doopsel of kort daarna te doen inschrijven in de Broederschap van het Scapulier. In de Synoden der verschillende bisdommen wordt er ook nu op aangedrongen om wanneer het scapulier niet bij het H. Doopsel is opgelegd, het te ontvangen bij de eerste H. Com munie of bij de Plechtige Her nieuwing der Doopbeloften. Ook bestaat in vele kerken het gebruik om op de 16e Juli of daarop vol gende Zondag de gelovigen, die nog niet zijn ingekleed, op hun verlangen plechtig in de Broeder schap op te nemen. Wij kunnen deze goede gebruiken niet krach tig genoeg aanbevelen. Om nu onze dankbaarheid aan God en aan de H. Moeder des Heren te betuigen voor de grote zegeningen en dikwerf wonder bare gunsten, welke door het scapulier verkregen zijn en om de devotie tot de H. Maagd door het steeds dragen van het scapu lier zoveel mogelijk te bevorderen, schrijven Wij voor, dat op Zondag 16 Juli in alle kerken en kapellen het Feest van Onze Lieve Vrouw van de Berg Carmel plechtig wor de gevierd en dat op die dag de H. Mis van dat feest als geprivile gieerde H. Mis plechtig gezongen worde. Verder bevelen Wij aan, dat door voorbereidende oefenin gen de betekenis en de grote voorrechten van het scapulier nog nader worden uiteengezet, dat op die dag of in de dagen der voor bereiding aan alle gelovigen, die dit verlangen, groten en kleinen, op plechtige wijze het scapulier worde opgelegd en dat de feestdag met een Plechtig Lof worde be sloten. HET EEUWFEEST VAN HET H. SCAPULIER Wij maken onze lezers er op attent, dat naar aanleiding van het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier door de eerw. paters Carmelieten een apart Secreta riaat is opgericht, dat het Eeuw feest voorbereidt en de bevorde ring van de Scapulier-devotie met alle daartoe geëigende middelen zal ter hand nemen. Voor inlich tingen wende men zich dus tot een van beide Secretarissen voor de Scapulier-actie, Carmel, Mer kelbeek of Carmel, Geleen. PROGRAMMA DENSDAG 4 JULI 1950 PORT SAID. 7 Juli (Reu ter). De ooievaar heeft 't druk aan boord van de „Atlantis", die Zaterdag op weg van Indonesië naax Rotterdam te Port Said is aangekomen. Met dit schip repatriëren aanstaande moeders en kinderen. Tij dens de tocht zijn reeds 40 kinderen geboren, twee jongens meer dan meisjes Er zijn thans 400 kinderen aan boord en nog 211 moeders zij in blijde ver wachting. Een prijs is uitgeloofd voor wie het juiste aantal babies raadt dat tijdens de reis geboren wordt. Vijf artsen en twin tig verpleegsters zorgen voor de toenemende be volking van de „Atlantis" waar het onderricht in babyverzorging de meest gezöcKte tijdspassering vormt. HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 uur AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 u. AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonm.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gi'amof oonm. 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek10.00 Mor genwijding; 10.15 Gramofoonmuz.; 10.50 Voor de kinderen11.00 Ra dio Volksuniversiteit; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Alt en orgel; 12.20 Voor het platteland; 12.30 Toespr. door H. M. Koningin Juliana; 12.50 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws en mededelingen; 13.15 Financieel overzicht; 13.25 Gramofoonmuziek; 13.50 Moederszesdaagse; 14.00 uur Pianovoordracht en causerie; 14.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de Nieuws; 18.15 Reportage; 18.30 uur jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 uur Radio Volksuniversiteit; 19.00 Fan fare-orkest; 19.25 Paris vous parle; 19.30 Pianovoordr.20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak door H. M. Ko ningin Juliana; 20.25 Metropole orkest; 21.00 Musette-orkest; 21.30 „Honderd jaar provinciale wet", causerie; 21.45 Orkestconcert; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Ka merorkest; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. 30 Gramofoonmuziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Hoogmis; 10.15 Omroeporkest en solist; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramofoon muziek; 11.35 „Lichtbaken"; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Toespraak door H.M. Koning in Juliana; 12.50 Gramofoonmuz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, mededelingen en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 „Ja, zo was 'tklankbeeld; 15.00 Gra mofoonmuziek; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 u. Amusementsorkest; 18.20 Sportpraatje18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 „Dit is leven", causerie; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Voor jonge mensen; 20.00 u. Nieuws; 20.05 Toespraak door H.M. Koningin Juliana; 20.15 Provincie parade: 21.00 Kamerorkest en so listen; 21.25 Reisbeschrijving; 21.40 PisJiovoordracht; 22.10 Politieka- nel: 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 -24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 en 484 m. 924 m. 12.00 Lichte muziek; 12.15 Twee piano's; 12.32 Lichte muziek; 12.45 Twee piano's; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 uur Idem; 14.45 Koorzang; 15.15 Ope rettemuziek; 16.00 Licht Orkest; 16.30 Zang; 16.47 Gi'amofoonmuz. 17.00 Nieuws; 17.10 Namiddagcon cert; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Kamermuz.; 18.25 Financiële Kro niek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Walsmuziek; 19.50 Spotvogels; 20.00 Hoorspel 20.45 u. Gramofoonmuziek; 21.15 Omroep orkest; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gramofoonmuziek. H. M. de Koningin woonde Zaterdag te Utrecht de viering bij van het eerste lustrum van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Na een plechtigheid in het Groot Auditorium voerden de Utrechtse jeugdorganisaties op het Domplein een programma uit. H. M. de Koningin te mid den van de jeugd op het Domplein. H.M. dc Koningin heeft Zaterdag middag te Utrecht de herdenking van het eerste lustrum van de Ne derlandse jeugdgemeenschap, waar van de Koningin beschermvrouwe is, bijgewoond. De herdenking ving aan met een bijeenkomst in het groot auditorium van het Universiteitsgebouw. Het was ook in deze historische kapit telzaal, dat op 1 Juli 1945 de Neder landse jeugdgemeenschap werd ge sticht. De voorzitter van de N.J.G., ds. N. O. Steenbeek, sprak een herden kingswoord, waarin hij het ontstaan en het doel vein de gemeenschap uiteenzette. Groepen jongerenorga nisaties hebben elkaar tijdens de oorlog gevonden en besloten elkaar niet meer los te laten. Door de stichting van de Nederlandse Jeugd gemeenschap direct na de bevrij ding werd een duurzaam overleg van grote waarde voor ons volks leven bereikt. Daarom betreurde ds. Steenbeek het, dat eerst de protestantse jongeren en in 1948 de Nederlandse Padvindersvereniging zich daaruit terugtrokken. Uit naam van alle jeugdorganisaties verklaar de de voorzitter, dat hun plaats in de N.J.G. nog steeds open gehou den is. Nadat door eeij jongen en een meisje gedichten waren gedecla meerd, en het jeugdorkest dansen van Mozart had ten gehore ge bracht, sprak mr. J. M. L. Th. Cals, Staatssecretaris van O., K. en W. van de warme belangstelling en van de erkentelijkheid der regering voor het werk van de N.J.G. Over de breuk die in de N.J.G. ontstaan KONINGIN ELISABETH BIJ „HOHE MESSE" Zaterdagmiddag bracht koningin moeder Elisabeth van België een bezoek aan de Grote Kerk te Naarden, waar de „Hohe Messe" van Bach door de Nederlandse Bachvereniging werd uitgevoerd. De koningin arriveerde even voor twee uur in Naarden, geëscorteerd door zes motorrijders van de rijks politie en werd ontvangen door het bestuur van de Bachvereni ging en door de burgemeester van Naarden, de heer J. Visser. Voor deze uitvoering bestond grote belangstelling, niet alleen uit ons land, maar ook uit België, Frank rijk, Engeland, Amerika en Nieuw Zeeland. DE „NIEUWE SCHAGER" SCHAGEN. Het dagblad „De Nieuwe Schager" houdt met ingang van heden 0p te bestaan. Het gehele in faillissementverke- rende bedrijf is overgenomen door de combinatie de Noordhollandse Pers te Alkmaar, welke o.a. de Schager courant uitgeeft waarin het oude blad is opgenomen. is. zeide mr. Cals, dat in de eerste plaats nationale eenheid nodig is om tot oplossing van internationale geschillen te kunnen komen. Vervolgens verzamelde men zich buiten op het Domplein, om het standbeeld van Graaf Jan van Nas sau, waar vele honderden jongens en meisjes stonden opgesteld. Met grote belangstelling volgde het gezelschap het symbolisch spel en de volksdansen. Aan de samen zang werd ook door de genodigden met animo deelgenomen. Hiertoe liet H.M. zich een liederenboek je door een der kinderen overreiken. Toen de Koningin aan de jeugd be duidde zich voor Haar op het trot toir en op het plein neer te zetten een uitnodiging waaraan met graagte gevolg werd gegeven viel al het officiële weg. Het werd een allergenoeglijkst samenzijn van een beminde Vorstin met de jeugd van Haar volk op een zonovergoten Domplein. is het troepenschip „General Harry Taylor" Zaterdagmiddag met 1450 militairen aan boord de Amsterdamse haven binnenge lopen heeft de burgemeester van Weesp de heer M. Dotinga, na een 24- jarige ambtsperiode, Vrijdagmid dag onder grote belangstelling af scheid genomen van zijn ge meente. breidt de varkensstapel zich nog steeds uit. In vergelijking met Mei 1949 nam het aantal varken? met ruim 40 procent toe en be draagt thans ruim 1.855.000 stuks. vierde het dagblad de Gelderlan der te Nijmegen Zaterdag in alle stilte het 50-jarig bestaan der N.V. de Gelderlander. De ruim 80- jarige Mr. Jan Wierdels is een halve eeuw president-commis saris. bracht Minister in 't Veld Zater dagmiddag een bezoek aan Bus- sum ter bezichtiging van de in aanbouw zijnde woningen van het plan-Bouma. overleed te Zutphen op 78-jarige leeftijd de heer A. K. Klaren, een drankbestrijder van nationale be tekenis. Hij verzorgde vele jaren de tekst van de „Kante Kleer- kalender". houdt de Nederlandse Katholieke Bond van Smedenpatroons en werkgevers in staalverwerkende bedrijven op 15 en 16 Juli te Hen gelo zijn jaarlijkse Bondsvergade ring DE „COLUMBUS" NAAR ROTTERDAM PLYMOUTH, 3 Juli (Reuter). De 17.500 ton metende kruiser Columbus, het vlaggeschip van admiraal Richard L. Conolly, op perbevelhebber van de Ameri kaanse vlootstrijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee en het Oosten van de Atlantische Oceaan, zal Maandag 10 Juli de haven van Plymouth verlaten voor een reis van twee weken aan Brest, Antwerpen en Rot terdam. Het bezoek aan Rotter dam zal duren van 20 tot 23 Juli. Wederopbouwwet in werking getreden Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Wederopbouwwet Zaterdag j.l. in werking is getreden. Zaterdagnacht om kwart over twee brak brand uit in een garage en machinewerkplaats van de Fa. de Boer en Bruinsma te Urk. De brand liet zich direct ernstig aan zien en de belendende percelen, waaronder een Ijsfabriek en een olie- en benzine-opslagplaats, werden overdekt met een laag vonken, welke weer brandhaar den veroorzaakten. Enkele jongelui kwamen met een auto het dorp binnenrijden op reeds genoemd uur en-ontdek ten rook, komende uit de boven ramen van het gebouw. Toen zij zich ter plaatse wilden overtuigen, begon op dat moment een reek? ontploffingen en direct waar schuwden zij de brandweer. Deze Mevrouw Louwers, de echtge note van de te Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroordeelde Neder landse zakenman, heeft een gra tie-verzoek ingediend. De heer J. Louwers, die de Praagse vertegenwoordiger wa? van de A.K.U., stond tezamen met 9 Tsjechoslowaakse burgers te recht onder beschuldiging van spionnage, verraad en economi sche sabotage. Hfj werd op 4 Maart veroor deeld. Mobilisatie-oorlogskruis voor burgerpersoneel van defensie Het comité „Mobilisatie Oor- logskruis" heeft van de minister van Oorlog en van Marine be richt ontvangen, dat het burger personeel, dat gedurende de Mei dagen 1940 werkzaam was bij het toenmalige departement van De fensie, in aanmerking kan komen voor het mobilisatie-oorlogskruis. Ook het burgerpersoneel, dat in de Meidagen van 1940 in de mi litaire bedrijven werkzaam was, kan voor deze onderscheiding in aanmerking komen. Aanvragen voor toekenning moeten recht streeks gezonden worden aan het secretariaat van bovengenoemd comité, Bleyenburg te 's Graven- hage. pakte de inmiddels hoog oplaaien de vlammen met zes stralen aan, maar de steeds ontploffende blik ken benzine maakten de vuurzee maar steeds groter. Nadat alle beschikbare materiaal was inge zet en de frequentie was opge voerd tot 9 stralen, kon de vuur haard ingesloten worden. Inmid dels was de brandweer uit Emmel- oord gearriveerd doch de Urker brandweer had de brand reeds onder de knie, zodat Emmeloord geen dienst behoefde te doen. Beneden in het gebouw lagen een aantal blikken zuurstof en met het oog op ontploffingsgevaar werd de dichtbevolkte buurt ont ruimd. De reeds verhitte blikken werden door de onverschrokken brandweerlieden naar buiten ge sleept, zodat dit gevaar bezworen werd. Eerst om 4 uur kon het sein veilig worden gegeven en met de nablussing worden begonnen. Om kwart over vijf kon de brandweer inrukken. Het gebouw brandde geheel uit en ook het kantoor van het G.E.B. liep lichte brandschade op. Een buitengewoon geluk was het, dat er totaal geen wind stond, waardoor erger werd voorkomen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. De eigenaar, de heer de Boer. was niet te Urk aanwezig. Als bijzon- derheid_ lean worden vermeld, dat enige tiid geleden het woonhuis van de heer de Boer in Vollen- hove door brand is verwoest. MANOEUVRES IN HET KANAAL Van 3 tot 5 Juli zullen onder het motto „Vedette" in het Kanaal manoeuvres gehouden worden, waaraan 16 Engelse en Nederland se mijnenvegers, meer dan 2 divi sies Engelse motorboten en Fran se, Engelse en Nederlandse vlieg tuigen zullen deelnemen. ELF SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP CONSETT, 2 Juli (Reuter). In de ijzerfabriek fe Consett (Graafschap Durham) zijn ten gevolge van een kolendampver giftiging 11 man om het leven ge komen en 26 in het ziekenhuis opgenomen. BONN, (KNP) De Duitse Al- bertus Magnus Vereniging, die zich ten doel stelt „waardige en behoef tige studenten" van Katholieke Huize door de verstrekking van renteloze voorschotten de voltooi ing van hun universitaire studie mogelijk te maken, herdenkt thans haar 50-jarig bestaan. In de annalen van deze verdienstelijke vereniging over de jaren 19171929 vindt mien ook de geschiedenis van de student in de letteren en wijsbegeerte Jo seph Goebbels, de latere Nazi-rijks- minister van propaganda. Tijdens de eerste wereldoorlog, vóór het begin van het winterse mester 19171918, kwam bij het bestuur van de St. Albertus Magnus Vereniging een verzoek binnen van de stud. phil. Joseph Goebbels uit Rheydt die met een beroep op z'n „katholieke idealen" om steun bij de financiering van zijn studie ver zocht. Joseph Goebbels voegde bij zijn „bescheiden bede'' een verkla ring van zijn godsdienstleraar als mede van zijn pastoor. Beide pries ters verzekerden, dat de requestrant uit een braaf katholiek gezin af komstig was en dat ook hijzelf met het oog op zijn godsdienstig en ze delijk gedrag ten zeerste kon wor den aanbevolen. Bovendien bleek uit een gelegaliseerd afschrift van zijn einddiploma, dat de student Goebbels bij zijn eindexamen gym nasium acht keer een „tien" en zes keer een „acht'- had behaald. Het bestuur van de St. Albertus Mag nus verklaarde zich hierop bereid, deze „begaafde en vrome student" de kosten van zijn verdere studie aan de universiteit voor te schieten. Volgens de statuten moet al het ge durende de studiejaren aan haar pupillen betaalde geld als een ren teloos voorschot worden beschouwd, dat na afloop van de studie in be trekkelijk kleine termijnen diende te worden terugbetaald, teneinde dan weer voor andere behoefige studenten te worden gebruikt. De begunstigde studenten verplichten zich hiertoe in een schriftelijke overeenkomst. Aldus heeft inder daad de Katholieke Kerk door een van haar liefdadige instellingen de universitaire studie mogelijk ge maakt aan iemand, die zich later als een van haar verwoedste tegen standers en doodsvijanden zou ont poppen. Toen Joseph Goebbels met be hulp der Katholieke Kerk eenmaal de doctorsgraat had behaald, vergat hij niet slechts het „neerknielen en bidden", zoals hij het zelf eens heeft uitgedrukt, maar hij vergat ook de hem bewe zen weldaad. H(j vergat zelfs de destijds door zijn woord en hand tekening aanvaarde plicht tot te rugbetaling. Zelfs toen hij al jaren lang een der groten in de Nationaal-Socialisti- sche Duitse Arbeiders Partij en gouwleider van Berlijn was gewor den, kon hij nog steeds het geld nieti vinden, om zijn ereschuld je gens zijn vroegere weldoeners af te lossen. Het bestuur der St. Al bertus Magnus Vereniging zag zich tenslotte met het oog op zijn liefde plicht jegens nieuwe behoeftige studenten gedwongen, het renteloze voorschot aan Dr. Joseph Goebbels langs gerechtelijke weg terug te vorderen. Aangezien er toen nog rechters in Berlijn waren, werd Dr. Joseph Goebbels inderdaad op 3 Juli 1929 bij vonnis van 't „land gericht" te Berlijn-Moabit veroor deeld tot terugbetaling van het ge noten voorschot. Weer ruim tien jaar later, op 14 Augustus 1939, veertien dagen voor het begin van de tweede wereld oorlog, werd de St. Albertus Mag nus Vereniging bij besluit van de rijksminister voor propaganda ver boden en haar vermogen ten bedra ge van RM 224.000,in beslag ge nomen. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 1 Juli. Op de vee markt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 4896: runde ren 659, graskalveren 59, nuch tere kalveren 298, schapen en lammeren 1481018; varkens 643, zeugen 275, biggen 1669, bokken en geiten 27. De prijzen varieerden voor stie ren van f 400 tot f 750: kalfvaar- zen van f 520 tot f 800; graskal veren van f 200 tot f 300; nuch tere kalveren van f 45 tot f 55; pinken van f 320 tot f 500; melk koeien van f 600 tot f 860; kalf- koeien van f 650 tot f 900; vaars koeien van f 520 tot f 720; scha pen van f 60 tot f 100; lamme ren van f 40 tot f 52; magere varkens van f 60 tot f 100; zeu gen van f 200 tot f 350; biggen van f 40 tot f 60; bokken en gei ten van f 15 tot f 50. De handel was in rundvee ma tig, in schapen, varkens en big gen redelijk, in nuchtere kalveren vlug. •sNacttts wakker-door Pijnali Pijn die U wakker houdt, ontneemt U het beste geneesmiddel: DE SLAAP! Zorg voor een goede nachtrust; neem één of twee AKKERTJES'als U wakker ligt van de pijn en 's-morgens voelt ge U uitgerust en daardoor beter dan de dag te voren. 'AKKERTJES'werken rechtstreeks op de pijnhaard. zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. heipon direct FEUILLETON 9. Hij had het die morgen erg druk en dus geen tijd om aan andere dingen te denken. Eerst toen hij tegen twaalf uur een ogenblikje van zijn werk op keek, bemerkte hij dat de regen had opgehouden en de zon op huizen aan de overkant van de gracht scheen. Hij stond op, liep naar het raam en keek de gracht over. Langs de walkant viste 'n jongetje naar stekeltjes. Uit een grote vrachtwagen werden rol len en grote pakken geladen en in de kelder gebracht van het nevenstaande huis, waarin een papiergroothandel gevestigd was. Van de om twaalf uur sluitende kantoren spoedde het personeel zich naar huis voor het koffie drinken. Een reusachtige luxe auto schoof langzaam tussen de vrachtwagen en de bomen aan de walkant door om, snel op trekkend. verder te suizen. Een groepje HBS'ers kwam stoeiend voorbij. Dat alles echter ver mocht zijn mismoedige stemming met te verdrijven. Hij voelde zich neerslachtig en vroeg zich af: „Waar moet dat heen met me, als ik hier niet overheen kom?" Want hij wist niet, wat hij met zichzelf moest aanvangen. Het meisje uit zijn gedachten ver bannen, ja,, dat was gemakkelijk gezegd., maar gedaan?Hij wist wel, dat zijn stemming met tertijd wijzigen zou.... alles gaat immers voorbijmaar wat hielp dat voor het ogenblik? Haar beeld en de indruk, die haar gelaat op zijn hart had ge maakt. bleven hem bij en waren nog even diep in zijn verbeel ding gegrift als in. het eerste ogenblik, dat hij haar zag. En., hoe ellendig hij zich nu ook ge voelde, hij zou het voor geen geld ter wereld anders gewild hebben. Dat was nu juist het vreemde van het geval Sinnige had hem verteld, dat ze bij Hagen en Co. werkte. Maar die naam zei hem niets. Maar Sinnige had ook gezegd, dat ze op de reclame-afdeling zat en dat was tenminste iets. Hij greep de telefoongids en zocht het adres der firma po. ,,Ik weet nog met, of ik van middag op kantoor terugkom", had hij tegen juffrouw Beinen gezegd. Ik bel nog wel op." Op de brug van de Leidse- straat stapte hij op een wagen van lijn twee, maar verliet de tram alweer op 't Spui en wan delde naar het Rokin. Op 't Ro- kin keek hij uit naar het huis nummer, door hem in de tele foongids gevonden en dacht voortdurend: „Hier ergens moet ze zijn. Hier zou ik haar kunnen aantreffen als ze van kantoor kwam." Doch toen hij het uit. geverskantoor, waar ze werkte, gevonden had, wist hij geen ge schikt voorwendsel te bedenken, om haar te spreken te vragen en liep het gebouw voorbij, zonder er binnen te durven gaan. Even later keerde hij terug. Misschien ging ze wel om half één koffie drinken. Hij voelde zich min of meer als een slagersjongen, die zijn meisje stond op te wachten, als ze uit haar dagdienstje naar huis ging. Voorbijgangers botste soms tegen hem op in hun haast om thuis te komen. Hij stond mid den voor de ingang van het ge bouw en de mensen, die 't ver lieten moesten om hem heen lo pen. Ki.i voelde zich koortsig en rillerig, als iemand die ziek dreigt te worden. Boven zijn ogen voélde hij een doffe pijn. Al bijna een half uur had hij daar gestaan zonder haar gezien te hebben. En, als hij haar ge zien i-ad. dan zou hij nog met geweten hebben, wat hij tegen haar moest zeggen. Voor een naburige boekwin kel stond een heer van om de veertig doelloos de etalage te bekijken. „Zou dat Ronk kunnen zijn?" vroeg Rob zich af. „Zou hij Thea komen afhalen?" Een plotselin ge "vlaag van jaloersheid joeg door hem heen en deed zijn bloed naar z'n hoofd stijgen Het viel hem op, dat hij over haar dacht als over een oude beken de, hoewel hij haar slechts een maal gezien en nog nimmer ge sproken had. Maar in zijn ge voel had hij haar reeds zijn gan se leven gekend. En de gedachte dat ze getrouwd was, maakte hem zo onredelijk en dol jaloers op de man, met wie ze getrouwd was. Eindelijk loosde hij een zucht van diepe teleurstelling en wan delde langzaam verder in le richting van de Dam Het was nu over éénen en dus tijd om een stukje te gaan eten. In het voorbijgaan zag hij zichzelf in een der grote spiegelruiten van een winkel. Hij bleef even staan en bekeek zichzelf, misschien voor het eerst van zijn leven, als met de ogen van een vreemde Hij zag een rijzige, nog jonge man met een moderne vilthoed, een donker colbertcostuum, glim mende zwarte schoenen, een wit overhemd met dubbele boord en een keurig gestrikte grijze das. Hij zag zichzelf als het type van de welvarende, goedverzorgde, verfijnde intellectueel en hij kon het nauwelijks geloven, dat die zelfde man, wiens spiegelbeeld hij" zag, een in de strikken der liefde verward, hulpbehoevend »n bijna radeloos wezen was. Hij nam de tram naar het Leidse- plein en liep het Americain Ho- tel binnen. Daar zette hij zich, na hoed en jas weggehangen te hebben, aan een der gedekte ta feltjes in het restaurant. Een kellner bracht hem zijn lunch. Hij at de hem opgediende „filet de sole", zonder zich bewust te zijn van wat hij at en was daar nog mee bezig, toen hij de stem van Sinnige hoorde zeggen: „Zo Rob, zie ik je weer eens? In da gen niet gezien, man!" Sinnige kwam tegenover hem zitten en bestelde een glas sherry. Met zijn blozend gezicht en zijn witte haren zag hij er jeugdiger uit dan hij in werkelijkheid was. Hij was ver in de zestig en han delde in antieke kunstvoorwer pen. Sinnige was een schoolmak ker van Rob's vader geweest en Rob had hem als kind meerdere malen in verschillende steden van Europa ontmoet. Wordt vervolgd ZANDVOORT. In strijd en op een moeili op het circuit van 2 Dielissen uit Beek en I lands kampioen op de amateurs geworden, op lengte gevolgd door tv hem lang de leiding vi hadden: Dekkers uit IJ Verhoeven uit Ovcrsch Van dc 172 renners negen de wedstrijd uit; iets meer dan vijf pre overigen hadden moctc De wedstrijd zelf vie stukken uiteen. Gedure ste acht of negen rond overmoedige Jonge broc ten aanval, terwijl dc x intussen terdege oppas niet te ver achter kwa Na tien ronden kwam delijke afsplitsing. Aan toen negen renners, te lissen, Hennink, Joris, kes, Koeman. Arie Voi Dekkers en Stern, een v je dat zijn voorsprong oi groep geleidelijk vergx In de achttiende rondi lissen en Dekkers saxr Verhoeven, die uit de t was komen opzetten, e< uitlooppoging, waarmei en laatste fase van de Het t Tot het einde toe blei lijk een achtervolgingsn in Voorting, Roks, Peti veen jacht bleven makel Verhoeven—Dekkers—D zieh vinnig verweerde rein prijs gaf, integendei sprong op een gegeven meer dan twee minutei FANGIO WINT D PRIJS VAN Rl Op het circuit va Queux werd Zondag grote prijs van Reirr lend voor het werel schap coureurs 1950, waarbij meer dan schouwers aanwezig t coureurs namen eras De race van de 500 ging over een afstar kilometer en werd door de Engelsman Bi tijd van 46.16.9. De voor wagens tot 2 li compressor, ging over werd gewonnen door Ascari met Ferrari ii van 1,16.42, een gemii snelheid van 159 km. In de race over 50 de grote wagens nam Alfa Romeo's van I giola en Farina de le gio won tenslotte met voorsprong op Fagioli Zijn gemiddelde sm droeg rond 168,180 ki De stand in het pioenschap luidt than 1. Fangio (Arg.) 26 gioli (Italië) 24 pnt. (Italië) 22 pnt: 4. F 10 pnt.; 5. Parssons 9 pnt.; 6. Oscari (It.) SCHULTE WINT C TE ANTWERI Het criterium van een wielerwedstrijd o1 werd door onze landge Schulte gewonnen in 7 sec. Tweede werd di der Middelkamp, die oj volgde. De Belg de I derde op twee lengten, genoten van Est, F Voorting bezetten res de 11e, 16e en 18e plaa was 3 uur 2 min. en Luxemburg in de van Frankri De Luxemburgse pl< Ronde van Frankrijk als volgt samengesteli Jean Goldschmidt, chen, Willy Kemp, B rich. Marcel Ernzer, Hi Directeur-techniek is Frantz. Op het circuit van Za wielerkampioenschap De drie eerst-aankor van links naar rechts H. Dekkers, die twe

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4