Nieuuu Bliksem doodde vier personen Soewon houdt nog steeds stand Noord-Koreanen bedreigen de stad vanuit het Oosten Rede van H.M. de Koningin Drama te Leeuwarden GKWAM Dubbele brand in de Goorn de Ronde van seriand voor Koblet tschappii no/?) n i- U koopt toch bij hen dié in uw blad adverteren?!! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN WHO Noodweer boven ons land Noodweer boven Noordholland Boerderijen en woonhuizen in de as gelegd Brandweer stond veelal machteloos tegen het vernietigend vuur TWEE DODEN te Heerhugowaard Kapitale boerderij te Heiloo verwoest Pluimveehandelaren zwaar gestraft De Rijp: Jongen op 't veld gedood bij het honderdjarig bestaan van de Provinciale Wet De „Sibajak" heeft vertraging Dronken kellner doodt zijn chef Scheepsberichten v. Contact tussen KVP en Duitse politici a: 1. W. v. d. Kroft (HKV) iwe kampioen), n: 1. C. Koch en A. Klin- izen) 1.52.4. lengd: 1. Mej. S. Dreyet Pool (Viking) 2.2.6. n: 1. W. Pool, P. Bakker, tra en C. Wijde'kop (Vi- .4. itser Koblet, die enige ien de Ronde van Italië aaam bracht, heeft zich :igen land verreweg de getoond. In de achtste e etappe, die Zaterdag rreden, was hij bij de die aankwamen. Met minuten voorsprong zo de Ronde van Zwit- gewonnen. Zijn landge- >ler, die ook in het eind rit een eervolle plaats on het bergklassement. renners startten voor e etappe St. Moritz-Zü- km.). De uitslag van ope is: iden (Zwitserland) 6 u. 50 sec.; tier (Zwitserland) 6 u 54 sec., Weilenman (Zwitserl.) min. 26 sec., n (Zwitserland) 6 uur 27 sec., lier (Zwitserland) z. t„ ckx (België) z. t., let (Zwitserland) z. t. ndklassement ziet er als liet (Zwitserl.) 53.28.51; dschmidt (Luxemburg) coni (Italië) 53.45.07; :hen (Luxemb.) 53.46.44, oler (Zwitserl.) 53.53.10. ndklassement voor de luidt: iler (Zwits.) 39 pnt., ilet (Zwits.) 38 pnt., nden (Zwit.) 24 pnt., ttler (Zwits. 23 pnt., coni (Italië) 22 pnt.. is opgenomen. 'A 100.000.— 11.248.67 8.641.35 2.482.14 igen 16.424. 12.166.37 7.657.50 7.811.20 •ichters- 8.856.82 175.288.05 in adm.- 125.460.54 1.906.47 11.479.90 5.392.75 3.762.18 92.67 148.094.51 chappij immissarissen; H. P. KORTEBOS J. KERKHOVEN. Koopt Op Huurkoop COPYRIGHT STUDIO AVAN en! Het eerste is nog niet door de beugel! in functie!" „Wat ertje met de gehoor- i moord is gepleegd!" /erkelijk? Heeft Ver- i-dove oudje verbaasd. die agent!" „Wat iet een krent?" vroeg wanhoop grepen wij ij op: „De agent zegt, id". Het oude heertje it een verschrikkelijk :ens een abonnement van smidje Verholen een verhaal was van an moord geen sprake eens even uitleggen" Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H l/AN HEDEN Pagina I Dinsdag 4 Juli 1950 46e Jaargang No. 11905 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Voornamelijk Noord-Holland is gisteravond geteisterd door een noodweer, dat in de laatste tientallen jaren nauwelijks zijn weerga kent. Een hevige onweersbui, gepaard met zware slag regens en rukwinden, teisterde stad en land. De flitsende bliksemschichten vonden maar al te vaak een doel. Ze troffen in talrijke plaatsen boerderijen en woonhuizen met hun ver nietigend vuur, waartegen de brandweercorpsen veelal niet waren opgewassen. Vier gezinnen werden in rouw gedompeld. In Heerhugowaard vielen twee slachtoffers te betreuren. De Rijp en Uitgeest telden elk een dode. Voor velen zal de avond van deze 3e Juli als een zeer rampzalige in herinnering blijven. len water kon geven; doch spoedig was dit ondiepe slootje leeggezogen, zodat enkele spuiten uitvielen. Daarop werd geprobeerd water te halen uit een brede greppel, doch dit was geen ideale oplossing. Intussen was het interieur van de boerderij weer tot een vuurzee ge worden. Toen later weer water kwam, kon ook dit vuur weer ge blust worden. Het hooi was echter nog een brandende massa. Van de boerderij stonden nog slechts de vier muren over, met in het midden de smeulende hooihoop. Het na blussen nam geruime tijd in beslag. De heer Muis was wel verzekerd, doch aangenomen moet worden, dat verzekering de schade lang niet dekt. Voor de heer Muis, die door hard werken deze boerderij zijn eigendom kon noemen, een zware slag. Wij vernamen nog, dat de brand weer te Alkmaar door omwonenden gealarmeerd was, doch niet wilde uitrukken, omdat van gemeente wege van Heiloo geen verzoek om assistentie was ontvangen. De bur gemeester was niet op het terrein van de brand aanwezig; vermoede lijk was hij uitstedig. Wel de ernstigste gevolgen heeft het noodweer gisteravond in Heer hugowaard gehad. Te kwart over zeven sloeg de bliksem in het ach tergedeelte van de door de familie N. Beers bewoonde boerderij aan de Rustenburgerweg. Terwijl bu ren te hulp snelden sloeg de blik sem opnieuw in, met rampzalige gevolgen. Tenminste acht personen werden tegen de grond geslagen. Door de beide artsen Her- ckenrath en Brinkhorst van Heer hugowaard en Cohen uit Hensbroek werd de eerste hulp verleend. Hoe wel nog urenlang kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht dit twee van de getroffenen, de 72- jarige heer Jan de Vries en de 14- jarige Jan Evers helaas niet meer baten. De beide anderen, Cor Beers en een zoon van Dirk van Stralen verkeerde in ernstige shocktoe stand en werden per ziekenauto naar 't ziekenhuis in Alkmaar ver voerd. De vier andere getroffenen waren na korte tijd weer op de de been. De brandweer van Heer hugowaard die in haar bewegin gen ernstig was belemmerd omdat ook de alarminstallatie door de bliksem onklaar was geraakt, was niettemin spoedig ter plaatse en wist de brand tot het achterge deelte van de boerderij te beper ken. Om half tien sloeg de bliksem opnieuw in, nu aan de Dostüijk in de boerderij van de heer Cor van Stralen. De vlammen grepen met zulke snelheid om zich heen, dat niets meer kon worden gered. De boerderij brandde tot de grond toe af; de schade wordt door de verze kering gedekt. De bliksem sloeg ook nog in bij de heer van Diepen in de Bergmeier en bij een gebouw tje van de Spoorwegen, zonder dat de brandweer, die enorm veel werk heeft verzet, hiev handelend behoefde op te treden. Naar wij vernemen hebben C. Beers en J. van Stralen een rustige nacht gehad hun toestand is niet verontrustend. Om half acht gisteravond sloeg de bliksem in de kapitale boer derij „Overkerk" van de heer J. Muis aan de Westerweg 103 te Heiloo. In een minimum van tijd stond de boerderij in lich terlaaie. De bewoners hadden slechts wei nig tijd om zich in veiligheid te stellen, van het huisraad en in boedel kon maar weinig gered wor den, want, aangewakkerd door de sterke wind, brandde de boerderij al spoedig als een fakkel. De Heiloër brandweer werd ge alarmeerd en was vrij spoedig ter plaatse. Het blussingswerk verliep echter niet bijzonder vlot; de boer derij ligt namelijk enkele honder den meters van de weg, vanwaar de slangen moesten worden aan gesloten op de brandkraan. Ook werd een motor gezet op de ach ter de boerderij gelegen sloot, waaruit men eveneens enkele stra- VILLABRAND TE BERGEN Ook in Bergen had de bliksem zijn prooi gezocht. De pas nieuw gebouwde villa „Koekkoek" van de heer Piet Krom, Eeuwige Laan 25, afgedekt met een rieten dak, werd door de bliksem getrof fen en stond eveneens al spoedig in lichter laaie. Overburen zagen de bliksem inslaan en probeerden met een tuinslang het eerste vuur te -doven, hetgeen niet lukte. Het toeval wilde, dat de heer Krom en zijn echtgenote te Amsterdam ver toefden, terwijl de kinderen bij diens schoonouders, de heer G. Grondsma te Alkmaar vertoefden. Door omwonenden werd zoveel mogelijk huisraad gered; later hielp ook de brandweer, die spoedig ter plaatse was hieraan mee. De vlam men vonden ook hier gretig voedsel in het nieuwe rieten dak. Tot ver in de omtrek waren de vlammen en witte rookmassa's zichtbaar. De brand trok grote belangstel ling Burgemeester Huygens en wet houder Oldenburg, alsmede vele raadsleden, waren op het terrein van de brand aanwezig. Op de Kerkedijk te Bergen was voorts een hooiklamp in brand ge raakt; daar hier verder geen ge vaar voor gebouwen bestond, liet men dit brandje voor wat het was, om al het materiaal op de brand aan de Eeuwige Laan te concen treren. De villa brandde nagenoeg uit; alleen de muren bleven gespaard; ook hier nam de nablussing veel tijd in beslag. De schade wor.dt door verzeke ring; gedekt. Nauwelijks was de Hoornse brandweer zover dat zij zich tot nablussen van de brand in een klompenpakhuis kon beperken, toen het grote materieel naar De Goorn vertrok, waar de boerderij van de Wed. C. Tessel en het aangrenzende woonhuis in lichterlaaie stonden. Even na 7 uur geraakte de President Truman (op de rug welke hij dezer dagen hield tot het Witte Huis te gezien) tijdens zijn toespraak, een aantal studenten, die hij op Washington ontving. boerderij in brand. Het gezin, bestaande uit moeder en 5 kin deren, kon zich bijtijds in vei ligheid stellen, maar van de in- 'boedel ging, op enkele kleine stukken na, alles verloren. In een ommezien grepen de vlam men om zich heen en toen de boerderij binnen enkele minu ten voor een groot deel was ver nietigd, vatte ook het naast ge legen dubbele woonhuis vlam. Dit werd bewoond door N. Out, (zoon van de eigenaar) en echt genote, alsmede door de familie Bakker, man, vrouw en zes kin deren. Gelukkig kon hier het huisraad zo goed als geheel wor den gered, mede dank zij het zeer doortastende optreden van de buren en enkele jongeman nen die juist passeerden. Toen wij van Hoorn naar de gemeente Berkhout reden, we zen honderden fietsers de weg naar de onheilsplek. Reeds was de boerderij 'n smeulende ruïne en waren door de walmende smook de muurbrokken van het woonhuis vaag te onderscheiden. Burgemeester Beemsterboer kon de assistentie van Hoorn met een hartelijk dankwoord van de hand wijzen. De brand- Soewon is nog steeds vast in Zuid-Koreaanse handen. Ten oosten van de stad vonden Maandag schermutselingen plaats, waarbij ter weerszijden troepen ter sterkte van een bataljon waren betrokken. Ook in de omgeving van de zuidelijke oever van de rivier de Han werd Maandag gevochten. Speerpunten van de Noord- Koreaanse voorhoede zijn hier door de Zuid-Koreaanse verdedi gingsstellingen gedrongen. De zuidelijken hielden echter hetzij stand in hun stellingen, die op be paalde plaatsen ook in de rug werden bedreigd of zijn baanden zich vechtend een weg om uit de „zakken" te geraken, waarin zij door de Noordelijke infiltraties waren geraakt. AMERIKANEN HADDEN EERSTE GEVECHTSCONTACT TOKIO, 4 Juli. (Reuter) In een communiqué van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur wordt medegedeeld, dat gisterenavond laat voor het eerst een treffen tussen Ame rikaanse en Noordkoreaanse landstrijdkrachten heeft plaats gehad. Het hoofdkwartier van Mac- Arthur maakt bekend, dat drie Noord-Koreaanse colonnes de vleugel ten oosten van Soewon be dreigen. Een colonne heeft Yongin bereikt, 8 kilometer ten oosten van Soewon, en een andere Koem- yangdjan, 16 kilometer zuidooste lijk. Een derde colonne trekt onge veer 50 kilometer ten oosten van Soewon naar het zuiden. Volgens deze bekendmaking hebben de Zuid-Koreanen het knooppunt Itsjon, ten oosten van Soewon, nog in bezit en een lijn ten noorden van Soewon. Verster kingen worden noordwaarts ge bracht om te trachten de bedrei ging van de stad in het oosten tegen te houden. Volgens het communiqué van MacArthur hebben Noord-Kore aanse Yaks Zuid-Koreaanse strijd krachten ten zuiden van het vliegveld Kimpo gebombardeerd, waardoor kleine verliezen geleden werden. Ook het vliegveld van Soewon en de verdedigers van Soewon waren zo nu en dan uit de lucht aangevallen. De Amerikaanse grondstrijd krachten bevinden zich thans ge heel in het gevechtsgebied onder bevel van generaal-majoor Wil liam F. Dean. Engelse en Ameri kaanse oorlogsschepen van de vloot in het Verre Oosten zetten het patrouilleren langs Oost- en Westkust voort, doch „zonder een bepaalde actie". Het vervoer van De brandweerlieden van Avenhorn en Berkhout vermochten weinig uit te richten tegen de vlammen die de boerderij van de Wed. Tessel en het woonhuis van de heer J. Out in de as legden. HOOFDPRIJZEN LOTERIJ KATHOLIEK THUISFRONT De viif grootste prijzen van de loterij ten bate van ..Katholiek Thuisfront" ziin thans bekend ge maakt. De hoofduriis. een Kai- ser-Frazer auto is gevallen od lot no. 74030. De bezitter van lot no. 25565 mag zoveel konen als hii wil tot een bedrag van f 2500.- en Katholiek Thuisfront betaalt de rekening. Soortgeliike priizen vielen op de nummers 111457, 195421 en 56380. op vertoon waar van respectieveliik f 1500.-. 750.- en 250.- besteed mae worden. manschappen, wapenen en muni tie uit Japan naar Korea ging de gehele dag ongehinderd door, al dus het communiqué. 10 Superforten B 29 hadden een aanval uitgevoerd op het Noord- Koreaanse vliegveld Yonpo. Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen, bij gestaan door Australische mus tangs, hadden een Noord-Kore- aans vliegtuig van het type LA 7 en een Yak neergeschoten,, 22 vrachtauto's vernietigd en 29 be schadigd. In het communiqué wordt het verlies toegegeven van een twee- motorige bommenwerper B 26 en lichte beschadiging door afweer geschut van drie straalgevechts- vliegtuigen F 80. Enkele weken geleden werden te Barneveld twee pluimvee handelaren, een uit Blokker en een uit Voorthuizen, op heter daad betrapt bij het verhandelen van pluimvee te Barneveld. of schoon dit daar in verband met de heersende pseudo-vogelpest ten strengste verboden was. Ook een zestal pluimveehouders, die ondanks het verbod pluimvee ver kocht hadden gingen op de bon. Te Zutphen werd de pluim veehandelaar uit Blokker thans veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met bevel tot on middellijke gevangenneming en de pluimveehandelaar uit Voort huizen tot zes weken met een soortgelijk bevel, terwijl het in beslag genomen pluimvee ver beurd verklaard werd. De pluim veehouders kregen allemaal één week gevangenisstraf en boven dien geldboetes. EEN VLET VERMIST En teruggevonden (Eigen bericht) DEN HELDER. Te Den Hel der verkeerde men gisteravond in onzekerheid over het lot van een ambtenaar van de Rijkswater staat, Steigstra, en zijn vrouw die zich op een kleine vlet op de Waddenzee moest bevinden. Te Cocksdorp op Texel werden noodseinen opgevangen en de red dingboot voer uit. De vlet was echter niet tevinden. Wel bleek de passagiersboot „Zeemeeuw" op de Lagerwal vastgelopen, doch buiten gevaar te zijn. Later kwam bericht, dat de vlet was vastgelopen op een mossel- bank voor de haven. Daar er geen gevaar bestond wachtte men op het daglicht om haar vlot te trek ken. weren van Avenhorn en Berk hout, die spoedig na elkaar ter plaatse arriveerden, hadden ge daan wat m'ogelijk was. Zij be paalden zich thans tot het do ven van de rokende restanten. Dat de boerderij zo snel aan het vuur ten offer viel, moet mede geweten worden aan het feit, dat een grote partij hooi in de schuur was opgeslagen. Boerderij en woonhuis waren verzekerd. Nog kort geleden had de heer J. Out voor f 3000, aan het huis laten verbouwen. In het Snouck van Loosen- iziekenhuis te Enkhuizen werd een lichtleiding vernield. De schade was spoedig hersteld. In Andijk sloeg de bliksem in een schuur van de heer P. Dekker. Door tijdig ingrijpen van de Andijker brandweer wist men deze schuur voor algehele ondergang te behoeden. Te Grosthuizen ging 'n hooi mijt in vlammen op. In de Rijp heeft het noodweer een dode geëist. De ruim 20 jarige P. Portegies was met drie andere arbeiders aan het aardappelrooien op het land van de heer M. Ver donk toen de bui op kwam zetten. Zij wilden dekking gaan zoeken in een schuurtje doch toen zij onder weg waren werd Portegies door de bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Een tragische bizonderheid is dat de jongen de enige zoon was van zijn moeder die weduwe is. EEN DODE TE UITGEEST Ook in deze gemeente viel een slachtoffer. De heer Nieuwenhuy- zen, vader van zeven kinderen was om zeven uur in een bollen schuur aan het werk. Deze schuur werd getroffen en de heer Nieu- wenhuyzen werd dodelijk ge raakt. Er ontstond geen brand. Een koe werd dodelijk getroffen en enige hooi-oppers gingen in brand. DE „BLITAR" VERTROK NAAR NIEUW GUINEA Zaterdagmiddag vertrok de „Blitar" van de Kon. Rotterdamse Lloyd geheel afgeladen uit Rot terdam naar Indonesië en Nieuw- Guinea. Behalve een autobus en een ambulancewagen voor de B.P.M. en zes zeiljachten met be stemming Sorong, zagen wij op het dek van het schip een tot aan de brug reikend kraamhuis voor de emplacementen van de Lloyd te Surabaja. Ook de pasagiersruimte van de „Blitar" is geheel gevuld, groten deels met man en vader nareizen- de vrouwen en kinderen. Bijna de helft der passagiers gaat naar Hollandia, op Nieuw-Guinea. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Om half een hedenmiddag, hef uur waarop de Sfafen der provinciën bijeen waren, heeff H.M. de Koningin fer gelegenheid van hef 100-jarig besfaan der Prov. Wef de volgende radiorede uifgesproken. Voorzitter en leden van de Staten der elf provinciën. Heden herdenken wij het feit, dat honderd jaar geleden de Provinciale Wet tot stand kwam. Is er reden tot herdenking omdat een wet een eeuw oud is? Her denken wij niet eerder in dank baarheid het feit, dat de makers van deze wet en dan noem ik in de eerste plaats Thorbecke de mogelijkheid hebben gescha pen voor een vrije ontplooiing van het leven der provinciën in ons vaderland? Nog bestond er in 1850 angst voor een terugkeer van de ver lammende politieke verhoudingen in de Republiek der Verenigde Proyineiën. Artikel 66 der Provin ciale Wet getuigt daarvan. Het is niet waarschijnlijk, dat men toen heeft voorzien, welke belangrijke nieuwe taken in het moderne groeiende Nederland voor de provinciën waren weggelegd. Daar de „Sibajak" die met bijna 1300 passagiers uit Indonesië op weg is naar Rotterdam, onver wacht de haven van Algiers heeft moeten aanlopen om een 13-jarige jongen aan de wal te doen ope reren aan een gecompliceerde breuk in de onderarm, kan het schip thans eerst in de nacht van Woensdag 5 Juli op Donderdag 6 Juli aan de Lloydkade worden verwacht. De oorspronkelijke datum van aankomst was Woensdag 5 Juli. De ontscheping der passagiers zal nu, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, daar Donderdag morgen om 8.00 beginnen. Aan komst en debarkement van de „Friesland", die vanaf Port Said met de „Sibajak" in convooi heeft gevaren, geschiedt op dezelfde tijd aan de Lloydkade. De jeugdige patiënt van de „Si bajak" kon na een geslaagde ope ratie in het ziekenhuis te Algiers zijn reis met het schip, dat op hem heeft gewacht, vervolgen. MIDDELZWARE BOMMENWERPERS NAAR HET VERRE OOSTEN WASHINGTON, 3 Juli (Reu ter). De Amerikaanse regering 'heeft opdracht gegeven tot het zenden van eenheden middel zware bommenwerpers van net strategisch commando der Ame rikaanse luchtmacht naar het Verre Oosten, aldus maakt het ministerie van defensie bekend. Dit zijn de eerste versterkingen van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds het begin van de strijd in Korea naar het Verre Oosten worden gezonden. Zij zullen uit Californië en de staat Washing ton vertrekken. Uit kringen van de luchtmacht wordt vernomen, dat 75 super forten B 29 (de gehele bommen- werpersgroep van Spokane en March Field in resp. Washington en Californië) zich bij het com mando van het Verre Oosten zul len voegen. REEDS 40 UNO-LANDEN ACHTER DE VEILIGHEIDSRAAD. Israël, Turkije, Haiti en Ethio pia hebben Maandag boodschappen gezonden, waarin zij verklaren de actie der V.N. in Korea te steunen. Hierdoor is het aantal leden van de V.N., dat zich officieel op dit standpunt gesteld heeft, tot 40 gestegen. Het antwoord van 12 leden der V.N. wordt nog ingewacht. (Van onze redacteur) LEEDWARDEN. Gisterennacht omstreeks 1 uur vond alhier een onenigheid tussen een kellner en diens chef een tragisch eind, in de dood van de laatste, die op de Twee- baksmarkt, waar hij werd opge wacht, door de kellner waarschijn lijk door schoppen om het leven gebracht. Naar wij vernemen, had de ver moorde oberkellner J. Funcke, de kellner D„ die eveneens in de bar- dancing „Lido" werkzaam was, die avond de toegang tot het bedrijl ontzegd, omdat hij onder invloed van drank was. D. heeft zich hier over nogal opgewonden en klaar blijkelijk het besluit genomen om zijn chef 's nachts op te wachten en het conflict te beslechten. Toen F. omstreeks 1 uur naar huis wilde gaan, speelde zich op de an ders om die tijd zo rustige Twee- baksmarkt het drama af, waarbij het slachtoffer voor het Postkan toor enige ogenblikken later over leed. Funcke, die secretaris-penning- meester was van de afd. Leeuwar den van dé Bond van Hotelperso neel, stond heel gunstig bekend en werd door zijn collega's als een ijverig en bekwaam werker be schouwd. Hij was 48 jaar oud en had een gezin met twee zoons en een dochter. Zijn oudste zoon zou binnenkort uit Indië terugkeren. De kellner D„ die 26 jaar is, werd in de loop van de nacht door de fiolitie gearresteerd. Of hij werke- ijk de bedoeling heeft gehad F. om het leven te brengen, of dat hij, door drank beneveld, in drift heeft gehandeld, kon ons nog niet worden meegedeeld. De politie heeft het stoffelijk overschot van het slacht offer voor onderzoek in beslag ge nomen. Toen de ontwikkeling kwam, vormde de wet geen belemmering. Integendeel, het provinciaal be stel bleek in staat zich bij de eisen van de nieuwe tijd aan te passen. Het ontwikkelde zich tot een be stuursorgaan, dat een centrum vormt van tal van technische, culturele en sociale bemoeiingen, die op gewestelijke basis hun zegenrijke werking doen gevoe len. De oorlog bracht naast een toe nemende bewustwording van het Nederlands eigene ook een veel sterker bewust worden van de gewestelijke eigen aard. De activiteit, die deze bewust wording ten gevolge had brengt op zichzelf een gezonde decen tralisatie mede. Ik heb mij daar van rekenschap kunnen geven toen ik onmiddellijk na de oorlog de provinciën bezocht als voor stel Van Nederlands Volksher- bezoeken, die mijn man en ik in de jongste tijd in verschil lende gewesten hebben gebracht, het vo°rrecht hadden met velen van u kennis te maken X,°„ri? n een waardevolle onL moeting met de ontplooiing van dit gewestelijk eigen leven. l\YeFhe.u« m« er op in dit jaar Hën 1?en van die Provin ciën te zullen ontmoeten, waar wij nog geen bezoek brachten .De ontwikkeling der provin- gegaan van het verlam mende particularisme der 18e eeuw door het centralisme der "f®r een gezond evenwicht van middelpunt zoekende en mid delpunt vliedende krachten in de 20ste eeuw. Van deze evenwichtstoestand "'\.z'cn wil haar nieuwe bloei ontluiken. Deze betekent tevens de bloei van Nederland. Zo zie ik voor mij: elf provinciën, ieder voor zich rijk aan mogelijkheden en verschelden naar de aard van haar inwoners vormend tezamen het ene: Nederland. Commissaris antwoordt Hierna sprak de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, als oudste van H.M 's commissarissen, mr dr R. H. Ba ron de Vos van Steenwijk, woor den van dank jegens H.M. voor hetgeen zij heeft willen zeggen bij deze gelegenheid. Onze Provinciale Wet is de basis, waarop de provincie als staatkundig onderdeel van het Rijk berust. De provincie is meer dan een zuiver administratief complex; het is een levend ge heel, al is het provincialisme bin nen normale grenzen terugge drongen. Het normale provinciale besef is echter een levend ele ment, dat kleur geeft aan het openbare leven in ons land. Spr. bracht een eresaluut aan de vader van de Provinciale Wet, mr J. R. Thorbecke, voor het feit, dat deze wet, gedurende haar bestaan niet belangrijk gewijzigd, nog steeds als een bevredigende wettelijke basis voor onze provinciën kan worden beschouwd. GEHEIME CONFERENTIE TE WASHINGTON President Truman heeft Maan dagavond een uur geconfereerd met de militaire leiders, ministers en leiders van het congres. Er werd geen verklaring aan de pers verstrekt. Asturias (burgers) Djakar ta-Amsterdam, 2 Juli te Colombo. General W. C. Langfitt (troepen) Djakarta-Am sterdam, 3 Juli te Port Said. Kota Inten (troepen) Dja karta-Rotterdam, passeer de 3 Juli Burlings. Sibajak, Djakarta-Rotter dam, passeerde 2 Juli Gi braltar. Door vertraging eerst in de nacht van Woensdag 5 Juli op Don derdag 6 Juli te Rotter dam. Debarkatie vermoe delijk Donderdagmorgen 8 uur. Friesland, in convooi met Sibajak eveneens op de zelfde tijd als Sibajak te Rotterdam. Atlantis (burgers) Djakar ta-Amsterdam, passeerde 2 Juli Malta. In het afgelopen weekend wer den in Den Haag besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de leiding der KVP en KVP-fracties van de Eerste en Tweede Kamer enerzijds en van de Christen Democratische Unie (Duitsland) anderzijds. Proble men van sociaal-economische aard alsmede die der Europeese sa menwerking werden aan de orde gesteld, terwijl eveneens het Duitse vluchtelingenprobleem wewl besproken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1