Naardense koopman smokkelde byouterieën Moedige illegale werkers Middenstand wil niet later dan 18 uur sluiten Drie schepen brachten burgers en militairen thuis RADIO door Koningin onderscheiden KTJ Ij f i] ee*i ec/tZ feetfefyke'ctean/z OP DE VLUCHT LIEFDE DE BEURS Ruim zeven duizend Vierdaagse-lopers De Brielse Maas afgedamd Naar wij vernemen: Stappen van de India-delegatie Spreidingsplan voor gerepatrieerden f2. - foer literflesPrcuuft U<v u/lnJcelier. I de De Arnhemse politierechter ver oordeelde Maandag de koopman C. de B. te Naarden wegens over treding van de deviezenbepalin- gen tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het Leger des Heils. Voorts werd hem een boete van f 4434.80 subs een maand hechtenis opgelegd. De Amsterdamse barhouder A. H., die de B. geholpen had, kreeg twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming en de schipper R. j F K„ die zorgde voor het transport der goederen werd (bij verstek) veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf (eis ne gen maanden). Aan de B. was ten laste gelegd de uitvoer van 50.000 mark in de loop van 1949 en van 1075 gram goud, zomede het uitlokken van invoer van goud door de schipper K en het beschikken over goud en edele metalen en andere voor werpen in Duitsland tot een be drag van 250.000 mark. zulks in strijd met de deviezenbepalingen. De tenlastelegging bleek slechts een uittreksel te zijn uit een li.ivig dossier. Verdachte gaf toe, dat hij naar Duitsland ging om daar bijouterieën te kopen. Het ging om hoge bedragen, hij kocht voor 250.000 mark, buiten hetgeen niet op de facturen voorkomt. Om de Duitse fabrikanten te betalen, kocht hij in Nederland marken en goud op de zwarte markt. Ook in teresseerde hij de gebroeders R.. barhouders te Amsterdam in deze zaak. Drie z.g. broodjes goud, door een dezer broers over de grens gesmokkeld, hebben ook gediend tot betaling van de ge kochte bijouterieën. BEGRAFENIS LUITENANT VLIEGER NOYONS Te Eindhoven is gisteren onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van de bjj Schiermon nikoog om het leven gekomen tweede luit.-vlieger G. Noyons met militaire eer teraardebesteld- In de St. Antoniuskerk werd tevoren een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor F. Noyons uit Den Bosch met assistentie van rector Th. Noyons uit Bergerijk (heerooms van de overledene) en kapelaan Lapi daire. i Op weg naar het kerkhof speel de het muziekcorps van de L.S.K. uit Nijmegen treurmuziek. Aan de groeve sprak kolonel L. C. A. van Dam, commandant van de vlieg basis Leeuwarden, een afscheids woord. PROGRAMMA Verdachte zeide, dat hij slechts als bemiddelaar optrad tussen Ne derlandse grossiers en Duitse fa brikanten. Hij handelde voor eigen risico en rekening. In gedeelten werden de bijouterieën door schipper K. over de Nederlandse grens gesmokkeld, maar niet alle pakjes zijn terecht gekomen. Een deel is door R. verduisterd. Deze gaf voor, dat in de pakjes zand zou hebben gezeten, de werkelijke inhoud is echter later elders in beslag genomen. Het grootste deel van de partij was nog niet betaald. Deze zou nog eigendom zijn van de Duitse fabrikanten. „Op de factuur staat, dat zo lang de goederen niet be taald zijn, de fabrikant eigenaar blijft. Als ze verbeurd worden verklaard, zal ik ze moeten beta len", zei verdachte. Een bedrag van f 4435.80, dat reeds was be taald door een Nederlandse firma voor reeds geleverde bijouterieën was in beslag genomen. In de meest letterlijke betekenis vliegt deze auto door de lucht, om twintig meter verder op een speciaal geconstrueerde bijbaan rechtstandig neer te komen. De auto, een normale fabrieks- wagen, werd uit een enorm kanon van ruim 10 meter weggeslingerd'tijdens een demonstra tie, die te Atlantic City in New Jersey werd gegeven. WOENSDAG 5 JULI 1950 HILVERSUM 1. 402 m. 7 u. Vara, 10 00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuz.; 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuz.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramo- foonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest en soliste; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Jeugdhoorspel; 15.40 Verbond voor veilig verkeer en de politie; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeiugd; 17.30 Kwartet: 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-Varia; 18.20 Actualiteiten 18.30 Dansmu ziek; 19.00 „Raad die in de wind geslagen wordt", causerie, 19.05 Trio; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politie commentaar; 20.15 „Beatrice di tenda", opera; 21.20 „De keizer is een dief', hoor spel; 22.15 Trio; 22.35 Populair-we- tenschappelijke causerie; 23.00 uur Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.20 Gramofoonmuz.; 11.30 Amusementsmuziek; 12.00 Gramo foonmuz.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Promenadeorkest 13.00 u. Nieuws; 13.15 Mandolineimuz; 13,45 Strijk kwartet; 14.15 Gramofoonmuz; 14.40 Dubbelmannenkwartet; 15.00 Strijk orkest; 15.30 Lichte muziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.00 Gramofoonm.; 17.15 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 u. Boekbespreking; 19.30 Gramofoon muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 u. Nieuws; 20.05 Gemengd koor en so list; 20.50 Causerie over maatschap pelijk werk; 21.10 Residentieorkest, koor en solisten; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Populaire zang; 12.15 Licht orkest; 12.30 Weerberichten; 12.32 Licht Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassiek concert; 14.00 Koor zang 14.25 Gramofoonmuziek; 14.45 Fagotrecital; 15.00 Opera-muzick; 15.45 Symphonie-ork.; 16.40 Klas sieke gramofoonmuziek; 17.00 uur Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 17.30 Voordracht; 17.40 Oude muziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Piano en viool; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Balletmuziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Operet te; 22.00 Nieuws; 22.15 Klassiek Strijkkwartet; 22.55 Pianospel: 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Verzoekpro gramma. 484 m. 12.05 Licht orkest; 13.00 u. Nieuws; 13.10, 13.30. 14,30 16.00, 17.10, 18.30 en 19.40 Gramofoonmu ziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Groot Symphonie-orkest; 21.15 en 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 uur Nieuws; 23.00 Gramofoonmuz.; 23.55 Nieuws. H. M. de Koningin heeft be noemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde de heer H. J. Roubos, destijds commandant van de K.P.-sabotageploeg Rotter dam-Zuid. Zijn naaste medewer ker, de heer H. Huisman, is on derscheiden met de bronzen Leeuw. De heer Roubos heeft tijdens de Duitse bezetting enkele malen tekeningen van vijandelijke ver dedigingswerken uit Nederland naar Zwitserland gesmokkeld. Op een van deze tochten werd hij in October 1943 nabij de Belgisch- Nederlandse grens door Duitsers gevangen genomen. Hij wist te ontkomen door een der Duitsers neer te slaan. Als commandant van de K.P. sabotageploeg Rotterdam-Zuid heeft hij in 1944 onder uiterst moeilijke omstandigheden met ge vaar voor eigen leven verschillen de opdrachten van de Britse ad miraliteit uitgevoerd. Onder zijn leiding is in de Rotterdamse ha vens 56.000 ton vijandelijke FIETSBEDEVAART SAMEN MET DE VINCENTIANEN- BEDEVAART OP 9 JULI Tevens aparte Vincentianen- bedevaart op 16 Juli a.s. De groep Vincentianen uit de kop van Noord-Holland zocht con tact met de Dekenale bedevaart uit Noord-Holland en besloot naar Dokkum te komen op Zondag 9 Juli a.s. Dit is de tweede Zondag van Juli, dus de traditionele dag van de „Friese Fietsbedevaart naar Dokkum". Gelukkig werden de leiders het spoedig eens en zo kon men besluiten op 9 Juli gezamen lijk naar Dokkum op te trekken met algemene intentie: Voor onze vervolgde en zo zwaar beproefde geloofsgenoten in Oost-Europa!l Kan er in deze moeilijke en zware tijd een intentie gevonden worden die meer trekt. Zo zullen we het dus beleven dat er voor het eerst weer na de oorlog 1940'45 een speciale bedei- vaart uit Noord-Holland naar Dokkum komt. Immers in de jaren vóór 1940 kwamen uit Den Helder en Schagen grote scharen pelgrims naar Dokkum onder leiding van deken Kuys. Verheugend is het dat deze traditie nu weer in ere her steld wordt. De Ozanam-Zondag voor de pro vincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel gaat dus ge woon door op de aangekondigde datum van Zondag 16 Juli a.s. Tot Vrijdag 7 Juli bestaat er nog gele genheid zich op te geven bij de president, van de Centrale Raad van de St. Vincentiusvereniging voor het A.B. Utrecht II te Zwolle, adres de heer A. Ganzeboom, Postbus 55 te Zwolle. GERINGE HANDEL AMSTERDAM, 3 Juli. De handel blijft van zeer geringe omvang. Daarbij komt de onzekerheid van de politieke wereldsituatie. Alles bijeen was de stemming dan ook weinig opgewekt. Do mededelin gen van jl. Vrijdag in de vergade ringen van de Kon. Olie en de H.V.A., die toch moeilijk somber genoemd konden worden, bleven zonder uitwerking. Het verslag van Philips met zijn indrukwek kende cijfers en beschouwingen werd voor kennisgeving aangeno men. Algemeen werd door effecten handelaren geklaagd over do grote stilte in zaken, waardoor de Am sterdamse Beurs tot een schim is geworden van haar vooroorlogse grootheid. Over de gehele linie werd iets beneden het slotpeil van Vrijdag geopend, om in het verde re verloop eerder nog een enkel punt in te zakken. Ook do cultuur fondsen ontkwamen niet aan de gedrukte tendens. Amsterdam Rubber moest ruim twee procent prijsgeven en certificaten Deli, die zich aanvankelijk goed wisten te handhaven, sloten gedrukt. H.V.A. werd exdividend verhandeld, maar toonde in tegenstelling tot vroe ger, wanneer het dividend betaal baar was gesteld, herstel. Van de internationale cultures was Ko ninklijke door de arbitrage aange boden, Philips was nauwelijks aan verandering onderhevig en Uni lever zakte na een hoger openings- peil iets in. Het verslag van dit concern is zeer spoedig te ver wachten. A.K.U. kon zich slechts met moeite handhaven. Ook in do overige hoeken was de handel van weinig betékenis. Scheepvaart nauwelijks prijshou dend. De Amerikaanse fondsen la gen 1 tot 1% punt beneden het slotpeil van New York. scheepsruimte met magnetische mi,jnen tot zinken gebracht. Voorts heeft hij in October 1944 de „Schönfeld" en de „Hansa" tot zinken gebracht, twee koopvaar dijschepen van ieder 10.000 ton. Hij maakte daarbij gebruik van een roeiboot der „Kriegsmarine". Enige dagen later heeft hij een tiental lichters in de IJselmondse haven doen zinken en op 11 No vember 1944 heeft hij een met duikbootonderdelen geiaden schip geheel alleen in de Tweede Katen- drechtse haven tot zinken ge bracht tijdens een uitgebreide razzia in Rotterdam. Op 17 Ja nuari 1945 heeft hij de „Wester- dam" in de Merwehaven tot zin ken gebracht. Dit schip was door de Duitsers gedeeltelijk volge stort met beton om te dienen als blokkade-schip in de Nieuwe Wa terweg. Tenslotte heeft hij in een haven bij Schiedam de grote bok Titan tot zinken gebracht. Hoewel de inschrijving voor de vierdaagse afstandsmarsen, welke van 25 t.m. 28 Juli te Nijmegen worden gehouden, op 1 Juli werd gesloten, is het nog niet mogelijk het juiste aantal deelnemers te noemen. Wel staat vast, dat de 7000 is overschreden. Meer dan ooit zullen de marsen dit jaar een internationaal karakter dragen. Immers behalve het grote contin gent uit eigen land, komen de tippelaars uit: België, Luxem burg, Frankrijk, Engeland, Zwit serland, Denemarken en Zweden. België stuurt drie militaire de tachementen, Luxemburg en Frankrijk elk één, terwijl ook Engeland ditmaal met 2 militaire detachementen naar de stad aan de Waal komt. De Belgische militaire ploeg voor de vierdaagse bestaat uit totaal 90 man. Van hen zullen 25 parachutisten in de namiddag van de 24e Juli per valscherm in de omgeving van Nijmegen lan den. OOSTVOORNE, 3 Juli De afdamming van de Brielse Maas is Maandagmiddag om tien over half twee een feit geworden en van dit ogenblik af mag verwacht wor den, dat de verzilting van onze rivieren een eerste halt wordt toegeroepen. Het gat van ongeveer 60 meter breed, dat bij het Kruiningergors ter hoogte van Oostvoorne nog aanwezig was en waardoor de eb- en vloedstromen soms met een geweldige kracht doorheengezo- gen werden, is thans opgevuld op een wijze, die aan de invasie maatregelen van Normandië doet denken. Een z.g. Phoenix ponton, een enorm betonnen gevaarte, van het type, zoals zij ook in Norman dië gebruikt werden om een kunstmatige haven te vormen, men in zijn volle lengte in het gat laten zinken. Daarmee heeft de Brielse Maas haar eeuwen oude geschiedenis als zeegat be sloten en is, mede door de dam in de Botlek een binnenmeer ontstaan, dat naar men hoopt in de toekomst, het toneel zal zijn van watersport en recreatie. t heeft de Kroon ongegrond ver klaard het beroep van L. A. C. de Bock te Haarlem, in bezettings tijd commandant van de Nederl. Arbeidsdienst, die op grond van het zuiveringsbesluit ontslag uit de militaire dienst had gekre gen hebben de prinsesjes Beatrix en Irene Zondagmiddag met en kele vriendinnetjes de uitvoe ring van het Grand Ballet de Monte Carlo in het Kurhaus te Scheveningen bijgewoond zijn in het afgelopen weekend bij Kijkduin, het stille strand en het Noorderstrand twaalf personen, die zich bij het zwem men in de zee te ver van de kust hadden gewaagd en in levensge vaar verkeerden, gered zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard a.s. Donderdag aanwezig zijn bij do officiële ingebruikneming van de herstelde Coenhaven te Amster dam. zijn te Melbourne (Australië) meer dan 80 Nederlandse inge nieurs en technici aangekomen, waar zij zullen werken aan de uitbreiding van de haven. brachten reeds meer dan een kwart millioen personen een be zoek een de tentoonstelling „Rot terdam Ahoy". Niet alleen uit stad en land maar ook ook Engeland, België en de Scandinavische lan den komen de bezoekers. is sedert Zaterdag j.l. de quaran taine in het marine-opleidings kamp te Hilversum opgeheven. Het kamp is gedurende een week in quarantaine geweest, omdat er één geval van nekkramp was ge constateerd. heeft de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland gisteren in het gebouw der Pro vincie aan het Lange Voorhout te Den Haag een wandtapijt onthuld als een blijvende herinnering aan de in de jaren 19401945 gevallen bestuurders en ambtenaren der provincie. nemen aan de vlootoefening „Ve dette", die van 3 tot 5 Juli in het Kanaal worden gehouden, van Nederlandse zijde, behalve een aantal mijnenvegers ook de on derzeeboten „Zwaardvis" en „Dol fijn" deel. Weer pseudo-vogelpest te Laren (Gld.) Op het bedrijf van de heer B. A. Otte te Barchem (gem. Laren Gld.) doet zich vermoedelijk een geval van pseudo-vogelpest voor. Een 20-tal kippen is reeds ge storven. Het betreft hier een Be drijfje van ongeveer 200 kippen. Dit zou het derde geval van pseu do-vogelpest zijn, dat binnen drie weken in het zuidelijk deel van Laren (Gld.) voorkomt. Toestand Artie Bell beter De doktoren van het ziekenhuis te Verviers, waar de Engelse coureur Artie Bell na het onge luk te Francorchamps is opge nomen, hebben verklaard, dat zijn toestand zeer verbeterd is en dat hij niet meer in levensge vaar verkeert. ZALIGVERKLARING VAN PAUS PI US X Nog in December van dit jaar? Naar het K.N.P. uit Rome ver neemt, zijn de werkzaamheden van het kerkelijk proces voor de zaligverklaring van Paus Pius X thans zover gevorderd, dat op goede gronden verwacht kan wor den, dat de zaligverklaring van deze grote Paus nog in December van dit jaar zal geschieden. Daarmede zou dan de grote reeks van zalig- en heiligverklaringen gedurende het Heilig Jaar wor den afgesloten. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3 Juli. Op de paar denmarkt werden heden aange voerd 292 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 800 tot 1000, voor werkpaar den van 650 tot 900, voor oude paarden van 450 tot 625, voor paarden boven drie jaar van 600 tot 850, voor paarden beneden drie jaar van 450 tot 700, voor veulens van 175 tot 290 en voor hitten van 400 tot 700. Handel redelijk. 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft zich in verband met het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting met een schrijven tot de Tweede Kamer gericht. Hierin spreekt het zijn ernstige ongerustheid uit over het feit, dat er z.i. volgens het huidige wetsontwerp van een behoorlijke resttijdregeling niet veel terecht zal komen. Het acht een sluitingsuur op 18 uur het meest geschikte tijdstip. De noodzakelijkheid om de ge meenteraad de bevoegdheid te ge ven tot het stellen van een later sluitingsuur, zoals in art. 2 van het wetsontwerp is gesteld, achten zij ook om reden van maatschap pelijk verkeer, overbodig en niet gewenst. Het verzoekt de Kamer te be vorderen, dat in het wetsontwerp de halve dag sluiting imperatief wordt opgenomen, waarbij dan een keuze door het bedrijfsleven uit de Maandagmorgen, Dinsdag middag of Zaterdagmiddag moge lijk zal kunnen blijven. Terwijl voorts de mogelijkheid geopend dient te blijven om, in verband met omstandigheden van plaatse- VEERTIEN GEVALLEN VAN PARATYPHUS TE ZWOLLE ZWOLLE. De vorige week zijn naar de ziekenhuizen veertien personen gebracht met para- typhus. Uit één gezin waren zeven personen met deze ziekte besmet. Gelukkig heeft de ziekte zich niet uitgebreid. Alle nodige voorzorgs maatregelen zijn thans getroffen. ERNSTIGE TREINRAMP IN STIERMARKEN WENEN, 4 Juli (Reftiter). Vol gens het Oostenrijkse persagent schap heeft zich Maandag tussen Fuerstenfeld en Bierbaum in Stiermarken een ernstig spoor wegongeluk voorgedaan. 46 per sonen werden gewond, van wie 15 ernstig. Een passagierstrein kwam in botsing met wagons die gerangeerd werden. Niet minder dan drie schepen hebben gisteren militairen en bur gers uit Indonesië in het vader land teruggebracht. De „Fairsea" bracht bijna 1300 burgers thuis waaronder 278 kin deren beneden 12 jaar. Op dit» stukje Panamees grondgebied de „Fairsea" vaart onder Pana mese vlag werd gedurende de reis een „Panameesje" geboren. De ontscheping had gistermorgen plaats aan de Lloydkade te Rot terdam. Daar had om 8 uur ook de ont scheping plaats van de „Empire Brent", waarmee 760 K.N.Ï.L.- passagiers en 235 burgerpassagiers repatrieerden. Hieronder waren 381 kinderen beneden de 12 jaar, Van de babies zijn er onderweg helaas twee gestorven. Bijna 900 militairen, voorname lijk behorende tot het 41e regi ment veldartillerie met hun ge zinnen, kwamen met het s.s. „Goya" in de haven van Amster dam aan. De debarkatie begon gis- Wimbledon in de regen Door de hevige plasregens kon den pas laat in de middag de Wimbledon kampioenschappen worden voortgezet. Larsen (V.S.) leidde met 10-8 2-2 tegen Sedg- man eri Patty (V.S.) met 64 52 tegen zijn landgenoot Tal- bert in de kwart finales van het heren enkelspel, toen het weer begon te regenen en verder spe len onmogelijk werd. termiddag om twee uur nadat de manschappen waren begroet door kapitein Mr. J. C. Bührmann na mens H. M. de Koningin, door de luit.-kolonel P. H. Lach de Bere namens Z. K. H. Prins Bernhard en namens de regering door gene- raal-majoor W. J. K. Baay. Bij het vertrek uit Indonesië waren er 76 kinderen aan boord, waarvan 26 beneden een jaar. Drie babies beneden hét jaar zün onderweg gestorven. Het schip had tijdens de reis in de Indische Oceaan met buitenge woon slecht weer te kampen. Over het eten aan boord van dit Noorse schip waren de mannen in het algemeen goed te spreken. - Katholieke Universiteit Nijmegen Hét bestuur der St. Radboud- stichting heeft de heer K. Reyn- ders, leraar aan het Prinses Bea trix Lyceum te Montreux (Zwit serland) met ingang van het nieuwe studiejaar benoemd tot assistent in de Nederlandse Taal bij de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Geslaagd voor candidaats- examen psychologie de Weleerw. heer H. M. J. Gedden (Nijme gen); voor doctoraal examen theo logie de weleerw. Pater W. J. Vernooy S.C.J. (Nijmegen); voor doctoraal examen rechten mej. A. M. A. van der Bruggen (Den Bosch) en de heren J. M. Hage- man (Den Haag), J. M. H. V. Peters (Meerssen) en J. M. M. F. Berkvens (Eindhoven). lijke aard zoals marktdagen, en andere verplichte ochtend of mid dagsluiting dan de Maandag, Dins dag of Zaterdag vast te stellen. Hierbij dient de mogelijkheid voor ontheffing van de verplichte hal ve dag sluiting voor seizoenbe- drijven open te blijven. Het Verbond acht het wenselijk dat de markthandel zonder uit zondering de sluitingstijden volgt van de winkels en de straathan del een uur langer gelegenheid krijgt zijn waren uit te venten. Voorts wordt het gewenst ge acht, dat de mogelijkheid geopend wordt, om op verzoek van het be drijfsleven, tot een beschermde vacantieregeling te komen. De gemeenteraad zou dan onder goed keuring van de Kroon, de be voegdheid moeten krijgen te dien aanzien een regeling te treffen. LAKE SUCCESS, 4 Juli (Reu ter). De Indiase vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, Sir Benegal Rau, heeft verklaard, dat de delegatie van India stappen neemt om een „bijeenkomst op hoog niveau" van twee der lei dende mogendheden tot stand te brengen als een eerste stap ter vermindering van de internatio nale spanning. Sir Rau verklaarde dit in een vraaggesprek met leden van de vereniging van correspondenten bij de V. N. India, zo zei hii, hecht „aanzien lijk belang aan het toekennen van eèn zetel aan communistisch China in de V.N., daar dat de eerst stap zou blijken te zijn naar een oplossing van de grotere kwestie der internationale span ning". Rau verklaarde verder, dat In dia waarschijnlijk geen gewapen de strijdkrachten voor Korea ter beschikking zal stellen van de VN. De Indiase strijdmacht was uit sluitend ingesteld op de eigen verdediging, zodat India niet in een positie verkeerde om enige troepen, vliegtuigen of schepen naar Korea te zenden. 23 DODEN BIJ TREINRAMP IN FRANKRIJK In de nabijheid van Longsle Saulnier (Oost-Frankrijk) is gis termorgen vroeg een autobus met 26 inzittenden op een overweg door de sneltrein ParijsSaint Gervais gegrepen. 23 van de in zittenden, allen inwoners van het dorp Foissaat, die op vacantiereis waren, werden gedood. Door on bekende reden waren de spoor bomen niet gesloten. Naar het A.N.P. verneemt is er door een interdepartementale commissie een plan opgesteld, dat beoogt, de uit Indonesië repa triërende burgers en K.N.I.L.- militairen met hun gezinnen, die in Nederland niet over eigen woonruimte beschikken, te ver spreiden over geheel Nederland. Tot dusverre zochten deze re- patriërenden voornamelijk in het westen des lands onderdak. De verdeling, die men aanvankelijk voor dit spreidingsplan had aan gehouden, is echter door het gro tere aantal repatrianten niet houd baar gebleken. Men kon ons dan ook nog geen definitief overzicht geven van het aantal gezinnen, dat iedere provincie zal moeten op nemen Een dergelijk spreidingsplan zal de oplossing van het woningpro bleem voor verscheidene gemeen ten nog moeilijker maken. Om hieraan tegemoet te komen is be sloten aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten een extra bouwvolume toe te kennen. FEUILLETON 10. Hij was iemand, die altijd onverwachts ergens opdook en vaak bij de Cortenbachs gelogeerd had. Hij had er steeds de voorkeur aan gegeven, zoas hij vaak verklaar de, om vrijgezel te blijven. Na een "teugje van zijn sherry genomen te hebben, vroeg hij: „Wat was er gisterenavond met jou aan de hand, kerel?" „Ik moest plotseling weg," Rob keek strak naar zijn bord. zei h;j. „Ja, dat heb ik wel gesnapt. Ik had eigenlijk gedacht, dat je een praatje met Thea Ronk zou gaan maken. Maar toen ik naar je rondkeek, was je nergens te ontdekken. En Thea zei tegen me, dat ze je helemaal niet ge sproken had." Rob had een gevoel of zijn keel werd dichtgesnoerd. „Ze.... ze wist niet, wie ik was," zei hij. Sinnige antwoordde geduldig: „Ik had haar anders een beschrij ving van jou gegeen. En ze zei, dat ze je wel bij de deur had zien staan, maar dat ze niet met je gesproken had." Rob trilde over geheel zijn lichaam. Ze had hem dus opge merkt. Haar aandacht aan hem gewijd! „Ken je., ken je haar., heel goetj?" vroeg hij. „Wie.. Thea?.. Nou, zo heel goed kan ik niet zeggen. Ze leeft nog al op zichzelf en komt niet veel in gezelschap. Ze woont sa men met Paula Heemstra en ze was met haar meegekomen." „Paula Heemstra is me volko men onbekend." ,,'n Klein dingerg kittig". zei Sinnige „Rossig haar en sproetig. Niet onaardig. Werkt aan een of ander modeblad of bij een kunsthandel, dat weet ik niet precies. Ze woont met Thea in hetzelfde pension." Rob zette grote ogen op. „Maar Ronk dan., haar man?" Sinnige dronk zijn glas leeg. „Ronk?Maar die is allang dood. Thea is weduwe. Al ruim een jaar." HOOFDSTUK III. Rob keek uit zijn gepeins op geschrikt naar het meisje, dat aan de andere kant van de grote tafel tegenover hem stond te wachten, tot hij haar aanwezig heid bemerken zou. „Och, neem me niet kwalijk, juffrouw!" zei hii. „Ik zat zo in gedachten, dat ik...." „O, dat hindert niets, mijn heer, maar ziet u, het is vijf uur en dan sluiten we. Hebt u al ge vonden wat u zocht?" „Iets wel", antwoordde hij glimlachend. „Maar ik denk nog wel meer gegevens nodig te heb ben". „Als u wilt. kunt u morgen al om- negen uur terecht. Ik bedoel, als u in Goes blijft". „Dank u, juffrouw. Ik denk wel, dat ik er vroeg zijn zal". Hij stond op en zag toen op een der bureaux een hoopje knipsels liggen. Zich tot het meisje wendend, vroeg hij: „Zijn die ook voor het archief? Houdt u er soms klappers op na om het nazoeken in de verschillende jaargangen te vergemakkelij ken?" „Jazeker. Die zijn boven op het redactiebureau". „Is daar soms nog iémand aan wezig?" „De hoofdredacteur is al weg, maar mijnheer Faasse, de stads- redacteur is er nog wel. Ik heb hem tenminste niet weg zien gaan". „Zou ik hem even te spreken kunnen krijgen?" „Natuurlijk, mijnheer. Gaat u daar die trap maar op.... eer ste deur rechts". „Dank u". Het was een vrij smalle en steile trap, kaal en met afgesle ten treden. De deur rechts gaf toegang tot een laag vertrek met een planken vloer, knoestig van ouderdom. Tegen de achter wand stond een teletype-toestel en middenin een lange schrijf tafel; een paar archiefkasten en schrijfmachinebureautjes vorm den de verdere meubilering: aebter een glazen wand bevond zich een kleiner vertrek, waar toe een deur met het opschrift „Hoofdredacteur" toegang gaf. De glazen deur naast de telex machine voerde naar de zetterij. Aan de grote middentafel zat eén jongeman te telefoneren. Hij zat achterover op zijn stoel met een eindje sigaret in een van zijn mondhoeken. Bij het bin nenkomen van Rob wendde hii zijn hoofd naar hem toe, wuifde hem met een kort handgebaar naar een stoel en maakte zijn telefoongesprek af. Rob ging te genover hem aan de lange tafel zitten. Jan Faasse kon niet veel ouder zijn dan een jaar of vijf en twin tig. Hij had een bruine krullebol en donkerbruine ogen. „Hoor eens. Fred", vervolgde hij zijn even onderbroken telefoonge sprek, „het kan geen kwaad voor je, als die geschiedenis in ons blad komt. Het is echt een plaatselijk belang. En op het he le eiland zullen ze er vast en ze ker belang in stellen. Je weet zelf. hoe het in dergelijke ge vallen gaat. Die gaan overal rond, maar als ze van mond tot mond gaan, dan weet je ook wel, wat ervan terecht komt. Op het laatst herken je het oor spronkelijke geval niet eens meer. Laten wij het nu maar drukken, met alle feiten en om standigheden erbij, dan Faasse brak zijn zin af en luisterd. De stem aan het andere einde van de draad klonk luid en ietwat driftig in het toestel, hoewel Rob de woorden niet kon verstaan. Met zijn hoge, maar toch prettige stem zei Faasse; „Maar kerel, we maken er im mers geen interview van? Nee, een gewoon, maar uitvoe rig nieuwsbericht. Alleen de fei ten. Geen meningen of bewerin gen. Weet je wat.... laat de ouwe baas het schrijven. Kom jij nou morgen maar hierheen en bepraat de zaak'met de oude en dan zien we wel, wat we er het beste van maken. Je kunt de drukproef inzien, voordat hii ter perse gaat. In orde?Mooi zoJa. doe dat FredIk zal een briefje op het bureau van de oude neerleggen, dat je komt". Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3