V Werk gelegenheid SOEWON IS ONTRUIMD De Duitsers zijn bevreesd Chinese communisten versterken Mandsjoerije Kabinet -Queuille na drie dagen reeds gevallen Morgen beslissing over de terugkeer van Leopold Noord-Koreanen bereiden stoot naar het Zuiden voor De „Evertsen naar Korea Adenauer vroeg aandacht voor West-Duitslands veiligheid Meer export EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Noord-Koreaanse druk neemt toe Krappe geldmarkt Giuliano werd neergeschoten Nul op request! Socialisten steunden extremisten Auto reed tegen een boom naar Zuid-Afrika Scheepsberichten VJ Jhr. Tjarda krijgt belangrijke taak De doodslag te Leeuwarden Extra bouwvolume Vijf slachtoffers bij mijnramp in België Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Acfvertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EE!T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 5 Juli 1950 46e Jaargang No. 11906 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN ZIJN REDE over sociale vraagstukken, eerder hier bespro ken (in ons nummer van Zaterdag j.l.) heeft Z. H. de Paus, bü de ontvangst van het Internationaal Congres voor Sociale Studie, o.a. ook bijzondere aandacht gewijd aan het vraagstuk van de werk loosheid. De Paus noemt het ontbreken of verminderen van de geest van gerechtigheid, liefde en vrede in de grote mensengemeenschap een der voornaamste oorzaken van het kwaad, waaraan in de moderne samenleving millioenen mensen lijden, n.l. het grote ongeluk ten gevolge van de werkloosheid, hon ger te moeten lijden, of daarmee bedreigd te worden. Het is, zegt Hij, op deze ellende en op deze wanhoop van hen, dat de geest van het kwaad rekent, om hen van Christus, de Ware, de Enige Redder, af te trekken, hen in de maalstroom van de goddeloosheid en het materialisme te werpen en hen tot een werktuig te maken van die sociale organisaties, die jn strijd zijn met de door God ge stichte orde" Het is duidelijk, dat de Paus hier het communisme bedoelt en als Hij de samenleving oproept, om over alle grenzen heen, dus internationaal, samen te werken, om een nieuwe ramp van de werkloosheid, te voorkomen, dan kan het niet anders, of wij den ken aan de krachtige argumenten, welke de Paus op dit punt reeds verschillende malen heeft ont wikkeld, en die in de beroemde encycliek „Quadragesimo Anno" tot "uiting kwamen. Meermalen vraagt Hij daarin dringend, om niet te wachten met het nemen van doeltreffende so ciale maatregelen, om te voorko men, dat de wereld zal ondergaan in een grote vlammenzeePro fetische woorden, die wij in ogen schouw moesten nemen, toen de tweede grote wereldoorlog uit brak, waarvan wij maar al te gaarne de betekenis van een so ciale revolutie over het hoofd zagen. Internationale samenwerking is nodig, om werkloosheid op grote schaal te voorkomen, en wij, die aan dit punt nog ander aandacht hopen te schenken, hopen, dat men bij al de vele plannen ook dit aspect van het grote sociale pro bleem onzer dagen niet over het hoofd zal zienDaarbij komt dan vanzelf aan de orde de waar heid van de klare taal, welke de Paus spreekt over de noodzaak van een volkshuishouding, die de productie aan de consumptie aan past, een economie, die allereerst op de behoefte is gericht, en niet alleen of allereerst naar de winst kijkt. Men hoort ook hier klanken uit „Quadragesimo Anno" en uit de vele geschriften en redevoerin gen, welke tot voor de oorlog in ruime mate zijn gepubliceerd. Ge praat werd er genoeg. Daarbij past ook een herinne ring aan een ander punt, dat de Paus in die encycliek naar voren bracht en dat als het ware nu van brandende actualiteit wordt. Het probleem van de belastingen. Om werkloosheid te voorkomen, zul len grote werken ondernomen moeten worden, om werkgelegen heid te scheppen, zal kapitaal moeten worden geïnvesteerd. Niet alleen de Overheid zal dat moeten doen. Ook van particulieren, van kapitaalkrachtigen, van grote on dernemers, wordt hier, zowel ter- wille van de rechtvaardigheid, als ter wille van de liefde, medewer king gevraagd. De Paus heeft ook nu weer in zijn rede, wij wezen daar reeds op, de rechten van het privaat bezit verdedigd en men denkt er misschien wel eens te weinig aan, dat Hij ook dit deed met een beroep op het graag- geciteerde „subsidiariteitsbegin sel", maar men mag niet vergeten, dat het privaatbezit ook verdedigd werd met een beroep op dat be ginsel der aanvullende werkzaam heid: „wat de individuen op eigen initiatief en door eigen energie kunnen tot stand brengen, mag hun niet ontnomen worden en in handen ener gemeenschap gesteld worden" Welnu, dit privaatbezit geldt niet alleen een onderneming of een stuk land, maar ook het geld kapitaal. Wanneer wij hier her inneren aan de stelling van Paus Pius XI, dat reeds Leo XIII aan de Staat het recht ontzegde, „om door buitensporige belastin gen het particulier bezit uit te putten", dan doen wij dat ook, om te wijzen op een andere Pau selijke uitspraak, dat het kapitaal niet alleen rechten, maar ook plichten heeft, o.a. om op grond van de sociale liefde, wier plaats in de economie schromelijk wordt verwaarloosd, „overvloedi ge inkomsten te besteden om in ruime mate lonende werkgelegen heid te scheppen, mits de arbeid worde aangewend voor de pro ductie van waarlijke nuttige goe deren". Wie zou er in dit verband niet aan de woningbouw bijvoor beeld denken?Maar indien het particulier bezit „door buiten sporige belastingen wordt uitge put" hoe zal het kapitaal dan zijn plicht ten aanzien van de sociale liefde op dit punt kunnen vervul len? Een punt van actuele overweging in onze tijd Want de Paus heeft de vorige maand niet voor niets aan het Congres voor Sociale Studies voor gehouden, dat „iedere katholiek zonder enige uitzondering, moet meewerken aan een sociale poli tiek, die in overeenstemming is met de leer der Kerk, die steunt °P organisaties, die de materiële en geestelijke belangen der bevol king verzekeren en aangepast zijn aan de huidige levensomstandig heden".... Het hoofdkwartier van Generaal MacArthur deelde gisteren mede, dat de Zuid-Koreanen Soewon hebben ontruimd. Voorts deelt hef hoofdkwartier mede, dat de Noord-Koreanen xich blijkbaar concentreren voor een stoot naar het Zuiden. Noord-Koreanen rukken met zware tanks zuidwaarts voorbij Soewon op. Zij waren gistermid dag reeds tot op acht kilometer ten zuiden van Soewon opgerukt. Het Amerikaanse hoofdkwartier deelde nog mede, dat de Zuid- Koreaanse troepen dapper hebben gevochten bij de toegangen tot Soewon. De stad werd later, vol gens de vooraf beraamde militaire opzet, ontruimd. Een woordvoerder van het hoofdkwartier verklaarde, dat er tot nu toe géén treffen tussen Amerikaanse en Noord-Koreaanse landstrijdkrachten had plaats ge had, zoals eerder was gemeld. Het vliegveld van Soewon was belangrijk voor de operaties in de lucht, daar het de enige start baan ten noorden van Poesan had, geschikt voor zware vliegtuigen. (Poesan ligt geheel in het zuiden van het schiereiland. Vier jagers, gelijkend op Mus tangs en naar verluidt met Rus sische kentekenen, hebben Osan beschoten, 15 kilometer ten zuiden van Soewon, toen Zuid-Koreanen op de terugtocht in vrachtauto's en te voet door de brandende stad trokken. Roy MacArthey, Reuters corres pondent bij de Amerikaanse troe pen in Zuid-Korea meldde, dat ontredderde Zuid-Koreaanse troe pen Dinsdagavond naar het zuiden vluchtten om zich achter de Ame rikaanse verdedigingslinie in vei ligheid te stellen. Vlak achter de vluchtenden volgden de machtige pantser- en infanterie-eenheden van de Noordelijken. Volgens sommige berichten zou door beschietingen van Noord- Koreaanse vliegtuigen het gevaar gedreigd hebben, dat de terug tocht der Zuidelijken in een wan ordelijke vlucht ontaardde. 25.000 man troepen der Noorde lijken trokken, voorafgegaan door tanks, voorzichtig verder. Enkele berichten schatten de afstand tus sen de oprukkende Noord-Korea nen en de Amerikaanse frontlinie op ongeveer 20 kilometer. OOK INTSjON GEVALLEN Zuid-Koreaanse minister gevangen genomen TOKIO, 4 Juli (Reuter). Vol gens een te Tokio opgevangen be richt van de Noord-Koreaanse radio Pyongyan is Intsjon, de be langrijkste haven aan de westkust van Korea, op 30 kilometer af stand van Seoel, geheel door de Noord-Koreaanse strijdkrachten bezet. Kim Poo Soek, de Zuid- Koreaanse minister van binnen landse zaken, was gevangen geno men, aldus dit bericht. WEEKSTAAT NED. BANK De jongste ultimo, die zowel een kwartaals- als een half- jaarsultimo was, heeft aan de geldbehoefte grotere eisen dan I gewoonlijk gesteld. De situatie op de geldmarkt is daardoor zeer krap geworden en call- money moest aan het eind van de vorige week verhoogd wor den tot 11/4 procent. De weekstaat vertoont nog sterk de invloeden van de zware ultimo. Voorschotten op onder pand zijn opgenomen tot een bedrag van 10 millioen gulden en de biljettencirculatie, die de vorige week reeds met 15 mil lioen gulden was aangegroeid, heeft thans het niveau van 2911 millioen gulden bereikt. Een niet onbelangrijke mutatie ver toont thans ook de deviezenpor- tefeuille. Na een maximum van van 1164 milioen gulden op 19 19 Juni te hebben bereikt, is sindsdien een daling ingetreden tot 1091 millioen gulden. De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evertsen" opdracht ge geven zich te voegen bij de andere maritieme strijdkrach ten, welke in de wateren van Korea optreden, teneinde in samenwerking met deze uitvoe ring te geven aan de aanbeve ling van de Veiligheidsraad van 27 Juni 1950 om hulp te ver lenen aan de republiek Korea. Hr. Ms. „Evertsen" is een van de drie torpedobootjagers, die op dit ogenblik in Indonesië gesta- tionneerd zijn. De twee andere daar aanwezige torpedobootjagers zijn de „Kortenaer" en de „Ban- ckert". Commandant van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Evertsen" is de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Doorninck. De „Evertsen" is de vroegere Engelse torpedojager „Scourge", die in de plaats is gekomen van de oude „Evertsen", welk schip in de strijd tegen de Japanners in Straat Soenda onderging. Het schip werd bij de Engelse marine op 14 Juli 1943 in dienst gesteld en bij de Koninklijke Ma rine als „Evertsen" op 1 Februari 1946. PALERMO 5 Juli (Reuter) De tegen de bandieten ingezette Itali aanse politie heeft de Siciliaanse bandietenleider Salvatore Giuliano die zij bijna vijf jaar heeft gezocht, doodgeschoten. Vrouwen en kinderen wachten in een boot in Zuid Korea op het ogenblik, waarop zij uit het oorlogsgebied naar veiliger oorden zullen worden overgebracht. Reuter meldt uit Londen, dat, volgens een woordvoerder van het Foreign Office, de West-Duitse kanselier. Dr. Adenauer, in een persoonlijke brief aan de drie Westelijke Hoge Commissarissen de kwestie heeft aangesneden van West-Duitslands veiligheid. De Britse' woordvoerder ont kende, dat Adenauer speciaal om een veiligheidsgarantie voor West- Duitsland had verzocht. Hii wilde ook niet zeggen of de houding van de Britse regering ten aanzien van deze kwestie in de afgelopen weken was veranderd. Te Bonn is onthuld, dat Ade nauer om een geallieerde verzeke ring had verzocht omdat er onge rustheid heerste over de oorlog in Korea, met name onder Duit sers, die in de buurt van de Sow- jet-Russische zónegrens wonen. De suggestie van Adenauer was vervat in een vertrouwelijke brief aan de drie geallieerde Hoge Com missarissen, welke Maandag ver zonden was. Adenauer gaf Dinsdagmiddag een verklaring uit, waarin hij zei- de, dat hij sinds het vorige jaar bij verschillende gelegenheden van gedachten gewisseld had met de geallieerde Hoge Commissarissen over West-Duitslands veiligheid. VEERTIG DIEFSTALLEN OPGEHELDERD In het afgelopen half jaar wer den in Velsen, Beverwijk en om liggende plaatsen een serie dief stallen en kleine inbraken ge pleegd, waar kefmelijk een groep jongelieden achter zat. Uit auto's werden goederen ontvreemd, ca- fé's, danszalen en scholen moes ten het eveneens ontgelden. De recherches van Alkmaar, Bever wijk, Haarlem en Velsen hebben thans gezamenlijk deze zaken tot klaarheid gebracht. Tot nu toe zijn zeven verdachten gearresteerd, wier leeftijd varieert van 17 tot 27 jaar. Voorts zijn vier helers aangehouden, drie van hen wer den na te zijn verhoord op vrije voeten gesteld. In totaal konden ongeveer 40 diefstallen, waarvan er alleen in Velsen 'twintig zijn gepleegd, tot klaarheid worden gebracht. Het onderzoek duurt nog voort. Uit de kathedraal van Exeter in Engeland werd het zilveren kruis met diamanten gestolen. Het kruis werd later in een veld teruggevonden, echter zonder de diamanten, die een waarde hadden van 200.000 gulden. Op de foto ziet men het kruis, zoals dit door de dieven werd achtergelaten. De diamanten bevonden zich op drie schijven die waren bevestigd aan de uiterste einden der armen en op het hoofd. HONGKONG, 4 Juli (Reuter) Te Hongkong ontvangen, doch nog onbevestigde berichten wij zen er op, dat de Chinese com munisten Mandsjoerije in een snel tempo krachtdadig verster ken. Dit zou hoofdzakelijk een voorzorgsmaatregel zijn, geno men voor het geval de gevech- ten in Korea zich zouden uit breiden. Sommigen zijn echter van me ning, dat de Chinese communis tische troepen, die in deze ver plaatsingen betrokken zouden ziin, mogelijk reeds in de thans aan de gang zijnde operaties zul len worden gebruikt om Noord Korea te helpen. Bovengenoem de onbevestigde berichten acht men in gewoonlijk betrouwbare Britse en Chinese kringen „waarschijnlijk juist". Ook wordt gemeld, dat een toenemend aantal communisti sche troepen wordt teruggetrok ken uit het gebied ten Noorden van de provincie Kwangsi. die aan de Frans Indo-China grenst Er schijnen zich geen nieuwe ontwikkelingen voor te doen aan het tegenover Formosa ge legen gedeelte van de Chinese kust, waar. volgens vroegere be richten, een 350.000 man sterke communistische troepenmacht is samengetrokken. In welingelichte Britse krin gen is men van mening, dat voorlopig géén aanval op For mosa kan worden verwacht, vooral niet, nu de Amerikaanse zevende vloot Straat-Formosa BELGISCHE SENAAT SCHENKT VERTROUWEN Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft de Belgische Senaat evenals de Kamer van Volksvertegen woordigers zjjn vertrouwen in de homogeen Katholieke regering uitgesproken. De C.V.P. stemde met 90 man vóór, de socialisten, communisten en liberalen en bloc met 83 man tegen. De vergadering duurde tot half 2 's nachts. bewaakt. Wel acht men het in deze kringen mogelijk, dat spoe dig een aanval zal worden ge daan op het eiland Quemoy, een bolwerk der Chinese nationalis ten in de nabijheid van Amoy. NIEUWE PROVINCIAAL DER JEZUÏETEN De hoogeerwaarde pater Dr. C. Kolfschoten S.J. is de opvolger van de hoogeerwaarde pater C. Keremans S,J, geworden als Pro- vincaal der Nederlandse Provin cie van de Soceiteit van Jezus. De nieuwe Provinciaal werd op 24 Juli 1899 te Arnhem geboren en trad op 26 September 1917 in het noviciaat der Jezuïeten. Van 19371940 verbleef hii in Letland, waar hij pofessor was aan de Universiteit van Riga en tevens superior van de Jezuieten- missie in Letland. In 1940 werd hij door de Russen verdreven en kwam hij als godsdienstleraar aan het Canisiuscollege te Nijmegen. Van 19421946 was hij pastoor van de St. Petrus Canisiuskerk te Nijmegen. In 1946 werd hij rector van het Theologisch College der Jezuieten te Maastricht. Socialisten, Gaullisten en com munisten hebben gisteren het eerst drie dagen geleden gevormde Franse kabinet van de radicaal Queuille doen vallen. In de Nationale Vergadering werd gestemd over een motie tot uitstel van een algemeen debat over de samenstelling van het kabinet. Deze motie werd met 334 tegen 221 stemmen verworpen. Queuille zou, toen hij naar de ver- EEN CHARMANTE KENNIS Maandagmiddag maakte een Haags echtpaar met hun mooie Buick een plezierritje. De tocht ging eerst naar Warmond, waar het paar de thee gebruikte en kennis maakte met een charmant doende heer. De kennisma king was het echtpaar blijk baar bijzonder aangenaam, want na enkele uren gezel lig babbelen besloot men naar Scheveningen te gaan. Aldus geschiedde. Te Sche veningen gearriveerd stapte het echtpaar bij een restau rant af. De charmante ken nis zou de glanzende Buick even parkeren, doch dat schijnt hem heel wat moeite te kosten, want tot nu toe is hij met de wagen ->iet meer komen opdagen. Het echtpaar is thans met de politie op zoek naar de charmante vriend. Bliksem trof ooievaars Tegen élf uur Maandagavond is de bliksem in een ooievaars nest nabij Drachten geslagen. De drie jongen in het nest en een der beide oude vogels wer den gedood. De Belgische Prins-Regent heeft een besluit getekend tot bijeen roeping van beide Kamers, de Se naat en de Kamer van Volksver tegenwoordigers, op Donderdag aanstaande, opdat deze zich in gemeenschappelijke vergadering uitspreken over de opheffing van het Regentschap en de terugkeer van de Koning. In de gisternacht gehouden ver gadering van de Belgische Senaat heeft de socialistische oud-voor zitter van de Senaat, Rollin, met betrekking tot de Koningskwestie verklaard: „De Verenigde Kamers kunnen door de meerderheid, die de C.V.P. bezit, een einde maken aan de onmogelijkheid om te re geren. Technisch gesproken kan de vorst dan wederom het bewind in handen nemen, practisch zal dit zeer moeilijk zijn. Het verleden vormt voor de vorst een smet, die geen enkele stemming in de Ver enigde Kamers zal kunnen uit wissen". Zich tot de eerste minis ter wendend zeide de senator: „U meent de Koningskwestie te heb ben opgelost, doch deze begint pas. Indien de Koning naar België te rugkeert. is iedere kans op een compromis uitgesloten. Wij zullen de Koning uit de nationale ge meenschap stoten en hem boy cotten zolang hij in België blijft". gadering ging, reeds het verzoek om ontslag in zijn zak hebben ge had omdat hij wist, dat de socia listen, Gaullisten en communisten tegen hem zouden stemmen. Het was de eerste keer, dat het nieuwe kabinet voor de Nationale Vergadering verscheen. De socia listische fractie verzette zich tegen de rechtse tendentie in het kabi net en vooral tegen de opneming er in van Paul Reynaud (die door de socialisten wordt beschouwd als de spreekbuis der grote zaken lieden) voor het Verre Oosten. President Auriol heeft het ont slag van het kabinet aanvaard. Men verwacht, dat de president thans een socialist zal aanzoeken voor de vorming van een rege ring, doch in politieke kringen gelooft men niet, dat er enig voor uitzicht op is dat een socialist er in zal slagen een regering te vor men. Men beschouwt de leider van de M.R.P., Bidault. of de ra- dicaalgezinde Rene Pleven als mogelijke latere candidaten met betere kans van slagen. EEN INZITTENDE GEDOOD Een jonge acht van de Utrecht se roeivereniging Triton was f istermorgen in de vroege och- enduren met een personenauto op weg gegaan naar Denemar ken. Nabij Oud-Millingen op de Amersfoortseweg reed de auto om vijf uur tegen een boom. In de wagen, een Chevrolet station car, bevonden zich zeven roeiers, t.w. de heren E. L. Smits, A. van de Willigen, C. J. Clous. H. H. Fortuyn, H. J. Mey- boom, K. G. Joubert, L. K. Leuf- tink, voorts de stuurman. de heer L. G. Eykman en de heer P. Fuhri Snethlage, die de reis als supporter mee zou maken. De achtste roeier was eerder vertrokken, om te trachten lif tend naar Denemarken te gaan. De 19-jarige H. J. Meyboom werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De heer For tuyn werd zwaar gewond, de heren Eykman, Joubert en Fuhri Snethlage kregen minder zware verwondingen. Deze jonge acht zou op 9 Juli op internationale wedstrijden in Viborg starten en op 15 Juli in Kopenhagen, eveneens op inter nationale wedstrijden. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Naar wij van de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika N.V. vernemen, heeft de regering van de Unie van Zuid-Afrika beslo ten een belangrijk aanvullend bedrag aan deviezen ter be schikking te stellen voor de m- voer van goederen uit landen, die door de oorlog getroffen ziin. zoals Nederland. De Zuid-Afrikanse importeurs moeten hun desbetreffende aan vragen vóór het einde van deze maand indienen en het is daar om van het grootste belang, dat Nederlandse firma's, die van deze faciliteit wensen gebruik te maken, hun offertes onmid dellijk naar Zuid-Afrika zenden. De Amerikaanse Hoge Commis saris, John McCloy, heeft in een interview met D.P.A. bij gelegen heid van de eerste verjaardag van zijn ambtsvervulling, Dinsdag ver klaard niet van mening te zijn dat West-Duitsland thans een offi ciële veiligheidsgarantie nodig had. De veiligheid van Duitsland wordt niet alleen beschouwd van uit het Duitse gezichtspunt doch ook vanuit het geallieerde, aldus zeide hij: „Een aanval op de West- Duitse republiek betekent auto matisch een aanval op de weste lijke mogendheden. In beginsel is de veiligheid van Duitsland het zelfde als de veiligheid van de westelijke mogendheden". Atlantis (burgers) Djakar- ta-A'dam, pass. 4 Juli Kaap de Gata. Asturias (burgers) Djakar ta-A'dam 3 Juli te Co lombo. Castelbianco (burgers) 3 Juli te Amsterdam aan gekomen. Friesland en Sibajak Dja- karta-R'dam, pass. 3 Juli Kaap Finisterre. 6 Juli te R'dam verwacht. Kota Inten (troepen) Dja- karta-R'dam. Hedenavond 24 uur te Hoek van Hol land verwacht. De ont scheping begint, behou dens onvoorziene omstan digheden, Donderdag 6 Juli te 13.00 uur te R'dam. General W. C. Langfitt (troepen) Djakarta-A'dam. 3 Juli van Port Said. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud gouverneur-generaal van Ned Indië, laatstelijk Hr. Ms. ambas sadeur te Parijs en tevens oud- Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, heeft zich. op verzoek van de regering, met een belangrijke taak belast. Bij K.B. is Jhr, Tjarda n.l. benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der le klas se en aangewezen als ambassa deur in bijzondere zending als plaatsvervanger op te treden voor de minister van buiten landse zaken in het permanente orgaan van de Noord-Atlanti sche Raad te Londen. Tot de instelling van dit permanent or gaan werd in Mei, j.l. te Londen besloten. KELLNER HEEFT BEKEND LEEUWARDEN Naar wij nader vernemen omtrent dé doodslag op de 48-jarige ober- kellner J. Funcke, heeft de da der. de 26-jarige A. M. D., die 's nachts tegen vier uur in zijn woning gearresteerd werd, een volledige bekentenis afgelegd inzake de zware mishandeling, tengevolge waarvan F. om het leven kwam. D. was afkomstig van 's-Gravenhage en de laat ste tijd werkzaam te Leeuwar den. Het drama speelde zich omstreeks 1 uur af voor het postkantoor. F. heeft na de mis handeling nog kans gezien te rug te keren naar het café. waar hij werkzaam was, maar over leed daar enkele ogenblikken later. VOOR HUISVESTING VAN GEREPATRIEERDEN Zoals wij gisteren reeds meld den ,is besloten aan daarvoor in aanmerking komende gemeen ten een extra bouwvolume toe te kennen voor de onderbren ging van uit Indonesië gerepa- trieerden. Nader vernemen wij nog. dat in totaal 3000 duplex- woningen beschikbaar zijn ge steld. Hiervan zullen 2200 wo ningen door de huisvestingscom missie van het ministerie van Binnenlandse Zaken en door de colleges van Gedeputeerde Sta ten worden toegedeeld aan die gemeenten, die bereid zijn ge- repatrieerden op te nemen. De resterende 800 duplexwoningen zullen door bemiddeling van de Nationale Demobilisatieraad worden verdeeld onder uit In donesië komende gedemobili seerde militairen. BRUSSEL 4 Juli (ANP) Dins- dagmorgen is in de mijn Sint Lambert te Peronnes-Les Binche nabij Charleroi, op een diepte van 800 meter een mijngang in gestort. Vijf mijnwerkers, onder wie vier buitenlanders, geraak ten onder het neerstortend ge steente van de mijngang, die het over een lengte van 20 meter begaf en kwamen om het leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1