Jonge industrie in nieuw gebouw VAN HOUTEN Turnlust" hartelijk in Bath ontvangen PELS' Evertse Sportnieuwe brandewijn H. Eckmanns Corsettenfabriek en Mar-Lyn hielden receptie Een jarige en een spook in volle zee J Districtswedstrijden van de N.K.J.B. Roemenië wijst nuntiatuurleden uit LAATSTE NIEUWS VAN KOREA Guy Mollet kreeg informatie-opdracht Marktberichten Sta Marine ve op PAGINA 2 DONDERDAG 6 JULI 1950 ALKMAAR. Onder grote belangstelling, zowel van de zijde der gemeentelijke autoriteiten als van zakenrelaties en stad genoten, zijn gisteren de nieuwe fabrieksgebouwen van H. Eckmann Corsettenfabriek en de Mar-Lyn Formcraft N.V. aan de Tessclschadestraat alhier in gebruik genomen. Ter gelegen heid hiervan hield de heer Eckmann een receptie, waarop o.m. burgemeester Wytema namens het gemeentebestuur en de heer van Wonderen namens de Arbeidsinspectie zich in hun toe spraken op waarderende wijze uitlieten over de zeer moderne en hygiënische inrichting van dit fraaie fabriekspand, dat momenteel werk verschaft aan circa 200 personen, welk aan tal in dit nieuwe gebouw tot het dubbele kan worden opge voerd. Het gebouwencomplex van de fa. Eckmann aan de Tesselschade- straat te Alkmaar. De ruime cantine van de fa briek was voor deze gelegenheid omgetoverd in een smaakvol-aan- geklede receptiezaal; palmen, bloemen en tapijten op de vloer schiepen de nodige sfeer, terwijl bij de heer J. v. Riet van Hotel Victory en zijn personeel de ver dere verzorging van de receptie in goede handen was. Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door burgemees ter Wytema - ook mevr. Wytema was aanwezig de wethouders van Slingerland en Coerts en de gemeentesecretaris, mr Veendorp; voorts gaven van hun belangstel ling blijk de directeur van Ge meentewerken, ir Knol, de C.v.P., de heer J. Dreeuws en de Brand weercommandant, de heer J. v. Maarleveld; namens de Kamer van Koophandel kwamen de he ren Seheffel en Grondsma de fam. Eckmann complimenteren. Woorden van lof Burgemeester Wytema wenste de heer Eckmann namens het ge meentebestuur geluk met de fees telijke inbedrijfstelling van dit nieuwe fabriekspand. In deze tijd, waarin men allerwege roept om industrialisatie, is dit ook voor de stad een gewichtig ogenblik, aldus de burgemeester, die op zijn rond gang door de fabriek een over weldigende indruk had gekregen van het geheel, dat op de meest- voortreffelijke en moderne wijze was uitgevoerd. Het verheugde spr., dat hierbij ook aan diegenen was gedacht, die in het bedrijf werken. De geestelijke weerbaar heid van ons volk, aldus de bur gemeester in zijn verder betoog, mag niet ten offer vallen aan de drang der industriële expansie. Overheid en bedrijfsleiding die nen hand in hand te werken, om aldus de industrie tot een zegen te maken voor het volk. Spreker besloot met de wens, dat dit be drijf mocht bijdragen tot de bloei van stad en land. Het was bij wijze van uitzonde ring zoals spr. het zei dat de heer van Wonderen namens de Arbeidsinpsectie te Haarlem de gelukwensen kwam aanbieden. Na de prettige samenwerking met de heer Eckmann te hebben ge releveerd, betoogde de heer van Wonderen, dat het bedrijf aan alle te stellen eisen en zelfs aan niet gestelde eisen van veiligheid en hygiëne beantwoordt De heer Eckmann, zelf hierna het woord nemende, bracht op zijn beurt dank aan het gemeente bestuur en alle overheidsinstan ties voor de sinds '34 ondervonden medewerking, zonder dewelke hij nooit had kunnen bereiken, wat Orpheus-concert uitgesteld ALKMAAR. Het Orpheus- concert, dat ten bate der t.b.c.- bestrijding op 11 Juli in de Grote Kerk zou worden gegeven, is uit gesteld. Het zal plaats vinden op Dinsdag 1 Augustus. R. K. Handbal-tournooi ALKMAAR. Zondag organi seerde de handbalvereniging V.Z.V. te 't Veld een tournooi, waaraan o.a. ook A.O.G. met drie elftallen heeft deelgenomen. Jammer voor Alkmaar, viel A.O.G. 2 bij de eerste ronde reeds uit. A.O.G. 1 won van Limmen, kwam in de semi-finale.enwerd gewipt. De junioren van de Kaasstad lie ten de kaas niet van hun brood halen. Zij zegevierden in de eer ste, namen ook met succes de tweede, en kwamen in de finale tegen de gastvrouw V.Z.V. Vrouwe Fortuna vond het nu welletjes en de punten bleven in 't Veld. Al met al een pracht middag, ter- wel twee prijzen mee naar Alk maar gingen; de junioren de tweede en A.O.G. 1 de derde prijs. Bravo AO..G. Eindexamen H.B.S. A ALKMAAR Voor het eind examen van de A-afdeling van de R.H.B.S. te Alkmaar slaagden de volgende candidaten: K. Edges, J. dei Graaf, M. J. F. Hovis, Ae. Jy. Koorn, N. E. v. Maarleveld, Me. Tha. Swager te Alkmaar; J. de Bruijn, A. Kroonenburg, L. J. Wols te Castricum; R. Donia, War- menhuizen; R. Duim. Uitgeest; Me. Koopmans, Barsingerhorn; C. Lan- gedijk, Oudkarspel; F. M. Moll, ld. Möller en H. Wigard te Heiloo. 2-sanatoria-collecte ALKMAAR De opbrengst van te collecte van Zaterdag 1 Juli j.l. I varensnaeht bij de „Oranje Nas- ^odroeg f1261,88. sau" baas in eigen huis. Natuur- hij thans bereikt heeft; weder kerig was hij Alkmaar, dat hem een nieuw vaderland geworden was, dank verschuldigd. In dit dankwoord betrok de heer Eck mann voorts de aannemer en onderaannemers, die aan de ver bouwing hadden medegewerkt: nl. Ringers Bouwbureau met de architecten P. Kroon en H. Bosch en de uitvoerder W. Godschalk; de fa. J. Smit Jr te Bergen, die de centrale verwarming aanlegde; het electro-technisch bureau Joh. Besteman, die de verlichting, als mede de krachtstroom- en zwak stroom-installaties verzorgde; de fa. C. de Nijs Zoon, die het stucadoorswerk, de fa. A. J. Cop- pens, die de sanitaire installatie en de fa. W. Koster, die het schil derwerk uitvoerden. Ook de vele arbeiders, die in dienst van deze aannemers aan het gebouw had den gewerkt, bracht de heer Eck mann dank, waarna hij mede namens zijn vrouw allen dank bracht voor de belangstelling, om te besluiten met de wens, dat Alkmaar moge groeien en bloeien. Modern bedrijf Onder deskundige leiding heb ben wij daarna een rondwande ling gemaakt door dit moderne bedrijf, waarvan bijgaande illus traties van exterieur en naaizaal een aardige indruk geven. Licht en lucht hebben in alle lokalen vrij toegang; de lucht verversing en -verwarming ge schiedt door middel van het air- condition-systeem en het gehele gebouw met bijgebouwen is cen traal verwarmd. Overal waar wij kwamen, trof ons het kraakzindelijke van de vertrekken. Op de bovenste ver dieping ligt het welvoorziene ma gazijn. Wij zagen er ook de eigen naaischool, waar de meisjes, al vorens op het atelier te werk te worden gesteld, het vak leren. Er zijn in Alkmaar nagenoeg geen confectie-ajeüers, zodat de meeste nieuwe krachten het vak nog moeten leren; dit doen zij hier onder deskundige leiding, ook al hanteerden zij nog nooit de naai machine. Een verdieping lager is de snij-afdeling; daar worden de te vervaardigen artikelen op lange snijtafels machinaal op vorm gesneden met het scherpe lintmes; 60 tot 120 lagen tegelijk. Wij passeren de ontwerp-afdeling, waar nieuwe modellen worden ontworpen. De grote naaizaal met een oppervlakte van 520 m2 kan 200 meisjes een plaatsje aan een naaimachine verschaffen; er zaten er thans circa 100. Het werk ge schiedt hier niet aan de lopende band, de meisjes werken indivi dueel. Na de naaizaal passeert het vervaardigde product een lokaal voor afwerking en controle. Ook de kantoren zijn modern ingericht, terwijl in de garderobe elk meisje haar eigen kastje heeft. We kunnen ons indenken, dat de Arbeidsinspectie over de in richting van dit nieuwe fabrieks pand meer dan content is. Enkele cijfers De nieuwe fabriek heeft een totale vloeroppervlakte van rond 3000 m2 en biedt de mogelijkheid het personeel thans bijna 200 tot 400 op te voeren. De verbouwing van dit pand, waarin voorheen Kluitman's Uit- 'n Kijkje in de grote atelier-zaal. geverij gevestigd was, duurde 10 maanden, terwijl er 50 arbeiders bij betrokken waren. De vol-automatische oliestook inrichting, die alles centraal ver warmt, wordt gevoed door twee ketels met een totale capaciteit van 390.000 tot 650.000 calorieën; de ondergrondse olietank heeft een inhoud van 150.000 L.; de in stallatie omvat voorts 74 radia toren en verwarmende lichamen en 1633 M. pijp. Voor de verlichting, kracht- en zwakstroominstallatie is 500 M grondkabel gebruikt, 500 M. buis en 18 kilometer draad. De gehele installatie is verdeeld over 108 groepen, terwijl er 180 electro- motoren van 1/3 tot 5 P.K. ge plaatst zijn; 650 T.L.-buizen zor gen voor een sterke, schaduw loze, geen-warmte-uitstralende verlichting. Terwille van de vei ligheid zijn de stopcontacten van een aardleiding voorzien. Een centrale radio-installatie, verdeeld over 6 groepen, voorziet alle loka len desgewenst van muziek en is gekoppeld aan een omroep-instal- latie; alle klokken worden cen traal geregeld. De heer Eckmann begon zijn bedrijf in 1934 in de Maclame Pontstraat nr 9, vanwaar het' in 1935 werd overgebracht naar de Oudegracht, waarin voorheen een steenhouwerij was gevestigd. Het personeel omvatte in 1940 95 per sonen en is thans vedubbeld. In 1949 werd de Mar-Lyn Formcraft N.V. opgericht, een nevenbedrijf, waarin het halffabrikaat voor de elastieke step-ins op een 9-tal Amerikaanse machines gebreid wordt. In December '49 werd het bedrijf van de Oudegracht naar de Tesselschadestraat overge bracht, nadat het bestaande ge bouw een grondige verandering had ondergaan. Tegen het einde van de druk bezochte receptie kwam ook het personeel de heer en mevr. Eek mann gelukwensen, waarna allen nog enige tijd, onder het genot van verversingen, in de feeste lijke zaal bijeen bleven. Het was voor Eckmann's Corsettenfabriek een gedenkwaardige dag. VREEMDELINGE AANGEHOUDEN ALKMAAR. Hier ter stede is een vreemdelinge van Duitse natio naliteit aangehouden. De vrouw is 36 jaar oud. Vanaf Januari verbleef zij illegaal in Nederland. Vandaag is de vrouw over de grens gezet. AANRIJDING ALKMAAR. Gisterenmiddag om half drie vond een aanrijding plaats op de hoek van de Kaarse- makersgrachtKanaalkade. Over de Kaarsemakersgracht reed een vrachtauto die rechtsaf de Kanaalkade opreed. De chauffeur moest een ruime bocht nemen van wege het slechte zicht in verband met de grote afmetingen van de wagen. Hij raakte daardoor in bot sing met een personenauto. Beide wagens werden beschadigd. De per sonenauto werd ernstig beschadigd. JONGE DIEVEN ALKMAAR. Drie jongens van omstreeks twaalf jaar zijn aange houden omdat zij tussen Zaterdag middag en Maandagmorgen in het kantoor van de Raad van Arbeid zijn binnengedrongen en daar diverse kleine voorwerpen en gelds bedragen uit verschillende bureaux en kasten hebben gestolen. Tegen twee van de jongens is proces-ver baal opgemaakt terzake van dief stal, tegen de derde terzake van heling. Het gestolen goed is op vijf gulden en een vulpotlood na, achterhaald e4 in beslag genomen. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie PUDDINGPOEDER KOFFIE THEE (Advertentie) (Van onze bijzondere correspondent) Zondagmiddag om halt vier is de Turnlustploeg, die Zaterdag middag uit Alkmaar naar Engeland vertrok, in Bath aange komen, waar de gymnasten een hartelijke ontvangst wachtte. Onze correspondent zond ons per post het verslag van de zee reis en de verwelkoming in Bath. Zij schreef het in de familie kring, waar zij is ondergebracht, „in een kamer vol kwebbe lende mensen, bij een klein kind, dat aldoor aan mijn hoofd zit te dreinen". Hier is het dan. De treinreis verliep in goede orde. Er bleken in Rotterdam evenveel Engelandvaarders uit de gereserveerde coupé te stappen als er in Alkmaar waren inge stegen. Dat we maar net op het nippertje de Rotterdamse trein konden pakken, toen we in Haar lem moesten overstappen, is van geen belang, want we hébben hem gepakt. De stemming was perfect en als de stemming goed is, wordt er gezongen, waar een groep jonge mensen bijeen is. We zongen dus net zolang tot we bij de douane waren. En toen we die gepasseerd waren, hadden we al weer reden om te zingen, want die lieden hadden al onze koffers dicht gelaten. Dat noemen we maar soepel. De boot lag op ons te wachten, de „Oranje Nassau", en die vertrok om 7 uur naar Good Old England. De dames maakten het zich gemakkelijk in de twaalfpersoons hutten, die haar waren toegewezen en de heren namen genoegen met het ruim. Na een uur varen ging de loods van boord en voelden we ons want we hoorden tenslotte die lijk waren er weer wat dames zeeziek, maar aan de zee kan dat niet gelegen hebben; die was zo hoffelijk om kalm te zijn. Geïmproviseerd cabaret We hadden een jarige aan boord, Louw Bodegraven, en als er een jarig is, dan moet er feest gevierd worden.. Dat hebben we dus gedaan. Freddy Groot bracht Westfriese schetsen ten berde en Louw tracteerde, tot het bedtijd werd. De dames zochten braaf het land der dromen op, maar de he ren hadden nog niet veel zin. Tonny Willemse bijvoorbeeld, liep de hele nacht met een hand doek om zijn hals en een groot wit laken om zijn indrukwek kende body op het dek te spokeiti en mijnheer Wiersma durfde niet te slapen, omdat hij bang was voor mijnen, allemaal met het oog op Korea natuurlijk. Hij wist niets beters te doen dan de zwem vesten van het schip te contro leren. Hartelijke ontvangst We kwamen in Tilbury aan, koffers bleven dicht. De onder grondse bracht ons naar Londen, waar we anderhalf uur vrijaf kregen. In die korte tijd maakten we verschillende Londense vrin-» den, die vol belangstelling naar onze herkomst informeerden en die gulle gastheren bleken. De trein naar Bath vertrok van Pad- dington-station. In de trein knap ten we ons zo wat op, want door dat reizen en trekken waren we nu niet bepaald lelieblank geble ven. Opgeknapt en wel treinden we langs Londens buitenwijken en het mooie landschap van So merset, tot we in Bath arriveer den. Daar werden wij op het station verwelkomd door de he ren Mortimer, Cook en Colman, waarna we in optocht tamboers voorop, net als in Alkmaar naar de Pavillion trokken. De troep maakte een bijzonder goéde indruk in de Engelse stad en me nig filmtoestel heeft de opmars tder Alkmaarse gymnasten dan ook vastgelegd. We wérden voor gesteld aan het carnaval-comité en aan de vriendelijke mensen, die ons willen huisvesten zolang we in hun stad vertoeven. De dames logeren bij deze „pleeg ouders". De heren zijn weer, even als vorig jaar, ondergebracht in Carfax-Hotel in Putleney Street. We vertrokken, na de gebruike lijke plichtplegingen, naar onze onderkomens, nadat we van mijn heer van Zoonen hadden verno men, dat we Maandagmorgen om tien uur present dienden te zijn in de Pavillion, om er te repete ren voor de uivoering, die we 's avonds moesten geven. U ziet het, er wordt gewerkt. Trouwens een van ons zullen we extra aan het werk moeten zet ten. Nelly Pilkes, die haar Turn- lustmuts in Londen kwijtraakte en die nu zolang een reserve exemplaar draagt, dat eigenlijk bedoeld was als een cadeau voor Engelse vrienden, zal aan het breien moeten, want een ge schenk moet een geschenk blijven ONZE AGENDA BIOSCOPENHarmonie: Ba- stogne (geprolongeerd) 14 jaar; Victoria theater: Menselijk wrakhout, 14 j.; Cinema Americain: De Dame in Hermelijn, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. V.. zonder spook en zonder verras- j en een Turnlust-meisje dient te singen van mijnen. De Engelse i leren, dat zij zuinig moet zijn op douane deed in soepelheid niet I de rode muts en de witte kwast onder voor de Hollandse en de die er aan bengelt. O, zo! LOTERIJ KATHOLIEK THUISFRONT ALKMAAR. De trekkingslijst van de loterij van Katholiek Thuis front ligt ter inzage op het bureau van ons blad. Examen onderhoud van tuinen ALKMAAR Aan het examen voor eerste knecht voor de aanleg en het onderhoud van tuinen zijn geslaagd de heren N. Bakker, Th. Buys, Abr. de Jong en N. Jonker, allen te Alkmaar. GESLAAGD ALKMAAR. Voor het arts-ex. Ie gedeelte slaagde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam de heer J. L. ten Brink, Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria J. Ch., d. v. P. J. Timmer en E. T. Scbagen; Johanna, d. v. J. van Drunen en G. Meijer; Theodorus, z. v. A. Jansen en M. C. Tuinman; Robert, z. v. F. de Jager en V. van Lienen. Gehuwd: Nicolaas C. Vink en Guurtje G. van Diepen; Marinus Zut en Neeltje Kindt; Wilhelmus Loos en Alida Pauw, Johan N. B. Donkersloot en Neeltje Nauta. Overleden: Wilhelmina Witte brood, oud 80 jaar; Johannes W. Bakker ,oud 67 jaar, gehuwd met T. Veth. BENOEMINGEN ALKMAAR. De heer P. Velt- man, onderwijzer aan de R.K.B.L.O.- school alhier, is benoemd tot hoofd van de school voor kinderen mét leer- en opvoedingsmoeilijkheden, van de R.K. Stichting voor Indivi dueel Onderwijs te Amsterdam. Mej. A. van der Lans te Bergen, onderwijzeres aan de R.K.B.L.O.- school alhier, is benoemd tot ambte- naresse bij de Gemeentelijke Na zorg te Haarlem. Verplaatsing personeel Rijkspolitie Bij beschikking van de Gewest commandant Amsterdam der Rijks politie, werd de wachtmeester J. Bakker van do groep en post Grootebroek alsnog te rekenen m. i. v. 1 Juli 1950 naar de Groep Wieringermeer post Wieringerwerf verplaatst. Examen Nuttige Handwerken BERGEN. Aan de R.K. Kweek school te Bergen slaagden voor het examen Nuttige Handwerken de dames A. Bölte, M. Bruynen, W. Draisma, L. Hanou, M. Hauwert, C. Hendrikse, J. Hollander, J. Hune- ker, J. van Kessel, E. Knöok, A. Koopman, A. Prangers, M. Schil der J. v. d. Vlugt en W. Tuin. De examens worden voortgezet. De macht over het stuur verloren OUDORP. Woensdagmorgen reed de vertegenwoordiger 't K. uit AmbtDelden per auto naar Oudorp. In de Westerstraat kreeg hij plotseling iets in zijn oog, ver moedelijk een vlieg. Hij verloor daardoor een ogenblik de macht over het stuur en reed tegen een aan de overkant van de weg staand hek, bestaande uit betonnen palen en ijzeren staven. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De nieuwe auto werd aan de linker- voorkant ernstig beschadigd, bum per en spatbord ingedeukt en kop lamp vernield. Van het hek was één paal gebroken, meerdere ont zet en de staven verbogen. De eige naar was tegen schade verzekerd. Mussen slachtoffer van het onweer OUDORP. Bij het hevige on weer van Maandagavond werd de woning van de heer H. aan de Hoornse weg aan de nok door de bliksem getroffen. Blijkbaar is de bliksem langs de muur naar de electrische aansluiting gegaan die wat lager aan de muur bevestigd is. De muur is ter plaatse met klimop begroeid, waarin zich 's avonds vele huismussen bevinden. Het bleek, dat ongeveer dertig van deze vogel tjes waren gedood. Aan de woning werd geen noemenswaardige schade aangericht. ij Burgerlijke Stand NIEUWE NIEDORP. Geboren: Jacoba Fokje, d. v. H. Chattillon en F. Penninga; Geertruida Eliza beth, d. v. P. Stroet en G. Pater; Meinarda Maria Divera, d. v. J. Manshanden en J. Groot; Sjoerd, z. v. H. Hazenberg en B. IJntema. Getrouwd: J. Ursem, 27 jaar, wondende te Heerhugowaard en M .A. Wit, 26 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp. Overleden: J. Peetoom, oud 77 jaar, weduwnaar van A. Kuiper. Ingekomen: C. M, van Opzeeland van Amsterdam; G. J. Wit van De Bilt; B. de Wilde Moor en gezin van Langedijk; A. Poland van Alk maar; A. Appelman van Obdam; G. IJfs van Alkmaar; M. J. Goudri- aan van Bergambacht; C. Everts van Zijpe. Vertrokken: E. M. Botman naar Bergen; M. Blaauw naar Zaandam; A. Lont naar Winkel; T. Vennik naar Winkel; T. Kooij naar Hoog woud. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Pie- ter, zv Pieter Middelburg en Jaco ba Koster te Wijdewormer: Fran- ciscus Aloysius, zv F. A. Nijhof en G. Breeuwer; Catharina Francina, dv Fr. Beuse en M. Prins; Johan, zv G. Moerbeek en G. Visser. Overleden: Antje Elisabeth Es- kens, 79 jr.; Cornelis Winkel, 81 jr., wedn. v. Grietje Leegwater, te Beets; Maartje Switser, 76 jr.- Eva Verhoofstad, 89 jr., wed. v. derar- dus Bakx. MULO-EXAMENS Voor het M.u.l.o.-diploma A slaagden te Alkmaar; J. B. de Groot, W. Bakker, P. F. van Til, M. J. de Leeuw, mej. M. J. de Hol lander en mej. SS. R. van de Hauw, allen uit Alkmaar; W. G. J. Knibbe, Z- en Noordschermer; mej. W. de Boer en T. van Enkhuizen, Krommenie; mej. A. Borstlap en A. A. Moleman, Assendelft; P. J. Bont Westzaan; mej. M. A. Enkt en mej H. Waagmeester, Uitgeest; H. H. Altena, St. Pancras; mej. S. Bruyn, J. Koelwaard en mej.' F. W. M. v. Kleef, Wormer, mej. R. Jordens, P. Hiemstra, mej. C. Th. Hamwijk, J. Kraayer, mej. H. KrekelKel derman en mej. B. Bus, Wormer- veer; G. de Hoog. Hoorn; J. Posch, Sijbekarspel; A. E. Ott, Hem: A. J. Mink. Schoorl, mej. N. Seidensti- ker, Zijpe; mej. N. G. Swart, Cal- lantsoog; J. L. Kuiper. Barsinger horn, mej. J. Uitterdijk, Andijk: W. de Vries, H. S. Asma, K. L. Wiersma en D. Mosselman, Enk huizen; J P. C. T. Torenvlied, J. S. Flens, C. B. van Burken. W. H. H. Marie te Alkmaar; F. J. A. Beers Heiloo; L J. Bakker, Slootdorp; C S. Veerdig, Hippolytushoef; P. Spoelstra. Enkhuizen: J. H. Mo- bach en M. J. Kunst, Den Helder; H. van Bremen, Bergen; S. Rol. Schoorl; B. de Graaf en J. Rovers uit Wormerveer; H. Sikma, Zaan dam en W. J. Berkhout, Kromme nie. Voor het diploma B slaagden: J. C. v. d. Kommer, Uitgeest; J. Wisse. J. Busser en Th. J. Biersteker, Den Helder; H. F. Hollaar, K. de Grand en J. v. d. Horst, Heiloo: mej. C. M. Ruyter, Beemster; D. Beers, Bergen; H. Veenstra, Alkmaar. J, C. Willemsen, Br. op Langendijk; mej. A. A. Kaag. K. Meijer. G. Ótt en H. Blom, Hoorn; G. Koning, Akersloot; C. de Klerk, J. Slot, J. B. Kramer, allen te Alkmaar; M. de Boer, Br. op Langendijk; van Beek. A. C. de Grave en W. M. Bakker van Texel; G. J. Mulder, N. Niedorp; G. H. Bakker, Den Oever; G. W. Lanting, Wieringerwerf en C. v. Heerwaarden, Slootdorp. Af gewezen 16 candidaten. Finale Gouden Kruis LIMMEN. Naar wij vernemen zal de finale om het Gouden Kruis tussen Berkhout 1Limmen 2 wor den gespeeld op het terrein van Hugo Boys te Heerhugowaard op Zondag 16 Juli, 's avonds zeven uur. HEERHUGOWAARD-NOORD. A.s. Zondag zullen op het sport terrein van Hugo Boys districts wedstrijden worden gehouden van de H.K.J.B. Deze districtswedstrij den worden jaarlijks om beurten in de diverse plaatsen gehouden. Dit keer valt de eer te beurt aan Heer- hugowaard-Noord en wel precies op de dag dat de Hengstman- kermis wordt gevierd, zodat be grijpelijker wijze veel belangstel ling wordt verwacht. Hier heeft de plaatselijke afdeling ook op ge rekend. De bezoekers zal een zeer variërend programma worden ge boden, tewijl alle uitslagen met een microfoon bekend gemaakt zullen worden. Tijdens het afwerken van het programma zullen enkele pit tige marsen het enthousiasme ver sterken. Deze sportdag wordt geopend om twaalf uur met een kort lof, daar na om half één opening van het feestterrein. Aan de wedstrijden zul len deelnemen Langedijk, Tuitjen- horn, Warmenhuizen, Heerhugo- waard-Zuid, -Kruis en -Noord. Achtereenvolgens zal worden ge daan: hoogspringen, kogelstoten, hardlopen 100, 400 en 1500 meter, touwtrekken en 400 meter estafette. Aan het einde van deze sport middag zal de finale gespeeld wor den van de handbal-competitie heren. Deze afdeling heeft gezorgd voor een keurig program dat in non-stop tempo zal worden afgewerkt, têr- wijl er zeer fraaie prijzen beschik baar worden gesteld. BOEKAREST (Reuter). Roe menië heeft de drie belangrijkste functionarissen van de Pauselijke Nuntiatuur te Boekarest, te weten mgr. Gerald Patrick O'Hara, mgr. Guido del Mestri en John Kirk, de secretaris, uit het land gewe zen. De Pauselijke vertegenwoor digers moeten Roemenië binnen drie dagen verlaten. Het officiële Roemeense pers bureau, Agerpress, deelt mede, dat het Roemeense ministerie van Bui tenlandse Zaken zulks mondeling verzocht heeft en verklaarde, dat bij het spionnageproces van 28 tot 30 Juni was gebleken, dat leden van de Nuntiatuur betrokken wa ren bij spionnage-activiteit. CHARMANTE KENNIS GEVONDEN De onbekende die er Maandag avond met de Buick van een Ha genaar vandoor ging is nu door de politie aangehouden. Het bleek een zekere H. Th. G. A. van der M., een ex-student uit Warmond, die verklaarde de auto te hebben meegenomen, omdat hij de vol gende dag weer tijdig op zijn be trekking in Warmond moest zijn. Van der M. had zelf benzine ge tankt, zodat hem geen diefstal van deze brandstof ten laste zal kun nen worden gelegd. In Warmond aangekomen, had hij de Buick in de buurt van zijn huis geparkeerd, daar de eigenaar, zoals hij de politie meedeelde, wel zou komen opdagen. De Engelse Motorrenner With- worth die Maandag tengevolge van een ongeval tijdens een wedstrijd in België overleden is, is gisteren onder grote belangstelling in de Anglicaanse kerk te Spa begraven. De wereldkampioen zwaarge wicht boksen Ezzard Charles die wegens een hartaandoening het boksen lang heeft moeten staken mag weer aan wedstrijden mee doen. Aan de internationale jeugd- ruiterdagen te Heemstede, welke op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juli worden gehouden, zal door de 14- jarige achterneef van Koning Fa- roek, Prins Samir Bey Youzef uit Gisa (Egypte) worden deelgeno men. Hij zal uitkomen met het paard „Carama". WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. BEWOLKT WEER Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk uit zuidelijke, later uit uiteen lopende richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Noord-Koreanen aan de oostkust van Zuid-Korea zijn geland en on geveer 60 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad een klein brugge- hoofd hebben gevormd. De Amerikaanse luchtmacht bom bardeerde zowel in Noord- als Zuid-Korea. Zes piloten werden bij acties vermist en vier gewond. Aanzienlijke schade werd toege bracht aan drie Noord-Koreaanse spoorbruggen. Amerikaanse kruiser vernietigd? De communistische radio Pjong jang deelt mede, dat de Noorde lijken op 5 Juli ter hoogte van Tsjoemoenjin een Amerikaanse krui ser tot zinken hebben gebracht. Washington weigerde dit bericht te bevestigen of tegen te spreken. Te Hongkong hebben zich enige honderden Chinese nationalistische militairen voor de strijd op Korea gemeld. Van dit aanbod zal waar schijnlijk geen gebruik worden ge maakt, daar het Zuid-Korea niet aan manschappen, maar aan mate riaal ontbreekt. Daarom werden ook al 70.000 Zuid-Koreanen in Japan afgewezen, toen zij zich kwamen melden. Uw aardbeien en kersen thans ingelegd op brengen in de a.s. winter weer de zomer in huis Per liter 4.70 ALKMAAR - TEL. 2585 (Adv.) KANS VAN SLAGEN GERING PARIJS. President Auriol heeft Guy Mollet, de algemene secre taris van de Franse socialistische partij een informatieve opdracht gegeven tot het voorbereiden van de samenstelling van een nieuw Frans kabinet. Mollet weigerde daarin eventueel als premier op te treden. Het was Mollet's bedoeling van daag een „verzoenings"-bijeen- komst te houden van socialisten, radicalen, gematigden en Bidault's M.R.P. De M.R.P. heeft echter ge weigerd deze bijeenkomst bij te wonen, zulks als „revanche" voor het door de socialisten ten val brengen van de regeringen Bi- dault en Queuille. Mollet zet niettemin de besprekingen voort. Men verwacht echter dat hij zijn opdracht hedenavond aan Auriol zal teruggeven, en dat dan de ge; matigd-liberale minister René Pléven opdracht tot kabinetsfor matie zal ontvangen. DE 25.000 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. Bij de trekking van de 510e Staats loterij. 4de klasse, tweede lijst, viel een prijs van 25.000 galden op nummer 13 5 15. ALKMAAR, 5 Juli. Snijbonen 831.31, spercieb. 103113, spi nazie 2537, postelein 1625, peu len 4092, rabarber 6—13, andijvie 616, sla 24, bloemkool I A 24 36, I 15—24, II 814, komkommer 8 18, spitskool 10.7013.70 rode kool 69.20, groene kool 1218, bieten 1224, worteltjes 814, uien 1526, aardapp. driel. 7.5012, aardbeien 12.30, tuinbonen 610, selderie 24, peterselie 24, toma ten 83110, nieuwe aug. 1116, perzik 318„ pruimen 316„ bes sen 5070, zwarte bessen 60—70. BEEMSTER, 5 Juli. Schotse muizen 1115„ klein 812, slabo- nen m. dr. 7886, z. dr. 8096, stamsnijbonen 5876, tuinbonen 6, doperwten 1743, bl. blauwschok kers 3034, komkommers 716, to maten A 82101, bloemkool 843, rode kool 1017, sav. kool 6, groene kool 6, spinazie 834, sla 24, an dijvie 510, rabarber 58.50, rode bieten 812, bospeen 817, was- peen 8—12, uien 814, rode aalbes- i 2463, zwarte bessen 65 68, klapbessen 3246, perziken 4 13, frambozen 3644 aardbeien 48 110, frankenthalers 200, HEILOO, 5 Juni. Aardbeien 1.302.70, sperciebonen 1.051.15, peulen 0.340.71, doperwten 0.28 0.46, tuinbonen 0.060.09, wortelen 0.080.12, kropsla 0.020.06, was- peen 0.120.16, rode bessen 1.20 1.60, bloemkool 0.080.29. WARMENHUIZEN. 6 Juli. 82.000 kg aardappelen, doré 11.9012, schotten 10.9013.20, grote 9.60 10.50, driel. 10.20—12.20, kriel 3.50— 7, rode eerstel. 13.6014.60, grote 10.50. NRD-SCHARWOUDE, 6 Juli. 210.000 kg aardappelen: eerstelingen 9.00—12.40, grote 8.70—10.20, drie lingen 9.30—11.90, kleine 4.80—6.40, blauwe eigenheimers 13.4018.60, eigenheimers 17.20, rode eerstelin gen 11.0012.50, 600 kg witte kool 8.00, 700 kg waspeen 8.00, 400 kg tuinbonen 6.00. LANGEDIJK, 6 Juli. 200.000 kg aardappelen, eerstel. 8.7013, grove 8.9010.70, driel. 912.10, kleintjes 55.80, rode schotten 11 13, bl. eigenh. 12.8018.10, doré 9.4010.60 14.500 kg rode kool 6 6.50, 1400 kg gele kool 6—6.70, 1200 kg witte kool 9.10, 825 kg tomaten A 80—88, 8 78, C 73—74, 340 stuks bloemkool I A 32.50, I 25.10. De staatssecretaris Moorman, is gistera ren" uit Djakarta o o.a. door minister W staatssecretaris van werking tussen de van Indonesië, welk het einde van dit ja aldus schout bij na Er is besloten, dat werking der beide geschieden in het verb derlandse militaire mi derlandse marine zal houden met het vege nenvelden. de opli Alris-personeel en en uitvoeren der 1 De eigenlijke taak missie is echter het der Alris. Daartoe zal o.a. aai landse missie een marinebodem, vermo torpedobootjager, ter worden gesteld. In marinemissie uit 120( tair marinepersoneel ring aantal burgers zal aanzienlijk groter aanvankelijk was be de marinemissie zulle keur vrijwilligers wore Over zijn bezoek Guinea gaf de staatss zijn voornaamste ind ontzaglijk hard wordt der moeilijke omstanc met zeer bescheide Nieuw Guinea verkee ogenblik in een pi< Daarna moeten de ir worden bekeken, wa opbouw zal kunnen gonnen. Een en and groot kapitaal eisen, blik wordt veel gec achtergebleven goede Amerikanen, die me Biak een zeer grote hadden aangelegd, thans gebruikt als b Marineluchtvaartdien halve haar zuiver mi de beveiliging van he* transport, de bezorgil en nog' talrijke andere het gebied der civiele VRIJDAG 7 JUI HILVERSUM I, 402 VARA, 10.00 VARA, 12.00 VARA, 19.30 VARA, 22.40 VP 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gr: ziek; 8.00 Nieuws en ten; 8.18 Gramofoonn Voor de vrouw; 9.00 muziek; (9.309.35 den);- 10.00 „Thuis" 10.05 Morgenwijding mofoonmuziek; 10.30 vrouw; 10.45 Mezzo piano; 11.10 Rad 11.25 Orgelspel; 12 orkest; 12.30 Mededel Sportpraatje; 12.45 muziek; 13.00 Nien Theater-orkest; 13 foonmuz.; 14.00 Voor 14.20 Kamerorkest; dracht; 15.20 Zang Filmprogramma; 1 jeugd; 17.00 Dubbelk Muzikale causerie; li 18*15 Pianoduo; 18 piano; 19.00 „Denk 19.15 Kwartet; 19.31 bij anderen", eau Klankbeeld; 19.55 Nieuws; 20.05 Bo 20.10 Residentie-orb solisten; 20.35 „De menselijkheid in de huidige cultuur". Verzoekprogramma; Ducdalf"; 22.00 overzicht; 22.15 Gra) 22.40 „Vandaag", Avondwijding; 2 23.1524.00 Grami HILVERSUM II, 29 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Grai 7.45 Morgengebed der; 8.00 Nieuws en ten; 8.15 Amusement solisten; 9.00 Gra: 11.00 Voor de ziel gelus; 12.03 Prome: solisten; (12.301 lingen); 12.50 Ret Nieuws en Kath. Gramofoonmuziek; vrouw; 14.00 Maast lijk Orkest en solis de zieken; 17.00 Vo 17.15 Kinderkoor; mentsorkest; 18.20 18.30 Voor de 19.00 Nieuws; 19. uitzending; 19.35 Pi Nieuws; 20.05 De zegt er 't zijne van certgebouworkest 21.15 „Alles klaar? moristisch klankbeelc praan en orgel. In tualiteiten; 22.45 Ai Lit. kalender; 23.00 24.00 Gramofoonmu BRUSSEL, 324 en 324 m.: 12.00 Gr 12.45 Piano en zant berichten; 12.32 Gi 12.45 Piano en zang 13.15, 14.05, 14.20 15.45, 16.10 en 16.15 muziek; 17.00 Nieuws 18.00 Gramofoonmu? Causerie: 18.20 Gra^ 18.30 Voor de sol( Nieuws; 19.30 Gra 19.50 Radiofeuilleton muziek: 20.15 FilmT Symphonie-orkest koor; 20.50 Kui 21.00' „Fortunio". 24.00 Dansmuziek 484 m.: 12.05 13.00 Nieuws; 13.1 16.00, 16.30 en 18. muziek; 19.45 F Omroeporkest en Gramofoonmuziek: muziek; 22.00 Niei mermuziek; 22.55 Gramofoonmuz.; 2;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2