Evertsen" vertrekt Vrijdag naar Korea De Kamer heeft veel critiek op ontwerp Bioscoopwet RADIO Provinciale Staten Noordholland Weldra nieuwe vlootoefeningen OP DE VLUCHT LIEFDE Staatssecretaris Moorman in ons land terug Marine verricht belangrijk werk op Nieuw-Guinea Patty en Sedgman in de finaie „Van Riemsdijk" werd gerampokt Verkiezing van Gedeputeerden In Christus' Licht Vooral de voorgestelde gemeentelijke nakeuring moet het ontgelden Wim Slijkhuis Naar wij vernemen: De Beurs voor de DONDERDAG 6 jULI 1950 PAGINA 3 De staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, is gisteravond met de K.L.M. Constellation „Walche ren" uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet o.a. door minister W. F. Schokking en mr. W. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog. De nieuwe regeling van de samen werking tussen de Nederlandse Marine en de Alris, de marine van Indonesië, welke volgens de besluiten van de R.T.C. voor het einde van dit jaar moet ingaan, heeft haar beslag gekregen, aldus schout bij nacht Moorman. Er is besloten, dat de samen werking der beide marines zal geschieden in het verband der Ne derlandse militaire missie. De Ne derlandse marine zal zich bezig houden met het vegen van mij nenvelden. de opleiding van Alris-personeel en het opzetten en uitvoeren der hydrographie. De eigenlijke taak der marine missie is echter het opbouwen der Alris. Daartoe zal o.a. aan de Neder landse missie een Nederlandse marinebodem, vermoedelijk een torpedobootjager, ter beschikking worden gesteld. In totaal zal de marinemissie uit 1200 man mili tair marinepersoneel en een ge ring aantal burgers bestaan. Zij zal aanzienlijk groter worden, dan aanvankelijk was besloten. Voor de marinemissie zullen bij" voor keur vrijwilligers worden gekozen Over zijn bezoek aan Nieuw Guinea gaf de staatssecretaris als zijn voornaamste indruk, dat er ontzaglijk hard wordt gewerkt on der moeilijke omstandigheden en met zeer bescheiden middelen Nieuw Guinea verkeert op het ogenblik in een pionierstadium Daarna moeten de mogelijkheden worden bekeken, waarna met de opbouw zal kunnen worden be gonnen. Een en ander zal een groot kapitaal eisen. Op het ogen blik wordt veel gedaan met de achtergebleven goederen van de Amerikanen, die met name op Biak een zeer grote vliegbasis hadden aangelegd. Deze wordt thans gebruikt als basis voor de Marineluchtvaartdienst, die be halve haar zuiver militaire taak, de beveiliging van het eiland, het transport, de bezorging der post en nog talrijke andere eigenlijk op het gebied der civiele verzorging PROGRAMMA VRIJDAG 7 JULI 1950 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon muziek; (9.309.35 waterstan den);»-10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Mezzo-sopraan en piano; 11.10 Radiofeuilleton; 11.25 Orgelspel; 12.00 Musette- orkest; 12.30 Mededelingen; 12,33 Sportpraatje; 12.45 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Theater-orkest; 13.45 Gramo- foonmuz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voor dracht; 15.20 Zang en orgel; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Dubbelkwartet; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws 18)15 Pianoduo; 18.40 Fluit en piano; 19.00 „Denk om de bocht" 19.15 Kwartet; 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie; 19.45 Klankbeeld; 19.55 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20 10 Residentie-orkest, koor en solisten; 20.35 „De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", causerie; 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 „De Ducdalf"; 22.00 Buitenl. week overzicht; 22.15 Gramofoonmuz.; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Lit. kalen der; 8.00 Nieuws en weerberich ten: 8.15 Amusementsorkest en solisten', 9.00 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 12.00 An gelus: 12.03 Promenade-orkest en solisten; (12.3012.33 medede lingen); 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Maastrichts Stede lijk Orkest en solist; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor: 17.45 Amuse mentsorkest; 18.20 Reportage; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending: 19.35 Pianoduo; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Con certgebouworkest en solisten; 21.15 „Alles klaar? Halen", hu moristisch klankbeeld; 22.07 So praan en orgel. In de pauze- ac tualiteiten: 22.45 Avondgebed en Lit. kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 en 484 m.: 324 m.: 12.00 Gramofoonmuz.; 12.45 Piano en zang; 12.30 Weer berichten; 12.32 Gramofoonmuz.; 12.45 Piano en zang; 13.00 Nieuws 13.15, 14.05. 14.20. 14.45. 15.15. 15.45, 16.10 en 16.15 Gramofoon muziek: 17.00 Nieuws: 17.10 en 18.00 Gramofoonmuziek; 18.10 Causerie: 18.20 Gramofoonmuz.: 18.30 Voor de soldaten: 19 00 Nieuws: 19.30 Gramofoonmuz 19.50 Radiofeuilleton: 20.00 Film muziek; 20.15 Filmrevue; 20.30 Symphonie-orkest en mannen koor: 20.50 Kunstkaledoscoon: 21.00 „Fortunio". operette; 23.30 24.00 Dansmuziek. 484 m.: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10. 13.30, 14.30, 16.00, 16.30 en 18,30 Gramofoon muziek; 19.45 Nieuws: 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.00 Gramofoonmuziek; 21.45 Film muziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Ka mermuziek: 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuz.; 23.55 Nieuws. liggende taken op zich heeft ge nomen. De mogelijkheid van een be hoorlijke emigratie naar Nieuw Guinea zal pas komen, wanneer aan de opbouw kan worden be gonnen. Het huisvestingsprobleem b.v. is oneindig veel groter dan in ons land. De wilde emigratie uit de dagen kort na de souvereinr- teitsoverdracht is zeker geen suc ces geworden. Belangrijk noemde de heer Moorman ook hetgeen de marine doet op het gebied van wegen bouw en huizenbouw. Over de aanleg van een marinebasis ter vervangign van Surabaja, zal de regering in haar geheel nog moe ten beslissen. Tijdens zijn oponthoud in Sin gapore is staatssecretaris Moor man geïnterviewd door een cor respondent van Associated Press. Volgens deze zou de heer Moor man hebben medegedeeld, dat Ne derland tot hulp aan de strijd krachten der V.N. in Korea vier torpedobootjagers derwaarts zou zenden. De heer Moorman heeft echter verteld, dat op dat moment de Nederlandse regering zich be raadde, welke steun Nederland in militair opzicht zou geven. Het resultaat van dit beraad is geweest dat de Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen" naar Korea zal worden gezonden. Bovendien had hij gezegd, dat Nederland aan de Alris vier korvetten heeft over gedragen. De „Evertsen" was op patrouille in de Riouw-Archipel en stoomde bij het vertrek van de heer Moor man op volle kracht naar Sura baja om daar gereed te worden gemaakt voor de dienst in Korea. De oorlogsbodem zal vermoedelijk Vrijdag uit Surabaja vertrekken en zich zo spoedig mogelijk daar na bij de strijdkrachten der V.N. voegen. Het gerucht, dat de Nederlandse torpedobootjager „Banckert" aan Indonesië zou worden overgedra gen, sprak schout bij nacht Moor man tegen. Nog voor het eind van dit jaar zal de torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die thans in Ne derland in reparatie is, aan de R.I.S. worden overgedragen en dan voorlopig het vlaggeschip van de Alris zijn. WIMBLEDON LONDEN Het grote nieuws uit Wimbledon van gisteren: De in Europa wonende Amerikaan Patty en de jonge Australische kampioen Sedgman hebben zich in de finale van het heren-enkelspel geplaatst ten koste van resp. Seixas en Drobny. De cijfers luiden: Patty sloeg Seixas 63, 57, 62, 75. Sedgman sloeg Drobny 36 36 6—3 7—5 6—2. De verdere uitslagen luiden: Dames enkelspel, kwart finales: Doris Hart (VS) si. Barbara Scho- field (VS) 6—1 6—1; Patricia Todd (VS) sl. mevr. Harrison (GB) 62 62; Louise Brough (VS) sl. Shir ley Fry (VS) 2—6 6—3 6—0; Mar garet Dupont-Osborne (VS) sl. Gertrude Moran (VS) 64 64. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: Paish en Jean Quertier (GB) sl. Budge Patty en Nancy Chaffee (VS) w.o.; Morea (Arg.) en Barbara Scholfield (VS) sl. Mc Gregor (Austr.) en Shirley Fry (VS) 10—12 6—3 6—3. Kwart finale: Sedgman (Austr.) en Doris Hart (VS) sl. Paish en Jean Quertier (GB) 6—4 61. Dames dubbelspel, derde ronde: Mevr. C. Harrison en Kay Tuckey (GB) sl. mej. E. Andrews en mej. P. Rodgers (GB) 63 60; Mevr. Buck en Anacy Chaffee (VS) sl. Dorothy Head en Betty Rosen- quest (VS) 11—9 8—6. Dames dubbelspel, kwart finale: Louise Brough en Margaret Du pont-Osborne (VS) sl. mej. M. Eyre en mevr. H. Philipps (GB) 62 62.; Thelma Long (Austr.) en Joy Mottram (GB) sl. Gertrude Moran en Patricia Todd (VS) 16 9—7 6—3. Heren dubbelspel, kwart finale: Bromwich en Quist (Austr.) sl. Mervyn Rose en Worthing (Austr.) 64 62 6—4; Brown en Sidwell (Austr.) sl. Cernik (EG) en Matous 7—5 6—2 6—1. SURABAJA (Aneta) Een groep rampokkers heeft de „Van Riemsdijk" van de K.P.M. on derhanden genomen. Het schip, dat aan de Amsterdamkade te Tandjong Priok gemeerd lag, op doorreis naar Nieuw Guinea, had verscheidene kolonisten voor Nieuw Guinea aan boord. Het was speciaal de bagage van deze mensen, die het ontgelden moest. Allerlei kisten, waarin de kolo nisten het hoog nodige hadden verpakt, werden door de ram pokkers op het schip openge broken. De waarde van het ge- stolene kon men nog niet opge ven. Toen de politie, die gewaar schuwd werd, op de „Van Riems dijk" arriveerde, waren de ram pokkers reeds verdwenen. In de Statenzitting van Noord- Holland verklaarde de heer Bak huizen van den Brink (V.V.D.), dat nagenoeg vaststaat te mogen aannemen, dat de P.v.d.A. en de K.V.P., vormende de meerderheid in de Staten, vijf van de zetels van Gedeputeerde Staten zullen bezetten. Hiertegen maakt spre?- kers fractie ernstige bedenkingen. Van een normaal breed overleg is geen sprake geweest; de zaak was vóór het algemeen fractie- overleg tussen de fracties van P.v.d.A. en K.V.P. reeds in kan nen en kruiken. Deze fracties be zetten samen 43 van de 64 zetels, die voor de beoordeling van een juiste samenstelling van het col lege van Ged. Staten in aanmer king komen; 21 worden bezet door leden van andere democratische partijen. Sprekers fractie zal niet tot enig protest overgaan, maar stemmen op twee leden van de P.v.d.A., twee van de K.V.P., één van de A.R. en één van de V.V.D. De heer Gortzak (C.P.N.) maak te bezwaar tegen de cijfers van de heer Bakhuizen van den Brink, wat de indeling van de democra tische partijen aangaat. Hij ging daarop uitvoerig in en diende ten slotte een motie in waarin de Prov. Staten besluiten de regering te verzoeken geen troepen naar Korea te zenden. Deze motie werd verworpen. De heer de Roos (Arb.) ver klaarde nog dat zijn fractie niet bereid is te stemmen op een can- didaat van de C.P.N. Spr. merkte voorts op dat de twee grote par tijen ongewijzigd uit de verkie zingen zijn gekomen. Vóór de ver kiezingen had de P.v.d.A. drie zetels ir) het college, er is dus alle reden dit aantal te handhaven. De wijze waarop de V.V.D. de verkiezingsactie heeft gevoerd, geeft geen aanleiding ertoe mee te werken deze partij een plaats in het college te verschaffen. Gekozen werden mej. mr A. E. Ribbius Peletier (P.v.d.A.), de heren A. B. J. Prakken (P.v.d.A.), L. Bouwman (K.V.P.), W. A. van der Donk (K.V.P.)B. de Vries Dachten wij toch maar aan ons Doopsel zoals de Christenen van de eerste eeuwen aan hun Doopsel dachten! Hoe leefden zij overeenkomstig hetgeen het H. Doop sel hun gegeven had en leerde! Dood aan de zonde, Christus'' leven mee-levend! Wonderbare adel en rijkdom van de Christen! BENEDICTUS (P.v.d.A.), allen aftredend. In de zesde vacature werd gekozen mr A. Bruch (A.R.). De heer Bruch verklaarde echter de benoeming niet te aanvaarden. Hierop be sloot de voorzitter een half uur te pauzeren. Toen de voorzitter na een half uur de vergadering heropende, bleken de fracties van de P.v.d.A. en de K.V.P. met hun beraadsla gingen nog niet gereed te zijn. De voorzitter, dr J. E. Baron de Vos van Steen wijk, deelde mede, dat hem een verzoek van de P.v. d.A. en de K.V.P. bereikt had, de vergadering nog een maal te schorsen, omdat er nog geen over eenstemming was bereikt. De voorzitter wilde aan dit verzoek voldoen, opdat daarna een beslis sing kon worden genomen. De zitting werd geschorst tot 14.00 uur. In de voortgezette vergadering is tot lid vap Gedeputeerde Staten gekozen de heer Jac. Rustige (C.H.U.) met 42 stemmen. Op de heer P. J. v. Groeningen (K.V.P.) werden 15 en op de heer M. Harmsen (C.P.N.) 10 stemmen uitgebracht. Coloradokevers belagen Doornspijk Doornspijk (tussen Elburg en Nunspeet) heeft veel van de colo radokever te lijden. Grote gedeel ten van de aardappelvelden zijn reeds geheel kaalgevreten. De landbouwers zijn ten einde raad. De beroepsspuiters kunnen het werk niet meer af, zodat men be gonnen is de dieren stuk voor stuk te verdelgen. De omvangrijke werkzaamheden aan haven en industrie-terreinen van Deventer vorderen gestadig. Rechts de in aanbouw zijnde sluis, die 105 meter lang en 12 meter breed wordt. Door deze sluis zal de nieuwe haven van de IJsel uit toegankelijk worden voor schepen van 2000 ton. (Luchtopname ANP-fo|o) Het ontwerp Film- en Bioscoopwet is op vele punten blijkefis het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer slecht ontvangen. Ook al waren vele leden van oordeel, dat door de voorgestelde maatregelen beter dan tot nog toe van overheidswege zal kunnen worden toe gezien op de eisen die de veiligheid, gezondheid, openbare orde en zedelijkheid aan het vertonen van films behoren te stellen; ernstige bedenkingen hadden zij toch tegen het van toepassing verklaren van de wet op filmvertoningen in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen, wat hen een te ver ingrijpende verandering scheen. Zij hadden er eveneens bezwaar tegen dat bij de nakeuring in een film kan worden geknipt, hetgeen, daar dit plaatselijk zal geschieden, aanleding zal geven tot een ver warrende verscheidenheid van versies van dezelfde film in on derscheiden delen van het land. Zij hadden er ook bezwaar tegen dat door de voorgestelde keuring „bepaaldelijk voor kinderen bene den de leeftijd van 14 jaar" een positief geschiktheidscriterium in gevoerd wordt, en voelden meer voor het standpunt van de com missie-Sassen: invoeren van een algemeen verbod voor het bezoe ken van films door kinderen, ter wijl vrije organisaties dan speciale kindervoorstellingen zouden kun nen organiseren en films naar po sitieve normen voor kinderen keuren. Veel scherper was de critiek van vele andere leden die de in grijpende vrijheidsbeperkingen die het ontwerp voorstelt, beschouw den als een middel, erger dan de kwaal. Zij achtten het ontwerp onaan nemelijk wegens de practische op heffing van het recht om films te vertonen in besloten gezelschap pen en de hoogst ongewenste en ongemotiveerde belemmering, die van het voorgestelde vergunnings stelsel voor alle plaatsen waar films zullen worden vertoond, uit gaat op culturele uitingen en po sitieve culturele verenigingsarbeid door middel van de film. Zij ver wierpen ook om principiële en practische redenen de manier waarop het ontwerp film en bios coop in een uitzonderingspositie plaatst. Het gevolg van het gekozen systeem zal, volgens vele leden zijn, dat o.a. samenstelling, taak en werkwijze van de Organen en lichamen die de nakeuring ver richten tot een zaak van gemeen telijke autonomie wordt gemaakt en dat het bij de nakeuring aan te leggen criterium „openbare or de en zedelijkheid" naar plaatse lijke willekeur zal kunnen wor den gehanteerd. Ook de vrijheid der besloten voorstellingen wordt afhankelijk van plaatselijke in zichten gemaakt. De uitwerking van de nakeuringsregeling moet in ieder geval democratisch verant woord zijn, merkten verschillende leden op. Daarmede verdraagt zich niet, dat de nakeuring kan wor den opgedragen b.v. aan een par ticuliere filmkeuringsorganisatie met een bepaalde kleur, zoals bij de reeds bestaande practijk in het zuiden geschiedt, waar een aantal gemeenten de nakeuring aan een bepaalde R.K. instelling heeft ge delegeerd. Vele andere leden achtten de critiek op de nakeuring schrome lijk overdreven en meenden dat het wel doenlijk zou zijn, het be grip „openbare orde" niet plaat selijk maar regionaal te interpre teren. Misschien is een oplossing te vinden door het invoeren van een provinciale nakeuring waarin de verschillende stromingen ver tegenwoordigd zijn. Verschillende leden merkten op, dat de nakeuring huns inziens ten onrechte vereenzelvigd wordt met een keuring door R.K. lichamen. Van verschillende zijden werd gevraagd of men niet moest ko men tot nadere voorschriften met betrekking tot de zgn. bijprogram ma's, die dikwijls geheel of ten dele bestaan uit variété-nummers van een voor de moraliteit zeer bedenkelijk karakter. Het is wei nig pract.isch in zulke gevallen wel de films en niet het bij-pro gramma aan een keuring te onder werpen. Verschillende leden infor meerden naar de machtspositie van de Nederl. Bioscoopbond. Ts hot juist dat verenigingen die de uitwassen willen bestrijden, voor de vertoning van goede films af hankelijk ziin van de welwillend heid van de Bioscoopbond? Vele leden zouden het maximum voor besloten voorstellingen op ten minste 50 gesteld willen zien. Slijkhuis is Dinsdagavond te Dublin uitgekomen in een spe ciale handicapwedstrijd over 4 mijl. Hij maakte een tijd van 19 min. 13,6 sec. en eindigde op de tweede plaats achter de Ier Ro bertson, die 160 meter voorgift had gekregen. De Ier Appleby, die een gelijke voorgift kreeg, werd derde. De race was het hoofdnummer van een reeks wedstrijden, maar het verloop werd een teleurstel ling voor de Ierse sportliefheb bers, omdat hun favoriet Joseph Barry niet kon tippen aan de souplesse en het uithoudingsver mogen van onze landgenoot en twee ronden voor het einde op gaf. De Amateur Athletiekbond van Nieuw Zeeland heeft 25 buiten landse athleten uitgenodigd tus sen Kerstmis en Nieuwjaar aan enkele wedstrijden deel te ne men. Bij die 25 bevindt zich ook Wim Slijkhuis. Ook de Belg Gaston Reiff is uitgenodigd. is „Opa" G. C. van Leeuwen, de oudste inwoner van Hilversum in de leeftijd van 101 jaar overle den. zullen twee Zwitserse radio-repor ters op 5 en 6 Aug. de Matterhorn bestijgen en ieder uur gedurende 10 minuten via Radio Suisse-Ro- mande in drie talen hun indruk ken weergeven. is mr. J. van Oldenburgh als op volger van mr. G. W. F. Jongejan benoemd tot voorzitter van de On- dernemersraad voor Indonesië. is door het Chileense s.s. „Acon cagua" de geregelde lijn van Am sterdam naar Chili en de W.kust van Zd-Amerika hervat. overwegen de Nederl. Spoorwegen het nieuwe station D.P. te Rotter dam van een aluminium-overkap ping te voorzien, waardoor met lichter fundering kan worden vol staan. hebben Henk Badings en Geza Frid prijzen resp. van f 1000.— en f 500 gewonnen in de compositie wedstrijd van de Wereldomroep en de 75-jarige Kon. Ned. Toon kunstenaarsvereniging. zal de Kath. Jonge Middenstands ver. te Dongen achtereenvolgens van 14 tot 18 Augustus een natio nale leidersweek, op 18 en 19 Augustus nationale studiedagen en op 20 Augustus een landdag houden. waren er op 1 Juli 1.426.516 radio ontvangtoestellen in Nederland tegeii 1.413.613 op 1 Juni; naar de radiodistributie luisterden 490.458 aangeslotenen (492.659) sloeg de bliksem gisternacht in een drie eeuwen oude houten standaard-windmolen in Bergeijk- Weebosch (N.Br.), die tot de grond toe afbrandde. willen B. en W. van Amsterdam in de tuin van het Stedelijk Mu seum een tentoonstellingsgebouw oprichten voor de expositie van 2 tot 300 schilderijen. zal in den Haag een tentoonstel ling worden gehouden van de werken die door de jury voor de Jacob Marisprijs werden afgewe zen. Er wordt zeer grote belang stelling verwacht. De vloten van de landen der Westerse Unie zullen begin Juli deelnemen aan een verdere serie oefeningen. Gedurende deze oefe ningen zal men de bescherming van konvooien tegen aanvallen van vliegtuigen, onderzeeboten, kustverdedigingseenheden en te gen mijnengevaar langs de kust beproeven. Een konvooi zal worden aange vallen dopr Nederlandse vliegtui gen en worden verdedigd door Belgische jachtvliegtuigen; hierna volgen aanvallen door Britse tor pedomotorboten, welke worden geleid door een Frans admiraal In die tussentijd z&l een tweede konvooi in het Kanaal worden aangevallen, eveneens door vlieg tuigen en torpedobotorboten. Deze twee konvooien zullen samenko men en zich opnieuw formeren. De kleinere Schepen zullen recht streeks naar Brest gaan en de rest zal op westelijke koers worden aangevallen door vliegtuigen van de Britse marine en Britse en Nederlandse onderzeeboten. Gedurende een mijnenveeg- oefening nabij Brest, zal een een heid van ongeveer 30 mijnen vegers, zowel Britse als Neder landse en Franse, een vaargeul vegen door 'n mijnenveld van on geveer 200 oefenmij nen welke te voren door de Britse marine zul len worden gelegd. Eenheden van de Franse vloot zullen door de geveegde geul pas seren en de oefenmijnen zullen dan aantonen of in werkelijkheid enig schip zou zijn getroffen. Rol Marie 40 ets. AMSTERDAM, 5 Juli. Was er gisteren nog van enige activiteit sprake de aandelenomzet steeg tot Jjoven fl.000.000 nominaal vandaag was het juist tegenover gesteld en heerste er volledige apa thie, de strijd in Korea, de bin nenkort verwachte definitieve overeenstemming inzake de Euro pese Betalingsunie, de val van do regering Queuille, alle factoren van internationale betekenis; zij gaan aan de Beurs voorbij.' Het Damrak wacht gelaten af en een kleine opleving zoals gisteren blijkt meestal een eendagsvünder te zijn. Bij opening was de stemming nauwelijks prijshoudend met kleine verliezen voor de grote in ternationale industriepapieren. Dat dit verlies tegen slot grotendeels was ingehaald, stemde uiteindelijk nog tot voldooning. De cultuurwaarden konden zich goed handhaven, vooral Amster dam Rubber, dit m"ede in verband met het recente rubberuitvoer- record in Indonesië. Ook de scheepvaartmarkt was uiterst stil. In de Amerikaanse sector blij ven de omzetten tussen de 400 en 600 stuks schommelen, gisteren 456 certificaten. Daar New York giste ren gesloten was bleef de affaire vandaag zo mogelijk nog beperk ter. De koerien vertoonden hier en daar fractionele verbeteringen. Prolongatie 214 procent. FEUILLETON 12. „Je denkt me te vlug, Rob. Ik kan je echt niet volgen. Wat is er nu ineens met Paula? „Och, eigenlijk niets. Ik was alleen mar een beetje nieuws gierig. Sinnige haalde de schouders op. „Hoe kan ik nou weten, of ze aardig is of niet? Ik weet alleen, dat ze bij een kunsthandel in be trekking is en daarvoor tentoon stellingen en zo arrangeert. En ze schrijft nu en dan kunstkri tieken, die niet onaardig zijn en van kennis van zaken getuigen Ik heb het geluk, dat ze mij nog al gunstig beoordeelt Dat is al, wat ik van haar afweet. Ik ben trouwens te oud, om me er gens anders voor te interesseren. Dat laat me koud". Rob had instemmend geknikt. Sinnige was opgestaan. „Waarschijnlijk is er onder die krullekop van jou iets in de war", zei hij lachend. „Wat het is mag de hemel weten, maar als je belang stelt in Paula Heemstra, wel, kom dan aan staande Dinsdag bij mij aan de zaak. Ik heb daar een kleine ex positie van moderne schilde rijen voor de kunstkritikers en krantenlui. die ze graag bekij ken, voordat ze aan het grote pubiiek getoond worden. Tussen half zes en acht uur Ik zal je nog wel een toegangskaartje stu ren". „Datdat is heel aardig van je, had Rob gezegd. „Reus achtig aardig...." En toen was Sinnige hoofd schuddend weggelopen. Rob had zelfs niet gemerkt dat hij heengegaan was. Hij zat aandachtig zijn dessert op te eten en na te denken, zo dien. dat hij tenslotte niet eens meer wist. of hij al suiker in zijn kof fie had gedaan, of niet. Daarna was hij nog geruime tijd blijven zitten onder het roken van de ene sigaret na de andere, met 'n glimlach van zaligheid op zijn gezicht, terwijl hij niets anders kon denken, dan dat éne: Ze is niet getrouwd! Thea is nog vrij! Ik behoef geen gewetens bezwaren meer te hebben!" Geen jongeman had met gro ter spanning zijn eerste afge sproken ontmoeting met een meisje tegemoet kunnen zien, dan Rob uitkeek naar de Dins dagavond. Aan het weekeinde scheen voor hem geen einde te komen. Hij speelde erbarmelijk slecht op het bridge-avondje die Zaterdagavond. Hij schonk geen aandacht aan het meisje Pieters dat Zondagsavonds door mevr. Hamakers was uitgenodigd met de bedoeling, haar met hem in kennh» te brengen. Toen ze hem dat onder vier ogen zachtjes verweet, toonde hij zich heel berouwvol, maar toen de oude vriendin van zijn moe der eindigde met te zeggen: „Oo slot van zaken wordt het tqch eens tijd. dat je aan trouwen gaat denken, Rob. Je bent een normale, gezonde jongeman" had hij zich gehaast, zijn instem ming met die opmerking te be tuigen. Mevrouw Hamakers had hem toen een weinig verbluft ge vraagd: „Wil je daarmee zéggen, dat je al iemand op het oóg heb, Rob?" Glimlachend had hij met een bevestigend knikje geantwoord: „Ja, tante Gerrie, er is iemand, van wie ik heel veel houd". „Maar, lieve hemel, waarom heb je me dat dan nooit eens verteld? Dan hadden jullie sa men toch gerust hier kunnen komen? 'n Volgende keer moet je 't beslist doen.... Beloof je me dat?" „Ja, tante, dat beloof ik u. Heus!" „En.... wanneer dan?" „O binnenkortMisschien zelfs al heel gauw". Het kwam Rob voor, dat hij daarmee niet te veel gewaagd had. Thea was immers vrij? Hij zou haar nu leren kennen en hij twijfelde er geen ogenblik aan. of ze zou precies beantwoorden aan de voorstelling, die hij zich van haar gemaakt had. Hij was echt verliefd op haar. En als zij hem eerst maar beter had leren kennen en bemerkt had, hoe veel hij van haar hield, dan zou zij van haar kant ook we] gaan liefhebben. Een week geleden zou Robert Cortenbach een dergelijke rede nering als ongegrond en onaan vaardbaar hebben beschouwd. Als een hersenschim zonder eni ge geloofwaardigheid of waar schijnlijkheid. Doch de huidige Robert Cortenbach was geneigd tot redeneringen als van een kip zónder kop. Hij redeneerde he lemaal niet meer. Hij leefde uit sluitend op zijn gevoel en zat gevangen in de greep ener ont roering, waarin voor hem alles klaar en duidelijk en als onwrik baar zeker vaststond. Eindelijk brak de Dinsdag aan, Rob had gehoopt, dat het mooi weer zou zijn en zijn verwach ting werd verwerkelijkt. Toen hij zijn kantoor verliet en naar huis wandelde, begon de sche mering te vpllen. Het was in de eerste week van November. Vrij koud, maar bladstil. Weer voor een overjas. Weer om naar de schouwburg of de bioscoop te gaan. Weer voor een flinke bui tenwandeling. Weer om uit te gaan met iet meisje, waarvan ie hield! Op zijn kamer gekomen had hij lang overlegd, wat hii zou aantrekken. Ongewoon lang voor zijn doen. Zijn keus vie! eindelijk op een muisgrijs, een- rii colbert met een effen grijs zijden das. Hij haalde zijn wa gen uit de garage op en kroop achter het stuur. Hii draaide zijn stadslichten aan, trapte de starter in en reed naar de kunst handel van Sinnige op de Ko ninginneweg. Glimlachend vroea hii zich af. hoe Thea ziin wagen een grjsblauwe Chrysler, zou vinden. Het was intussen donker gé wordén, toen hii voor de zaak van Sinnige stópte. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3