Nieuw Tegenaanvallen der Amerikanen Volledige overeenstemming is bereikt over Europese Betalingsunie Nieuwe lichtingen worden in Amerika opgeroepen Ontwikkeling atoomprojecten wordt bespoedigd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN Amerika ontplooit krachtige acties Particuliere woningbouw Belangrijk besluit van achttien landen Plan ingediend voor Europese Investeringsbank WALTER BAELS GEARRESTEERD Aftreden van mr. van der Grinten? Regeringscrisis in Suriname Tankeenheden nu aangekomen Luchtmacht volop in actie So v jetd uikboten gesignaleerd? Nieuwe proefneming op Eniwetok? Scheepsberichten Formatie-opdracht voor Pléven Oom Jarig overleden Kroniek en Kritiek Gewapende diensten worden uitgebreid Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET EE/T A S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 8 Juli 1950 46e Jaargang No. 11909 Kontoren: HOORN. Draolsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE PREMIEREGELING Wo ningbouw 1950, die begin Juni is afgekomen, maar nog niet in werking is getreden opent terecht belangrijke nieuwe pers pectieven voor de particuliere woningbouw. Sinds na de oorlog de bouw kosten zo enorm zijn gestegen, was er voor de woningbouw door particulieren niet die re delijke kans op ontplooiing, wel ke geeigend was, deze bouw de hem toekomende plaats in de bouwnijverheid te geven. Onge twijfeld kwam die bouw te genover de bouw door en met steun van de overheid in een scheve positie. Het was billijk, dat de bouw door particulieren, mede in verband met het g e- zonde beginsel der aanvul lende werkzaamheid van de Overheid, zijn aandeel kreeg in het Overheidsgeld, dat uit de middelen der gemeenschap voor woningbouw beschikbaar komt. Geleidelijk aan is er in dit op zicht een bn ander gedaan, door middel van z.g. financierings- en premieregelingen e.d., maar tot nogtoe gaf dat alles weinig soulaas. De laatste financie ringsregeling Woningbouw 1948 gaf al weer enige verbetering, op de basis van een jaarlijkse bil- draee, welke aan vermindering onderhevig was. Naast de on vermijdelijke „rompslomp", aan Overheidsbemoeiing nu eenmaal eigen, was het echter een inge wikkelde regeling, die voor de betrokkenen tamelijk wat moei lijkheden en werkzaamheden meebracht. De nieuwe premieregeling biedt alweer vele voordelen, al is, naturlijk, nog niet alles, be reikt. Het voornaamste is, dat er nu een bijdrage in eens wordt gegeven en.... dat het verband met het onrendabele deel der bouwkosten is losgelaten. Ver der is „de uitdrukking van de grootte van de woning in een aantal kubieke meters" losgela ten. Als maatstaf voor het premiebedrag dient thans het aantal bewoners der woning, uitgedrukt in het aantal slaap vertrekken. Deze moeten aan zekere eisen van oppervlakte voldoen, terwijl het totaal op pervlak, de oppervlakte der woonvertrekken en die van de overige oppervlakte eveneens een begrenzing moeten hebben. De inhoud van de woning, uit gedrukt in M3, komt slechts te voorschijn „als bovenbegren- zing van de woninggrootten". Bij de nieuwe regeling is het, anders dan bij de regeling van 1948, ook mogelijk, premie te verkrijgen voor woningen met een bedrijfsruimte,- althans voor wat betreft het woongedeelte. De premie wordt als regel verstrekt ten behoeve van de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 375 M3 voor zoveel betreft eengezins huizen en van ten hoogste 325 M3 voor zoveel andere woningen betreftmaar, in afwijking van deze bepaling kunnen pre mies verstrekt worden voor de bouw van eengezinswoningen met een inhoud van ten hoogste 450 M3, ten behoeve van de huisvesting van gezinnen met meer dan zes inwonende kinde ren. „mits de aanvrager zich verbindt, het huis door zijn ge zin te doen bewonen." En dan zal, zoals gezegd, de premie ook verleend worden voor „woongedeelten van wo ningen met-bedrijfsruimten",in- dien de inhoud van het woon gedeelte 375 M3 bedraagt, of, gelijk hierboven gezegd, 450 M3, voor bewoning van meer dan 6 kinderen, een en ander ook, mits de aanvrager de woning zelf met zijn gezin bewoont. Zoals ook gezegd, wordt de premie uitbetaald, wanneer de woningen voor bewoning ge reed zijn. Verder is de premie gebonden aan een tijdslimiet. De toezegging, zo luidt een deskun dig commentaar, is dus niet meer verhandelbaar, zoals vroeger, daar zij het karakter van waar depapier mist. De premie vervalt, indien niet binnen vier maanden na haar toekenning de bouw tot de bo venkant van de begane grond- vloer is gevorderd, of de wo ningen niet binnen een jaar na de toekenning voor bewoning gereed zijn. Maar de minister kan deze termijnen verlengen. Zoals men indertijd heeft ge lezen, varieert de premie voor de bouw van f 3000.- tot f 5000.- al naar gelang de grootte in ver band met de geschiktheid voor de huisvesting van het aantal personen. Dit wat betreft „een gezinshuizen en meergezinswo ningen met 2 woonlagen. Voor meergezinshuizen met 3 woon lagen van f 3100- tot f 5200.- voor meergezinshuizen met 4 of meer woonlagen f 3200 tot 5600. Voorts worden toeslagen gege ven voor fundering en grond- kosten, variërend van f 160.- tot f 1360.- Ih elk geval is bij deze pre mieregeling een grote verbete ring vergeleken bij wat tot nog toe mogelijk was. Het is te hopen dat de regeling, die, zoals wij zeiden, wel is gepubliceerd, maar nog niet in werking is ge treden, spoedig in de practijk kan werken. Dit hangt af van het tijdstip, waarop een in ver band met de financiële regeling nodig blijkende wijziging van de begroting door het Parlement zal worden behandeld. BRITS VLIECDEKSCHIP NAAR HONGKONG SINGAPORE. Het 14.750 ton metende Britse vliegdekschip Unicorn", dat sedert 20 Juni te Singapore in reparatie is geweest, zal naar Hongkong vertrekken. PARIJS, 7 Juli (Reuter). De ministers van Financiën van Je 18 ledenstaten der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking hebben op alle punten volledige overeenstemming bereikt over de Europese Betalingsunie, nadat Zwitsere en bepaalde Nederlandse bezwaren warenoverwonnen. De raad van ministers heeft de werking van de thans goedgekeurde voorstellen tot oprichting van een Europese Betalingsunie gron dig onderzocht, alsmede de handelspolitiek, welke dient te worden gevoerd door de leden van de Unie in het kader van hun wederzijdse betrekkingen. Hij heeft ook een beslissing goedgekeurd, volgens welks ten minste 60 procent van het goederenverkeer dient te worden vrijgemaakt binnen 14 dagen, die zullen volgen op de ondertekening van de overeenkomst tot oprichting van de Europese Betalingsunie. Op een persconferentie ver klaarde minister Stikker Vrijdag „de overeenkomst over de Euro pese Betalingsunie is niet alleen een technische oplossing maar ook een gebeurtenis van zeer groot politiek belang. Op dit ogenblik, nu de wereld zich voor grote in ternationale moeilijkheden ge plaatst ziet, heeft de eenstemmig heid, waarmede deze overeen komst tot stand is gekomen, op nieuw doen zien, hoe door de goede wil van 18 landen in een zo ingewikkelde zaak als de Be talingsunie een democratische unie tot stand kan komen. Amerika zal een werkfonds van dollars verschaffen, dat gekoppeld is aan het plan-Marshall. Het doel van de Unie is in West-Europa en de van dat werelddeel afhanke lijke gebieden een multi-lateraal betalingsstelsel te verzekeren. Alle bilaterale overschotten en nade lige saldi tussen bepaalde aange sloten landen zullen verrekend worden via een soort clearings- bureau, zodat elk land tenslotte een netto debet of credit positie zal hebben tegenover alle andere landen tezamen. Deze netto-posi ties zullen worden afgewikkeld door een combinatie van credieten en betalingen in goud. De tekst van de overeenkomst, die binnen enkele weken zal wor den ondertekend, zal worden op gesteld door financiële, economi sche en juridische deskundigen. Na de ondertekening krijgt de overeenkomst terugwerkende kracht tot 1 Juli. Alle bestaande discriminerende Twee Schotse padvinders die deelnamen aan de opening van „Jamboree", het nieuwe radio programma voor padvinders van de Britse Radio Omroep, geven een voorstelling aan boord van de „Discovery", welk schip in de Theems te Londen gemeerd ligt. BRUSSEL (A.N.P.)- Naar te Brussel verluidt is Walter Baels, de broer van de prinses van Re- tie, echtgenote van koning Leo pold, gisterennacht te Bergen gearresteerd. Walter Baels heeft geweigerd zich tijdens de oorlog, toen hij zich in het buitenland bevond te voegen bij het Belgische - be vrijdingsleger en werd deswege als deserteur bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Walter Baels was de laat ste jaren woonachtig in Parijs en Zuid-Frankrijk. Hij zou zich naar België hebben begeven om aanwezig te kunnen zijn bij de begrafenis van zijn-moeder, die gisterenmiddag is overleden. De arrestatie wekte in Belgische politieke kringen grote beroering. Volgens nog onbevestigde berich ten is Baels, die naar een gevan genis in Brussel was overgebracht, daaruit inmiddels weer ontslagen. maatregelen, die uitsluitend geba seerd zijn op betalingsmoeilijkhe den zullen eindigen, zodra de betalingsunie werkt. Van 1 Januari 1951 af zal elk aangesloten land slechts één lijst van geliberaliseerde producten hebben, die voor -alle leden-landen gelijkelijk van toepassing is. -Alvorens de raad Vrijdag uiteen ging diende de Franse minister van Financiën, Marice Petsche, zijn voorstel tot oprichting van een Europese Investeringsbank in. Petsche wees er op, dat de voor bereiding van de toekomstige oriëntering der economieën van de verschilende Europese landen vereist, dat diverse doelstellingen als evenwicht in de betalingsba lans, verhoging van het levenspeil en volledige werkgelegenheid, te gelijkertijd worden verwezenlijkt, hetgeen slechts mogelijk is. indien de Europese productie in staat is gelijktijdig in de Verenigde Staten en op de andere markten met de Amerikaanse productie te concur reren. Om dit te kunnen verwe zenlijken is het nodig een Euro pese eenheidsmarkt tot stand te brengen en de investeringen in de diverse staten te coördineren en te specialiseren. De leden van de delegatie der Nederlandse Antillen zijn gister morgen op Schiphol aangekomen. Staande voor het vliegtuig van rechts naar links de heren: M. P. Gorsira (vert. Ned. Antillen Nederland) W. R. Plantz (voorz. Staten Ned. Antillen) C. D. Kroon, mr. I. C. Debrot, Prof. dr. ir. W. Schermerhorn, Dr. M. F. Da Costa Gomez, F. Tromp en n*r. M. F. F. A. de Neree tot Babberich. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND Het Koninklijke bezoek aan de provincie Friesland is thans vast gesteld op Maandag 25 en Dinsdag 26 September a.s. „Het Parool" verneemt uit ge woonlijk goed ingelichte kringen, dat de Staatssecretaris van Econo mische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, binnenkort zijn functie zal neerleggen om eerlang een Hoog leraarschap in het Zuiden des lands, vermoedelijk te Tilburg, te aan vaarden. Dit aftreden zou mede verband houden met de teleurstelling, die het contact met de Staten-Generaal tot nu toe voor de Staatssecretaris heeft opgeleverd. Hij zou zijn ont slagaanvrage reeds hebben inge diend. PARAMARIBO (A.N.P.) De Regeringsraad (Ministerie) van Suriname heeft gistermorgen bij de Gouverneur zijn ontslag ingediend. In de ontslagaanvraag wordt medegedeeld dat, aangezien 8 van de 13 fractieleden in de Staten van de Nationale Partij Suriname uit de partij zijn getreden, en alle zes leden van de Regeringsraad even eens als lid van de N.P.S. hebben bedankt, zij verzoeken, dat de Gouverneur aan ieder hunner ont slag zal verlenen. Gouverneur Klaasesz wenst eerst met de leidende politieke figuren te beraadslagen alvorens een be slissing te nemen over de ontslag aanvrage. Ofschoon de berichten van hef front- in Zuid-Korea Vrijdag sterk vertraagd doorkwamen door opstopping van de radio-telefonische verbinding mef Japan, zijn er enkele tekenen die op een kente ring van de situatie zouden kunnen wijzen. Vernietigende Amerikaanse luchtaanvallen op de Noord-Koreaanse luchtbases hielden de communistische vliegtuigen gisteren uit de lucht en een aanval op een colonne van 40 tot 60 tanks en 1000 man troepen op de hoofdweg van Soewon naar Tsjonan betekende een andere verlichting van de toestand,. Amerikaanse troepen ondernamen tegenaanvallen in Noordelijke richting en hadden tegen half vier plaatselijke tijd bijna 16 km veroverd van het terrein dat zij Donderdag hadden moeten prijsgeven. Ten Noorden van Tsjehan, 80 km. van Seoel, raakten zij echter slaags met Noord-Koreaanse troe pen. Zij zouden er zich, volgens de laatste berichten, na een heftige schermutseling „uit hebben kun nen werken", hetgeen niet op een eclatante zege wijst. Gisteren zijn ook Amerikaanse pantsereenheden in Korea aan gekomen. Zij zijn nog niet in actie, maar zullen dat ongetwijfeld spoe dig komen. In berichten uit MacArthurs hoofdkwartier wordt er voorts de nadruk op gelegd dat tot nog toe geen enkele grotere Amerikaanse eenheid in het gebied ten Zuiden van Soewon strijd heeft geleverd dan een ter sterkte van nog geen half bataljon. Dit wordt bevestigd WASHINGTON, 7 Juli (Reuter). President Truman heeft vandaag het congres verzocht om 360.000.000 dollar ter bespoediging van de ontwikkeling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met de waterstofbom. Truman verklaarde, dat het geld zou worden aangewend om de commissie voor atoomenergie in staat te stellen „extra en doelma tiger installaties te houwen" ter uitvoering van zijn instructie van 31 Januari, waarbij het werk aan de waterstofbom werd gelast. De president zeide, dat het fun damentele doel was de atoom energie voor vredesdoeleinden te gebruiken. Hij voegde er evenwel aan toe, dat „aleer dit doel is be reikt, wij onze eigen verdediging moeten versterken door te zor gen voor de nodige atoomenergie" De commissie voor de atoom energie en het ministerie van De fensie bereiden een proef met atoomwapens van een nieuw type op het eiland Eniwetok voor, waar in 1948 geheime proeven werden gehouden. Een speciale groep is samengesteld voor dit nieuwe plan, dat ook in het geheim zal worden uitgevoerd. Functionaris sen van het ministerie wilden niet zeggen, welke nieuwe wapens getest zullen worden en wanneer. De V. S. hebben in geheel Amerika hun geheime atoom installaties verspreid om deze in oorlogstijd minder kwetsbaar te maken voor aanval, aldus wordt meegedeeld in een door een sub commissie voor de toewijzingen van de Senaat gedeeltelijk gepu bliceerd verslag. Dit versprei dingsprogramma werd voltooid, voordat de oorlog in Korea begon. In de proefnemingscentra te Los Aalamos en Sandia (Nieuw Mexico) zijn „nieuwe en doelma tiger" atoomwapens ontworpen. De installaties te Hanford. (Wa shington) en Oak Ridge (Tennes see) hebben in het afgelopen jaar meer ontplofbare atoomstoffen ge produceerd dan enig vorig jaar. De Amerikaanse senaatscom missie voor de begroting heeft de door Truman voor de landsverde diging aangevraagde credieten, groot 14 milliard 600 millioen dol lar, goedgekeurd. Atlantis (burgers) Djarkar- ta-Amsterdam, 6 Juli langs Lissabon. Nelly (troepen) Djakarta- Amsterdam. passeerde 5 Juli Mentawei-eilanden. MAANDAG ONTSCHEPING „ATLANTIS" Het troepenschip „Atlantis'' wordt in de nacht van Zondag op Maan dag te IJmuiden verwacht. De Ont scheping te Amsterdam begint, be houdens onvoorziene omstandighe den op Maandag 10 Juli, 's morgens te 9 uur. door een communiqué van radio- Peking, volgens hetwelk Noord- Koreaanse troepen Woensdag de Amerikaanse troepen verliezen toebracht tot een totaal van 200 man gesneuvelden, gewonden en gevangenen. De Noord-Koreanen zelf beschikken aan het front over 15 divisies van 5.000 a 6.000 man elk. Alles schijnt er op te wijzen dat de eerste grote slag tussen de bei de legers nog geleverd moet wor den, en wel aan de rivier de Koem, waar de Amerikanen de laatste hand aan hun stellingen hebben gelegd. Zij hebben de bruggen naar het Noorden inmid dels opgeblazen om de drie Noord-Koreaanse pantserdivisies op te houden die door de Woens dag ten Zuiden van Soewon gesla gen bres zijn opgerukt. In getalsterkte zouden de Noord- Koreanen thans driemaal zoveel manschappen aan het front kun nen inzetten dan de Amerikanen, die echter de beschikking hebben over Zuid-Koreaanse troepen die worden gehergroepeerd. In de haven van Pjongjang zou den vier Sowjetduikboten vanuit de lucht zijn gesignaleerd. De Amerikaanse marine-autori teiten waren echter geneigd het bericht in twijfel te trekken in afwachting van een onderzoek 'van nadere gegevens over de hoogte vanwaar zij werden waar genomen. De Amerikaanse zware kruisers „Helena" en „Toldeo" zijn, van 7 torpedobootjagers vergezeld. Don derdag van Long Beach uitgeva ren naar Pearl Harbour. Het Noord-Koreaanse algemene hoofdkwartier zou van Pjongjang naar Seoel zijn verplaatst. Er zijn voorts berichten ontvangen over Noord-Koreaanse troepenconcen traties halverwege Oetsjin en Poesan. Britse schepen namen bruggen en olietanks ten Noorden van Samtsjok onder vuur. Talrijke achterblijvers van de GUY MOLLET GAF HAAR TERUG PARIJS (Reuter). Guy Mol- let, algemeen secretaris der Franse socialistische partij, die Dinsdag van president Auriol een informatieve opdracht ontving voor de vorming van een nieuwe coalitieregering, heeft Auriol Vrij dagavond meegedeeld, dat hij zijn opdracht teruggeeft, daar de radicale partij geweigerd heeft deel te nemen aan een gemeen schappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meerder heid. Auriol heeft René Pléven, mi nister van Defensie in de vorige regering, bij zich ontboden om hem de informatieve opdracht te gevechten van Woensdag blijven de Amerikaanse linies binnen stromen. Onder hen bevond zich ook de bemanning van een B 26 die Donderdag werd neergehaald. De mannen vertelden, dat hun toestel door luchtdoelgeschut werd geraakt toen zij een tank te Pjong- taek buiten gevecht gesteld had den. Met een brandende motor vlogen zij terug naar de Ameri kaanse linies en sprongen vervol gens op 200 meter hoogte uit het toestel. is op 70-jarige is te Gistermiddag leeftijd in het ziekenhuis Leeuwarden overleden de heer J. van der Wielen (Oom Jarig), die een groot aandeel had in het Volkshogeschoolwerk in Ne derland. Onlangs werd hij on derscheiden met de „Zilveren Anjer" voor zijn grote verdien sten op het gebied der volksont wikkeling. Leerplichtwet (Sm.) - „Het Schoolbestuur" wijdt een interessant nummer aan het feit, dat het gisteren, 7 Juli. vijftig jaar geleden is, dat de leerplichtwet werd vastge steld. Inderdaad is zelden over een voorstel van wet onder zo bewogen omstandigheden in de Tweede Kamer beslist en geen enkele wet heeft in de katholie ke kamerfractie en onder de Katholieken de beroering en tweespalt gebracht als die, waarbij de leerplicht werd voor geschreven! Deze geschiedenis is wel 't bewijs, hoe de ontwikke ling van de omstandigheden op belangrijke zaken een ander licht kan doen schijnen. Schaep- man en Kolkman waren de eni gen, die vóór deze wet stemden en het was met slechts één stem meerderheid, dat de wet het haalde. Mr. Schelfhout consta teert o.i. terecht, dat er in de argumenten tegen de wet veel pathos en overdrijving school. Maar gewichtig waren toen in derdaad de bezwaren van het toen nog zo pover gesubsidieer de bijzonder onderwijs, tegen de financiële consequenties, welke invoering en leerplicht voor zijn zwaar belaste kassen zouden heb ben. „Maar even misplaatst als eerder bii de afschaffing van het remplacantenstelsel, werd het natuurrecht in het geding ge bracht". Overwegingen, welke toch ook wel actuele waarde hebben voor deze tijd, nu het ook wel eens een toer is, de mensen warm te maken voor nieuwe denkbeelden, die al te gauw met grof geschut van prin cipiële argumenten worden be streden, terwijl het later als de gewoonste zaak van de wereld wordt aanvaard! Wat zou er van onze volksontwikkeling gewor den ziin, zonder de vooruitzien de blik van de staatsmannen, die vijftig jaar geleden de leer plichtwet op stapel hebben ge zet? Met ere mag in dit verband de naam van Goeman Borgesius worden genoemd. En met erken ning van het feit, dat men alles moet zien in 't licht van de tiid, onderschrijven wij van harte de vaststelling, dat de leerplicht thans een halve eeuw „zegen rijk gewerkt" heeft. Bovendien is Goeman Borgesius, naar het betuigenis van dr. Deckers, die de parlementaire geschiedenis op dit punt in het genoemde her denkingsnummer beschriïft, „de toezegging, dat het bijzonder onderwijs door de leerplichtwet niet in nadelige positie zou ko men, loyaal na gekomen'. En zelfs de socialisten zouden de wettelijke voorzieningen op dit punt niet gaarne meer willen missen, al stemde Troelstra met van Kol en Schaper toen ook te gen AMCSWMKSE UWfC WASHINGTON, 7 Juli (Reuter). De Amerikaanse regering heeft het bevel gegeven tot het oproepen van nieuwe lichtingen om de strijdkrachten op de sterkte, die voor de oorlog in Korea nodig is. De drie gewapende diensten hebben de bevoegdheid gekregen het tot nog toe vastgestelde maximum van de begroting voor het militair personeel te overschrijden. Het algemene plafond voor de takken der gewapende diensten, dat een beperking vormde voor hun expansie, is opgeheven. De omvang der verschillende diensten zal worden uitgebreid. Deze actie, aanbevolen door de gezamenlijke stafchefs, gesteund door de ministers van legers, vloot en luchtmacht en goedgekeurd door Truman, vormt een eerste stap tot het opvoeren van de een heden dezer drie diensten tot vol ledige operatie-sterkte voor de strijd in Korea, het handhaven en ondersteunen dezer operaties en het vervangen van de eenhe en, die naar Korea gevoerd zullen worden, aldus de bekendmaking. Men zal de recruten selecteren, doch ook vrijwillige aanmeldingen zullen worden aanvaard. Een be paald getal is niet genoemd. De reservisten van het leger zullen geven. Deze heeft haar aanvaard, (nog) niet worden opgeroepen De laatste opgave van de totale sterkte der gewapende strijd krachten vermeldt ongeveer 1.370.000 man, te weten leger 593.000, vloot 427.000, luchtmacht 350.000. Na de tweede wereldoorlog is de gevechtssterkte van het leger verminderd tot 11 divisies. 4 hier van bevinden zich in het Verre Ooten, waarvan weer een deel in Korea is ingezet of zich onderweg bevindt. De vier divisies zijn onderdeel van een totale sterkte in het Verre Oosten van onge veer 123.000 man. Volgens Amerikaanse functio narissen staan op grond van de dienstplichtwet 9.790.000 man van 19 tot 26 jaar ingeschreven. Van hen zouden er 1.400.000 voor on middellijke opkomst beschikbaar zijn na keuring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1