SCHOOLARTS ZIET TOE Succesvolle uitvoeringen van „Turnlust" Wees zuinig op deze stad op 10.000 kinderen Dure kaas en druk bezoek FILMS VAN DE WEEK In Engeland regent het ook AUTO- W 7 ALKMAAR EN OMSTREKEN Een tweede arts is hard nodig evenals schooltandartsendienst Schoolwedstrijden r n v.. J GEMEENTERAAD OUDORP NASSAU GARAGE Een praatje met Selden Chapin aan de Hoornse waterkant Marktberichten PAGINA 2 ZATERDAG 8 JULI 1950 ALKMAAR. W9 ontvingen het jaarverslag over 1949 van de school arts, G, D. Swanenburg de Vye. In een inleidende beschouwing van de Commissie van Beheer, be staande uit de Burgemeesters van Alkmaar, Hclloo en Limmen, lezen wij, dat het geneeskundig school toezicht zich uitstrekt over 10.000 leerlingen; de Commissie spreekt de hoop uit, dat in 1950 tot aan stelling van een tweede schoolarts kan worden overgegaan, opdat ook de leerlingen van de Nijverheids scholen in het geneeskundig school toezicht kunnen worden betrokken Tot dusver kon op deze scholen slechts een onderzoek worden in gesteld, wanneer het schoolhoofd zulks nodig oordeelde. Er zijn blijkens het verslag momenteel 45 scholen bij de school- artsendienst aangesloten; er wer den dit jaar in totaal 2887 leerlin gen volledig onderzocht, n.l. 300 van diverse kleuterscholen, 900 uit de eerste, 874 uit de derde en 859 uit de zesde klas der lagere scholen en 154 van enkele u.l.o.- scholen; 65 leerlingen of 2.2 procent verscheen na oproep niet op het onderzoek. Van 2167 kinderen was de alge mene lichamelijke toestand goed; van 218 matig en van 48 onvol doende. Besmettelijke huidaandoe ningen werd geconstateerd bij 25, niet-besmettelijke bij 18 kinderen; hoofdonrein bij 70 kinderen, waar van 64 bij meisjes en 6 bij jongens. Er werden 119 gevallen van af wijking gezichtsvermogen behan deld; 195 gevallen konden niet be handeld worden; een verminderde gezichtsscherpte van één of beide ogen werd geconstateerd bij 5.7 procent van de meisjes en 4.4 pro cent van de jongens in de eerste klas; bij 14.4 procent van de meis jes en 12.7 procent van de jongens in de derde klas en bij 22.1 procent van de meisjes en 24.1 procent van de jongens in de zesde klas. Er werden 53 gevallen van scheel zien behandeld (bril of operatiel; 19 gevallen van scheelzien werden niet behandeld. Bij 26 kinderen werd kleurenblindheid geconsta teerd, terwijl bij 307 jongens van de hoogste klas uitsluitend rood groen blindheid voorkwam. Naar verminderde gehoorscherpte is wegens doorgaans ongunstige locale omstandigheden slechts onderzoek verricht, als er klachten of ver moedens in die richting waren; 21 gevallen deden zich voor. 59 kin deren hadden vergrote gehemelte amandelen. Een hazenlip werd bij slechts 1 kind op een kleuterschool geconstateerd. Het gebit der kinderen laat over het algemeen te wensen over; een school-tandartsendienst is dan ook niet overbodig; 1290 kinderen had den een goed gebit, 781 een matig en 362 een slecht gebit. Bi) 109 meisjes en 86 .jongens werd een vergrote schildklier geconstateerd; 235 kinderen hadden platvoeten. Tuberculose Bij vrijwel alle onderzochte leer lingen werd de tubercuiinehuid- proef uitgevoerd, waarbij er 195 positief reageerden. Bij de 7 posi- tief-reagerende kleuters stonden er 2 reeds onder controle van het consultatiebureau; 1 der kleuters moest wegens geringe longafwijking in de lighallen worden opgenomen. Van d e23 positief-reagerende leer lingen der u.l.o.-sctoolen leverde een A.F.C.-ers aan de start ALKMAAR. Reeds enkele AFC-ers hebben zich opgegeven voor de invitatie 100 m. en de 1500 m. (met hindernissen) bij de te houden clubkampioenschappen van de R.K. A.A.V. Olympus. Ook u doet natuurlijk mee! AFC-ers toont dat U naast de balcontrole, ook over een behoor lijke snelheid beschikt en dat doet u morgenmiddag op uw eigen ter rein aan de Westerweg. Sportliefhebbers komt Zondag nog eens naar de Westerweg, het is de moeite waard. ALKMAAR. De kaaswimpels hingen zwaar en stil in de regen buien, die de eerste uren van deze Vrijdagmorgen over de kaasstad vielen; het zag er niet naar uit, dat het een drukke kaasmarkt zou worden. Nauwelijks echter waren de hemelsluizen gesloten, of van al le kanten kwamen de bezoekers op dagen; de bussen uit Bergen en Schoorl, de tram en de treinen brachten weer duizenden aan, om niet te vergeten de touringcars, die ook hun portie bijdroegen aan het drukke bezoek dat de kaasmarkt op deze regenachtige Vrijdag had. Het was een fleurig gezelschap, Tal van schoolgroepen en toeristen gezelschappen, waaronder ook weer heel wat buitenlanders. Een groep vrouwen en kinderen van het eiland Marken trok door haar schil derachtige kleding de aandacht evenals 'n troepje Schotse padvin ders en vormde een attractie op zich. De „beschuitjes met kaas-ver koop" verliep vlot, evenals de ver koop van hele kaasjes in de Klei ne Waag. Maar ook op de Kaasmarkt was er een vlotte handel. Al was de aanvoer niet bijster groot, de prij zen waren „noch nie dagewesen". In April gold de kaas f 1.63 per kilo en naarmate het seizoen vorderde, stegen de prijzen, die gister oplie pen tot f2 per kilo voor fabrieks- edammers en f 1.90 voor de boeren- edammers. De export vooral naar Duitsland schijnt hieraan niet vreemd te zijn en gedurende de afgelopen week was reeds heel wat kaas direct via de fabriek verhan deld; naar men ons mededeelde voor f 1.84 per kilo. Dat op de markt f2 werd betaald is nu een maal het geheim van de prijszet ting op de markt. De handel was vlug. Het is niet uitgesloten dat de prijzen nog hoger zullen stijgen. school te Alkmaar van 83 leerlingen er 17 op; bij een der leerlingen werd een vrij ernstige tubeculeuze afwijking geconstateerd, zodat op name in een sanatorium geadvi seerd moest worden; de ouders gaven daaraan geen gevolg, zodpt de leerling thans onder voor een genezing weinig gunstige omstan digheden thuis verpleegd wordt. Toen een leerling onder voor t.b.c.-verdachte omstandigheden vrij plotseling overleden was, werd heel de klas onderzocht en doorgelicht, 9 leerlingen reageerden positief en 1 hunner bleek duidelijk verschijn selen van een waarschijnlijk tuber culeuze pleuritis te hebben, die bedrust en behandeling noodzake lijk maakten. Besmettelijke ziekten Mazelen, kinkhoest, waterpokken en bof kwamen slechts in geringe mate voor; gevallen van roodvonk en diphterie werden niet geconsta teerd. Toch hebben zlilh bij school kinderen enkele gevallen van rood vonk voorgedaan. Besmettelijke huidziekten kwamen weinig voor. Hoofdonrein kwam over het alge meen minder op enkele scholen iets meer voor. De schoolarts heeft voorts de indruk, dat steeds meer ouders het nut van lichame lijke opvoeding inzien;, de prak tische resultaten daarvan zijn ech ter nog niet in overeenstemming met de getoonde goede wil. Finan ciële factoren spelen daarbij een rol en juist daarom mag het besluit der ziekenfondsen, die voor der gelijke behandeling geen vergoe ding geven, wel in hoge mate be treurd worden, aldus de schoolarts. Op de b.l.o.-scholen werden van de 33 leerlingen er na medisch- en testonderzoek 29 toegelaten; 26 leerlingen van de RK. b.l.o.-school werden medisch onderzocht. Een aantal kinderen kon op aanwijzing van de schoolarts naar kolonie- huizen worden uitgezonden, door bemiddeling van drie verenigingen. Op de 20 dit jaar gehouden spreekuren werden 80 consulten ge houden; 31 kinderen werden vol ledig en 59 gedeeltlijk onderzocht, terwijl er 12 naar de huisarts ver wezen werden. Tenslotte bepleit ook de school arts de wenselijkheid van aanstel ling van een assistent. Rectificatie ALKMAAR. In ons verslag van de ingebruikname van de nieuwe fabriek van de heer Eck- mann werd als stucadoor genoemd C. de Nijs; dit moest echter zijn de fa. G. L. de Nijs, Brouwerstr., alhier. R.K. Esperantoclub „Ni Triumfos" In de laatst gehouden jaarver gadering van de R.K. Alkmaarse Esperantoclub „Ni Triumfos" werd 't bestuur als volgt samengesteld: voorzitter N. Mors, penningmees ter J. Bruinenberg en secretares se mej. T. Stroomer. De eerw. br. Arsenius, hoofdbe stuurslid van de Nederl. R.K. Es- perantistenbond „Nederlanda Ka- toliko" zal als taalkundig adviseur en leider der diverse cursussen, aan de vereniging zijn zeer ge waardeerde medewerking blijven verlenen. Leden van Olympus ALKMAAR. U hebt allen uw uitnodiging ontvangen voor Zon dag. Ieder lid doet op één of meer nummers mee! Het programma wordt 's morgens na het ontbijt bekend gemaakt. Dat u allen om ongeveer half acht in de Pius- stichting aanwezig bent, behoeft wel geen verdere aanbeveling. Zorgt dat er van uw kennissen of familieleden 's middags bti de wedstrijden aanwezig zijn. Ver der wensen wij alle dames en heren Olympianen 'n succesvolle dag. Het Bestuur. UITSLAG AANBESTEDING ALKMAAR In café Centraal is gistermiddag door het architec tenbureau Luinge en Bart te Alk maar in het openbaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan F.'ieseweg te Alkmaar. Werk was begroot op f 14477. Er is als volgt ingeschreven: IJ. Kroonenburg, Heiloo f 14380; A. van Tiel, Alkmaar f 14499; J. P. Grimm Zaand., f 15050; P. Buis, Oudorp f 15260; Fa. Wester St. Pan- eras f 15380; J. Kops, HCilOO f 15400; D. Langendijk, Heiloo f 15550; F. Hes, St. Pancras f 15580; M. Duinmeijer, Alkmaar f 15600; C. Bos, Limmen f 16000; P. Blan- kendaal, Alkmaar f 16450; A. F. Zeeegers, Alkmaar f 16950; Gebr. Schuit, Emond Hoef f 16950; A. Rij- kenberg, Alkmaar f 17370; Gebr. Kaandorp, Heiloo f 17380; A. Buur Alkmaar f18275; Fa. S. Zeegers en Zonen, St. Pancras f H.3664; Fa. W. Kemper en Zn. Warmenh. f 19016,80 Fa. Dekker, Warmenhuizen f 19320; D. J. Duijn, Bergen f 19675, De gunning is aangehouden. ALKMAAR Maandag 10 Juli is voor de Alkmaarse schooljeugd een belangrijke dag. Des morgens van 912 zijn er zwemwedstrijden in het zomerbad. Om 9 uur pre cies starten de deelneemsters van 6 kl. meisjesscholen en daarna de 7 kl. scholen met ULO en Lyceum. Om 10.15 starten de jongens; zelf de volgorde. Hierna worden geen prijzen uit gereikt. Want des middags om 1 uur al worden op het sportpark de athletiek-wedstrijden gehouden. De deelname aan deze wedstrijden is bijzonder groot, daar hieraan vele scholen van de randgemeenten me dedingen. Het geheel wordt geor ganiseerd door de commissie voor schoolwedstrijden. De athletiek- en zwemnummers zijn gelijk aan het vorig jaar. Voor zwemmen 25 m schoolslag voor de schoolploeg en 5x25 m vrije slag voor de estafetteploeg. Voor athle tiek: hardlopen, verspringen, bal- werpen en het nummer estafette. De deelnemende klassen staan onder geleide en zorgen steeds op tijd aanwezig te zijn. Geheel nieuw is deze wedstrij den op een dag te organiseren en de prijzen voor zwemmen als ath letiek om plm. 6 uur uit te reiken. Laten wij hopen op goed weer. Dat is wel een der voornaamste factoren om deze grootse sportdag ite doen slagen. Wij zijn verzekerd van de buitengewone sportiviteit onzer leerlingen. Wij rekenen op de steun van allen die daar maar enigszins bij betrokken zijn en wij verwachten weer als altijd een pracht dag. Vermelden wij nog dat de ZeerEerw. Heer Pastoor Bink horst de prijzen uitreikt. Ouders en sportvrienden toont ook Uw belangstelling. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR Met rasse schre den naderen we de KAB-viswed- strijd. Er blijkt al grote belang stelling voor te bestaan. Het vis- reglcment is ter inzage, in de zaal Haring, Oudegracht 130, Zaterdag avond tussen 7 en 8 uur. We cite ren uit dat reglement 't volgende: kosten voor deelname 25 cent, men mag geen werphengel gebrui ken, enz. Onze indruk is, dat een en ander goéd georganiseerd is door de desbetreffende commissie; indien nu de vis maar nieit gewaar schuwd wordt, is het succes ver zekerd. De deelnemers aan de wed strijd vertrekken 2.30 u. vanaf de Friesebrug. Visliefhebbers houdt dus 15 Juli vrij. Nog even een korte herinnering aan onze vacantieactie, U weet wel in de week van 512 Aug. hopen we een flink aantal Amsterdamse bleekneusjes te plaatsen. Gun deze kinderen een echte vacantie, help ons zoeiken naar adressen, waar kinderen geplaatst kunnen worden. Een naburige plaats, we noemen geen naam. althans niet in dit hoekje, heeft reeds 85 logeer-adres- sen opgezocht; zouden wij dat ge tal ook niet kunnen halen? Als 'n naburig dorp dat kan, moeit ook Alkmaar dat zeker klaar spelen. We rekenen op ons comité, maar ook op onze leden; in de loop van deze week kwamen reeds meerdere telefonische oproepen binnen, ge heel uit eigener beweging, zonder dat speciaal huisbezoek nodig was. Kunt U ook niet een adres voor ons opzoeken? De comitéleden zul len het U heus niet kwalijk nemen, indien zij zouden bemerken, da,t er hier of daar „stille medewerkers" aan het werk zijn geweest. Cinema Northwest Stampede Na een uitgebreid en interessant voorprogramma, waarin o.a. is op genomen een actueel journaal over de verkeerspuzzles in Ameri ka, tengevolge van het steeds toe nemend aantal auto's, volgt als hoofdfilm een aardig cowboy verhaal. Joan Leslie en James Craig zijn de hoofdfiguren in deze onderhoudende kleurenfilm, waar in prachtige natuuropnamen voor komen en het leven op een grote ranch, waar wilde paarden getemd worden, wordt uitgebeeld. Tussen de bedrijven door krijgen we nog enkele spannende races te zien en andere vrolijke feesten, door het paardenvolk georganiseerd. De film heeft voorts een aardige in trige, waarin een haast-ontembare witte hengst een voorname rol speelt, terwijl natuurlijk de twee hoofdpersonen „elkaar krijgen". Voor liefhebbers van paaraen- films wel de moeite waard. Harmonie Kinderen van de straat In de Harmonie wordt deze week de Deense film „Kinderen van de straat" vertoond. In een doodse huurkazerne van een grote stad leven de kinderen, die geen speelgelegenheid vinden, in een doolhof van verboden. Zij zijn in voortdurend conflict met de con cierge, die niets van de kinderziel begri,ipt. Voor hem is de jeugd van de straat alleen maar een stel lastposten. Deze concierge wordt echter opgevolgd door een man, die weet wat de jeugd toekomt en die, nadat de muur van wantrou wen, die aanvankelijk tussen hem en de jongeren staat, is geslecht, de grote vriend van de kinderen wordt. Hij weet hen op een tac tische en paedagogische wijze te animeren voor nuttige en aange name bezighedèn. Hij is de man, die hun jeugdige initiatieven niet doodt, doch stimuleert. Er is ech ter een jongen, die er zijn redenen voor heeft, niet met de nieuwe concierge ingenomen te zijn. Deze deugniet slaagt er in, de man te doen beschuldigen van een in braak, waaraan hij volkomen on schuldig is. De schijn is echter te gen hem en hij wordt gearresteerd De straatjeugd, die niet kan gelo ven in de schuld van haar vriend, slaagt er echter in, zijn onschuld te bewijzen. En als hij dan, in zijn eer hersteld, uit de gevangenis te rugkeert, bereidt de jeugd hem een feestelijke ontvangst Het is een sympathiek filmver haal, dat het echtpaar Astrid en Bjarne Henning-Jensen in deze film vertellen. Het is een film vol natuurlijk levende mensen, grote en kleine. Zij is vrij van de Hol- lywoodse onnatuur en behandelt het probleem der grote stadsjeugd op een uiterst aanvaardbare wijze. Deze geslaagde film zij volwasse nen en jongeren van harte aanbe volen. Victoriatheater De secretaresse van meneer De film, welke deze week in Victoria Theater draait, is de dwa ze geschiedenis van een doortas tend winkelmeisje, dat via het baantje van pseudo-secretaresse haar doel wist te bereiken. Lee Stevens, de directeur van een gro te speelgoederenfabriek werd haar man. Voor het zo ver is, spe len zich tal van dwaze avonturen af, vooral als zij noodgedwongen als buttler en kokkin moeten fun geren. Het hele geval heeft weinig te betekenen, maar wie zich met het zomerweer van de laatste dagen mocht vervelen, kan zich met déze geschiedenis vermaken. Het voor-programma was goed verzorgd: uitgebreid niéuws, een tekenfilm en een interessante rol prent over de vissport in het bui tenland. (Van onze bijzondere correspondente.) De meisjes van Turnlust, die momenteel in Bath verblijven zijn, zoals wij reeds meldden, ondergebracht bij vriendelijke Engelse fami lies. Dat heeft zijn voor en zijn tegen, meer voor dan tegen uiter aard, want het bevordert, meer dan een hotelverblijf, de broederlijke of, in dit geval, de zusterlijke gevoelens van Engelsen en Neder landers. Maar de Alkmaarse gymnasten hebben een portemonnaie, waaruit zij maar niet onbeperkt hun Engelse pennies kunnen putten, om maar van de ponden niet te spreken, en als je ver van elkaar zit en je moet af en toe samenkomen om te repeteren of te winkelen, dan gaat je dat een klein kapitaal aan busgeld kosten en dat is dan bij de armetierige deviezenpositie van de Turnlustmeisjes, het tegen van het verspreid leven in Bath. Overigensde stemming is nog steeds uitstekend, schrijft onze correspondente, en hier is haar verslag. Met de repetitie van Maandag morgen eindigde ik mijn vorige verslag, maar de Maandag was er allesbehalve mee ten einde. Tot laat in de avond zijn we in touw ge weest. De ochtendrepetitie in de Pavilion ging heel wat beter dan-de slotrepetitie in Alkmaar. Op de cos- tuums viel niet dat meer aan te merken. Het was alsof ze zo van de beste Londense W'est End kleerma ker kwamen. De belichting was bovendien per fect. Dat zijn factoren die 't wer ken gemakkelijk maken. Bovendien was het toneel zo groot, dat we ons prettig vrij konden bewegen, zon der dat we hoefden te letten op al lerlei kleinigheden. 's Middags was het weer repete ren geblazen. Ditmaal in Pump- room. We repeteerden het cabaret programma. 't Ging uitstekend en de onofficiële toeschouwers waren gul met hun applaus. De eerste uitvoering 's Avonds om acht uur werd het ernst. Toen begon het officiële pro gramma in de Pavilion. De sollici tanten voor het erebaantje van schoonheidskoningin van het Car naval werden den volke tentoonge steld. Mollige meiskes waren dat over het algemeen, dik in de poe der, de lipstick en de rimmel. Hun avondjurken waren geen portuur voor de Hollnadse, tenminste dat vonden de gymnasten. Een voor een werden de schonen aan de hand van een ceremoniemeester voor het publiek geleid, als prijsossen en stamboekdieren. Als zij het publiek, dat buitengewoon talrijk was, kon den bekorep, dan juichte het en riep het haar toe. De jury luisterde scherp naar het klankvolume van het gejuich en gaf de kroonpreten- dente dan een cijfer. De uitslag van de verkiezing der koningin uit de 55 eindcandidaten, werd aan de 1700 toeschouwers later op de avond medegedeeld. Voor het zover was gaf de Spa School of Dancing, een meisjesschool uit Bath, een perfecte demonstratie van haar kunnen, stram als 't moest en soe pel op z'n tijd, keurig in uniform, harmonisch tot enmet. Na de Spa School kwam Turn lust aan de beurt. De Lustspiel- Ouverture werd charmant gedanst; de witte jurken deden het uitste kend. De tango die' we voor het voetlicht brachten maakte de in druk die we er van hadden ver wacht. De costuums met hun prach tige kleurencombinaties droegen daar 't hunne toe bij. Het ijsballet kreeg een luid applaus en de dwar relende sneeuwvlokken gaven het een echt winters aanzien. Het bal let „Goud en Zilver" werd een suc ces. De witte organdie-jurkjes maakten de meisjes tot dansende vlinders. De baloefening ging min der vlot. Enkele ballen werden na afloop van de oefening de zaal in gegooid. Zij, die de bal vingen, werden verast met een Alkmaars R.K. HANDBALCLUB A.O.G. ALKMAAR. A.O.G.-ers wij gaan weer aan de slag. Het is ons eindelijk gelukt over een veld te beschikken op Dinsdag- en Woens dagavond vanaf zes uur. Het is het oude Boys-terrein, gelegen aan de Westerweg voorbij het A.F.C.- terrein. De training voor het eerste en tweede elftal wordt gehouden op Dinsdagavond vanaf half acht. De adspiranten trainen van zes uur tot half acht. En op Woensdag avond trainen het derde elftal en de junioren vanaf half acht. Het begint a.s. Dinsdag (11 Juli). A.s. Zondag (9 Juli) wordt er in Wognum een algehele sportdag ge- orgapjseerd. Nu is het eerste elftal van A.O.G. uitgenodigd om een handbalwedstrijd te spelen tegen de club uit deze plaats. Wij ver trekken per fiets, maar de tijd, vertrekplaats en de opstelling komen aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Veel succes. Het Bestuur R.K. VROUWENBEWEGING GING UIT! ALKMAAR. Op 6 en 13 Juli zou het jaarlijkse reisje van onze vrouwenbeweging plaats hebben. Donderdagmorgen om half acht vertrokken vier touringcars vol op gewekte en verheugde leden, meest moeders, die er eens heerlijk een dagje tussen uit trokken en alle werk en zorg aan kant hadden ge zet. Door de prachtige omgeving van Bloemendaal ('t Kopje), Aerden- hout ging het, via de duinkant, naar Noordwijk aan Zee, waar een heer lijk kop koffie ons wachtte. In uitstekende stemming ging het naar Rotterdam waar, na een rondtoer door de stad, een zeer verzorgde en uitgebreide koffietafel voor ons gereed stond. Vervolgens een be zoek aan de Maastunnel gevolgd door een zeer interessante tocht door Rotterdams havens. Opgetogen en volkomen uitgerust werd koers naar Den Haag gezet: prachtige stadstoer en bezichtiging van het beroemde „Panorama Mesdag". Via Scheveningen naar het restaurant waar het diner ons zeer welkom was. En dit alles vergezeld van het heerlijkste weer wat we ons maar wensen konden. Vervolgens nog een verrassing: op de terugtocht in Amsterdam ankeren voor een kop koffie. Daarna de laastte etappe. Buitengewon voldaan en dankbaar kwamen we in Alkmaar ongeveer twaalf Uur aan. Tijdens de tocht gaven verschillende dames zich als lid op, die .we vanaf deze plaats van harte welkom heten. Een woord van hulde aan onze onvermoeide presidente, die allés tot in de puntjes had verzorgd. kaasje. Maar een van de dames, waarschijnlijk door plankenkoorts geplaagd, wierp haar bal te hoog en raakte een van de lampen, die prompt sneuvelde. De Hongaarse Rhapsodie, die uitstekend gedanst werd, maakte alles echter weer goed. Bath was er enthousiast over. Toen Turnlust van voor het voet jicht verdwenen was, werd de nieuw-gekozen Carnavalkoningin een bloemenhulde gebracht door een van de Alkmaarse meisjes. En daarmee eindigde de Maandag. Het weer zit ons niet erg mee. Het regent geregeld. Wat dat be treft, hadden we het vorig jaar be ter getroffen, al was het toen wel wat erg warm. Het eten is heel wat beter dan vorig jaar en de meesten van ons zullen dan ook wel geen kilo's afgevallen zijn, als ze in Alkmaar terugkeren. Dinsdag moest er weer gerepe teerd worden voor het gala-bal van 's avonds, waarbij de Mayor van Bath, Counseller Miss Kathleen Harper, de Carnavalkoningin heeft gekroond. Bij die gelegenheid moest Turnlust weer een korte uitvoering geven. De laatste dagen van de week geeft het team zijn openlucht uitvoeringen in Twerton Park. Maar daarover later. Maria Gorefti-groep ALKMAAR Een groep gidsen van de S't. Domlnicusparochiei heeft een nieuwe naam aangenomen en is vernoemd naar de nieuwe hei lige, de H. Maria Goretti. Geslaagd ALKMAAR Aan de R.K. Huishoudschool te Bergen slaagde Mej. Lia de Rooy voor Coupeuse. DODELIJK ONGEVAL ALKMAAR Dezer dagen is een twee-jarig jongetje, het zoontje van de fam. H. uit de Polderstraat, in de keuken van zijn woning ach terover in een teil heet water ge vallen. Met ernstige brandwonden werd het kindje naar het St. Elisa beth ziekenhuis overgebracht, waar het aan de bekomen verwondingen is overleden. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Northwest stampede, alle leeftijden; Victoria: De secretaresse van Meneer, alle leeftijden; Harmonie: Kinderen van de straat, alle leeftijden. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwei, Geestersingel 26, telef. 2290. Geslaagden van de Kath. E.H.B.O.-cursus ALKMAAR. Voor het EHBO- eenheidsdiploma slaagden de vol gen de volgende leden van de R.K. cursus St. Adelbertus alhier: de dames Hoebe, Smorenberg, Geels, Keus, Bot, de Boer, Berger en Kap- tein en de heren Vermeulen, Kooij- man, Berkhout, Berger en Erkamp. Docent van de cursus was dokter Nijman, terwijl dokter Dijkhuizen het examen afnam. Geslaagd BERGEN. Aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen ge schiedenis, de heer H. H. van Reg- teren Altena. Opbrengst collecte BERGEN De collecte ten bate van de tbc-bestrijding in Bergen gehouden, heetft f 607 opgebracht. EERVOL ONTSLAG HARENKARSPEL. Aan de heer C. de Vries opzichter van de Banne Harenkarspl is per 1 Juli op de meest eervolle wijze ontslag ver leend. Zyn zoon, de heer P. de Vries zal hem alszodanig opvolgen. Juffrouw Velzeboer gaat heen AKERSLOOT. Met ingang van 1 September 1950 is mej. A. Velze boer, thans als onderwijzeres ver bonden aan de R.K. school, alhier in dezelfde functie benoemd te Noordwjjkerhout. In de plaats van mej. Velzeboer zal geen nieuwe onderwijzeres wor den benoemd, in verband met de daling van het leerlingental. Schaken voor badgasten EGMOND AAN ZEE Een goed idee van de schaakvereniging De Egmonden om, in het kader van de VVV badgasten in de gelegen heid te stellen tegen Egmondse schakers een genoeglijk partijtje schaak te spelen. Om te beginnen worden hiervoor twee avonden opengesteld, nl. Woensdag 26 Juli en Woensdag 9 Augustus a.s. Beide avonden, aanvang half acht, acht uur, in de zaal van het O.K. Ver enigingsgebouw aan de Julianastr. Badgasten, die aan deze schaak wedstrijden deelnemen, ontvangen uit curiositeit een in de „Derper- tale" gestelde oorkonde. Pensionhouders en houders van gasten maakt bovenstaande zoveel mogelijk aan Uw gasten békend. Maakt reclame. Laat zien, dat Eg- mond als badplaats op ALLE GE BIED iets aan zijn gasten weet te presentéren. Wij komén tijdig voor elke speelavond hierop even terug. De Raad der gemeente Oudorp vergaderde Donderdag onder voor zitterschap van Burgemeester Bak ker. Ingekomen was een schrijven van L. Bijl die er bezwaar tegen heeft, dat motorrijtuigen langs de Molen kade rijden, hy° vindt dit gevaarlijk en zou gaarne zien, dat dit verbo den werd. De voorzitter zorgt, dat de Molenkade als openbare weg staat aangegeven en nimmer als zo danig gesloten is verklaard. B. en W. zijn van mening, dat geen ver bod kan worden uitgevaardigd. Be sloten wordt geen verdere stappen te doen. Van het Verificatie-bureau was een gunstig rapport ontvangen over het beheer en administratie van de Gemeente-Ontvanger, Burgerlijk Armbestuur en woningadministra- tie. De commissie,belast met het na zien der rekening 1947, deelde bij monde van de heer Buren mede, dat alles in orde was bevonden. De ge wone dienst dezer rekening sloot met een batig slot van f 13.386e53, de kapitaaldienst met een nadelig slot van f 53.159,12. De voorzitter deed nadere toelichting* over dit nadelig slot, hetwelk verband houdt met uitgevoerde werken. Aan de O.L. school kan in ver band met bet aantal leerlingen een derde leerkracht worden benoemd. Het aantal leerlingen is thans 78. Bij stemming wordt met ingang van 15 Augustus a.s. te Heiloo de heer Hopman met 7 stemmen tot tijde lijk onderwijzer benoemd. Vervolgens stellen B. en W. de Raad voor een controleur op de ver makelijkheidsbelasting te benoemen. Zij achtten het wenselijk, dat enige controle wordt uitgeoefend. De raad deelde deze mening en wordt als zodanig benoemd de heer H. Bleijendaal alhier. Goedgevonden wordt aan het daar voor in aanmerking komende per soneel 2 pet. met een maximum van f 50,vacantle-toeslag toe te ken nen. Bij de rondvraag wenst wet houder Tuijnman zijn waardering uit te spreken ten aazien van de hr. Vis, ontvanger en le ambtenaar voor het vele en correcte werk door hem verricht. Wethouder van der Post en de raad sloten zich hierbij aan. Detachering personeel Rijkspolitie Op 10 Juli a.k. keert de wacht meester G. H. K. Wol'tjer van zijn detachering te Berkhout op zijn Btandplaats Heiloo terug, Op dezelfdei datum wordt de wachtmeester C. Heikamp van de groep Heiloo te Berkhout en de wachtmeester J. Kers van dezelfde groep bij de groep Schoorl gedeta cheerd. WEERSVERWACHTING medgedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. WARMER Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer, zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen zuidwest en zuidoost, hoge temperaturen. (Advertentie) sro'" U leert op prettige wijze autorijden indien U zich opgeeft voor de lessen van de Nassau-Rijschooll Lea- wagens met dubbele be diening. Gediplomeerde in structeurs. Vlugge en gron dige opleiding voor het rij-examen. Meldt U nog heden telefonisch! Tel. 3545 Nassauplein 1 - Alkmaar DE FANCY-FAIR TUITJENHORN De heden en morgen te houden fancy-fair be looft een ongekend succes te wor den. In de afgelopen dagen wer den een massa prijzen binnenge bracht, die door de inwoners gratis ter beschikking van 't comité wer den gesteld, Hele wagenvrachten werden bij het Verenigingsgebouw afgeladen. Het, voorspel der olie bollen overtrof alle verwachtingen. De gidsen kwamen met meterlange bestellijsten binnen. Zelfs de groot ste optimist had nog ongelijk en er zullen duizenden oliebollen gebak ken moeten worden. Er zal een echt levend wondervarken zijn. Voorts zijn er talrijke vermakelijk heden. We noemen hiervan o.a. de griezeltent die door de NKJ zal worden verzorgd en de vrolijke keuken die geheel onder leiding staat van onze gerepatrieerden. In zaal Blokdijk is cr beide avonden van half 10 tot 12 uur bal. De ba ten hiervoor zijn eveneens voor de fancy-fair. Talrijke medewerkers hebben zich vrijwillig gemeld en iedereen is in de weer om deze fancy-fair te doen slagen. (Van onze verslaggever) HOORN. Bjjna niet opgemerkt was gistermiddag dc Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, mr. Sel den Chapin, met zijn gezin weer eens te gast aan de Hoornse water kant. Wc troffen het jacht „Half Moon" in de haven, de „Stars Stri pes" wuivend in het koeltje en de familie Chapin op het met kranten bezaaide achterdek. Hoewel Mr. Chapin juist in con ferentie was met enige raadslieden van de Ambassade, maakte hij zich toch even vrij voor de „local news paper". Of eigenlijk: z'n dochter vroeg het hem zo vriendelijk, dat hij niet kon weigeren. We hebben voor die dochter Helen heet ze overigens respect, 'n Nederlands dat ze spreekt! „Maar ik ben ook al zeven maanden in Nederland...." antwoordde ze op ons verwonderde gezicht. De familie Chapin maakt dezer dagen weer een trip over het IJsel- meer. Tot nu toe ging de tocht via Urk en Enkhuizen, waar overnacht werd, naar Hoorn. Nog gisteren werd de reis voortgezet naar Mar ken. De zaken worden evengoed afgehandeld, want de ambassade chef reist de familie Chapin overal met de Cadillac na. „Hoorn begint m'n favoriet te worden" vertelde Mr. Chapin. „Als Marine-officier kwam ik nogal eens in de buurt van Kaap Hoorn. Toen vertelden ze me, dat Hoorn een stad in Holland was. En nu ik toch in Holland ben, wil ik Hoorn wat beter leren kennen. J.l. Zondag was ik hier trouwens ook al." Op onze vraag of hij al iets van de nieuwe inpolderingen gezien had, antwoordde de Am bassadeur bevestigend. Hij wist zelfs al, dat ook vóór Hoorn JAARVERGADERING WONINGBOUWVERENIGING EGMOND AAN ZEE, De alg. woningbouwver. vergaderde dezer dagen onder voorzitterschap van de heer Gorter, die mededeelde, dat f 3500 moest worden uitgegeven aan verbetering van daken der eer ste 16 huizen, waaraan een con structiefout was gemaakt. Het be stuur meende deze kosten niet op de huurders te moeten verhalen en zal trachten ze als stichtingskosten vergoed te krijgen. Blijkens het fin. verslag van de penningmeester, de heer G. Blaau- boer bedroeg het batig saldo 3 Juli j.l. f 1.080; het onderhoudsfonds be draagt f 3.089; aan contributies werd f 787,50 ontvangen. In de vac. De Jong werd tot lid van de kas- commissie benoemd dhr. Waayers. Mevr. Riksma werd als bestuurslid herkozen. In plaats van de heer E. Broek werd de heer D. v. d. Net tot scretaris gekozen. Een bouwplan tot de bouw van 12 woningen werd goedgekeurd, doch met de plaats tegenover de school ging de vergadering niet accoord en tegen aankoop van be doelde grond werd bezwaar ge maakt; getracht zal worden elders een geschikt bouwterrein te kopen. nieuw land zal komen. „Jullie moeten zorgen, dat er een brede strook water blijft", drukte hij ons op het hart, „anders is de drooglegging de dood van de oude stad." 't Was 'n heel genoeglijk praatje op het gras langs de haven. Telkens kwam er 'n groot paard tussen met J 'n grasmaaier achter zioh aan en aan de walkant mengde zich een pruttelend benzine-aggregaat in de conversatie. We hebben 't idee, dat diploma ten van het slag, dat de heer Cha pin vertegenwoordigt, meer goed doen aan de verbroedering der vol keren, dan zij, die slechts in groot tenue op het forum treden en hun speeches zeggen van 'n vel papier,... ALKMAAR, 7 Juli Snijbonen 80116; speirciebonen 7399; spi nazie 1829; postelein 820; peu len 4690; rabarber 715; andij vie 5—14; sla 26; bloemkool IA 2541; I 1524; II 815; komkom mer 817; spitskool 67; rode kool 66,80;groene kool 6; bieten 7—13; worteltjes 8—13; uien 12—31; sjalotten 3,50—10; aardap. drieling 712; aardbeien 1,202,40; tuinbo nen 611; selderie 26; peterselie 2—4 tomaten 78100 Nieuwe aug. 914; bessen 2556; perzik 3 19,50; pruimen 3—14; doperwten 20—36. HEILOO, 7 Juli aardbeien 1.20 —2,40; rode bessen 0,601,30; peu len 0,510,85; doperwten 0,24—0,42; tuinbonen 0,060,08; sperciebo- nen 0,820,94; kropsla 0,020,05; bloemkool 0,080,30; wortelen 0,09 0,14; andijvie 0,080,12. AVENHORN, 7 Juli Grove schot 10,10—10,80; middel 10,20— 11,80; driel 11—12; rode 13—13,80; kriel 5,907,30, aanv. 133,525 kg. WARMENHUIZEN, 8 Juli 59.000 kg aardappelen, eerstelingen. 9,80—12,00; .groot 9,80—10,70; drie lingen 10,60—12,30 kriel 3,50—8,30; rode eerstelingen 12,5012,70; -gr. 10,30; drielingen 5,40; 250 st. bloem kool 25—28,10. NRD.-SCHARWOUDE, 8 Juli Eerstelingen 9,6012,80; groot 8,70 —10,30; drielingen 10,30—11,40; kl. 66,90 rode eerstelingen 11,30 12,70; eigenheimers 19; bl. eigen heimers 16,5018,20; 100 kg rode kool 6,80. BEEMSTER. 7 Juli Schotse muizen 1115; schotse muizen 8 11,50; slabonen m. dr. 6270; sla- bonen z. dr. 7380; stamsnijbonen 6078; tuinbonen 6; peulen 41; dop erwten 1744; bl. blauwschokkers 2146; komkommers 717; bloem kool 844; rode kool 1014; savoye kool 5; sla 24,50; andijvie 58; rabarber 011; rode bieten 1013; bospeen 817; waspeen .1013; uien 610; rode bessen 2068; zw. bessen 77; klapbessen 24—49; per-, ziken 4-17; framb. 56—90; aard beien 58112; Frankenthaiers 205. LANGEDIJK, 8 Juli. 120.000 kg aardappelen 9.2012.70, doré 9.70 10.90, rode schotten 12.3014.30, bl. eigenh. 11.9015.80. grove 8.60 10.90, driel. 10.10—12.40, kleine 5.40 —8.10, 3200 kg gele kool 6—6.70, 54.000 rode kool 66.20, 900 kg to maten A 3386, B 8285, 30 kg sla- bonen 7682, 1000 stuks bloemkool I P. 29,70—32.70, I 18.80—25.40, 105 kg tuinbonen 6.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2