Zeeridders onderscheiden Een ernstige waarschuwing voor West-Europa Mgr. Hansen uit Canada terug Amerikaans opperbevel voor V.N.-strijdkrachten in Korea Pieter de Boer weer voorzitter Bond van Mobilisatie-invaliden Nederlanders overzee hebben goede naam Vele kansen ook in Frans-talig gebied Zondags-evangelie Motie tegen Licht veld verworpen Zuid-Molukken bieden steun aan India zal niet bemiddelen Minder Am. lucht vervoer naar Europa In Christus' Licht Buitenlands overzicht Veiligheidsraad verzoekt: Delegatie Antillen gearriveerd De zaak-Westerling Schadeloosstelling der Kamerleden Engeland levert olie aan communisten Vlissingen leefde op explosieven R.I.S. geeft een scheepsbouworder Waarschijnlijk droog weekend ZATERDAG 8 JULI T950 PACTNA 3 Vrijdagmorgen om kwart voor elf is Z. H. Exc. Mgr. Dr. M. j. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, met het K.L.M.-vliegtuig „Gouda" uit Canada in Nederland teruggekeerd. Op het vliegveld werd hij o.m. verwelkomd door de beide secretarissen van het bisdom Roermond en de hoog eerwaarde provinciaal der Redemptoristen Ch. Donker. Mgr. Hanssen, die in opdracht van het Nederlands Episcopaat naar Canada is gegaan om met de regeringsautoriteiten en de bisschoppen aldaar de immigratiemogelijkheden en de geestelijke verzorging der Katholieke immigranten te bespreken, toonde zich in alle opzichten voldaan over de resultaten van zijn reis» Mgr. Hanssen heeft o.a. een officieel bezoek gebracht aan de Eerste Minister van Canada, aan wie hij nogmaals de dank over bracht voor de bevrijding van ons land. Tevens heeft hij in de ver schillende provincies van dit uit- H.H MARTELAREN VAN GORCUM lm het Epistel van deze zesde TSondag wordt op verrassende wijze geschreven over het H. Doopsel. Sint Paulus heeft de oorspronke lijke manier van toedienen voor ogen: de priester dompelde de do peling onder water en zei daarbij: Ik doop U in de naam van de Va der en de Zoon en de H. Geest. Dit óndergaan ln het doopwater was het teken elk sacrament is im mers een teken, van het ónder, gaan, het sterven en begraven wor den met Christus aan ons oude leven, aan de zonde; het opduiken, het omhooggaan uit de diepe doop- kuil was het teken van de verrijze nis met Christus tot een nieuw le ven als vriend van God door de heiligmakende genade. Sint Paulus schrijft dit met deze woorden: „c'.oor het Doopsel ten dode zijn wij met Hem begraven, opdat zoals Christus uit de doden is opgewekt door de glorie van de Vader zo ook wij in nieuwheid van leven zouden wandelen". Deze gedachte moge ons de waarde van ons Doopsel weer hel der voor ogen brengen. Maar deze zin uit het Epistel, en meer nog degene die er op volgen: want als we met zijn dood in gelijkvormig heid zijn saamgegroeid, dan zullen we dat ook zijn met Zijn verrijze nis," is mee van volle toepassing op het martelaarsschap. De marte. laar groeit met Christus' dood in gelijkvormigheid te zamen. Op het feest van de H. Martelaren van Gorkum, vandaag 9 Juli, mogen we zeer zeker daaraan denken. Het waren er negentien: 11 Min derbroeders, 3 Pastoors, 1 Kape laan, 2 Premonstratenzen, 1 Augustijner Kanunnik en 1 Domi nicaan. 19 mensen van vlees en bloed die door hun marteldood sa mengroeiden met d" lijdende en stervende Christus. In de lijdende ChristusWij stellen ons de martelaren niet meer voor hunke rend naar de dood, Te Deum zin gend in een wonderbaar verlichte kerker. Wij, christenen en tegelijk humanisten van de twintigste eeuw, wij hebben een open oog voor het menselijk element, en wij mogen het gerust bekennen: het menselij ke in deze zonder twijfel uit verkorenen geeft ons meer troost, doet ons meer deugd dan de aureo. len der heiligheid, de gouden he melse glans die vroeger onontbeer lijk ras voor een heiligenleven. Als de eerste nacht van hun gevangen schap dronken geuzen de overste van 't Gorkumse klooster Nicolaas tegen een deur telkens weer om hoogtrokken, en hem met kaarsen 't gezicht, zijn mond, neus en oren brandden, dan hebben zijn metge zellen nadat de beulen moe zijn heengetrokken, rond hem gestaan en vol medelijden gepoogd zijn pijn te verzachten. Natuurlijk hebben zij hem voorgehouden het lijden van Onze Lieve Heer, en hem mis schien herinnerd aan dit stuk uit Sir Paulus' brief aan de Romei nen. Maar hun hart was doordrenkt van angst en vrees om wat zou kunnen volgen. Voor de geuzenhoofdman staan de martelaren moedig en belijden htm geloof in de ene, ware, heilige, uni versele Kerk en in de Waarachtige Tegenwoordigheid; zij staan sterk en zonder wankelen, zoals hun Meester voor Sanedrin en Pilatus, maar in hun donker gevangenishol maakten zij als Jezus de Olijfhof door, baden zij: „Als het mogelijk is, laat deze kelk aan ons voorbij gaan, maar Uw wil geschiede". Neen, het waren geen onwezenlijke helden; één van de Minderbroeders was weggevlucht uit Denemarken om de vervolging daar te ontgaan; zij waren mensen, die door de vreemde gebeurtenissen dooreen werden geschud, geen omhoog en geen omlaag kenden, en alleen dit éne vasthielden, door dik en dim: wij zijn Katholiek, een ander geloof is een dwaling. Voor hen werd de waarheid der Kerk belichaamd in Christus' Stedehouder. Dat was hun houvast. Door Gods genade werd het de ladder ten hemel. Dat alles is vandaag reden tot vreugde en reden tot bemoediging. Vreugde omdat hun zege groot is, omdat zij door gelijkvormig te wor den aan de lijdende Christus, gelijk vormig zijn geworden aan de verre zen Christus, omdat zij als heiligen glanzen in de hemel en bidden voor Katholiek en niet-Katholiek Neder land. Ook tot bemoediging, want zoals zij zijn wij, mensen van vlees en bloed. Als onze toekomst wat som ber lijkt, geeft het voorbeeld van de Gorkumse Martelaren ons moed: we hebben dezelfde vrees in ons hart, we hebben hetzelfde geloof en dezelfde goddelijke Vriend: Chris tus, onze Heer en Meester. En de zelfde belofte, die ons toeklinkt uit het Epistel, zal in moeilijke tijden ook in ons werkelijkheid worden. P. C. DE HAAS O FM. Feestdagen in deze week: Zondag 9 Juli HH. Martelaren van Gorcum. Vrijdag 14 Juli H. Bonaventura. Zondag 11 Juli O.L. Vrouw van de Berg Carmel. gestrekte land contact gehad en besprekingen gevoerd met de in stanties voor de immigratie in iedere provincie en met een twin tigtal bisschoppen. De grootste medewerking ontving hij ook van de Nederlandse ambassadeur Dr J. H. van Roijen. Overal waren zowel de bisschoppen als de we reldlijke autoriteiten vol lof over de Nederlandse immigranten. Men waardeert de Nederlanders voor al, omdat zij zulke harde werkers zijn en zich zo snel met het volk weten te assimileren. De bisschop pen roemden hen nog in het bij zonder als uitstekende Katholie ken. Ten aanzien van alle emigran ten uit de verschillende landen stelt Canada zich op het standpunt dat deze geep afzonderlijke groe pen, geen staatjes in de staat moeten vormen, maar dat zij deel moeten gaan uitmaken van het Canadese volk. Wat de zielzorg betreft: deze heeft de volle aandacht van de Canadese bisschoppen. Speciale Nederlandse priesters zullen wor den aangesteld voor de immigran ten, teneinde hen in de eerste tijd de overgang tot de nieuwe om standigheden te vergemakkelijken, niet echter om hen ais een afzon derlijke groep te blijven behande len. Want ook de immigranten moeten in het gewone parochiële leven worden opgenomen. Mgr. Hanssen waarschuwde er echter voor, dat men de emigra tie uit het vaderland en de immi gratie in het nieuwe land als een te eenvoudige zaak gaat voorstel len. Er liggen prachtige mogelijk heden in Canada voor de Neder landers, want, zoals de bisschop van Saint-Jean (Quebec) Mgr. Forget, het uitdrukte: „Sortir de sa patrie, c'est une dure neces- sité". En een regeringsautoriteit noemde immigratie een zwaar karwei: „Immigration is a pretty hard job!" Over het algemeen passen de jongeren zich het gemakkelijkste bij de nieuwe omstandigheden aan. Mgr. Hanssen heeft niet na gelaten in de verschillende provin cies ook een aantal Nederlandse gezinnen te bezoeken. Interessant is het daarbij op te merken, dat jonge kinderen van tien of elf jaar al vlot Frans en Engels spreken en dikwijls voor hun ouders als IN SURINAAMSE STATEN PARAMARIBO. De Staten van Suriname hebben Donderdag om 12 uur met 13 tegen 7 stem men de motie van wantrouwen tegen landsminister L. Lichtveld verworpen. Premier de Miranda verklaarde de motie te beschouwen als tegen de regering gericht, die geheel achter de minister staat. Van de 13 fractieleden van de Nationale Partij Suriname, door welke par tij de motie was ingediend, stem den er acht, die gisteren uit de partij waren getreden, tegen de motie. Onder hen bevonden zich de voorzitter en vice-voorzitter van de Staten en de fractie-voor zitter van de N.P.S. Ook premier de Miranda is uit de partij getre den. De andere N.P.S. leden heb ben ontbinding van de Staten ge- eist. VOOR ZUID-KOREA De vertegenwoordiger van de „Republiek der Zuid-Molukken" dr. J. P. Nikijuluw, deelt mede, dat hij namens zijn regering een telegram aan het secretariaat der Verenigde Naties te Lake Success heeft gezonden, waarin wordt gezegd, dat de aanbeve ling van de Veiligheidsraad (in zake Korea) door de regering van de Republiek der Zuid-Mo lukken als juist wordt erkend en dat zij bereid is aan de re publiek van Zuid-Korea steun te verlenen. NEW DELHI. Pandit Nehm, de eerste minister van India, heeft medegedeeld, dat India geen be middeling inzake Korea heeft aangeboden en dat het ook niet van plan is zulks te doen, India had volgens Nehru via de diplomatieke kanalen gepoogd het communistische China te doen toelaten tot de Verenigde Naties. Het toetreden van het communis tische China en het terugkeren van de Sowjet-Unie waren z.i. voorwaarden voor de mogelijkheid tot het volbrengen van de taak van de Veiligheidsraad en het regelen van het Koreaanse con flict op een vreedzame wijze. Nehru zeide, dat India geen en kele resolutie zou steunen ter wille van het tonen van een over tuiging of tendentie. Het zou ver der alleen resoluties aanvaarden, welke het conflict zouden ver zachten. Morele steun aan Zuid- Korea behoefde volgens hem niet noodzakelijk morele steun aan tolk optreden. Vooral het eerste Frankrijk in Indo-China en aan jaar moeten de Nederlanders hard werken en zich dikwijls veel ont zeggen, maar hun kansen in het nieuwe land zijn zeer groot. Het Franse taalgebied. Te zeer hebben de Nederlanders tot dusverre het Franse deel van Canada uit het oog verloren. Daar heerst echter een volkomen Ka tholiek leven, waar vooral de Bra banders en Limburgers zich heel spoedig thuis zullen voelen. Men heeft daar eigen Katholieke scho len en een universiteit, en de om standigheden z;jn in vele opzich ten gelijk aan die in onze zuide lijke provincies. Alles bijeengenomen achtte Mgr. Hanssen van dat standpunt van de zielzorg bezien, de emi gratie zowel naar het Engelse als naar het Franse deel van Canada volkomen verantwoord. Het voor deel daarbij is, dat de Canadezen bijzonder op Nederlanders gesteld zijn en hen graag zien komen. In totaal zijn er thans 22000 Nederlandse emigranten in Ca nada. 600 hunner zijn er reeds in geslaagd zich volledig zelf standig te maken. Amerika op Formosa te beteke nen. India had duidelijk gemaakt, dat zijn houding slechts betrek king had op Korea. FRANKFORT De trans atlantische vluchten van de Amerikaanse militaire luchtver voerdienst zijn „aanzienlijk be perkt", wegens „an>ere tijdelij ke verplichtingen", zo is Vrij dag te Frankfort officieel be kend gemaakt. Functionarissen van de luchtmacht weigerden enige bijzonderheden van deze verplichtingen te geven. De vliegtuigen zullen de normale transatlantische diensten her vatten, wanneer hun huidige missie is voltooid. Gemiddeld 10 vliegtuigen van de dienst landden en vertrok ken wekelijks uit Frankfort. Van nu af aan zullen gemiddeld slechts drie vliegtuigen per week tot nader order beschik baar zijn. Bjj K.B. is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid toegekend de erepenning voor menslievend hulp betoon, met bijbehorend loffelijk getuigschrift, wegens het met ge vaar voor eigen leven verrichten van onderscheidene reddingen: In zilver aan: W. Bruin, schipper van de motorreddingboot „Arthur", Scheveningen; C. Jonker, schipper van de roeireddingboot te Katwijk aan Zee; J. van der Meulen, schip per van de motorreddingboot „Neel- tje Jacoba" te IJmuiden; B. Ney, schipper, tevens motordrijver, van de motorstrandreddingboot „Abra ham Fock" te Hollum (Ameland); K. Toxopeus, stuurman van de motorreddingboot „Insulinde", te Oostmahorri (Fr.); S. Wielinga. schipper van de motorreddingboot te Harlingen; G. Stam, opstapper van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" te IJmuiden; J. van Put ten, motordrijver van de motorred dingboot te Lemmer; A. Steegstra, opstapper van de motorreddingboot „Insulinde" te Oostmahorn (Fr.); H. Bronk, opstapper van de red dingboot te Scheveningen; H. Benard, le machinist van de dub- bel schroef red din gboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland; Het héél andere in (h— de dingen, de mensen en voorvallen zien wij J, dikwijls niet; Gods toelating, verordening beschikking, Gods on eindig wijze, liefde volle, machtige voor zienigheid, Gods na bijheid, Gods hand, Gods werking in de dingen en door de dingen in mensen. BENEDICTUS A. van der Ster, le machinist van de dubbelschroefreddingboot „Pre sident J. van Wierdsma" te Bres- kens; G. Bijl, stuurman van de dubbelschroefmotorreddingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland; in brons aan: J. van der Mey, roeier van de roeireddingboot resp. vuurpijlrichter te Wijk aan Zee; A Gul, lid van de bemanning der red dingboot te Egmond aan Zee; P. Zwart, lid van de bemanning van de reddingboot te Egmond aan Zee; K. van der Vlies, roeier van de reddingboot te Petten; A. Troost, matroos van de dubbelschroefmo torreddingboot „Koningin Wilhel- mina" te Stellendam; J. Voois, ma troos-opstapper van de dubbel schroefmotorreddingboot „Presi dent Jan Leis" te Hoek van Hol land, wonende te Monster. TOCH NOC Een tweejarig meisje in Straatsburg viel bij het slaapwandelen uit haar slaapkamer van de tweede verdieping en werd onge deerd,op het plaveisel wak ker. Het kind liep de trap op, terug naar de slaapka mer, doch gleed uit. Toen kreeg het een buil op het hoofd SUIKERWERKEN FABRIEK UITGEBRAND Vrijdagavond ontstond een uit slaande brand in de suikerwerken- fabriek van A. Kooien te Helmond. De fabriek brandde bijna geheel uit. Een groot gedeelte van de voorraad suikerwerken en ma chines ging verloren. De schade wordt geschat op plusminus f20.000.en door verzekering gedekt Zwaar vermoeide infanteristen der Amerikaanse strijdkrachten aan het front op Zuid-Korea nemen een hoog nodige rust. Een van hen heeft zijn pijnlijke voet van kous en schoen ontdaan. Een ander ligt languit op de grond te slapen. Volgens gisteravond uit Korea binnengekomen legerberichten, waarbij melding werd gemaakt van een groot Amerikaans of fensief, zijn de Noord-Koreancn over een afstand van 16 km. te ruggeworpen. Aan dit militaire succes ging een mededeling gis termiddag van de Amerikaanse militaire bevelhebber in Korea, generaal Dean, vooraf, waarbij deze reeds aankondigde, d'at een Amerikaans offensief op handen was en dat er niet aan getwij feld behoefde te worden, dat de Noord-Koreanen spoedig weer over de oude grens op de 38ste breedtegraad zouden worden te ruggeworpen. Hoe verblijdend dit bericht op zich zelf ook is en ook voor het vertrouwen in de kracht van de Amerikanen nodig was, toch blijkt meer en meer, dat deze overval van de Russen in Korea slechts een klein onderdeel is van het grote Russische strate gische plan, dat nog niet rijp is voor uitvoering, maar waarvan de grote lijnen zich toch duide lijk beginnen af te tekenen. Van groot belang in dit op zicht zijn de, we zouden bijna zeggen opzienbarende medede lingen, welke de Berlijnse cor respondent van <le N. R. Crt. gisteravond in dit blad deed. Deze correspondent blijkt goede informatiebronnen achter het IJzeren Gordijn te hebben, zo als ook de vorige week Zater dag reeds bleek, toen hij be langrijke onthullingen wist te doen uit een conferentie door de Russische ambassadeur Sem- jonow in Berlijn voor de Russi sche en Oostduitse communisti sche autoriteiten georganiseerd en waarin deze pas uit Moskou gekomen zegsman mededeelde, „dat er voorlopig geen gevaar dreigde voor een derde wereld oorlog, omdat Rusland daar nog niet aan toe was". De kwestie- Korea zou, wanneer de Noord- Koreanen zelf niet in staat ble- Met 7 stemmen voor en onthoudingen van India, Egypte en Joego-Slavië heeft de Veiligheidsraad gisteravond een door Frankrijk en Engeland ingediende resolutie aangenomen, waarbij een verenigd commando wordt ingesteld over alle geallieerde strijdkrachten die Zuid-Korea hun hulp verlenen, en de Ver. Staten wordt verzocht, daarvoor een opperbevelhebber aan te wijzen. De Veiligheidsraad verwelkomt de prompte en krachtige steun die regeringen en volken van de V.N. hebben gegeven aan zijn re soluties van 25 en 27 Juni. De Vei ligheidsraad beveelt aan, dat alle leden, die strijdkrachten en an dere hulp verschaffen, deze be schikbaar stellen aan een ver enigd commando onder leiding van de V. S. De Veiligheidsraad verzoekt de V.S. de bevelhebber van dergelijke strijdkrachten aan te wijzen en machtigt het verenigd commando, naar goeddunken ge bruik te maken van de vlag der V.N. bü operaties tegen de Noord- Koreaanse strijdkrachten naast de vlaggen van de verschillende deel nemende landen. De voorzitter, de Noor Arne Sunde, zeide dat de naar wat som migen gehoopt hadden, korte en beslissende politionele actie ge worden was tot een geregelde veldslag waarvan de duur niet was vast te stelen. De republiek Zuid-Korea stond echter niet meer alleen in zijn strijd voor de vrij heid. De verbogen en gebroken ver- zetslinie kreeg geleidelijk meer vastheid door het uithoudingsver mogen en de moed van Ameri kaanse jongens, die 14 dagen ge leden nauwelijks gedroomd had den, de eersten te zullen zijn die zouden moeten optreden voor de idealen en beginselen van de V.N. Met hen bevonden zich ter zee en in de lucht de eerste contin genten Britse, Australische, Nieuw Zeelandse en Nederlandse strijd krachten en aanbiedingen van andere soorten hulp stroomden binnen van leden-staten. Arne Sunde sprak de hoop uit, dat de V.N. in de toegewijdheid aan de idealen der V.N. niet achter zou den blijven bij de mannen, die er hun leven voor gaven. De delegatie van de Neder landse Antillen, die naar ons land is gekomen om besprekin gen te voeren over de interim regeling, is gistermorgen op Schiphol aangekomen. De dele gatie bestaat uit de heren Plantz, Da Costa Gomez, Tromp, Debrot en Kroon. De belangrijkste punten, waar over met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer in eerste instantie ge sproken zal worden, zijn de structuur der Nederlandse An tillen, zoals die in het advies van de Staten en de minder heidsnota is weergegeven, de zetelverdeling en de eilanden- regeling. Prof. ir. W. Schermer- horn, voorzitter van de commis sie van voorbereiding, was ter verwelkoming op Schiphol aan wezig. VALT BUITEN JURISDICTIE VAN DE POLITIERECHTER SINGAPORE De advocaat van Westerling heeft gisteren voor de politierechter te Singa pore verklaard, dat Westerling niet aan Indonesië uitgeleverd zou kunnen worden, omdat er geen uitleveringsverdrag tussen Indonesië en Engeland bestond en de Engelse uitleveringswet niet van toepassing is op Indo nesië. De politierechter oordeelde, ^■at de zaak-Westerling buiten de jurisdictie van het politie- gerecht viel en gaf hem toe stemming de argumenten bin nen acht dagen aan het opper- gerecht te Singapore voor te leggen. Uit het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van Wet tot nadere regeling van de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer blijkt, dat de meeste leden zich met het ontwerp kunnen verenigen. In het algemeen betwijfelen ver schillende leden de juistheid van de in de Tweede Kamer geuite stel ling, dat het vervullen van andere functies naast het Kamervoorzitter- en -lidmaatschap nauwelijks meer mogelijk zou zijn. Het was hun b.v. geenszins bekend, dat de burgemees ters-Kamerleden hun burgemees tersambt minder goed zouden waar nemen. Het vervullen van andere maatschappelijke functies moet aan de werkzaamheid als Kamerlid ten goede komen. DRACHTEN Dezer dagen I De voorzitter deelde nog mee, dat had te Drachten plaats een Bui- hij graag zijn voorzitterschap wilde tengewone Ledenvergadernig van I neerleggen, en dat hem alleen zijn de Bond van Mobilisatie-Invali den. De waarnemend voorzitter, S. Mertens, memoreerde de moei lijke tijd voor het Bestuur tijdens de gevangenschap van de voorz., P. de Boer. De heer de Boer kreeg daarop de leiding en hield een lange toe spraak. Ter sprake kwam de strafzaak de Boer en ae laatste erkende, dat de boekhouding tijdens zijn arrestatie een achterstand had. De Boer ontkende met klem, dat hij verduisterd zou hebben en zei, dat hij terecht vrijgesproken was. Hij beklaagde zich over de onge hoorde toestand, dat hij direct bij zijn arrestatie door de modder ge haald was door de Officier van Justitie Mr. Hollander door het houden van een persconferentie met onware mededelingen van laag allooi. Verder werden huishoudelijke aangelegenheden besproken, als do trage en slechte uitvoering van de Wet van 5 Nov. 1948 voor de Mobi lisatie-invaliden. Betoogd werd, dat de contributie van f 5,50 per jaar steeds te laag is geweest en dat daarom bepaald was betaling van 15 pet. over de jaren 1947 en 1948 om een achter stand in te halen en om een strijd- kas te vormen ten bate van de leden. Medegedeeld werd dat de heer A. Bloeming te Emmen geroyeerd was als lid. AMERIKA STAAKT VERVOER LONDEN Uit bevoegde Engelse bron wordt vernomen, dat de Britse regering een Ame rikaans verzoek heeft afgewe zen, om „gezien de gebeurtenis sen in Korea", de olieleveran ties aan communistisch China stóp te zetten. Naar de „New York Times" uit Washington verneemt, heb ben de Ver. Staten alle ver schepingen naar het Verre Oos ten i» n olie en andere materia len, die van belang kunnen zijn voor de r«irlog, stopgezet, ten einde te voorkomen, dat de ma terialen in handen vallen van de landen, die met Noord-Korea sympathiseren. Het federale bestuur van het Australische verbond van zee lieden heeft bekend gemaakt dat zijn leden zullen weigeren mede te werken aan het vervoer van norlogsgoederen naar Ko rea. Het verbond staat onder communistische leiding. levenswerk ter harte ging en dat hij geen voorzitter wilde zijn zon der instemming der leden, wat ook gold voor het bestuur. Op de jaarvergadering zouden de leden vrijelijk kunnen beslissen. De vergadering was eensgezind en be tuigde haar trouw en vertrouwen in de voorzitter en het bestuur. Achter het kantoor van de N. V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft men in een oude schuilkelder een geheime dichtgemetselde berg plaats ontdekt, die boordevol zat met zware explosieve stof fen. De stoffen waren verpakt in kisten. Op iedere kist waren etiketten aangebracht, waarop werd aangegeven, waarvoor, in geval van ontruiming van Vlis singen door de Duitsers, deze explosieven moesten dienen. Het complete personeel van De Schelde heeft ongeveer vijf jaar lang in de onmiddellijke nabijheid van deze vulkaan ge leefd. TWEE BRITSE VLIEGTUIGEN BOTSTEN BOVEN DUITSLAND Een Britse Spitfire is tijdens de manoeuvres nabij het Britse vliegveld van Bückenberg tegen een transporttoestel gevlogen. De twee toestellen zijn neergestort en verbrand. De piloot van het jacht- toestel en de twee inzittenden van het transportvliegtuig zijn om het leven gekomen» ken, deze op te lossen, ter ver dere afhandeling worden over gelaten aan de Chinese commu nisten, die thans militair sterk genoeg waren om Amerika lan ge tijd de handen vol te geven en de Amerikaanse reserves voor een belangrijk deel uit te putten. Rusland zelf zou zich in dit conflict niet mengen, maar rus tig de tijd afwachten, om, wan neer deze voor Moskou gunstig is, toe te slaan. Gisteravond gaf deze Ber lijnse correspondent nu op deze prognose nadere en belangrijke aanvullingen. Hij meent te kun nen beweren, dat Moskou zeker niet voor het voorjaar van 1951 denkt aan een oorlog. Men re deneert op het Kremlin als volgt: De Ver. Staten hebben met hun atoomwapens nog een voorsprong van een jaar, maar dan hebben wij die ingehaald. Voorlopig hebben we niets an ders te doen, dan brandpunten in Azië te scheppen, waar de Amerikanen niet buiten kunnen blijven. Zij zullen daardoor ge dwongen worden steeds meer reserves van hun oorlogspoten tieel daar te gebruiken, waar onder de leveringen van wapens aan West-Europa zullen lijden. Een effectief Duits en Japans leger kan binnen een jaar niet opgebouwd worden en wanneer op die wijze Amerika veel ma teriaal heeft verloren, komt voor Rusland de weg naar West- Europa zo goed als vrij. Men zal er middelerwijl naar streven, de betrekkingen tussen Oost en West uiterlijk zo goed mogelijk te maken, teneinde de verras- sinff des te groter te doen zijn. Dit jaar is er voor Europa nog geen gevaar, aldus deze corres pondent, maar vanaf het voor- 1951 zal men er hier in West-Europa goed aan doen, dag en nacht met een gewap<"»id conflict rekening te houden. Hij voegt er nog aan toe, dat deze conclusies zijn gebaseerd op ge sprekken met Russische politici. Het zijn inderdaad geen hoop volle perspectieven, welke hier ontwikkeld worden, maar het is toch wel goed, dat wij de wer kelijkheid goed onder ogen zien, want alleen als West-Europa ontwaakt uit de dommel, waar in het nog altijd verkeert, en ophoudt allerlei politieke partij belangen op de spits te drijven, zoals op het ogenblik op een even verantwoordelijke als schandelijke wijze in België ge beurt en voor een deel ook in Frankrijk, is nog een gunstige wending mogelijk. In de Ver. Staten wordt men zich trou wens van de ernst van de toe stand meer en meer bewust en «chijnen ingrijpende ernstige maatregelen in overweging te zijn. Het feit overigens, dat men de atoom„verrader" Fuchs weer uit de cel heeft gehuld en in de laboratoria werkzaam stelt, om dat deze man een van de meest ieeniale deskundigen is op dit gebied, is wel een bewijs, dat men thans over alle bezwaren heen stapt. De bedoelde Berlijnse corres pondent wees er gisteravond ook nog op, dat we, wanneer Korea is afgedaan het doet er niet toe wie het wint met nieuwe incidenten in het Oos ten rekening zullen moeten hou den. Formosa staat op het Rus sische program, het Engelse Hongkong eveneens, Vietnam niet minder. Rusland zal zich in al deze conflicten, zo gaat hij verder, niet direct mengen. Het stookt het vuurtje alleen aan en laat anderen dan tegen Ame rika de kastanjes uit het vuur halen. Op een vraag aan Russi sche officieren van de generale staf, of een nieuwe oorlog op til is, antwoordden dezen, dat men thans doende is de Amerikanen over de oceaan handen vol werk te geven, in de hoop de weg naar Europa voor het Russische leger gemakkelijker te maken. Aan duidelijkheid laat dit al les niet veel te wensen over en het klopt vrijwel met de waarschuwing, door Churchill deze week in het Engelse La gerhuis uitgesproken. Het Westelijk halfrond /iag wel terdege op zijn hoede zijn. Aan ernstige waarschuwingen heeft het zeker niet ontbroken. God geve, dat de democratische volken er tijdig naar luisteren mogen. De „Republik Indonesia Serikat" heeft in Nederland een order ge plaatst voor 'n bebakeningsvaartuig ter waarde van ongeveer 3V< mil- lioen gulden. Het vaartuig is be stemd om in de Indonesische havens en havenmondingen de vaarroutes door middel van bakens uit te zet ten. De bestelling werd verkregen door de industriële handelscombina tie Holland, Den Haag, de export organisatie van zes scheepswerven, die de laatste jaren reeds veel vaar tuigen voor Indonesië hebben ge bouwd, waaronder inbaggermolens en havenmateriëel. (Van onze weerkundige medewerker) Over het Zuiden van ons land trad gisteren een storing op, welke plaatselijk aanleiding gaf tot enkele onweersbuien, waar van er een op het vliegveld Twente nog een regenval van 17 mm veroorzaakte. In het Noorden bleef het echter bij zacht regen achtig weer. Wanneer wij even een blik in de toekomst werpen, zien wij, dat een nog in omvang toenemend stijggebied van de luchtdruk over de Britse eilanden naar ons land beweegt. Hierdoor kan een tijdelijke verbetering optreden. Aan de Westzijde van dit stijggebied, komt weer een nieuwe depressie voor, die eveneens in Oostelijke richting trekt. Het K.N.M.I. verwacht dat het storingsfront van deze depressie met enige regen eerst in de namiddag of avond van Zondag ons land zal kunnen bereiken. Een periode met warm zomerweer kunnen wij helaas nog niet in het vooruitzicht stellen, maar voor het komende weekend ziet het weer er ook voor het Noordelijke deel van ons land niet ongunstig uit. ;n.l. overwegend droog en zoel zomerweer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3