Queuilie's record in kortstondigheid HET DUPLEX-HUIS Tentoonstelling gewijde kunst uit Missielanden ijy&i 3Ëm Huurverhoging Een blik op de achtergrond der Franse kabinetscrisis Gekerstend zonder karakter te verliezen Middelbare Meisjesscholen De Beurs uitkomst in de woningnood Naar wij vernemen: ZATERDAG 8 JULI 1950 PAGINA 5 Onder leiding van de Britse Marine werden uitgebreide oefenin gen gehouden, waaraan door zee- en landstrijdkrachten werd deelgenomen. Een schijnaanval op Southsea nabij Portsmouth maakte deel uit van de manoeuvres. Boven: Een met „dors vlegers" uitgeruste tank, die per landingsboot is aangevoerd maakt het strand vrij van landmijnen. Beneden: Een tank wordt per landingsvaartuig aangevoerd en rijdt door het water naar het strand. (Van onze parlementaire redacteur) II (slot) Een huurverhoging, die min stens de stijging van kosten en lasten opving, was dus zeker ge wenst en zelfs noodzakelijk. Ook de regering was al geruime tijd deze mening toegedaan maar zij stond voor de moeilijke vraag hoe de verhuurders ter andere zijde verlichting te bieden. Een huurverhoging zonder meèr zou immers het levenspeil hebben doen dalen en zou ook zeker niet door de Kamer zijn aan vaard. De regering is nu tenslotte met een huurverhoging van 15 gekomen, waar tegenover staat dat de loon- en inkomstenbelas ting (in verhouding zelfs nog iets meer) naar beneden gaat. Tegen dit percentage zouden nog verschillende bezwaren kunnen worden aangevoerd. Er zijn maatschappijen, die kans zagen om ook met de oude huren tot een bevredigende uitkomst te komen. Zij zouden de verhoging dus niet op de eerste plaats no dig hebben, maar de omstandig heden en het type van de wo ningen lopen zeer uiteen. Verschil in behandeling ware dus wel wenselijk geweest, te meer ook omdat weer anderen aan de verhoging zullen tekort komen. In de practijk is dat ech ter niet uitvoerbaar. Ook is er nog weinig zekerheid, dat de verhoging of althans mede ten goede zal komen aan een beter onderhoud. Het een tegen het ander afwegende is het percen tage van 15 echter wel aanvaard baar. Vooral ten behoeve van de kleine bezitters heeft de K.V.P.- fractie aangedrongen op een verhoging van 20 Ook de mi nister heeft dit percentage, al thans in tweede instantie, niet onredelijk genoemd, maar de verlichting anderszijds zou dan evenredig hoger moeten worden. Prof. Romme, heeft dat betwist en er op gewezen, dat de voor gestelde belastingverlaging nog wel enige speling laat. Dat mag dan zo zijn, maar het was reeds in Maart de heer de Bruyn, die er in de Eerste Kamer op wees, dat de 5 loonsverhoging in middels al weer door een prijs stijging van 7.6 is achter haald, afgezien nog van het feit, dat er heel wat arbeiders zijn, die zelfs de 5 loonsverhoging niet hebben gekregen. Een verhoging tot 20 zou intussen vooral de moeilijkheid hebben aangescherpt, die bij een verhoging van 15 nog on opgelost is blijven liggen: ieder een krijgt wel huurverhoging, maar niet iedereen krijgt dien overeenkomstig belastingverla ging. De -minst draagkrachtigen, zij die geen loon- en inkomsten- oelasting betalen, vallen er bui ten. Dat zijn dus zij, die uitke ring ontvangen ingevolge de noodvoorziening-Drees, mensen met lage pensioenen en ook vele prcte gezinnen. De katholieke afgevaardigde, de htei van Vliet, heeft voor de ze groepen op een andere vorm van compensatie aangedrongen, b.v. een huurbijslag. Direct suc ces heeft hij hiermede niet be reikt en dat blijft het zeer onbe vredigende bij deze nieuwe re geling, maar wel werd de toe zegging van de regering verkre gen, dat nog vóór de huurverho-, ging in werking treedt hierover met de Kamer van gedachten zal worden gewisseld. Dan zal op verzoek van de K.V.P. ook andermaal de moge lijkheid van een verhoging tot 20 onder het oog worden ge zien. Deze vasthoudendheid mo ge de „Maasbode" er toe bren gen haar vertrouwen in de heer van Vliet te vernieuwen, die, INTERNATIONAAL POLITIEK CONTACT van christen-democraten en christelijk-democratische partijen Zaterdag 1 en Zondag 2 Juli ver gaderde te Brussel het uitvoerend comité van de Nouvelles Equipes Internationales, een internationaal gezelschap van Christen Democra ten, (waarin van Nederlandse zijdei de KVP vertegenwoordigd is) on der voorzitterschap van de Heer de Schrijver van de CVP. Hat uitvoerend Comité besprak de conclusies van het Congres der NEI te Soc-rento; besloten werd ieder jaar een Congres te doen plaats vinden ter behandeling van een actueel politiek onderwerp. Over de Europese Samenwer king werd vooral de wens bena drukt om te geraken tot coördina tie van de verschillende organi saties op dit gebied en de diverse nationale groeperingen. Het comi té drukte voorts zijn voldoening uit over heit Plan-Schuman en sprak daarbij zijn vertrouwen uit, dat besprekingen over dit plan tot overeenstemming tussen de volken zou voeren in het belang van de vrede. Maandag 3 Juli kwamen een aantal vertegenwoordigers van de politieke Partijen op Christelijk Democratische grondslag eveneens te Brussel bijeen. De Katholieke Volkspartij was daarbij vertegen woordigd door twee afgevaardig den. I>e volgende Partijen hadden voor deze besprekingen een afvaar diging naar Brussel gezonden: M.R.P. (Frankrijk); Parti Cbxétien Social (Luxemburg); Parti Conser- vateur Populair Suisse; C-D.U. (Duitsl..)Oesterreichische Volks partei; C.V.P. (België) Democrazia Cristiana (Italië) In bespreking kwamen de Eu ropese problemen. 6667 NEDERLANDERS IN DE MISSIE WERKZAAM Volgens de laatste statistieken van de Congregatie de Propaganda Fide zijn er op het ogenblik 6667 Nederlanders in de Missie werk zaam. Van deze 6667 zijn er 3166 priester, 1060 broeder, 2394 zuster en 47 leken. Dit betekent dus, dat er op iedere 556 Nederlandse Ka tholieken er één werkt voor de uitbreiding van het Godsrijk in de% vreemde. naar het blad meende, een standpunt zou huldigen, ..dat ongeveer overeen kwam met het socialistische!" Voor het einde van het jaar wacht ons een nu dubbel belang rijk lonen- en prijzendebat. De regering blijft hopen, dat haar onderwijl een internationale prijsdaling te hulp zal komen. Gaat deze hoop niet in vervul ling, (en deze hoop is al eerder gebleken een ijdele te zijn), dan wordt het andermaal de vraag op welke wijze dan wèl het ver stoorde evenwicht hersteld moet worden. Er moet compensatie komen voor de gestegen kosten van le vensonderhoud, compensatie ook voor de huurverhoging voor zo ver daarin thans nog niet is voorzien en wanneer de K.V.P. bliift aansturen op verdere huur verhoging, dan zou deze com pensatie nog weer hoger moeten zijn dan nu wordt nodig geacht. En tenslotte is er dan nog altiid de wachtgeld- en werkloosheids verzekering. die op invoering wacht en die in sommige be drijfstakken een premie van de arbeiders van 6 a 7 zal vra gen! De regering staat hier dus wel voor een zeer moeilijke taak. AARTSBISSCHOP CUSHINC VAN BOSTON „Het Westen heeft ideeën nodig" CLEVELAND (K.N.P.). „Ter wel het communisme over ideeën beschikt, waaraan zijn aanhangers fanatiek geloven en waarvoor zij zelfs bereid zijn te sterven, schijnt er bij ons in het Westen geen even waardige bereidvaardigheid voor onze ideeën te bestaan." Deze waar schuwing liet de bekende aarts bisschop van Boston, mgr. Richard J. Cushing, horen tijdens de jaar vergadering van de Newman Club Federation te Cleveland. Wat het Westen allereerst nodig heeft, aldus mgr. Cushing, is een wedergeboorte van de grondgedach ten van het christendom en ver volgens nieuwe mensen, die bereid zijn deze ideeën te verkondigen teneinde daardoor het communisme effectief te kunnen bestrijden. Al het vele praten over democartie en vrijheid m het Westen blijft daar om meestal geheel zonder resul taat, omdat het zidh gewoonlijk slechts met de uiterlijke vormen bezighoudt en daardoor niet het diep-menselijk verlangen van de mens naar vriendschap, wederzijds begrip, waarheid en liefde weet te bevredigen. BELGISCHE POST PER HEFSCHROEFVLIECTUIC In de loop van de maand Augus tus zullen de Belgische posterijen de post in het binnenlandse ver keer per helicoptere gaan verwe ren op het circuit Brussel, Libra- mont, Luik, Tongeren, Hasselt, Beringen, Turnhout, Herenthals, Antwerpen, Brussel. De post op dit circuit zal nog dezelfde dag besteld worden. De Belgische luchtvaarmaatschappij Sabena heeft ten behoeve van deze dienst twee hefschroefvlieg- tuigen in de Verenigde Staten be steld, die 250 kg post kunnen mee nemen alsmede, een bemanning van twee personen. De heer Dellaert naar Lydda De heer U. F. M. Dellaert, direc teur van de luchthaven Schiphol, zal zich Maandag naar Israël be geven. Op uitnodiging van de Israëlische regering zal hij onge veer veertien dagen in Lydda ver toeven om advies te geven over de exploitatie van het vliegveld aldaar. 72-jarige per fiets naar Rome Deze week is de 72-jarige heer Franssen uit Mook in gezelschap van twee inwoners van Gennep en Bergen vertrokken voor een pelgrimstocht naar Rome. De on geveer 2400 km lange tocht zal 2V2 maand vergen. Een complete tentuitrusting voor het verblijf 's nachts wordt op de fietsen mee genomen. „De strop voor Acheson, Bevin en Schuman" Het Russische blad „Li- teraturnaja Gazeta" heeft een artikel gepubliceerd van de Sovjet-Russische rechtsgeleerde, Scejnin, die beweert dat de Anglo- Amerikaanse rechters tij dens de Neurenbergse pro cessen voor de Duitse be schuldigden te clement zijn geweest omdat zij er een voorgevoel van had den, dat ook zij zelf een keer op de beklaagden bank zouden komen te zitten. De schrijver zegt dan openlijk, dat in geval van een nieuwe oorlog het internationale tribunaal Acheson, Bevin en Schu man zal laten ophangen, evenals met Ribbentropp en diens kornuiten is ge beurd". (Van onze Parijse correspondent) Zo is dus Dinsdagavond om half acht het kabinet-Queuille, dat Zondagavond om half acht gevormd was, alweer gevallen. Een record van kortstondigheid! De regering-André-Marie, die twee jaar geleden van het politieke toneel werd weggevaagd nog vóór zij haar eerste besluit had kunnen nemen, wist het tenminste tot een levensduur van drie dagen te brengenVoor „de brave dokter Queuille", wiens eerste kabinet het wel dertien maanden had uitgehouden, hetgeen ook een record, namelijk van langdurigheid!, was, moet het een merkwaardige gewaar wording geweest zijn. En zijn vriendelijke glimlach voor de persfotografen, toen hij zo juist bij de president der republiek, Vincent Auriol, zijn ontslag had ingediend, schonk dan ook iets mysterieus aan zijn gelaat De uitdaging van „de brave dokter!" Hoe vreemd het moge schijnen, toch is de ongelukkige en verwarde historie rondom de snelle val van 't kabinet-Queuille niets eens zo on begrijpelijk. Misschien zelfs heeft Queuille wel opzettelijk „de Goden getart". Hoe men het ook wendt of keert, het aanwijzen van Paul Rey- naud als specialist voor Indo-China en het Verre Oosten en van de oud- Gaullist Giacobbi als minister voor de regeling van het lot der ambte naren, was een uitdaging aan de socialisten. Ook verschillende Ka tholieke M.R.P.-ers zagen er een persoonlijke uitnodiging tot een duel in: Anders zouden er op de 146 M.R.P.-ers niet 10 zijn geweest, die tegen stemden en 34, die zich ont hielden. Maar men zal vragen: waarom daagde Queuille de socialisten en de „linkse" Katholieken uit? Wel, merkwaardigerwijs juist omdat hij zo graag mét hen wilde regeren... Men bedenke, dat hij bij vorige ge legenheden reeds twee maal voor de functie van kabinetsformateur had bedankt, omdat de socialisten weigerden met hem mee te werken. „Zonder de socialisten acht ik geen regering mogelijk", zei Qeueille die beide malen. En ziet, toen hij dan toch een ministerie zonder S.F.I.O.- ers formeerde, bleek het, heel dui delijk en zelfs demonstratief, een onhoudbaar ministerie! Het was, alsof hij er slechts op uit geweest was om in feiten te bewijzen, dat voor een houdbare regering de steun der socialisten onmisbaar is... Met dit al zit Frankrijk thans „met de gebakken peren", zoals men in Nederland zegt. Het minimum salaris, dat als grondslag moet die nen voor de reeds tien maanden geleden beloofde „collectieve loon- overeenkomsten", is nog altijd niet vastgelegd. Zelfs de begroting is, in deze zevende maand van het jaar, nog niet in kannen en kruiken. Ver der zijn er de Westeuropese „kolen- en staalgemeenschap", de Frans Indochinese conferentie en het wa pengeweld op Korea, alle facto ren, die een regering meer dan ooit noodzakelijk maken! Maarvolgens Queuille en volgens vele verantwoordelijke Franse politici, dient dat een coa litie-regering op brede grond en met een beperkt, maar welomlijnd programma te zijn. Coalitie van socialisten, katholieken en radica len. Zij zal moeilijk te hervinden zijn, maar het is mogelijk. De socia listen zouden dan wat minder hoge sociale eisen moeten stellen, sommi ge katholieken wat minder beangst voor wijziging van het kies-stelsel, de radicalen wat minder zuinig op het gebied van lonen en pensioe nen. Op zoek naar een program Reeds daags nadat Queuille ten val was gebracht zijn de vertegen woordigers der drie partijen al ach- ZONDAG 9 JULI zal in de twee nieuwe gebouwen van de H. Stoel aan de Via della Conci- iiazione te Rome de tentoonstel ling worden geopend van gewij de kunst uit de missielanden Deze tentoonstelling heeft ten doel door het exposeren van ori ginele kunstwerken een beeld te geven van de Christelijke kunst, zoals deze leeft onder de volke ren, die door de arbeid van de missionarissen tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan. Door de ze expositie zal het voor de eer ste maal in de geschiedenis mo gelijk zijn een algeheel over zicht te krijgen van gewijde kunst in de missielanden. Uit deze gewijde kunst zal blijken, dat de Katholieke gods dienst zo diep in de ziel van de inlandse volkeren is doorgedron gen, dat hun kunst een christe- ijk karakter heeft gekregen, zonder evenwel de eigen aard te verliezen. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van 4.500 vierkante meter en is in 23 afdelingen ver deeld. Deze 23 afdelingen zijn op haar beurt in twee hoofd groepen ondergebracht. Tot de eerste hoofdgroep behoren de landen van het Nabije Oosten, het Verre Oosten en Noord- Afrika. Tot de tweede groep be horen de overige landen van- Afrika met Oceanië, de noorde lijke streken van Canada en de landen van Zuid-Afrika met hun primitieve bevolking. In de sectie van India, die ver zorgd is door pater Heras S.J. directeur van het „Indian Histo rical Research Institute", wor den o.a. de werken tentoonge steld van drie beroemde schil ders uit dit land, namelijk van Olympicus C. Rodriguez, Chan- drakant Mhatre en van de schil deres Trinidade. In de sectie van China, ver zorgd door pater Merveille S.J en door pater van Genechten van de Congregatie van Scheut, zijn de wérken van Chinese schiders te bewonderen, o.a. van Lucas Toen en Chang-Shao-Ho. Voor de samenstelling van de Japanse sectie heeft de gewezen ambassadeur van Japan in Ro me, Auriti, zijn medewerking verleend. Hier ziet men de wer ken van verschillende Japanse kunstenaars, o.a. van Kimuro Keiso, Okayama, Nakata Hide- kasu, Furuya Kiyioshi en There- se Koseki. De sectie van Indo-China werd ingericht onder toezicht van de zeer bekende Indochinese schil der Le Van De. Zij zal vele kunststukken van een groot aan tal Indochinese kunstenaars be vatten. Voorts zijn er nog de secties van de Philippjjnen, In donesië, Noord-Afrika en de landen van het Nabije Oosten. In de tweede groep neemt de sectie van de Belgische Congo een zeer voorname plaats in. De voorwerpen van gewijde kunst uit de Belgische Congo werden enige maanden geleden in Brus sel tentoongesteld. Deze exposi tie is daarna met medewerking van de Belgische regering in haar geheel naar Rome overge bracht. Op bijna dezelfde wijze heeft de Franse regering de sec tie van de Franse koloniale ge bieden in Afrika georganiseerd De tweede hoofdgroep bevat o.a. nog drie compleet ingerich te kapellen, zoals deze worden gebouwd in India, Afrika en Oceanië. FAMILIERUZIE TE ROTTERDAM De 44-jarige nachtwaker W. J. B. en zijn bij hem inwonende schoonzoon, de 27-jarige naai machinemonteur W. M„ een Zwitser van geboorte, konden niet al te best met elkaar over weg. Donderdagavond kregen zij ruzie en Vrijdagmorgen om zei ven uur ging B., vergezeld door de 36-jarige J. van der S„ een buurman, die op de tweede eta ge woont, naar de voorkamer, waar zijn schoonzoon sliep. Weer ontstond er een hevige ruzie, die tenslotte zo hoog liep, dat de Zwitser met een pistool, dat vermoedelijk onder zijn kussen was verborgen, op beiden schoot. Zijn schoonvader kreeg 'n schot in het dijbeen, maar de buur man werd door vier of vijf scho ten in de buik geraakt. Beiden moesten naar het Zuiderzieken huis worden gebracht. De poli tie heeft de dader gearresteerd. ter de schermen begonnen met on derhandelingen. „Hoe en waar vin den wij een programma?", ziedaar hun probleem. Dat dit probleem op gelost kan worden, is een feit. Maar dat het moeilijk zal zijn, staat ook vast. Het spijt ons, maar de ma nier, waarop de socialisten, die zes of zeven maal achtereen een rege ringscrisis veroorzaakten, hun on misbaarheid bewezen, leek inder daad een klein beetje op politieke chantage, en dat heeft wel degelijk kwaad bloed bij de anderen ver werkt. Een hinderpaal te meer! Doch als de drie partijen er niet in slagen, het althans op een paar principiële punten met elkander eens te worden, dan wordt de toe stand heel nijpend. Met recht en re den mag dan gezegd worden, dat het huidige parlement Frankrijk tot onregeerbaarheid veroordeelt. En dit zou op de volksvertegen woordiging een zeer zware verant woordelijkheid leggen. Er is reden, aan te nemen, dat de S.F.I.O. daar oog voor heeft, althans: waarom zou de secretarisgeneraal der partij Guy Mollet zich anders bereid ver klaard hebben, uit handen van Vin cent Auriol een „informatorische opdracht" te aanvaarden? Kamerontbinding onwaarschijnlijk Tenslotte: men hoort brj iedere Franse regeringscrisis steeds maar weer over Kamer-ontbinding en vervroegde verkiezingen reppen. In werkelijkheid is die kans zeer gering. Het zou trouwens een poli tieke domheid van de eerste rang zjjn! Ten eerste, omdat men dan volgens de grondwet verplicht zou zijn, een „overgangsregering'' te vormen met communisten er in, het geen natuurlijk een kolfje naar de hand van Pa Stalin zou zijn. Ten tweede, omdat men zonder wijziging van de huidige Kieswet zonder eni ge twijfel een nieuw parlement zou verkrijgen, dat nóg onhandel baarder zou blijken. Heus, Queuille. weet wel, waarom hij steeds zo op verzoening aandringt! RIJK GAAT ER 13 STICHTEN In het ontwerp van wet „Wijzi ging van de Middelbaar-Onderwijs wet en de Hoger-Onderwijswet" wordt voorgesteld enige wijzigingen in de Middelbaar-Onderwijswet en de Hoger-Onderwijswet aan te brengen, waarvan de voornaamste zijn het verlenen van voorschotten op het subsidie ten behoeve van gesubsidieerde gemeentelijke en bijzondere scholen ovor voorberei dend Hoger en Middelbaar Onder wijs en het stichten van middelbare scholen voor meisjes door het rijk, op grond van de groeiende belang stelling voor onderwijs aan Mid delbare Scholen voor meisjes. Het ligt in het voornemen voor alsnog slechts aan dertien Rijks- Hogere Scholen een afdeling Mid delbare School voor Meisjes te ver binden. Daarbij zijn slechts in aan merking gebracht gemeenten, waar uitsluitend het Rijk in de behoefte aan openbaar middelbaar onderwijs voorziet. Deze merkwaardige foto van een Gloucester Meteor 8 straal jager in duikvlucht toont de uitzonderlijke kwaliteiten der manoeuvreerbaarheid van een van de nieuwste en krachtigste wapens der Britse Royal Air Force. Betere haringvangsten Na een tijd van zeer grote schaarste in de haringvangsten wa ren de vangstberichten van gister morgen uit zee buitengewoon goed. Schoten van 50, 80 en zelfs meer dan 100 kantjes kwamen voor. Ge zamenlijke loggers van verschillen de rederijen vingen 400 tot 700 kantjes. Het meeste werd gevangen op 58 graden noorderbreedte en 30 graden oosterlengte. Men hoopt, nu dg,t de lange schaarsteperiode ach ter de rug is vooral nu binnenkort een partij nieuwe haring naar Duits land kan worden verzonden. Hr. Ms. „Evertsen" op weg naar Korea Hr. Ms. torpedobootjager Evert sen is gisterenmorgen om half vijf Ned. tijd (12 uur plaatselij ke tijd) uit Indonesië naar Ko rea vertrokken. Het Bij tientallen worden thans overal in het land „duplex-wonin- gen" gebouwd. Dit zijn huizen die in de vorm van een ééngezins woning worden opgetrokken, doch tijdelijk in een beneden- en een bovenhuis worden gescheiden. In het bovenhuis worden voorzieningen voor keuken-, toilet en dergelijke aangetroffen. ten komen. Volgens dit programma AMSTERDAM, 7 Juli. eind van de week bracht een ver rassende wending op de effecten- markt. Na vele dagen van koers- afbrokkeling was de stemming van daag opmerkelijk beter. Niet slechts de Sumatra tabakssoorten, die ge stimuleerd werden door de betaal baarstelling van het dividend der Deli Maatschappij op Maandag a.s„ maar practisch alle fondsen lieten koersverbeteringen zien, gepaard gaande met iets grotere activiteit in de verschillende hoeken. Wat de internationale soorten betreft, was ten dele weer de arbi trage aan het werk, maar ander zijds viel vast te stellen, dat het publiek van enige belangstelling deed blijken. Koninklijke Olie werd het divi dend van 9 procent verhandeld. De koers was 260 (gisteren 266) en in feite dus 3 procent hoger. Zelfs werd nog 26i'/t genoteerd. In de overige hoeken waren de Cultures toonaangevend en vooral in tabak ken ging meer om dan anders. Na de hogere openingskoersen bleef de tendens opwaarts gericht en het slot kwam merendeels op het hoog ste punt van de dag. Ook voor Amsterdam Rubber was enige vraag, in mindere mate echter voor H.V.A. Wederom werden aandelen Indische Bank in open hoek ver handeld, boven het slotpeil van gisteren. In navolging daarvan kwam ook Koloniale Bank reeds in de eerste tape tot notering. Scheepvaartfondsen werden even eens door de betere ondertoon van de markt be-invloed en waren aan de vaste kant, vooral voor Scheep- I en 59 respectievelijk 8000, 5000 en vaartunie. 13000 duplexwoningen gereed moe Sommige duplex-woningen heb. ben twee toegangsdeuren andere een gemeenschappelijk portaal met eigen ingangen. Beneden- en bovenverdiepingen zijn gesplitst. Gelijkvloers heeft men een woonkamer met een of twee slaapkamers, keuken, toilet, berg kast of keldertje. De bovenwoning, bestaat uit zitkamer, slaapkamer (soms twee), slaapkabinet of dou- chechel met toilet en een keuken die ofwel tot slaapvertrek ofwel tot badkamer kan worden omgebouwd. Sommige types woningen hebben een zolcjer of vliering, andere niet, Opzet der „duplexhuizen" is om snel een einde aan de schrijnende woningnood te maken. Met hetzelf de bouwvolume immers kan men twee maal zo veel gezinnen ge- scheióen onderdak brengen, dan met normale bouw het geval is. Is eenmaal de nood gelenigd, dan kun nen de duplexhuizen geleidelijk om gebouwd worden tien jaar na hun bouw dus zodat deze vorm van onderdak genormaliseerd zal worden. Het splitsen van een nor male, nieuw te bouwen midden stands. of arbeiderswoning kost ongeveer 800 gulden, het normalise ren 300 gulden. De bestrijding de zer extra kosten wordt gevonden in de huur van het totale pand over de eerste 10 jaar, die 50 procent hoger ligt dan de normale huur, die een dergelijk pand anders zou opbren gen. In 1960 einde woningnood? Men is op instigatie van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting tot het bouwen van duplexwoningen overgegaan, omdat men dan bij dergelijke con structie het woonpeil niet blijvend behoeft te verlagen. Ongevper 3500 duplexwoningen zjjn thans gereed; 4500 zijn in aan bouw. Volgens een schema van het ministerie zouden in 1950 driedui zend, het volgende jaar 5000, in 1952 achtduizend, in de vier daarop volgende jaren 10.000 en in 1957, 58 Inwoners van Formosa bezig met het vullen van zandzakken, die geplaatst worden rond alle belangrijke gebouwen als voor zorgsmaatregel tegen de te verwachten luchtaanvallen van de Chinese communisten. en het reeds afgewerkte zou Neder land tot 1960 ongeveer 75.000 „du plexwoningen" voor 150.000 gezin nen krijgen. In 1960 zou een norma lisatie beginnen door geregeld bij bouwen van nieuwe eengezinswo ningen, dat de „duplex-bewoning" moet uitroeien. Volgens deskundigen van het mi nisterie wordt het inlopen van het thans bestaande woningtekort hier door met vier jaar bespoedigd. Men moet de bewoners eens ho ren over deze woningen. „Ik wil er nooit meer uit", zei een „duplex"- huisvrouw, maar ja, dat zal na ver loop van jaren toch moeten en daarin zullen gezinsuitbreidingen, ook wel een woordje meespreken. Men moet er uit op den duur. Ook al zijn huren van vier tot zes gulden nog zo aantrekkelijk. Ministerie, woningbouwverenigingen en ge meenten zijn nergens zo bang voor als voor verlaging van woonpeil en „woonzede" in Nederland. Brj voor keur plaatst men jonge gezinnen in deze huizen, want dan is de prik kel om in de loop der jaren een groter huis te gaan bewonen het sterkst. Niemand beschouwt de „duplex- woning" als ideaal. In vergelijking echter met noodwoningen acht men dit systeem van tijdelijke splitsing voordeliger, degelijker en daarvoor verkieslijker. heeft ook de Nederlandse federa tie van beeldende kunstenaars bij de Haagse gemeenteraad gepro testeerd tegen de beslissing van de jury voor de Jacob Maris- prijs werden bij een inbraak, Donder dagmiddag gepleegd bij de familie A. aan de van Montfoortlaan te Den Haag, gouden sieraden ter waarde van f 1000 ontvreemd. heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de behandeling van de zaak tegen Holdert, tijdens de be zetting directeur van de Telegraaf, geschorst. De Raad wil een psy chologisch voorlichtings-rapport over de persoon van verdachte. verwierp de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep van de voor malige corpschef van de gemeen tepolitie te Bussum, E. J. W., die tot 14 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. W. is lid ge weest van het Vrijwilligerslegioen en heeft verschillende personen verraden. is de oude Kunst- en Ansichtbeurs te Delft Donderdag gesloten. Bij na 16000 personen, waarvan onge veer dertig procent vreemdelin gen, brachten een bezoek aan deze tentoonstelling. Men is zeer tevre den over het resultaat. werden Donderdagmiddag te Am sterdam uit drie geparkeerde auto's verschillende kledingstuk ken en reisdekens ontvreemd. Van een auto had men een ruit inge drukt. Autobotsing door bliksem Op de rijksweg ten Noorden van Arcen kwamen gisternacht bij onweer twee elkaar passerende auto's in botsing, tengevolge van het feit, dat de bestuurders door een felle bliksemstraal verblind werden. Het ongeval liep overi gens goed af. Een der wagens werd geducht gehavend, maar nie mand kreeg persoonlijk letsel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5