Hoofdstad van Drente in feeststemming op de vooravond van de monsterrace Budge Patty werd kampioen in het heren-enkelspel Van toen er nog schuilkerken waren Een Anr van I Acht renners van TT uitgesloten Internationale motor-sterrit naar Groningen MORGEN In Assen dreunen nu de motoren Verbeten Italianen Duke kent geen vrees en wikt zijn kans „PRESSO Drie Nederlanders en hele Noorse ploeg M M Italië krijgt de F.I.M.-beker Eerste trophee in Wimbledon in de sport Slijkhuis wint 3000 meter Onder tram gelopen Hoe moeilijk het is om het Pausdom uit te roeien Goede sigaretten 16 procent duurder Russen actief aan Tito's grens Opnieuw een Brits toestel beschoten Dit is geer PAGINA 6 ZATERDAG 8 jULI 1950 (Van een onzer verslaggevers) ASSEN. De hoofdplaats van 't ,,Ollc Lantschap" was gisteren in feestroes. Er heerste in Assen een drukte, zoals deze alleen aan de vooravond van de internationale T.T.-raee kan heersen. We moeten eerlijk bekennen, de feestelijke aankleding van Assen is grootser dan tijdens het Koninklijk bezoek, dat Assen enige weken geleden ten deel viel. De stad kent dit feest van het begin Juli. En meer dan ooit be tekenen de T.T. races dit jaar iets voor Assen. Immers, dit jaar viert het T.T.-bestuur zijn 25-jarig jubi leum. Een jubileum, dat herdacht is tijdens een drukbezochte receptie in Hotel „De Hertenkamp". Groot was het aantal sprekers, dat hier woorden van gemeende hulde aan het T.T.-bestuur bracht, voor haar jarenlang ijveren voor de internationale T.T.-zaak. Men moge dan optimistisch zijn ten opzichte van de weersverwach tingen en menen dat wat er giste ren is gevallen, vandaag niet valt, maar voorlopig vertrouwen we eerst op die Drentse boer, die gis teravond laat nog over zijn erf kuierde, bedenkelijk naar de lucht keek en tussen het kauwen van zijn pruim zijn weersverwachting voorspelde: „Het weer liekt niet te best voor morgen." En regen op het circuit van Drenthe betekent gevaar, ondanks de grote veiligheidsmaatregelen, welke door het organiserend be stuur zijn getroffen. Mogen we de renners, die we gisteren in de piste spraken, geloven, dan wordt het opletten morgen in Assen. Los van de T.T.-races gezien, ''heeft ook de organisatie met de hardnekkige regenval van de afge lopen dagen te kampen. De par keerterreinen gelijken meer op grote modderplassen en de wagens zakken hier ver in de modderweg. Met veel waardering overigens voor de organisatie van de T.T. had men toch ook hier rekening mee moeten houden. Het zal dan ook veel moeite kosten voor dat de eerste auto's hedenmiddag van de parkeerterreinen wegrijden. Alles op alles. Het is te begrijpen, dat men van daag vooral in de zware klasse alles op alles zet. Het uitvallen van Artie Bell in de Norton-ploeg betekent stellig een verzwakking van deze ploeg, hoewel Dick Dale een waardige representant van Artie Bell is. Evenwel heeft het Mondial Con cern besloten dat zowel Nello Pa- gani als Umberton Masetti vandaag niet in de 125 cc klasse zullen star ten. Het ziet er dan ook naar uit, dat men alles op alles zal zetten om deze beide Italianen vandaag te laten winnen. Norton zal zijn best doen, zo ver zekerde ons Geoffrey Dake toen hij bezig was zijn motor te controle ren, voordat hij startte voor zijn verplichte trainingsrit. DE BESTE PAARDEN NAAR SCHEVENINGEN Voor de 300 meter draverijen, die Donderdag 13 Juli a.s. op de Scheveningse Boulevard waar twee loopbanen met een zandlaag worden aangelegd zullen wor den gehouden, zijn in totaal 16 paarden uitgenodigd, die alle hun sporen op de korte baan verdiend hebben. Daarbij zijn de 17-jarige vos Allouez, Excellentie Brewer, Lucky Fanfare, Limbus, Johan nes, Abdullah Scott (Ned. record houder lange baan), Herold Mc G., Miss A en Hanover. RONDE VAN DENEMARKEN Nederlander Dekkers leidt KOPENHAGEN, 7 Juli De eerste etappe van de driedaagse ronde van Denemarken, werd ge wonnen door onze landgenoot Hans Dekkers, die de afstand van 106,2 km aflegde in 2 uur 3 min. 20 sec. De tweede halve etappe van Nyborg naar Horsens over een afstand van 153.8 km. werd ge wonnen door de Deen Oester- gaard. Zijn tijd bedroeg 4 uur 9 min. 28 sec., onze landgenoot Hans Dekkers noteerde dezelfde tijd en bezet na de eerste dag in het algemeen klassement de eerste plaats met 6.46.48. De beide andere Nederlandse deelnemers, Willekes en La Grouw kwamen met een grote groep binnen, waarvan de renners allen ex aequo geklasseerd wer den in 6.51.36. Deze Duke belooft veel voor van daag, Soepel rijdt hij over het cir cuit en wat meer zegt althans voor naar overwinning strevende motorrenners hij kent geen vrees. Hij wil overwinnen, ondanks het handicap van de afwezigheid van Artie Bell. Maar men moet ook de aanwe zigheid van de Italianen niet weg cijferen. Zij zullen verbeten vech ten om de eer van hun land en hun fabriek, ondanks het feit dat Nello Pagani en Umberto verstek zullen laten gaan in de 125 cc klasse. Bruno-Ruffo is nu top-man van de Mondial geworden. Met alle waardering voor de prestaties van Nello Pagani, zal Bruno Ruffo een waardige representant van Pagani in de 125 cc zijn. Wat de Nederlandse deelnemers betreft, naast Wim Zijlaard zal ook de Zuidlaarder Jaap Vening een fabrieks m.v. in de 125 cc klasse berijden. De derde m.v., die even eens aan een Nederlander zou wor den vrijgegeven, staat stuk en zal dus niet starten. Vanmorgen om 11 uur is de strijd begonnen, een strijd, die zich voor namelijk concentreert in de zware klasse tussen A.J.S., Gilera en Norton. (Van een onzer verslaggevers) ERGENS BIJ ASSEN Een druilerige regen doorweekte gis teravond de Drentse hei rondom de startplaats van de Asser T.T. „3de Haar". De duisternis was reeds gevallen en het proefdraaien van enkele Gilera's en Norton's verstoorde de vredige stilte van dit Drentse landschap. Taxi's zijn vooral in de late avonduren in Drente een onbekende weelde, zodat er niets anders opzat, dan dat wij ons per pedes apostolorum naar Assen begaven, ongeveer een uur gaans van de T.T. start plaats. Doorweekt van de steeds aanhoudende regen werd het ons op de duur te bar. Toen ontdekten wij twee vurige kop lampen, die op ons af kwamen. De wagen stopte en wij staken het hoofd door het portierraampje om de chauffeur te bewe gen ons naar de Drentse hoofdplaats te brengen. Ons verzoek in keurig Nederlands werd echter beantwoord met enkele Italiaanse volzinnen. Even staakte het gesprek, maar toen wij het woord „Presso" uitspraken, glunderde de Italiaan en open de joviaal lffet autoportier.„Presso", ons denkbeeldig Italiaans woord voor „pers", was toch verstaan Voor 8 renners (3 Nederlanders en 5 buitenlanders) is daags voor de races een voor hen wel zeer pijnlijke beslissing gevallen. Om dat zij beneden de tijdslimiet zijn gebleven die de organisatoren, toen zij zagen dat de inschrijvin gen te talrijk werden, als voor waarde voor het meedoen aan de T.T., hadden gesteld, werd de gehele Noorse ploeg bestaande uit 3 renners in de 350 cc. klasse n.l. Ekeberg, Hacke en Andreas- sen, alle drie Velocette rijders, uitgeschakeld. Hetzelfde lot ondergingen de Zweek Stern, ook op Velocette en de Brit Max Klein op A.J.S. Met de Nederlander Burik, even eens een Velocetterijder, zijn in de 350 cc klasse, waarvoor de inschrij ving het grootst was, dus m totaal 6 renners uitgevallen. De overige twee zijn onze landgenoten Pelikaan en Poel, die niet mee mogen doen in de 500 cc. In de 125 cc klasse moesten de renners tijdens de training min stens 1 ronde rijden met een snel heid van 94,5 km, in de 350 cc 1 van 127 en in de 500 cc 1 van 133.5 km. Volgens de hun van tevoren toe gestuurde reglementen zullen zij nu ook geen startgeld als vergoeding ontvangen, wel echter een vergoe ding van f 30 per trainingsdag. In verband met deze voor hen on prettige gang van zaken wordt de mogelijkheid overwogen enkele der meest gedupeerde buitenlandse ren ners financieel tegemoet te komen. De buitenlanders, vooral de Zweed Stern, die zijn uitgeschakeld zijn zeer verbolgen en noemen de behandeling zeer onhoffelijk. Stern zegt dat hij voor 1 Juli geen waar schuwing heeft gekregen betref fende de in de traning te draaien snelheid. De totaalcijfers zijn aan de voor avond van de races als volgt ge worden: 114 deelnemers (26 in de Van Dam en de Europese titel Voor het vacante kampioenschap van Europa middengewicht is de Brit Randolph Turpin door de Europese Boksunie als eerste pre tendent erkend. Vier boksers zijn door hun respectieve bonden can- didaat gesteld voor een titelwed- strijd tegen Turpin, t.w. Cyrille Delannoit (België), Villemain (Frankrijk), Janilli (Italië) en Luc van Dam (Nederland. Waarschijnlijk komt Villemain het eerst in aanmerking voor een titelwedstrijd tegen Turpin. Van Dam heeft hiertegen geprotes teerd. 125 cc, 40 in de 35o cc en 38 in de 500 cc klasse) van 9 nationaliteiten op 15 motormerken. Zuidslavië had met 5 renners ingeschreven, Frank rijk en Spanje met 2, Oostenrijk m. 1, maar deze drie landen zijn niet verschenen. Voor Zweden rijdt nu alleen in de 500 cc Evert Carlsson op Norton. Pagani en Umberto komen alleen uit in de 500 cc. INTERNATIONALE BALLONRACE AMSTERDAM, 7 Juli De Ko ninklijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart organiseert op 2 September a.s. een internationale ballonrace. Als vertrekplaats voor deze wedstrijd is gekozen het zandter- rein aan de Stadionkade te Am sterdam, waar dan circa 20 tot 30 ballons uit Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Engeland, Italië, Spanje, Denemarken, Zwe den en Amerika zullen opstijgen. Voor de kleinere ballons wordt een doellandingswedstrijd uitge schreven. De grote ballons nemen deel aan een lange-afstandswed- strijd, waarbij mogelijk afstanden van 3000 km kunnen worden af gelegd. De opbrengst van de entreegel den er is plaats voor ca. 100.000 toeschouwers zal per helicop- tere worden overgebracht naar het Loo en worden overhandigd adn de beschermvrouwe van de kankerbestrijding, Prinses Wilhel- mina. TOUR DE FRANCE 1950 OE TOTALE LENGTE VAN DE TOUR IS 4831 KM DAT IS GE- L'JK AAN DE AFSTAND PARUS-MOSKOU VV 1* 13 JuH 307km Pc 14 241 Je 4e ii II- Se ii 17 M 316 be ii 19 70 /e 20 248 He M 21 181 9e 22 206 1()e »l 23 202 11e II 25 230 1 2e 1 26 233 13e II 27 215 14e II 28 222 15e II 29 235 1 Se II 30 124 17e II 1. Aug229 2 165 1 He II 19e II 3 291 20e 11 5 H 98 ii Pie II 6 M 233 22e 7 i' 314 Ie individuele prijs FUOOOO 1eptoegprijsFI.10.000 leeiappeprijs Fl. 500 ITALIË COjXJ LAUTARET :RIANC0N 3K0L D-IZOARI coloelasentïnêl C0E LAG ca Bergen! LONDEN, 7 Juli. Dl do finale van het heren-enkelspel te Wimble don, die door 17.000 toeschouwers werd bijgewoond, heeft dc Ameri kaan Budge Patty met 61 810 fi2 63 gewonnen van de Austra liër Sedgman. Patty speelde met zeer veei zelf vertrouwen en volledige controle over zijn slagen, waardoor de ner veuze Sedgman, die ontelbare fou ten maakte, in de eerste set een gemakkelijke prooi werd van de goed geplaatste drop shots van Patty. Doch in dc tweede set her stelde de 22-jarige Australiër zich en won met 108. Toen scheen echter al zijn kruit verschoten en de laatste twee sets werden een overwinning voor Patty, die kam pioen van Frankrijk is en nu voor het eerst de titel in het heren- enkelspel te Wimbledon behaalde. Patty was na dit groots en tac tisch duel, dat 2 uur duurde, vol komen uitgeput, hoewel dit tijdens zijn spel niet bleek. In de halve finale van het ge mengd dubbelspel wonnen Patricia Todd (V.S.) on Geoff Brown (Austr.) met 9—7 64 van Georg Worthington en Thelma Long (Austr.). Louise Brough (V.S.) en Sturgess (Zd.-Afr.) sloegen Doris Hart (VS) en Sedgman (Austr.) 62 97. In het dames dubbelspel halve finale sloegen Louise Brough en Margaret Dupont (V.S.) mevr. Buck en Anacy Chaffee (V.S.) met 61 6—3. De tweede halve finale werd ge wonnen door Shirley Fry en Doris Hart (V.S.). Zij wonnen met 60 De Amsterdamse bokser Schnei ders komt op 21 Juli a.s. in Ostende uit tegen de Belgische vlieggewicht Jean Sneyers. Sneyers is een van de eandidaten voor de Europese titel in dit gewicht. De partij gaat over 10 ronden van 3 min. 62 van Thelma Long (Austr.) en Joy Mottram (Gr.Br.). In de finale zullen Shirley Fry en Doris Hart uitkomen tegen haar landgenoten Margaret Dupont en Louise Brough. In de halve finale van het heren dubbelspel wonnen de Australiërs Bromwieh en Quist met 64 36 63 64 van Drobny (Eg.) en Sturgess Zd.-Afr.) Brown en Sidwell (Austr.) sloe gen Patty en Trabert (V.S.) 64 6—4 6—3. De voornaamste sportgebeurte nissen in binnen- en buitenland voor morgen zijn: Paardensport: Courses te Duin- digt en Scheemda. Athleliek: Nationale B kampioen schappen voor dames en heren te Tilburg. Zeilen: Wedstrijden van de Kon. Mar. Jachtclub te Den Helder. Zwemmen: Nationale wedstrijd in Velsen. Kano: Kampioenschap van Ne derland 1000 en 10.000 meter K. klasse te Amsterdam; Int. kano- wedstrijden in het Albertkanaal (België). Wielrennen: St. Willibrord. Wed strijd voor profs, veteranen, ama teurs en nieuwelingen; Elslo. Wed strijd voor profs, onafhankelijken en nieuwelingen; Ronden van Dene marken met Nederlanders; Grote Prijs van Berlijn achter motoren met Nederlander de Best; Kam pioenschap van België (sprint). Voetbal: Wereldkampioenschap pen: BraziliëZweden; Uruguay Spanje. Automobilisme: Italië, Grote Prijs van Bari. Frankrijk. Grote Int. Bergprijs van Mont Verdoux. TennisHavanaMexicoCuba (Davis Cup). GRONINGEN, Motorrijders van G nationaliteiten, t.w. Engelsen, Denen, Italianen, Zwitsers, Belgen en Luxemburgers, hebben deelge nomen aan de dit jaar door do K.N.M.V. georganiseerde motor- ralley, waarvan als eindpunt Gro ningen was genomen, zulks in ver band met de vandaag in Assen te houden T.T.-races, die door de mo torrijders zullen worden bezocht. Om in Groningen samen te ko men mochten de deelnemers 56 hadden ingeschreven door Neder land een door hen zelf gekozen route volgen, met dien verstande evenwel, dat zij verplicht waren Breda, Rotterdam, de Afsluitdijk en Leeuwarden aan te doen. De plaats en het tijdstip van vertrek werd aan de deelnemers overgelaten. NEDERLAND—BELGIË-DAG OP DUINDIGT Zondag 9 Juli wordt op Duin- digt de interlandwedstrijd Neder landBelgië gehouden, en deze belangrij ke draverij vormt tevens een der hoogtepunten van de Haagse draf- en rensportweek. De equipes zijn als volgt samen gesteld. België: driejarigen (2160 M.) Hors d'Erebus, Happy Bill en Ha- bella. Vierjarigen (2160 M.) Gloore d'Ann, Guidan en Gipsy Bill. Vijfjarigen (2200 M.) Fleur d'Ann 2, Fromentieres en Fine Perle. Nederland: Driejarigen: Onder duiker G, Oriënt Express G en Oranje J. Vierjarigen: Notekraker S, Norton Williams en Nelly Gregor. Vijfjarigen: Madame B, Main Axworthy en Mientje K. Deze 4e interlanddag wordt be sloten met de traditionele 2500 M. draverij om de prijs van Brussel, voor het eerst na de oorlog met buitenlandse deelneming. OSLO, 7 Juli. In Oslo werden de internationale athletiekwedstrij- den voortgezet. Een van de belang rijkste nummers van vandaag vormde ongetwijfeld de 3000 M., waaraan o.a. werd deelgenomen door Slijkhuis en de Amerikaan Curtis Stone. Met een voorsprong van ongeveer tien meter ging Slijkhuis als eerste door de finish in de goede tijd van 8 min. 29 sec., zijn beste persoon lijke prestatie gedurende dit seizoen. Tweede werd de Amerikaan Stone in 8 min. 30.4 sec. en derde Slaatten in 8 min. 30.6 sec. Gistermiddag stak op de Nieu we Duinweg de 81-jarige K. de B. uit de Seinpoststraat te Sche- veningen onvoorzichtig de rij weg over. Hij werd daarbij aan gereden door een tramwagen van lijn 14 en zodanig verwond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. Post voor troepenschepen Post voor naar Nederland terug kerende militairen en burgers, aan boord van het m.s. „Asturias", wel ke in de tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 9 Juli in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke ge gevens dient het adres de vermel ding te bevatten: aan boord van het motorschip „Asturias", op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden genoemd. De lengte van de afgelegde weg werd berekend van de hoofdstad van het land van herkomst der deelnemers naar de stad Breda. Doel van de sterrit was naast het toe ristisch element, het winnen van de F.I.M.-beker, die in het bezit was van Nederland, maar thans door deze moest worden prijsgegeven, omdat het organiserende land nim mer zelf kan deelnemen. De win naar was die equipe, die de groot ste uitkomst had van de vermenig vuldigingsafstand in kilometers x deelnemers, waarvan ais afstand wordt gerekend de hoofdstad van het land van herkomst tot aan Breda. De F.I.M.-beker kwam daar door dit jaar in het bezit van Italië, dat met zijn equipe van 10 deel nemers 17.000 KM aflegde voor de Deense ploeg, die met 17 deelne mers tot 16.150 KM kwam. De deelnemers waren vol lof over de organisatie in Nederland. Jam mer, dat het weer niet al te best meewerkte. Niettemin waren bij het paviljoen in het stadspark te Groningen vele belangstellenden gekomen, om van de aankomst der rijders getuigen te zijn. ONOVERTROFFEN INKWALITEIT In het ruime predikantshuis te Appingedam zaten op de avond van 7 Mei 1604 enkele predikanten bijeen. Ze waren naar het kleine stadje gekomen om daar de synodevergadering van de zuivere religie bij te wonen, die de volgende dag zou worden gehouden. Ze hadden elkander in lange tijd niet gezien en vertelden het honderd uit over de toestand van hun gemeenten. Fausto Coppi die binnenkort als journalist de Tour de France zal verslaan is nog steeds patiënt in een ziekenhuis te Trente. Hier komen twee jeugdige bewonderaars, getooid met de naam van hun favoriet, hem bezoeken. Zij hadden voor dit bezoek 1000 kilometer per fiets afgelegd. l'aapse superstitiën in Drente „Het is toch maar echt moeilijk om de mensen mee te krijgen voor de nieuwe religie," zo sprak Evert Jansz Kamp, predikant van Meppel. „In vele kerken in mijn gewest houdt men de oude doop- \onten nog in ere; ja ik ken zelfs domme predikanten, die nog zo gehecht zijn aan het pausdom, dat zij pauselicke mis-klederen be waren, altaren in de kerk laten staan. In enkele dorpen bleven de oude muurschilderingen de kerk sieren, zelfs werden in som mige nissen nog beelden uit vroe ger dagen aangetroffen. Er zijn nog veel eenvoudige mensen op het land, die er behoefte aan ge voelen om des morgens en des avonds herinnerd te worden aan de groetenis van de Engel aan Maria en daarom moet in \erschil- lende dorpen het Angeluskiokje luiden. Ik moet eerlijk bekennen: over het algemeen gaat men tame lijk wel ter kerke, nochtans syn de geloovigen der religie niet ver want." Ook Friesland klaagt „Och dat is overal zo," vertelde Johan Clandtt, die door de rege ring van het gewest Groningen was afgevaardigd, om de synode bij te wonen. „Een mijner familie leden was het vorig jaar op de synode van Harlingen en daar werd het volgende voorgeschreven: kijk ik heb het hier staan in mijn aantekeningen, omdat ik denk dat ik het morgen wel eens nodig kan hebben: „De deputati synodi ge lieve de grietsluyden eernstich be vel te doen, dat uyt haeren be- drive alle altaren, beelden, cruci fixen ende andere overblyfselen op het spoedichste moeten weehgeno- men werden, ende insonderheyt de nieuwe opgeschilderde beelden in den dorpe Pietersbierum." „Wat was daar toch aan de hand in Pietersbierum?" vroeg een van de predikanten. „O daar stonden in de kerken nog beelden o.a. van Maria en ook van St. Pieter die daar evenals elders in Friesland veel werd ver eerd. Ondanks het ijveren van do minee Sybrant Vomelius, tot voor kort dienaar van Gods woord in Pietersburen, kon deze beelden dienst niet ophouden: jazelfs heb ben de voornaamste ingezetenen de kerkevoogden geprest om in 1602 deze beelden geheel en al op te knappen," antwoordde Johan Clandtt. „Het lijkt wel wat op de ge schiedenis van Workum," zo merk te dominee Jan Laxtens van Hol- wierde, voor de reformatie pas toor van Siddeburen schamper op. „De predikant Walter Moerlings van Workum heeft me deze onge loofwaardige geschiedenis eens verteld: Op een oud pastoorshuis op de Markt is de beeltenis van St. Petrus geplaatst. Zijn voorgan ger heeft het laten weghalen maar de volgende morgen stond het er weer. Niemand wist hoe net daar gekomen was. Een oude Workum- mer had toen aan de dommee ge zegd; Blijf met uw handen van St. Petrus af of het zal U ongelukkig vergaan. De dominee heeft ge luisterd en nu staat het cr nog. Ook de dienaar Walter durft hier niet in te grijpen." NAAR DE SCHUILKERKEN EERSTE TIJDVAK (1580—1620) De toestand in Groningen „Och. wij behoeven niet zo ver te kijken", zo sprak de predikant van Winschoten Gerrit Weemhoff. „Ik heb eens een onderzoek in la ten stellen naar de godsdienstige tóestanden in de dorpen in mijn gebied. En ik moet zeggen: het is allertreurigst. In verschillende kerken heeft men nog sacraments huisjes aangetroffen: ge weet wel, die mooi bewerkte houten toren tjes, waarin de paapsgezinden „haeren gebacken Godt" bewaren. Ik heb daarover een resolutie op gesteld die ik morgen aan de ver gadering zal voorleggen. Wil ik die even voorlezen?" Hij haalde een perkamenten rol onder zijn tabbert vandaan en las: „Die visi tatoren des classis Oldenampt heb ben vorgebracht, dat noch yn Wes- terwoldingerlande yn die meges- ten kereken die altaren und ock eacramentshusen sthaen, wardoch nit wenig superstition yn der sim- pelen luiden herten ys blivende. Resolveert synodus, dat die alta ren binnen korten eraderet und gentzlich removert werden." Waarom deze toestanden? Onder de aanwezigen bevond zich een ouderling, die heel gezond was in zijn oordeel. Ofschoon de predikanten hem geen gelijk wil den geven, sloeg hij toch de spij ker op zijn kop, toen hij zeide: „In deze streken is de hervorming veei te veel van buiten af opgedrongen. Het is toch duidelijk gebleken uit de historie van de laatste krijgs verrichtingen: in Groningen, Ove- rijsel en Drente wordt bij de vero veringen, van lieverdelee op de vijand behaald, gehandeld alsof de gereformeerde religie die van de staat is. Stelselmatig worden de steden en dorpen bekeerd; de pas toors moeten of gereformeerd wor den of hun bediening neerleggen; alle paapse kerken worden aan de gereformeerden toegewezen; de opbrengsten van verschillende kerkelijke goederen bestemd voor gereformeerde doeleinden. U be grijpt, dat men in deze vrijheid lievende streken niet erg gediend is van deze hervorming van over heidswege." Een plan De predikanten moesten deze ouderling gelijk geven. Maar het kon nu eenmaal niet anders. Men was echter van mening, dat men op den duur de bevolking wel kon vervreemden van de katholieke godsdienst, als men van overheids wege steeds weer opnieuw pressie uitoefende op het godsdienstig denken en doen van de bevolking en vooral er voor waakte, dat geen enkele priester in het geheim zijn godsdienstige bediening kon uit oefenen. En voor de volvoering van di-t plan hadden zij de omstan digheden mee. Deze gewesten immers moesten van nieuwe priesters worden voorzien vanuit het voormalige bisdom Haarlem En men zorgde daar, dat er eerst in het eigen gebied voldoende ziel zorgers waren en de priesters, die men overhield werden door de wederopluiking van het katholi cisme in Friesland en Groningen ingeschakeld- Dit was veel te wei nig en waren er in deze landen geen edelen geweest, die ondanks alles de katholieke kerk trouw bleven en op hun states en burch ten de rondtrekkende missiona rissen ontvingen, dan was er van de katholieke kerk zo goed als niets overgebleven. En ofschoon de bevolking door deze aanslag op haar vrijheid onverschillig stond tegenover de nieuwe godsdienst en dikwijls spotte met de mensen, die ter kerke gingen en aan het avond maal deelnamen, heeft men toch langzaam aan de nieuwe religie kunnen doorvoeren en in de mees te plaatsen „een einde kunnen ma ken aen de samencompsten, con- venticulen ende vergaderinghen van mannen ende vrouwen, persoo- nen, van dan ghenen, die hen uit geven van de Roomsche ende pau- selycke religie te weesen." Reitsma en van Veen, Acta der provinciale en particuliere sy noden VI en VII; P. Noorde loos, De doorvoering van de hervorming in Drente. Ge meentearchief Workum. Kap. B. voets Alkmaar IN DE BETERE RIJWIEtZAKEN PHOEN1X-RUWIELENFABRIEK LEEUWARDEN (Advertentie) AMSTERDAM, 8 Juli. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp inzake de wijziging van de omzetbelasting met betrek king tot sigaren en sigaretten, is door de minister van Financiën medegedeeld, dat de belastingdruk op duurdere sigaretten met 2.3 pet. zal stijgen. De vakgroep sigarettenindustrie deelt mede, dat ten onrechte uit deze mededeling van de minister de conclusie is getrokken, dat de prijs dezer sigaretten met ongeveer 2.3 pet. omhoog zal gaan. De vak groep acht deze conclusie onjuist en zegt dat door de gecombineerde werking van omzetbelasting en ac cijns deze prijs met ongeveer 16 pet. zal stijgen, indien althans de bestaande kortingspercentages zul len worden gehandhaafd. Volgens dagbladen te Saloniki zijn ongewone troepenbewegingen aan de Joegoslavisch-Bulgaarsc grens waargenomen. Volgens pers berichten van de Grieks-Joegosla- vische grens concentreren zich Bulgaarse troepen, naar verluidt onder bevel van een Rus, gene raal Wiadimiroff, in de driehoek Sveti-Vritsj, Koestendil, Breznik. Bulgaarse burgers zijn uit dit gebied geëvacueerd, aldus deze berichten. De Joegoslavische strijdkrachten langs de grens wor den versterkt en enkele dorpen ontruimd. Sveti-Vratsj, de zuidelijkste punt van de driehoek, ligt ongeveer 20 kilometer van de Griekse grens. TUSSEN HONGKONG EN FORMOSA HONGKONG, 7 Juli (Reuter). Een Brits vliegtuig met zes passa giers aan boord is heden op weg van Hongkong naar Formosa bij Swatow door twee niet nader ge- identificeerde vliegtuigen bescho ten. De twee vliegtuigen, jagers, losten drie machinegeweersalvo's terwijl zij het vliegtuig van ach teren naderden. Daarna maakten de jagers een duikvlucht en ver dwenen. Een Britse functionaris zeide niet te menen, dat de jagers Amerikaanse of nationalistische toestellen waren. Hij was niet be reid commentaar te leveren op de veronderstelling, dat het Chinees- communistische jagers waren. JAPAN MAG STERKER POLITIERESERVE HEBBEN TOKIO, 8 Juli (Reuter) Gene raal Mac. Arthur heeft Japan van daag gemachtigd een nationale politiereserve van 75.000 man te vormen en het personeel van de maritieme veiligheidsraad met 8000 man uit te breiden. EINDEXAMEN MULO ALKMAAR. Bij het gisteren alhier afgenomen m.u.Lo.-examen slaagden de volgende eandidaten: Afdeling A jongens: W. J. Kaa- dijk en P. Schot, Krommenie; P. Pruim, Assendelft; M. van Zaanen en W. Kranendonk, Wormer, J. Harlaar en B. Gorter, Enkhuizen; J. L. Bais, Den Helder; H, C. Boots man, Andijk; J. O. Beutema, Mid- denmeer en W. Kaan, Den Helder. Afdeling A meisjes: G. Hos en A. Kluft, Assendelft; T. Schipper, Zaandam: M. E. Visser en J. van Nek, Wormerveer en J. F. Mole naar, Alkmaar. Afdeling B jongens: A, Prins, Krommenie: L. B. Bethlem en A. Constant, Wormerveer; C. Louw, Hoogwoud; G. Kol, Enkihuizen; E. S. Freerkstra, Hoorn; J. Dijkstra, Andijk en P. Dekker, Wieringer- werf. Afdeling B meisjes slaagde bovendien het meisje A. F. Dijkstra te Hoorn., Twee eandidaten Werden afge wezen. Het is geen kleine o te beginnen. Hoewel het plan voor een A het heel wat moeit 27 Mei, de reis kon Verlaat, taxibedrijf, deelname. Die deel t.w. kapelaan G. vai waard, de heer P. Bri uit Alkmaar. Kortwej met Cor, de chauffeu Laten we u de voorg besparen. Slechts hul A.N.W.B., 'n werkelijk organisatie. Tenslotte de wagen gereed, cor tent, luchtmatrassen, blik en zo meer met alle soorten franc andere valuta, duizeli tewoon. Op de wagen oek gespannen met „HollandRome" en zal blijken, heeft da ons heel wat goodwill De eerste etappe voe de Achelse kluis, w overnacht. De volgen droeg onze kapelaan o de H. Mis op. Na het het verzamelen. Een de bagage, want het passeren van de doi behoudens het vi de gebruikelijke for: geen moeilijkheden, nog tamelijk vroeg i: Kerkgangers pass was immers Pinkste: kwam in zicht. We dat ook België druk woning-achterstand Overal rijst de nieu Inmiddels kwam de de wolken vandaan. He begon al zacht te goh lag de hei, links het land. En aan de eindei vreemdsoortige heuvels we dichterbij kwamen de sintelhopen van zijn. Stel u voor: 'n van 70 meter hoogtel In de steden waren geopend, dat hoort dai zo. Overal gingen me wit gekleed naar de hier zeker ook Eerste nie dag. We kwamen merhand in de Frans dus de kapelaan kon Frans weer eens op Rinus kwam met zijn in actie. Dat was wel de wegen zijn hier onoverzichteli.i k. Via Luik bereikten ne. zwaar geteisterd sief van von Rundste plein stond nog een tank; de kinderen spe De Luxemburgse heel bijzondere doua verte zagen de bef we Nederlanders wuifden ons toe rijden. De Holla daar zeker in een Luxemburg bezit land, maar veel zc blijkbaar niet aan graan stond vol o: en meer kwamen heuvels. De wonin; wel ruim, maar Meestal zijn ze van ruwe steen en besmeerd. De Franse douane al gemakkelijk op. leen de papieren vi te zien en dan was den. Voort dus in Metz. La Langs de Moezel we onze tocht in de me. Er werd aan de maar dat was blijkl enige. De huizen zindelijk uit en aan was te zien, dat er was gewerkt. Metz beter uit; de kathedr ze bewondering. Het toen we de weg naai slagen hadden, al aa Rinus schoot een om te vragen of er gelegenheid was. N in orde. 'n Pastoor kleuterschool aan. ons potje en toen het binnen was, bliezen luchtbedden op. B minuten sliepen we De volgende ocht om 5 uur reveille. 1 Êing het in de rientn en wondermooi landsc te zich voor ons uit met het spandoek kijks en telkens konc ren; „Des Hollandais ging snel voorbij en volgende nacht brachti in een seminarie, dat primitief was inger: was echter weer schi weer en de mooiste In St. Clement mis. Juist als in leen met dit verschil feest 's avonds om 8 pen is. Hier zagen van herinneringen wereldoorlog. De we nu doorkruisten, gens vol monumenten heeft zijn eigen geden een nog mooier dan Sommige volkomen dorpen worden van herbouwd. In Thillot wat postzegels voor en besloten meteen gaan eten. Biefstuk, sla, hors d'oeuvres, fles wijn, alles bij ongeveer vijf gulden maar blikgroenten, petroleumstelletje ook zo lekker niet In Luxeuil raak weg kwijt en er aan te pas komen, in het rechte spoc We gaven hem ei cigaret voor de werd dankbaar Franse cigaretten niet. Tussen Luxeu gon wisselen graslf nebossen elkaar af het heuvelachtige deze afwisseling schoon op, waar je ken raakt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6