Een Anno-Santo-bedevaart uit het land van Heerhugowaard or-sterrit ien Dit is geen kleine onderneming! Voor het eerst sinds tachtig jaar een Neomist uit De Rijp Kustzeilers als plezier-zeelui DANSEN DANSEN CHRoe VRIES mmmmm MEISJES I -beker TROFFEN .ITEIT e sigaretten cent duurder i actief aan o's grens jw een Brits I beschoten mac sterker 1eserve hebben (amen mulo We gaan naar Rome! naar rome! OPENLUCHTTHEATER V.V.V. BERGEN koninklijk paar naar zeeland Marktberichten Bond van Zangkoren in Noordholland Purmerend finalist een korte gjemeente- raadsvergaderi ng Prachtige race IJmuiden-Den Helder Laatste Nieuws i*f pjwi UsiJIeur uK^/ KERMIS TE SCHOORLDAM Groot Kermisbal M. DE WAARD Kistenfabriek „De Tijdgeest" KISTEN en KRATTEN Kermis te Egmond aan de Hoef DANSEN in 't Rode Hert" Openluchttheater V.V.V. Je kunt 't toch niet meenemen in café Zomerdijk D E R IJ P prijsbiljarten Heerhugowaard W. Groenland KERMIS te Heerhugowaard DANSMUZIEK M0RU5CHML ALKMAAR L. O. P. Speed-weck demonstratie Fernhout, Tel. 3254 ZATERDAG 8 JULI 1950 PAGINA 7 ;e van de afgelegde weg >kend van de hoofdstad and van herkomst der i naar de stad Breda. Doel irrit was naast het toe- ment, het winnen van de ■r, die in het bezit was rland, maar thans door it worden prijsgegeven, organiserende land nim- ;an deelnemen. De win- iie equipe, die de groot st had van de verin en ig- fstand in kilometers x waarvan ais afstand rkend de hoofdstad van van herkomst tot aan F.I.M.-beker kwam daar- ar in het bezit van Italië, ijn equipe van 10 decl- D00 KM aflegde voor de )eg, die met 17 deelne- 6.150 KM kwam. emers waren vol lof over atie in Nederland. Jam iet weer niet al te best Niettemin waren bij en in het stadspark te vele belangstellenden m van de aankomst der rigen te zijn. DE BETERE RIJWIELZAKEN VIELENFABRIEK LEEUWARDEN (Advertentie) >AM, 8 Juli. In de in toelichting op het inzake de wijziging :etbelasting met betrek laren en sigaretten, is inister van Financiën 1, dat de belastingdruk i sigaretten met 2.3 pet. oep sigarettenindustrie dat ten onrechte uit eling van de minister is getrokken, dat de sigaretten met ongeveer ïoog zal gaan. De vak deze conclusie onjuist door de gecombineerde omzetbelasting en ac- prijs met ongeveer 16 gen, indien althans de :ortingspercentages zul- gehandhaafd. dagbladen te Saloniki ne troepenbewegingen oegoslavisch-Bulgaarse enomen. Volgens pers- jn de Grieks-Joegosla- ns concentreren zich roepen, naar verluidt l van een Rus, genc- niroff, in de driehoek Koestendil, Breznik. burgers zijn uit dit vaeueerd, aldus deze De Joegoslavische an langs de grens wor- kt en enkele dorpen sj, de zuidelijkste punt hoek, ligt ongeveer 20 rn de Griekse grens. HONGKONG EN ORMOSA NG, 7 Juli (Reuter), iegtuig met zes passa- >ord is heden op weg ng naar Formosa bij r twee niet nader ge- e vliegtuigen bescho- vliegtuigen, jagers, machinegeweersalvo's et vliegtuig van ach- den. Daarna maakten ■n duikvlucht en ver- n Britse functionaris menen, dat de jagers of nationalistische aren. Hij was niet be- ïtaar te leveren op de ling, dat het Chinees- che jagers waren. (uli (Reuter) Gene- thur heeft Japan van- htigd een nationale van 75.000 man te et personeel van de veiligheidsraad met te breiden. Bij het gisteren omen m.u.Lo.-examen volgende candidaten: jongens: W. J. Kaa- 3chot, Krommenie; P. delft; M. van Zaanen nendonk, Wormer, J. 3. Gorter, Bnkhuizen; n Helder; H. C. Boots- J. O. Beutema, Mid- iV. Kaan, Den Helder. meisjes; G. Hos en sendelft; T. Schipper, E. Visser en J. van veer en J. F. Mole- r. i jongens: A. Prins, L. B. Bethlem en A. rmerveer; C. Louw, 1. Kol, Enkihuizen; E. Hoorn; J. Dijkstra, Dekker, Wieringer- B meisjes slaagde meisje A. F. Dijkstra daten Werden afge- I. Het is geen kleine onderneming op eigen houtje een Rome-reis te beginnen. Hoewel wij schrijft de heer Molenaar al lang het plan voor een Anno Santo-trip in ons hoofd hadden, heeft het heel wat moeite gekost, eer we tenslotte op Zaterdag, 27 Mei, de reis konden wagen. De heer C. Jongkind van het Verlaat, taxibedrijf, wilde de reis aanvaarden bij genoegzame deelname. Die deelname kwam. Vier personen gaven zich Op, t.w. kapelaan G. van Leeuwen en schrijver dezes uit Heerhugo waard, de heer P, Brink uit 't Veld en de heer R. van Oosterwijk uit Alkmaar. Kortweg: kapelaan, Gerrit, Piet en Rinus, tezamen met Cor, de chauffeur. Laten we u de voorgeschiedenis besparen. Slechts hulde aan de A.N.W.B., 'n werkelijk onmisbare organisatie. Tenslotte stond dan de wagen gereed, compleet met tent, luchtmatrassen, eetwaren in blik en zo meer en wij erbij met alle soorten francs, lires en andere valuta, duizelingwekkend gewoon. Op de wagen was een doek gespannen met het opschrift „HollandRome" en zoals later zal blijken, heeft dat opschrift ons heel wat goodwill verschaft. De eerste etappe voerde ons tot de Achelse kluis, waar werd overnacht. De volgende ochtend droeg onze kapelaan om zes uur de H. Mis op. Na het ontbüt was het verzamelen. Een zeil ging over de bagage, want het regende. Het passeren van de douane leverde behoudens het vervullen van de gebruikelijke formaliteiten geen moeilijkheden. Zo zaten we nog tamelijk vroeg in België. Kerkgangers passeerden. Het was immers Pinksteren. Hasselt kwam in zicht. We konden zien, dat ook België druk doende is zijn woning-achterstand in te halen. Overal rijst de nieuwbouw op. Inmiddels kwam de zon achter- de wolken vandaan. Het landschap begon al zacht te golven. Rechts lag de hei, links het groene bouw land. En aan de einder doemden vreemdsoortige heuvels op. Toen we dichterbij kwamen, bleken het de sintelhopen van de mijnen te zijn. Stel u voor: 'n hoopje sintels van 70 meter hoogte! In de steden waren de winkels geopend, dat hoort daar blijkbaar zo. Overal gingen meisjes in het wit gekleed naar de kerk: het was hier zeker ook Eerste H. Commu nie dag. We kwamen nu langza merhand in de Frans-talige streek, dus de kapelaan kon zijn school- Frans weer eens ophalen. Ook Rinus kwam met zijn talenkennis in actie. Dat was wel nodig, want de wegen zijn hier nogal eens onoverzichtelijk. Via Luik bereikten we Bastog- ne, zwaar geteisterd in het offen sief van von Rundstedt. Op een plein stond nog een Amerikaanse tank; de kinderen speelden er op. De Luxemburgse douane is 'n heel bijzondere douane. Al in de verte zagen de beambten, dat we Nederlanders waren, en ze wuifden ons toe maar door te rijden. De Hollanders staan daar zeker in een goed blaadje. Luxemburg bezit veel bouw land, maar veel zorg wordt er blijkbaar niet aan besteed. Het graan stond vol onkruid. Meer en meer kwamen we nu in de heuvels. De woningert waren er wel ruim, maar niet mooi. Meestal zijn ze opgetrokken van ruwe steen en met cement besmeerd. De Franse douane nam het ook al gemakkelijk op. Ze vroeg al leen de papieren van de wagen te zien en dan was het: doorrij den. Voort dus in de richting Metz. La douce France Langs de Moezel vervolgden we onze tocht in de richting Ro me. Er werd aan de weg gewerkt, maar dat was blijkbaar ook het enige. De huizen zagen er on zindelijk uit en aan de akkers was te zien. dat er niet met ijver was gewerkt. Metz zelf zag er beter uit; de kathedraal trok on ze bewondering. Het werd echter, toen we de weg naar Ars in ge slagen hadden, al aardig laat en Rinus schoot een zustertje aan om te vragen of er ergens slaap gelegenheid was. Nu, dat kwam in orde. 'n Pastoor bood ons zijn kleuterschool aan. We kookten ons potje en toen het eten naar binnen was, bliezen we onze luchtbedden op. Binnen enige minuten sliepen we als rozen. De volgende ochtend was het om 5 uur reveille. Na de H. Mis fing het in de richting Nancy, en wondermooi landschap strek te zich voor ons uit. De wagen met het spandoek trok veel be kijks en telkens konden we ho ren; „Des Hollandais". De dag ging snel voorbij en de daarop volgende nacht brachten we door in een seminarie, dat wel wat primitief was ingericht. De dag was echter weer schitterend. Goed weer en de mooiste vergezichten. In St. Clement was het ker mis. Juist als in Nederland, al leen met dit verschil, dat het feest 's avonds om 8 uur afgelo pen is. Hier zagen we nog tal van herinneringen aan de eerste wereldoorlog. De Vogezen, die we nu doorkruisten, staan overi gens vol monumenten. Ieder dorp heeft zün eigen gedenkteken, het een nog mooier dan het andere. Sommige volkomen verwoeste dorpen worden van de grond af herbouwd. In Thillot kochten we wat postzegels voor onze kaarten en besloten meteen een hapje te gaan eten. Biefstuk, patates frites, sla, hors d'oeuvres, fruit en een fles wijn, alles bij elkaar voor ongeveer vijf guldén! Och, altijd maar blikgroenten, boven een petroleumstelletje gewarmd, is ook zo lekker niet. In Luxeuil raakten we de weg kwijt en er moest een gids aan te pas komen, om ons weer in het rechte spoor te helpen. We gaven hem een Hollandse cigaret voor de moeite en die werd dankbaar aanvaard. De Franse cigaretten zijn zo best niet. Tussen Luxeuil en Besan- Con wisselen grasland en den- nebossen elkaar af en vooral in het heuvelachtige terrein levert deze afwisseling een natuur schoon op, waar je niet uitgeke ken raakt. De grond heeft hier een rood achtige kleur en het leek wel, of het vee zich daarbij heeft aan gepast, want we zagen slechts roodachtig-gevlekte koeien. Op 'n brug, die we passeerden, zagen we 'n Mariabeeld) e. Ook langs de weg kwamen we veel kapelletjes tegen. Zo stilletjes aan naderden we nu Lyon. We kwamen dus al aardig in Zuid-Frankrijk. De avond viel en we zaten alweer uit te zien naar een klooster of pastorietje. Weer kwam er een kleuterschool aan te pas. Al spoe dig stond de tomatensoep te prut telen; nog wat appelmoes na en ieder was weer tevreden. Wij zochten de opgepompte matrassen weer op, terwijl de kapelaan het zich in een hotelletje comfortabel maakte. Grenoble was de volgende mor gen het eerste doel. We passeer den een vervallen rood Diesel- treintje en wat ongeverfde, ha veloze huizen. Langs de hellingen van de bergen groeide de win-, gerd. We zaten hier volop in de wijnbouw. De weg kronkelde zich in de ingewikkeldste boch ten en het werd voor Cor, de chauffeur, opletten. Kudden vee verschenen op de wegen, gehoed door vrouwen. Ze hebben 't ech ter maar wat gemakkelijk, want de herdershond verstaat zijn vak. Daar hebben de beesten ontzag voor. De bergen werden nu «teeds hoger. Soms zagen we beneden ons de nevelslierten door de dalen trekken en dat is voor de Noord- hollandër een merkwaardig schouwspel. Langs de weg troffen we hier en daar pompen aan, die een constante straal water geven. Dat is hier wel nodig, want wa ter is in het gebergte een schaars artikel. Gelukkig hadden we wat flessen meegenomen, die we tel kens konden vullen. Grenoble. Hier hielden we een kleine pauze. Even een reis- chèque inwisselen bij de bank en toen dat gebeurd was voelden we toevallig? onze magen jeu ken. Piet moest maar eens trac- teren en hij kweet zich naar be horen van deze plicht. Brood, twee soorten vlees, witte bonen, gebakken aardappelen, biefstuk, sla en een visschotel gingen erin als koek en werden bekroond met een schaaltje aardbeien. Al ben je dan op bedevaart, daarom hoef je toch geen honger te lij den De chauffeur kocht nog een nieuwe band, die hier aanmerke lijk goedkoper was dan in Hol- Een van die medewerkers aan onze krant, die op de buitenposten alle dagen voor het N.H.D. klaar staan, had enige weken geleden het geluk een autotocht naar Rome mee te kunnen ma ken. De heer G. Molenaar uit Heerhugowaard heeft van zijn belevenissen onder weg nauwkeurig aanteke ning gehouden en stelde ons deze notities ter hand. Voor de velen, die zich sterk in teresseren voor 'n dergelijke tocht, laten wij hier het ver slag ervan volgen. land. En voort ging het weer. In de verte lag de sneeuw op de ber gen; langs ons stroomde het wa ter van een bergbeek kolkend en bruisend naar de diepte. Nog steeds stegen we. We ontmoetten de eerste tunnels op onze weg, zo lang, dat de koplampen moes ten worden ontstoken. En toen we daaruit kwamen, zaten we midden in de sneeuw, 'n Mooie gelegenheid voor 'n Hollands sneeuwballengevecht G. MOLENAAR (Wordt vervolgd). Binnenkort zullen in het pand Keizersgracht 321 te Amsterdam schilderijen en antiquiteiten uit de nalatenschap van Han van Meegeren worden geveild. Ook het huis zal worden verkocht. Een hoekje van Van Meegeren's werkkamer. Behalve schilder was hij een verwoed verzamelaar van antiek. Op de tafel in Gothische stijl uit de 17de eeuw staat een verzameling tin. Rechts een Gothische bakstoel. Aan de wand van 'Meegeren's „Meisje met kruik" en een reproductie van de Emmaüsgangers In het midden een 17de eeuws beeld „Maria op de maansikkel" De parochie van de H. Bonifacius in De Rijp gaat zich op een groot feest voorbereiden. A.s. Zondag zal de Weieerw. Heer A. Bijvoet uit Groot-Schermer de H. Priesterwijding ontvangen en Zondag 16 Juli zal hij in zijn eigen parochiekerk de eerste Plechtige H. Mis opdragen Deze plechtigheid zal met bijzon dere luister worden gevierd, want sinds mensenheugenis heeft de Rij per parochie zulk een feest niet meegemaakt. Het Liber Memorialis vermeldt slechts één pafochlezoon, die tot de waardigheid van het Priesterschap werd uitverkoren. Hierover schrijft Pastoor W. Put man die in 1869 In de Rijp kwam. Terloops schrijft hij dat er ook in de voormalige parochiekerk een dergelijke plechtigheid plaats vond: „Op de 22e Augustus 1870 werd alhier het zeldzame feest eener pl. H. Mis van een der gemeentenaren, den Eerw. Heer Joannes Bernardus Burgers, gevierd. Voor zover be kend is, is genoemde" Heer de twee de priester, die de gemeente (lees: parochie) de Rijp sinds de Refor matie geleverd heeft. De eerste was de Eerw. Heer F. Siefkenijs, die tijdens zijn studiën voortdurend aan hevige, soms dodelijke ziektens leed, evenwel het geluk mogt heb ben. in de maand Augustus 1853 het H. Priesterschap te ontvangen, maar slechts kort zich met die ho ge waardigheid mogt verheugen,' wijl Z. E. eenige maanden daarna, als kapelaan te Leidschendam, al daar het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Dat de feestviering der Eerste H. Mis groot was, inzonder heid om hare zeldzaamheid, behoeft nauwelijks gezegd; maar wat nog opmerkelijk was, was de aanwezig heid van drie predikanten van De Rijp, die de gehele plechtigheid hebben bijgewoond, en alzoo ook in de Predikatie de hooge waardig heid van den priester door mij heb ben horen verklaren". Na de succesvolle muziekuitvoe ring van de Canadese Boys komt weer de toneelspeelkunst haar rech ten opeisen in het Openluchttheater nadat eerst hedenavond de gym nastiekvereniging „Be Quick" om 7 uur haar démonstraties gegeven heeft. Woensdag 12 Juli komt de beken de toneelvereniging „Cantecleer" uit Alkmaar met een speciaal voor de openlucht bewerkt blijspel „Je kunt 't toch niet meenemen", ook zeer bekend door de gelijknamige film. Het is een briljant blijspel, dat met zijn echt Amerikaanse hu mor de bezoekers enige uren van beschaafd amusement zal bieden. Het stuk is door de regie, welke in handen is van mej. Bep Speet, ge heel omgewerkt tot openluchtspel, terwijl de Bergense kunstschilder Karei Colnot de décors heeft ver vaardigd. Nog enige practische mededelin gen: le. Het spel begint In verband met de lichteffecten niet om 8 uur, doch te kwart over acht. 2e. De entreeprijs is aangepast aan de tijdsomstandigheden, waar door ieder dit openluchtspel kan bijwonen. Er Is gebroken met het systeem van twee rangen. Wie het eerst komt, het eerste maalt. Men kope zijn toegangsbewijs zo spoe dig mogelijk aan het Bureau van de VVV te Bergen, waar men te vens plaatsen kan bespreken. De prijs is gesteld op f 1, terwijl voor scholieren de speciale rang voor nog lagere prijs, nl. 50 cent, ge handhaafd is. In verband met deze Het bezoek van het Koninklijk paar aan Zeeland is vastgesteld op 18 en 19 Augustus. Waarschijnlijk zullen de vorstelijke gasten met de „Piet Hein" komen. HOOGKARSPEL, 7 Juli Rode eerstelingen 12,90—14; vr. aardap pelen grof 9,90—10,90, fijn 11,50 12,60; klein 11,40—12,20; 5,50—6,80; aanvoer 110.000 kg; bloemkool IA 30; afw. 17; 1000 kg witte kool 2,10 3,20; aardbeien 55. BLOKKER, 8 Juli aardbeien 64—98; prolefic 3662; zwarte bes sen 40->84,60; jonkh. van tets 34 62; tomaten 43—89; perziken 7—19; frankenthalers 1,85; pruimen 51— 73; meikersen 4663; andijvie 8 12; aardappelen 10,2013,10; drie lingen 6,80—10,80; kriel 2,80—5.10; bloemkool 2038- bospeen 911; bosuien 910; komkommers 815; peulen 3569; rabarber 59; rode kool 69; sla 2,403,30; slabonen ,821; tuinbonen 511. lage prijzen kan geen voorverkoop reductie gegeven worden. 3e. Voor bezoekers uit Alkmaar en richting Schoorl is de busver binding na afloop zeer gunstig en gemakkelijk. De bussen stoppen voor het theater: naar Alkmaar 23.20, naar Schoorl en Groet 23.30. Het feestprogramma van de WV luidt verder: Woensdag 19 Juli Ver lichtingsavond. Woensdag 26 Juli het Ridderspel „Vrouwenschaeck" door het Zuid-Nederlands Toneel. Donderdag 27 Juli 10 uur kinder spelen te Bergen aan Zee. Woens- cfag 2 Augustus Bloemencorso en 's avonds in het Openluchttheater opvoering van „Twee Edellieden van Verona" door het Nederlandse Volkstoneel. TWEEDE CONCOURSDAG WIERINGEN. Ook de tweede concoursdag van de Bond van Zangkoren in Noordholland werd geopend met een officiële ontvangst van directeuren en voorzitters der deelnemende koren. Hartelijke woorden werden gesproken door burgemeester Kolff, de heer P. J. Mink, voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer Jac. Bonset, voorzit ter van de jury, en de heer J. van Glabbeek, de laatste namens de organiserende vereniging Zang en Vriendschap. De uitslagen van dez dag lulden: Excelsior, Dirkshorn, 291 'punten, tweede prijs; De Westfriese Stem, OpmeerSpanbroek, 282 punten, tweede prijs; Een Klein Begin, Sijbecarspel, 314'/» punten, eerste prijs, Derde afdeling vrouwenkoren: Ons Eigen Lied, Jullanadorp, 319'/i punt, eerste prijs. Tweede afdeling gemengde koren: Internos, Grootebroek, 316'/i pun ten, eerste prijs; Niedorps Gemengd Koor, Nieuwe Niedorp, 297'/i pun ten, tweede prijs. Eerste afdeling gemengde koren: Excelsior, Den Oever, 283'/» pun ten, tweede prijs; Thalia, Hoog- karspel 309"! punten, eerste prijs; Zanglust, Medemblik, 334"! pun ten, eerste prijs. Afdeling uitmuntendheid: Zanglust, Sint Pancras, 343"i pun ten, eerste prijs. Extra prijs voor het hoogste aan tal punten voor het verplichte en vrije nummer van deze tweede con coursdag Zanglust, Sint Pancras. Extra prijs (beker) voor het hoogste aantal, punten over het gehele concours, alsmede de wissel beker van de Zangersbond voor Schoorls Gemengd Koör te Schoorl. Na een slotwoord van voorzitter Mink behoorde ook dit geslaagde concours weer tot het verleden. (Door omstandigheden eerst thans geplaatst.) De Weieerw. Heer Burgers was 'n geboren Rijper, hij overleed in 1915 als rustend pastoor van Delfs- haven. De andere priester was niet in de Rijp gedoopt. Op 6 September 1880 staat door pastoor Finkenflügel het volgende aangetekend: „Heden werd alhier 't zeldzame feest gevierd eener eer ste plechtige H. Mis van een der gemeentenaren, den Eerw. Heer Joannes Hermanus Henricus Lau van de orde der Augustijnen, die de 29ste Augustus dezes jaars te Gent in België werd priester ge wijd. Z. Eerw. werd bij zijn eerste Plechtige Mis geassisteerd door den pastoor der gemeente als diaken, dor den Weieerw. Heer J. B. Bur gers als subdiaken en J- Kersting als caeremoniariusBij gelegen heid van dit feest zijn door de fa milie Lau aan de kerk ten geschen ke gegeven twee zeer schoone ko peren harmonische altaarschellen, alsmede eene gestopte altaarkant door de zusters van den nieuwen Priester met eigen hand gewerkt". Deze priester was geen geboren Rijper. Na deze ontvingen de Wei eerw. Heren D. en C. Nolet afkom stig uit De Rijp, nog de H. Priester wijding, maar door verhuizing der familie hebben zij hun eerste Plech tige H. Mis elders opgedragen. Z0 is het duidelijk dat er de vol gende week in De Rijp en Graft groot feest zal zijn. De jong-gewij- de priester zal omstreeks half ze ven bij de Sapmeer plechtig wor den ingehaald. Na een feestelijke tocht door Graft en De Rijp, zal hij in de parochiekerk ontvangen wor den, waarna een welkomstwoord door de pastoor een plechtig lof ge celebreerd wordt. Het hoogtepunt van het feest is de plechtige H. Mis op Zondag. Deze zal om 9 uur plaats hebben. DAMESHANDBAL VIDO WINT VAN D.C.G. NA VERLENGING (Van onzen eigen verslaggever). AMSTERDAM. Niet zonder schroom werd Donderdagavond de strijd aangebonden tegen DCG in A'dam voor de demi finale en na een spannende en sportieve strijd werd eerst in de verlenging de over winning uit het vuur gesleept. Al direct werd van beide zijden flink aangepakt. Maar door treu zelen of zenuwachtigheid bleven de doelpunten voorlopig uit. Naarmate de tijd verstreek steeg de spanning. Eindelijk had VIDO geluk en kon het door Rie Klau wers de leiding nemen. Wel pro beerde DCG deze achterstand in te lopen doch het vond In Tonni Rij- kenberg een geweldig struikelblok. Met deze stand brak dan ook de rust aan. Na de rust was het al direct Vido dat de toon aangaf en door toedoen van Tini Hudema de voorsprong op 20 bracht. Deze voorsprong was voor Vido te mooi, want nu ging men te veel in de verdediging, waardoor DCG meer in de aanval kwam. De ge volgen bleven dan ook niet uit en met 2 doelpunten was de stand ge lijk 2—2. Nu werd van beide zijden gepro beerd om een overwinning uit het vuur te slepen, doch Tonny was nu niet meer te passeren. Bij het eind signaal was de stand nog steeds ge lijk en was 'n verlenging noodzake lijk. De beslissing viel al gauw ten gunste van Vido dat kans zag di rect de stand op 32 te brengen en met deze stand kwam daarna spoe dig het einde. Volgende week Donderdag komt Vido uit in de finale tegen Odos weer te Amsterdam en dan doet Vido voor de 2e maal een greep naar de mooie wisselbeker. SPECIALE MINISTERSCONFERENTIE INZAKE IRIAN? Indonesische voorstel DJAKARTA, 7 Juli (Aneta). Van officiële zijde vernam Aneta, dat de regering der R.I.S. de Neder landse regering heeft voorgesteld een speciale conferentie van minis ters over de kwestle-Irian te hou den op 1 Augustus a.s. Of de conferentie in Nederland of in Indonesië zal worden gehou den wordt overgelaten aan het overleg tussen de Nederlandse regering en de Indonesische hoge commissaris in Nederland, mr. Moh. Roem. HEERHUGOWAARD. De Raad van Heerhugowaard kwam gister avond onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meijer bijeen om vier agendapunte af te hande len. Voor de eerste maal wérd met gebed geopend. De heer J. v. Westrienen had bezwaar gemaakt tegen de hem op gelegde aanslag in de rechten voor de vuilnisophaaldienst zulks in verband met zün vertrek uit Heer hugowaard. Daar echter de rechten worden geheven van hem, die op 1 Januari van het lopende jaar bewo ner is van het perceel in kwestie, kon de Raad niet anders dan het be zwaar van de heer v. W. afwüzen. De heer v. W. zal over het hele jaar moeten betalen. Besloten werd over te gaan tót het bouwen van een woning voor het hoofd van de O.L. School. Een en ander met toepassing van de fi nancieringsregeling voor de woning- bouw-1948. Van de heer C. Büvoet aan de Rustenburgerweg 63 was het ver zoek binnengekomen om êen voor schot van f 3000,Ingevolge de regeling-kleingrondbezit. 't Bedrag is bestemd voor aankoop van het perceel aldaar, ten bedrage van f 3500,Het verzoek werd toege staan. De Inleiding tot de Nationale Zeilwedstrijden, georganiseerd door de Koninklijke Marinejachtclub op het Marsdiep was een uitstekend preludium op de wedstrijden van Zaterdag en Zondag. Het weer hield zich uitstekend, de zee was vlak en rustig en de wind zat zo ongeveer zoals de zeilers zich dat wel konden wensen. Vandaar dat de race IJmuidenDen Helder, uitgeschreven door de Nederlandse Vereni ging van Kustzeilers, een prachtig verloop had en de jachten na twaalven Vrijdagmiddag achter elkaar met minuten verschil, de finish van het Wierhoofd passeerden, waarbij de „Tromp n" gezeild door Ir. A. E. Dudok van Heel zich om 12.43 meldde. 's Morgens half zeven klonk het startschot bulten de sluizen te IJ muiden en met een kalme O.N.O.- wlnd, een vlakke zee en windkracht 3 was het voor de twee en twintig Noordzeezeilers een prettige plé- zièrrace, die hoogstens onderbroken kon worden door een beetje al, te kalme wind of een kleine verkeerde manoevre, waardoor zij lichtelük uit de koers konden gaan en enkele plaatsen zouden moeten opschuiven. Het werd inderdaad een pleziertocht voor die prachtige jachten, die verdeeld in drie klassen naar zee capaciteiten ieder voor zich probeer den de beste tijden te maken. Rond twaalf uur kwam op het Wierhoofd te den Helder, waar de wedstrijdleider kapitein ter zee D. J. Kommer in de bekende stuurhut ze telde, de melding binnen, dat de eerste zes jachten, waaronder de Tromp II, de Fortuyn II, van lt. z. I. T. Kasemier, de Kortenaer, de Fram II en anderen gesignaleerd waren. Het kon hoogstens nog een kwestie van afwachten worden, maar men schudde daar op t' Wier hoofd toch even met de hoofden, omdat zo om en om twaalf uur veer tig de eb zou gaan vallen, zodat de jachten Zeepaardje of niet een stevige stroom zouden kunnen krijgen. Gelukkig niets van dit al les. de jachten lagen prachtig en weldra doken de eerste masten aan de einder op, juist dichtbij genoeg om met de kükers bestreken te kun nen worden. De enkele honderden meters, die toen nog te zeilen waren beteken den niets meer, 't kwam er nu op aan de juiste stroom in 't Marsdiep te kunnen grijpen en zich te laten leiden tot de laatste boel, roodbe- vlagd, waarbij de scheepsroeper uit de stuurhut op het Wierhoofd het laatste werk zou doen. De „Tromp II" bezeilde die boei het eerst om 12.43, en nauwelüks zes minuten later zeilde de „For tuyn II" aan In het kielzog de „Kor tenaer" meezeulend, die een minuut later de finish passeerde. Toen werd het een overstapje van alle jachten, die geleidelijk aan de boei en het Wierhoofd namen, Tulla, Fram II, Trial, Avontuur, Orca, de Bries met schipper Piet Bot en tenslotte even over drieën streek de „Ommelan- der" als laatste de zeilen voor de haveningang. De stuurlui hadden een prachtige race gezeild in nauwelijks zes zeil- uren, doch de wedstrijdcommissie had er zijn eigen berekening voor, waardoor de tyden van aankomst niet altgd de klasaifieatles uitmaak ten. In klasse I waren de vjjf eerste gèklasseerden: B 39 „Kortenaer" stuurman J- P van Eesteren, Schie dam, 4 uur 36.19; H 220 „Fortuyn II" It. z. I. T. Kasemier, Kon. Mar. jachtclub, 4 uur 41.15; B 27 „Tromp II" stuurman Ir. A. E. Dudok van Heel, Kon. Ned. Zeil en Roeiver. 4 uur 48.56; H 74, „Kornwerd" stuur man J. Bier, 4 uur 55.37; H 231 4,Bries" stuurman schipper P. Bot van de Dorus Rijkers, H. W. N. 5 uur 06.07. Klasse II: H 95 1. Trial stuur man E. G. v. d. Stadt, Ned. Ver. v. Kustzeilers, tevens hoofdprijs in de kleine klassen, 4 u. 12.42; H 219 2. Tulla stuurman S. de Wit, Zaanl. zeilver. 4 u. 22.13; 3. Femmy stuur man Mr- A. J. T. Conijn, Ned. ver. van Kustzeilers 4 uur 24.48; H 144 4. Orca, stuurman H. Tingen, Unie v. Watertoeristen: H 183, 5. Avon tuur, stuurman H. v. d. Stadt, W. v. Aegir. Klasse II: H 105. 1. Beltex, stuur man D. A. de Graaf, Ned. ver. van Kustzeilers, 4 uur 38.06; H 43 2. Uilenspiegel, stuurman E. Woud, Ned. ver. van Kustzeilers 4 u. 50.38. H 28 3. Ommêlander stuurman P. 5. Verstraaten, Ned. ver. van Kust zeilers, 5.19.08, H 204 4 Windvang; H 22 5. Zeepaardje. De meeste jach ten zeilen deze dagen eveneens. INDONESIË WORDT ANTI-COMMUNISTISCH Het A.N.P. seint uit Djakarta hedenmorgen, dat na het begin van de oorlog In Korea de opvatting al gemeen is, dat alle illegale commu nistische acties binnenlands openlijk dienen te worden bestreden. Hoorde men enkele weken gele den nog stemmen om een kabinet te vormen, dat ook de uiterst linkse groepen bevatte, thans is men van mening, dat het nieuwe Indonesische kabinet duidelpk anti-communis tisch moet zqn. Grote steun zal men hierbij onder vinden van de sultan van Djogja, die, min of meer verborgen doch ra dicaal, werkt aan de interne zuive ring van het militaire apparaat van communistische elementen. Zijn doortastende pogingen tot verhoging van de binnenlandse vei ligheid, die, naar waarnemers me nen, de laatste tüd zichtbare resul taten hebben opgeleverd, staan hier mede in direct verband. Gevraagd: NETTE R.K. SCHOOLWERKSTER voor Zaterdag en 3 namiddagen. Aanbiedin gen onder no. 12762 aan het bur. van dit blad. Voor een klein aantal welke de modevakschool gaan verlaten isernog plaats op de Ateliers waar de be kende MILFLEUR - blouses en japonnen worden ge maakt. Komt eens met ons praten, wij zijn dagelijks van 8 6 uur aanwezig. LAAT 1 7 ALKMAAR ZONDAG 16 JULI: Prima muziek. Spiegelgladde dansvloer. MAANDAG 17 JULI komt de Ton. Ver. „De Roos" Koedijk, met 't prachtige volksstuk „MENSEN ROND DE HAVENS" Kaartverkoop en plaatsbespreken vanaf Woensdag a.s. aan de zaal. Aanvang 8 uur. Entrée f 1.50. Rijwielstalling. Prima biljart. Aanbevelend: PIET MANTEL. BROEK OP LANGENDIJK TELEF. 382 Maakt alle GAASBAKKEN uit voorraad leverbaar ZONDAG en MAANDAG: Beide dagen met de Moonlight Players Bergen Woensdagavond 12 Juli en Dinsdagavond 8.15 uur: 18 Juli, Opvoering van het succes-blijspel: van v. Hart en Kaufman door „Cantecleer" uit Alkmaar. Regie: Bep Speet. Decors: Karei Colnot. Entree f 1.—. Scholierenrang f 0.50 (a. r. i.) Toegangskaarten en plaatsbespreken aan het v. v. V. bureau. Na afloop bussen naar Alkmaar 23.20, naar Schoorl 2130. Stopplaats Openluchttheater. Zondagavond 9 Juli Aanvang 7 uur. Zaterdagavond 8 uur: om gerookte paling Tijdens de Kermis op 9, 10 en 11 Juli, prima mu ziek en consumptie, ge zellig zitje, vrij entree. Beleefd aanbevelend Café „de Koffiemolen" CAFé NIEUWENDIJK te BERGEN. Vanaf 8 Juli iedere avond dansen. Aanvang 8 uur. CAFé DE HENGSTMAN op 9, 10 en 11 Juli. de Favorieten spiegel gladde dansvloer, aanbevelend J. J. BAARS Gooi het oud papier niet weg. Bewaar 't Liefdewerk Ond Papiei a.s. DINSDAG 11 JULI, 'snam. 2 uur, aan onze zaak: NIEUWESLOOT 95

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7