Nieuw OPNIEUW AMERIKAANS BATALJON IN KOREA AFGESNEDEN VORSTELIJK BEZOEK AAN PROVINCIE GELDERLAND Huur- bescherming Bumper aan bumper" rukken Noord-Koreaanse colonnes op Verschillende geheime zenders in België „opgerold" 7000 muzikanten bliezen een enorm concert op Sonsbeek „Atlantis" sloeg wereldrecord: 63 kinderen onderweg geboren EDITIES VOOR,ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Noord-Korea nen blijven oprukken Aanval dreigt op lndo-CHina Slagen verwacht van René Pléven Amerikaanse missie naar Indo-China Kerkvervolging in Noord-Korea 20.000 man in V.S. „met spoed" nodig Scheepsberichten J Vaders deden de luierwas Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 11 Juli 1950 46e Jaargang No. 11911 Kontoren: HOORN, Draofsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DE HUURWET, die door de Tweede Kamer is aanvaard, re gelt ook de positie van de huur der ten opzichte van de verhuur der. In deze tijd, waarin de ver huurder de woningnood kan mis bruiken voor het bedingen van woekerhuren is dat zeker geen overbodige luxe. De verschuldig de huurprijs, aldus de wet, is straks voor huizen, gebouwd voor 27 Dec. '40 de oude huurprijs plus 15% ;voor huizen op of na die da tum gebouwd, blijft de oude huur prijs gelden. Bij onderhuur was reeds een verhoging toegestaan, (1 inw. 5%; 2 inw. 10%; 3 en 4 inw. 15%; 5 en 6 inw. 20%; en 7 en meer 30%). Deze extra verho ging blijft mogelijk, echter met dien verstande dat zij hoogstens 13% zal mogen bedragen. Er laten zich dus gevallen den ken, waarin de verhuurder met vele onderhuurders er nog iets op achteruit zal gaan. Bedraagt het maximum thans 30%, straks zal het hoogstens 15 plus 13% kun nen bedragen. Bij de behandeling van het ont werp heeft de minister medege deeld, dat hij de bevoegdheid, die de wet hem geeft om voor groe pen van gevallen het percentage vast te stellen dat als gevolg van meerdervoudige bewoning ver schuldigd is, mede zal gebruiken om een andere klasse-indeling te maken. Waren er nu 5 klassen, de minister wil dit aantal tot 3 be perken, hetgeen tot gevolg kan hebben dat de een hiervan een tikje nadeel ondervindt. Voordeel van minder klassen is echter dat men niet bij iedere gezinsver meerdering het gevaar loopt in 'n hogere klasse te geraken. Dan zijn er gevallen, waarin de huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik van de wo ning. Ook hiervoor geeft de wet regelen. Voor water, gas, electri- citeit etc. is niet meer verschul digd dan de werkelijke- of de naar redelijkheid geschatte kos ten. Voor het gebruik van meube len of stoffering geldt hoogstens een bedrag, berekend naar 20% 's jaars van de verkoopwaarde op het ogenblik van ingebruikgeving. Wij hadden graag gezien, dat men in de wet ook strafbepalin gen had kunnen opnemen Over treders van bovengenoemde voor schriften hadden er dan rekening mee moeten houden dat zij ge vaar liepen met de strafrechter in aanraking te komen. De minister heeft echter niet voor de in deze op hem uitgeoefende aandrang willen zwichten Zwaarder woog blijkbaar de moeilijkheid om een toezicht van overheidswege ook werkelijk effectief te doen zijn. Wij vrezen, dat er nu ook na de inwerkingtreding van deze wet nog veel te hoge huren zullen worden betaald. Als de huurder niet klaagt en hij heeft nu een maal vaak die hoge prijs aanvaard, om maar onderdak te zijn, gebeurt er niets. Ook zal de huurder reke ning willen houden met de over last, die verhuurder-hoofdbewoner hem bij een geschil over de beta ling zou kunnen aandoen. Een amendement Ten Hagen voorzag dit gevaar. Het wilde mo gelijk maken, dat de onderhuurder in zo'n geval ontruiming van het door de hoofdbewoner bewoonde gedeelte zou kunnen vorderen. Zeer zeker" een ingrijpende maat regel, maar er had een goede praeventieve werking van kunnen uitgaan. De Kamer beeft het ech ter afgewezen, beducht voor de moeilijkheden bii de uitvoering en waarover men inderdaad niet licht moet denken. Een geschil over de huurprijs blijft dus, ook na de inwerking treding van deze wet, een zaak tussen huurder en verhuurder. Willen beide partijen of een van hen recht zoeken, dan ontmoeten zij op hun weg allereerst de huur adviescommissie. In het rechtsge bied van ieder kantongerecht komt er minstens één. Het oor spronkelijk ontwerp kende enkel de weg naar de rechter, maar de Kamer, wetende dat eenvoudige burgers zich niet graag tot de recbter wenden, wist gedaan te krijgen, dat de minister alsnog de buuradviescommissies in de wet bracht. Deze huuradviescom missies brengen aan huurder, ver huurder of aan beiden een schrif telijk advies uit over de vraag, welke de betalingsverplichting van de huurder is. Deze procedure is een zeer eenvoudige. Het aldus uitgebracht advies heeft nog niet dat scherpere karakter dat de uit spraak van de rechter heeft en wij bopen dat ook de practijk zal uitwijzen, dat aldus de mogelijk heid is geschapen om een advies in te winnen, dat veeleer het karakter heeft van een onpartij- diee deskundige raad. Voor het geval de partijen zich niet bij het advies van de huur- commissie willen neerleggen kan men de zaak aanhangie maken bii de kantonrechter. Hierbii be hoort dan echter wel het advies van de huuradviescommissie te worden overgelegd. De kanton rechter beslist bij schriftelijke be schikking Is het ook nu al zo, dat de huur slechts in bepaalde geval len kan worden opgezegd, thans zijn de gevallen waarin zulks kan geschieden, wetteliik vastgelegd. De verhuurder kan de ontrui ming slechts vorderen bij onbe hoorlijk gebruik, ernstige overlast en wanbetaling, en indien de huurder de beschikking kan krii- gen over een soortgelijk hem nas- send goed feen amendement Ronl- wink heeft er voor gezorgd, dat ook de huurpniis hierbii een ml moet snelen). Tn de meeste geval len zal do verhuurder do ontrui- min? vnrrJ^ron Er is gisteren bijzonder weinig nieuws van het front in Korea bekend geworden, en wat er was, blijft in mineur. Slaagde een Amerikaans bataljon dat was afgesneden er later in, zoals wij meldden, zich opnieuw bij de hoofdmacht van de Amerikaanse troepen te voegen: volgens berichten die gisteren het militaire hoofdkwartier in Tokio bereikten, is opnieuw een Amerikaans bataljon ten Zuiden van Tsjonan door Noord-Koreaanse troe pen afgesneden. Het was met tanks uitgerust. Een Tass-bericht meldt dat volgens de Noord-Koreaanse omroep een Amerikaan se oorlogsbodem Zondag aan de Oostkust tot zinken zou zijn gebracht. Luit.-generaal George Strate- meyer, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft opdracht ge geven aan de Amerikaanse en Australische vliegtuigen tot het bombarderen van alle militaire doelen in Korea gedurende 24 uur per dag en onverschillig de weersgesteldheid. Hij deelde me de, dat Amerik. troepen begon nen zijn in Zuid-Korea startba nen aan te leggen. De Amerika nen gebruiken thans z.g.n. „na palm-bommen", speciale tanks die door vliegtuigen worden uit geworpen en een geleiachtige substantie bevatten, die ontploft en in brand vliegt bii aanraking met de grond. Sedert het begin van de oorlog in Korea heeft de luchtmacht 71 Noordkoreaanse tanks vermeld en 49 beschadigd, en zelf 20 toe stellen verloren, terwijl vijf Sky- masters en een Australische Mus tang worden vermist. Tot dus verre zijn 26 Amerikanen ge sneuveld. 41 vijandelijke vlieg tuigen werden vernield, alsmede 272 vrachtwagens en 14 locomo tieven. Het legerbericht van Mac Ar thur, waaraan deze gegevens zijn ontleend, maakt er ook melding van, dat Noordkoreaanse con- vooien zich „bumper aan bum per" van Tsjonan Zuidelijk in de richting van Taedjon bewegen. Vier divisies zijn bij deze actie betrokken; twee andere opereren in het Westelijke corridor, die van Wondjoe naar Tsjoengdjoc loopt. Het regende bommen op deze colonnes, die daardoor wel wer den gehinderd, maar niet tot staan konden worden gebracht. Zij zijn de stad thans tot op 13 KM genaderd. Zo de toestand op deze Westelijke sector al slecht is, zo is zij ook in de middensec tor niet rooskleurig. Hier is de verdediging practisch geheel aan de Zuid-Koreanen zelf overgela ten. Aan de Oostkust zijn de hin derpalen die de beschietingen van Zondag de Noordkoreanen in de weg legden, inmiddels opge ruimd. In Amerika begint de critiek op de gang van zaken dan ook los te komen. Volgens de open bare mening gelijken de verkla ringen over het opgeven van grondgebied om tijd te winnen en die, volgens welke „zware verliezen aan de vijand werden toegebracht" te veel op de be richten die in 1940 uit Noorwe gen en West-Europa kwamen. Er worden reeksen „noodlottige te kortkomingen" opgesomd, b.v dat er geen valschermtroepen in het Verre Oosten waren, ondanks herhaalde officiële verklaringen. Voorts zijn er gelen anti-tankwa pens die opkunnen tegen strijd wagens van Russische makelij. Ook de nieuwe wapens, waarover zoveel gezegd is, zouden nog niet aan het productie-stadium toe zijn. Tot de „tragedie van vergissin gen" behoort ook het onderschat ten van de kracht van de vijand en het falen van de inlichtingen dienst, terwijl de doeltreffend heid van de eigen luchtmacht werd onderschat. Een woordvoerder uit Mac Arthurs hoofdkwartier heeft daartegenover verklaard, dat weinigen schijnen te beseffen dat het tijd kost om troepen te legeren en te verplaatsen. Ook de critiek, dat onvoldoende op geleide troepen worden ingezet, wordt tegengesproken. Uit Amerikaanse bron in de kring van het vooruitgeschoven hoofdkwartier van MacArthur Generaals Collins en Vandenberg naar Tokio WASHINGTON, 10 Juli. (Reu ter). De stafchefs van het Ame rikaanse leger en de luchtmacht, de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg, vertrekken he denavond uit Washington naar To kio, waar zij besprekingen zullen voeren met generaal Mac Arthur en „uit de eerste hand" zullen ver nemen hoe Mac Arthur het best door het ministerie van Defensie kan worden gesteund bij de opera ties in Korea. wordt vernomen, dat in de Ame rikaanse sector van het Koreaan se front ..een ernstige striid" gaande is. Een woordvoerder noemde de situatie „zeer wisse lend". Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier te Tokio heeft men aan de frontlinie vier Amerikaanse militairen gevonden met de handelt on de rug vast gebonden en kogelgaten in het hoofd. Truman heeft de Congreslei ders van beide nartiien biieenee- roenen voor een conferentie over de toestand in Korea. De confe rentie wordt vandaag gehouden. HONKONG (Reuter) - Volgens onbevestigde berichten van Chi nese nationalistische zijde uit Taipeh, de hoofdstad van Formo sa, verplaatst de communistische generaal Lin Piao, bevelhebber van het vierde leger, troepen van de Z.-Chinese provincie Kwang- toeng en van het eiland Hainan naar de grens van Indo-China. Indien de Amerikanen in Korea er niet in zouden slagen de Noord- Koreanen tot de 38e breedtegraad terug te drijven, zouden de Chi nese communisten Indo-China aanvallen, aldus dit bericht. Commandant „Johan Maurits van Nassau" Naar wij vernemen is, met ingang van 15 Juni jl., de kapitein-luite nant ter zee J. va Haga eervol ont slagen uit zijn functie als comman- nant ter zee J. v. Haga eervol ont- Nassau en tewerkgesteld bij de af deling hydrographie van het minis terie van Marine. PARIJS (Reuter). De kans, dat René Pleven er in zal slagen een nieuw Frans kabinet samen te stellen, is gestegen, doordat de Nationale Raad der socialistische partij Maandagnacht de parle- mentsfractie dezer partij nage noeg „carte blanche" heeft ge geven om te beslissen, of de so cialisten deel zullen nemen aan een coalitieregering van Pleven. De raad nam dit besluit met algemene stemmen. Alle leden wezen op het gevaar van een kabinetscrisis, die thans biina 3 weken duurt en op „de groeiende dreiging van het communisme". Het schiint wel zeker, dat Ple ven Dinsdag tot minister-presi dent zal worden gekozen. Op het Departement van Justitie heeft minister mr. J. H. van Maarseveen gisterenmorgen de portefeuille van Justitie, welke hij heeft beheerd sinds het heengaan van minister mr. Th. R. J. Wijers, overgedragen aan minister A. A. M. Struycken, die Zaterdag door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk als mi nister van Justitie beëdigd is. grond van de bepaling dat hij „het onroerende goed, zo dringend no dig heeft voor eigen gebruik, dat van hem, de economische belan gen en maatschappelijke behoef ten van beide partijen en van wet tige onderhuurder naar billijk heid in aanmerking genomen, niet kan worden gevergd, dat de ge wezen huurder nog langer in het genot van het goed blijft". En in dit èn in de andere gevallen is het beslissende woord echter aan de kantonrechter. BRUSSEL. Bij de overtollige raadpleging over de terugkeer legergoederen van het Ameri- van Koning Leopold. De parti- kaanse leger, die na de bevrij- culiere zenders veranderden ding in België werden verkocht, bevond zich ook een aantal draagbare radiozenders. De tal rijke radio-amateurs, die vooral het Vlaamse land telt, lieten zich deze gelegenheid niet ontgaan om zich voor een appel en een ei een dergelijk toestel aan te schaffen en al spoedig werd de Belgische aether onveilig ge maakt door deze geheime zen ders, die een zendvermogen heb ben van 25 tot 50 KM. De zenders waren zeer popu lair bij het publiek, vooral in de Kempen, en velen maakten ge bruik van de mogelijkheid voor de prijs van 5 fr. een geliefde gramofoonplaat te laten draaien. Hoewel het houden van een geheime zender in België bij de wet verboden is, kneep de Justi tie aanvankelijk een oogje toe. Alles ging dan ook goed tot aan dfe vooravond van de volks- Met ingang van Maandag 10 Juli is de A.N.W.B. overgegaan tot een aanzienlijke uitbreiding van zijn technomobieidienst. Deze rijdende laboratoria zijn in staat, desgewenst, de toestand van elke auto snel en nauwkeurig vast te stéllen. Het tijdig opsporen van verborgen gebreken kan kostbare reparaties voor komen en komt de verkeersveiligheid ten goede. toen plotseling vrijwel alle in felle propagandisten voor of tegen de Koning. De justitie achtte toen blijk baar het ogenblik gekomen om een einde te maken aan het op treden van de geheime zenders en dagenlang reden de peilwa- gens van de rijkswacht rond om de radio-amateurs in te rekenen Dezer dagen hebben zij zich voor het Kantongerecht te Turn hout te verantwoorden gehad, wegens het bezit van een ge heime zender. Alleen reeds het concern „Radio Noorderkempen" beschikte over vijf zendtoestel len. Een deskundige verklaarde dat er op het ogenblik nog en kele zenders in de Kempen ac tief zijn, doch dat het heel moei lijk is deze te ontdekken, daar de uitzendingen zeer onregelma tig zijn. Het vermoeden werd uit gesproken, dat de thans nog be staande zenders gebruikt zullen worden om propaganda te voe ren tegen de Koning en diens terugkeer. Tien personen werden veroor deeld tot geldboeten en straffen variërend van 8 tot 15 dagen. T.T.-BEZOEKER VERONGELUKT Op de Rijksweg te Baarn is Zon dag de motorrijder K. uit Beemster die Zaterdag de TT-races in Assen had bijgewoond, doordat hij geen voorrang verleende aan een taxi, die uit de richting Amsterdam kwam, aangereden en zo ernstig gewond, dat hij naar het ziekenhuis in Baarn moest worden vervoerd, waar hij la ter aan de gevolgen is overleden. WASHINGTON Naar wordt vernomen, zal omstreeks Augus tus een Amerikaanse militaire- bevoorradingsmissie naar Indo- China vliegen. Zij zal toezicht uitoefenen op de aankomst van vliegtuigen, de uitrusting voor een bataljon in fanterie, onderdelen en marine materiaal, o.a. landingsvaartuigen. De missie zal niet tot taak heb ben de Vietnamezen op te leiden in het gebruik van het oorlogs materiaal, daar naar men aan neemt, de Fransen op de hoogte van het gebruik zijn, behalve waar het zeer ongewone wapens betreft. Hef bezoek dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard achtereenvolgens aan de provincies brengen, is gisteren voort gezet met een joyeuse tocht langs de Veluwezoom naar Arn hem, de hoofdstad van Gelderland, dat nu aan de beurt is. Het bezoek begon in Wageningen, waar voor het gemeentehuis de plaatselijke verenigingen stonden opgesteld en bij de aula van de Landbouwhogeschool hoogleraren in toga en baret en hon derden studenten met hun witte corpspetten de vorstelijke gasten begroetten. Via de gemeente Renkum werd vervolgens naar Arnhem gereden, waar de provinciale feestviering zich in hoofdzaak concentreerde in en om het park Sonsbeek en de tentoonstelling „Mijlpaal 1950". Aan de grens van de gemeente werd H.M. welkom geheten door burgemeester Chr. Matser. Kon ere-escorte van bereden politie werd gevormd rond de met vier paarden bespannen open caleche waarin de Vorstelijke gasten hadden plaatsgenomen, en daar na begon een triomftocht door de feestelijk versierde stad, waar van verre de Eifeltoren een van de monumenten die de her schepping „Parijs in Arnhem gedurende deze zomermaanden accentueert reeds wenkte en duizenden zich langs de straten hadden opgesteld. Daar waren langs de route het personeel en de lopende patiën ten van het St. Elisabethsgast- huis, duizenden schoolkinderen, de vaandeldragers van Arnhemse verenigingen, de twee oudste in woonsters van de stad die bloe men aanboden en twee kleine meisjes, die niet minder wilden doen'. Daar wa*s aan de ingang van de Koningstraat, nu „Rue Royale" geheten, het comité „Parijs in Arnhem" met geschen ken en even verderop een ere wacht van de Koninklijke Ma rechaussee en de Koninkliike Militaire Kapel. De hoge gasten werden op het stadhuis ontvan gen en beluisterden op het bor des een aubade van duizenden kinderen. Zij legden een krans bij het Airborne-monument aan dé Rijnbrug en reden vervolgens naar de ambtswoning van de Commissaris, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, waar de lunch werd gebruikt. Des middags volgde een nieu we rijtoer langs Insula Dei, waar de ouden van dagen en de jeugd acte de présence gaven en dwars door feestelijk versierd Klaren- dal, waar de 82-jarige moeder van Ingen in de Akkerstraat zich al zenuwachtig stond te maken over de manier waarop zij de Koningin de bloemen zou over handigen, die de trouw aan het Oranjehuis van deze volksbuurt symboliseerden. Eerder waren ook de oud-gedienden van het Koloniaal Invaliden-tehuis Bron beek al van de partij geweest, en op de „Mijlpaal" waren alle bur gemeesters der provincie bijeen om, tezamen met de Statenleden, getuige te zijn van de officiële begroeting door de Commissaris der Koningin, die, bij gebreke van een Provinciehuis, dat im mers bij de gevechtshandelingen in het najaar van 1944 geheel werd verwoest, nu op deze ten toonstelling plaats vond. Ko ningin en Prins woonden in een der paviljoens o.m. in aanwezig heid van Clarence Hunter, het hoofd van de ECA-missie in ons land een politieke poppenkast voorstelling bii, waarin Jan Klaassen en Katrijn, alsmede 'n Gelderse boer en een burge meester op hun manier zeiden wat ze van de Marshall-hulp dachten. Er was ook op kasteel Zypendaal een ontvangst door de bevelhebber van het Tweede Militaire Gewest. Op de Sonsbeekweide stonden niet minder dan 120 Gelderse muziekcorpsen opgesteld om met 7000 man tegelijk Koningin en Prins een muzikale hulde toe te blazen, een gebeurtenis waarbij men reen ogen gennec had om te zien, laat staan oren genoeg om te horen. Er waren zoveel muzikanten bijeen, dat men een overcompleet had aan Turkse trommen en bekkens. Hoe de stad zich ook had uitgesloofd bij het aanbrengen van een electri- sche verlichting van straten, Eleinen, parken en singels, die aar weerga in ons land tot nog toe nauwelijks heeft gekend, bleek des avonds toen Vorstin en Prins, na het diner ten huize van de Commissaris te hebben geno ten, een gala-voorstelling bij woonden in de Stadsschouwburg en opnieuw een rondrit maakten door de fantastisch verlichte stad. DUIZENDEN KATHOLIEKEN GEDEPORTEERD TOKIO, (K. N. P.) „Ook in Korea vloeit weer het bloed der martelaren omwille van het ge loof" schrijft een katholiek pries ter, die uit Noord-Korea is moe ten vluchten, nog voor de com munistische aanval op Zuid-Korea. Uit deze brief blijkt, dat de com munisten in Noord-Korea tegen de katholieke priesters en gelovi gen met grote wreedheid optreden Tijdens zijn vlucht werd boven genoemde priester gevangen en drie maanden lang dag aan dag zo geslagen, dat hij niet langer in staat was te staan of zelfs te lig gen. Hoewel hij door honger erg was verzwakt, was hij met behulp van trouwe vrienden er tenslotte toch nog in geslaagd te vluchten. De 75 buitenlandse missionaris sen in Zuid-Korea (grotendeels Amerikanen, Denen en Duitsers) bevonden zich bij het begin van de aanval in het gebied van de 38ste breedtegraad. Kort voor de laatste verbinding met Seoel af gebroken werd, werd bekend, dat 15 priesters nog in veiligheid wa ren. Volgens de laatste berichten is een groot deel van de 35.000 katholieken in Noord-Korea gede porteerd, van wie er tallozen o.a. mgr. Bonifatius Sauer O.S.B,, reeds zijn overleden. WASHINGTON, 10 Juli (Reu ter) Het Amerikaanse ministe rie van Defensie heeft heden me degedeeld, dat er „op de vroegst mogelijke datum" 20.000 recruten nodig zouden zijn voor het leger. Er stond geen andere weg open, aldus het ministerie Kort vóór de mededeling verklaarde generaal- majoor Hershey, dat de recrute- ringsbureaux 60 dagen na aan vang van de conscriptie manschap pen zouden kunnen afleveren. In dien nodig zouden echter binnen 90 dagen desgewenst 300.000 man afgeleverd kunnen worden. Hershey zeide, dat men zou be ginnen met de mannen van 25 jaar. General C. H. Muir, Djakar ta-Rotterdam, passeerde 9 Juli Malta General W C Langfitt (troe pen) Djakarta-Amsterdam passeerde 8 Juli Gibraltar, Hedenochtend te Amster- dam.Ontscheping, onvoor ziene omstandigh. voorbe houden te 14.00 uur. Nelly (troepen) Djakarta Amsterdam, pass. 9 Juli Minikoy. Om 3 uur gisterenochtend werd de 60ste baby geboren, om 7 uur precies de 61ste, om 7.12 de 62ste en om tien uur ver wachtte men elk ogenblik de 63ste wereldburger. Zo was de situatie aan boord van het Engelse m.s. „Atlantis", dat gisteren ochtend vroeg aan de Javakade te Amsterdam meerde. Toen dit door de Nederlandse regering gecharterde schip op 11 Juni Priok verliet, bevonden zich 897 personen aan boord, voor het grootste deel leden van het K.N.I.L. met hun gezinnen. Nau welijks was de boot „los" of het aantal passagiers was verhoogd tot 899 en terwijl men zich nog tussen de pieren bevond kon men de 900ste passagier inschrijven. In de maand, die sindsdien ver streek, steeg dit aantal tot 959, waarmee zonder twijfel een we reldrecord is geslagen. Het grootste aantal geborenen op een enkele dag bedraagt ze ven. Daar de geboorten geschied zijn aan boord van een Engels schip bezitten alle babies, die tussen 11 Juni en 10 Juli aan boord van de „Atlantis" ter we reld zijn gekomen, volgens de Britse wet de Britse nationali teit. Daarnaast hebben zij, voor zover zij geboren ziin uit Neder landse ouders, de Nederlandse nationaliteit. In elke aanleghaven kwam de plaatselijke Britse consul aan boord, bij wie de gezagvoerder, kapitein A. R. Osburn, de jong geborenen als Engelse burgers liet inschrijven. De reis heeft uiteraard in de eerste plaats zeer hoge eisen ge steld aan het medisch personeel van de „Atlantis", dat uit 40 man bestond, onder wie vijf artsen. Een aanzienlijke verlichting bij het uitvoeren van hun moei lijke taak hebben zij ondervon den dank zij het feit, dat het schip buitengewoon vast lag. Veel zorg was hiertoe besteed bij het stouwen van de ladingen het innemen van voorraden. Het was voor de bemanning onmogelijk alle extra werkzaam heden, die dit steeds toenemende babytransport met zich mee bracht. op zich te nemen. Daar zich aan boord slechts 19 kinder verzorgsters bevonden, werden de vaders aan de was gezet, van welke taak zij zich uitstekend hebben gekweten. Bij de zestig babies, die gebo ren werden na vertrek uit Priok tot drie uur gisterochtend, waren 35 jongens en 25 meisjes. Tijdens de reis werden er aan boord twee protestantse doopdiensten ge houden, waarbij 16 kinderen werden gedoopt. De gezinnen, die nog geen woonplaats in *Nederland heb ben, zullen tijdelijk worden on dergebracht in voor hen inge richte kampen in Woerden en Staphorst. Om een behoorlijk transport te garanderen, werden voor het vervoer naast luxe legerauto's wier aantal onvoldoende was een groot aantal taxi's ingescha keld. De belangstelling voor de aankomst van het „baby schip" was zeer groot. En gelse, Amerikaanse en Fran se journalisten en persfoto grafen verdrongen zich op de Javakade om dit unieke stukje wereldgeschiedenis aan de lezers van hun bla den te kunnen voorzetten De 44-jarige steward Williams uit Liverpool. ongetrouwd, vertelde, dat hij zich onderweg maar een beetje hulpeloos had gevoeld ..Ik ben van weinig nut ge weest", zei hii openhartig. Het enige wat ik zeggen kan is: „De verpleegsters keken naar de bahiea en ik naar de E. zelf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1