Schola Publico Om beker en ere-medaille Verdachte zonder tijd Geharc door Goede tijden op 400 en 1500 m in het komende seizoen Rechter met goede raad Overwin ni de ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitstekend programma Katholieke Vrouwenbeweging Engelse avonturen van Turnlust Sportfeest van de katholieke schooljeugd Speelse geldgeefster Districtssportdag N.K.J.B. Interim-regeling Nederl. Antillen Marktberichten PAGINA 2. DINSDAG 11 JULI 1950 Binnenkort verschijnt het pro gramma van Schola Publica voor het komende het vierde win terseizoen. Het omvat wederom acht grote avonden In 't Gulden Vlies en 9 cursusavonden in Victory terwijl voorts twee excursies in het voornemen liggen. Op 22 Sept. wordt het Schola- seizoen geopend met een causerie met lichtbeelden van Dr. W. Theu- nissen uit Den Bosch, wiens avond in het vorig seizoen blijkens de in gestelde enquête als do best-ge slaagde kan worden beschouwd. Hij komt ditmaal spreken over zijn zwerftocht door het ondanks alles nog steeds Christelijke Oosten, in aansluiting hierop zal Zondag 24 Sept. voor leden van de Schola Publica in de kapel van de St. Wil- librordusstlchttng te Heiloo een ge zongen H. Mis in de Oosterse ritus worden gecelebreerd door Oekratn- se priesters uit Culemborg. Op 20 Oct. spreekt Dr. A. N. J. Den Hollander over het negerpro- bleem in de Ver. Staten; 17 Nov. wordt de mooie film „Monsieur Vin cent" vertoond en op 15 December wordt een styivollo Kerstavond ge geven, waarop de heer J- Jonge- nelen aan de hand van lichtbeelden spreekt over het Kerstgebeuren in de schilderkunst; het tweede ge deelte van de avond zal gevuld wor den door Truus Kloos, die met de luit Kerstliederen zal zingen; oud- Nederlandse, Vlaamse, Oud-Franse, Spaanse, Duitge en negro spirtuals. Voor 19 Jan. 1951 staat een voor drachtavond van Albert van Dal- sum op het .program in de verwach ting, dat deze grootmeester der Ne derlandse toneelspeelkunst zich die avond voor Alkmaar kan vry hou den. Een belangrijke avond zal onge twijfeld worden die van 16 Febr. waarop Prof. Dr. L. J. Rogier komt spreken over de protestantmaking van Noordholland. Op 9 Maart komt de bekende di recteur van Artis, Dr. A. F. D. Por- tielje met 'n causerie over Omgang met Dieren; in aansluiting hierop volgt een excursie naar Artis, met gratis toegang en deskundige lei ding van de inleider. Het seizoen wordt besloten met een lezing van Lt. Kol. B. Koning over het actuele onderwerp „De grote invasie in Normandië". Cursussen Ook het programma voor de cur sussen staat op hoog peil. Met een tussenruimte van twee weken be gint op 26 Oct. een cursus van Pr. J. Holt, gynaecoloog en sexuoloog over „Het Liefdeleven van de mens", uitsluitend voor cursisten vanaf 18 jaar. Verwacht wordt, dat voor deze cursus grote belangstel ling zal bestaan, zodat tijdige aan melding wordt aanbevolen. Op veler verzoek wordt ook een cursus over Filmkunst gehouden; en wel door Dr. J. Peters, Dir. der Kath. Film Actie, die onlangs pro moveerde op een proefschrift over filmkunst. Hij behandelt op 25 Jan. 8 en 22 Febr. achtereenvolgens: de plaats en de betekenis van de film in de hedendaagse cultuur, de grondslagen van de film-aesthetiek en de aesthetische waarderipg van de film. Met filmstrips en filmfrag menten zal hy zijn causerieën illu streren. Vele cursisten van vorig seizoen zal het genoegen doen te vernemen, dat de cursus over schilderkunst door de heer Jongenelen wordt ver volgd met een cursus over de mo derne schilderkunst. Aan de hand van lichtbeelden zal Jongenelen op 15 Maart, 5 en 19 April spreken over de Romantiek en de Haagse School, de aard en het karakter der hedendaagse stromingen, zoals cu- bisme, expressionisme, abstracte kunst en surrealisme. In aansluiting hierop zal o.l.v. de heer Jongenelen oen excursie naar de Hoge Veluwe worden gomaakt, indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat; zoals men weet bevat hot museum aldaar een grote collectie moderne Kunst, w.o. de collectie Kröller- Muller, die o.m. tal van werken van Vincent van Gogh omvat, Wjj geloven niet teveel gezegd te hebben, wanneer wjj dit een uitste kend programma ijoemen, wy ver trouwen, dat er *oals in het ver léden grote belangstelling voor zal bestaan. EIND-EXAMENS MULO •ALKMAAR Voor het eind examen van de Mul0 alhier slaag den dezer dagen de volgende can- didaten: J. W. Hartong, Wormerveer; N. E. Lionarons Wormerveer; J. Cou- wenhoven, Wormerveer- G. J. Iwe- ma, Wieringermeer: S. Laan, Abbe- kerk; N. v.d. Tooren, Medemblik; J. J. Grast, Zijpe; J. C. Keesman, Barsingerhorn; D. Klaaren, Barsin- gerhorn: A. van Zoonen, Barsinger horn: A- J- de Vries, Schagen; S. Eenennaam, Egmond aan Zee; G. A. Starreveld, Assendelft; M. van 't Veer, Assendelft; L. J„ Arens- man, Nieuwe Niedorp; R. Wit, Nieuwe Niedorp; P. Bart, Winkel; M. H. de Regt. Winkel; S. Schoon- bergen, Winkel. B. Decke, Broek op Langendyk; A. C. Hartog, Alk maar. NAAR DE 20.000 LEDEN; CONSOLIDATIE EN ONTPLOOIING De Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging in het Bisdom Haar lem nadert een ledental van 20.000! Daarmee acht zij de tijd gekomen, tot 'n sterkere ontplooiing harer activiteiten ter bevordering van 't geestelijk leven van de katholieke vrouw en haar gezin, ter beoefe ning van onderling sociaal en ca- caritatief werk en ter voorlichting en ontwikkeling harer leden. In -de laatste algemene leden vergadering heeft de stoot tot deze ontplooiing gegeven door goedkeu ring te hechten aan het voorstel van het bestuur om de benoeming van een permanente kracht moge- ïyk te maken. Aan dit voorstel Is thans uitvoe ring geneven door de benoeming van Mejuffrouw M. Laufersweiler, die gedeeltelijk de zorgen voor het secretariaat op zich zal nemen en gedeeltelijk voor het diocesaan be stuur het stimulerend contact met de afdelingen vooral van het vrou wengilde zal onderhouden. Met de Vrouwelijke Jeugdbewe ging in 't Bisdom Haarlem is reeds in zoverre samenwerking bereikt, dat in het gebouw dezer Jeugdbe weging ruimte is vrijgemaakt voor een bureau, dat als vast middelpunt van de activiteit der Beweging zal fungeren, en tevens het correspon dentieadres voor het diocesaan be stuur vormt. Dit bureau is geves tigd: Scheveningseweg 90 Den Haag Maandag 10 Juli is het Diocesaan Bestuur voor het eerst in dit bu reau ter vergadering bijeengeko men en daarmee is djt officieel in gebruik genomen. Kajotters-nieuws ALKMAAR Weer is een jaar voorbij, en vraagt de jaarvergade ring onze aandacht. Drie nieuwe bestuursleden moeten gekozen wor den. Laten we dit met zorg doen, en ons bewust zijn van de verant woordelijkheid die wij allen voor de K.A.J. dragen. Het bestuur zal in de naaste toekomst voor belang rijke en moeilijke beslissingen ko men te staan, die voor de K.A.J. van het grootste belang zullen zijn. Stemt verstandig! De jaarvergade ring begint niet om half negen, maar om kwart Over acht, EEN VERREGENDE DONDERDAG ALKMAAR „Turnlust" slaat een uitstekend figuur in Engeland. - Het publiek van Bath is enthousi- jjthleten prachtig, echter niet voor CLUBKAMPIOENSCHAPPEN R.K.A.A.V. „Olympui" ALKMAAR Begunstigd door fraai zomerweer vonden Zondag op het R.K.A.F.C. terrein Westerweg bovengenoemde kampioenschappen plaats. Het zomerweer was voor de BENOEMINGEN Bl| DE MISSIONARISSEN VAN MILL HILL Father Lefeber procurator te Arnhem Nadat Zondag j.l. te Mill Hill (Engeland) door Kard. Griffin 23 diakens waren priester ge wijd (hiervan ziin er 17 Neder landers) heeft de Algemene Overste de volgende benoemin gen bekend gemaakt: Voor de Missie Pakistan (Ra walpindi) Fathers J. Klaver, Wijde Wormer en K. Heideman, Hoorn, neom. s Eng. Oost Afrika (Upper Nile) Fathers W. van Leeuwen, Zoe- terwoude, neom., Fr. v, d. Hurk, Amsterdam, neom. en Bavo de Zeeuw, Amsterdam. (Kisumu) Fathers J. Spierings, Amsterdam en J. Leyen. Akersloot, neom (Kampala) Fathers W. v. d. Nes, Purmerend, neom. en J. Slot, Achthoven, neom. Belgische Congo: Fathers J Hanrath, Leiden, J. Kroon, Vo- lendam, neom.; M. Paulisse, Rot terdam, neom. en Broeder Ga briel v. d. Eerden, Lisse; G Hornmann, Loon op Zand, neom Philipijnen: Father J. Tielen, Zevenbergsehoek, neom. Cameroons (Buea) Fathers J Boekema, Workum, neom., en M. v. d. Werff, Groningen, neom India (Nellore) Fathers Kas- kens, Diemen, neom., H. Vollen- berg, Heesch bij Oss, neom. en Broeder Cyprianus Kropman. Sarawak; Father W. Michiel- sen, Amsterdam- Voor de Colleges: Mill Hill: Broeder Vitalis Koppers, Hille- gom; Freshfield (Eng.) Father A. Bijvoet, De Rijp, neom. Roo- sendaial: Father J. v. Bleisem, Koog a.d. Zaan. neom. en Broe der Isodorus Lanters. Tilburg: Fathers G. Heins, Utrecht; J. Bouma, Joure qn H. Jansen, Baarle, allen tot nu le raars te Hoorn. Hoorn: W. de Wijs, Standaard buiten; S. v. d. Hoorn, Lisse en J. Thijssen M.O., Soerendonk en broeder Wilfridus Verhoef, Ut recht. Haelen: Fathers P. v. Gestel, Tilburg, tot nu leraar te Hoorn; H. Hermans, Helden-Panningen: G. Mertens, Weert en J. W. Stumpel, Hoorn, neom. Vrijland, Arnhem: tot Rector Father H. Hegge, Kloosterburen, tot nu lerar te Tilburg. Father Th. Lefeber benoemd tot procu rator. Oosterbeek: Father N. Beeren- donk en Broeder H. Sanders, Tilburg. Hogere studies: Universiteit te Cambridge: Father W. Dekker, Hoorn. De dag van gisteren heeft voor de schooljeugd van Alkmaar en omgeving in het teken gestaan van de sport. Evenals vorige jaren had de commissie voor schoolwedstry- de voor katholieke scholen, van Alkmaar en naaste omgeving, veel werk gemaakt van de organisatie van deze dag der sc.lioolwedstrjjden. De Eerwaarde Broeder Alexius, voorzitter van de commissie en de heer Rietveld, haar secretaris, heb ben eer gehad van hun werk. Er waren honderden deelnemers aan dit sportieve festyn. Ook uit Alkmaars omgeving wa ren de leerkrachten met hun scho lieren opgekomen om de jeugd on derling haar krachten te doen me ten. Het weer werkte mee. Het was te warm noch te koud. De technische leiding der wed strijden berustte by de sportleraar de heer W. van Kesteren. Des morgens werden in het Zo- merbad de zwem- en estafettewed- strijden gehouden. Des middags wa ren er athletiekwedstrijden op het sportpark. Hier bestond het pro gramma uit lopen, werpen, sprin gen en estafetteloop. De jeugd toonde zich sportief en de leerkrachten gaven blijk, paeda- gogen te zijn, die de aan hen toe vertrouwde kinderen volkomen be- grypen. Na afloop van de wedstrijden deelde de Zeereerw. Pater G. L. Binkhorst o.p., pastoor der St. Jo- sephparochie, de prijzen uit. In een hooggestemde toespraak wees Pastoor Binkhorst de kinderen erop, dat het er in ons leven niet om gaat een vergankelijke prijs te behalen, maar dat met alle inspan ning dient gestreefd te worden naar de hoogste prijs, die onvergankelijk Is, zoals ons door St. Paulus is ge leerd. Na het uitreiken der prpzen wenste Pastoor Binkhorst de prijs winnaars en de hoofden der win nende scholen geluk met hun suc cessen en spoorde hen aan, de sport te beoefenen als een middel om het lichaam dienstbaar te maken aan de ziel. De uitslagen der wedstrijden vol gen hier: Zwemmen Afd. D. Jongens: 1. St. Willibror- dusschool, prijs: een beker. 2. St. Adelbertusschool medaille Meisjes: 1. St. Jozefschool (be ker) 2. St. Agnesschool (medaille). Afd. C. Jongens: 1. Lyceum (be ker) 2. V.G.L.O. (medaille). Meisjes: 1. St. Annaschool (be ker) 2. Lyceum (medaille). Afd. A B Meisjes: 1. Lyceum (beker) 2. Juliaschool (medaille). Estafetteprijzen: Afd. D. Jongens: 1. St. Aloyslus- school (tak) 2. St. Willtbrordus- school (medaille). Meisjes: 1. St. Jozefschool (tak) 2. St. Agnesschool (medaille). Afd. C. Meisjes: 1. (Lyceum (tak) 2. St. Annaschool (medaille). Afd C. Jongens: 1 V.G.L.O. (tak) 2. ULO 1 (medaille). Afd. A B. Meisjes: 1. Juliaschool (tak) 2. Lyceum (medaille). Athletiekpry zen Afd. D. Jongens: 1. Heiloo II (be ker) 2, Bavoschool I (kruisje). Meisjes: 1, Schoorl (beker) 2. Egmond Binnen (medaille). Afd. C. Meisjes: 1. Lyceum (be ker) 2 St. Anna V.G.L.O. (kruisje). Jongens: 1, St. Laurentiusschool V.G.L.O. (beker) 2 Lyceum (med.). Afd. A B Meisjes: 1. Juliaschool lste (beker) 2. Juliaschool 2de (medaille). Estafetteloop: Afd. D. Jongens: 1. Bavoachooi (tak) 2. Heiloo II. Meisjes: 1. Schoorl (tak) 2, Mariaschool. Afd. C. Meisjes: 1. St. Juliaschool (bekertje) 2. St. Annaschool VGLO. Jongens: 1 ULO I (tak) 2 V.G.L.O. I Afd. A B Meisjes: 1. Juliaschool I (tak) 2. Lyceum II. ast over de prestaties der Alkmaar- se gymnasten. De Bath Chronicle, het dagblad onzer zusterstad, wijdt steeds artikels aan het werk der Alkmaarders en publiceert nu en dan foto's van hen. Het weer heeft niet meegewerkt, maar het wordt beter. Dat vertelde onze correspon dent, die verder schreef: Het was zoals we de vorige maal hadden zien aankomen. Do Donder dag is letterlijk in het water ge vallen. We waren in Twenton Park aanwezig, omdat men nu eenmaal nooit tevoren weet of het regenen blijft of droog wordt. Het werd niet droog en we traden dus niet op. Het was geen plezierige dag, maar Mr. Mortimer, goedgeluimd als steeds, zorgde eryoor, dat die droefgeestige dag een prettig slot had. Hij nodigde ons voor een bioB- coopje uit en wij hoeven nauwe lijks te vertellen, dat wij op die vriendelüke uitnodiging grif zijn ingegaan. Vrijdag waren de weer goden ons gunstig gezind. Het was een prachtige dag. We hebben dus weer in Twenton onze openlucht uitvoering gegeven. Zes jongens uit Bath boden de heer van Zoonen een fluit aan. Het was een attentie, die onze directeur zeer op prijs heeft gesteld. Wij trouwens ook, want die fluit is onze alpha en omega. We staan er mee op en we gaan ermee naar bed, om het zo maar eens te zeggen. Eén fluittoon van mijnheer van Zoonen en de troep marcheert het veld op. en op iedere volgende fluittoon gebëurt wat er gebeuren moet, totdat het slotsein ons uit fluit. Zolang Mijn heer van Zoonen fluit, zolang zal Turnlust zün nummers draaien en dat zijn we dan ook nog altijd aan het doen. ALKMAAR, In de op 21 Juni gehouden vergadering van het Hoogheemraadschap werd o.m. het besluit genomen tot het aangaan van een geldlening, groot f 600.000 by de N.V. Nationale Levensverze kering Bank te Rotterdam, zulks onder bepaalde voorwaarden ach teraf bleek, dat de „speelse geld geefster" zoals de dijkgraaf Mr. Kamp het niet onaardig uitdrukte, bezwaar had tegen een in navol ging van vroegere desbetreffende besluiten opgenomen clausule, luidende, dat tot betaling van ren te en aflossing der lening worden aangewezen alle gewone inkomsten van het hoogheemraadschap, met dien verstande, dat bij extra-aflos sing, zodanige aflossing, ook uit buitengewone inkomsten kan wor den voldaan. Ged. Staten hadden tegen het la ten Vervallen van deze clausule geer. bezwaar. Aangezien de geld geefster haar aanbieding tot 15 Juli gestand kon blijven, moesten de hoofdingelanden, mitsgaders de dijkgraaf en hoogheemraden in buitengewone vergadering bijeen komen, om het eerder-genomen be sluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen, waarbij met het genoemde bezwaar en nog enkele andere minder-belangrijke bezwa ren werd rekening gehouden. Toen dit besluit genomen was, sloot de dijkgraaf deze wel ongewone ver gadering. Eindexamens Middelbare Meisjesschool Bergen ALKMAAR Voor het eind examen slaagden: E. M, van Bragt, C. C. Corhelisse, H. K. Krak, H. Langedijk, M. C. van Rossum.M. A. L. Schermer, E. K. A. Suzenaar, W. Tasche, M. J. Vlessing en E. Wayboer te Alkmaar; A. J. Winder te Ber de publieke belangstelling, die daarom zeer klein was. Zij, die er waren zagen een programma, dat tot in de puntjes verzorgd was, Want nadat de voorzitter J. Smit per microfoon de wedstrijden open de en de technische leiding in han den gaf van de heer C. Bakker, droeg deze er zorg voor, dat het programma precies op tijd afge werkt werd. De dag, die begonnen was met een H. Mis, waaronder alle leden ter H. Tafel gingen, werd 's avonds op gezellige wijze besloten, met de prijsuitreiking. Naast de prestaties der leden van Olympus, toonden ook enkele A.F.C.-ers hun kunnen. Hierbij volgen de voornaamste uitslagen: 600 m junioren (heren) 1 Schou ten 1.41 min,; Verspringen meisjes 1 T. Huting 3.90 m; Hoogspringen dames 1 T. Mooy 1.33 m; 800 m Heren 1 P. Tromp 2.13.4 min. Ver springen Dames 1 Tr. Schuyt 4.61 m; 1500 m Steaple chase afd. Olym pus 1 P. Tromp 5.07.05 min., 2 G. v. d. Schot 5.10.0 min.: afd. A.F.C. 1 J. Tijm 5.31 min., 2 H. Smorenberg; 80 m Junioren (heren) 1 J. v.d. Ka mer 10.6 sec.; Kogelstoten (horen) 1 P. Tromp 8.96 m; 100 m dames 1 T. Schuyt 14.2, 2 Ria de Goede 14.4: Hoogspringen junioren heren 1 C. Smit 1.53 m; 80 m junioren (dames) 1 J. Bloothoofd 11.7; 100 m A.F.C. 1 J. Tijm 13 sec; 100 m he ren; 1 P. Tromp 13 sec.; Kogel stoten T. Mooy 6.77 m. SCHEIDSRECHTERS- TOURNOOI ALKMAAR De Scheidsrech- tersvereniging Afd. Alkmaar nam Zondag jl. met twee elftallen deel aan het scheidsrechterstournooi te Haarlem. Deze wedstrijden werden onder prachtig weer gespeeld op de velden van de v.v. E.D.O. Aan dit tournooi werkten mede; Zaan dam, Amsterdam en de gastheer Haarlem. Tussen deze „grootheden" heeft Alkmaar zich kranig gehou den. Het eerste elftal was zelfs in staat de als winnaar gedoodverfde afdeling Amsterdam een nederlaag toe te brengen. Uiteindelijk kwam het Alkmaarse elftal met een 2e prijs uit het strijdperk. Het tweede elftal moest met een 4e prijs genoegen nemen. Paal en lat waren zijn grootste tegenstan ders. Indien dit elftal goed op el kaar ingespeeld raakt zal ook dit betere successen boeken. Politienieuws ALKMAAR Zondagavond om streeks elf uur kwam een auto het Luttik Oudorp opgereden waarvan de bestuurder In kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. De man reed tegen een paal en daarna tegen het hek van de brug naar de St. Annastraat. Omstander» duwden de auto die tot stilstand was gekomen, naar de straat waar na de man door de politie, die in middels gewaarschuwd was, naar het bureau werd meegenomen ter ontnuchtering. Tevens werd tegen hem een proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 22B van de motor- en rijwielwet. De auto werd bij een en ander licht beschadigd. ALKMAAR Zaterdagavond half acht hoorde de wachtdoende commandant van het politiebureau het geluid van gierende remmen Toen hij naar buiten snelde bleek daar een personenauto te staan die een wielrijder had aangereden. De wielrijder was in staat van dron kenschap, en de autobestuuder trof in deze geen schuld. MOTOR-RACES IN DE DUINEN EGMOND AAN ZEE Zon dag 16 Juli a.s. organiseert de V.V.V., in samenwerking met de Motorclub te Alkmaar wederom de bekende motor-terreln-races in de duinen bij Egmond aan Zee. In tegenstelling met andere jaren heeft het bestuur van de V.V.V. besloten de biljetten in voorverkoop tot en met Zater dag a.s. beschikbaar te stellen voor f 1.25 en 50 cent, 's Zondags aan de loketten zijn de prijzen als op de biljetten vermeld, n.l, f 1.50 en f 0.75. De start zal waarschijnlijk in de buurt van de speeltuin ko men, waar tevens de hoofdin gang is. Gereden zal worden om het kampioenschap van Noord- hoiland, dat tevens zal gelden voor het kampioenschap van Nederland. De beste renners zul len weer aan de start verschij nen, o.a. Baudoin, de winnaar van verleden jaar, v. Heukelom, Rietman, Koning, v. d. Kooij, Lobbi, Vierdag en veie anderen Meer en meer komen de races te Egmond aan Zee in trek, niet alleen bij de liefhebbers van de motorsport, maar ook bij hen, die nimmer naar gewone motor wedstrijden gaan, omdat doze duinrel iets aparts is. Rustig ge zeten op een mooie duinhelling, kan men het gehele parcours overzien en de motoren over heuvels en door dalen zien snor ren. Er is voor ruime gelegen heid voor stalling van auto's, motoren en rijwielen in de on middellijke omgeving van het terrein gezorgd. HEERHUGOWAARD-NOORD. Molenaar bleek op de j.l. Zondag georganiseerde districtssportdag van de N.K.J.B. een zeer snelle loper te zün. Zowel op de 400 als op de 1500 meter bereikte hy als eerste de finish. De jaarlijkse sportdag werd dit jaar gehouden in Heerhugowaard op het Hugo Boys-sportterrein. Door het zeer mooie weer is het een uit stekend geslaagde dbg geworden. Een pluim verdient de afdeling HeerhugowaardNoord voor haar zeer goede organisatie. Alles was tot in de puntjes verzorgd. Het program werd nonstop afgewerkt en alle uitslagen werden via een microfoon aan de talrijke aanwe zigen bekend gemaakt. Aan de di verse wedstrijden werden deelge gen; G. Heyneman te Egmond I nomen door de afdéllng Warmen- aan 7nofl T\/T Dnicwnn rxfi n. Vini7on TuitioVirvrn T .ancfprliilr "FTppr- aan Zee; G. M. Buisman en G M. Mantel te Enkhuizen; M. A. Burger, C. A. M. Kerssemakers en A. H. M. Stokreef te Heiloo; M. G. Hart te Oudcarspel; A. G, Scherphuis te Zaandam; A. M Latenstein te Zaandam. Afge wezen werden vier candidaten. Een korte zitting met weinig- I maal veroordeeld wegens derge- pÏÏSMK Hike grappen en de Officier 4„ MOTOR IN BRAND BERGEN Toen Zondagavond een motorrijder voor de garage van Kees Koster zijn motor wilde star ten vloog er een vonk uit de machi ne die de motor in brand zette. Met een blusapparaat kon een der om wonende de brand blussen. Omdat Politierechter, die zijn vonnissen vergezeld deed gaan van menige goede raad, die op vaderlijke wijze aan de man werd gebracht, stond Maandagmiddag op het programma van de Strafzitting van de Alkmaarse Politierechter. De eerste verdachte was een haastige schipper, die met zijn schip de „Vertrouwen" in het Noordhollands Kanaal voer en bij de brug te Schoorldam plotse ling oponthoud kreeg. De man, zekere W. N. uit Sneek, had al tien maal gefloten zonder dat er iets gebeurde. Toen was hij kwaad geworden, legde zijn schip aaji het anker en sprong de wal op, waar hij de brugwachter, de 64-jarige J. v. d. S., op het ge zicht sloeg. Maar deze had niets dan zijn plicht gedaan! Er was namelijk een goederentram uit Warmenhuizen op komst en het spoorwegverkeer heeft nu een maal bij bruggen de voorrang. Wat wilde de schipper meer? Gevolg van deze kloppartij was, dat de brugwachter 3 dagen geen dienst kon doen en nog met een gevoelige neus loapt. Daar voor werd een vergoeding gege ven van f 26.36. Dat woog nog mee bij het vonnis van mr. R W. J. C. van de Wall Bake, dat werd gesteld op f 40 of 24 dagen. De els van mr. J. C. V. Meischke, de Officier, luidde: f 60.of 30 dagen. Daarmee nam de schipper genoegen, en betalen zal hij wel, want voor zitten had hij geen t«d, zoals h;j bij het afscheid te kennen gaf. Ook geen oplossing. De verdachte E. v. d. L. uit Alkmaar had moeilijkheden van financiële aard met een zekere H., die maar niet tot een oplos het ongeval geschiedde vlak bij de sing konden komen. Toen hif het benzinepomp van de garage waar- wachten moede werd, heeft v. d. schuwde de verstandige jongeman, L. in euvele overmoed een tegel die op dat ogenblik de verantwoor- I uit een trottoir gesloopt en die delllkheid droeg voor de zaak, on- door de ruiten van zijn schulde middellijk de politie en de brand- naar gegooid. Een tweede tegel, weer. De brandweer behoefde die dezelfde weg op moest, mis- evenwel niet uit te rukken. I te zijn doel. Verd. was al vier Justitie vroeg daarom maar een wat gevoeliger boete, nl. f60 of 30 dagen. Het vonnis werd f 50 of 30 dg. en 14 dagen voorw. met twee jaar proef als stok achter de deur, want verd. moet met H. nog een onderhoud heb ben.... De Canadese speld Het meisje I. J. de E. uit Alk maar, dat op een atelier werkte en 's avonds wel eens hielp in een cafetaria, had zich in de ge legenheid van J. C. S. op de Laat vergrepen aan een shawl, waaraan een doublé speld met de Maple Leaf, het Canadese wapen. Dat wapen werd gezien door de verloofde van de eige nares en zo viel ons dienstertje door de mand. Het gebeurde op de avond van Koninginnedag, daarom viel misschien de boete nog wat mee, f25 of 10 dg. Zandstroperlj Met een auto heeft Th. A. M. te Schoorl zand weg laten halen uit de duinen. Dat deed hij wel meer; eerst moest zijn zoon het karwei opknappen, waarvoor de vader een boete van f 12.50 en een van f 20 kreeg; nu moest de knecht de kastanjes uit het vuur halen. Maar de opdrachtgever brandde uiteindelijk zijn vin gers, want de boete werd nu ver hoogd tot f 40 of 24 dagen. Diefstal in trance De fabrieksarbeider J. P. K. uit Beverwijk, die hard werkt, overwerkt bij de boeren, maar van tijd tot tijd een stevige bor rel drinkt, had in benevelde toe stand een fiets weggenomen uit een café te Uitgeest. De man kon zich van het gehele geval niets meer herinneren en heeft, toen hij zich bewust werd van hetgeen geschied was, de fiets direct apart gezet. De eis van de officier luidde in deze zaak f 100 of f 50 dg. en 4 maanden voor waardelijk. De politierechter maakte er f 80 of 40 dg. en 4 maanden voorwaardelijk van. huizen, Tuitjehorn, Langedijk Heer- hugowaard-Kruis, Zuid, en Noord. Op de keurig uitgezette banen werd eerst de 100 m verlopen. De uitslag hiervan was alsvolgt: 1. H. Koot, 12.9; 2. Fr. Stam, 13.-; 3. A. de Nijs, 13.2; 4. KI. Stam, 13.4 en 5. C. Tesselaar, 13.5. Bijzondere tij den wei-den hier niet gemaakt, doch de stijl van de verschillende lopers was heel aardig, zodat dit in de toe komst misschien nog iets betekent. Kogelstoten bleek nog een sport te zijn, waaraan lang niet iedereen kan deelnemen. Deze tak van sport verlangt een zeer speciale training, wat bij de wedstrijd dan ook wel terdege uitkwam. De uitslag was alsvolgt: 1. De. Deken, 9.16 m; 2. Jb Nannes, 8,70 m ;3. Fr. Stam, 8.54 m. Deken heeft in deze strijd wel een zeer goede gooi gedaan, daar hij liefst 46 cm voorlag op zijn mede dinger. Voor de 400 m bestond, evenals voor de 1500 m een zeer grote be langstelling, zowel bij de deelne mers als bij de toeschouwers. De uitslag hiervan was: 1. A. Molenaar 1.0.4.; 2. Jn. Rozendaal, 1.1.9 en 3. G. de Boer, 1.3.9. Ook op de 1500 m bereikte onze plaatsgenoot A, Mo lenaar het eerst de finish.'De uit slag hiervan was: 1. A. Molenaar, 5.2.4; 2. B. Molenaar, 5.29; 3. K. Schipper, 5.3 en 4. L. Groot in de tijd van. 5.5.1. Het was opmerkelijk in deze 1500 m hoeveel uitvallers er waren GAAT ER MEE ACCOORD STATEN-DELEGATIE Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het ontwerp interimregeling voor de Nederlandse Antillen. De commissie heeft in twee vergaderingen in den brede van gedachten gewisseld met een de legatie uit de Staten van de Ne derlandse Antillen. De beraadslagingen tussen de delegatie en de commissie brach ten uiteindelijk overeenstemming over de verschilpunten tussen het wetsontwerp en de adviezen, door dc Kamer van de ziide der Staten ontvanpen, in deze zin, dat de delegatie zich eenstemmig verenigde op de gedachte, af te zien van handhaving der aan vankelijke bezwaren tegen het regeringsvoorstel. Dit resultaat der beraadslagin gen was goeddeels het gevolg van de mening, dat de interimrege ling autonomie aan de Antillen zal brengen, terwijl niet-aanvaar- ding dezer regeling thans tot een zeer ongewenst, langdurig uitstel zou leiden. slechts 13 van de 40 mededingers bereikten de finish. De gebroe ders Molenaar wisten, een goede tijd te noteren, Zeer onopgemerkt liepen zij de eerste vier rondes en bij de laatste ronde begonnen zij uit te lopen. Hot was een prachti ge en een snelle ronde. De 400 m estafette werd gewon nen door de afdeling Warmenhui zen. Bij het touwtrekken ging het van tijd tot tijd heet toe. Tenslotte kwamen als winnaars uit de bus; 1. Kruis A en 2. Warmenhuizen A. Bij het hoogspringen werden de navol gende tijden genoteerd: 1, Jan Loos 1.60 m; 2. Fr. Stam, 1.60 m en 3. Jn. Tromp, 1,55 m. Tot slot van dit sportfeest werd de halve-finale en de finale hand bal gespeeld. In deze wedstrijden werd zeer goed spel gegeven. Als winnaar kwam uit de bus de afde ling Heerhugowaard-Noord. Het is een zeer geslaagd sport feest geworden, dank zij de mede werking welke van alle kanten werd ondervonden. CANADEES VLOOTESKADER NAAR EUROPA Naar in Ottawa bekend is ge maakt bestaan er by de Canadese marine plannen om in de komende herfst een vlooteskader een oefen tocht naar Europa te laten maken. Het eskader zal bestaan uit het vliegkampschip „Magnificen" en de torpedobootjagers „Huron" en „Mic- mac". De torpedobootjagers Cayuca, „Sioux'» en „Athabaskan", die oor spronkelijk in dit eskader zouden meevaren, zyn nu op weg naar Pearl Harbour. Het is de bedoeling dat het eska der eind Augustus uit Halifax zal vertrekken. Vermoedeiyk zal het eskader Nederland begin October bezoeken. EUROPESE FEDERALISTEN- BEWEGING De beweging van Europese fede ralisten hield Zaterdag een huishou delijk congres in Amsterdam. In het nieuwe bestuur werden o.a. gekozen dr. V. A. M. Beerman, secretaris coördinatiecommissie voor de cultu rele betrekkingen Inet Duitsland, prof, dr. B. Brugmans, rector van het College van Europa te Brugge, prof. dri Th. Keulemans O.Carm., hoogleraar aan het seminarium te Merkelbeek, mr. J. Linthorst Ho- man, president van het nationale plan en drs. J. B. J. M. Schiphorst, jongerencommlssaris van de KVP. In een telegram word aan Konin gin Juliana dank gebracht voor het warme getuigenis ten behoeve van de samenwerking der Europese vol- kere door haar te Parys uitgespro ken. CHAUFFEURSSTAKING TE LONDEN Ruim 1500 vrachtautochauffeurs te Londen hebben gisteren het werk neergelegd, gevolggevend aan een oproep tot een met-offi ciële staking uit sympathie met de 16 dagen oude staking van de chauffeurs van de centrale vlees markt. De stakers maken 20 net. van alle vrachtautochauffeurs van Londen uit. POOLSE AMBASSADEUR UIT PARIJS TERUGGEROEPEN PARIJS Volgens het Poolse persbureau heeft de Poolse presi dent de Poolse ambassadeur te Pa rijs, Jerzy Putrament, van zijn post teruggeroepen. Putrament zal zich „aan politieke en litterai re werkzaamheden wijden". WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VRIJ KOEL Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind hoofdza kelijk tussen West en Zuid. Wei nig verandering in tempratuur. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip Generaal C. H. Muir zullen ver moedelijk op 14 Juli a.s. te Rotter dam arriveren de volgende militai ren; A. A. Zonjee, Middenweg 26, Uitgeest; (sommigen met hun ge zinnen). A. C. M. Zonjee Dado, Middenweg 26, Uitgeest; W. Groen, Hemerbuurt 79, Venhuizen; J. J. Huiberts, Dorpen D 7, Schagen; A. C. Mol, Doorntjes 31, Bergen; E. Winter, Eendracht C 113, De Cocs- dorp, Texeb M. F. Levens, Bever- wijekerstraatweg 142, Castrlcum; P. Groot, Heerhugowaard Noord. Geslaagd HEILOO Aan de R.K. Huis houdschool te Bergen slaagde Mej. Vronie Blokdük voor coupeuse. HEILOO Voor het candi- daatsexamen psychologie slaag de onze plaatsgenoot G. J. Koop man. Slachtveemarkt van Maandag ALKMAAR. 2 paarden 700— 800; 43 koeien 600—1050; per kg. 2.603; 2 graskalveren; 69 nucht. kalveren 3575; 10 vette schapen 70—105; 255 varkens per kg. 1.72 —1.76. Voor de maar weinige koeien ba- stond veel belangstelling. De steeds hoog biyvende noteringen men moest vandaag weer tot f 3.per kg. besteden °m te kunnen slagen veroorzaakten echter wederom een stugge handel. In tegenstelling met de verwach ting, was er een vry behooriyk aan tal varkens. De vraagprijs was f 1.80 per kg. De vleesvarkens, zo wel als het merendeel der lichte varkens waarvan er veel waren aangevoerd gingen voor f 1.76 per kg. van de hand. Een klein aan tal lichte varkens noteerde f 1.72 per kg. Vergeleken by verleden week moest men heden dus 5 et per kg. meer betalen. Nuchtere kalveren konden, maar moeiiyk kopers vinden. De abnor maal hoge pryzen waren hier de oorzaak van, Handel derhalve zeer stug. ALKMAAR. Bnybonen 3587; spei'bonen 6076; spinazie 1935; postelein 1832; peulen 5480; ra barber 411; andijvie 12.5031.50; sla 26; bloemkool IA 2235; I 1420; II 814; komkommer 7 16; gele koolspitskool 10; doperw ten 2951; rode kool 6; groene kool 8; bieten 716; worteltjes 8 13; uien 11.23; sjalotten 210; drielingen 611; aardbeien 1— 2,40; tuinbonen 613; selderie 2 4; peterselie 24; tomaten 35—70; perzik 219; pruimen 215; rode bessen 1746; zwarte bessen 65 72. PURMEREND. Aardappelen schotse muizen 913; kl. aard. schotse muizen 811; slabonen m. dr. 3946; slabonen z. dr. 4356; stamsnybonen 2743; tuinbonen 6; doperwten 1635; bl. blauwschok kers 834; komkommers 818; Tomaten A 74-100; bloemkool 8 46; rode kool 1015; spinazie 38; sla 310; andijvie 8—16; rabarber 813; rode bieten 1020; bospeen 1221; waspeen 810; uien 1017 rode aalbessen 2163; zwarte bes sen 82; klapbessen 3654; perziken 516; frambozen 6090; aardbei en 64—106; druiven frankenthalers 195—200. AVENHORN. 92300 kg. aard. grove schot 9.8010.80; midd. 10.70 —11.30; driel 10.60—11.50; rode 12.50—13.70; kriel 7—8.50; slabo- nen 6061. WARMENHUIZEN. 64.000 kg. aard. eerstelingen 10.5012.40 gro ve 10.80—11.40; driel. 11.30—12.10; kleintjes 67rode eerstelingen 12.80—13.30; grote 10.80—11; doré 12.40. GROOTEBROEK. 340.000 kg. aard. eerstelingen grof 1112.60; groot 11.40—12.40; klein 10.80— 11.90; kriel 5.207.40; rode eerste ling grof 11.5012.30; groot 12.80 14.60; kloin 8.108.70; doré grof 11.80—12.60; groot 11.50—14; klein 12; bl. eigenh. groot 15.5019.40; klein 8.90—9.10; bl. eigenh. groot 16.80—18.80; klein 9.10; 2000 stuks bloemkool 821. HEILOO. aardbeien 1.40 2.10; rode bessen 60—1.40; zwarte bessen 1.501.90; doperwten 34 49; peulen 5176; sperciebonen 70 84; tuinbonen 6—9; kropsla 27; andyvie 68; bloemkool 1334; komkommer 1216; wortelen 10 15. LANGEDIJK. 130.000 kg. aardappelen eerstelingen 9.80 12.20; doré 11.30—13.30; bl. eigenh. 14.6016.70; rode schotten 11.40 13.80; grove 9.8011.40; drielingen 10.10 11.20; kleintjes 6.40—7.70; 1500 kg. tomaten A 4655; B 49 52; 100 kg. tuinbonen 57; 250 kg. slabonen 4550; 30Ö0 kg. gele kool 7.40; 10.000 kg. rode kool 6 6.10; 1400 stuks bloemkool IA 31.30—38.10; I 20.30—25. TEXEL. Aangevoerd werden: 270 lammeren 3846; 15 schapen 60—80; 4 kóeien 700—850; 40 big gen 4565; 10 kalveren 4055. NOORD SCHARWOUDE. 190.000 kg. aardappelen .eerstelin gen 10.2012.70; grove 10.20 11.20; driel. 9.70—10.60; kleine 5.40 7; rode eerstelingen 11.6013.50; eigenh. 17.1018; bl. eigenh. 16 18.70; 1000 kg. rode kool 6.50; 200 stuks bloemkool 15; 135 kg. slabo nen 6061. ZWAAG. aard. gewone 8.30 13; driel. 7.4011.50; bonken 8— 9.10; kriel 48; postelein 1721; bieten 614; witte kool 912; rode kool 610.80; slabonen 4771; snybonen 4498; tuinbonen 9—11; peulen 48—73; tomaten 3961; waspeen 14; bospeen 8—14; rabar ber 14—15; andijvie 819; sla 3.50 —7.20; bloemkool 13-45; komk. 1016; perzik 824; frambozen 61 1.20; aardbeien 451.15 frambo zen 6793; pruimen 631.09; me loen 79; rode bes 25—52; prolefia 2258; kruisbes 1159; zwarte bes 6572.20; st. remy 36. OBDAM 34000 kg grote aard. 9.9011.70; rode aardappelen 13 13:50; 21000 kg bonken 10.40—11.20; rode bonken 10.60—11.40; 2000 kg drielingen 9.80—11.60. Toen de ochtendzon boven de Brabantse de Koninklijke Milil winningsvreugde hu Na felle gevechten, geforceerd, hadden de Stormschool te retten, uit hun laat Anderhalve kilomete gen de groencbaretti trokken terug op Kli onder de hele affaire weer het is niet moeten doorbrengen licht vergeten zal w STRIJDLUST M GETEMPERD W< Soldaten contr Het was voor de stoe do's een hard gelag uit overgave te moeten geilden immers voor de tijk geharde soldaten zwaarste specialistentr het leger achter de r voor de geestdriftige zen. die een terreinvaa ploeig vol kracht en men, en waarom zij jonge heertjes van Br nen van het intellect, strategie, van alleen en bezadigdheid, tegen met het dreigement: jullie eens een pak slai wij willen bloed zien. Deze zesdaagse was een reconstructie val van de Amerikaanse ber Trackdivision, die dit gedeelte van Noor opereerde. De caHette deze opimars na en de die voor Oostlanders pen al bij voorbaat; ren....". Oorlogszuch De tweede dag van daagse oorlog begon in Het weer was vreselijk lust hevig, zó hevi; scheidgredhtersofficieren haalde malen moesten Pioniers sloegen een voor een klein riviert Belgische grens en erv trokken de cadetten partij uit het Oostland Millioenen zeggen: Voor de ha beter dan H A M E WOENSDAG 12 HILVERSU» 7.00 VARA 10.00 VPRO 1 19.30 VPRO 20.00—24 7.00 Nieuws; 7.18 G~ ziek; 8.00 Nieuws; 8. 3.50 Voor de vrouw; foonmuziek (9.309.35 den)10,00 Paedagogisc rie; 10.05 Morgenwijd! Voor de vrouw; 11.00 muziek; 12,00 Hawa 12.30 Mededelingen; 1! platteland; 12.38 G ziek; 12.55 Kalender; 13.15 Promenade-orkest sproken portret"; 14.15 siah", oratorium; 15. jeugd; 15.40 Kinderkoor de jeugd; 16.25 Voor 17.00 Voor de jeugd; foonmuziek; 17.45 Re ding; 18.00 Nieuws; lingen; 18.20 Actualitei Radio-Volksuniversiteit lementair overzicht; 19.30 Voor de jeugd; 20.05 Politiek comm Kwartet; 20.30 „Onze spel; 22.00 Omroeipork pulair-wetenschappelijke 23.00 Nieuws; 23.15 23.2524.00 Gramofoonim HILVERSUM 7.00—24.00 NCR! 7.00 Nieuws; 7.15 Ocht< stiek; 7.30 Gramofoonmu Een woord voor c' Nieuws en wcerberic wijde muziek; 8.45 ziek; 9.00 Voor de Gramofoonmuziek; dienst; 11.00 Sopraan 11.30 Blaaskwintot en Gramofoonmuziek; 12 lingen; 12.33 Gram 13.00 Nieuws; 13,15 muziek; 13.45 Gram 14.30 Kinderkoor; 15 orkest; 16.00 Gram 16.15 Voor de jeugd; piano; 17.30 Gran 18.00 Militair orkest; strijdkrachten; 19.00 weerberichten; 19.15 king; 19.30 Gram 20.15 Radio Philhar: kest; 20.40 „Achter gc sters", causerie; 21.00 harmonisch Orkest; 22 koor; 22.15 Trio; 22.41 denking; 23.00 Nieuws Gramofoonmuziek. BRUSSI 12.00 Gramofoonmuziek Amusementsmuziek Nieuws; 13.15 en 14.40 muziek; 15,00 Causerie: mofoonmuziek; 17.00 Gramofoonmuziek; dracht; 17.40 Gran 17.50 Boekbespreking; en piano; 18.30 Voor 19.00 Nieuws; 19.30 ziek; 19.50 Radiofe Omroeporkest en Actualiteiten; 21.15 21.50 Zang en plano; 22.15 Kamermuziek; 23.0524.00 Verzoekpi BRt 12.05 Lichte muziek; 13.10, 13.30, 14.30, 15.30 en 18.30 Gramofoonmu Nieuws; 20.00 Symphc 21.05 Gramofoonmuziek Nieuws; 22.15 Jazzmu Nieuws; 23.00 Gramo 23.55 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2