Geharde soldaten werden verslagen door jonge heertjes RADIO Overv/inningsaureool tóch rond de bruine baret Het Landbouw-egalisatiefonds pk De kansen liggen open maar heel Parijs fluistert „Bartali" OP DE VLUCHT Millioeneit dames De Beurs i Naar wij vernemen: Donderdag start de Tour Nederland optimistisch en rot weinig tevreden w Eeuwfeest herstel Engelse hiërarchie Kerstpakketten naar Nieuw-Guinea voor de .LIEFDE DINSDAG 11 JULI 1950 PAGINA 3 Toen de ochtendzon Zaterdagmorgen in gouden glorie opging boven de Brabantse Westhoek, hebben honderd Cadetten van de Koninklijke Militaire Academie van Breda van pure over winningsvreugde hun bruine baretten de lucht in geslingerd. Na felle gevechten, waarbij de overgang over de Mark werd geforceerd, hadden zij enkele uren geleden de commando's van de Stormschool te Roosendaal, de mannen met de groene ba retten, uit hun laatste verdedigingslinies weten te verdrijven. Anderhalve kilometer ten Noorden van Standdaardbuiten kre gen de groenebaretten een behoorlijke deuk te incasseren; zij trokken terug op Klundert, waar een dikke streep werd gezet onder de hele affaire, die alleen al vanwege het razend slechte weer het is niet heel gezellig onder de auto's de nacht te moeten doorbrengen, als de regen in stromen neervalt niet licht vergeten zal worden. STRIJDLUST MOEST GETEMPERD WORDEN Soldaten contra „heertjes" Het was voor de stoere comman do's een hard gelag uiteindelijk de overgave te moeten tekenen. Zij geilden immers voor de in de prac- tijk geharde soldaten, die de zwaarste specialistentraining in heit leger achter de rug hebben, voor de geestdriftige vechtersba zen, die een terreinvaardige knok ploeg vol kracht en geweld vor men, en waarom zij dan ook „de jonge heertjes van Breda", de man- ren van het Intellect, van do koele strategie, van alleen-maar-theorie en bezadigdheid, tegemoet traden met het dreigement: „Wij zullen jullie eens een pak slaag verkopen; wij willen bloed zien...." Net écht! Deze zesdaagse corpsoefening was een reconstructie van de aan val van de Amerikaanse Wolf Tim ber Trackdivision, die in 1944 in dit gedeelte van Noord Brabant opereerde. De catletten volgden deze opmars na en de commando's die voor Oostlanders speelden, rie pen al bij voorbaat: „Wij zegevie ren. Oorlogszuchtig genoeg! De tweede dag van deze zes daagse oorlog begon in alle ernst Het weer was vreselijk; de strijd lust hevig, zó hevig, dat de schei rïsrechtersofficieren deze her haalde malen moesten temperen. Pioniers sloegen een Bailybrug voor een klein riviertje nabij de Belgische grens en over deze brug trokken de cadetten de agressor partij uit het Oostland tegemoet. zeggen: Voor de handen niets beter dan H AMEA-GEiEI. PROGRAMMA WOENSDAG 12 JULI 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8,00 Nieuws; 8,18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek (9.309.35 Waterstan den); 10.00 Paedagogische cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon- muziek; 12,00 Hawaiian muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmu- ziek; 12,55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-orkest; 14.00 „Ge sproken portret"; 14.15 „The Mes siah", oratorium; 15.20 Voor de jeugd; 15.40 Kinderkoor; 16.00 Voor de jeugd; 16.25 Voor de zieiken; 17,00 Voor de jeugd; 17.30 Gramo- foonmuziek; 17.45 Regoringsuitzen- ding; 18.00 Nieuws; 18,15 Medede lingen; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Radio-Volksuniversiteit; 19.00 Par lementair overzicht; 19.15 Zang; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Kwartet; 20.30 „Onze stad", hoor spel; 22.00 Omroeporkest; 22.45 Po- pulair-wetenschappelijke causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23,2524.00 Gramofoonmuziëk. HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gramofoonmuziëk; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Ge wijde muziek; 8.45 Gramofoonmu ziëk; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziëk; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Sopraan en piano; 11.30 Blaaskwintet en piano; 12.00 Gramofoonmuziëk; 12.30 Medede lingen; 12.33 Gramofoonmuziëk; 13.00 Nieuws; 13,15 Gevarieerde muzieik; 13.45 Gramofoonmuziëk; 14.30 Kinderkoor; 15.00 Kamer orkest; 16.00 Gramofoonmuziëk; 16,15 Voor de jeugd; 17.00 Cello en piano; 17.30 Gramofoonmuziëk; 18.00 Militair orkest; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gramofoonmuziëk; 20.15 Radio Philharmonisch Or kest; 20.40 „Achter getraliede ven sters", causerie; 21.00 Radio Phil harmonisch Orkest; 22.00 Theater koor; 22.15 Trio; 22.45 Avondover denking: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziëk. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziëk; 12.15 Amusementsmuziek; 13.00 Het Nieuws; 13.15 en 14.40 Gramofoon muziëk; 15.00 Causerie; 15,10 Gra mofoonmuziëk; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziëk; 17.30 Voor dracht; 17.40 Gramofoonmuziëk; 17,50 Boekbespreking; 18.00 Fluit en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziëk; 19.50 Radiofeullleton; 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Volksliederen; 21.50 Zang en plano; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Verzoekprogramma, BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14,30, 15.30, 16.00, 17.10 en 18.30 Gramofoonmuziëk; 19.45 Nieuws; 20.00 Symphonie-concert; 21.05 Gramofoonmuziëk; 22.00 Het Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziëk; 23.55 Nieuw» Onder bittere gevechten trokken zij steeds verder op, tot zij op de vierde dag Hoeven bereikten, waar de eerste grote slag werd geleverd. In de daarop volgende nacht pro beerden de cadetten onverwacht de overgang over de Mark te for ceren. Hun aanval, niet behoorlijk voorbereid, mislukte grandioos, en. zij werden met zware verliezen teruggeslagen. (De Amerikanen was in 1944 bij hun eerste aanval het zelfde ongeluk overkomen). Maar geen nood. In do nacht xan Vrijdag op Zaterdag moest de be slissing vallen volgens vooropgezet plan. De operaties werden aan helde zijden zorgvuldig voorbereid. Behal ve aan verkenningstochten, deden „cadetten en baretten" ook aan psychologlsohe oorlogvoering. „Helpt de baretten, schaadt de ca detten" zo luidde het devies van de commando's aan de burgerbevol king. En ze beloofden pudding en andere heeriykheden aan de cadetten als die zich maar wilden overgeven. Deze psychologische oorlogvoering werd uitgevoerd door de Inlichtin gendiensten, welke aan belde par tijen waren verbonden. Deze mannen van de Inlichtingen diensten hadden ook tot taak de krijgsgevangenen uit te horen. Dat was lang geen gemakkelijk baantje. Zo waren er op een gevangen ge nomen commando papieren aange troffen; de mannen van de inlich tingendienst zetten zich aan het ont- oijferen, maar plotseling griste de commando de papleren weg en stak ze in de mond en er waren vijf grote mannen voor nodig om ze weer tus sen zijn kiezen vandaan te halen. De man die uiteindelijk redde, heeft nu nog pijn in zijn vingers. List tegen geweld. De dagpatrouilles hadden tot re sultaat, dat de commando's een op vouwbootjes rustende baileybrug hadden ontdekt, in de buurt van Oudebosch en uit die vondst trok ken zij ten onrechte de conclusie, dat de cadetten eerst deze brug over de Mark zouden leggen en dan Die mannen met de groene baretten zijn niet weinig in genomen met hun hoofddek sel. Dat ding, daar zijn ze ge weldig trots op. Ze slaan zich luidruchtig op de borst in de trant van: „wy zijn de man nen van de groene baretten van de Roosendaalse Storm school, ga dus maar effe op zij". Verwaand? Min of meer, maarterecht. Want die kerels vechten met een elan en een geestdrift om van te smullen. Zij vormen prima troepen met een enorme ter reinvaardigheid. Ze sluipen als slangen door het gra3. Als alles nu eens menens was geweest. Je had die ba retten eens moeten horen roe pen: „Wij willen bloed zien"- daarover zouden opmarcheren. Doch dit was een krijgslist van de pientere „heertjes" van de acade mie. Het ging heel anders. De cadetten rukten ongemerkt op naar hun uitgangsstellingen aan de Mark bij Standdaardbuiten. De bo ten werden achter 'n dijk klaarge legd. Geruisloos en onzichtbaar door de mist, die het nachtelijk donker nog ondoordringbaar maakte, trok ken de cadetten naar voren, over een afstand van 600 meter moesten zj) de boten, die hen over de Mark zouden zetten, meedragen. De overtocht slaagde. De zwakke posten, die de commando's langs die Mark hadden uitgezet, waren spoe dig overmeesterd en voordat zij tot een tegen aanval konden overgaan waren er al zoveel cadetten overge zet, dat zij moesten wijken. Stan daardbuiten werd dus weer strijdto neel. En de commando's sloegen de ca detten dus niet terug. Zoals de vorige nacht en voor de jonkers was het wel prettig, dat dit verschrikkelijke (ze hadden werke lijk in angst gezeten toen die groene baretten brulden: wU willen bloed zien!) zich niet herhaalde. En Standdaardbuiten moest slaap offe ren, want al dat gerij en geros en de losse flodders maakten duchtig lawaai. Het machtigste moment van de nacht was wel toen, om ongeveer kwart over drie, na zorgvuldige voorbereidingen, in de gespannen stilte alom de aanval aan de Mark losbarste, één schot, en Ineens wa ren alle poppen aan het dansen, on der nevelhesc'lenT,'n£ werd de Mark genomen, lichtkogels suisden om hoog en horen en zien verging. Dat was het begin van het einde. Toen later de beslissing bij de Blaak gevallen was, vielen er nog wat kleine schermutselingen te con stateren, maar om half zeven kon de geestelijke vader van de plannen kapitein Bijl de Vroe zuchten „het zit er op, gelukkig". In het hoofdkwartier van de ba retten in Klundert moet kapitein Koning gedacht hebben: „We heb ben het vooruit geweten. En iemand van zijn troep zet dit ook en voeg de er nog aan toe: „Maar anders..." Het tweedaarse bezoek van H.M. Koningin Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Gelder land is gisterenmorgen begonnen te Wagenineen. Verschillende ieurdgroe- nen vormden voor het stadhuis het Waeeningse wanen, een rad met 12 snaken. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer betref - fende de vaststelling van de be- i groting van inkomsten en uitga ven van het Landbouw Egalisatie fonds. Hieraan is het volgende ontleend: Vele leden waren verheugd, dat de regering haar toezegging om ook na 1 Juli 1950 de subsidie politiek ten aanzien van een aan tal belangrijke voedingsmiddelen voort te zetten, kan nakomen. Dit betekent, dat in de loop van 1950 de consumentenprijzen van brood, melk, varkensvlees, suiker en kof fie ongewijzigd blijven. Ten aan zien van b.v. boter, kaas, margari ne, groenten, aardappelen, fruit en rundvlees zal dit waarschijnlijk niet het geval zijn, evenmin voor thee en cacao. Deze leden vroegen of de regering verwacht, dat de AMSTERDAM, 10 Juli. Van de vaste en geanimeerde stemming op Vrijdag j.l. was vandaag weinig overgebleven. De markt opende stil en nauwelijks prijshoudend. De orders waren weer schaars. Uiteraard was de verhoogde di vidend-uitkering der Rubber Cul tuur Mii. „Amsterdam" (9 pet.) een prettige verrassing, maar tot een behoorlijke uitbreiding van de handel kwam het niet. De kwestie in Korea is voorlo pig een blijvende domper voor de peurs. Unilever was een punt lager. Op de Scheepvaartmarkt kwamen slechts een paar tapennoteringen tot stand. De openingsprijs van Scheepvaart Unie was ruim 3 pt. lager, doch hierdoor werd de koop lust niet gestimuleerd. Overige soorten weinig .veranderd. Deli werd vandaag ex 10 pet. dividend (6 pet. en 4 pet. interim) verhandeld. De openingsprijs was precies 10 punten lager dan de slotnotering van Vrijdag. In beleggingspapicren was geen noemenswaardige handel. Op de Amerikaanse sector vielen de koersen, gezien de flauwere stemming te New York Vrijdag j.l., vandaag niet tegen. Hier en daar ontstond weer een klein agio. De wereld heeft een groot gevolg, helaas ook onder de gedoop- ten. Zij zijn niet trouw aan Christus, zoals zij in het Heilig Doopsel beloofd hebben. Zij zien min of meer af van de navolging van de leer. Zij is hun te lastig, te ongemakke lijk, te ouderwets, te weinig voordelig. Des te trouwer volgen wij de Heer. BENEDICTUS niet beïnvloede prijzen zich zoda nig zullen ontwikkelen, dat om streeks September a.s. de verhou ding tussen de lonen van de wei nig draagkrachtigen en de kosten van levensonderhoud dezelfde zal zijn als vlak voor de devaluatie in 1949. Wat denkt de regering te doen als dit noodzakelijke geachte evenwicht niet wordt bereikt? Sommige leden waren van oor deel, dat een behoorlijke exploi tatie van de kleinere landbouw bedrijven onmogelijk wordt ge maakt door de nog te betalen ach terstallige belastingen, de steeds hoger wordende Sociale lasten, de steeds stijgende uitgaven voor de bedrijfsbenodigdheden, de vele bij dragen voor fondsvorming, enz. Vele leden betuigden hun In stemming met het voornemen tot wijziging van de veevoederdistri butie in deze zin, dat de productie van eigen bodem er door wordt gestimuleerd. Het had vele leden verbaasd, dat de regering streeft naar een beperking van de fahrieksaardan- pelteelt. Na de oorlog is terecht steeds on de uitbreiding van de aard appel verbouw aangedrongen. Wanneer de markt voor aardan- pelmeel minder aantrekkelijk wordt, dan béstaat. toch de moge lijkheid de aardappelen tot vee voer te bestemmen? Zweefvligtuig in Noordzee gestort Gisterochtend omstreeks tien uur (Ned. tiid) is nabij Blokhus (Nrd.- west Jutland) een onbemand zweefvliegtuig in de Noordzee ge stort. is de secretaris van de Wereld raad der Kerken, dr. W. A. Vis ser 't Hooft, het ere-dootoraat in de theologie van de Universiteit van Princeton (V.S.) verleend om zijn verdiensten voor de een heid der Christelijke Kerken.... hebben vroegere Duitse parachu tisten te Hannover het plan op gevat om in vrijwillige dienst te treden voor de heropbouw van de abdij van Monte Cassino.... zal het derde deel van Churchill's oorlogsmemoires op 29 Juli in En geland van de pers komen in een oplage van 300.000 exemplaren en onder de titel „Het grote bond genootschap"..- is het gedenkboek van de 7 De- cember-divisie „Wij werden ge roepen" op 1 Juli door een de putatie o.l.v. gen.-majoor Dürst Britt aangeboden aan H.M. de Koningin en gisteren op het pa leis Noordeinde aan Prinses Wil- helmlna.... is kapt.-luit. ter zee mr. S. A. L'Honore-Naber benoemd tot of ficier-commissaris bij de Zee krijgsraad.... is in den Haag een paarden-mest- hoop van 25 bij 5 meter, 8 meter boog, door broeiing in brand ge raakt. Het kwalijk riekend „fik kie" bezorgde de eigenaar een strop van f 20.000.—.... is in Putten en stuk van een 5000 jaar oude kies van een mam- mouth gevonden, die indertijd met het ijs uit Scandinavië was afgezakt.... is in den Haag op 5 en 6 Juli een internationale conferentie over autobusdiensten gehouden, waar aan door de regering van de Bo- neluxlanden, Denemarken, Zwe den, Frankrijk, Italië, Zwitser land en Oostenrijk werd deelge nomen. Er zal -voor 1951 een ge zamenlijk schema van diensten worden opgemaakt. Emile Erens Pauselijk onderscheiden Z.H. de Paus heeft dé bekende Nederlandse literator en hagiograaf Emile Erens, schrijver van De Hei lige Pelgrim, de Pastoor van Ars en andere werken, benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Maandagmiddag zijn de onder scheidingstekenen aan de reeds 85- jarlge overhandigd. Door gasverstikking overleden Zaterdag trof men in een woning in de Nobelstraat te Rotterdam het levenloze lichaam aan van de jarlge weduwe C. J. S. De hoofd kraan van de gastoevoer stond open waardoor de vrouw is overleden. Parijs is nu al zich zelf niet meer, en In de rest van Frankrijk begint het leven zich te richten naar dat éne dat in de komen de vier weken de Fransman nog belang in zal boezemen: de Tour, het nationale gebeuren. Al het andere nieuws zwijgt voor datgene wat „L'Equipe", het blad dat de Tour organiseert, dag aan dag in een oplage van rond de millioen exemplaren door middel van duizenden extra krantenjongens door Parijs en de provinciesteden verspreidt. Dan zwijgt ook de regering. Geen minister hoeft dan te regeren om de eenvoudige reden dat de Fransman nergens anders interesse voor heeft dan voor de ren nerskaravaan die van 13 Juli tot 7 Augustus zich door het rijke Franse land zal slingeren. Want wist U dat er gedurende een Tour nog nooit een regering ten val is gebracht. PLECHTIGHEDEN IN WEMBLEY-STADION LONDEN (K.N.P.) De kathc lieken van Engeland maken zich op om met gróte luister het eeuw feest van het herstel def bisschop pelijke hiërarchie te vieren. Op de eerste October zal een plechtige pontificale Hoogmis worden \opge- dragen in het Wembley-Stadion te Londen, waarbij o.m. aanwezig zullen zijn: Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, de kardinalen Spellman van New York, Frings van Keulen, Von Preysing van Berlijn, Gerller van Lyon en Van Roey van Mechelen. De gehele hiërarchie van Engeland en Wales zal naar Londen komen, alsmede vele aartsbisschoppen uit Schotland, Ierland, Frankrijk, Bel gië, de Ver. Staten, Australië, Mal ta, Noorwegen, Zweden, Denemar- ken en tal van andere landen. Voor de plechtige intocht der kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders in de arena van het stadion zal een grootse historische optocht een beeld geven van de geschiede nis van het katholicisme in Enge land. Boerderijbrand Ie Nunspeet Gistermiddag brak door tot nog tos onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van de landbouwer D. Hoekert aan de Zoomweg te Nun speet. De boerderij brandde geheel af. Vier geiten en een varken kwa men in de vlammen om- De boer derij was niet verzekerd. Met het s.s. Japara worden omstreeks 27 Juli naar Nieuw- Guinea verzonden: 6400 Niwin- kerstpakketten, waarvan 2000 be stemd voor de in Nieuw-Guinea geplaatste militairen van land- en luchtmacht, alsmede van de Kon- Marine en 4400 bestemd voor burgerpioniers, die worden be schouwd als te werken onder na genoeg dezelfde primitieve om standigheden als de militairen. Het pakket zal inhouden 100 si garetten, pepermunt, 12 Kwatta- repen, kaas, roggebrood, scheer zeep, scheermesjes, tandpasta, tandenborstel en toiletzeep. De kerstpakketten zullen wor den verdeeld over de volgende posten: Hollandia (pl.m. 2000 st.); Seroel (pl.m. 30 st.); Manokwari (pl.m. 2000 st.); Inanwatan (pl.m. 10 st.); Wisselmeren (pl.m. 10 st.); Sarni (pl.m. 60 st.); Biak (pl.m. 95 st.); Sorong (pl.m. 50 st.); Fak-Fak (pl.m. 15 st.); Merauke (pl.m. 1000 st.) Deze 37ste Tour de France. Wat zal hij brengen? „Wat moe ten wij brengen" is elk jaar op nieuw de vraag van „L'Equipe" en van de directeur van 't blad Jacques Goddet. Want de span ning moet er tot het einde toe in blijven om de oplage van het blad op peil te houden. Wat is er voor „het publiek" aan als men in de bergen reeds ziet aan komen dat Bartali zoals in 1948 of Coppi zoals in 1949 zo goed als zeker de snelste zal zijn? Nee, dat mag nu niet, hebben de organisatoren geredeneerd en daarom maakten zij gretig ge bruik van het aanbod van een firma die 1000 gulden uitloofde voor de drager van de gele trui gedurende de eerste 16 étappes en 500 gulden voor de laatste zes étappes. Dat is de grote stunt van dit jaar, want er is geen renner die 1000 gulden niet best kan gebrui ken. Ook de groten, die het in de eerste étappes altijd maar aan de mindere sterren overlieten om met het geel te pronken, zul len er van het begin af een schepje bovenop doen. Nog in een ander opzicht zijn de krjnsen opengegooid. De beste klimgeit zal dit jaar nu eens geen favoriet zijn voor de grootste rennerseer, omdat de te nemen bergen minder hoog zijn, de étagpes in het Zuiden lichter en de bergpremies aanmerkelijk lager. En laat ze nu maar beginnen; L'Equipe is klaar, de ploegen zijn klaar: Frankrijk, Italië, Bel gië, Luxemburg, Zwitserland, een Noord-Afrikaanse ploeg en ook Nederland. Ja, toch Nederlandl Ondanks alle pessimisme en teleurstellingen van het vorig jaar. En als de leiders Pijnen burg en Piet van Ierlant het zó vast in hun hoofd hebben „Onze jongéïis zullen Parijs weer ha len", dan zullen ze ook zorgen dat het gebeurt. „Parijs weer halen" dat is het ideaal wat aan onze renners ge steld wordt. En laten we hopen dat ze het redden: De Ruyter, De Hoog, Janssen, Wagtmans, Vos en Voorting. Een ploeg die in staat moet kunnen zijn een re delijk goede prestatie te leveren. Van Est, de enige die er de glans aan had kunnen brengen, ont breekt helaas.... En de winnaar? In Parijs gaat de naam Bartali van mond tot mond. Zal de Italiaanse adelaar, gesteund door zijn knechten en tot zijn groot voordeel zonder de dreigende wolk van Coppi's meesterschap, nog eenmaal de hoogste vlucht nemen? Het hanet in de lucht. Maar schakel de knechten, van wie vooral Magni steeds meer op eigen be nen gaat staan, niet uit. Men verwacht over het algemeen een Italiaanse zege. De Fransen hou den het op hun sterke Robic, of op Bobet of op de openbaring van het vorig jaar, het tengere „jochie" Jacques Marinelli. Zwitserland klampt zich nog vast aan Kubler, maar de man die dit jaar reeds twee grote rondes op zijn naam bracht, Hugo Koblet, ontbreekt. De Luxemburgse troef is Jean Goldschmidt, een renner die in het vuur van de strijd voor bi- zondere verrassingen kan zor gen. De Belgen beleven een ma ger jaar. Renners als Sehotte Impanis, Ockers, Dupont en Lambrecht kennen de knepen van het vak, maar missen voor dit gezelschap toch de kwalitei ten die er voor zouden kunnen zorgen dat de koppen van „L'Equipe" de namen van onze zuiderburen zullen uitbazuinen. Haal Donderdag de trekker maar over, Harry Lime, wii wachten met spanning af wat op het startschot zal volgen TOUR DE FRANCE 1950 ISJUU-7augustus FEUILLETON 16. „Om iets anders te vragen, zoudt u niet graag wat hogerop willen in uw vak?" „Voorlopig ben ik tevreden. Ik ben hier nu zowat drie jaar. Met tertijd hoop ik natuurlijk wel aan een groter blad te komen. Ik ben nog jong genoeg". „Dat is zo. maar hebt u goede vooruitzichten bij dit blad?" „Ongetwijfeld. Er wordt aar dig aan verdiend. En de uitgever wordt een dagje ouder. Ik hoop over een jaar of tien het blad van hem te kunnen overnemen Tien jaar.... dan word ik al 'n oude kerel...." „Niet veel ouder dan ik nu ben", zei Rob lachend. „Best mogelijk, maar dan ben ik vermoedelijk al getrouwd en heb te veel huiselijke beslom meringen om naar iets beters te solliciteren", „Kom, niet zo zwaartillend! U zit hier nu bij deze krant en ik zit als advocaat in Amsterdam. Maar «ik wil met u wedden, dat u eerder in de Kamer zit dan ik lid van de Hoge Raad ben. Ten minste als u politiek bent aan gelegd en me dunkt dat is iedere journalist, die aan een klein blad verbonden is". „U kunt gelijk hebben", zei Jan Faasse lachend. „In een klei ne stad staan je kansen er vaak beter voor. Je gaat niet zo in de massa verloren „En je hebt minder mededin gers, niet waar?Maar zou den we niet eens over ons eten denken?" „Zal ik eens met de kok gaan smoezen? Hij heeft misschien nog wel een goed stuk ossenaas of biefstuk in de ijskast hangen. Wat denkt u daarvan?" „Mij is allés goed. Zie maar, wat u bestelt". Faasse stond op en verliet de eetzaal. Toen hij in de hal kwam werd hij van alle kanten aange klampt en joviaal op zijn schou ders geklopt. Hij scheen in het stadje een geziene persoonlijk heid. Rob was in zijn schik, dat hij met hem in aanraking was gekomen. Hij maakte een be trouwbare indruk en hii kende blijkbaar iedereen in heel Goes. Hij kwam hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat Jan Faas se hem wel zou kunnen helpen. „Dat is in orde", zei Jan en kele minuten later. ..De biefstuk ligt al in de pan. De soep zal wel gauw komen". Het duurde dan ook niet lang, of de kellner kwam opdienen. Het werd langzamerhand vrij vol in de eetzaal, maar ze zaten in een hoek bii een der ramen, waar ze ongestoord konden pra ten. „Je zou heus niet zeggen, dat we hier in een kleine stad wa ren", vond Rob, de eetzaal rond kijkend. „Wat de sfeer betreft kunnen heel wat grootsteedse hotels pr niet tegen op". „Maar er zitten hier ook heel wat mensen met geld. Zaken mensen van betekenis. Tarwe.... fruit.... oesters! Tussen haak jes, hoe vindt u ze? Zó uit Ier- seke! Hebt u ons koelhuis al ge zien? Dat moet u beslist eens gaan bekiiken. Ik zal u wel in troduceren En onze fruitvei ling. Als u er overmorgen nog bent. ga dan eens met me mee.... u zult ervan staan kijken! Daar wordt aardig wat verdiend. On der de grote fruittelers zitten schatrijke lui. Daar had je, om maar één te noemen, Ronk uit de Wilhelminapolder.die was, naar men zegt, millionnair. Zowat een jaar geleden is hij gestorven". „Ronk? Was dat Simon Ronk?" „Ja. Hebt u hem gekend?" Rob schudde het hoofd. „Nee, maar ik ken Thea Ronk, die met hem getrouwd was. Daarom ben ik hierheen geko men". Hij boog zich over tafel naar Faasse toe. „Ik heb wel geen recht om van u te eisen, dat u alles, wat ik u vertel, ge heim houdt, maar als u me wilt helpen, dan zal ik u een en an der in vertrouwen moeten ver tellen en ik zou graag zien, dat dit strikt onder ons bleef". Jan Faasse loosde een zucht. „U kunt een journalist veilig in vertrouwen nemen", zei hii glimlachend. „Hij heeft niet graag een slot op zijn lippen, maar zijn beroepsnieuwsgierig heid is nu eenmaal van die aard, dat hii liever iets weet, wat hii niet in de krant mag zetten, dan hij het helemaal niet weet Dat is dus wel in orde. Ik ben zo stom als een oester, zolang u me geen verlof tot publiceren geeft. Mijn woord erop!" De kellner kwam de borden verwisselen en het volgende ge recht serveren. Zodra hij weer weg was. her vatte Faasse het gesprek met de vraag: „Dus u bent een kennm van Thea Ronk?" Rob verslikte zich bijna en antwoordde slechts met een hoofdknikje. „Woont ze tegenwoordig nop in Amsterdam?" „Ja. Ze heeft wérk gevonden bij een bekende uitgeversmaat schappij op de reclame-afde ling". Faasse keek verwonderd en liet zijn vork weer zakken Hii trok zijn wenkbrauwen vragend in de hoogte. „Heeft ze werk gevonden, zegt u? Waarom werkt ze? Ze heeft immers meer geld, dan ze verte ren kan? Ronk heeft haar ziir. hele vermogen nagelaten!" Rob keek strak voor zich op zijn bord. Wat Faasse daar zei gaf de verklaring van iets, wal hij nog steeds niet goed begre pen had, maar het stelde hem tevens voor een nog lastiger vraag. Hij dacht terug aan een dag ir de winter, heel in het begin var December. Hii liep met The door de Kalverstraat Ze hadde- thee gedronken op het Rem brandtsplein. Thea had rodf wangen van de kou. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3