President Truman: Amerika zal nooit in Korea worden verslagen Textielprijsmet sprongen omlaag De „Willem Ruys" vertrok volgeboekt naar Indonesië Wil Nehroe bemiddelen? AMERIKANEN ENZUID-KOREANEN OPNIEUW TERUGGETROKKEN Communistische agitatie tegen werkwilligen IMING iKWAM Plannen tot mobilisatie der industriële hulpbronnen J Truman vraagt 89 miülioen Persoonlijke boodschappen aan Acheson en Stalin Tsjotsjiwon ontruimd Bloemenfeest in Haarlem 1200 Koreanen terechtgesteld Sigarettendistributie in Augustus van de baan DING onze confectie gaan wij naar: I E MAGNEET" I I I I I I EN- lagmorgen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Truman is zeker van de overwinning Rode Chinezen Tibet binnengerukt? Franse luchtmacht wordt uitgebreid Alles komt terecht Scheepsberichten Het vertrouwen keert terug Zelfs velen op de wachtlijst Wapens sneller naar West-Europa De besprekingen te Moskou Amerikaanse luchtmacht in actie Kollumer arts legt zich bij vonnis neer Heden en morgen staking in België Damstadt" blijft nog veertien dagen Prijspeil in Indonesië wordt gunstiger Regering-Pléven krijgt vertrouwen Ook het brood spoedig vrij :OSTUMES, v.a. f 77.50 N, vanaff 43.75 vanaf f 30— anaf f 45. MES, vanaf f 54. 't Zn., Alkmaar RAAT 12 !gië van 16 t.m. 19 Juli gië van 17 t.m. 19 Juli gië van 17 t.m. 19 Juli ïen op 18 en 20 Juli 'en Haag op 18 Juli ssel op 20 Juli op 18 Juli op Zondag 16 Juli ELNAME BIJ: ingcar Ondernemers ord 73, Tel. 4009 rdam 5, Tel. 4839 jgekende PJ ES! (ie van morgen! tETTIG, VOORAL IGENUREN. BU: TENHUIS KOUSENBAR 'loon 4326 - ALKMAAR vertrekje heen naar el sloop hij het ver- naar een gang toe, itel van dat poortje w het deurtje open- r stond hij nu, veilig emand het gemerkt stak hij in zijn zak, ebben. Nu sloop hij n moet, die naar de natuurlijk nog wel, mmen. En toen hij klein kunstje voor alen ging natuurlijk lij goed op. Wat was HET FEIT Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.J familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi] contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 14 Juli 1950 46e Jaargang No. 11914 Kanforen: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grot© Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, leL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HONGKONG, 14 Juli (Reuter) Volgens een bericht uit Taipeh, de hoofdstad van Formosa, in een Chinees blad te Hongkong, zijn 20.000 manschappen van commu nistisch China uit de provincie Sinkiang Tibet binnengetrokken. Volgens het bericht, dat zich beroept op „gewoonlijk welinge lichte bron", is het niet hekend, of dit met goedvinden van de Tibetaanse regering is gebeurd. De nieuwe Franse regering heeft tijdens haar gisteren ge houden eerste kabinetsvergade ring besloten de sterkte van de Franse luchtmacht successieve lijk op te voeren, hetgeen over de periode van de komende vijf jaar zal geschieden. Aan het eind van deze vijf jaar zou de Franse luchtmacht uit 3650 vliegtuigen bestaan, waaronder 1800 straal jagers. De kosten van dit „vijf jaren-luchtmachtplan" zouden, naar schatting, 136 milliard francs bedragen. Het desbetreffende wetsont werp is reeds bij de Franse Na tionale Vergadering ingediend. Spoedig militaire opleiding in Australië Het Australische bondskabinet heeft besloten, dat zo spoedig mogelijk zal worden begonnen met de opleiding van militairen. De Defensieraad heeft vorige week besloten, dat jongemannen van achttien jaar zullen worden opgeroepen voor een tijd van 3l/ï a maanden bij land-, zee- en luchtmacht. President Truman Heeft gisterenavond op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat Amerika nooit in Korea verslagen was en ook nooit verslagen zou worden. De Amerikaanse strijd krachten zijn in staat, zo ging Truman verder, een basis in Korea te behouden en deze tot de 38e breedtegraad te ver plaatsen. om de campagne tot een succes vol einde te brengen. Mogelijk zou zij tot het Congres spreken over de toestand in Korea. De President voegde hier aan toe, dat de Amerikaanse regering pl annen overwoog om Ameri kaanse arbeidskrachten en indus triële hulpbronnen in verband met de huidige situatie te mobi liseren. Hoewel de regering, zo ver volgde Truman, plannen over woog het thuisfront in iedere fase te mobiliseren, zou zij slechts tot de uiteindelijke uit voering daarvan overgaan, in dien dit nodig mocht zijn. De regering overwoog ook meer geld achter de campagne in Korea te plaatsen en zij zou iedere noodzakelijke stap doen „GENERAL C. H. MUIR" (troepen), Djakarta Rotterdam, in nacht van Vrijdag 14 op Zaterdag 15 Juli in Rotterdamse haven. Ontscheping, on voorziene omstandighe den voorbehouden, Za terdagmorgen 9 uur. „ASTURIAS" (burgers), DjakartaA'dam, pass 12 Juni j.l. Thebrothers (Rode Zee). De „Willem Ruys" vertrok gis terenmiddag, bijna volgeboekt, voor zijn zestiende reis naar In donesië met ong. 900 passagiers, dat is in geen maanden voorgeko men. Bij de vorige afvaart ble ven er 'nog 175 bedden onbezet. Alles wijst er op, aldus de di rectie van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat de belangstelling om naar Indonesië te gaan, sterk toeneemt. Zo is de „Willem Ruys" voor de volgende reis, die op 12 Sept. a.s. aanvangt, volge boekt en staan er zelfs gegadig den op de wachtlijst; ook de „Indrapoera", die eind Augustus vertrekt en drie weken geleden eigenlijk nog geen enkele boe king noteerde, is thans uitver kocht, alsmede de .Garoet". „Wij hebben de indruk", aldus een woordvoerder van de KR.I,., „dat wij hier te doen hebben met een langzaam herstel van ver trouwen, dat zich bij de handel en bij het bedrijfsleven ten aan zien van Indonesië openbaart." Daar komt nog bij, dat vroeger zeker een derde van het aantal passagiers door de regering werd uitgezonden, maar dat percen tage is thans veel geringer. Het uitvallen van de „Oranje" zet in dit verband geen zoden aan de dijk, want de overboekingen naar de „Willem Riiys" bedragen maar een paar tientallen. Onder de passagiers bevinden zich, behalve een aantal Austra lische emigranten, een dozijn In donesische Rome-pelgrims. 29 mannelijke en vrouwelijke katho lieke geestelijken. Onder hen be vindt zich de Eerw. Moeder Ma ria Scholastica, Provinciaal- Overste van de Congregatie der Zusters Franciscanessen. Deze 70-jarige Zuster gaat een visita tie-reis naar Sumatra onderne men. De terugreis zal zij per vliegtuig maken. Voorts merkten wij aan boord op dr. M. Mansjoer, Gouverne- ments-zeearts, die een omvang rijke bagage meeneemt, waaron der kisten met ratten, marmotten muizen en bacteriëncultures. be stemd voor proefnemingen. Ondanks de toenemende internationale spanning wordt door de autoriteiten in Moskou een geheim prijsgegeven, n.l. het weer bericht. Op de foto zien we de telegrafist van het centraal bureau van de Britse meteorologische dienst te Dunstable, Bed fordshire de uit Moskou per radio uitgezonden weerberichten in morse ontvangen. Ook herhaalde de President zijn vroegere verklaring, dat de campagne in Korea slechts een politiële actie was op verzoek van de Verenigde Naties. Truman wilde niet ingaan op de militaire toestand in Korea, doch verkil arde evenals de vo rige week van gevoelen te zijn, „dat alles terecht zal komen". Op de vraag of Amerika bereid zou zijn, ..daden van agressie" in andere delen der wereld tegen te Wan, antwoordde Trüman, dat men de situatie onder ogen moest zien zoals zij zich ontwik kelde. De President ging niet in op de vraag of stappen waren ge daan om de Atlantische gemeen schap te versterken ten gevolge van de situatie in Korea. t WASHINGTON, 13 Juli (Reu ter). Defensie-functionarissen te Washington hebben medege deeld, dat de verscheping van Amerikaanss kanonnen, tanks en vliegtuigen naar West-Europa be spoedigd wordt met het oog op de gespannen internationale toe stand tengevolge van de Kore aanse oorlog. 16 scheepsladingen wapenen én uitrusting ziin onderweg naar Europa en op het ogenblik wor den 14 andere schepen in Ameri kaanse havens geladen. VOOR „WAARHEIDS CAMPAGNE" President Truman heeft Don derdag het Congres gevraagd om 89 millioen dollar voor het begin nen van een .waarheidscampag ne" tegen het_eommunisme in de gehele wereld. In een brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zegt de President: „Wij zullen nooit werkelijke veiligheid bereiken, voordat de mensen overal beseffen, dat de vrije landen der wereld werke lijk naar wereldvrede streven." De gelden, door Truman ge vraagd. zouden worden gebruikt om „De stom van Amerika" en andere voorlichtingsprograms uit te breiden. De besprekingen KellyGro- myko blijven de aandacht gaande houden en geven aanleiding tot een reeks beraadslagingen onder de te Moskou geaccrediteerde diplomaten. De Franse Ambassa deur Chataigneau heeft achter eenvolgens een bezoek gebracht aan de Britse Ambassadeur Sir David Kellv en aan de Ameri kaanse Ambassadeur Admiraal Alan Kirk. Niet alleen de verte genwoordigers van de Dominons en de Verenigde Staten, doch ook verscheidene andere Ambassa deurs, o.m. die van India, ziin door de Britse Ambassade op de hoogte gebracht. Bijgestaan door een oppasser verleent een Koreaanse verpleeg ster hulp aan een Zuid-Koreaanse soldaat in een hospitaal dat nabij het front is ingericht. Zij maakt deel uit van het ver pleegsterscorps van het Koreaanse leger, dat geoefend werd door het verpleegsterscorps van het Amerikaanse leger. Donderdag zijn zowel te Was hington als te Moskou persoon lijke boodschappen van Nehroe, de premier van India, overhan digd. Te Washington overhandig de mevrouw Vidjava Pandit, vrouwelijk ambassadeur van In dia in de Ver. Staten, de bood schap van Nehroe aan Dean Acheson, de Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken. Te Moskou was het eveneens de ambassadeur van India, die een persoonlijke boodschap over handigde aan Gromyko, de Rus sische plaatsvervangende Minis ter van Buitenlandse Zaken. Deze boodschap was bestemd voor Maarschalk Stalin. Vele functionarissen te Was hington getoven, dat de bood schap van Nehroe waarschijnlijk In het gisterenavond uitgegeven communique van het hoofd kwartier van generaal MacArthur wordt gezegd, dat de Ame rikaanse troepen Tsjotsjiwon na een vijandelijke aanval met tanks en infanterie hebben ontruimd. Aan het centrale front waren de Zuid-Koreaanse troepen gedwongen zich terug te trekken door een nieuwe zware aanval van twee Noord- Koreaanse divisies. Een Amerikaanse woordvoerder zeide, dat er zwaar was gevochten. hun bevoorradingsbases zijn af gesneden. Er werd echter in de lucht ook meer tegenstand on dervonden. De Noord-Koreanen trokken diep de Taebak-bergen in. Zij trachten klaarblijkelijk om de linie aan de rivier de Koem, waar de Amerikanen zich hebben in gegraven ter verdediging van Taedjon, heen te trekken. Zij be dreigen thans Taedjon, de voor lopige hoofdstad, van het Oosten uit. Zowel de Amerikanen als de Noord-Koreanen rukken verster kingen aan naar het front. Som mige militaire waarnemers zyn van mening, dat thans de beslis sende strijd gevoerd zal worden. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier is Korea zijn er bewijzen, dat Koreaanse leden van het Chinese communistische achtste leger thans voor Noord-Korea vechten. Zij dragen nog hun blauwe uni formen, die verschillen van de Noord-Koreaanse en gelijken op de Russische. Deze Koreanen zijn goed geoefend en besturen Noord-Koreaanse tanks en an dere transportmiddelen en vuren met kanonnen. De Geallieerde luchtmacht was Donderdag krachtdadig in actie. In duikvluchten werden aan vallen uitgevoerd op de Noord- Koreaanse frontstellingen en ra ketten lancerende jagers richtten hun aanvallen speciaal op ge vechtswagens en voertuigen. De luchtmacht bombardeerde onop houdelijk de Noord-Koreaanse aanvoerlinics, waardoor de Noor delijke fronttroepen in feite van De Kollumer arts T. de J.. die door het Leeuwarder Gerechts hof tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld we gens doodslag op een verpleeg ster, heeft in dit vonnis berust, evenals de Procureur-Generaal, die bevestiging had gevraagd van het vonnis van de Rechtbank, waarbij verdachte tot 12 jaar met aftrek was veroordeeld. Een correspondent van de ver enigde pers bij het Amerikaanse hoofdkwartier van de luchtmacht te Tokio meldt, dat bijna 50 su perforten van het type B-29 een vitaal Noord-Koreaanse militair doelwit met 500 ton bommen hebben bestookt. De actie werd uitgevoerd door twee groepen superforten, die in allerijl van hun basis aan de westkust van de Ver. Staten naar Tokio waren overgebracht. De toestellen werden gevlogen door veteranen uit de tweede wereld oorlog. Alle toestellen keerden met hun bemanning behouden terug. Het doelwit van deze grote aanval van Amerikaanse super forten was een spoorwegknoop punt ten Noorden van de 38e breedtegraad. Zweden erkent Israël de jure Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat Zweden Israël de jure heeft erkend. De Zweedse regering is bereid diplomatieke vertegenwoordigers met de Israë lische autoriteiten uit te wisselen. Het socialistisch Algemeen Belgisch Vakverbond heeft bevel gegeven heden en morgen het werk neer te leggen tegen de terugkeer van Leopold. Het Algemeen Christelijk Vak verbond (A.C.V.) heeft intussen een communique uitgegeven, waarin de stakingen, omdat zij een politiek doel hebben, worden afgekeurd. Het A.C.V. legt er de nadruk op, dat in een gezonde democratie het laatste woord aan het parlement is. Vandaag begint het traditionele Haarlemse bloemenfeest, dat tot 23 Juli een sfeer van vrolijke op gewektheid in de Spaarnestad zal brengen. De hoofdschotel wordt gevormd door talrijke muzikale evenementen, waarbij de H.O.V. de Marinierskapel en een tientai muziekcorpsen hun medewerking zullen verlenen. Een Lunapark zal gedurende deze feestweek op het Phoenix- terrein een keur van kermisver makelijkheden bieden en een aantal tentoonstellingen zal de feestvreugde een cultureel ca chet geven. Een interessante afwisseling biedt het optreden van het Kin dercircus Elboog uit Amsterdam. Het hoogtepunt der Bloemen- week wordt gevormd door een corso op 22 Juli, gevolgd door 'n vuurwerk, als sluitstuk van de feesten. een poging van de Indiase pre mier betekent om een vreedzame regeling van de Koreaanse crisis tot stand te brengen. Functionarissen herinneren aan de jongste berichten, dat Pandit Nehroe bereid was zijn goede diensten als bemiddelaar tussen de V.S. en de Sowjet-Unie aan te bieden, en aan de gemelde be sprekingen over de mogelijkheid van een regeling van de Kore aanse kwestie, die door Engeland te Moskou waren begonnen. De V.S. hebben de nadruk ge legd op hun standpunt, dat „er geen compromis kan worden aan vaard ten aanzien van het funda mentele doel der V.N. om de in vallers uit Zuid-Korea te gooien" Te Londen wijst men er op, dat India de enige belangrijke niet-communistische mogendheid met een volledig geaccrediteerde vertegenwoordiger te Peking is en derhalve in de positie ver keert, als bemiddelaar op te kun nen treden, onder meer om een uitbreiding van het Koreaanse conflict te voorkomen. 11 De ontmanteling van Damstadt is nog veertien dagen uitgesteld, aldus besloot de hoge inter-Kal- verstraatcommissie. ïjr zijn reeds bijna 300.000 bezoekers geweest. Het programma zal in de ko mende weken een andere inslag hebben dan in de afgelopen maand het geval is geweest. Het Dansorkest „De Skymas- ters", een Amerikaans Show orkest en het Ballet der lage lan den zullen onder andere de ont spanning binnen de muren ver zogen. Ook een Zuid-Ameri kaans orkest en Maria Zamora zijn geëngageerd. Hoofdkwartier van MacArthur in Korea, 13 Juli (Reuter). 1200 Koreanen, die een „Risico voor de veiligheid" vormden, zijn door de Zuid-Koreaanse politie sedert het begin van de Koreaan se oorlog terechtgesteld, aldus heeft Kim Tai Soe, hoofd van de Zuid-Koreaanse politie, Donder dag medegedeeld. De executies werden uitge voerd te Seoel en in andere ste den in het gevechtsgebied. Een correspondent van Reuter, die Kim bij de Koemlinie aantrof, zegt, dat deze verklaarde, dat hij de veiligheid onmiddellijk achter de strijdkrachten van de front linie moest handhaven. De Noord Koreanen hadden een prijs op zijn hoofd gesteld en verschei dene moordenaars on hem afge stuurd. aldus Kim. Zijn agenten hadden hem bericht over vele moorden op de familieleden van politiebeambten, regeringsfuncti onarissen en legerofficieren, toen de Noordkoreanen Seoel bezet ten. DJAKARTA, 13 juli (Anefa). De Indonesische regering is in de weken voorafgaande aan de beëindiging van de Moham medaanse vastenmaand een grootscheepse prijzenslag begon nen, die tot dusver reeds opzienbarende resultaten heeft ge boekt. Dit is des te merkwaardiger,daar juist in deze dagen de kooplust van het Indonesische publiek wordt opgevoerd. Het einde van de vasten of de Lebaran wordt namelijk in de eerste plaats gekenmerkt door het aanschaffen voor het gehele gezin van nieuwe kleding en meer luxe artikelen. Jaarlijks plegen de prijzen tegen Lebaran dan ook aanzienlijk op te lopen. Het feit, dat thans het omgekeerde te zien valt, en dat vooral de prijzen voor joedkopere textielsoorten aanzienlijk dalen, wettigt het vermoeden, dat na Lebaran de dalende tendenz zich nog krach tiger zal voortzetten,. Donderdagmiddag kwam het tot een botsing tussen een groep communistische demonstranten, o.a. een vijftiental vrouwen, en arbeiders van de Fa. De Muysen De Winter uit Rotterdam. die werken aan de bouw van monta gewoningen te Zaandam. Deze week was het werk her vat, nadat drie weken gestaakt was en de aannemer arbeiders uit Drente had laten overkomen. Dit was niet naar de zin van de de monstranten, die omstreeks twee uur gistermiddag het terrein op drongen en de arbeiders som meerden het werk neer te leggen. Nadat de politie had ingegre pen kon het terrein ontruimd worden. Een der werkwilligen kreeg een hamer naar het hoofd gegooid en werd licht gewond. Een viertal arbeiders, afkom stig uit Haarlem en Amsterdam, hebben besloten het werk neer te leggen, omdat zij zich zii gaan per fiets naar en van hun werk niet meer veilig voelen. De Drentenaren slapen op het terrein. Zii hebben extra politie bewaking gekregen. PARIJS (Reuter). De nieu we Franse regering van René Pleven heeft gisteravond in de Nationale Vergadering met 335 tegen 226 stemmen een motie van vertrouwen gekregen. De voornaamste reden voor de .prijsdalingen dient volgens im porteurs gezocht te worden in het volledig vrijgeven van de import en de doorverkoop van verschillende grondstoffen en consumptiegoederen, hetgeen mo gelijk gemaakt werd door de rui mere aeviezenpositie als gevolg van de stijgende export. Het eerste artikel, dat in Maart j.l. op de vrije Hjst werd ge plaatst, betrof weefgarens voor ae inheemse textielnijverheid De ruimere aanvoer veroorzaakte 'n aanzienlijke prijsdaling, die thans doorwerkt in het eindproduct. De in Indonesië geweven sarongs, waar tegelijkertijd de overheids- distributiedienst grote partijen goedkope sarongs beschikbaar stelde voor de bevolking, gaat thans de textielprijs met spron gen omlaag. Verschillende gros siers, die met deels duur inge kochte voorraden zaten, als ge volg van de vroegere politiek, volgens welke de importeurs te gen de hoogst mogelijke prijs dienden te verkopen, waarna de overwinst door de overheid werd teruggevorderd, geraakten in pa niekstemming en verkopen thans met 30 tot 40 procent verlies. Als gevolg van de vrije wer king van vraag en aanbod valt thans in bepaalde gevallen reeds te constateren, dat de prijzen terugvallen tot een zodanig diep tepunt, dat de importeurs de hun toegestane herwaardering van vroegere voorraden niet kunnen realiseren. Hoewel de prijsdaling vooral geconstateerd kan worden bij ar tikelen op de vrije lijst, zoals bijv melkconserven, volgen ook an dere goederen een dalende ten denz. Door de verruimde invoer- mogelijkheden van grondstoffen en de productieverhoging wordt ook het prijspeil van in het land zelf vervaardigde producten, zo als cigaretten, gedrukt. Cigaretten van de bon De Overheid zal gedurende Augustus een proef nemen door cigaretten niet te distribueren, doch de verkoop geheel over te laten aan de producenten en de detailhandel, die menen dat de „grijze markt" hierdoor zal ver dwijnen. Een groot deel van de gedistribueerde cigaretten wordt namelijk steeds door niet-rokers met winst verkocht aan opkopers die na afloop van de distributie periode door manipuleren de ..vrije marktprijs" tot bijna het dubbele van de banderoilewaar- de opvoeren. Tenslotte heeft de regering aangekondigd, dat ingaande 16 Juli meel evenals gist in de vrije verkoop komen. Dit betekent, dat binnenkort de brooddistributie zal worden opgeheven en de broodprijs niet meer aan voor schriften gebonden zal zijn. In de betrokken kringen werd de verwachting uitgesproken dat de broodpriis hierdoor iets zal dalen, aangezien vrij mee] thans reeds ruim 20 cents per kg goed koper wordt aangeboden dan ge distribueerd meel, dat 181.5 ets per kg kost. terwijl een ruimere mvoermogeliikheid de meelpriis verder zal doen dalen. Daar de rijstprijs de laatste maanden zelfs daalt door het beschikbaar komen van de oogst, kan gezegd worden, dat het Indonesische prijspeil een zeer gunstig aspect vertoont.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1