X DE LUXEMBURGER GOLDSCHMIDT drager van gele trui na vrij saaie étappe Koning Leopold kan volgende week terugkeren Het plan-Schuman maakt goede vorderingen Walter Baels voorlopig op vrije voeten Ir'jseli Tour de France Goede prestatie van de Hoog, andere Nederlanders achteraan r «arr '°5js RADIO OP DE VLUCHT Nog geen uitvallers Naar wij vernemen: Belangrijkste problemen opgelost In Christus' ï.icht De Beurs Holland Festival Groninger schip in Ierland aangehouden Nieuw vonnis gevraagd Welfare-rantsoenen belangrijk goedkoper voor de LIEFDE VRI)DAG 14 JULI 1950 De Nederlandse renners aan de start. maal geravitailleerd werd, pas seerde het peleton in gesloten ge lederen, behalve de Nederlander Vos, die bij het binnenrijden van de stad een lekke band kreeg. Na Blecourt (226 km) gingen de Belg De Ryck en de Italiaan Magni er samen van door, maar hun voor sprong bleef gering en in de bui tenwijken van Verdun (240 km) werden ze ingelopen. Wat verder op nam de Belg De Mulder zijn kans waar en hij had op een ge geven moment meer dan een minuut voorsprong. Het peleton begon toen echter te jagen, waar bij De Santi, Fernandez en Deprez terugvielen en te Buzy (268 km) werd aansluiting met de vluchte ling verkregen. Gezamenlijk reed men verder totdat Robic, Kubler en opnieuw Magni zich losreden en het tempo steeds opvoerden. Maar ook deze poging mislukte. Kort voor de finish sprongen Goldschmidt, Remy en Lam- brecht weg en kregen, fel spur tend, in korte tijd verscheidene honderden meters voorsprong. In de eindspurt klopte Goldschmidt de beide anderen. Gisterenmorgen zijn alle 116 renners uit Parijs gestart voor de eerste etappe van de 37ste Tour de France die over een afstand van 307 kilometer voerde naar Metz. Het is een tamelijk saaie rit geworden. De organisatoren hadden het ook niet handig aangepakt door de eerste etappe over een zo grote afstand te doen verrijden. Daardoor kon de eerste rit geen groot succes worden. Er konden zich immers twee gevallen voordoenof- - wel zouden de renners die gedurende de rondes van Zwitser- b,nni?r'-- land en van de Dauphine al ingereden waren onmiddellijk met j groot geschut gaan werken en de karavaan ver achter zich laten, ofwel en dat is gisteren gebeurd zouden zij het tempo drukken en iedere uitlooppoging verijdelen. Ze hebben het zeer nauwgezet gedaan, vooral de Italianen. Telkens wan neer een jonge enthousiasteling een uitlooppoging waagde, kreeg hij onmiddellijk een Italiaan naast zich die hem terug- J haalde. Zo kwam het dat het tempo gemiddeld slechts onge- I veer dertig kilometer was en dat het gevecht om de gele trui eerst in de laatste kilometers begon. De Luxemburger Gold schmidt won de sprint van de Fransman Remy en de Belg Lambrecht. De Nederlanders kwamen op de allerlaatste plaat sen, behalve Henk de Hoog, die een minuut achter de winnaar kwam en dertiende werd. Zeer talrijk zijn de lekke band jes geweest in deze eerste rit. Bij de intree van Meaux, juist voor de 37e kilometerpaal van deze 37e ronde van Frankrijk, stapte de eerste pechvogel af, namelijk de Italiaan Guido de Santi. Hij was de eerste van een lange reeks, want de pech spaarde geen enkele ploeg, ook de Nederlandse niet. Maar het zwaarst werd de Parijse ploeg getroffen die negen lekke bandjes totaliseerde. Tot overmaat van ramp brak een van de leden van dit team, de Franse Pool Frankowski, ook nog zijn derail- leur en een wiel. De Nederlanders kregen hun deel van de misère en ook de Noord-Afrikanen, van wie sommigen herhaaldelijk van band moesten verwisselen Over het algemeen hebben de favorieten het er goed afgebracht. Zij reden wat de Fransen noe men „une course d'attente", het geen zeggen wil dat ze de kat uit de boom keken. De Nederlanders Van de Nederlanders heeft De Het klassement Het klassement van de eerste etappe luidt: 1. Goldschmidt (Lux.) 307 km in 9.23.08, 2. Remy (Fr. Z.-Oost) zelfde tijd, 3. Lambrecht (Belg. A) zelfde tijd, 4. Redolphi (Fr. N.- Oost) 9.23. 43, 5. Chapatte (Parijs) zelfde tijd), 6. Piot (Fr. N.-Oost) zelfde tijd, 7. Kirchen (Lux.) 9.24.18, 8. Kubler (Zwits.) n "4.26. Daarna kwam het grote oe,eton werden gisteren op de Neder landse Ambassade te Londen on der scheidingen van de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan elf Engelsen, die de zaak van Neder land in de afgelopen oorlog heb ben gediend neemt de vogelpest te AcbVr- veld nog steeds toe. In dit dorpje werden van acht pluimveehou ders enige duizenden kippen ver nietigd was het gisteren vijftig jaar ge leden dat de heer M. Cohen te Den Haag, destijd korporaal van het K.N.I.L., wegens heldhaftig gedrag bij de verovering van de stelling on Tjot Kala in Atjeh de Militaire "Willemsorde werd toe gekend werd gisterenmorgen ten raad- huize Mm Waalwijk aangifte ge daan van de 14.000ste inwoner dezer gemeente, nl. een dochter tje van de familie Zwart—Jan sen zal Zaterdag 22 Juli een afdeling documentatie oorlogsmateriaal van het Oorlogsmuseum te Over- Ioon (N.Br.) plechtig worden ge opend zijn te Amsterdam, dank zij de oplettendheid van enkele bur gers, twee jongemannen gear resteerd, die zich de laatste tijd meermalen hadden schuldig ge maakt aan diefstal uit ge.lir- keerde auto's Conferentie van ambassadeurs uitgesteld De conferentie van Amerikaan se ambassadeurs in Europa, die deze maand te Frankfort zou wor den gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Amerikaanse zijde kon men geen reden voor dit uitstel opgeven. Men ver onderstelde echter, dat het een zuiver administratieve maatregel was. Hoog. die met een rrote groen 13e ex aequo geklasseerd werd. iets meer dan een minuut achter de winnaar, het gelukkigst ge reden. Janssen en De Ruvter kre gen respectievelijk 4 */s en 10 minuten achterstand, terwiil Vos. Wagtmans en Voorting aan de staart binnenkwamen. 17 minuten na Goldschmidt. Janssen is 94e geworden in 9.27.38., De Ruyter werd 101e in I 9.33.02, Vos 112e in 9.40.23, Wagt- I mans 113e in de zelfde tijd 'en Voorting 114e zelfde tijd. Als 116e en laatste kwam De Santi van de Italiaanse a-ploeg binnen in 9.56.35. Vandaag is niemand uitgeval len, ook De Santi niet, die als laatste nog juist voor de sluiting 1 der controle door de finish ging. Een vijftal anti-Leopoldistische sprekers in de Verenigde Kamers hebben gistermiddag de bezwa ren tegen 'sKonings terugkeer herhaald en nog twintig andere sprekers staan op de lust- ue voorzitter der Verenigde Verga dering, de heer v. Cauwclaert, hoopt het debat a.s. Dinsdag te kunnen beëindigen, zodat aan het einde van die dag de weg voor de terugkeer van Koning Leopold zou kunnen zijn ge opend. Reeds zijn er vele specu laties in de bladen verschenen omtrent de wijze, waarop de re gering denkt de terugkeer te doen plaats hebben. Het voornaamste kenmerk van de liberale en de socialistische redevoeringen, die gistermiddag in de Verenigde Vergadering werden gehouden, was dan ook een waarschuwing aan het adres van de regering en de C.V.P. voor de gevolgen, welke een op lossing der Koningskwestie, zo als de regering haar thans wil, voor 's lands eenheid zouden heb ben. De argumenten der tegenstan ders van de Koning brachten ook gisteren geen nieuwe gezichts punten en de stemming in de vergadering was dan ook eerder verveeld dan opgewonden. Wel iswaar roffelde de voorzittersha mer onophoudelijk, doch het was meestal om een einde te maken aan gesprekken van afgevaardig den, die generlei belangstelling voor de sprekers toonden. De regerinsgetrouwe 'vleugel van de vergadering bleef weer trouw aan zijn tactiek de stroom der anti-Leopoldistische welspre kendheid met een zekere lank moedigheid langs zich heen te laten gaan. De socialist van Remoortel diende aan het einde der zitting een motie in, waarin gevraagd Kalm aan Het tempo bleef 1 ver beneden het schema, zodat men te Chalons sur Marne (153 km) al een half uur vertraging had. i Te Clermont en Argonne (210 km), waar voor de tweede Gisteren viel te Parijs om 8 uur 8 min. het startschot voor de jaarlijkse monsterrit, de Tour de France. De start van de 116 renners voor de eerste etappe CART0-W95EEET 3eETAPPE15JULI-4e ETAPPE 16JULI S ELSIE hun»35kmr~7®T flW T B«hun»35km_ Bruiy» n Aitoiw'V Hf«ln66kny|i64 k SI Pol iojkm. BlonqyvBfMl» J J>1 144km^ FRANKRIJK Stel L ClROUAANl O Ravitaillering ek* 3eEtappe LUIK-R'JSEL232km. 4e Etappe RUSEL-R0UAAN 231 km PROGRAMMA ZATERDAG 15 JULI HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- zlek; 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gramofoonmuziek; (9.30—9.35 waterstanden)10.00 Medische cau- serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continube- I drijven; 11.45 Mezzo-sopraan en piano; 12.00 Gramofoonmuziek 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgelspel 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu ziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Trio; 14.50 Gramofoonmuziek 15.00 Streekuitzending; 15.25 „The Mes siah", oratorium; 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.15 Dansmuziek16.45 Sportpraatje 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Man nenkoor; 18.35 Piano-duo; 18.50 Gramofoonmuziek; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 „Lezen in de Bjjbel; 19.45 „Passepartout", cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten; 20.12 Vara-Varia; 20.15 Zwit serse muziek; 20.45 Gramofoonmu- ziek; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Sextet; 22.25 „De com missaris vertelthoorspel; 22.45 Reportage; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dansmuziek. HILVERSUM 2 298 m. 7.00—24.00 KRÓ. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8 15 Gramofoonmuziek; 9.30 Ka merorkest en solist; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Amusementsmuziek 11.00 Voor de zieken; 11.45 Kamer muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Amu sementsorkest (12.30—12.33 mede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Metropoleorkest en soliste; 14.00 Fanfarecorps; 14.25 Amusements muziek; 14.40 Jongenskoor; 15.05 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Promenade orkest en soliste; 16.20 Luchtvaartcauserie 15.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Piano spel; 18.20 Journalistiek weekover zicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.25 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't z(jne van; 20.12 Gramofoonmu ziek; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 Gramofoonmuziek; 20.43 „Steek eens op, heren" 21.00 Gemengd koor 21.45 Puzzle; 21.55 Populair con cert; 22.35 Indonesisch commentaar 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in het esperanto; 23.20 24.00 Gramofoonmuziek; BRUSSEL 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Sextet en solist; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13.15 Gramofoonmu" ziek; 14.00 causerie 14.10 Russische muziek; 15.00 Radiodocumentaire; 15.30 Licht ensemble; 16.00 Koor- eoncert (verv.) 16.50 Kamermuziek 17.00 Nieuws; 17.10 Harmonica- recital; 17.55 Economisch overzicht 18.00 Jazzmuziek met commentaar; 19.00 Nieuws; 19.30 Radiofeuilleton 20.00 Orkestconcert; 20.30 Verzoek programma; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Orkestmuziek; 21.50 Gramo foonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek 23.3024.00 Trio. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Gramofoonmuziek; 12.30 Omroeporkest; 13.A0 Nieuws; 13.10 Omroeporkest; 13.30 Verzoekpro- gramma; 14.30 Zang; 15.30 Ver zoekprogramma; 17.10 Relais; 18.30 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmu ziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws. Jean Monnet, het hoofd van de Franse delegatie naar de bespre kingen over het plan-Schuman te Parijs en opsteller van het plan, heeft namens de gedelegeerden van de zes deelnemende landen een verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt, dat vorderingen zijn gemaakt. De gedelegeerden van Frank rijk, Nederland, België, Luxem burg, West-Duitsland en Italië werken, aldus de verklaring, aan een werksysteem voor een orga nische samenwerking tussen het gezagsorgaan voor de kolen- en staalindustrie en de respectieve regeringen. De belangrijkste vraagstukken zijn opgehelderd en men is tot wederzijds begrip ge raakt, hetgeen een garantie er voor vormt, dat men spoedig tot een constructieve oplossing kan geraken. Thans zijn vier sub-commissies aan het werk. De eerste, samengesteld uit de hoofden der delegaties. werkte aan de samenstelling van de or- I ganen, verantwoordelijk voor de werkwijze van het plan. De tweede, bijgestaan door ver- tegenwoordieers van de vakbe- w.eging en de industrie, maakte plannen voor de productie. de priizen en de investeringen De derde sub-commissie werk te aan een douanepolitiek en had reeds op enkele technische kwes ties overeenstemming bereikt. De vierde sub-commissie werk te aan een definitie van „kolen- en staalindustrie", waarop het plan van toepassing zou zijn. Een vijfde sub-commissie, die zich bezig zal houden met de uit werking die het plan zou hebben en de vraagstukken van het sa lariëringssysteem zal 20 Juli bij eenkomen. In deze commissie zullen de vakverenigingen verte genwoordigd zijn. Het leven van de gedoopte is volgens zijn innigste wezen een voortdurend ster ven. En slechts in zo verre zal hij het leven van Christus in zich dragen en het ontwik kelen en voltooien, als hij in vrijwillige en doelbewuste verster king en macht over zichzelf zich dagelijks verloochent en zijn kruis op zidi neemt BENED ICTUS Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië; m.s. Cottica (17 Juli). Nieuw-Guinea (rechtstreeks): m.s. Japara (24 Juli). Nederl. Antillen: m.s. Oranje stad (18 Juli). Suriname: m.s. Bonaire (24 Juli). Zeer flauwe stemming AMSTERDAM, 13-7. De Am sterdamse Effectenbeurs was even als Wallstreet Woensdag bij de ope ning gevoelig lager, waarbij verlie zen van twee tot vijf punten vielen te constateren. Heerste er in New York een verkoopgolf, op het Dam rak vielen de verkooporders, die ook vandaag niet talrijk waren, in een lege markt, steun ontbrak. De internationale toestand werd ter Beurze als ernstig beoordeeld, voor al in verband met de berichten over de spanningen tussen Bulgarije en Joego Slavië en de officieuze mede deling over het tot zinken brengen van een Amerikaans vliegdekschip. Gedurende het verdere verloop konden de koersen zich vrij goed op het lage openingsniveau handhaven en trad hier en daar zelfs een licht herstel in. Tegen slot echter ging 't weer opnieuw de benedenwaartse richting ln en de meeste elndnote- ringen waren de laagste van de dag. De verliezen varieerden toen van 1 tot 7 punten. Bij de industrie-aandelen incas seerde Olie een verlies van ruim vijf punten. Philips was 7 punten lager, Unilevers, die zich aanvanke lijk goed handhaafden, waren per saldo l'Jj punt lager. Glaims Hoog ovens noteerden vandaag f 9. (Dinsdag f 12), hetgeen voor de oude aandelen inclusief 8 procent dividend een koers van 123 bete kent. Ook de Indonesische sector onder ging een aderlating vooral bij de ta bakssoorten. Deli was 6 punten la ger. A'dam Rubber en HVA za gen zich ruim 3 punten ontgaan. Hetzelfde geldt voor de Indonesi sche credietinstellingen. waarbij certificaten Javasche Bank opvielen met een verlies van 5 punten, het vierde in successie. Op de Scheepvaartmarkt bleken de verliezen voor Scheepvaart Unie en KNSM het gevoeligst, beide wa ren 5% punt lager. De Staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend, de Amerikaanse sec tor in navolging van New York 1 tot 4 punten lager. Prolongatie 2V< proeent. wordt een commissie in te stel len, welke de consequenties van 's Konings huwelijk zou dienen te onderzoeken en .een statuut zou moeten ontwerpen voor de familie van de Koning. Deze mo tie werd door de voorzitter niet ontvankelijk verklaard. aange zien de vergadering niet was bij eengeroepen om dit probleem te behandelen. De meerderheid der Kamer be sloot tenslotte de debatten, tegen de wens van de oppositie in, he denmiddag voort te zetten. LAATSTE CONCERT DOOR CONCERTGEBOUWORKEST In het Concertgebouw te Am sterdam vond gisteravond het laatste concert plaats van een reeks van zeven, die door het Concertgebouworkest werden ge geven in het kader van het Hol land Festival 1950. De dirigent van dit concert was Wilhelm Furtwangler. Het programma be stond uit de Eerste Symphonie van Beethoven, gevolgd door de Ouverture Leonore dr. 3 van de zelfde meester en na de pauze Brahms' Eerste Symphonie. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet. Toen de dirigent het podium betrad werd hem door het publiek een warm welkomst- applaus gebracht en dit applaus wjs de voorbode van een haast fenomenale uiti\s van waarde ring voor het werk van de diri gent. Aan het slot wilde het ap plaus haast geen einde nemen en Furtwangler werd bijna onder de bloemen bedolven. DUBLIN. 14 Juli (Reuter). De Ierse Admiraliteit heeft gis teren het Nederlandse motor schip „Fiducian", uit Groningen, aangehouden. De reden hiervan is dat de havenautoriteiten van Arklow, een plaats aan de Oost kust van Ierland, een schadever goeding van vijfduizend pond sterling eisen, omdat de „Fidu cian" in October 1947 de brug over de haven van Arklow zou hebben beschadigd. De „Fiducian" kwam Woensdag in Dublin aan en het was de be doeling geweest, gisteravond te vertrekken. I AÜÉ'NV.. Voetbal, gespeeld op motor fietsen, is de nieuwste manie in Duitsland. Een aantal enthou siastelingen wilde de voetbal sport ook in het gesloten seizoen beoefenen en men vond er het volgende op. Af tandse motorfietsen, sommige meer dan 20 jaar oud, werden opgeknapt en hiermee toog men naar het voetbalveld. De spelregels zijn weinige en een voudig. Aan het spel, dat kan duren van vier tot' vijftien minuten, nemen aan iedere kant vijf spelers deel. De bal moet met de voet geschopt worden en mag, behalve door de doelman, niet met de han den worden aangeraakt. In ge val van een mogelijke botsing heeft de speler, die de bal in bezit heeft of de speler die het dichtst bij de bal is, voorrang. Geen troepenbewegingen in Bulgarije Een woerdvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag verklaard, dat Joego-Slavië zich niet tot Engeland heeft gewend in ver band met de gemelde troepen bewegingen in Bulgarije. Hij voegde hieraan toe, dat het minis terie geen berichten over der gelijke bewegingen heeft ont vangen. Walter Baels, de zwager van Koning Leopold, die vorige week bij het overschrijden der Belgi sche grens werd gearresteerd, op grond van een vonnis van de voormalige Krijgsraad te Brugge, is gistermiddag door de Krijgs raad te Gent in vrijheid gesteld. Baels, die uit zijn huidige woon plaats Parijs naar Ostende wil de reizen, in verband met het overlijden van zijn moeder, had verzet aangetekend tegen het vonnis, waarbij hem wegens dienstweigering bij verstek drie jaren gevangenisstraf was opge legd, en wel op grond van het feit, dat het vonnis nooit aan hem betekend wks. De auditeur-militair van de Gentse Krijgsraad erkende de nietigheid van het vonnis en vroe^ in velband daarmee Baels' onmiddellijke vrijlating, doch tegelijk vroeg de Auditeur-mili tair van de Krijgsraad een nieuwe veroordeling van Brisls tot een gevangenisstraf van een jaar. De aan de broer van de Prin ses van Rethy ten laste gelegde feiten moesten volgens de Audi teur worden beschouwd als een weigering, gevolg te geven aan een mobilisatiebevel. Zoals bekend, had Baels, die Minister Anak Agung gezant in België BRUSSEL. 13 Juli (A.N.P.) Naar wij uit officiële bron ver nemen is de benoeming van de huidige Indonesische minister van Binnenl. Zaken, Anak Agung, tot gezant van Indonesië jn België binnenkort te verwachten. tijdens de oorlog te Lissabon ver toefde, geweigerd gevolg te ge ven aan een oproep tot dienst neming bij de vrije Belgische strijdkrachten. De verdediger meende, dat het ten laste gelegde feit onbedui dend is en vroeg daarom ver zachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. De Krijgs raad zal hedenmorgen uitspraak doen. De legervoorlichtingsdienst deelt mede: Als gevolg van de sterk ge stegen prijzen in Indonesië, zijn ook de z.g. Welfare-rantsoenen, die maandelijks tegen kostprijs aan onze militairen aldaar wor den verstrekt, zo duur geworden, dat zij voor de gewone soldaat bijna niet meer te betalen zijn. Dat deze toestand met spoed moest worden veranderd, spreekt vanzelf. Er is daarom een geheel nieuwe regeling gemaakt, waar door de prijs van het rantsoen reeds direct belangrijk lager wordt en zeer binnenkort zelfs tot beneden de oude prijs zal dalen. De verzorging zal in het ver volg geheel door Nederland ge schieden, in de vorm van maan delijkse pakketten, waarin zich o.m. 300 goede sigaretten bevin den. Als gevolg van de nieuwe rege ling kan geen bier meer worden verstrekt. In plaats daarvan be vindt zich in ieder pakket een blikje goede limonadesiroop. Men vertrouwt, dat de terecht geuite klachten hierdoor tot het verleden zullen behoren. FEUILLETON 19. Het was eigenlijk nog te vroeg om haar te gaan afhalen, maar hij had een sigaret opgestoken en was op zijn ge mak gaan wandelen langs het Rijksmuseum en het Concertge bouw naar de Lairessestraat, waar Thea samen met Paula Heemstra haar kamers had. Tien voor half zeveneigen lijk nog iets te vroegmaar hij kon zijn ongeduld niet lan ger bewingen en schelde aan. De deur ging electrisch open en hij trad in een kleine voorhal binnen. Automatisch gloeide het ganglicht aan. Tegen de muur bevond zich een bord met de namen der bewoners. Hij moest op de tweede verdieping zijn. Cocoslopers met donkergroene randen lagen op de trappen. Uit een der keukens steeg de geur van erwtensoep omhoog. Door de kamerdeuren, die hij voorbijkwam, klonk het geluid van vrolijke stemmen. Op de drempel van haar flat je stond Paula hem reeds op te wachten met een cigaret tussen de vingers. Ze wuifde hem toe en nodigde: „Hallo Rob! Kom er gauw in!" De zitkamer was niet groot, grijsblauw behangen, modern en smaakvol gemeubeld, aantrek kelijk en echt vrouwelijk „Mag ik je jas en hoed?" vroeg Paula. „Thea is nog niet hele maal klaar." Ze wees hem de grootste stoel aan en toen ze, na zijn jas en hoed weggehangen te hebben, 'terugkwam in de kamer zette ze haar bril af en legde die naast een draagbare schrijfmachine. ,,'n Vermouth? Of liever een borrel? Ik heb allebei." „Graag Vermouth liefst." Paula haalde een karaf uit de kast en schonk hem in. Ze had drie glazen neergezet, doch slechts twee volgeschonken. „We zulen maar niet op Thea wachten," zei ze lachend. Ze reikte hem zijn glas over. ,Op je gezondheid!" Met haar slanke benen onder zich ge kruist, ging ze op de gebloemd gobelin overtrokken divan zit ten en keek Rob vragend aan. ,Mag ik eens vrijuit met je pra ten?" vroeg ze. „Waarom niet? Ik heb er niets op tegen." Ze knikte een paar maal. „Je bent erg op Thea ge steld, is het zo niet? „Ja, dat is zo, Juffrouw Heem stra," antwoordde Rob ernstig." „Heel erg zelfs." „Zeg nou toch Paula," zei ze de steel van haar"glas in haar vingers ronddraaiend. „Ik mag haar ook .heel graag. En daar om steek ik die neus van me in andermans zaken. Zij mag jou ook graag. Daar kan ik je de verzekering van geven." Rob kreeg er een hartklopping van. Hij slikte iets uit zijn keel weg. „Ik heb Dolf Sinnige een en ander over jou gevraagd. Ik heb hem alles laten vertellen, wat hij van je afwist. En ik heb enkele van zijn mededelingen gecontroleerd bovendien. Je bent lang niet onvermogend en je hebt een uitstekende ad vocatenpraktijk. Je bent hele maal niet wat ze een schuins marcheerder noemen. Je bent betrouwbaar en 'n man van je woord." Rob wist niets anders te doen, dan haar een beetje verbluft aan te kijken en af te wachten, wat ze verder zeggen zou. „Zie je, Robzo noemt Si- nige je tenminste, ik...." „Al mijn vrienden noemen me zo, viel hij haar in de rede. „Ga verder, Paula." „Nou, kijk eensik ken Thea nu sedert een half jaar. Ik mag haar graag, heel graag lij den. Beter dan enig ander meis je onder mijn kennissen. Ik ben een maand of zeven ouder dan zij, meer niet.... maar is som mige opzichten.... schijnt ze me nog zo vreselijk jong.ik zou bijna zeggeft groen...." Ze keek Rob recht in het gezicht. „Ik vind het zo moeilijk te zeg gen, wat ik precies bedoel, maar Thea is zo heel anders dan an- anderen. Als je haar ontmoet, dan zie je niets anders dan een echt mooi meisje. Maar als je haar kent, zoals ik dat doe.... of misschien niet doe.,., dgn ga je beseffen, dat onder die uiter lijke schoonheid iets heel anders verborgen ligt. Ze is niet wat je noemt wereldwijs of gekunsteld. Ze is geen vrouw van veel erva ring. En ze heeft niet zoals zo- velen onder ons, een harde bol ster.... Ik schijn misschien wel kippepraat te verkopen, maar wat ik bedoel Rob, is, dat ze erg kwetsbaar is. Afschuwelijk kwetsbaar. Het lijkt mij zo iets onwaarschijn lijks toe, dat ze een getrouwde vrouw is geweest.... al was dat ook voor slechts een paar maanden. Ze maakt op mij de indruk van in een adembene mende verwachting te verkeren, die mij een brok in mijn keej bezorgt, wanneer ik haar gedrag tegenover een man zie. En er zijn heel wat mannen, die haar gezelschap zoeken." Ze knikte een paar malen en toen Rob bleef zwijgen, vervolg de ze: „Ik ben er wel eens bang voor geweest. Ik ken het soort mannen, die werkende en op haarzelf staande meisjes hier in de stad ontmoeten. Lui voor wie alleen de wet van vraag en aan bod geldt. De meeste meisjes kennen dat wel en laten 't langs haar koude kleren afglijden. Ik heb dat zelf meegemaakt voor dat ik Henk leerde kennen. Maar Thea is anders. De mannen, die zij tot nog toe ontmoet heeft hebben geen indruk op haar ge maakt. Maar toen heeft ze jou ontmoet, Roben jij hebt wé! indruk op haar gemaakt en zij mag jou heel graag. Dus.... snap je, wat ik wil zeggen?... Maak haar toch niet van streek Ze is zo kwetsbaarze heef! veel onbegrijpelijks voor me... maar ik ken geen meisje, dat be hoorljjker is dan zij...." (Wordt vervolgd»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5