Ontwikkeling van Nieuw-Guinea met kracht ter hand genomen „Wie i ver Q Geen Alfa's in Zandvoort Veel Kamerleden gingen gisteren aan de schandpaal Internationaal socialisme schiet hopeloos tekort Van Alle Dag Twee Jongens spoorloos Hoe Priesters en seminaristen in het leger getergd worden Reeds 1200 H.A. uitgegeven aan hardwerkende pioniers Gezinnen in nood 25.000 kinderen genieten onderwijs Profiteert NU 'an de KOOPJES bij ialfjaarlijkse OPRUIMING KLEDINGMAGAZIJN Q Ook de koaef voor Aus der Füenten Buitenlands overzicht Brazilië kraakt Spanje, (6-1) ^chepoende handen geopend Joego-Slavië tegen de Kerk Verplichte communistische voorlichting maar kerkbezoek is verboden Teken van Van werl Eei PAGINA 6 VRIIDAG 14 jULI 1950 De regering heeft, er van uitgaande dat verhoging van het geestelijk, sociaal en economisch peil der inheemse bevolking haar voornaamste doel moet vormen, zich als uitgangspunt voor haar algemeen beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea gesteld: a. Een geleidelijke uitbreiding van het bestuur over het gehele territoir en b. Geleidelijke intensivering en uitbreiding van de overheids zorg voor de bewoners, waarbij medische zorg en onderwijs een belangrijke plaats innemen. Dezer dagen heeft de commissie Albergts", ingesteld door het Kath. Bureau voor Maatschappe lijk en Cultureel Overleg een rap port gepubliceerd over de finan ciële gezinslasten en daarin wordt voornamelijk eens de nadruk ge legd op de grote moeilijkheden waarmee tegenwoordig de gezin nen te tobben hebben, die moeten leven van een inkomen tussen 5 en 7000 gld per jaar en die enige kin deren te verzorgen hebben. Ook voor deze gezinnen geldt enigermate het bekende spreek woord, dat zij te groot zijn voor een servet en te klein zijn voor een tafellaken. Het wil ons voor komen, dat de commissie Albrechts er eens goed aan gedaan heeft, de nood van deze gezinnen even scherp te belichten, want zonder overdrijving kan men zeggen, dat er moeilijk een categorie in onze samenleving is aan te wijzen, die het in deze tijd moeilijker heeft, om te touwtjes aan elkaar te krij gen. Het inkomen, dat deze men. sen genieten, wordt overal ge roemd als een behoorlijk inkomen, waarmee men behoorlijk rond kan komen Dat dit gebeurt door men sen, die een dergelijk inkomen al leen maar bezien met de beperkte blik dat f 6000.50 meer is dan een inkomen van f 3000. waarvan zij moeten leven, is nog enigszis begrijpelijk en zou ook zo erg niet zijn. Maar dat ook de fiscus en aller lei sociale instellingen de theorie huldigen, dat deze mensen alles wel vol betalen kunnen, dat schept in derdaad toestanden die in deze ge zinnen ernstige spanningen te voorschijn roepen. Wie, ook volgens de nieuwe be lastingregeling, meer dan f 5000. verdient, krijgt naast de loonbelas ting nog een extra aanslag voor de inkomstenbelasting. Bij de school, geldheffing houdt elke progressie bij een inkomen van f 6000.op. Of men nu f 6000.— of f 12000. inkomen heeft, blijft daar precies gelijk, men betaalt het maximum aan schoolgeldheffing. Wie f 5000.of meer verdient, valt buiten elke sociale verzor gingsmaatregel. Komt iemand uit een dergelijk gezin in een zieken huis terecht, dan moet hij uit eigen middelen het volle pond der kosten betalen en wanneer men dan nog niet op een dure klas gaat liggen, wordt men nog aangekeken als iemand, die te zuinig is om te be talen, wat hij eigenlijk volgens zijn stand verplicht is. Als hij naar de dokter gaat of een van zijn ge zinsleden, moet hij het volle dok terstarief betalen. Een fonds be staat er voor hem niet. Bijna 80 van do mensen met deze inkomens, vervullen een intellectuele werk kring. Zij moeten niet alleen be hoorlijk gekleed gaan, een behoor lijk huis bewonen, maar ook gees telijk bij te blijven zich abonneren op een of meer tijdschriften en lid zijn van een of meer culturele ver enigingen. Als er gecollecteerd wordt voor bijzondere doeleinden, dan worden zij nooit overgeslagen, want vol gens de volksmond kunnen zij het wel doe.n Welk een fatale vergissing dit is, dat leert ons het rapport van Dr. Albregts. Daarin heeft men eens uitgerekend, wat voor ver plichte financiële lasten deze men sen moeten vervullen en welk een gering bedrag deze mensen per maand overhouden voor him z.g. ontspanning. Het onderhoud van een fiets kan er nauwelijks op over schieten. Het verschil tussen het inkomen van een zakenman en deze mensen, die gewoonlijk een kostbare studie achter de rug heb ben, is zó groot, dat hier geen ver gelijkingen mogelijk zijn. De commissie Albregts komt tot Ie ontdekking, dat de dienstbode, lie in een gezin van f 7000.per iaar, een inkomen geniet van f 60.per maand de neus optrekt voor de zuinigheid, waartoe me- vrouw gedwongen wordt en dat dit iienstmeisje de touwtjes dan ook 'ïecl wat gemakkelijker bij elkaar kan krijgen, dan mevrouw. De commissie wijst in dit ver- iand nog op een ander verschijnsel, vaarop toch ook wel eens even de landacht mag vallen. Deze gezin- icn, zo constateert zij, worden wel ;odwongen op een radicale wijze de tering naar de nering te zet ten", wat in tal van deze gezin- len betekent, dat men er niet meer kinderen op na kan houden dan ién, hoogstens twee. Welk een geestelijk godsdienstig evolg dit kan hebben, om van mdere gevolgen nog maar niet, te pi eken, laat zich slechts gissen. De commissie concludeert ten- lotte, dat deze gezinnen met deze ikomens waarlijk in grote zorgen eikeren, zorgen en moeilijkheden, velke nog al te veel en al te ge- nakkelijk worden onderschat. Als deze conclusie eens wat neer gemeen goed wordt, dan zou hier al heel veel bereikt zijn. J. H. Op economisch terrein acht zij het mede noodzakelijk ,dat dit gebiedsdeel zelf ten spoedigste komt tot het produceren van de allernoodzakelijkste voedingsmidde len en bouwmaterialen. Hiertoe moeten vooraf verschil lende onderzoekingen en proef nemingen worden verricht, welke intussen zijn aangevat of op korte termijn de aandacht zullen ver krijgen. Mogelijkheden op het gebied van visserij, mijnbouw, grootlandbouw, bosexploitatie, handel en industrie worden aanwezig geacht. Welke de perspectieven hiervan zijn, kan echter eerst na uitvoerig vooraf gaand (verder) wetenschappelijk onderzoek worden bepaald. Voor de oorlog werd b.v. door Japan ners in de wateren ten Noorden van Nieuw-Guinea de tonijnvisserij met succes beoefend. De vraag, in hoeverre dit van het land zelf uit mogelijk is, is thans in onderzoek. Het bestaan van aardolie en an dere mineralen is aangetoond. De economische openlegging van Nieuw-Guinea en de voorbereiding daarvan kan niet door het kleine regeringsapparaat daar te lande worden verzorgd. De regering meent dat zulks van Nederland uit zal moeten worden geregeld. Haar ge dachten gaan uit naar een speciaal voor dit doel op te richten stich ting, met de leiding waarvan een econoom van erkende naam zou kunnen worden belast, bijgestaan door verschillende deskundigen o.m. op het 'gebied van landbouw, visserij en mijnbouw. Reeds thans kan gesteld worden, dat in verband met het arbeiders vraagstuk bij deze openlegging, op grote schaal gebruik zal moeten worden gemaakt van gemechani seerde middelen. Intussen kan worden mede gedeeld, dat met een groep belang hebbenden op mijnbouwgebied be sprekingen zijn geopend over explo raties en exploitatie. De wilde emigratie De regering onderschrijft .de be zwaren .geuit tegen de wilde immi gratie van Indische Nederlanders zonder bestaansmogelijkheden, maar schenkt blijvende aandacht aan deze gToep voorzover zij kan wor den ingeschakeld in het systeem van productieve arbeid. In het gebied van Manokwari waren eind Maart 1950 aanwezig: 578 gezinshoofden met een totaal van 1405 zielen, waarvan 475 jonger dan 18 jaar en 204 boven de 50 jaar. Van de 578 gezinshoofden be zitten er 185 niets. Slechts 26 van hen zijn thuis op hèt gebied van de landbouw of veeteelt, terwijl 213 een technische loopbaan achter de rug hebben. Onder deze kolonisten zware landbouwafbeid, is zeer ge ring Op het inhuren van inheemse werkkrachten, zoals door de meeste vooroorlogse kolonisten geschiedde, mag Hier niet" gerekend worden door de zeer dunne bevolking in dit gebied. (Tijdens de Japanse be zettingsperiode zouden in Manok wari en omgeving pl.m. 1500 Paooea's gedood zijn.) Bij een deel dezer kolonisten moest arbeidsschuwheid geconsta teerd worden. Het is verheugend aan de andere kant te mogen constateren, dat de bona-fide kolonisten over het alge meen van aanpakken weten. Tot ultimo April 1950 was 1200 ha bouwgrond uitgegeven, waarvan 150 ha met de hand opengelegd en 70 ha beplant. Naast deze arbeid moesten de kolonisten zelve hun tijdelijke woningen van rondhout, biiik en atap bouwen, hun water putten slaan en, kampend met transportmoeilijkheden, hun goede ren overbrengen. Het is niet Wel mogelijk thans reeds aan te geven, welke perspec tieven de kolonisatie op Nieuv.'- Guinea voor de naaste toekomst biedt. De gang van zaken bij de kolonisatie Manokwari bewijst eens te meer, dat alleen een zorgvuldige voorbereiding gepaard aan selectie der kolonisten, kans van slagen biedt. De politieke delinquenten, die uit sluitend te werk gesteld zijn ge weest bij de liquidatie van de basis goederen te Hollandia en Biak, zijn allen naar Nederland teruggekeerd wegens beëindiging der werkzaam heden, op enkele uitzonderingen na, die overgegaan zijn in dienst van het gouvernement van Nieuw- Guinea. De huidige onderwijsvoorzie ning is kwantitatief gesproken gunstig. Het aantal inheemsen in de thans onder bestuurs voering geplaatste gebieden be draagt ongeveer 250.000, het aantal inheemse leerlingen dat lager onderwijs geniet 25.000, zodat verreweg het grootste ge deelte van de kinderen, dat de schoolplichtige leeftijd heeft, ook werkelijk eén school be zoekt. De luchtverbinding Met betrekking tot de lucht- verbindingen met Nieuw-Guinea, moge worden medegedeeld, dat door de Garuda Indonesian Air ways na de souvereiniteitsoverdracht de luchtlijn DjakartaBiakHol landia een wekelijkse verbin ding werd voortgezet. Na de on lusten te Makassar en op Ambon werd deze dienst echter gestaakt en er zijn geen aanwijzingen voor een spoedige hervatting. Tot medio Juni j.l. werd de verbinding daarop ver zórgd met militaire vliegtuigen, waarna ook deze verbinding in ver band met de liquidatie en de over dracht van materieel aan de R.I.S. moest worden gestopt. Overleg met de K.L.M heeft nog niet tot een definitieve oplossing kunnen leiden. Begin Juli heeft deze maatschappij in charter een vlucht gemaakt van Darwin naar Biak voor postvervoer en van Biak naar Singapore v.v. voor post- en passagiersvervoer. Omtrent verdere mogelijkheden bestaat nog geen zekerheid. Aanvang Zaterdag 15 Juli, 9 uur LANGESTRAAT 14, hoek Houttil. ALKMAAR Telefoon 3060 Bij de races om de Grote Prijs van Nederland die op Zondag 23 Juli, des middags om 2.15 op het circuit van Zandvoort zullen worden ge houden zullen de Alfa's, de snelste racewagens ter wereld ontbreken. Dit heeft hij niemand teleurstelling gewekt omdat het wegblijven van de Alfa's de spanning slechts kan ver hogen. De Argentijn Fangio, naar alle waarschijnlijkheid dc toekomstige wereldkampioen zal verschijnen in een nieuwe Maserati, een wagen d:e nief sneller geacht moet worden dan die der 13 overige coureurs. Wat verder de .spanning kan ver hogen is de bepaling dat alle wa gens met compressor pitstops zullen moeten maken voor het bijvullen van de tanks. Verwacht wordt trou- (Van onze parlementaire redacteur) De vergadering van de Tweede Kamer begon gisteren een uur later dan op de agenda was vermeld. Te veel Kamerleden bleken van mening te zijn geweest, dat zij deze dag wel konden wegblijven. Ruim half twee liet de voorzitter de handelingen verrichten, die in zo'n geval zijn voorgeschreven. De presentie lijst werd opgelezen en daarbij bleek dat 49 leden aanwezig waren. Er zijn er 51 nodig om te kunnen beginnen. Daarna volgde de voorlezing van de afwezigen, waarbij de namen van de thuisblijvers dus aan de schandpaal werden geprikt. Om twee uur was het vereiste aantal aanwezig en kon de Kamer doorgaan met de behandeling van het wetsontwerp op de Kamers van Koophandel, dat zich blijk baar niet in een grote belang stelling mocht verheugen. Dit kan in elk geval de arbeiders tot troost ale Raad zouden moeten over leggen. De heer Korthals (V.V.D.) ging daar nog mee accoord, maar de heer Schmal (C.H.) rook al onraad. Het amendement werd aangenomen met aantekening dat hij en de heer Hoogcarspel (Com.) tegen waren. Het fcweede amen zi.in, tot wie deze middag het I dement, de heer Bachgerkende verwijt werd gericht, dat zij totdat ook zelf, was minder onschul- nu nog maar weinig interesse j dig. Het wilde mogelijk maken voor het instituut van de Kamers dat de minister bij algemene van Koophandel getoond hadden.maatregel van bestuur zijn be- Hoe dat zij, het wetsontwerp voegdheden inzake financiële aan- opent nu toch de mogelijkheid dat ook personen uit deze groep in de Kamers kunnen worden op genomen. De Kamer bleek het gelegenheden van de Kamers aan de Sociaal Economische Raad zou kunnen overdragen. Hier stond de heer Schmal niet meer alleen. daar gaarne mee eens te zijn. een ook de heren Verkerk (A.R.) en amendement-Schilthuis, dat deze Korthals (V.V.D.) werden nu vertegenwoordiging ook kwanti-1 kopschuw. Desondanks stelde de tatict wilde omschrijven, ging heer Bachg er prijs op om zijn haar echter te ver. De herenamendement te handhaven. Bachg (K.V.P.), Verkerk (A.R.) en Korthals (V.V.D.) wilden ge- Bij de aanvang van de vergade- noegen nemen met de toezegging ring heeft de voorzitter meede- van staatssecretaris v. d. Grinten, gedeeld, dat het in zijn bedoeling dat bij de benoeming van dc ligt om de begroting van Oorlog leden, die de eerste maal door de en Marine na het reces op 12 Sep- mmister zal, geschieden, ook met het wcrknemerselement zal wor den rekening gehouden. Een ander belangrijk nunt in debat betrof de verhouding van de Kamers van Koophandel lot tember te doen behandelen. Voorts was een schrijven ingeko men van de minister van Unie- zaken en Overzeese Rijksdelen, waarin werd medegedeeld, dat begin Augustus het rapport van do Nieuw-Guinea-commissie aan de organen van de P.B.O. De dag de Kamer zal worden overhan- tevoren was er sterk de nadruk ODgelegd. dat het nog te vroeg was om reeds nu dit verband vast te legden. Toch waren er enkele amendementen-Bachg (K.V.P.). die een eerste noging in deze rich ting deden. De eerste was zeer onschuldig. Het wilde in de wet vastleggen dat de Kamers hun 'jaarverslag behalve aan de minister van Eco nomische Zaken ook aan de Soci- In het Stedelijk Museum ,,Het Prinsenhof" te Delft zal van 15 Juli tot en met 30 September een tintentoonstelling worden gehouden. Naast de fraaie collectie antiek tinnen voorwerpen wordt de bezoekers een oude tingieterij getoond, die door de enige nog hier te lande bestaande tingieterij van de Fa Meeuws digd. Over de datum waarop met de regering over dit rapport van gedachten zal worden gewisseld, werd afhankelijk gesteld van het advies van de Kamercommissie. tuf De Bijzondere Raad van Cas satie heeft de 41-jarige Duitser I'. H. Aus der Fuenten. die gedu rende vier jaren van de bezet ting te Amsterdam als dagelijks leider van de tot de Sicherheits- dienst behorende „Zentrallsteile für Judische Auswanderung" was opgetreden, tot de doodstraf veroordeeld. De Inspecteur van politie, waarnemend chef Bur Kinder politie te Den Haag, verzoekt namens de ouders opsporing, aan houding en terugbrenging van. ten eerste: Petrus Hendricus Fr Riep, geboren 23 October 1934 te Den Haag en ten tweede: Alexis van der Wulp, geboren op 2 Febr. 1935, die sedert 25 Juni 1950 spoorloos zijn. Het signalement van Riep is: lang 1.72» M.. blond haar, bruine ogen, mist stuk aan een tand, is gekleed in grijs cos- tuum en bruin overhemd. Het signalement van v. d. Wulp is: lang 1.60 M.. donkerblond, ach terover gekamd haar, blauwe ogen, gekleed in gruis-bruin cos- tuum. In het zitvlak van de pan talon is een nieuw stuk gezet. wens dat de meeste wagens toch wel zullen moeten stoppen om de ban den te laten verwisselen. De race is 377 kilometer lang, over 90 ronden. De deelnemers zijn: de Argentijnen Fangio en Gonzales, beiden in een nieuwe Maserati, de Italianen Viloresi en Ascari op Fer rari met dubbele compressor; Frankrijk met de fabrieksploeg van Talbot bestaande uit de coureurs Etancelin, Rosier en Cabantous ter wijl als vierde meedoet Sommer op zijn eigen Talbot (waarschijnlijk tot hij die heeft stukgereden)Enge land met Parnell op Maserati en Whitehead op Ferrari; verder de Siamese Prins Bira (winnaar in 48) de Zwitser Baron de Graffenried en de geduchte Louis Chiron uit Mona co, alle drie op een Maserati. En tenslotte de Belg John Claes op een Talbot. Internationale 500 cc race. Juist als op 11 Juni zal ook op 23 Juli een internationale race met vliegende start voor de kleine 500 cc renwagentjes worden gehouden, die ditmaal vooraf zal gaan aan de Grand Prix. Aan deze race over 17 ronden (71 km) nemen deel: Som mer op Cooper (Frankrijk), Claes op Cooper (België), de Britten Ai- kens, Ken Wharten, Dryden en terdag, omdat op deze beide da- Terwijl in Korea de soldaten van de democratische landen der wereld, voor het behoud van de democratie, hun bloed en leven geven, terwijl in Oost-Europa Hongaarse, Bulgaarse en Roe meense communistische legers door gevaarlijke troepenconcen traties rond de Joego-Slavische grens een gevaarlijke agressie demonstreren, zodat de Ameri kaanse minister Acheson gisteren hier sprak van een zeer ernstige zaak, gaan de socialisten in West- Europa door, met de verlooche ning van hun democratische en socialistische beginselen, waar door zij niet alleen de West- Europese democratie verzwak ken, maar ook de zo dringend noodzakelijke paraatheid van West-Europa ondermijnen. Nauwelijks is in Frankrijk weer een kabinet opgetreden, en heeft men aan een bekwaam en krachtig bewindsman de zo be langrijke portefeuille van Defen sie toevertrouwd, of de socialis tische pers begint reeds te criti- seren en wantrouwen te zaaien, voorgevende, dat een militairist als de heer Moch wel zoveel zal opeisen voor het militaire appa raat, dat van de in uitzicht ge stelde verbetering van de amb tenarensalarissen wel niet veel zal komen. Toen de heer Pleven gisteren het vertrouwen in zijn kabinet vroeg, stemde een deel van de socialistische fractie des wege blanco. In België zien we elke dag op nieuw het beschamende tafereel, dat in de Ver. Zitting van de beide Kamers, socialisten, met enkele liberalen en natuurlijk de communisten als trouwe bondge noten obstructie voeren, omdat zij zich niet kunnen neerleggen bij de uitspraak van de stembus. De ene socialistische redevoe ring na de andere, vol van niets zeggende en vervelende herha lingen. wordt afgedraaid en daar door wordt de regering weg ge houden van een dringend nood zakelijke arbeid, welke in deze spannende dagen van zo uiter mate gewicht is. Met deze destructieve werkzaamheden nog njet tevreden, organiseren zij bo vendien stakingen, die het land economisch en militair moeten verzwakken. Dat het bij deze sta kingen de socialistische arbei der." niet gaat om de Koning, is wel duidelijk gebleken. Want toen ze door de partij werden op geroepen Donderdag te staken, vertikten zij het en gaven ze de voorkeur aan de Vrijdag en Za- Rippon, allen op Cooper J.A.P., als mede hun landgenoot op Cooper Norton en tenslotte niet minder dan 5 Nederlanders: Beels en Richard- sen op Beels Special, Diilenius op gen de Tour de France door het socialistische Walenland rijdt en zij, om daar van te genieten, graag twee stakingsdagen procla meren, die de bonden hen nu Cooper, majoor Flinterman op Kieft i uitbetalen. Het zijn de katholie- BSA en Gottgens in de eerste race- I ken, die met een ijzeren discipli- wagen van Duits fabrikaat, die te Zandvoort ooit gereden heeft: Con dor BMW. RIO DE JANEIRO. Wederom heeft Brazilië een schitterende en ondubbelzinnige overwinning in het eindtournooi om de Jules Rimet- beker behaald. Ditmaal was het Spanje, dat voor meer dan 150.000 toeschouwers een zware 6-1 neder laag kreeg te incasseren. Wanneer Brazilië het tegen Uru guay Zondag a.s. tot een gelijk spel brengt blijft de beker in Rio. Te Sao Paulo heeft Uruguay met 32 van Zweden gewonnen, nadat de rust met de stand 21 voor Zwe den was ingegaan. De stand in de eindronde van het tournooi luidt thans: Brazilië 2 2 0 0 4 13—2 Uruguay 2 1 1 0 3 54 Spanje 2 0 111 3—8 Zweden 2 0 0 2 0 310 ne en zelfbeheersing, deze rode demagogie over zich heen laten gaan, omdat, zoals de voorzitter van de C.V.P. het Woensdagmid dag zo juist zeide: „de democra tie in een land ten dode is op geschreven, als de minderheid over de meerderheid wil domi neren". Deze woorden waren 'n striemende kaakslag in het aan gezicht der socialisten, die daar op niet beter wisten te antwoor den dan te tieren en lawaai te maken. Zelfs de liberale cor respondent van de N.R.Crt in Brussel, die deze zittingen bij woont, moest gisteravond ver klaren, dat de waardige houding van de C.V.P. meer indruk maakt dan de tierende obstructie van de socialisten. Deze zouden dan ook niets liever zien, dan dat de katholieken van hun meerder heid gebruik maakten, om het debat te doen beëindigen. Maar, zoals „De Nieuwe Gids" schrijft: „De katholieken denken daar niet aan, de socialisten zullen met hun kabaal het volle nond krijgen, al moet het weken du ren. De verveling en de veront waardiging van het Belgische volk over deze obstructie in deze ernstige tijden, zal de gerechte straf voor de socialisten zijn." Tenslotte moeten we ook nog even naar Engeland, want ook daar hebben de socialisten deze week zich niet van hun meest sympathieke zijde laten zien Tengevolge van de internatio nale spanningen, is het verzet van de Engelse socialisten tegen het plan Schuman, een eersteen belangrijke stap op de zo nood zakelijke weg naar de eenheid en samenwerking van West. Europa, wat op de achtergrond geraakt in de Europese belang stelling. Wie echter mocht ge meend hebben, dat de spannin gen in Koiea en Oost-Europa de Engelse socialisten zouden heb ben doen inzien, hoe gevaarlijk hun nationalistische belangen- politiek is en hoe noodlottig de verloot hening van het socialisti sche beginsel der internationale samenwerking, vergist zich ter dege. Het bljjkt steeds duidelij. ker, dat de Engelsen tegenover het plan-Schuman een dubbel hartige rol spelen en uiterlijk nog wel enige sympathie demon, streren, maar in hun hart er niets van moeten hebben. De Engelse Minister van De fensie Strachey, die al eens meer zijn mond voorbij gepraat heeft eji van communisme verdacht wordt, heeft de vorige week voor zijn kiezers een rede gehouden en toen o.m. gezegd, dat het plan- Schuman een kapitalistische sa menzwering was van Amerikaan se en Franse kapitalisten, en daarom door de Engelse Labour werd afgewezen. Over deze uitlating is de rege ring Woensdag in het Lagerhuis aan de tand gevoeld en minister Attlee verklaarde, dat de uit drukking wat ongelukkig in de courant gekomen was, maar Strachey het niet zo bedoeld had Maar noch Churchill noch Sir David Maxwell, die namens de oppositie de regering interpel leerde, nam daarmee genoegen en zij legden Attlee en Strachey het vuur nauw aan de schoenen. Maar uit de reacties van de Labourbanken, bij de striemende woorden van Churchill, die Stra- chey^voor een leugenaar en een draaier uitmaakte, bleek wel, dat de woorden van de Minister van Oorlog bestemd waren voor binnenlands gebruik, om de na- tionalistische-kapitalistische be zwaren van Engeland tegen het plan-Schuman voor de Engelse arbeiders te camoufleren. Terecht noemde Churchill dit alles een beschamende demago gie en de uitingen in de Engelse ners wijzen er wel op. dat de Labours hier een lelijke pijp hebben gerookt. Neen, de hou ding van de Europese socialisten is momenteel allesbehalve sym pathiek en wat nog erger is. al lesbehalve democratisch en soci alistisch en een groot gevaar voor de beschaving van West- Europa. BUITENPOST. Frieslands Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan heeft gisteren in de consumptietent op het ten toonstellingsterrein te Buitenpost de regionale tentoonstelling „Scheppende Handen" officieel ge opend, waarmee een langdurige pe riode van voorbereidingen door het comité „Actie Vrije Tijdsbesteding" werd afgesloten. Het tentoonstellingsterrein is keurig beplant en ingericht en het comité heeft niets nagelaten om de vele te verwachten bezoekers at tracties te bieden. in Den Haag is gereconstrueerd. Het gieten van een tinnen Igf°gri^te^11£rïhSfin ^et riem. schotel. In Joego-Slavië zijn noch de jeugdige priesters, noch dc seminaristen vrijgesteld van de militaire dienst plicht. Een Kroaiisch pries ter, die eveneens etn jaar 'n het leger heeft moeten dienen, is erin geslaagd rijn vaderland te ontvluch ten en in Oostenrijk on derdak te vinden. Het Ka tholiek Nederlands Pers bureau heeft beslag kun nen leggen op een artikel, dat !ie~e nriesie- heeft ge schreven over de omstan digheden. wrr.tir d- pries ters en semin-r'-tcn hun d'c-tnfisht moeten ver vullen. DE PRIESTERS en de semina risten. dia in Joego-Slavië voor hun militaire dienstplicht wor den opgeroepen, zo verklaart daze priester, worden over het gehele land verstrooid. Regel is, dat er nimmer twee priesters in dezelfde militaire eenheid die nen. Dit,is het gevolg van een voorzichtigheidsmaatregel, die voortspruit uit de overtuiging van de communisten, dat de on dergrondse activiteit in Joego- Slavië onder leiding staat van de Katholieke Kerk! Daar alle Katholieke priesters de communistische autoriteiten verdacht voorkomen, worden zij ingedeeld op de gevaarlijkste plaatsen en wel bij eenheden, die onder strenge discipline staan, namelijk de infanterie en de artillerie. Daar zij beschouwd worden als afgestudeerden van de middelbare school (hun theo logische studies worden niet er kend). moeten zij een iaar die nen. De politieke commissaris sen der verschillende eenheden hebben opdracht bijzonder op hen te letten. Priesters en seminaristen, als mede andere academisch ge vormde soldaten, moeten behal ve hun normale dienstplicht ook in het leger cultureel en politiek werk verrichten. Zij moeten zelfs artikelen schrijven, de ar tikelen van andere soldaten cor rigeren, overtikken en klaarma ken voor de eind-redactie Zij moeten aan analphabeten lesge- -n en leesgroepen leiden Zi.i moeten communistische lectuur, vooral het partijblad „Borba" voorlezen. Deze lectuur moeten zij bovendien in overeenstem ming met de communistische theorieën verklaren en van com mentaar voorzien Door deze methoden is het voor de gewone soldaat onmogelijk om de pries ter-soldaten van andore commu nistische propagandisten te on derscheiden. Zodra echter de katholieke soldaten te weten komen, dat een van hun collega's priester is. krijgt deze direct hun volle vertrouwen. Dit geldt ook voor de Mohammedaanse soldaten. De geest in het leger is over het algemeen sterk anti-gods- dienstig gericht Daarom moe ten de priesters en het over grote deel der militairen (vooral de Katholieken onder hen) zeer voorzichtig zijn. ten einde vervolging te ontgaan. Er is niet vqel voor nodig om als priester te worden gear resteerd en zonder getuigen te worden veroordeeld om in een strafbataljon dienst te doen of in een concentratiekamp te recht te komen. soldaten, die tot het strafbatal jon werden veroordeeld, alleen omdat zij heimelijk naar de kerk gingen. Een andere priester werd tot dezelfde straf veroor deeld, omdat hij in een discussie, die was uitgelokt. Mgr. Stepinac had verdedigd. Weer een andere priester moest voor de soldaten verklaren, hoe de wereld vol gens de communistische theo rieën was ontstaan en hoe Dar- win(ü) de evolutie van de mens had uitgedacht. Tijdens de daar op votoendo debatten oefende de priester critiek uit op de theo rieën van Darwin en prompt werd hij enige dagen later gear resteerd en tot 10 jaar dwang arbeid verc.rrdet.ld. Het ergste troffen het ce priesters en theo loganten, die in 1945 gemobili seerd werden. Zij stonden aan mishandeling bloot, terwijl ver- scheidenen van hen gedood wer den of tot jarenlange dwangar beid werden veroordeeld. e Wegens de vijandelijke stem ming. die algemeen in het leger heerst, durven vele priesters hun ware gevoelens niet 'openlijk te tonen. Ook wagen zii het niet met hun landslieden om te gaan. daar dezen anders van sabotage worden beschuldigd of als reac- tionnairen worden bestempeld. De priesters moeten al de hun opgedragen werkzaamheden uit voeren, ook al strijden deze werkzaamheden met hun gods dienstige overtuiging. Bij het ge ringste verzet worden zii als fas cisten of als vijanden van de staat gebrandmerkt.... met alle gevolgen daaraan verbonden. Het officierencorps bestaat voor 70 tot 80 uit Serviërs, in bepaalde eenheden zelfs voor 90 die bijzonder vijandelijk staan tegenover de Katholieke pries ters. Officiéél is het kerkbezoek toegestaan, doch in de praetijk kunnen noch de priesters noch de katholieke soldaten ooit een kerk bezoeken, daar bij voorkeur op Zondag en op de grote feest dagen, zelfs op Kerstmis, de „dienst" het kerkbezoek onmo gelijk maakt. Het is zelfs zo, dat een verzoek om de kerk te mo gen bezoeken zeer onaangena me gevolgen voor de betrokkene Ik ken een priester en enige met zich mede brengt!.... „Bloem van de Hemels, o, Maagd, zijt gebleven, Woi der Zee". Aldus m der Carmelieten, t gebeden hebben, orde, de Orde der uit en van buiten zo vertelt die ouó met in Haar handt zal voor U en vo\ hij, die in dit klee op 16 Juli 1251. heid. Dit feit, een der g geschiedenis van dc Kerk, zal gedurende van 1 Juli 1950 tofc ei 1951 door heel de I "niet uitsluitend door Geschoeide en Onge melieten worden gev van het zevende eeuv H. Scapulier zal na he gewijd aan onze Verl zijn van Maria, de I res, wijl wij, onze vc aan haar danken. Zondag 16 Juli a.s. van het H. Scapulier zet met een Pontific welke door Z. H. Ex Giobbe, de Pauselijk te Den Haag in de i te Hengelo zal worde H, Scapulie toewijding en De Scapulierdevotii bidden van de Rozen de grootste sacramer Katholieke Kerk. Dl Pausen, Bisschoppen sedert Maria de H. S Scapulier gaf als tei bijzondere beschermii van het Scapulier hi met nadruk aan alle bevolen. Want het hoedt de drager tijdi maar ook nadien nog is deze Scapulierdevc van bovennatuurlijk t ten de gelovigen zie van dit kleed waard omdat de Scapulierdc van de mooiste is, wa deren van de Kathol schikken, is het een verlangen van onze de Paus,, dat het Z' feest van het Scapuli hele Kerk over de g met grote luister zaj vierd. In Zijn Brief a le Overste der Gesel geschoeide Carmelietc verbreiding van de tie is toevertrouwd, w ligheid. Paus Pius X „de liefde tot de Maagd en Moeder v: bijdraagt, om het K: loof te verlevendiger te verbeteren, vooral gen van devotie, we de andere de mensel hemelse wijsheid scl lichten en de zielen ning van een Christe te zetten." Onder deze uiting rekent de Heilige V; rrvet name „de godsv H. Scapulier van de juist door haar eenV' vattingsvermogen var gepast". Ten aanzien van c viering schrijft de Pi „Daarom hebben W grote blijdschap vern Carmelieten, Geschoc Ongeschoeiden, bij Eeuwfeest van het or Scapulier van O. L. berg Carmel, het be hebben, om gezamer grootste luister plech vieren ter ere van c Maria. Gedreven doe vastige liefde jegens ren Moeder Gods en van kindsbeen af in broederschap zijn opg len Wij deze heilige harte gaarne aan en overvloed van godde gen over af". Het Episcopaat sluit zich onderstreept deze w< H. Vader en in hun 1 dag 2 Juli jl. schreve pen voor, dat „op Zo: alle Kerken en Kape van O. L, Vrouw vai mei plechtig worde g op die dag de H. Mi:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6