HEEGER Wie in dit kleed sterft, zal niet verloren gaan ocialisme >s tekort Opruiming BERVOETS Reeks van indrukwekkende plechtigheden Duitsland kan men niet vergelijken met Korea Zaterdag 15 Juli begint onze bekende ALKMAAR Langestraat 34-36 Alkmaar Onzichtbare legers opereren over grote afstanden irzicht poende handen geopend Alle voorradige mantelsjaponnen enz. van dit seizoen, worden verkocht tegen sterk verminderde prijzen Eeuwfeest van het Scapulier Teken van toewijding en bescherming Van werkschort tot wollen pantser Een feest voor de Kerk r- SEIZOEN- DANES- en NEISJESKLEDING A4ef de K.A.B. naar Lourdes Ook in Raalte vogelpest? Oorlog... met papier en potten met stijfsel ging van het Belgische ver deze obstructie in deze e tijden, zal de gerechte 'oor de socialisten zijn." lotte moeten we ook nog naar Engeland, want ook lebben de socialisten deze zich niet van hun meest ;hieke zijde laten zien ;evolge van de internatio- panningen, is het verzet Engelse socialisten tegen in Schuman, een eerste en rijke stap op de zo nood- ke weg naar de eenheid menwerking van West. t, wat op de achtergrond t in de Europese belang- Wie echter mocht ge- hebben, dat de spannin- Koiea en Oost-Europa de e socialisten zouden heb- >en inzien, hoe gevaarlijk ationalistische belangen- is en hoe noodlottig de hemng van het socialisti- eginsel der internationale verking, vergist zich ter- Het blijkt steeds duidelij- at de Engelsen tegenover an-Schuman een dubbel rol spelen en uiterlijk :1 enige sympathie demon- maar in hun hart er niets oeten hebben. Sngelse Minister van De- Strachey, die al eens meer ond voorbij gepraat heeft communisme verdacht heeft de vorige week voor ezers een rede gehouden o.m. gezegd, dat het plan- an een kapitalistische sa- ering was van Amerikaan- Franse kapitalisten, en i door de Engelse Labour ifgewezen. deze uitlating is de rege- 'oensdag in het Lagerhuis tand gevoeld en minister verklaarde, dat de uit- ig wat ongelukkig in de gekomen was, maar y het niet zo bedoeld had ïoch Churchill noch Sir Maxwell, die namens de ie de regering interpel- nam daarmee genoegen legden Attlee en Strachey ïr nauw aan de schoenen. uit de reacties van de banken, bij de striemende n van Churchill, die Stra- oor een leugenaar en een uitmaakte, bleek wel, woorden van de Minister •rlog bestemd waren voor ands gebruik, om de na- tische-kapitalistische be- van Engeland tegen het human voor de Engelse rs te camoufleren, ht noemde Churchill dit ■n beschamende demago- de uitingen in de Engelse ijzen er wel op. dat de hier een lelijke pijp gerookt. Neen, de bou rn de Europese socialisten lenteel allesbehalve sym- en wat nog erger is. al ive democratisch en soci- i en een groot gevaar beschaving van West- ÏNPOST. Frieslands >aris der Koningin mr. H. torst Homan heeft gisteren insumptietent op het ten- ingsterrein te Buitenpost ïgionale tentoonstelling mde Handen" officieel ge- /aarmee een langdurige pe- n voorbereidingen door het Actie Vrije Tijdsbesteding" gesloten. tentoonstellingsterrein is teplant en ingericht en het teeft niets nagelaten om de verwachten bezoekers at- te bieden. die tot het strafbatal- •den veroordeeld, alleen Li heimelijk naar de kerk Een andere priester >t dezelfde straf veroor- mdat hij in een discussie, uitgelokt. Mgr. Stepinac dedigd. Weer een andere moest voor de soidaten n. hoe de wereld vol- communistische theo- as ontstaan en hoe Dar de evolut'e van de mens ledacht. Tijdens de daar- ■ndo debatten oefende de critiek uit op de theo- m Darwin en prompt i er.ige dagen later gear- en tot 10 jaar dwang- .•ercrrdeeld. Het ergste iet cc priesters en thiec- die in 1945 gemobili- erden. Zij stonden aan eling bloot, terwijl ver en van hen gedood wer- tot jarenlange dwangar- rden veroordeeld. s de vijandelijke stem- e algemeen in het leger urven vele priesters hun voelens niet 'openlijk te lok wagen zij het niet landslieden om te gaan, :en anders van sabotage beschuldigd of als reac- :n worden bestempeld. esters moeten al de hun en werkzaamheden uit- ook al strijden deze nheden met hun gods overtuiging. Bij het ge- erzet worden zij als fas- als vijanden van de irandmerktmet alle daaraan verbonden, ifficierencorps bestaat :ot 80 uit Serviërs, in eenheden zelfs voor 90 izonder vijandelijk staan de Katholieke pries- iciëel is het kerkbezoek n. doch in de praetiik noch de priesters noch lieke soldaten ooit een Deken, daar bij voorkeur ig en op de grote feest- elfs op Kerstmis, de het kerkbezoek onmo- akt. Het is zelfs zo. dat Dek om de kerk te mo eken zeer onaangena- gen voor de betrokkene nede brengt!-.». VRIJDAG 14 JULI 1950 PAGINA 7 MODEHUIS HEEGER v SEIZOEN - OPRUIMING „Bloem van de Carmel, Bloeiende Wijnstok, Luister des Hemels, o, Maagd, die Moeder werd, lieve Moeder, die Maagd zijt gebleven, Wonderbare, bescherm de Carmelieten, Sterre der Zee". Aldus moet de H. Simon Stock, de generale Overste der Carmelieten, tot Onze Lieve Vrouwe van de berg Carmel gebeden hebben, zo zegt een eeuwenoude kroniek, toen zijn orde, de Orde der Carmelieten, door moeilijkheden van binnen uit en van buiten uit met de ondergang bedreigd werd. En zo vertelt die oude kroniek verder Maria verscheen hem met in Haar handen het Scapulier der Orde en Zij zeide: „Dit zal voor U en voor alle Carmelieten een voorrecht zijn, dat hij, die in dit kleed sterft, niet verloren gaat". Dit geschiedde op 16 Juli 1251. Vanaf die tijd kreeg de orde bestaanszeker heid. Dit feit een der grootste uit de geschiedenis van de Katholieke Kerk, zal gedurende de periode van 1 Juli 1950 tot en met 31 Juli 1951 door heel de Kerk en (dus) niet uitsluitend door de orden der Geschoeide en Ongeschoeide Car melieten worden gevierd. Het jaar van het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier zal na het H. Jaar, toe gewijd aan onze Verlosser, het jaar zijn van Maria, de Mede-Verlosse- res, wijl wij, onze verlossing mede aan haar danken. Zondag 16 Juli a.s. zal dit naar van het H. Scapulier worden inge zet met een Pontificale Hoogmis, welke door Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internuntius te Den Haag in de dekenale Kerk te Hengelo zal worden opgedragen. H. Scapulier, teken van toewijding en bescherming De Scapulierdevotie is naast het bidden van de Rozenkrans één van de grootste sacramentaliën van de Katholieke Kerk. Daarom hebben Pausen, Bisschoppen en Priesters, sedert Maria de H. Simon Stock 't Scapulier gaf als teken van Haar bijzondere bescherming, het dragen van het Scapulier herhaaltelijk en met nadruk aan alle gelovigen aan bevolen. Want het Scapulier be hoedt de drager tijdens zijn leven, maar ook nadien nog en daardoor is deze Scapulierdevotie een zaak van bovennatuurlijk belang en moe ten de gelovigen zich het dragen van dit kleed waardig maken. En omdat de Scapulierdevotie dus een van de mooiste is, waarover de kin deren van de Katholieke Kerk be schikken, is het een uitdrukkelijk verlangen van onze Heilige Vader, de Paus,, dat het zevende Eeuw feest van het Scapulier door de ge hele Kerk over de gehele wereld met grote luister zal worden ge vierd. In Zijn Brief aan de Genera le Overste der Geschoeide en On geschoeide Carmelieten, aan wie de verbreiding van de Scapulierdevo tie is toevertrouwd, wijst Zijne Hei ligheid. Paus Pius XII er op, dat „de liefde tot de Allerzaligste Maagd en Moeder van God er toe bijdraagt, om het Katholieke Ge loof te verlevendigen en de zeden te verbeteren, vooral door die uitin gen van devotie, welke meer dan de andere de menselijke geest met hemelse wijsheid schijnen te ver lichten en de zielen tot de beoefe ning van een Christelijk leven aan te zetten." Onder deze uiting van devotie rekent de Heilige Vader vooral en met name „de godsvrucht tot het H. Scapulier van de Carmel, die juist door haar eenvoud aan 't be vattingsvermogen van allen is aan gepast". Ten aanzien van de Eeuwfeest viering schrijft de Paus: „Daarom hebben Wij dan ook met grote blijdschap vernomen, dat de Carmelieten, Geschoeide zowel als Ongeschoeiden, bij het zevende Eeuwfeest van het ontstaan van het Scapulier van O. L. Vrouw van de berg Carmel, het besluit genomen hebben, om gezamenlijk met de grootste luister plechtige feesten te vieren ter ere van de H. Maagd Maria. Gedreven door Onze stand vastige liefde jegens de Goedertie ren Moeder Gods en omdat ook Wij van kindsbeen af in de Scapulier broederschap zijn opgenomen, beve len Wij deze heilige plannen van harte gaarne aan en roepen er een overvloed van goddelijke zegenin gen over af". Het Hoogwaardig Episcopaat sluit zich hierbij aan, onderstreept deze woorden van de H. Vader en in hun brief van Zon dag 2 Juli jl. schreven de Bisschop pen voor, dat „op Zondag 16 Juli in alle Kerken en Kapellen het Feest van O. L. Vrouw van de berg Car mel plechtig worde gevierd, en dat op die dag de H. Mis van dat feest als geprivilegieerde H. Mis plechtig gezongen worde". Van werkschort tot „wollen pantser" Evenals de moderne soldaten van de twintigste eeuw na de veldslag behoefte hebben aan een restcenter, waar ze tot rust en bezinning kun nen komen, zochten ook de kruis ridders uit Frankrijk en Engeland na hun veldtocht tegen de Sarace- nen een rustoord. Er waren er, die naar het prachtige rustige Carmel- gebergte trokken. Daar woonden toen reeds kluizenaars en monniken die een bijzondere verering hadden voor de H. Maagd. Zij noemden zich „Erimieten van Onze Lieve Vrouw van de Berg Carmel".. Het leven dezer mannen trok vele kruisvaarders aan en menig harnas daar verwisselde tegen het habijt dezer Erimieten. Er vormde zich een kloosterge meenschap, zich noemende „Klui zenaars van Sint Maria van de berg Carmel" en de eerste prior werd de gewezen kruisvaarder Berthold. Zijn opvolger verkreeg een kloos terregel, die voor andere kloosters leidinggevend werd. Toen zij hier aan enigszins gewend waren, wer- de Carmelieten. zoals ze laten wor den genoemd, uit het H. Land ver dreven. Alle kloosterlingen die op de berg Carmel leefden werden vermoord, op één na. Latere kruis vaarders hebben de Carmelieten in het Westen, waar ze nog volkomen onbekend waren geïntroduceerd. Anderen hebben de monniken toen naar Europa doen emigreren. Zij vestigden zich in Engeland, Frankrijk en ook in Nederland, in Haarlem. Daar waren zij echter on welkome gasten. De Dominicanen en Franciscanen zagen hen veeleer aan als concurrenten dan als con- vele. Door de Bisschoppen wend hun het actieve werk in de zielszorg fraters. De moeilijkheden waren verboden. Thomas van Aquino liep met boze plannen rond de orde te doen opheffen en ging daarmee naar het Concilie. Deze heeft hij niet kunnen verwezenlijken, de dood kwam tussenbeide. Niettemin werd de jonge Orde met de onder gang bedreigd. Onder deze omstan digheden wendde de toenmalige Generale Overste, de H. Simon Stock zich tot Onze Lieve Vrouw van de berg Carmel, zocht bij Haar zijn toevlucht en smeekte Haar om bescherming van de Carmelieten. En in oude kronieken wordt ver haald, dat Maria toen in een visioen aan de H. Simon Stock is versche nen. En hem wijzende op zijn werkschort, die de kloosterlingen droegen, om hun habijt te bescher men, sprak de H. Maagd: „Dit zal voor u en voor alle Carmelieten 'n voorrecht zijn, dat hij, die in dit kleed sterft, niet verloren gaat". Nadien werd de werkschort een symbool van Maria's bijzondere be scherming en toewijding. Van die tijd af nam de Carmelietenorde in Europa een grotp vlucht en de de votie tot het H. Scapulier groeide snel uit tot een van de meest popu laire devoties. (Het „Wollen Pant ser" zoals Wim Snitker het Scapu lier in zijn bij gelegenheid van het zevende Eeuwfeest geschreven to neelstuk noemt). Van de tot de Nederlandse Kerk provincie behorende gelovigen draagt (slechts) 29 pet. het H. Sca pulier. De viering van het zevende Eeuwfeest is er op gericht, om ge durende dit jaar in ons land te ko men tot (minstens) 1 millioen over tuigde dragers van het Scapulier. „Centïnarium Ecclesiae'' Het zevende Eeuwfeest heeft men getracht een algemeen kerkelijk ka rakter te geven, want het betreft hier een „Centinarium Ecclesiae" et non centinarium ordinis"; een eeuwfeest van de kerk en niet een eeuwfeest van de (Carmel-) orden. Er is een landelijke, gewestelijke en plaatselijke viering. De lande lijke viering begint op 16 Juli a.s. in de dekenale kerk in Hengelo met een Pontificale Hoogmis, welke door Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe zal worden gecelebreerd. Het kerk koor o.l.v. August Vörding zal dan de „Missa Regina Caelis" van prof. H. Schroeder, Dom-kapelmeester te Keulen, zingen; deze mis werd bij de bij gelegenheid van dit eeuwfeest uitgeschreven prijsvraag bekroond. Bij deze zelfde prijsvraag werden ook de Motetten-Lofgezangen van Albert de Klerk bekroorfd. Deze zullen worden gezongen tijdens het Pontificale Lof, dat Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens in de Carmelieten- kerk te Geleen op Zondag 23 Juli a.s. zal celebreren. Daarmee wordt dan de officiële bidweek van dank, hulde en eerbetuiging, die op 16 Juli wordt ingezet, besloten. Zowel de Pontificale Hoogmis als hot Pontificale Lof zullen door de KRO worden uitgezonden. Door de KRO wordt aan het welslagen van dit feest volledige medewerking ver leend. Minstens eens per maand zal een uitzending aan dit feest en aan de Scapulierdevotie gewijd zijn. Op 17 October zal in Den Bosch een gala-concert worden gegeven door Frans van Amersfoort, waarbij mu ziek van Pater Benedictus Buns, O. Cram, ten gehore zal worden ge bracht. Door Drs. Wim Snitker werd over de geschiedenis van het H. Scapu lier een toneelspel geschreven, ge titeld: „Het Wollen Pantser, dat door een gezelschap van Anton Zweers nu reeds een twintigtal uit voeringen tegemoet gaat. Pater Ivo van Dinther schreef een spel, geti teld: „Brunhilde" dat door Cees Spierings en zijn medewerkers ten tonele zal worden gebracht. Verder komt er nog een reizende tentoon stelling en zullen speldjes en wand- tegels in de verkoop worden ge bracht. POLITIEBERICHTEN ALKMAAR Gistermiddag om half vier is ëen 65-jarige wielrijder, die vanaf de Laat komend in de Zoutstraat reed, op de kruising Ver- dronkenoord aangereden door een 40-jarige fietsende Amsterdamse dame. De man kwam te vallen, zijn fiets werd beschadigd. Hij liep geen VAN PROFITEERT van deze unieke gelegenheid om uw eigen garderobe en die van uw kinderen aan te vullen De verkoop begint Zaterdag 15 Juli a.s. des morgens 9 uur. LAAT 108 ALKMAAR persoonlijk letsel op. Gistermid dag om vijf uur zijn drie jongens van 10, 11 en 12 jaar uit Amsterdam aan het politiebureau alhier ge bracht. De kinderen waren meege reden met een vrachtauto vanaf Sloterdijk. Zij hadden de chauffeur gevraagd om hen in Amsterdam af te zetten. Dit had de chauffeur echter glad vergeten, 's Avonds laat zijn de jongens door de kinder politie naar Amsterdam terugge bracht. Gisteravond is een Alk- maarse Fabrieksdirecteur bekeurd wegens overtreding van de Arbeids wet. Om tien uur in de avond liet hij nog drie jongens van 18 jaar werken, hetgeen verboden is. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Hendrik P. zv Th. Wijnsma en C. Ringers- ma; Marianna L. dv E. Dirks en A. Middeldorp. Gehuwd: Jorinus L. Schram en Hendrica Zwart; Jan A. de Porto en Lammechien Elzinga. Ondertrouwd: Leonard van der Wilk 55 j. en Maartje T. Molenaar 39 j.; Abraham Möhring 30 j. en Margaretha C. van Scheers 28 j.; Bronger Stanneveld 43 j. en Janne tje Beugelaar 42 j.; Anthonius J. Weimar 30 j. en Aaltje vati den Hof 29 j.; Willem Vreedenburg 30 j. en Catharina Stokman 29 j.; Gijsbert M. Steenis 26 j. en Arnolda F. de Weert 23 j.; Klaas Visser 29 j. en Anna B. Kroese 23 j.: Nicolaas S. de Ligt 24 j. en Maria C. Oort 20 j.; Adolf J. Buter 21 j. en Margaretha M. van den Navoij 25 j.; Petrus J. Stavenuiter 64 j. en Alida Wage- maker. Overleden: Catharina M. Ma Buijs 78 j. wed. van J. H. Merkx. GESLAAGD BERGEN De heer W. J. P. Veltman te Bergen is geslaagd voor het eerste gedeelte van het candi- daats-examen civiel ingenieur aan "de Technische Hoogeschool te Delft. IN MEMORIAM C. DE VRIES HARENKARSPEL In het zie kenhuis te Alkmaar, waar hij eni ge dagen geleden wégens een ern stige ziekte werd opgenomen, is in de ouderdom van 65 jaren over- (Van een speciale verslaggever) Tot de indrukwekkendste plech tigheden in Lourdes behoren daar is elke pelgrim het over eens de Sacramentsprocessie en de Kaarsenprocessie die dagelijks ge houden woTden de eerste 's middags en de laatste 's avonds. Iedere dag heeft er een andere bedevaart de leiding over. Gelijk wfj reeds heb ben gemeld, is ook aan de K.A.B. bedevaart de beurt geweest. Van beide processies geven we hier een korte indruk. Voor de zieken is de Sacraments processie, naast de begroeting aan de grot, zonder enige twijfel het hoogtepunt van het bezoek aan Lourdes. Aan weerszijden van het weidse plein voor de Basiliek liggen ze in verschillende rijen achter el kaar opgesteld, lijders aan alle mo gelijke kwalen. Als elke zieke zijn plaats heeft en de massa gezonde pelgrims zich achter hen rond het plein heeft ge schaard, begint de processie. Voor op lopen de vrouwelijke pelgrims, die een witte sluier hebben weten te bemachtigen, dan de mannen, ver volgens het Allerheiligste onder een schitterend baldakijn, terwijl vrou wen met zwarte sluier de stoet sluiten. Aalmoezenier Roncken van het Limburgse bisdom draagt Ons Heer, geassisteerd door Rector Bekkers uit Den Bosch en aal moezenier Mouwen UH Breda. De processiegangers, blijven op de trappen der baseliek staan en dan gaat aalmoezenier Roncken met het gezicht naar de zieken gekeerd en hen ieder afzonderlijk met het Allerheiligste zegenend, vlak langs hen heen. Wat dan op de gezichten der zieken te lezen ligt, is met geen pen te beschrij ven. Nu God zelf hen zegenend zo nabij komt, leven zij kennelijk in een uiterste spanning, in een hevige strijd tussen smachtende verwachting en berustend ver trouwen. Men kan zijn tranen bjj dit ontroerende gezicht nauwelijks bedwingen. En niemand vindt daar iets ongewoons in, want hier zijn we allen kinderen in de vol ste zin van het woord, kinderen die met een warm hart dicht bij Moeder willen zijn en voor Haar geen verlegenheid kennen. Men vergeet alle uiterlijkheid bij dit aangrijpende schouwspel, waar Nederlandse mannen en vrouwen van de K.A.B., ver van huis een geestelijke ervaring ondergaan in innig contact met God en Zijn Moe der, in een land waar vreemden van allerlei nationaliteit en uit alle we relddelen God en Zijn Moeder eer komen brengen. De lichtprocessie 's Avonds, als de schemering is ingevallen, gaat vanaf de Grot de kaarsenprocessie trekken. Duizen den pelgrims thans zijn er be halve de bijna duizend van de KAB en de Belgen ook een groot aantal Amerikanen, pas hier gearriveerd - trekken in een dubbele rij van twee over Esplanade en het basiliekplein, voorop de K.A.B.-vlag en het rood- wit-blauw, in het midden ergens de „Stars and stripes". Het is een fan tastisch gezicht in het duister die duizenden brandende kaarsjes der zingende pelgrims te zien trekken, ginds ver weg beneden, en daar bo ven de grot en langs de crypte, een eindeloze kronkelende, rijzende en dalende stoet. En tegen de berg wanden op klinkt gedurende de ge hele processie, die ruim een uur trekt, zonder ophouden het refrein „Ave, Ave, Maria". De drievoudige kerk boven de grot de Rozen kranskerk, de crypte en de Basiliek is geheel verlicht met talloze electrische lampjes en boven op een hoge bergtop staat een groot ver licht kruis. De processie wordt met een massaal Credo op het plein voor de Basiliek besloten. In stilte gaan daarna de meeste pelgrims nog even bidden bjj de grot en dan gaat ieder zijns weegs. Maar lang blijft in de oren nog naklinken die juichkreet tot de H. Maagd: „Ave, Ave, Ave Maria" en het is alsof de klanken daarvan nog in het dal van de Gave hangen, die hier tussen hoge rotsen langs Lourdes stroomt. RAALTE Bij de arbeider R. werd onder de kippenstapel een vermoedelijk geval van vogelpest geconstateerd. Een kip is voor on derzoek opgezonden; de uitslag is nog niet bekend. ROME, 5 Juli 1950 De Kore aanse oorlog heeft aanleiding gege ven tot hevige gevechten in Rome tussen „Noordisten" en „Zuidïsten". Het samentreffen van deze beide machten geschiedt op de meest mo derne manier, want de vechtenden zien elkaar niet dan somwijlen op zeer grote afstanden. Hun wapens zijn echter van zeer oude datum. Het gehele arsenaal bestaat uit papier en potten met stijfsel. Bo ven dat geruisloos wapengebruik klinkt dan nu en dan de stem van de een of andere leider van de Noordisten, terwijl de pen van de hoofdaanvoerder van deze laatsten, Togliatti, in het Romeins commu nistisch dagblad „l'Unita" vlijm scherp tegen de Zuidisten opereert. Zo scherp zelfs, dat op de tweede dag na het uitbreken van het con flict in Korea de Franse regering de invoer en de verspreiding van de Italiaanse „TUnlta" voor net Franse grondgebied verboden heeft. Op 2 Juli j.l. heeft de Noordist Nenni, In dagen zonder oorlog in Korea leider van de Italiaanse links-socialisten, in een theater, in Rome een ophitsende rede gehou den. Daarin vroeg Nenni hoofdza kelijk aan de vredelievende sociaal communisten hun ijver om onder tekenaars voor de communistische vredespetitie te werven, in deze dagen te verdubbelen. Hij heeft vooral de leden vah het hoofd kwartier van de Zuidisten, De Gasperi, Sforza en de gehele vol gens hem „aan het Amerikaans imperialisme verkochte christen democratie" bewezen, dat Italië, als leden de heer C. de Vries, gedu rende zijn leven ruim 41 jaren werkzaam aan de banne Haren karspel, waarvan ruim 26 jaren als opzichter. Met dit plotseling ver scheiden is een zeer geziene per soonlijkheid heengegaan, en werd een zeer werkzaam leven afgeslo ten. Onder zijn leiding is de gemeen te Harenkorspel als het ware van aanzien veranderd. Geen brug, geen weg en geen plekje heeft hij onberoerd gelaten. Hij ruste in vrede. lid van het Atlantisch Pact reeds veroordeeld is in oorlog verwik keld te worden. De Romeinse Noor disten en Zuidisten zijn volkomen voor «het opereren bij nachtelijk duister afgericht. Hun operatieveld beslaat honderden vierkante me ters van de muurvlakten van de huizen van de stad. Gedurende de enkele dagen dat de oorlog in Ko rea woedt, is Rome reeds met plak katen volgeplakt. Die van de Noor disten, de sociaal-communisten, brengen de Amerikaanse aanval onder beeld zoals ook de onverant woordelijke daad van de Italiaan se regering haar diplomatieke ver tegenwoordiger in Washington op dracht te geven de leden van de raad van Veiligheid ervan in ken nis te stellen, dat Italië zich met de genomen maatregelen solidair verklaart. Onder de Zuidisten bestaat een speciale afdeling onder de naam van „Spes" (hoop). De leden van „Spes" zijn niet anders dan de pro- gandisten van de christen-demo cratische partij. Ook deze zijn aan het plakken geslagen. Zo ziet men op alle muren van Rome een grote rode spin met poten in de vorm van een sikkel, waarmede het ge vaarlijke beest alle landen vast grijpt, die onder zijn bereik ko men. Op een ander plakkaat staat een witte duif, met een olijftakje in de bek, maar aan een van de twee poten hangt 'eën atoombom van bolsjewistisch fabrikaat, die op Korea, dreigt te vallen. De twee legers opereren onzicht baar op grote afstanden van elkaar. Wanneer de Noordisten hun vero veringen van muurvlakten met het beplakken hiervan in de eme of andere wijk bezegelen, opereren op gelijke wijke de Zuidisten aan de tegenovergestelde zijde van de stad. Deze operaties van Noordisten en Zuidisten zal moelijk tot Rome gelokaliseerd blijven. De overwin- ningroes van beide partijen voor muurvlakten begint ook op andere grote steden van hat land over te slaan. Daarenboven achten de Noordisten het van belang, dat niet alleen de commandotroepen met papier en Stijfselpotten moe ten worden ingezet, maar ook de burgerbevolking moet aan de ope raties deelnemen. Het thema van de verzekering van West-Duitslands militaire veilig heid is door de jongste ontwikkeling in de internationale politieke situatie weer in het centrum van de belangstelling geplaatst. Dr. Adenauer, de bondskanselier, heeft het nodig geoordeeld de Duitse verlangens opnieuw in een nota aan de westelijke geallieerden te for muleren. Over de inhoud dezer nota is tot nog toe officieel slechts bekend geworden, dat zij niet uitdrukkelijk een veiligheidsgarantie verlangt. Ter vervanging van het door bommen geheel verwoeste kantoor gebouw van de Raad van Arbeid te Hengelo, verrijst op deze plaats een nieuw monumentaal pand. De ornamenten, die de daklijst zullen sieren hebben de vorm van grote knikkers. Thans liggen deze knikkers nog op de grond. Geen jongen zal er zich echter aan wagen er een spelletje mee te spelen. Men neemt aan, dat Adenauer voornamelijk zijn visie heeft gege ven op het Franse voorstel tot het beëindigen van de oorlogstoestand en mogelijk ook weer zijn wens van het verkrijgen van een beperkte politiemacht onder het di recte bevel van Bonn heeft uitge drukt. Dat Adenauer niet opnieuw uit drukkelijk heeft gesproken over 'n garantie van de zijde der Westelij ke geallieerden is begrijpelijk. Wel iswaar heeft de kanselier vorig jaar zulk een militaire garantie voor het forum van de Bondsdag geproclameerd tot een van zijn ver langens. doch hij is daarmee op de 'afwijzing van de geallieerden ge stoten. Vele malen is sedertdien door het Amerikaanse toezicht ver klaard, dat zulk een garantie Over bodig zou zijn zolang geallieerde troepen op Duitse bodem zouden staan. Het uitbreken van de strijd in Oost-Azië is voor vele Duitse waarnemers aanleiding geweest tot het trekken van parallellen tussen hét verdeelde Korea en 't gesplitste Duitsland. Niet weini gen hier hebben Duitsland met een verklaard tot het Korea van Europa met de wel zeer duide lijke bijbedoeling een opnieuw versneld tempo in de ontwikke ling van de verhouding van West- Duitsland tot zijn bezetters te be pleiten. In de pefs heeft men zelfs al de eis aan de thans zittende Londense conferentie gesteld van een alge hele opheffing van het bezettings statuut, dat zoals bekend in het na jaar zijn eerste wijzigingen zal on dergaan. Zulke pogingen tot het slaan van politieke munt uit het verre incident zijn door Amerikaan se woordvoerders scherp veroor deeld. Dr. Adenuaer zelf heeft het wenselijk gevonden te doen opmer ken dat zijn nieuwe stap inzake de veiligheid niet gemotiveerdwas door de Koreaanse strijd, een ver onderstelling, die uiteraard was op gekomen als gevolg van de „timing" van deze Duitse stap. Dat in werkelijkheid de Koreaan se gebeurtenissen hier niet worden opgevat als een alarmsein voor Duitsland kan worden geconclu deerd uit de rustige wijze, waarop het uitbreken van het conflict hier over het algemeen is opgenomen. Ook de kanselier heeft voor zijn kabinet de mening geuit, dat de Aziatische strijd voor Duitsland geen bijzondere reden tot ongerust heid biedt. De parallel, die men ge trokken heeft, steunt slechts op enkele materiële overeenkomsten, die echter minder terzake lijken te doen dan de concrete politieke ver houdingen. Deze worden voorname lijk gekenmerkt door het voortbe staan van de bezetting in beide de len van Duitsland. Men beseft hier dat een militaire actie vanuit Oost- Duitsland voor de hereniging van het land, zolang de bezetting ge handhaafd blijft, niet mogelijk is, wanneer de Sovjet-Unie zichzelf daarbij op de achtergrond zou wil len houden. Bovendien wordt het duidelijk geacht, dat Moskou zich in Duitsland geen illusie zal kun nen koesteren met betrekking tot de geallieerde bereidheid tot af weer. Deze is voor wat het kleinere wrijvingsvlak van Berlijn betreft al op zeer overtuigende wijze gede monstreerd. Men meent hier voorts op een verder wezenlijk onderscheid tus sen de verhoudingen in Korea en Duitsland te kunnen wijzen. De berichten uit Korea spreken veelvuldig van partisanenacties achter het front. Het ziet er echter niet naar uit, dat de animo voor partisanenwerk op het ogenblik in West-Duitsland groeiende is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7