OP REIS N Katholieke zangverenigingen traden aan Zuiveldag te Wageningen Co ©00 SITTARDSE HANDBALCLUB als landskampioen uit Castricum VOOR- EN NADELEN MOTOR-TERREIN- KAMPIOENSCHAP HOE SMIDJE VERHOLEN OP AARDE TERUGKWAM Geve< op E De toe „redelijk De Muze hield receptie in St. Willibrordstichting Heiloo Boterproductie en vetpositie Weer bloemen voor Limburgers Vitesse '22 met 10-0 verslagen van de premieregeling Woningbouw 1950 Ledenvergadering; Th. VAN BEEK Afwezig aank. slagers- bediende HenSfyuL-jOaat/5B-/60 ROME LOURDES OBERAMMERGAU Reisbur. PEETERS L. O. P. Passiespelen ie Tegelen Reisbureau DE MAGNEET von NOORD-HOLLAND f-e Egmond aan Zee Sarolea Sarolea C. J. BEST-ALKMAAR NIEUW OVERIJSELS DAGBLAD wegens vacantie GESLOTEN Confectiebedrijf S. Schagen ANTON IUS-VRI EN DEN VERLIGHTINGSAVOND IN BERGEN Adverteert dit blad Geen Ned troepen nc Liberalised gunstige re PAGINA 6 MAANDAG 17 JULI 1950 HEILOO. Zondagmiddag om twaalf uur had de officiële ont vangst plaats op het gemeentehuis. De burgemeester, het hoofd bestuur van de Bond van R.K. Gemengde Zangverenigingen in Nrd- en Z.-Holland, de jury, de verschillende comité's, direc teuren en voorzitters der deelnemende verenigingen waren hier bijeengekomen. Burgemeester Kalff achtte het een voor recht allen welkom te heten en stelde het op prijs dat Heiloo deze keer als concoursplaats was gekozen; hierdoor krijgt het plaatselijk leven meer kleur. Spr. feliciteerde verder de jubi lerende vereniging „Nieuw Leven" uit Heiloo, welke in korte tijd reeds zoveel succes wist te boeken. De voorzitter van de Bond, de heer Spigt, bracht de burgemees ter en het gemeentebestuur dank voor deze ontvangst welke zo'n keurige inzet van het concours vormde, en deed voorts een beroep op aller medewerking voor sla gen. De heer Groot dankte o.m. de Overste van de Willibrordus-stich- ting die de aula voor het concours beschikbaar had gesteld. De muzi kale adviseur van de Bond, de hr. S. Terpstra, zag liever dat 't wed strijd-idee op de tweede plaats kwam, en men het concours zou beschouwen als een groot concert, waar vöör alles het artistieke doel zou worden nagestreefd. Hierna begaven allen zich naar de Willi- brordus-stichting, alwaar de koren zich een goede prijs trachtten te bemachtigen. De concours-wedstrijd Voor het begin heette de heer Spigt o.m. welkom de HoogEerw. Deken P. v. d. Meetr, de geestelijk adviseur van de bond. Nadat, door allen een strophe van het Wilhel mus was gezongen, ging het belle tje van de jury en de spannende wedstrijd was begonnen. 4e afd. gem. koren Willen is kunnen (Edam), dir. G. Günther. Dit koor, dat over be scheiden stern-materiaal beschikt zong zuiver het verplichte num mer „Altijd zo moeit ik treuren" van Servaes v. d. Muelen. In Bea- ti Mortui van Mendelssohn liet de zuiverheid wel iets te wensen over. 3e afd. gem. koren „Alles door inspanning", Ilpen- dam. Dir. P. Broers. De algemene indruk van het verplichte lied „Ik zeg adieu" van Ludovicus Epis- copius (15221595) goed, voor dracht kon vrijer zijn. „Molentje" van Weijer zeer verdienstelijk. De klank van de sopranen wat dun en soms wat scherp. „Zanglust" 't Zand. Dir. P. Kro nenburg. „Ik zeg adieu" werd met loffelijk streven naar goede voor dracht gezongen. In„Adoramus" v. Palestrina hadden we de melodie gaarne wat vlodiender gehoord. „Amicitia" Akersloot. Dir. Alb. Louwe. „Ik zeg adieu" hadden we •gaarne met wat meer innerlijke bewogenheid horen zingen. „Komt al' uit Zuiden" van Gev. Turnhout voldeed beter. 2e afd. gem. koren „St. Jacobus" Tuitjenhorn. Dir. Th. van Baar. De algemene indruk van het verplichte stuk „Drei Laub auf einer Linde" van Satz von Brant (1552) was verdienstelijk. Aan de uitspraak kan nog wel iets worden gedaan. „O Quam Suravis est" van Jos. de Klerk, muzikaal gezongen. „Hoorns R.K. Gemengd koor" Hoorn. Dir. J. Timmermans. Be zielende uitvoering van het ver plichte nummer „Drei Laub auf einer Linde". Zeer fraaie momen ten in de „Gloria" uit de Mis „Ae- teraa Christi" van Palestrina. Ie afd. gem. koren „Laetitia" Uitgeest. Dir. Alb. Louwe. Technisch een te waardo ren uitvoering. Klankgehalte van de sopranen wat scherp in „Sil- berweise" van Hans Sachs (1494 1576). Het volksliedje „Kortjakje" werd komisch gezongen. „Maria Christina" De Weere. Dir. J. Stam. Voordracht van het ver plichte nummer „Silberweise wat vlak, technisch niet onverdienste lijk. „Den Uil" van Alph. Diepen- brock werd over het algemeen goed gezongen. „St. Ambrosius" Nibbixwoud. Dir. Ja'c. Vriend. „Silberweise" goed gezongen voordracht, wat vlak. „Sanctus" van Palestrina werd technisch zeer verdienstelijk ge zongen. „Zang en Vriendschap" Hoog woud. Dir. J. Timmermans. De al gemene indruk van het verplichte nummer „Silberweise" heel goed. „Tenebrae Factae Sunt" van Inge- gneri ward mooi genuanceerd uit gevoerd. „Cantica Novo" Berkel en Roden rijs. Dir. H. v. d. Spek. „Silberwei se" zeer goed gezongen. Hierna volgde een mooi gezongen Jubilate Deo van Orl. Lassus. „Irene" (Zwaagdijk), Dir. R. Moeskops. Ook hier weer een keu rig verzorgde zang in „Silberweise" Ook Palestrina's Gloria had uitste kende momenten. „Con Amore" Westwoud. Dir. R. Moeskops. Het verplichte nummer „Silberweise" klonk over het al gemeen zeer beschaafd. „Sicut Ser- vus" van Palestrina keurig afge werkt. „Arti et Religioni" Naaldwijk. Dir. Cloosterman. Hier wel een van de beste vertolkingen van het verplichte „Silberweise". Mooi werd gezongen „Tota Pulchra es" van Philip Loots. Afd. uitm. gem koren „In Pace Nata" Limmen. Dir. H. Bruschke. Als verplicht nummer „Madrigaal" van Hubert Waelrant (plm. 15171595) zeer te loven gei- zongen, klankgehalte wat schraal. „Christus Factus est" van Ant. Bruckner algemene indruk goed, stemming niet steeds fortuinlijk. „Zingen is leven" Warmenhui- zen. Dir. Th, v. Baar. Het verplich te nummer „Madrigaal" van Wael- brant klonk zéér fraai, goede nu ancering. Het meer moderne koor „Drie Koningen lied" van Hendrik Andriessen werd beschaafd gezon gen, maar klonk wat fragmenta risch, technisch een uitstekende prestatie. Alvorens de uitslag bekend werd gemaakt hield het jurylid- Theo v. d. Bijl een geestige toe spraak, hij maakte de heer Ro bert Jr. raadslid van Heiloo, een compliment voor zijn oorspron kelijke gedachte een prijs be schikbaar te stellen voor de ver eniging die het laagste aantal punten van het gehele concours zou behalen, „dat was paedago- gisch" zei de heer v. d. Bijl. De jury werd gevormd door Theo v. d. Bijl Amsterdam, Frans van Amelsfoort Den Bosch en Leo Smeets uit Den Haag. Hoorns R.K. Gemengd Koor, Hoorn 329 p. Ie prijs. Ie afd. gem. koren Laetitia, Uitgeest 319 p. Ie prijs; Maria Christina, De Weere 314 p. Ie prijs; Zang en Vriendschap, Hoogwoud 309 p. Ie prijs. Cantica Nova, Berkel en Roden rijs 300 p le prijs; Ireme, Zwaagdijk-Oost 331 p. le pr.; Con Amore, Westwoud 312 p. le prijs; Arti et Religioni, Naaldwijk 365 p.le prijs (met lof); Ambrosius, Nibbixwoud 290 p. 2e prijs. Afd. uitm. gem. koren In Pace Nata, Limmen 327 p. le prijs; Zingen is leven, Warmenhuizen 328 p. le prijs. De eerste concoursdag is een groot succes geworden. Ondanks die boze bedoelingen van Pluvius toch een enorme belangstelling. Vele eerste prijzen en uitsteken de prestaties. Conclusie, de keuze van de werken steekt zeer gunstig af bij verreweg de meeste concour sen, Verder werd er zeer be schaafd gezongen. Veel is er ge werkt aan stemvorming en goede voordracht. Nu moet het artistieke gedeelte nog meer worden opge voerd,, het voornaamste staat nog steeds achter de noten, alles moet nog meer spirituaal worden. Laten we voorlopig dankbaar zijn .dat men bewust in de goede richting voortwerkt. We zien alweer met spanning uit naar de laatste con coursdag en hopen dat deze óók zo succesvol zal slagen. Besluiten we met 'n extra woord van lof voor de perfecte organisa tie. W. SCHREURS De Woensdag te Wageningen ter gelegenheid van de vijftiende Ned. Landbouwweek ghonden Zuiveldag werd geopend door de voorzitter van de Algemene. Nederlandse Zui- velbond Mr. J.P. Linthorst Homan, met een inleiding over „De Euro pese Zuivelpplitiek." De inhoud van Europese politiek zal globaal, moeten zijn, CASTRICUM, Weer een Limburgse kampioen! Gisteren was Castricum er getuige van, dat een Limburgse club met het landskampioenschap op zijn naam een rondedans maakte over het veld. Het Sittardse A.V.S., eerste klasser Dames-handbal i van de R.K. Handbalbond, heeft aan het Castricumse Vitesse '22 met wel zeer duidelijke cijfers aangetoond dat ze de ere titel dubbel en dwars verdient. Deze wedstrijd, waarin het ging om het kampioenschap van Nederland, werd door de Sittardse dames gewonnen met 100. Alvorens de wedstrijd begon werden de speelsters van A.V.S. en Vitesse officieel ontvangen op het gemeentehuis. Daar wer den zij verwacht door de loco burgemeester P. de Vries, wet houder Meger en de gemeente secretaris van Lunen. De loco-burgemeester richtte namens de gemeente een harte lijk woord van welkom aan de Sittardse ploeg. De prestaties van Limburg op sportgebied, zei de heer de Vries, dwingen aller bewondering af. Hij hoopte op een mooie sportieve wedstrijd De A.V.S.voorzitter de heer En gelen, dankte het gemeente bestuur voor de hartelijke ont vangst. Het gemeentebestuur tracteerde de aanwezigen op een glas limonade. Namens Vitesse dankte de heer van Bakelen het gemeentebestuur voor haar ont vangst en de tractatie. De wedstrijd Uitslag concours 4e afd. gem. koren Willen is kunnen, Edam 292 p. 2e prijs. 3e afd. gem. koren A.D.I., Ilpendam 314 p. le prijs; Zanglust 't Zand 342 p. le prijs; Amicitiae, Akersloot 337 p. le pr. 2e afd. gem koren St. Jacobus Tuitjenhorn 293 p. 2e prijs; Om even half drie nam de wedstrijd een aanvang. Na en kele minuten spelen wees de scheidsrechter, dhr. E. Uppink uit Amsterdam, aan A.V.S. een 13 meterworp toe, die de Vites- se-doelverdedigster echter keu rig opving. Nauwelijks was er 5 minuten gespeeld en de links- I binnen van A.V.S. maakte het eerste doelpunt. A.V.S. bleef in de aanval. De Vitesse-doelver- I dedigster, mej. C. Kuyl, deed j goed werk, doch kon niet ver- hinderen dat de linksbuiten speelster van A.V.S. weer een doelpunt maakte. Uit alles bleek dat A.V.S. veel meer overwicht had. Vitesse was niet opgewas sen tegen het snelle spel van de Limburïers. Jammer was het dat Vitesse de tegenpartij niet goed afdekte, hetgeen bij A.V.S. wel het geval was. Na 13 min. spelen maakte A.V.S. een doel punt dat de stand 30 maakte. Na de rust kwam Vitesse in de aanval en het zag er naar uit, dat de kansen zouderi keren, doch door het snel reageren van A.V.S. en het zeer goede samen spel brachten zij de stand na 5 minuten spelen op 40. Vitesse had niets meer in te brengen en de lichte aanvallen van de Noordhollanders werden dan ook radicaal afgeslagen. Het werd er tenslotte 100 van en daarmee was A.V.S. dubbel en dwars kampioen. De scheidsrechter fe liciteerde de kampioenen en roemde het sportieve spel. Namens Vitesse sprak de heer v. Bakelen de kampioenen toe. A.V.S. dankte voor hetgeen ge sproken was en feliciteerde Vi tesse met haar prima doelver- dedigster, die inderdaad haar beste krachten gegeven had. Bloemen werden overhandigd en zo vertrok A.V.S. met de landskampioenstitel op haar naam. Zuivel- al dus spr. Taakverdeling over de meest geschikte productiegebieden met gaandeweg Europees prijsbe leid, aan de Europese grenzen te verdedigen tegenover de ongeor dendheid van het huidige wereld beeld. De Europese prijs moet een prijs zijn voor het efficiënte bedrijf, hij zal hoger liggen dan de huidige Nederlandse en Deense prijzen, doch veel lager dan wat de consu ment thans in vele landen moet betalen. De om natuurlijke redenen moeilijke gebieden zouden al thans tijdelijk een structurele subsidie kunnen krijgen. Een der grote vragen, welke zul len moeten worden opgelost, is de vraag van de technische moge lijkheden van transport van con sumptie-melk over grote afstan den. Juist in de consumptie-melk ligt een der grootste taken terwille van de Europese consument, die nog by verre niet krijgt wat mo gelijk en goed zou zijn. Prof, Dr. H. Mulder sprak over „De ontwikkeling van de boterbe- reiding." Het principe van de bo- terbereiding bleef eeuwen lang on gewijzigd. Pas ruim tien jaar ge leden waren techniek en weten schap zo ver gevorderd, dat men met succes naar nieuwe werk wijzen kon gaan zoeken. Verschei dene nieuwe methodes werden ont wikkeld, welke alle nog in het stadium van onderzoek verkeren, zodat een goed oordeel nog niet kan worden gevormd Met deze nieuwe werkwijzen ontstonden nieuwe types boter. De beoordeling van de kwaliteit is soms heel moeilijk. ,De eisen die aan de smaak van boter worden gesteld, hebben grote veranderingen ondergaan en zullen zich misschien nog ver der wijzigen. Voorlopig lijkt het voor ons land het beste, om aro matische boter van de best denk bare kwaliteit te bereiden. Het is de vraag, of de boter zich op de duur kan handhaven, als zit voortdurend vlakker van smaak1 wordt gemaakt, aldus spr. Ir. J. Sevenster sprak over „pro ductie en consumptie van voedings- vetten in de wereld. Hij wees er op, dat in de vetbe- hoefte van de Nederlandse bevol king, die voor de oorlog bijna voor de helft werd gedekt door vetten die als bestanddelen van bepaalde voedingsmiddelen werden opgeno men, door het verminderde gebruik van vlees en spek nog slechts voor ongeveer een derde op deze wijze wordt voorzien H.et gebruik van „zichtbare" vetten is vrijwel weer op vooroorlogs niveau: rond 21 kg. per jaar en per hoofd. In de verbruiksvorm zijn echter zeer grote verschuivingen opgetre den. Het margarine-verbruik is ge stegen van ruim 5 kg. tot 12 kg. In de gezamenlijke West-Euro- pese landen is de margarine-con sumptie gestegen van 3tot 5 kg. Ook in de Ver. Staten neemt het margarine-verbruik aanmerkelijk toe. De wereldproductie van plant aardige vetten is sinds de oorlog iets belangrijks geworden, terwijl die van vet uit melk is teruggelo pen. India was voor de oorlog een van de grootste exporteurs van plant aardige vetten, o.a. in de vorm van grondnoten-olie. Door het stijgen van de inlandse consumptie is deze export tot 1/3 van de voor oorlogse waarde teruggelopen. Uit andere delen van Zuid- en Oost- Azië, wordt ook minder geëxpor teerd. De Ver .Staten zijn de groot ste exporteur van oliën en vetten geworden en zouden nog aanmer kelijk meer kunnen leveren, indien de rest van de wereld niet aan dol lar-schaarste leed. Gedurende de oorlog is de pro ductie van plantaardig vet voor al raapolie in West Europa reeds gestimuleerd. Deze ontwikkeling zet zich in vele landen nog voort. Tegenover deze stijging van pro ductie vaii plantaardig vet staat in Europa een belangrijke daling van de boterproductie. MANIFEST VAN HET INTERN. CHRISTELIJK VAKVERBOND Het internationaal christelijk Vakverbond hield dezer dagen een bestuursvergadering te Parijs on der voorzitterschap van Gaston Tessier. Aan het eind van zijn be raadslagingen heeft het bestuur een manifest opgesteld dat be stemd is voor de U.N.O. en dat de houding der internationale chris telijke vakbeweging bepaalt ten opzichte van de economische een wording van Europa, welke moet bijdragen tot de vestiging van een duurzame wereldvrede. „De vrede, deze schone gave Gods, aldus het manifest, is toe vertrouwd aan de zwakke handen der mensen; van hun wil hangt hij af en door hun energie kan hij gered worden. De organisatie der verenigde volken, die gesticht is om de vrede in de wereld te hand haven, is grotendeels verlamd door de splitsing van de wereld in twee groepen van mogendheden. Meer dan ooit is het thans het uur voor een laatste beroep op de wijsheid der volkeren. Het ini tiatief van de algemeen secretaris der Verenigde Naties, de heer Trygve Lie, moet een algemene beweging in het leven roepen, die alleen in staat zal zijn een einde te maken aan de bewapeningswed loop en het gebruik van atoom wapenen en andere wapenen tot massale vernietiging. Het manifest eindigt dan met de volgende woorden: „Aan de men sen van goede wille is vrede be loofd. Wij mogen dus hopen dat God ons de vrede zal bewarén als wij zelf alles doen wat nodig is en als de kracht van ons pogen beantwoordt aan de ernst der ge varen. Familieberichten De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake de premieregeling ten aanzien van de woningbouw in 1950 heeft 'n verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontlenen: Het voornemen van de Minis ter, om to: invoering van een premieregeling over te gaan. werd door vele Tweede Kamer leden met instemming begroet: hierdoor zal het mogelijk zijn, meer particulieren tot woning bouw te bewegen, hetgeen uit eindelijk een snellere oplossing van het woningprobleem in Ne derland met zich zal brengen. Er waren leden, die er wel voor voelden, om meer gelegen- Lt. Gen. Walton H. Walker, commanderend generaal van 't 8ste Amerikaanse leger, die, volgens een mededeling van het hoofdkwartier van Generaal MacArthur te Tokio het com mando over de landstrijdkrach ten op Korea op zich heeft genomen. heid te geven aan het particulier initiatief bij de woningbouw, mits het winststreven niet als •nummer één werd beschouwd. Het is goed, wanneer bouw en exploitatie van volkswoningen aan het particulier initiatief wordt overgelaten, doch de be langen der volkshuisvesting die nen daarbij voor alles te gaan. Deze leden stonden afwijzend tegenover het stimuleren van de bouw van bovenbedoelde wonin gen voor de markt. Zij vroegen zich af. of het premiestelsel, be halve dat het voor de overheid een verlichting in de financiële moeilijkheden betekent, in an dere opzichten van belang is voor de volkshuisvesting zelve De premieregeling heeft de tendenz om zuinig te bouwen, maar het gevaar bestaat, dat er dan slecht gebouwd wordt, daar er toch zeker nog particulieren zullen zijn, die zullen trachten met de uiteraard krappe premiën nog winst te maken. De premie regeling stimuleert de bouw voor de markt. Dat heeft zijn nadelen. En ook de premieregeling zelve heeft zijn nadelen. Hoe wil de minister die nadelen voorkomen? Volgens hun gevoelen moet men zo spoedig mogelijk komen tot een kostprijshuur, welke ver eist is voor een goede huisves tingspolitiek, waarop de loon- en prijspolitiek, mede in verband met de subsidieëringspolitiek, moet worden afgestemd. De pre mieregeling, waarbij de Staat voor tientallen millioenen, ver plichtingen op zich neemt, en aan de burgers rechten op be langrijke uitkeringen worden toegekend, moet h.i. formeel bij wet worden geregeld. De Sta- ten-Generaal kan nu geen recht streekse invloed op de inhoud van de regeling uitoefenen, die bovendien nog een bepaald be leid ten aanzien van de volks huisvesting inhoudt, waarover bezwaarlijk de volksvertegen woordiging kan worden geraad pleegd. Dan waren er enkele leden, die eraan twijfelden, of deze rege ling de particuliere bouwactivi teit meer zou prikkelen dan de bestaande. Voorts werden de in de regeling genoemde premiebedragen aan de lage kant geacht en enkele leden vroegen zich af of de rege ling het arbeidsveld van de par ticuliere bouwers eigenlijk niet in bedenkelijke mate beperkte. Zij bepleitten de - wenselijkheid voor een woning van bijv. 500 M3 een premie beschikbaar te stel len voor 375 M3 daarvan. En wanneer nu woningen met bij behorende agrarische bedrijfs ruimte worden gebouwd. en het woongedeelte overschrijdt de 375 M3 niet, worden voor deze woningen dan ook premies toe gekend, zo vroegen zij de Minis ter. Zeer vele leden achtten lo cale differentiatie bij de vaststel ling der premiebedragen nood zakelijk, omdat de kosten voor aankoop van grond van plaats tot plaats sterk verschillen. Ver scheidene leden voelden het als een bezwaar, dat de premie"6erst wordt uitbetaald, wanneer de woningen voor bewoning gereed zijn. In dat geval zouden volgens hen de bouwkosten onnodig toe nemen ten gevolge van het on vermijdelijk optredende rente verlies. Beter zou zijn, de uitbe taling van de premie in termij nen te doen geschieden, naar ge lang de bouw vordert. Tenslotte waren er nog enkele leden, wie het speet, dat er geen overgangsregeling was samen gesteld. NEDERLANDS STAYERSKAMPIOENSCHAP AMSTERDAM. De sport- commissie van de NWU heeft de volgende 9 stayers aangewezen, die Zondag 23 Juli a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de start zullen komen voor het kampioenschap van Nederland voor stayers, te verrijden in één rit van 100 K.M. Cees Bakker achter de Belg v. d. Bosch; de Best achter de Graaf; Gerrit Boeijen achter Bustraan; Domhof achter van der Bom; van Gent achter Bontekoe; Matena achter de Belg Vermandei; Pronk achter Wiersma; Remkes achter de Belg van de Broeck; Arie Voo- ren achter Kaiser. Nieuwe gezichten in dit gezel schap zijn Gerrit Boeijen, de vroe gere koppelgenoot van Gerrit Schulte en Arie Vooren. Heden overleed, zacht en kalm, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St. Martinüsgesticht te Medemblik onze ge liefde moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder, mej. HELENA SCHILDER weduwe van D. Bakker Gbz., in de gezegende ouderdom van ruim 84 jaren. Haar diepbedroefde kinderen: Ursem: Gb. Bakker M. Bakker- Roskam Hoogwoud: M. Klaver-Bakker Jb. Klaver Beemster: L. Bakker E. Bakker- Schouten Goorne: Wed. C. Tessel- Bakker kleinkinderen en achterkleinkinde ren. Medemblik, 16 Juli '50 De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats hebben op Woensdag 19 Juli a.s., 's morgens half tien in de pa rochiekerk van de H. Georgius te Spierdijk, waarna bijzetting in het familiegraf op het R.K. kerkhof-te Spier dijk. Afd. Zijpe-Callantsoog van HET WITTE KRUIS o op Maandag 24 Juli 1950 des avonds te 8 uur ten huize van Jb. Rood te Schagerbrug. Het bestuur. NET R.K. MEISJE gevr. voor dag of dag en nacht Beemsterlaan 2, Bergen (N.H.) Gevr. een solide ROEI BOOT voor ondiep wa ter in omgeving Alk maar, Heiloo, Akersloot. Adres: P. Vink, Kenne- merstr.weg H 150, Post Alkmaar, tel. 3684. 1JF RDW1ELHAL" Advertentiën Keel-, neus- en oorarts ALKMAAR van 20 Juli tot 20 Aug. Een gevraagd, extern. Fa. H. v. d. KAMER, Huigbrou- werstraat 12, Alkmaar. 125 cn220 VOLT WIE SOORTEN! Trein- en autocarreizen. Vertrek: 20 Aug., 6 en 20 Sept. Autocarreis: vertrek 3 en 17 Aug., 12 en 30 Sept. Treinreizen: 30 Juli, 6,13, 20 Aug., 1 en 30 Sept. Autotocht door mooi Duitsland. Vertrek: 5 en 19 Aug., 2 en 16 Sept. U krijgt direct de pro gramma's die U vraagt bij VENLO - HEUTZSTR. 3 TEL. K 4700—3136 Nieuwe Amerik. KAM- PEERTENTEN en tuin parasols met 30% kor ting. - „THE INDIANA WORKS", Hoofdkant. v. Ned.: Haarlem, Zijlweg 111. Telefoon 17877. Vraagt geïll. catalogus. 8. IK ZEG MAAR ZIJl GA NAAR «J voor PHILIPS RADIO Vraagt gratis prospec tus van de nieuwste toestellen. Het wordt U franco toegezonden, of komt u even aan de zaak: Ritsevoort 27-29 Telef. 4184. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar 1 Liefdewerk Oud Papier Zaterdag 22-7 en Zondag 23-7, naar de Kaarten met inbegrip entrée le rang bij HOORN, KI. Noord 71, telf. 4009; ALKMAAR, Voordam 5, Tel. 4839 wint het kampioenschap van Noord holland en tevens het kampioen schap van Nederland de motor met de grootste bedrijfs zekerheid Verkrijgbaar bij: KANAALKADE 3 TELEF 4332 Hoofdagent: Sarolea, N.S.U., Zundapp, Gilette, Norman. Het enige R.K. Dagblad voor ZWOLLE Losse mm.prtis 15 cent. Vanaf heden tot en met 30 Juli is ons BEDRIJF ALKMAAR „.Hoewel ik Protestant ben, vind ik dit werk zó goed, dat ik gaarne een steentje bijdraag voor het S. Antonius-Kinderhuis. Bovendien heb ik altijd nog een zwakke plek voor mijn naamheilige". Dit stond op een girostrookje! WAT KUNT U DOEN VOOR ONZE VIJFTIG UKKEPUKKIES? Giro 382256 P. Eus. Kemp OFM, Badhuisweg 93, Scheveningen. WOENSDAGAVOND 19 JULI a.s.: Feërieke verlichting van het dorp. Marsmuziek van Bergens Harmonie Na afloop: EXTRA TRAMS. V. V. V. - Bergen 14. De duivel-portier nam Sjaakie en het deftige oude heertje mee naar een naargeestige portiersloge, waar het verschrikkelijk naar zwavel en fosfor stonk en waar het gloeiend heet was. Lugubere lampen hingen aan het smerige plafond en een griezelig inktstel stond op tafel. „Ehja, ehwie bent U dan eigenlijk?" vroeg de portier weer aan Sjaakie. „Ik ben Jonas de Beul, ook wel genaamd Jantje met-de-knuppel!" snauwde Sjaakie. „Ik snap gewoon niet, dat jullie me niet kenne. Ik ben me hele leve een van de meest zeldzame onaangename wezens geweest, die d'r op de aardbojem rondliepe. En nou ik gestorreve ben, Wil ik in de hel weze. Hier zal ik me tusse al die andere onhebbelijkhe den op me plaats voele! Hahaha!" De portierduivel gromde maar eens wat en begon ijverig in een smerig boek te zoeken. Dat was het helleboek. Maar hoe hij ook zocht, noch bij Jonas, noch bij Jantje was iets te vinden. Ten einde raad haalde hij zijn schouders op en hij zei: „Ik kan U niet vin den, daarom mag ik U niet binnenlaten. Het spijt me erg voor U, maar U mag er niet in. U bent blijkbaar niet ge schikt genoeg voor de hel." Nu slaakte Sjaakie een ver schrikkelijk woeste kreet. „Wat!? Ben ik niet geschikt genoeg voor dat stelletje duivels!? Dat zal ik dan 'es effe anders op je boterham smere! Hier! Daar!! Ben ik nou goed genoeg!?" Ja, dat riep Jaakie allemaal uit. En nu hief hij zijn stok op en sloeg met één veeg de rare lamp van het plafond. Daar kon dat ding natuurlijk niet tegen en het viel in duizend stukken uit elkaar. Het deftige oude heertje stond zich hierbij ziek te lachen. „Sta niet zo stom te grijnze!" riep Sjaakie nu uit. Hij greep de griezelige inktpot van de tafel en wierp de inhoud ervan uit alle macht naar .des duivels hoofd. De klodders vlogen alle kanten uit en de duivel was op slag zo zwart als roet. „En nou is het uit met dat geduvel van jullie!" snauwde de vermomde Sjaakie. „Ik wil in de hel en daarmee uit! Vooruit wijs de kamer." Abonnementsp per mnd., excl per editie 16 in alle edities 2 familieberichtei Bij contract be E. J. M. Stumpi Bankrelaties: Ni Kantoren: Hi DJAKARTA, 1 De operaties teg lukken zijn begoi een woord voerde terie van defens hedenmorgen aa gedeeld. Er he plaats gehad op in de baai van I Apris-troepen zij tegenstand stuitte „Er hadden gi doch de landing ging de woordvoe is te verwachten, ook een actie tegi als tegen de a rondom Ambon z zet. Uit betrouwl vernomen, dat i leiding staat van Riyadi. Het aar troepen wordt ge Waarnemers zijn de actie voorlopif isolering van het door bezetting x gende eilanden. Naar het A.N.P. de kwestie van 1 troepen naar Zuid derwerp van rege: gemaakt. De regei tot de conclusie zij het technisch onmi strijdkrachten naa zenden in verbam welke gesteld won deropbouw van d< Nederland. BRANDWEERWI Naar het A.N.I spoedig de indienii de Kamer te verw ontwerp wetteliiki het brandweerwezi Het lid vpn de de heer Réijers h meld is, aan de Uniezaken en Over vragen gesteld, na van een bericht, v< de regering een r legercommandant raai Buurman van de toestand van d burgerlijke bevolkii zou hebben geweig De minister voor Overzeese Rijksdeli geantwoord ,dat de nier heeft geweiger van de legercomm; vangst te nemen, commandant zelf, overvloede nog gevi ter zake iets beke zulks ontkennend 1 De vraag of na h van onze troepen zittingen en belang landse burgerlijke Indonesië voldoend borgd, kan uiteraari komen zekerheid worden beantwoord ring de toekomst m REGERINGS AAN DE K. De regering heeft de Kamer doen toeki naar aanleiding vai der commissie vooi politiek'uit de Tweet de laatste deviezenn Naar aanleiding 1 of wel zonder mee: gezegd, dat de ophe: prij svoorschrif ten kan er op worden g( regering zich bij haa steeds op het standi: steld, dat het alleen: ximumprijsregelinge: ven zolang de ver vraag en 'aanbod niel dat de onderlinge cor redelijke priisvormii borgen. Het is, zo dit nodi nog steeds mogelijk i van bepaalde goede: onder controle te br Met betrekking tol die de tot dusverri liberalisatie heeft ge Nederlandse bedrij: worden opgemerkt, d twiifeld in niet onbeli voordeel heeft gebr; Nederlandse handel. De monetaire reke Duitsland wees per een saldo te onzen gi iets meer dan f 318 rr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6